Прескочи до съдържание

Туристическа виза Австралия


Препоръчани мнения

 И аз си мислех да си извадя туристическа, но при положение , че видно от билетите ми престоя там е само два часа предположих, че няма да ми дадат . На сайта е изрично написано, че ако вие пътувате транзит през Австралия не трябва да се кандидатства за туристическа виза. Формуляр 876 няма он-лайн форма . Разпечатваш, попълваш и пращаш в посолството в Белград 

 

http://www.serbia.embassy.gov.au/bgde/home.html

 

ще ти се обадят по телефона , с няколко бързи въпроса за крайната дестинация и след 10 мин пращат по е-мейла самата виза . 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Досега не ми се е налагало да превеждам документи, та да питам:

Работодателя ми издаде служебна бележка, но на български.

Каква е процедурата - превод на документа и после заверка от работодателя или да търся лицензирана агенция?

Но тогава подписа и печата няма да са на преведения документ! И двата ли документа трябва да представя (на български и на английски)?

Още нещо: декларацията за целта на посещението дали е свободен текст или има някакви изисквания? Също така и писмото за спонсорство (letter of support).

Ще съм благодарен ако някой може да даде "сламка" за такива документи.

Връзка към мнение

За превода - пускай в агенция! Към превода прикрепят и документа с оригиналния текст и печати.

Oще повече самите агенции са наясно какви са изискванията към документите за  вадене на виза.

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Досега не ми се е налагало да превеждам документи, та да питам:

Работодателя ми издаде служебна бележка, но на български.

Каква е процедурата - превод на документа и после заверка от работодателя или да търся лицензирана агенция?

Но тогава подписа и печата няма да са на преведения документ! И двата ли документа трябва да представя (на български и на английски)?

Още нещо: декларацията за целта на посещението дали е свободен текст или има някакви изисквания? Също така и писмото за спонсорство (letter of support).

Ще съм благодарен ако някой може да даде "сламка" за такива документи.

Аз пък, за да не давам пари на агенции и банки, сам си написах документа от работата и дадох да ми го подпечатат, а за банките си изпринтих от електронното банкиране без никакви печати, а от другата банка ги накарах едно движение по сметка да ми изпринтят и ги помолих да му сложат един печат за тежест, от вторият опит се навиха. Писмото какво ще правя там си беше съвсем свободен текст.

Всеки сам си решава, разбира се, но не ги 'разглезвайте' толкова, да им давам аз 70-100лв на банкерите за едно състояние, щото, разбираш ли трябвало на английки някой да го напише, гадове :ireful:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
Георги Матеев

Не би трябвало да имаш проблем. Банкова сметка със прилични средства вътре, плюс подписана декларация от титуляра, че можеш да разполагаш с парите би трябвало да е достатъчно. Ако е някой роднина определено е по-добре предполагам.

 

Между другото, не съм чул до сега за отказана австралийска виза, май е въпрос по-скоро през колко обръча ще те накарат да скочиш за да я изкараш...

 

За съжаление това не е съвсем вярно. Точно преди няколко седмици ми отказаха австралийска виза, и то въпреки че им изпратих банкови сметки с предостатъчно средства, както и подробни извлечения от кредитна карта.

 

Нямаше как да не си направя извода, че българския паспорт не е на почит в Австралия. Може би все още ни имат за хора от третия свят.

Редактирано от Георги
Връзка към мнение
Георги Матеев

Изискването за австралийската виза е точно да докажеш наличие на някакви средства. По какъв начин ще го докажеш е изцяло твоя преценка и свободно съчинение. Дали ще е извлечение от сметка, дали ще е фиш от заплата, дали ще е извлечение от няколко сметки, дали ще е свидетелство за наследство, много е свободно и няма ограничения, сам преценяваш колко да им предоставиш, и те ще трябва да преценят дали е достатъчно.

 

Точно преди няколко седмици ми отказаха австралийска виза, и то въпреки че им изпратих банкови сметки на мое име с пре-предостатъчно средства, както и подробни извлечения от кредитна карта.

 

След като изпратих документите ме мотаха 40 дни без никакъв отговор. Най-накрая не издържах и питах дали има новини и на другия ден получих отказ за виза с краткото и не особено конкретно обяснение, че не отговарям на техните изисквания за взимане на туристическа виза.

 

Напсувах ги наум и зачеркнах Австралия от личния си лист за близките 2-3 години.

 

Най-неприятното е, че проблема очевидно идва от българското гражданство. Мой приятел, който обаче е с чешки паспорт, получи безпроблемно същата тази виза едва 12 часа (!) след подаването на онлайн формуляра. В неговият формуляр имаше 5 пъти по-малко въпроси, отколкото в моя (броят въпроси се определяше автоматично след като избереш какво гражданство имаш), и като за капак после не му искаха да праща никакви допълнителни документи. Дори не го питаха дали работи и дали въобще ще има средства да се издържа в Австралия. Адски дразнещо!

 

Така че наистина не съм убеден доколко финансовата информация играе роля за взимането на виза.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така че наистина не съм убеден доколко финансовата информация играе роля за взимането на виза.

 

Информацията за финансовото състояние на кандидата е само един от факторите, които оказват значение в работата на решаващия орган. Както по-горе споменах, всеки кандидат следва да представи достатъчно убедителни доказателства за трайна връзка със страната на постоянно пребиваване. Задачата на решаващия орган е да прецени доколко голям е шанса да допусне в страната потенциален имигрант. Това нещо се случва на база декларирани обстоятелства от кандидата и представени документи към апликацията...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това звучи доста притеснително. И ние очакваме 3-та седмица отговор и засега нищо. Ако ни откажат въобще не знам какво да правим. До момента сме -4000лв за самолетни билети. Всъщност всички предварителни разговори сочеха, че лесно се взима австралийска виза, даже и тема има по въпроса, но явно не е точно така, което ни подведе.

Точно преди няколко седмици ми отказаха австралийска виза, и то въпреки че им изпратих банкови сметки на мое име с пре-предостатъчно средства, както и подробни извлечения от кредитна карта.

След като изпратих документите ме мотаха 40 дни без никакъв отговор. Най-накрая не издържах и питах дали има новини и на другия ден получих отказ за виза с краткото и не особено конкретно обяснение, че не отговарям на техните изисквания за взимане на туристическа виза.

Връзка към мнение

Информацията за финансовото състояние на кандидата е само един от факторите, които оказват значение в работата на решаващия орган. Както по-горе споменах, всеки кандидат следва да представи достатъчно убедителни доказателства за трайна връзка със страната на постоянно пребиваване. Задачата на решаващия орган е да прецени доколко голям е шанса да допусне в страната потенциален имигрант. Това нещо се случва на база декларирани обстоятелства от кандидата и представени документи към апликацията...

Само, че за австралийска виза няма разговор, само документи. Изпратили сме всичко поискано, сега се замислям дали да не пратим и още. Но дали е редно, ако те не са ги изискали, не знам.

Връзка към мнение

И аз така се юрнах с главата напред, първо билетите, после вадихме визи и понеже стана за 1-2 дни, реших, че е лесно. Също четох в интернет и като че ли нямаше откази. Най в началото, при въвеждането на електнонните визи, дори са ги давали веднага, така четох, после обаче много сънародници са сгафили и са започнали да ни искат допълнителните документи, както и на мен преди 2 години. Оттогава явно е имало още провинения и са затегнали още повече.

Утешителното е, че мисля че през Австралия се транзитира без виза, май не са като американците, провери го и ако е така няма да имаш грижи с Нова Зеландия.

Редактирано от Oshko
Връзка към мнение

Искат виза и за транзит, а и ние вече сме предвидили 2 нощувки в Мелбърн на отиване. Проблем е и времето, имаме по-малко от 20 дена до полета.

Връзка към мнение

При първата ми искана виза за Ау през 2009 я получих около 5 часа след подаването на формата. През 2010  се забавиха ден. Тогава не изискваха никакви документи, за разлика от сега. Просто попълваш въпросника и готово. За жалост ситуацията се промени след случките с бг джебчиите на тяхна земя. Така че...

Лятото пуснах формата отново, но като ми поискаха един списък с документи, аз пък нямах планове за натам и предпочитах Азия, оставих нещата до никъде.

Връзка към мнение

Само, че за австралийска виза няма разговор, само документи. Изпратили сме всичко поискано, сега се замислям дали да не пратим и още. Но дали е редно, ако те не са ги изискали, не знам.

 

Надявам се, че сте представили убедителни документ (самолетни билети, резервации и пр.), които да указват на имиграционния офицер, че реалната цел на вашето пътуване е Нова Зеландия, а не Австралия. В такъв случай не би трябвало да имате проблеми. Стискам палци нещата да се наредят...

Връзка към мнение

Наистина си първия такъв случай, който срещам от над сигурно 30 човека, които познавам директно или индиректно да са взели визи без проблем. Добре е да се знае. 

Връзка към мнение

Интересно е тва... Преди година ОЗ ми дадоха виза за 1-2 дена без да искат нищо допълнително... Почвам да се чудя друго - имате ли САЩ виза или отказ за САЩ виза хората, дето ги бавят или им е отказана ОЗ виза?

 

Моята виза вече изтече, сега тоя месец мисля да пусна отново, защото ми се ходи натам април месец, но чакам примоции за самолети :) Та дано не са нещо затегнали...

Връзка към мнение

Надявам се, че сте представили убедителни документ (самолетни билети, резервации и пр.), които да указват на имиграционния офицер, че реалната цел на вашето пътуване е Нова Зеландия, а не Австралия. В такъв случай не би трябвало да имате проблеми. Стискам палци нещата да се наредят...

Представихме всичко, което поискаха. Билети - да, резервации нямаше в списъка. Явно нещата доста са се променили и информацията в темата за австралийска виза трябва да се коригира, за да не се заблуждават хората, че става лесно и бързо, а всеки да си има едно наум.

Връзка към мнение

Ами по-скоро бих искал да разбера дали не е имало нещо допълнително около тоя специфичен случай. А изглежда, че няма. Винаги с визи трябва да си имаш едно наум, сигурно и на камбоджанската граница има теория да ти откажат, наистина от няколко години насам за първи път чувам за отказана австралийска туристическа виза. 

 

Ще ми се да е някакво странно изключение от общото правило. 

Връзка към мнение

Предлагам да прехвърлим дискусията тук за отказа от австралийска виза, че е по-специфично. Намерих следното. Австралийското правителство всяка година публикува статистика какъв процент от хората получили visitor visa не се връщат обратно, ето я статистиката:

 

http://www.immi.gov.au/media/statistics/quarterly-report.htm

 

За България ето резултатите от последните три години:

Bulgaria 3.73 3.97 6.40

 

Т.е. лошия ни резултат през 2013 е скочил над 50%. Може би това има общо със затягане на режима. 

Връзка към мнение

Искат виза и за транзит, а и ние вече сме предвидили 2 нощувки в Мелбърн на отиване. Проблем е и времето, имаме по-малко от 20 дена до полета.

Стискам палци, Tedy.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Най в началото, при въвеждането на електнонните визи, дори са ги давали веднага, така четох, после обаче много сънародници са сгафили и са започнали да ни искат допълнителните документи, както и на мен преди 2 години. Оттогава явно е имало още провинения и са затегнали още повече.

 

Да, и аз чух същото. Доста българи са хванати със сериозни провинения в Австралия (най-вече свързани с източване на банкови сметки чрез клонирани кредитни карти) и съответно властите са ни поставили в една по-особена и не чак толкова престижна графа. Явно ситуацията е доста затегната защото конкретно в моя случай пратих поне 3 много добри доказателства за връзка с родината, както и банкови сметки с предостатъчно парични средства. Пратих им дори и валидната си 10-годишна виза за САЩ за да видят, че пътувам безпроблемно на много места. И въпреки, че по нито един параграф не изглеждам като потенциален емигрант, ме отрязаха просто ей така :( Все още нямам логично обяснение, но определено не ми стана готино.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, и аз чух същото. Доста българи са хванати със сериозни провинения в Австралия (най-вече свързани с източване на банкови сметки чрез клонирани кредитни карти) и съответно властите са ни поставили в една по-особена и не чак толкова престижна графа. Явно ситуацията е доста затегната защото конкретно в моя случай пратих поне 3 много добри доказателства за връзка с родината, както и банкови сметки с предостатъчно парични средства. Пратих им дори и валидната си 10-годишна виза за САЩ за да видят, че пътувам безпроблемно на много места. И въпреки, че по нито един параграф не изглеждам като потенциален емигрант, ме отрязаха просто ей така :( Все още нямам логично обяснение, но определено не ми стана готино.

Извинявай, въпросът е личен, може и да не ми отговаряш. Едно от доказателствата за трайни връзки със страната от която кандидатстваш е наличието на работа/собственост/семейство там. Знам за канадска виза: без проблем за родителите, но отказ на сестрата да посети брат си там.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Извинявай, въпросът е личен, може и да не ми отговаряш. Едно от доказателствата за трайни връзки със страната от която кандидатстваш е наличието на работа/собственост/семейство там. Знам за канадска виза: без проблем за родителите, но отказ на сестрата да посети брат си там.

 

Собственик съм на фирма в София. Имам недвижимо и движимо имущество на мое име. И цялото ми семейство (без изключение) е в България. И всичко това го пратих като информация на австралийците. Ако това не са доказателства за трайни връзки със страната, здраве му кажи :)

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение
Георги Матеев

Искат виза и за транзит, а и ние вече сме предвидили 2 нощувки в Мелбърн на отиване. Проблем е и времето, имаме по-малко от 20 дена до полета.

 

Теди, пробвай евентуално да пишеш на имиграционните и деликатно ги попитай дали има развитие с визата, тъй като нямаш много време до полетите.

 

Стискам ти палци при всички случаи!

Връзка към мнение

Всъщност нашето пътуване е до Нова Зеландия, но дали това ще има значение за визата. А от последните постове съвсем започвам да се притеснявам. Миналата седмица ни писаха, че документите са придвижени за разглеждане, но в момента са затрупани с молби за виза и ще се забавят. Нещо такова.

Теди, пробвай евентуално да пишеш на имиграционните и деликатно ги попитай дали има развитие с визата, тъй като нямаш много време до полетите.

Стискам ти палци при всички случаи!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.