Прескочи до съдържание

Пътуване до Тромсьо, Норвегия


NikolaiRG

Препоръчани мнения

В момента съм в полет DY381 Тромсьо - Осло на Norwegian. Има интернет на борда и дори е по-добър от хотелския. За съжаление има облаци, а и още не се е съмнало. Всъщност, днес ще видя слънцето за първи път от 5 дни зад полярния кръг.

 

GPS-ът също работи. Тук явно е раят.

Редактирано от NikolaiRG
  • Харесвам 26
Връзка към мнение

В момента съм в полет DY381 Тромсьо - Осло на Norwegian. Има интернет на борда и дори е по-добър от хотелския. За съжаление има облаци, а и още не се е съмнало. Всъщност, днес ще видя слънцето за първи път от 5 дни зад полярния кръг.

 

GPS-ът също работи. Тук явно е раят.

Дай малко подробности за пътуването.Тъкмо се чудим дали да не отиден догодина по това време точно до Tromso заради сиянието.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз се интересувам от пътуването до Тромсьо. Планувам го през март и търся съмишленик.  ;)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз се интересувам от пътуването до Тромсьо. Планувам го през март и търся съмишленик.  ;)

Това ми е първото пътуване съвсем сам. От таблет се пише трудно. Затова накратко. Моят маршрут е: Букурещи - Осло 167 лв. Преди това пренощувах в хотел Tripoli за 36 лв., защото мостът не ми вдъхва доверие с тези чести затваряния. От центъра до летището се пътува с автобус 783 на един крак за час. В 12.30 на Торп, където митничарите проверяват масово пристигащите и разпитват за подробности. Преди това си бях купил двупосоцен билет до Осло за Torp Expressen за 440 крони. Пътува се 2 часа. Автогарата е до жп гарата. Една обиколка на центъра и билет от автомат до централното летище. Служителите са много услужливи и ти вземат билет ако не се оправиш. После полет до Тромсьо. Там по нощите сглупих и взех специалния автобус, но не знаех откъде да взема градския и исках да спя най-накрая. Иначе градските автобуси се вземат от подземния паркинг, но спирката е чак към шосето. Билет може от шофьора, но от барчето на летището е с 14 крони по-евтин. Всичко в града е на един хвърлей. За полярните сияния си намерих едно тъмно място на баира, където има замръзнало езеро и там местните ходят да карат кънки. През деня скитах по баирите, но не са нищо особено. Много е урбанизирано и имат прекалено много заводи за такова хубаво място. Местните са изключителни хора.

Навръщане всичко е в обратен ред. За превръщане от крони в левове числото се дели на 5 или се дели на 10 и се умножава по 2. Това е за бързи сметки. Иначе: самолет до Осло и обратно 167 лв., до Тромсьо и обратно 400 лв., хотели в Тромсьо и Осло общо 1000 лв. за 7 дни, 100 лв. от Торп до Осло и обратно, плюс още стотина лв. за влак и автобус. Общо на човек излиза към 2500 лв. за 8 дни скитане.

Надявам се да съм бил полезен.

  • Харесвам 23
Връзка към мнение

Много благодаря! Сериозна цифра... 

 

P.S. То на майна си Райна :) Сега се навирам да чета повече...


Това ми е първото пътуване съвсем сам. От таблет се пише трудно. Затова накратко. Моят маршрут е: Букурещи - Осло 167 лв. Преди това пренощувах в хотел Tripoli за 36 лв., защото мостът не ми вдъхва доверие с тези чести затваряния. От центъра до летището се пътува с автобус 783 на един крак за час. В 12.30 на Торп, където митничарите проверяват масово пристигащите и разпитват за подробности. Преди това си бях купил двупосоцен билет до Осло за Torp Expressen за 440 крони. Пътува се 2 часа. Автогарата е до жп гарата. Една обиколка на центъра и билет от автомат до централното летище. Служителите са много услужливи и ти вземат билет ако не се оправиш. После полет до Тромсьо. Там по нощите сглупих и взех специалния автобус, но не знаех откъде да взема градския и исках да спя най-накрая. Иначе градските автобуси се вземат от подземния паркинг, но спирката е чак към шосето. Билет може от шофьора, но от барчето на летището е с 14 крони по-евтин. Всичко в града е на един хвърлей. За полярните сияния си намерих едно тъмно място на баира, където има замръзнало езеро и там местните ходят да карат кънки. През деня скитах по баирите, но не са нищо особено. Много е урбанизирано и имат прекалено много заводи за такова хубаво място. Местните са изключителни хора.
Навръщане всичко е в обратен ред. За превръщане от крони в левове числото се дели на 5 или се дели на 10 и се умножава по 2. Това е за бързи сметки. Иначе: самолет до Осло и обратно 167 лв., до Тромсьо и обратно 400 лв., хотели в Тромсьо и Осло общо 1000 лв. за 7 дни, 100 лв. от Торп до Осло и обратно, плюс още стотина лв. за влак и автобус. Общо на човек излиза към 2500 лв. за 8 дни скитане.
Надявам се да съм бил полезен.

 

 

P.P.S. Оказа се, че от Лондон имало директни полети до Tromsø  :O Сега вече ми навря здраво идеята в главата... Ще се радвам да споделиш и къде си отсядал, какво си правил - аз ако отида, сигурно също ще съм сама. Благодаря!

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

 

 

P.P.S. Оказа се, че от Лондон имало директни полети до Tromsø  :O

Това са най-изгодните полети - има и по 80 евро двупосочен  :), но само в сряда

А от Бг до Лондон - варианти много

Редактирано от noshtna_ptica
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Това ми е първото пътуване съвсем сам. От таблет се пише трудно. Затова накратко. Моят маршрут е: Букурещи - Осло 167 лв. Преди това пренощувах в хотел Tripoli за 36 лв., защото мостът не ми вдъхва доверие с тези чести затваряния. От центъра до летището се пътува с автобус 783 на един крак за час. В 12.30 на Торп, където митничарите проверяват масово пристигащите и разпитват за подробности. Преди това си бях купил двупосоцен билет до Осло за Torp Expressen за 440 крони. Пътува се 2 часа. Автогарата е до жп гарата. Една обиколка на центъра и билет от автомат до централното летище. Служителите са много услужливи и ти вземат билет ако не се оправиш. После полет до Тромсьо. Там по нощите сглупих и взех специалния автобус, но не знаех откъде да взема градския и исках да спя най-накрая. Иначе градските автобуси се вземат от подземния паркинг, но спирката е чак към шосето. Билет може от шофьора, но от барчето на летището е с 14 крони по-евтин. Всичко в града е на един хвърлей. За полярните сияния си намерих едно тъмно място на баира, където има замръзнало езеро и там местните ходят да карат кънки. През деня скитах по баирите, но не са нищо особено. Много е урбанизирано и имат прекалено много заводи за такова хубаво място. Местните са изключителни хора.

Навръщане всичко е в обратен ред. За превръщане от крони в левове числото се дели на 5 или се дели на 10 и се умножава по 2. Това е за бързи сметки. Иначе: самолет до Осло и обратно 167 лв., до Тромсьо и обратно 400 лв., хотели в Тромсьо и Осло общо 1000 лв. за 7 дни, 100 лв. от Торп до Осло и обратно, плюс още стотина лв. за влак и автобус. Общо на човек излиза към 2500 лв. за 8 дни скитане.

Надявам се да съм бил полезен.

С предвижването ясно.Когато си на компютър пиши малко по-подробно за останалите неща.

Най-вече за сиянието-успя ли да го видиш,снимки.Другото което ме притеснява през ноември са продължителността на деня и температурите.Чета,че през ноември светлата част на деня в Трьомсо е около час.Какво друго може да се прави в тъмното?Гледам,че има турове по фиордите,но при положение,че е тъмно надали ще има какво да се види.За температурите пише,че са до -5градуса.В същото време на всички турове раздават свръхтопли дрехи за полярни условия.

Изобщо разкажи малко повече.Вижда се,че интересът е голям.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Най-вече за сиянието-успя ли да го видиш,снимки.Другото което ме притеснява през ноември са продължителността на деня и температурите.Чета,че през ноември светлата част на деня в Трьомсо е около час.Какво друго може да се прави в тъмното?Гледам,че има турове по фиордите,но при положение,че е тъмно надали ще има какво да се види.За температурите пише,че са до -5градуса.В същото време на всички турове раздават свръхтопли дрехи за полярни условия.

 

 

И на мен ми е интересно. Защото 7 дни са много време - как успя да ги оползотвориш? Поздрави.

Връзка към мнение

И на мен ми е интересно. Защото 7 дни са много време - как успя да ги оползотвориш? Поздрави.

Не се оправям с цитиранията тук и отговарям на всички, въпреки че цитирам само Rainy.

Бяха само 5 дни. Останалите два ще ги прекарам в Осло. В Тромсьо сега се развиделява към 9, към 9.30 може да се приеме за ден, но си е полярна нощ - слънцето не се показва над хоризонта. Към 12.30 - 13.00 се смрачава чувствително, а в 14.30 може да се каже, че е тъмно. Е, звездите изгряват по-късно. Не е много студено, от -1 до 2 градуса, но вятърът е леден и пронизва. Особено ако чонек стои на едно място, да речем, дебне полярните сияния. Сияния не видях само тази сряда, 23.11. Най-добре се виждаше от самолета на отиване - точно както на снимките в интернет. Вчера гаф - видях по-силничко сияние и си казах да отида да вечерям и после на езерото, където е тъмно и се вижда най-добре. Когато отидох, ядец. Бяха дошли тънки облаци и край. Все пак считам мисията за изпълнена. Отидох заради сиянията. Иначе през деня докато човек поразгледа това-онова, се смрачава и в 14.00 ч. имаш чувството, че е към 18.00. Аз съм тип чучулига и никак не ми се излиза вечер, когато за мен е мъртво време. Местните също явно са на този принцип. Качих се и с лифта до отсрещния хълм, където имаше полярна буря и сняг, а в града нищо. Бях отседнал в хотел Smarthotel Tromso.

Редактирано от NikolaiRG
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

 

P.P.S. Оказа се, че от Лондон имало директни полети до Tromsø :O

От днес има директен и от Франкфурт всяка събота! http://aeronews.ro/lufthansa-a-aterizat-la-350-km-de-cercul-polar-arctic-in-tromso/ Транспорта го обсъждахме наскоро в тази тема : http://magelanci.com/topic/7772-софия-тромсьо/ Редактирано от epetkov
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 6 години по-късно ...

Здравейте, кои са най-късметлийските месеци да се види сиянието? Пред купуване на билети съм и имам колебание между 4-7 февруари и 25-28 февруари 2024, като за втория период са по-евтини, но май вече към края на февруари сиянието по-рядко може да се види? Иначе цените на хотелите са що годе същите.

Връзка към мнение
преди 8 минути , Hakkâri Spor каза:

Здравейте, кои са най-късметлийските месеци да се види сиянието? Пред купуване на билети съм и имам колебание между 4-7 февруари и 25-28 февруари 2024, като за втория период са по-евтини, но май вече към края на февруари сиянието по-рядко може да се види? Иначе цените на хотелите са що годе същите.

Ходила съм февруари 2019 Бяхме се записали на един трип - 5 поредни вечери те водят на различни места на лов за сиянието. Имахме късмет и 5 вечери го видяхме, даже май аз едната вечер не отидох, че бях настинала и ми беше омръзнало да мръзна посред нощите. Преди нас е имало хора, които са седели по месец и въобще не са го видели, а  ние изкарахме късмет - даже в Тромсьо се виждаше, още първата вечер посред нощите, оставайки багажа в квартирата излязохме до езерото и го видях.

51041736_10212812675462478_2793671497841901568_n.jpg

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 16 часа, Hakkâri Spor каза:

Здравейте, кои са най-късметлийските месеци да се види сиянието? Пред купуване на билети съм и имам колебание между 4-7 февруари и 25-28 февруари 2024, като за втория период са по-евтини, но май вече към края на февруари сиянието по-рядко може да се види? Иначе цените на хотелите са що годе същите.

По-добре между края на септември и края на март. Нощта е по-дълга и слънчевата светлина е по-слаба, съответно няма да пречи. Аз ходих през ноември, когато слънцето се показваше към 9 сутринта и притъмняваше в 13.30 - 14.00. Сиянието видях още на отиване от самолета, а за всеки случай бях резервирал хотела за 5 дни, като си мислех, че все през някой от тях ще го видя. В моя случай сиянието беше всеки ден и времето беше ясно. В района има много тъмни места, които стават за наблюдение и няма нужда от трипове. Градският транспорт обикаля навсякъде из острова, а разстоянията стават и за ходене пеш. Аз си намерих едно езеро в средата, където местните се пързалят с кънки. От центъра се тръгва пеш нагоре през гробищата и няма начин да се пропусне. В северната част на острова има хълм, на който има нещо като сцена за представления през лятото и мястото е открито. Ако имате gps, става много лесно. Между другото, на живо сиянието не е като по снимките. Ако използвате обикновена снимачна техника, трябва да изсветлите след това снимките на компютър. Температурите са горе-долу като в България през този период, но влажността е по-висока и ако има вятър, студът става малко неприятен. Това не е проблем, ако се движите и не стоите на едно място.

  • Харесвам 6
  • Шок 1
Връзка към мнение

@Hakkâri Spor питаше дали ако отиде в началото или в края на февруари е по-вероятно да види, но мисля, че няма как да каже някой със сигурност. Едно от условията  да се види северното сияние е да е тъмно и в този смисъл колкото е по-кратък деня, толкова по голям е слота в който евентуално може да се появи и види. Но освен тъмнината са необходими и други условия и те дали ще случат, не се знае. В началото на февруари тъмната част от денонощието  е по-дълга отколкото в края февруари,  но дали другите условия ще са налице не е ясно. Както написа и @NikolaiRG целия период от септември до края на март го дават като подходящ, от там нататък е въпрос на късмет.

Връзка към мнение

Благодаря. Купих билети за началото на февруари. Дано има подходящи условия, да няма облаци и т.н. Останалото...е късмет 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, NikolaiRG каза:

Температурите са горе-долу като в България през този период, но влажността е по-висока и ако има вятър, студът става малко неприятен. Това не е проблем, ако се движите и не стоите на едно място.

Знам, че там е също покрай Гълфстрийма и температурите не са екстремни. И е по-добре там, отколкото в Кируна (Швеция), Рованиеми (Финландия), Мурманск (Русия) или някъде в Исландия или САЩ-Аляска... през февруари

Връзка към мнение
На 19.05.2023 г. в 7:23, NikolaiRG каза:

Температурите са горе-долу като в България през този период, но влажността е по-висока и ако има вятър, студът става малко неприятен. Това не е проблем, ако се движите и не стоите на едно място.

Аз не съм съгласна за влажността и температурата. Бях в началото на февруари и беше минус 20, но не беше толкова влажно, колкото в Бургас на +10 и студа не се усещаше толкова поради липса на вятър  😁 

Връзка към мнение
На 19.05.2023 г. в 10:49, Hakkâri Spor каза:

Знам, че там е също покрай Гълфстрийма и температурите не са екстремни. И е по-добре там, отколкото в Кируна (Швеция), Рованиеми (Финландия), Мурманск (Русия) или някъде в Исландия или САЩ-Аляска... през февруари

Недостатъка на Гълфстрийма е, че често е облачно и шанса за чисто небе е доста по-малък в сравнение с изброените други по-студени дестинации. До късмет е.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.