Прескочи до съдържание

Оксфорд - Лондон, 2017


pamela

Препоръчани мнения

 

pamela, не са проблем темите :)

 

До Оксфорд имаш много опции. Предлагам ти да зададеш въпроса в конкретика, когато ви се избистрят плановете и наближи времето, но като предварителна информация - и за да ви се избистрят идеите: 

 

Здравей, Reiny,

Нещата са вече доста по-изяснени и ще се възползвам от любезното ти предложение и ще задам въпросите си в конкретика.

Както бях писала по-рано, целта на пътуването ще бъде предимно посещение на Оксфорд и Отворените врати в университета. Датата ще бъде 17.03.2017 г. Току-що купих билетите, ще пътуваме на 17.03.2017 г с Wizzair, кацаме на Лутън в 7,25 ч., ще бъдем само с ръчен багаж и се надявам да излезем бързо. Целта е да стигнем до Окфорд възможно най-бързо.

Ето конкретните ми въпроси:

1.Беше писала за автобус. Можеш ли да ми напишеш сайта, в който да проверявам за конкретното разписание? Мога да да платя за билетите онлайн с дебитна карта или е възможно само с кредитна?

2. Другата ми чуденка е къде да спим този ден - в Окфорд или в Лондон. Пропуснах да кажа, че ще пътуваме обратно на 19.03.2017 г., т.е. имаме 2 нощувки, и сме 4 човека, от които 2 деца, но над 14 години. Съответно къде да търся местата за спане извън Booking и AirBnb?

3. Разгледах хостела, в който спаха магеланците вчера - Wombat's, изглежда доста добре. Така че изглежда добро решение да спим там за две нощувки. Конкретизиращият ми въпрос тук е дали има значение дали ще направя резервация директно чрез сайта на хостела или чрез букинг? Цените изглеждат еднакви.

4. Видях и предварителния план за разглеждане на Лондон за ден и половина в темата за посещението на магеланци в Лондон този уикенд. Аз също смятам да го ползвам, за което ти благодаря предварително. Струва ли си да ползваме корабче през март или е твърде студено?

Приемам всякакви съвети. Това ще бъде първото посещение в Лондон и Окфорд за нас и децата и ми се иска да видим запомнящи се неща. Не на всяка цена всичко, но нещо, което ще остане винаги като първи спомен от Лондон. А със сигурност после ще има нови възможности за допълване на впечатленията.

Наистина ще бъда благодарна за всякакви идеи!

 

 

 

pamela, не са проблем темите :)

 

До Оксфорд имаш много опции. Предлагам ти да зададеш въпроса в конкретика, когато ви се избистрят плановете и наближи времето, но като предварителна информация - и за да ви се избистрят идеите: 

 

Здравей, Reiny,

Нещата са вече доста по-изяснени и ще се възползвам от любезното ти предложение и ще задам въпросите си в конкретика.

Както бях писала по-рано, целта на пътуването ще бъде предимно посещение на Оксфорд и Отворените врати в университета. Датата ще бъде 17.03.2017 г. Току-що купих билетите, ще пътуваме на 17.03.2017 г с Wizzair, кацаме на Лутън в 7,25 ч., ще бъдем само с ръчен багаж и се надявам да излезем бързо. Целта е да стигнем до Окфорд възможно най-бързо.

Ето конкретните ми въпроси:

1.Беше писала за автобус. Можеш ли да ми напишеш сайта, в който да проверявам за конкретното разписание? Мога да да платя за билетите онлайн с дебитна карта или е възможно само с кредитна?

2. Другата ми чуденка е къде да спим този ден - в Окфорд или в Лондон. Пропуснах да кажа, че ще пътуваме обратно на 19.03.2017 г., т.е. имаме 2 нощувки, и сме 4 човека, от които 2 деца, но над 14 години. Съответно къде да търся местата за спане извън Booking и AirBnb?

3. Разгледах хостела, в който спаха магеланците вчера - Wombat's, изглежда доста добре. Така че изглежда добро решение да спим там за две нощувки. Конкретизиращият ми въпрос тук е дали има значение дали ще направя резервация директно чрез сайта на хостела или чрез букинг? Цените изглеждат еднакви.

4. Видях и предварителния план за разглеждане на Лондон за ден и половина в темата за посещението на магеланци в Лондон този уикенд. Аз също смятам да го ползвам, за което ти благодаря предварително. Струва ли си да ползваме корабче през март или е твърде студено?

Приемам всякакви съвети. Това ще бъде първото посещение в Лондон и Окфорд за нас и децата и ми се иска да видим запомнящи се неща. Не на всяка цена всичко, но нещо, което ще остане винаги като първи спомен от Лондон. А със сигурност после ще има нови възможности за допълване на впечатленията.

Наистина ще бъда благодарна за всякакви идеи!

 

 

 

Нещо обърках предишния си пост и затова се самоцитирам. :) Надявам се все пак някой да го прочете и да ми помогне!

Връзка към мнение
Дани Магелани

На летище Лутън при излизане в залата, преди изхода, от дясно има автомати за билети на автобуси за Оксфорд и екран с час и сектор на тръгване от паркинга пред летището. Мисля, че цената беше 15 паунда. Не се налага да ходите до Лондон и след 1-2 ч. ще сте там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Pamela, дала съм отговори по-долу в червено :) Поздрави.

 

 

 

 

Здравей, Reiny,

Нещата са вече доста по-изяснени и ще се възползвам от любезното ти предложение и ще задам въпросите си в конкретика.

Както бях писала по-рано, целта на пътуването ще бъде предимно посещение на Оксфорд и Отворените врати в университета. Датата ще бъде 17.03.2017 г. Току-що купих билетите, ще пътуваме на 17.03.2017 г с Wizzair, кацаме на Лутън в 7,25 ч., ще бъдем само с ръчен багаж и се надявам да излезем бързо. Целта е да стигнем до Окфорд възможно най-бързо.

 

Ето конкретните ми въпроси:

1.Беше писала за автобус. Можеш ли да ми напишеш сайта, в който да проверявам за конкретното разписание? Мога да да платя за билетите онлайн с дебитна карта или е възможно само с кредитна?

 

17/03/17

08:00 - 10:30 £12.00
08:30 -  11:45 £17.50
 
Първият автобус е много добър, но се съмнявам, че ще го хванете дори с тичане.
 
Може да се купят билети онлайн - което е винаги препоръчително, защото може да си артисате при навалица - автобусът не тръгва от Лутън и си има доста пътници, но принципни може и в автобуса. Приема се само кеш. Билети се продават и на някое от многото бюра на аерогарата.
 
Съвсем спокойно се купува с дебитна карта.
 
Ето сайтът:
 
 

2. Другата ми чуденка е къде да спим този ден - в Окфорд или в Лондон. Пропуснах да кажа, че ще пътуваме обратно на 19.03.2017 г., т.е. имаме 2 нощувки, и сме 4 човека, от които 2 деца, но над 14 години. Съответно къде да търся местата за спане извън Booking и AirBnb?

 

Къде - зависи от цената, но аз бих препоръчала в Лондон. В Оксфорд е по-ограничено - и по скъпо. Като цяло Оксфорд е много скъп за нощуване град, а и така или иначе ще имате нощувка в Лондон, защо да ги разкъсвате. Ако и двата дни ще сте в Оксфорд, тогава чуденка няма. Търсенето е особена категория, мисля че магеланци повече ще ти помогнат, но и аз може да надникна...

 

3. Разгледах хостела, в който спаха магеланците вчера - Wombat's, изглежда доста добре. Така че изглежда добро решение да спим там за две нощувки. Конкретизиращият ми въпрос тук е дали има значение дали ще направя резервация директно чрез сайта на хостела или чрез букинг? Цените изглеждат еднакви.

 

Хостелът е чудесна идея. Няма никакво значение откъде букваш. После можеш да им пишеш да сте в една стая - за всеки случай, макар че те така или иначе ще ви сложат, щом сте на една резервация.

 

4. Видях и предварителния план за разглеждане на Лондон за ден и половина в темата за посещението на магеланци в Лондон този уикенд. Аз също смятам да го ползвам, за което ти благодаря предварително. Струва ли си да ползваме корабче през март или е твърде студено?

 

Корабчето е затворено, проблем няма :) Само да е ясно времето, иначе няма да става за разходка в Гринуич. 

 

Приемам всякакви съвети. Това ще бъде първото посещение в Лондон и Окфорд за нас и децата и ми се иска да видим запомнящи се неща. Не на всяка цена всичко, но нещо, което ще остане винаги като първи спомен от Лондон. А със сигурност после ще има нови възможности за допълване на впечатленията.

 

И Оксфорд, и Лондон много ще ви харесат. В Оксфорд специално препоръчвам да влезете в един-два колежа - ще се размажете от кеф. Моят фаворит - Trinity College. За Лондон вече съм дала идеи, но с каквото мога да помогна пак, с удоволствие. 

 

Наистина ще бъда благодарна за всякакви идеи!

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

В Оксфорд специално препоръчвам да влезете в един-два колежа - ще се размажете от кеф. Моят фаворит - Trinity College.

А какъв е режимът за влизане в тези колежи? Кой, кога и къде може да влиза?

Връзка към мнение

Reiny, благодаря! Един уточняващ въпрос: Как да купя билети онлайн за автобуса, като не знам кой ще успеем да хванем, а цената е различна? Казано по друг начин, билетът само за определен автобус ли е и ако го изпуснеш, можеш ли да го ползваш да следващия?


Връзка към мнение

А какъв е режимът за влизане в тези колежи? Кой, кога и къде може да влиза?

 

Всеки - срещу много скромна сума, от порякъка на 1 до 3 паунда. Само трябва да се поинтересува човек за режима на пускане - да няма събитие и за работното време, разбира се. Ето тук можеш да видиш:

 

https://www.trinity.ox.ac.uk/visiting-trinity/

 

Reiny, благодаря! Един уточняващ въпрос: Как да купя билети онлайн за автобуса, като не знам кой ще успеем да хванем, а цената е различна? Казано по друг начин, билетът само за определен автобус ли е и ако го изпуснеш, можеш ли да го ползваш да следващия?

 

 

Можеш - принципно. Стига да няма голяма навалица. Ако е по-скъп автобуса, доплащаш. За първия почти не те съветвам да купуваш - направо не виждам как ще го хванете. Ще си счупите краката от тичане... Пък ако го хванете и има места, ще помолиш да ви качат (но като знам опашките на Лутън...)

Връзка към мнение

Наистина ли може? Аз четох на страницата им, че за да хванеш друг автобус, трябва да имаш застраховка, която е 5 паунда. Не знам обаче дали се спазва на практика.

Връзка към мнение

Наистина ли може? Аз четох на страницата им, че за да хванеш друг автобус, трябва да имаш застраховка, която е 5 паунда. Не знам обаче дали се спазва на практика.

 

Flexible ticket си е винаги опция, но не е задължително. В общия случай - ако има места, винаги пускат.

 

What should I do if my flight is delayed?
 
We strongly recommend booking a coach which departs a minimum of 1 hour 30 minutes after you are due to land which will enable you to clear passport control and collect any luggage and make your way to our departure point. If your flight is delayed, you should aim to make contact with our staff before the time of departure on your ticket to request an amendment.
 
Tickets can only be amended before the time of departure and are subject to an amendment fee, excess fare (where applicable) and seat availability.  
 
 
Връзка към мнение

 

Можеш - принципно. Стига да няма голяма навалица. Ако е по-скъп автобуса, доплащаш. За първия почти не те съветвам да купуваш - направо не виждам как ще го хванете. Ще си счупите краката от тичане... Пък ако го хванете и има места, ще помолиш да ви качат (но като знам опашките на Лутън...)

 

А има ли друга опция за пристигане по-рано, с влак например. Знам, че звучи невероятно да има, но все пак да попитам. Защото като изпуснем първия автобус в 8 ч., следващият в 8,30 ч. е с прекачване и престой и пристига чак в 11,45 ч. Малко е късно, но май нямаме друг избор.

Връзка към мнение

Да, това звучи успокоително, радвам се, че не са буквоеди. :)

 

Ако се отнася за безопасност, са огромни буквоеди. Иначе не, само понякога... Ако автобусът е пълен, или шофьорът е имал лош ден - може и да откаже. Като цяло, обаче, са много customer friendly. Често - и обикновено - са и много човечни.

 

Аз имам лична случка с градски автобус, който отклони маршрута си, за да закара три патки - едната пише тези думи :) - до съседния град, защото патките не бяха проверили разписанието на автобусите от Хийтроу и не подозираха, че в неделя вечер няма автобус до техния град. 

А има ли друга опция за пристигане по-рано, с влак например. Знам, че звучи невероятно да има, но все пак да попитам. Защото като изпуснем първия автобус в 8 ч., следващият в 8,30 ч. е с прекачване и престой и пристига чак в 11,45 ч. Малко е късно, но май нямаме друг избор.

 

Има - но печелите твърде малко 

 

08:35 Luton Airport [LUA]  - Oxford [OXF] 11:10 2h 35m
 
а цената, която трябва да платите, е стряскаща: 43 паунда.
 

 

N.B. Има и още една опция - такси. Едно бързо проучване ми показа цена като £83.00. При четирима човека изобщо не е за пренебрегване. С автобус ще платите £68.00 -> тоест разликата е само 15 паунда, а удобството и бързината не ги коментирам. Разбира се, цената трябва да се потвърди, но идеята никак не е лоша според мен...

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Благодаря за подробния отговор, Reiny! Сега ще се съсредоточа върху спането, а после ще мисля за транспорта. Чакам да чуя отзиви за хостела от нашите странстващи магеланци, да поровя още малко и да реша този въпрос.

Надявам се междувременно да излезе програмата на самите отворени дни, за да мислим кое мероприятие е задължително и какво можем да пропуснем. Ако се сетя за още нещо, пак ще питам, като ще гледам да не досаждам.

Връзка към мнение

Благодаря за подробния отговор, Reiny! Сега ще се съсредоточа върху спането, а после ще мисля за транспорта. Чакам да чуя отзиви за хостела от нашите странстващи магеланци, да поровя още малко и да реша този въпрос.

Надявам се междувременно да излезе програмата на самите отворени дни, за да мислим кое мероприятие е задължително и какво можем да пропуснем. Ако се сетя за още нещо, пак ще питам, като ще гледам да не досаждам.

 

Спокойно питай - изобщо не досаждаш. Ще се радвам да помогна, а магеланци със сигурно ще посъветват - лично ще помоля дори :) 

Връзка към мнение

Благодаря още веднъж! От прочетеното във форума отдавна имах усещането, че на теб може да се разчита и ти го потвърждаваш с отговорите на всеки от нас, не само на мен. :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за подробния отговор, Reiny! Сега ще се съсредоточа върху спането, а после ще мисля за транспорта. Чакам да чуя отзиви за хостела от нашите странстващи магеланци, да поровя още малко и да реша този въпрос.

...

Давам отзиви за хостела.

Първо уточнявам, че това е първият истински хостел в моята пътешественическа история.

Ние спахме в 4-на стая. Бяхме 4 човека.

Предимства - самостоятелна стая, самостоятелна баня и тоалетна. Добър бар в хостела.

Недостатъци - стаята не е голяма, леглата са двуетажни и еднакво неудобно е и на ниското, и на високото ниво. Под неудобно имам предвид да седнеш и съответно да се качваш на второто ниво.

В стаята освен леглата и шкафчета за съхранение на багаж, няма нищо друго! Дори един стол няма.

Трябваше сами да си поставим чаршафите на леглата. :(  И съответно после да свалим чаршафите и да ги занесем на рецепцията.

Самото легло за мен беше удобно.

На стената до всяко легло има поставена лампа и извод за USB, та нямахме нужда и от адаптори за техниката, която ползва USB.

Закуската ние не я ползвахме. Част от групата закусваха там, та ще дадат отзиви.

Въпреки, че бяхме прочели, че не дават кърпи, то имаше налични кърпи на рецепция. На човек дават по една кърпа, но не го следят строго това.

 

Друго неудобство за мен беше, че този хостел не е съвсем близо до спирката на гр.транспорт. Има си ходене, но не е неприятно, не е опасно и района също е ОК.

 

Дано и другите допълнят с техните мнения, защото аз изобщо не съм добър критерий относно настаняване.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Mary, благодаря! 

 

Това, което описваш, звучи съвсем стандартно за хостел. Единственото, което прочитам като неудобство, е леката отдалеченост от спирка на градския транспорт. Поставянето и свалянето на чаршафите зависи от политиката на хостела, всичко останало - аз съм ползвала немалко хостели - на мен ми изглежда добре.  

Връзка към мнение

Благодаря, Мари, аз също никога досега не съм спала в хостел. В случая обаче ще бъдем четирима думи, харесах си именно стая за четирима, има самостоятелна баня и тоалетна, което за мен е важно. Малката ми дъщеря много харесва двуетажните легла /от край време те са й мечта, която не осъществихме в нашето жилище/. От снимките видях, че почти няма обзавеждане в стаята, но аз смятам да се прибираме само за спане, така че и това няма да е проблем. На картата местоположението ми се видя добро, доста централно, не съм гледала за спирки на градския транспорт. И което е много важно - цената е много прилична в сравнение с всичко друго, което гледах.

Ще изчакам още отзиви, ако има, и мисля, че ще пробвам нещо ново в живота си - хостел, и то този.


Mary, а какво ще кажеш за програмата ви в Лондон за ден и половина? Прочетох предварителния план на Rаiny в темата и понеже и нашето време ще бъде толкова, смятам да го ползвам. Можеш ли да ми препоръчаш нещо да добавя или да отпадне?

Връзка към мнение

...

Mary, а какво ще кажеш за програмата ви в Лондон за ден и половина? Прочетох предварителния план на Rаiny в темата и понеже и нашето време ще бъде толкова, смятам да го ползвам. Можеш ли да ми препоръчаш нещо да добавя или да отпадне?

Ние не изпълнихме заложената програма, но това е лесно за обяснение - голяма и разнородна група.

Колко са големи децата?  

Връзка към мнение

Те са вече доста големи - към март 2017 г., когато ще пътуваме, ще бъдат на 14 г. и почти на 18 г. Както бях писала по-горе, целта ми е не да видим всичко задължително в Лондон, така или иначе знам, че е невъзможно, но неща, които да са впечатляващи и да останат в съзнанието им като от първо посещение там. Голямата ми дъщеря иска да учи в Англия, така че вероятно ще имаме възможност да ходим още и да попълваме празнините.

Знам също, че времето е крайно недостатъчно, до дали ще има време за някой и друг час в British museum за сметка на нещо друго, как мислиш? Но това може да го решим и на място.

Затова питах за препоръки от познавачи. В сайта чета и откривам неща за определени градове, които не винаги можеш да намериш в туристическите справочници.  

Връзка към мнение

E, ако ви е интересна историята, в Бритиш Мюзиъм може да си откарате дни, за сметка на нещо друго. Ама за 1-2 часа няма смисъл да ходите, то докато се ориентирате и ще трябва да излизате. Според мен поне. Ако искате малки музеи, вижте музея за естествена история в Оксфорд и зад него антропологическия музей Пит-Ривърс, на мен ми бяха интересни. Има колекции от най-различни краища, маски и стрели от Нова Гвинея, сушени човешки глави, всякакви украси от племенни татуировки до съвременен пиърсинг и грим  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

E, ако ви е интересна историята, в Бритиш Мюзиъм може да си откарате дни, за сметка на нещо друго. Ама за 1-2 часа няма смисъл да ходите, то докато се ориентирате и ще трябва да излизате. Според мен поне. Ако искате малки музеи, вижте музея за естествена история в Оксфорд и зад него антропологическия музей Пит-Ривърс, на мен ми бяха интересни. Има колекции от най-различни краища, маски и стрели от Нова Гвинея, сушени човешки глави, всякакви украси от племенни татуировки до съвременен пиърсинг и грим  :)

Съгласна, че съм, че в Бритиш Мюзиъм човек може да откара дни, но при първото ни посещение ще имаме само ден и половина в Лондон, Не знам дали ще успеем да се въздържим и няма да "надзърнем" за малко, за начало в секцията за историята на Месопотамия и Египет. Знам, че има и по-впечатляващи неща за толкова малко време и за първи път, та ще видим.

Благодаря за идеята за музеите в Оксфорд!

Редактирано от pamela
Връзка към мнение

Да допълня за хостела.

Ползвах закуска срещу 4.50 паунда. За мен си заслужава - чай, кафе, капучино и т.н. Безалкохолно - сок и вода. Храна - на "шведска маса". Плащаш закуска на рецепцията и срещу талонче взимаш съдове и после си слагаш каквото ти харесва, колкото пъти искаш. Има шунка, салам и сирене, масло, сладка и шоколад, мляко и мюсли, компот, пресни плодове, краставици и нарязани чушки. Различни видове хляб и можеш да си правиш тост. Отделно има и кухня, в която можеш да си сготвиш твои неща.

При регистриране има уелкъм дринк в бара.

Хостела е чист. За мен също беше неудобно слагането на чаршафите, особено на втория етаж на леглата. На мен не ми е първия хостел, но винаги до сега съм взимала самостоятелна стая, но със сигурност чистотата беше на ниво. Стените обаче са му доста тънки.

Не ми пречеше разстоянието от метрото до хостела, стори ми се нормално, особено ако се има предвид и цената.

Пак бих отседнала там, ако съм с приятели.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.