Прескочи до съдържание

Говорим си за: Афганистан


Георги

Препоръчани мнения

Някой път като ме тресне съчмата вечер и обикалям с гугъл мапс нагоре-надолу. В случая мернах Афганистан и зумнах да видя нещо интересно дали ще се покаже. Една от атракциите маркирани над Кабул беше Kabul Zoo. 

 

Много се учудих, че има зоопарк там и проучих малко за какво иде реч. Оказа се, че зоопарка е преминал през доста перипетии, но в момента се развива повече от добре. Легендата там е за лъва Marjan, който е дарен от Западна Германия и е бил символа на зоопарка. След идването на власт на талибаните, неразумен талибан влиза в клетката му...голяма грешка. На другия ден брата на загиналия решава да отмъсти като мята граната на лъва, който я мисли за храна, в резултат остава без зъби и практически сляп. Но въпреки това оцелява и умира от старост през 2002. В момента има издигната негова бронзова статуя. 

 

Самия зоопарк е минал доста фази, животните през годините са били много тормозени от публиката, недохранени, по време на размириците се е случвало елени да бъдат изяждани от войници. Сега няма такива проблеми, има надписи да не се хранят и тормозят животните, публиката е по-възпитана. 

 

Много държави са дарили животни, а американски зоопарк е помогнал за набиране на дарения също.  Мястото изглежда е любимо на афганистанците, има много тълпи, зоопарка дори е на печалба през последната година. 

 

Ето я статията, от последния ден: http://www.vice.com/read/at-the-kabul-zoo-dont-feed-the-animals

 

Не знам за вас, но за мен е много интересно да прочета за някое такова място, за което май се сещаме, само когато по телевизията има лоша новина. И забравяме, че и в тези държави живеят обикновени хора, които обичат да разпускат и да се забавляват. И се радвам като прочета нещо такова, което показва, че там също има нормален живот и дори зоопарка може да процъфтява. 

 

Бях чел пътеписа на домосед на времето (http://darba36170.blogspot.nl/2012/03/blog-post.html), особено със странния афганистански национален спорт, ще се радвам той или Красен, ако могат да споделят други впечатления, чисто човешки от там. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Много хубава тема !

Така имах изграден някакъв стереотип за Багдад като мрачно , прашно , потискащо място . След един документален филм и Гугъл Мапс се оказа , че всъщност градът е потънал в зеленина с много паркове , палми по широките булеварди ...

 

Има и един страхотен филм на Rick Steve's за днешен Иран който тотално ми обърна представите и един ден много бих искал да видя това място  :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Повече от една година от моя живот съм прекарал в тази страна,и мога да твърдя,че не я познавам.Никога не съм сядал в местно кафене или закусвалня за да опитам от местната им храна,не съм посещавал забележителности като Джамията "Масджид",Минарето в Джам и Хиндукуш със скалните статуи на Буда,не съм посрещал изгрева сред планинските масиви с фотоапарат в ръка.Ако някой го е правил това в последните 15 години,че и повече без да е придружаван от армия,ще ми е интересно да науча за преживяванията му.Знам за зоопарка в Кабул колкото и вие.Престоя ми бе в южната провинция Кандахар.Говорил съм с доста местни хора и се възхищавам на ценностната им система.Много е вълнуващо а същевременно и тъжно да разбереш как тези състарени за годините си хора се радват на неща като храна  и дрехи за семейството.Няма глезотиики,няма екстри.Много от работещите по различни програми получаваха от 2 до 5 долара на ден.Земеделците са по полетата от сутрин до вечер.При тях поговорката "Който не работи не трябва да яде" се прилага в действителност.Както всички знаете жените в Афганистан(с изключение донякъде на тези в Кабул)нямат никакви права.По същият лош начин се гледа и на децата от слабия пол(от тях войници не става).За да вземеш жена трябва да платиш зестра и то много голяма.Има мъже които цял живот работят и не могат да си позволят жена.Поради тази причина доста е популярно еднополовото сношение.Много е трудно да опознаеш даден народ при положение,че си със зареден автомат в ръка.Все пак имам доста наблюдения.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Преди време още бях чел този пътепис на Домосед, за който по-горе споменава Георги. Помня че още тогава не успях да стигна докрай. Потискащо ми действат подобни описания на страни от третия свят. Не знам, може би заради юношеските ми асоциации с Алжир, макар че по онова време столицата Алже си беше по-скоро европейски, отколкото арабски град, но пък от друга страна ние живеехме в Сетиф, който си беше типичен арабски град. Не е за мен този свят, мизерията не ми понася и някак не мога да отвърна поглед от нея, за да го насоча към по-важните неща, като древна култура, археологически паметници и специфика на бита...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Мизерия има навсякъде, даже и в Париж (знам, че не казвам нещо ново). Както каза Красен, хубавото е, че такива гледки ни карат да се позамислим от какво точно имаме нужда и без какво всъщност можем да минем. А и да не забравяме, че животът на един човек може да се преобърне само за миг....

 

Не знам дали зоологическата градина в Афганистан е по-скоро изключение (може би по-скоро Кабул е изключението). Имах колежки в университета в Италия, които бяха от там: носеха хиджаб и бяха много свежи. Те казаха, че за тях животът си тече нормално. Иска ми се да отида, но единственият начин е по работа. Доколкото съм чувала от колеги, живеят изолирано и почти нищо туристическо не могат да видят. Един колега беше успял да види историческия музей в края на престоя си, след много уговорки...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Още по темата, вероятно всички сте виждали снимката на афганистанското момиче с пронизителния поглед. Фотограф на NG я е направил в бежански лагер в Пакистан. 

 

afghan-girl-615.jpg

 

Години по-късно същия фотограф тръгва да издирва момичето, вече жена, да види как се е развил живота и. И успява да я намери. 

 

http://ngm.nationalgeographic.com/2002/04/afghan-girl/index-text

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Прочетох пътеписа на Домосед (ей, много хубаво пише този човек) и някак още от лекия анонс на Георги за националния спорт предусещах, че ще е някаква диващина, свързана с животно. Що ми трябваше да го чета докрай... сега ще си го представям дни наред :angry:  Също и описаното от Красен за жените, не че не съм го очаквала..

Смятам да пропусна тази страна, не ме влече.

Снимките от пътеписа обаче ми харесаха, природата е впечатляваща!

Връзка към мнение

Сега смятам да споделя няколко снимки с вас.Пътепис не мога да ви напиша(за мое съжаление),ама няколко безобидни снимки с удоволствие ще предоставя.Предварително искам да се извиня за качеството на някои от снимките. 

Местен пазар само за военни-Продават се всякакви трофеи,по които си падат бойците на ИСАФ

post-259-0-98546500-1375627002_thumb.jpgpost-259-0-83426800-1375627010_thumb.jpgpost-259-0-57570700-1375627070_thumb.jpg

post-259-0-30829300-1375627029_thumb.jpg

Камилата-основната зестра при взимането на булка.Местни са ми казвали как са давали по 50 камили за да вземат булка.Ако "плащащ с камили взимаш хубава булка,ако не си толкова богат даваш кози или овце и взимаш не толкова хубава булка.

post-259-0-01631500-1375627107_thumb.jpg

Изгрев над планината-зад този масив се намира град Кандахар

post-259-0-63478800-1375627045_thumb.jpg

Летище Кандахар-типична архитектура за арабският свят.Снимката е правена супер тайно :)  :)  :) .

post-259-0-41412100-1375627053_thumb.jpg

Осите са поне три пъти по-големи от тези в България

post-259-0-86693200-1375627113_thumb.jpg

Искам да ви покажа защо афганистанците са хората които живеят най-кратко.Като изключим постоянните войни и междуплеменни конфликти,ето колко "чист" въздух дишат.Това е само след два часа на открито.Пясъка рисува :) и влиза дори в херметизираните часовници за гмуркане.Представете си какво става с белите дробове на хората?

post-259-0-13288000-1375627120_thumb.jpg

Градски транспорт-тези в лопатата се водят първа класа

post-259-0-55535600-1375627061_thumb.jpg

Специално за Георги-АН-124.Кацаше и Антонов-250 ама нямам снимки.Летището се тресеше когато това чудовище се подготвяше за излитане

post-259-0-97312700-1375627138_thumb.jpgpost-259-0-33811600-1375627129_thumb.jpg

И една снимка с която се гордея-US ARMY в действие.Учение в което хеликоптера имитираше пясъчна буря,а войниците долу трябваше да се справят в тези екстремни условия.

post-259-0-79716500-1375628792_thumb.jpg

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Имеше един много хубав филм на БНТ със спомените на наш инженер - жена работила в Кабул до гражданската война.

Та във филма разказваха ,как Афганистан бил мека за хипитата и бакпейкърите през 60-те по подобие на Индия , Непал и югоизточна Азия в момента. Била  много спокойна и сигурна държава , но след идването на руснаците започнала тоталната промяна и след няколко издевателства предпочели да се приберат в България. Без да намесвам политика , а и жената си е била партиен член , но обясняваше подробно причините за войната и последвалите десетилетия на кървави конфликти,

Връзка към мнение

Тук ставаше дума за Афганистан и първи са руснаците. Жената вече на възраст разказваше за пиянствата на войниците , изнасилвания  ... местните разбира се били длъжни да защитят честта си и така  :) . Тя е  архитект на сградата на медицинския университет в Кабул.

Не може да пренапишем историята.

Връзка към мнение

Говорим си за Афганистан, но какво ли можем да си кажем?

 

Стана ми доста интересно, а повече инфо може да се намери в рускоезичния нет, по разбираеми причини.

 

Този пътепис ми направи впечатление не само със снимките. Сводката е ден по ден - цяла седмица.

Снимките са красноречиви, а текстът: който разбрал, разбрал!

 

http://zyalt.livejournal.com/409891.html

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Тези пазари за военни  вътре в самите военни бази ли се организират ?

Да Стенк,в базите се правят.На друго място няма да могат да осигурят безопасност за военните.Всяко камикадзе и талибан на тази планета ще си мечтае да проникне на такъв пазар.Но местните проблеми не правят,все пак изкарват много добри пари за техните стандарти(американските,канадските,френските и холандските войници не се пазарят)

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

Говорим си за Афганистан, но какво ли можем да си кажем?

 

По-предното поколение още сме на ТИ с руския , макар и вече като говоря с руснаци думите да ми идват по-лесно на английски.

 

Много интересен пътепис ... грабна ме още в началото  :lol:

 

...Прямые рейсы из Москвы в Кабул выполняет авиакомпания Ариана. Она знаменита тем, что за всю свою историю ее самолеты ни разу не вылетели по расписанию. Не стал исключением и наш рейс, он задержался на 2 часа

 

И разбира се малко пропаганда ;-)

... В общем, ничего кроме своих баз американцы не построили и не сделали.

 

 

...директор негативно относится к обоим оккупациям, но считает, что русские все-таки были лучше. Он не утверждает, что русские хорошие, а американцы плохие. Нет, русские были оккупантами и он их ненавидел, но они ему казались более человечными, дружелюбными, смелыми и честными. 

 ...Русские тоже проводили операции и бомбили деревни, но людей предупреждали, что планируется операция и женщинам старикам и детям позволялось покинуть зону ее проведения. Русские не убивали жнщин и детей, как это делают американцы. 

В завершении директор сказал, что русские убили порядка 1,5 миллиона афганцев и неплохо было бы им подумать о том, чтобы заплатить компенсацию за эти потери.

 

 

Важното , че са ги избили дружелюбно   :rolleyes:

Редактирано от stenk
Връзка към мнение

Много интересна тема, особено ми беше любопитно да я разгледам, защото наскоро четох две книги на Халед Хосейни - американец с афганистански произход. Худодожествени са, за мен мнооого завладяващи. Дадоха ми малка представа за тази страна и действително май са си живеели добре преди идването на рснаците, а после и талибанити. Е поне по-богатите са  били добре. "Ловецът на хвърчила" и  "Хиляда сияйни слънца' са книгите, ако някой се интересува. Има и трета издадена, но не съм я чела... все още :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз си прекарах около четири часа с фоторазказа от руския линк и като изключим политическите вметки научих много за за днешен Афганистан :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Разговаряш ли свободно с руснаци ? Аз поемам уверено с няколко изречения и всичко им  разбирам , но се усещам , че им говоря на завален българо-руски. Думите ми идват много по-леко на английски и обръщаме  ... младите руснаци не очаават от нас и всъщност изобщо не знаят , че  всички българи сме изучавали някога  руски  :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Е чак свободно...ами не бих казала. Пък омотването с българския си го има, все пак при нас изучаването на руски не продължи докрай, спряха ни го в 9 клас. После годините неупотреба си казаха думата. Но мога да кажа, че доста рядко има нещо, по което се зачудвам от говоренето на руски, хващам почти всичко.

Извинете за отклонението. :)

Връзка към мнение

"В субОта и неделя все манджи пресны́е!" - днес в  ресторанта сервитьорката мнооого наперено говореше на руски!!! :lol:

особено в "неделя"  :ph34r:

Пак добре, че не е предлагала "Суп из кошки", какъвто реален случай се разказваше като легенда преди време за група български туристи, поръчващи "на руски" в ресторант в Москва :D

Редактирано от wilks
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.