Прескочи до съдържание

Говорим си за: Афганистан


Георги

Препоръчани мнения

Оная вечер спрях да помогна на поредния омотал се чужденец на кръговото под началото на пернишката магистрала. Колата беше гръцка, но човека говореше само руски. Егати и зора ми беше да се сетя как да му кажа да кара "направо". Сетих се, че ако му го кажа така веднага е кривнал в дясно :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Сега се сетих,че ще ви е интересно да разгледате малко снимки от Кабул.Снимките са правени от хеликоптер в района около летището.От снимките няма да се запознаете със столицата на Афганистан,но поне ще добиете малка представа за града а и държавата като цяло.Естествено няма да покажа снимки засягащи военни и ключово важни обекти.

Квартала около летището.

post-259-0-90437400-1391625787_thumb.jpg

post-259-0-16142500-1391625888_thumb.jpg

post-259-0-70421000-1391625947_thumb.jpg

post-259-0-43101300-1391625997_thumb.jpg

Характерните къщи с дворни места в покрайнините на града

post-259-0-63184900-1391626044_thumb.jpg

Една от най-големите сгради в града е тази на новопостроения затвор.Терористи и талибани много и трябва да има място за тях.

post-259-0-06924300-1391626077_thumb.jpg

Ориндж каунти на Кабул.(без море)

post-259-0-21117500-1391626172_thumb.jpg

Пазар на кръговото.

post-259-0-59590400-1391626111_thumb.jpg

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

С тези планинки наоколо е очарователно по свой си начин :) 

 

ИНаче какво има в тези "дворни места" на къщите в покрайнините? От тази снимка изглежда като гол прахоляк, който не се оползотворява за нищо. 

 

Иначе наскоро четох една книжка на Халед Хосейни и се отворих малко на тема Афганистан. Дотогава ми беше малко от онази група безлични държави на гъза на географията, които едва ли бих помислил да посещавам през този живот. Но вече не съм толкова сигурен за последното :) 

Връзка към мнение

С тези планинки наоколо е очарователно по свой си начин :)

 

ИНаче какво има в тези "дворни места" на къщите в покрайнините? От тази снимка изглежда като гол прахоляк, който не се оползотворява за нищо. 

 

Иначе наскоро четох една книжка на Халед Хосейни и се отворих малко на тема Афганистан. Дотогава ми беше малко от онази група безлични държави на гъза на географията, които едва ли бих помислил да посещавам през този живот. Но вече не съм толкова сигурен за последното :)

В тези дворни места обикновено има земеделска продукция,но и в доста от случаите ето това:

post-259-0-07858600-1391633407_thumb.jpg

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мейджър, аз сега ще ти разбия представите за Афганистан окончателно и безвъзвратно:

 

http://menbox.bg/gallery/mesta/snimki-razkrivat-kakav-mozheshe-da-e-afganistan-dnes.html#image12

 

 

http://menbox.bg/gallery/mesta/afganistan-otpredi-unishtozhitelnite-voini.html

 

 

Халед Хосейни е добър писател и много обича родината си, но в България остава погрешно разбран... затова ни се налага да четем по форумите глупости от рода на „преди съветската инвазия там си живели добре“. Живели си - по времето на Захир Шах. Истината е, че руснаците са били поканени от тогавашния държавен ръководител да влязат и да помогнат да овладяването на нестабилната обстановка. И истината е, че много държави и империи са нападали Афганистан... и са си чупили зъбите. И руснаци, и британци, и всякакви. Ако искаш да научиш повече за тая прекрасна страна, която от години мечтая да посетя - чети ето това:

 

http://www.vi-books.com/library/AFGAN.pdf

 

(официален PDF от „Военно издателство“, авторът е бивш военен летец, много хубав човек)

 

„Възраждането на исляма заплашва Афганистан, а оттам Туркменистан, Узбекистан и Таджикистан.
Още на следващия ден, 6 март, президентът Тараки се обръща към Москва с молба да въведе свои войски в Афганистан. Писмото е обсъдено по  време  на  тридневно  заседание на ЦК на КПСС,  висшия орган за управление на Съветския съюз. Отчетена е прогресивно намаляващата способност на афганистанския режим да осигури стабилност в страната и да се  справи  с  вътрешните  източници  на  напрежение.  Решението на ЦК на КПСС от 9 март допуска възможността за пряко вмешателство в Афганистан предвид изключителната важност на тази страна за безопасността на Съветския съюз.
На 4 септември 979 г. е извършен поредният държавен преврат, при който е убит президентът Тараки. Дестабилизацията в Афганистан се увеличава лавинообразно.
Решението за въвеждане на контингент от Съветската армия в Афганистан е взето по искане на неговото законно правителство в съответствие с договора от 5 декември и носи превантивен характер. Бедата е, че Москва попада в клопката на „колониалното мислене“, като допуска, че с военни средства може да реши чужд национален политически проблем. И забравя вековния горчив опит на британците, че тук никой нашественик не се е застоял продължително.“

 

...и си намери „Кабулските лястовици“ от Ясмина Кадра - там е описано времето на талибаните. Стилът няма почти нищо общо с Халед Хосейни. Тънка книжка е, но ти гарантирам, че ще се почувстваш като прегазен от валяк.

 

Афганците - наследници на персите и преки родственици на иранците - просто не са извадили късмет. Това е.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

....................................................................................................

истината е, че много държави и империи са нападали Афганистан... и са си чупили зъбите. И руснаци, и британци, и всякакви. .........................................................................................

 

 

Интересно , че за какво ли толкова го  ,,обичат,,  всички , пустия му Афганистан.

 

*

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Интересно , че за какво ли толкова го  ,,обичат,,  всички , пустия му Афганистан.

 

*

Как няма да го харесват,я виж какви хубави дворчета си имат и колко плодородна земя,която ражда по няколко реколти от жизненоважната "трева"  :)  :)  :)

post-259-0-55312600-1391681162_thumb.jpgpost-259-0-54262000-1391681171_thumb.jpg 

Връзка към мнение

Как няма да го харесват,я виж какви хубави дворчета си имат и колко плодородна земя,която ражда по няколко реколти от жизненоважната "трева"  :)  :)  :)

attachicon.gifIMG_2404.jpgattachicon.gifIMG_2406.jpg

Туй за корабни въжета на афганистанския морски флот ли се ползва?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Туй за корабни въжета на афганистанския морски флот ли се ползва?

Може и кораби да ти се привидят,завързани с корабни въжета за пристанищния кей.  :)  :)  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Един интересен факт за Афганистан.До 2010 година няма железопътен транспорт.В момента в процес на изграждане са пет линии,които са част от плана за възстановяването на страната след управлението на талибаните.В Афганиста няма нито една жп-спирка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...
On 2/6/2014 at 9:32 AM, theo said:

 

 

Интересно , че за какво ли толкова го  ,,обичат,,  всички , пустия му Афганистан.

 

*

Афганистан има ИЗКЛЮЧИТЕЛНО важно географско и стратегическо местоположение - ако на юг е била Британската империя, то на север - Руската - Афганистан е една буферна страна. 

 

https://www.gktoday.in/blog/strategic-importance-of-afghanistan/  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 часа, Happy_Traveler каза:

..........................................................................................

Отдавна ги няма ни Британска ,ни Руска империи ;

но пък има едни меркантилни момчета заради които сега не е момента за мотаене там.

Както има също и едни особенни ботанически видове заради които е повишеният интерес към тия земи .

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Прав си. Но това, че ги няма, не значи, че Америка и Русия не се съревновават постоянно там и то вече десетки години.

Връзка към мнение

Аз едва ли ще посетя някога Афганистан, но ми е любопитно да попитам магеланците насочили се към тази дестинация, не смятате ли евентуално да ходите до САЩ? Питам, защото имам колега канадец, който беше ходил в Иран, Пакистан, Афганистан и т.н. като турист и после имаше сериозни проблеми на американската граница. А, с часове да те държат в тясна стаичка на границата и да ти задават едни и същи въпроси по няколко пъти различни хора не е много приятно. Какво мислите по въпроса? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
6 minutes ago, Crazy Horse said:

Аз едва ли ще посетя някога Афганистан, но ми е любопитно да попитам магеланците насочили се към тази дестинация, не смятате ли евентуално да ходите до САЩ? Питам, защото имам колега канадец, който беше ходил в Иран, Пакистан, Афганистан и т.н. като турист и после имаше сериозни проблеми на американската граница. А, с часове да те държат в тясна стаичка на границата и да ти задават едни и същи въпроси по няколко пъти различни хора не е много приятно. Какво мислите по въпроса? 

Вадиш си нов паспорт :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да, аз с нов паспорт влизам в Израел. Дразни ме да го сменям, ама... А в САЩ съм живяла - не ми е в листата за сега.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.