Прескочи до съдържание

Пакистан


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

Хаха, да, само че не знам аз дали ще съм тук, когато те искат, тук туристите идват предимно лятото, заради красивите планини. А в Лахор лятото е 40 градуса. Освен това аз все още не съм обиколила цялата страна и бих се чувствала комфортно да водя хора, само ако съм видяла конкретното място преди това. Както споменах - на фокус за зимния сезон ми е Балочистан и днес смятам да ви разкажа за този маршрут.

 

MAKRAN COASTAL HIGHWAY - FROM KARACHI TO GWADAR

 

Този маршрут е добре познат на хората от Карачи, които често го използват за бягство през уикенда - девствени плажове, пустинни скални пейзажи, скрити вирове. 

Може да се направи целият, а може и определени участъци от него. Може да започнете с престой в Карачи 3-4 дни, разглеждане на града и многото му забележителности. Карачи е изключително натоварен и космополитен град, където е концентриран целият бизнес на Пакистан. Може да се намери всякаква храна от всичките региони на страната и всякакви етнически групи, както и доста бели експати. Някой от интересните места за посещение са Mohatta Palace Museum, Pakistan Air Force Museum, Quaid-e-Azam House - founder of Pakistan, Turtle Beach, Tomb of Quaid, Port Grand и различни огромни молове по дубайски модел, където може да избягате от жегата или да си пазарувате на спокойствие.  Но за Карачи ще пиша отделно - къде и какво да се види, къде да се спи и какво да се яде.

 

 Макран хайуей все още не е така популярен, както иранското крайбрежие, което доби известност в последно време. Изборът на хотели и места за настаняване не е голям, но достатъчен. Все още няма разработени и построени големи ризорти с частен плаж и плажът е за всички. Но за съжаление - бикините не са позволени, минимум цял бански костюм, но най-добрият вариант е тениска и къси панталони, зависи колко девствена локация изберете. 

 

Някой по-известни гледки по пътя: 

 

https://pakiholic.com/pictures-makran-coastal-highway/ 

 

Най-често срещаният вариант е къмпингуването, но естествено не всеки си носи палатка. За това на помощ ви идват местното Каучсъргинг общество - изключително активно и дейно, те могат да ви дадат всичко, от което имате нужда. Почти всеки уикенд може да намерите хора, които пътуват натам и ще ви вземат с удоволствие. Освен ако вие самите не решите да си наемете кола и да шофирате - но тогава ще ви назначат ескорт и е по-добре да идете с местна група. Пакистанците от Карачи имат славата на възпитани и ерудирани хора и няма какво да се притеснявате дори да сте сама жена - те живеят винаги със семействата си и ако решите да им гостувате - със сигурност ще има и други жени в къщата. Колите под наем не са особено евтини - между 70 -100 долара на ден, заслужава си при по-голяма група.

 

 Дългият маршрут е от Карачи до Гуадар и за мнозина остава едно от най-запомнящите се пътувания години наред. Еднопосочната екскурзия е дълга 650 км и отнема около седем часа. Пътуването започва от Карачи рано сутрин в посока Hub - индустриален център на страната, разположен в границите на Белуджистан.

Излизайки от Хъб, пресичате хълмовете на Sonmiani и виждате плажове от двете страни. Приблизително на 90 километра от Hub се стига до „нулевата точка“, където се придвижвате към крайбрежната магистрала Makran.

 

От Нулевата точка (Zero Point) до Kund Malir


След като излезнете на крайбрежната магистрала Макран, пейзажът се променя. В продължение на половин час от двете страни се виждат различни гледки - от обикновени до зелени, култивирани полета. Въпреки това, скоро пейзажът става възхитителен и интересен, докато напускате равнините зад входа на Макранската верига. Първата атракция е от лявата страна, където има различни активни кални вулкани, от които най-забележителни са Чандрагупт I и II. Вълнообразният вулкан Changragupt е достъпен на пет мили път от магистралата.

    След час, стигате до спокойния плаж Kund Malir, който е любимо място за уикенда на хората от Карачи. Пясъкът в Kund Malir е изключително чист в сравнение с плажовете на Карачи и зеленикаво-синьото море свети на слънчевата светлина през целия ден. Може да забележите и делфини, които изскачат и се гмуркат обратно във водата. Тук е мястото, където може да останете и по-дълго, да пренощувате в хотел или на палатка и да обиколите националния парк Хингол. Разгледайте линковете и преценете сами - дали е място, което би ви привлекло.

 

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g674574-d8756043-Reviews-Hingol_National_Park-Gwadar_Balochistan_Province.html

 

https://www.shughal.com/15-reasons-you-need-to-visit-the-exotic-hingol-national-park/

 

  hingol.jpg.08c93e7101bc08ff919d2225037861a8.jpg 

 От Kund Malir до Ormara:
Наклонът на пътя се променя нагоре към най-високата точка на крайбрежната магистрала - прохода Бузи. Пътувайки през планините от двете страни на пътя, пътешествениците описват гледката като сюрреалистична. Морската и ветрова ерозия са издълбали скалите в интересни скални образувания, разпръснати из цялата област. Един такъв пример е Princess of Hope, наречена от Анджелина Джоли по време на нейното посещение през 2002 г. Наклонът става по-плосък близо до град Ормара. 

До тук може да приключите, разглеждайки достатъчно и основна част от магистралата. Може да прекарате повече време в плуване или разходки из Хингол.


 От Ормара до Гуадар

 

Ормара е на половината път от Карачи до Гуадар. Дейността в Ормара, както и в други градове в района, се съсредоточава около риболова. Затова е подходящо място за почивка за обяд, вкусна риба или само с цел почивка. Начинът на живот на населението тук може да ви покаже едни автентични Емирства преди петрола. 

Между Ормара и Пасни се намира резерватът за диви животни Buzi Makola, който е залив на морето и убежище за прелетни птици, идващи от Сибир в търсене на топли води през зимата. Той е от особен интерес както за наблюдателите на птици, така и за фотографите.

Близо до Pasni, районът отново е хълмист до Gwadar. Pasni е на второ място след Gwadar по отношение на риболовната индустрия в Balochsitan.  От там може да хванете лодка и да посетите девствения остров Астола:

 

1001800559_astola.jpg.d2ca804bb60e1d1b47f67b4dbe568ff6.jpg

 

Според мен - изключително красив!

 

https://www.dawn.com/news/1305190

 

 

Гуадар

 

Мнозина твърдят, че сега е може би най-доброто време да посетите Гуадар и да станете свидетели на минало и бъдеще, тъй като се очаква градът да се измени напълно в идното деситилетие. Гуадар е бил Оманска територия, която Пакистан получава в последствие. Има различни атракции като крайбрежието с форма на чук, Oman Fort, лодка под наем и плаване и пристанището. Мое лично мнение е, че изборът не е чак толкова голям, така че ако нямате излишно време - може да се пропусне. За Пакистан Гуадар е много важен и уникален, защото има два големи залива. Ийст Бей е мястото, където се намира Deep Sea Port - бъдещият Фрий порт с амбиции да се превърне в пристанище на световно ниво. Градът е изложен на море от три различни посоки, оформени като врата. Гуадар също има два хълма - Кох-е-Мехди и Ко-е-Батил.

 

Jiwani 


Последният град преди пакистано-иранската граница е Дживани. Това е чудесно място за посещение поради впечатляващите си залези. Посетителите могат да видят и хижата на кралица Виктория, поддържана от пакистанската брегова охрана и построена по нейните заповеди по време на Втората световна война.

По време на войната, Jiwani е имал над 20 летища, където британските пилоти са идвали да си почиват. Някои от тях все още могат да бъдат посетени и да имат исторически маркировки и имена на британски пилоти. Морето тук е тихо и плитко.

 

Пишукан - последната точка на пътуването


Пишукан е прекрасно място, което за съжаление няма никаква туристическа популярност. Той се намира на около половин час път с кола от Гуадар и е малък град край морето, където населението зависи от риболова. В бъдеще се планира Gwadar Jetty да бъде изместен тук. Пътешествениците го описват като особено живописен и спокоен.

 

Повече инфо и снимки -   https://www.dawn.com/news/1336949  

 

В продължението ще събера повече снимков материал за всичките споменати места, до скоро!

Редактирано от Happy_Traveler
  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение

1. Makran Coastal Highway drive - Hingol National Park section

821467795_hingol1.jpg.08c0c43aaac7728c5d2a7b3a34f92f99.jpg

 

2. The Pakistani Sphinx - едно впечатляващо скално образувание.

hingol2.jpg.6a6686f9f679a01c5f82f61ca9204ed7.jpg

 

3. Стопове и спирки по пътя - за плаж и снимки:

 

1378538387_hingol3.jpg.72bed6fef911b6ccc5c0f170058c4bae.jpg

 

4. Скалният масив в Хингол 

 

887728057_hingol4.jpg.a5079492884f5b958ad448e85ca7cef3.jpg

 

5.  Когато хората кажат Национален Парк, то си представяме нещо много зелено. А има и такива:

 hingol5.jpg.c4c89b9c9c09906bdc114050848f59a2.jpg

 

6. Тук може да наблюдавате впечатляващи залези, тези места набират популярност сред фотографите из региона.

hingol6.jpg.834289f7f27080184f71bb7e160c9e8f.jpg

 

7. Туризмът малко по малко започва да настъпва, така че не губете време

 

465585438_hingol7.jpg.0cd43f8d07984a832d527ef42cdd3a5a.jpg

 

8. Може би една от най-най-любимите ми снимки - след като се изкачиш по скалите - гледката отгоре: 

1301095964_hingol8.jpg.5607d41b08d0a43057927f28d078bf2b.jpg

 

9. Още малко плажни стопове по пътя - идеални места за къмпинг, тук не е забранено, а магистралата е охранявана. 

 

87105562_hingol9.jpg.bcf667068d7e58335e75a4cf068c9642.jpg

hingol12.jpg.b64b2efc67bca1c8fef297ed37d1127c.jpg

 

10.  Ако питате как да се облечете:

 

hingol11.thumb.jpg.20cde282da4a5f0038f4b3818489a65b.jpg

 

Надявам се да ви е харесало, снимките са съвсем реални и автентични, предоставени са ми от местното фотографско и пътуващо общество - пакистанските магеланци. 

 

Тук е моментът и да спомена, че ако решите да посетите - те с удоволствие ще ви съдействат и придружат. Никой не очаква заплащане, просто си поделяте храната и горивото. В момента подготвят филмче за региона, ето и част. Живот и здраве аз го планувам за февруари и се надявам след месец разказите ми да са от първо лице.

 

 

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Ако обичате да наблюдавате животни в естественото им обитание - тук има много. Но предимно птици и различни видове копитни (козички, антилопи, не им знам конкретните имена). Най-вероятно ще срещнете диви кози.

 

1302908042_wildlife1.jpg.7e1d9cad814bc9b656b21b5997f262cb.jpgwildlife2.jpg.aab12d5b196bee99b14ee3a7acd4ccb2.jpgwildlife3.thumb.jpg.48536f873f48fb5b0f8e41f15eb48282.jpg518167328_wildlife4.jpg.9111b63796de54350c8a08fbfe3c4d7a.jpg470159533_wildlife5.jpg.f291c5e4ca75eeac9529a9df76324d2c.jpgwilflife6.thumb.jpg.3ffeb48cfe25d18e2302fc7837771717.jpgwildlife7.jpg.3945696e187b1520674d375aea392189.jpg

 

Използвам случая да ви споделя фотографската група, може би тази информация ще послужи на някой, който реши да пътува към Пакистан и търси специални места за снимане. Например @Tedy

 

https://www.facebook.com/groups/568483789950345/    

 

И последната серия снимки са от Гуадар:

gwadar.jpg.9ae7c746d8142d3e8ee8e1e0a245eb0c.jpggwadar2.jpg.459d716f2ea3017b95234f8a24dd6b60.jpggwadar3.thumb.jpg.4f252ba409eca1eef985ea109d05defb.jpggwadar4.jpg.199d95cc9c51ba3c411ab646721f7cfb.jpggwadar5.jpg.f4e8bd2fd7917a83a15806c8ea385748.jpg

 

До скоро от мен!

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Прекрасни новини!

 

От днес влиза в сила и работи страницата за онлайн виза и виза он арайвъл. Ние българите сме все още в категорията "онлайн виза", но ако сте с повече националности - прегледайте и виза он арайвъл листа. 

 

https://visa.nadra.gov.pk/tourist-visa/

 

https://visa.nadra.gov.pk/tourist-friendly-countriestfc/

 

Наистина регионът се отваря с невероятни скорости, вече всички държави са достъпни за българи (естествено без Туркменистан и Афганистан). Това дава възможности и за дълго пътуване и съчетаване на няколко държави в Централна и Южна Азия. 

 

Заповядайте!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 59 минути , Happy_Traveler каза:

Прекрасни новини!

 

От днес влиза в сила и работи страницата за онлайн виза и виза он арайвъл. Ние българите сме все още в категорията "онлайн виза", но ако сте с повече националности - прегледайте и виза он арайвъл листа. 

 

https://visa.nadra.gov.pk/tourist-visa/

 

https://visa.nadra.gov.pk/tourist-friendly-countriestfc/

 

Наистина регионът се отваря с невероятни скорости, вече всички държави са достъпни за българи (естествено без Туркменистан и Афганистан). Това дава възможности и за дълго пътуване и съчетаване на няколко държави в Централна и Южна Азия. 

 

Заповядайте!

О, вече няма нужда да вадим виза от посолството. Аз сега разбирам, супер.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Отивай! Ще взема да пиша специално пак за определените райони и как да се пътува, Пакистан изживява невероятен бум на туристи през последните месеци, особено сега лятото. Наскоро ми писаха една група от 10-20 българи на път по KKH (Karakorum Highway). Обаче е малко сложно на един път да се види дори основното - особено с разликата в сезоните. 


От толкова скитане в Азия вече се убеждавам, че заедно с Иран, това е една от най-лесните страни за пътуване и намиране на спътници. Както казваше един влогър Jason Billam - "You can literally throw a foreigner on the streets of Pakistan and Pakistan will take care of him." 

 

  Преди имаше и изискване за NOC (no objection certificate) за определени райони, а сега виждам, че отпада. Което прави достъпни зони в Балочистан, Кашмир и т.н.  Все още обаче трябва да се променят малко изискванията за визи, вече взимаме всичко онлайн от Турция чак до Виетнам, обаче не всички държави позволяват виза он арайвъл на сухопътните си граници. Надявам се и това да се промени скоро, така бъдещите пътешественици след нас ще могат да изминат спокойно целият път от София до ЮИ Азия. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
Анелия Василева

Здравейте. Нова съм тук. Моля за съвети и помощ. Искам да пътувам до Пакистан, Карачи. Как да взема виза? И как стоят нещата за нас българите?

Връзка към мнение

Тук няма кой да Ви каже, тъй като всяка страна вече има нови правила и дати за туризъм и бизнес.

 Трябва да звъннете на посолството.

  https://pakembsofia.org.pk/consular-services/

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

трека до K2 от Пакистан някой правил ли го е ?

 

търсих информация за трека КОНКОРДИЯ до подножието на К2 ,но не успях да намеря нещо тук, ако има моля ви посочете линк. Това което открих в нета е следното :

  Каца се в Исламабад  след това къс полет до Скарду и после с джипове до Аскхоле,  грабваш раницата и пеш 90км. Трека е 14 дена, пише ,че е задължително трябва да си с водач,иначе не те допускат до Каракорум, а на калпак цената е около 2000 USD зависи от услугите които ползваш. На ден се върви между 7 до 9 часа ,спи се  в палатки, а пакистанците готвят всеки ден, за водата не знам как стоят нещата....имам доста въпроси но ще се постарая да  бъда кратък 

виза  за Пакистан са необходими нали ?

струва ли си да се остава в Исламабад повече от 1 ден ?

има ли някакъв шанс да се направи трека без водач ? ако няма дайте инфо за  тур. фирми организатори.

ако сме двама човека, възможно ли е да платим на един водач  ?  

интересуваме също и ГОНДОГОРО ПАСС ( гледам ,че се спускат в въжета изглежда най опсаната част от трека ) Gondogoro Pass

как стоят нещата по време на трека ,денивилация, изкачвания, спускания ....храна ? вода ? 

има ли къде да се зареждат батерии ?

сим карта по трека  ?

ще съм много благодарен за всякаква информация ,планувам го за след.година  благодаря на всички 🙂

 

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

@Iceman, ще ти отговоря на част от въпросите. 

Виза за Пакистан е необходима, вади се оттук, като условието е задължително да си ваксиниран: https://visa.nadra.gov.pk/.

Исламабад не си заслужава повече от един ден - това е един от най-съвременните градове в Пакистан и няма чак толкова какво да се види като в Лахор например. Има пазар и интересна джамия. 

Според мен е изключително рисково да се направи трекът без водач - голяма планина е, абсолютно всичко се случва и не на последно място - често има проверки на документи по пътищата, с които е най-добре да се занимава водачът и агенцията. В интернет има доста агенции за Конкордия, според мен си размени имейли с тях и се възползвай.

Например: https://www.apricottours.pk/tours/concordia-trek-pakistan/

https://www.responsibletravel.com/holiday/10574/concordia-and-k2-trekking-holiday-in-pakistan

https://trangoadventure.com/tours/k2-concordia-trek/

За водача е напълно възможно, но сигурно ще трябва оферта от агенцията. 

Оставам 2 блога за Пакистан, където са описани основно Каракорум, Исламабад и Лахор, но съм сигурен, че ти и останалите магеланци ще намерите нещо, което да ви е полезно: 

https://www.bucketlistly.blog/destinations/pakistan

https://againstthecompass.com/en/category/pakistan/

Има прекрасно описани трековете за Fairy Meadows, Nanga Parbat и Rakaposhi.

Успех 🙂

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, ще пътувам в Пакистан за 7 дни. Кацам и излитам обратно от Карачи. Не планувам да посещавам планинските райони, евентуално те ще останат за друг път.

Искам да посетя Пешавар, колко дни биха били достатъчни там? 

Също така се колебая между това дали да ходя да посетя директно Лахор или да остана в Карачи за няколко дни. Проблемът e, че от Лахор не намирам директни полети до Пешавар. Някой знае ли дали има читав транспорт между тях.

 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Днес се сдобих с виза за Пакистан. Процесът е доста бърз - попълних онлайн заявка през официалния им сайт, платих $35 и на другия ден ми отговориха да се свържа с посолството в София, за да насрочим час да отида.

От там бяха много експедитивни и след 2 дни отидох в посолтвото, консулката ми зададе няколко общи въпроса и това беше всичко. 

Като документи ми поискаха резервация за хотел, билети и снимка, които се качват в сайта. В посолството ми искаха само паспорта.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.