Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Дани Магелани

Като пускате разни неща, ще може ли поне ориентировъчни цени, че има виното не е като бирата от 1-2-4 евро..

 

Четирите бутилки грузинско вино са от 6,50 до 11 евро, но това е цена на летището.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Четирите бутилки грузинско вино са от 6,50 до 11 евро, но това е цена на летището.

Ъъъъъъъъ, моите са малко по-скъпи, при това, не на летището :)

 

Монбазийак може да се намери между 8 и 15 евро бутилката. Аз се изглезих с един от годината ми на раждане, но цената му беше по-висока.

 

Шато Помар са по-скъпи, цените започват от близо 40 евро бутилката и могат да стигнат до 80-90 евро :blush: . Но това е все пак по-"луксозно" вино.

 

Иначе могат да се намерят много добри тукашни вина за 5-8-10 евро бутилката.

Например, това розе от Бержерак (от района на Монбазийак) беше около 6-7 евро (по спомен), горе-долу в такъв диапазон бяха и червените:

24082014-IMG_0314.jpg

Редактирано от Роца
  • Харесвам 17
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Тази година по повод деня на виното посетихме с.Мечка ,Русенско,в една чаровна винарна ,наречена "Седем поколения".

https://sevengenerations.bg/bg_BG/page/homepage

На мен лично много ми харесаха вината,които ни предложиха за дегустация.Отделно бях очарована от историята на фамилията Рабчев,емигрант в Америка,но завърнал се у нас да продължи семейната традиция във виноправенето.

Предлагат и обучителна разходка в избата с главният технолог.

Мястото е подходящо за двудневен излет,включително и за къмпинг. Намира се близо до Дунав,на живописно място,подходящо и за велопоходи покрай реката.Хотелът е с внимание към детайлите,ресторантът беше на средно ниво.

Малко снимки

attachicon.gif080.JPG

attachicon.gif010.JPG

attachicon.gif008.JPG

attachicon.gif038.JPG

attachicon.gif20160214_085531.jpg

attachicon.gif005.JPG

Личният ми фаворит от опитаните беше Cuvee 2012

https://sevengenerations.bg/bg_BG/shop

И аз скоро прочетох за тази винарна.Хубаво е,че има българи,които инвестират във винопроизводството и туризма.С удоволствие ще посетя "Седем поколения".In vino veritas :)

 

 

И още от великия Омар Хаям:

"Налей от виното, що с капка в Нил
пиян би станал всеки крокодил,
а бъде ли изпито от сърната
от страх и тигър даже би се свил."

 

:)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани

За тези, за които представлява интерес:

 

16113981_870588366377883_607404270119054

 

Курс по сомелиерство 04.02.2017 г.

 

DOMEX CONSULT с подкрепата на ресторант „Graphite” организира курс по сомелиерство

с лектор Екатерина Петрова – инженер - технолог, преподавател по сомелиерство.

 

Курса включва 2 модула:

 

1-ви модул:

Въведение в сомелиерството – цена 90 лева

 

Продължителност: 1 ден, 6 учебни часа по 45 мин.

 

В теоретичната част са включени темите:

- Понятие за производство на вината /винификация/,

- Дегустацията като метод за окачествяване на вината,

- Ароматни характеристики на винените сортове.

След теоретичната част ще се проведат практически упражнения по дегустация

с подбрани вина от български изби.

 

2-ри модул:

Винени райони. Типове и стилове вина. Комбиниране на храна и вино – цена 135 лева

 

Продължителност: 1 ден, 7 учебни часа по 45 мин.

 

В теоретичната част са включени темите:

- Винени райони в България и в света,

- Типове и стилове вина, Специалните вина,

- Представяне и подбор на вина в ресторант. Винен лист.

- Основни принципи при съчетаване на вино с храна,

- Съставяне на меню за винена вечеря,

- Декантиране – техника и принадлежности

След теоретичната част ще се проведат практически упражнения по дегустация

с подбрани вина от винения лист на заведението.

 

Дата за провеждане на курса:  04 – 05  Февруари 2017 г.

След приключване на обучението всеки курсист получава

СЕРТИФИКАТ за успешно преминат курс по сомелиерство.

 

Място на провеждане: гр. София, ул. „Три уши“ №2

ЦПО към „Домекс Консулт“ ЕООД и Ресторант „Graphite”

 

За повече информация и записване:

e-mail: domex.bg@abv.bg  и на телефон 0888 39 85 75

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

От мен португалското вино верде или на наш език младо вино.

Бяло, леко пенливо и много ароматно:post-21-0-83435200-1485298433_thumb.jpg

Редактирано от Polina
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Таз вечершното вино:

 

post-21-0-13580700-1485476327_thumb.jpg

Отново португалско, от район Дао.

Червено и сухо.

Редактирано от Polina
  • Харесвам 11
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Таз вечершното вино:

attachicon.gif_20170127_001514.JPG

Отново португалско, от район Дао.

Червено и сухо.

Любимите ми зони са Дао и Доуро.

 

 

Днес имаше дегустация на много изби в Ринг мола в София.

Пробвах общо 7-8 вина от различни изби.

Много хвалби и цени, но повечето едвам ставаха за пиене, включително за 20-30лв на намаление.

В крайна сметка си харесах едно на Катарджина да не тръгвам празен.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Първата винарска изба, която посетих в Южна Африка - Beau Constantia. Семейна бутикова изба, на 15 км. от центъра на Кейптаун, в горната част на района Константия Нек.

 

post-300-0-10995100-1487174504_thumb.jpg

 

Първото вино - Pas De Nom White - 80% Совиньон блан и 20% Вионие. Совиньона е ферментирал в неръждаеми съдове, а вионието - във френски барици.

 

post-300-0-00894700-1487174858_thumb.jpg

 

Второто вино - Cecily - 100% Вионие, ферментирало във 225L френски бъчви - 20% нови, останалото в бъчви второ до четвърто зареждане. За мен това беше ново, непознато, интересно вино, в личната ми класация от тази изба - на първо място.

 

post-300-0-67597800-1487175037_thumb.jpg

 

Третото вино - Pas De Nom Red 2015 - 43% Мерло, 33% Каберне Фран, 12% Малбек, 6% Каберне Совиньон и 6% Пти Вердо.

 

Четвърто вино - Lucca 2013 - 60% Мерло и 40% Каберне Фран, отлежавало 18 месеца във френски барици

 

post-300-0-07137300-1487175304_thumb.jpg

 

Петото вино - Aidan 2013, 50% Сира, 32% Пти Вердо, 11% Малбек и 7% Мерло. Мацерацията (настойване на ципите с гроздето) е 15 дни в стила на вината от  Нов свят. Отлежавало 18 месеца в 225L френски бъчви (60% нови, 25% второ зареждане и 15% трето).

 

post-300-0-35032700-1487175779_thumb.jpg

 

Всичките вина имат над 90 точки от The Wine Advocate, Robert Parker. Някои са носители на златни и сребърни медали от разни изложения.

Редактирано от bulpa
  • Харесвам 16
Връзка към мнение

От 22 до 26 февруари Пловдивският панаир ще е домакин на "Винария 2017".  Съпътстващи изложби са: "Агра" - за биологично растениевъдство и животновъдство, "Вкусовете на Италия", "АПИ България" - за пчеларство, "Фудтекс" и "Хорека".

Ако имате път към Пловдив, може да включите обиколка на панаира :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Да представя вината на първата изба от винения тур из Стеленбош.

 

Винарната - Villiera

 

Започваме с брут розе - 40% Пино ноар, 30% Пинотаж, 25% Шардоне и 5% Pinot Meunier. Първият и последните две са типични сортове за производство на брут, но Пинтоажа е местно облагородяване. Добре им се беше получило.

 

post-300-0-50950200-1487954505_thumb.jpg

 

post-300-0-23119100-1487954945_thumb.jpg

 

Втори брут - бял - 50% Шардоне, 30% Пино ноар, 16% Пинотаж и 4% Pinot Meunier.

 

post-300-0-13351900-1487954962_thumb.jpg

 

След уелкъм дринк, започна представянето на белите вина - совиньон блан и най-продаваното вино на избата Жасмин.

 

При совиньона изненади нямаше - докрая на престоя ми, си затвърдих мнението, че това ми е един от любимите бели сортове

 

post-300-0-11719800-1487955058_thumb.jpg

 

Жасмин - това е моят фаворит, на място ни казаха, че е комбинация от Гевюрцтраминер, Ризлинг и Мускат Отонел (при което аз изпаднах във възторг), но сега като проверям какво точно сме пили, се оказа че тази комбинация се отнася за 2014 год. Актуалният бленд за 2016 е Гевюрцтраминер, Ризлинг и Шенин блан.

 

post-300-0-16540100-1487955351_thumb.jpg

 

Последното вино - Сира 2014

 

post-300-0-05269500-1487955612_thumb.jpg

 

 

 

 

 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Тази вечер сме на едно пивко комшийско винце - ''Котнар'' от района около Яш, Североизточна Румъния. Жена ми ходи днес в Лондон и ѝ поръчах любимото ми Мурфатларско Мерло от Северна Добруджа, но тя намерила само това бЕло винце  :lol: 

 

post-7788-0-96303000-1488586223_thumb.jpg

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Май трябваше да пиша в темата за оплакване, пих от гръцкото специално вино Retsina за първи път.

Не бих повторил, много странно питие ми се стори.

Връзка към мнение

Роца, обожавам Монбазийак, страхотно посещение. Иска ми се и на мен да посетя домейна някой ден. Също Сотерн, и двете са бели, сладки, пивки. Но трябва да обичате сладко вино, много хора предпочитат "сухо". Аз също не съм фен на червено, опитвал съм няколко пъти хубави вина и за ценители, Cote Rôtie примерно, но не мога да ги оценя по достойнство. Лятото пия розе от време на време, когато не ми се пие бира - Minuty, Côté de Provence...

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Също Сотерн, и двете са бели, сладки, пивки. Но трябва да обичате сладко вино, много хора предпочитат "сухо". Аз също не съм фен на червено

По-голямо извращение от сладкото вино е само кафе със захар   :lol:

Редактирано от Worldismine
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това се позачудих, къде да го сложа - дали в тематата за бирата или тук :)

 

Пенливо вино с хмел - с аромат на бира и вино, с вкус на вино. В другата бутилка е ликьор от хмел (да не се бърка с абсент). Може да се пият отделно, може и смесени. Пробвахме и двата варианта, интересни и необичайни за мен цвят, аромат и вкус.

 

post-300-0-25837200-1488887383_thumb.jpg

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Това се позачудих, къде да го сложа - дали в тематата за бирата или тук :)

 

Пенливо вино с хмел - с аромат на бира и вино, с вкус на вино. В другата бутилка е ликьор от хмел (да не се бърка с абсент). Може да се пият отделно, може и смесени. Пробвахме и двата варианта, интересни и необичайни за мен цвят, аромат и вкус.

 

attachicon.gif20170305_160623.jpg

Винаги съм си мечтал за такова вино.Откъде да си намеря :)

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Аз, лично го опитах в Ландсхут, Германия. В един магазин, специализиран за бири, зехтини, оцети, ракии и на последно място вино.

 

Видях, че производителя има сайт, може да си поръчаш онлайн, ако толкова държиш да опиташ такова вино :) или по-лесният вариант - да го съчетаеш с някое пътуване до Германия.

Редактирано от bulpa
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Кастра Рубра са пуснали ново вино:

IMG_9565.JPG

 

Купаж от 45% каберне совиньон, 35% мерло и 20% мавруд. В ценовия клас на Пендар-а е, но поне на мен не ми хареса толкова.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Снощната дегустация - Росиди. Бутикова изба, която отдавна е попаднала в полезрението ми и с интерес следя развитието им. Лозята им се намират в с. Николаево до Сливен.

 

Започнахме с бял "Унисон" - 50% шардоне и 50% гевюрцтраминер

 

IMG_20170428_094220.thumb.jpg.fa4e375473f6ad85679ee6b5eb0a2145.jpg

 

Второто вино "Шардоне" - ферментирало в бетоново яйце. За първи път чух от тях за такова яйце. В последствие няколко изби и винени проекти също си купиха такива яйца и започнаха да произвеждат този тип шардонета. (на общата снимка е второто вино отляво надясно)

 

Третото вино - Розе от пино ноар 100% . Много елегантно вино. Затворено е със стъклена тапа, за която казват че е алтернатива на винтовите капачки.

 

IMG_20170428_094305.thumb.jpg.fcc40e1d79b025715bd812e62109e0e5.jpg

 

Четвъртото вино - Сира, отлежавала 12 месеца във френски бъчви. Петото вино - Рубин, отлежавал в български и френски бъчви. Тези двете вина са с потенциал за отлежаване.

Изненадата на вечерта - оранжево вино. Последната бутилка без етикет, защото предстои да бъде бутилирано. За нас бяха донесли специално да опитаме.

Леко лирично отклонение за оранжевите вина - правят се от бели сортове грозде по технология на червени вина, за разлика от розето, което се прави от червени сортове по технология на бели вина. Специално това вино на Росиди, е престояло 30 дни с ципите и твърдите части, за да стане този цвят. Ще се продава нефилтрирано (т.е. ако забележите, че е леко мътно - не е дефект). Миналата година направиха оранжево вино от шардоне, а тази година е от гевюрцтраминер. Силни аромати на смокиня, цитруси, много интересно вино.

 

IMG_20170428_094333.thumb.jpg.8bde1bcbcd147cc597853a2ba8304805.jpg

 

Край на описанието :)

 

Да спомена за едно винено събитие в Пловдив - Дефиле "Вино и гурме" 2017 на 6 и 7 май в Стария град. Ако имате път към Пловдив в почивните дни, може да си направите една разходка из стария град. Няма да обяснявам колко е хубав Пловдив през пролетта :flirt:

 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
преди 17 минути , Дани Магелани каза:

А знаеш ли каква е технологията на синьото вино?

Не съм специалист и не съм опитвала все още синьо вино (някак си не мога да преглътна нещо с цвят на антифриз)

Но това, което съм чувала е че се прави с естествени пигменти, добити от ципите на гроздето.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз съм на гръцка вълна, ако видя в магазина вино или зехтин гръцка продукция винаги им налитам. Все ми се струва, че южните ни съседи са все още традиционалисти и си падат и малко богобоязливи, та сигурно би ги дострашало да ''кръщават'' продукцията си с разни модерни химии :lol: Кайзер пастърмата пък е мое домашно производство ;)

 

DSCF3172.thumb.JPG.05480229a7059c61736c54eeadfac961.JPG

Редактирано от примкаря
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.