Прескочи до съдържание

Виза за Беларус


Препоръчани мнения

Беларус - има нужда от виза.

Престой с руска виза на територията на Беларус до 96 часа.

Визи за български граждани се издават от Посолството на Беларус с адрес http://bulgaria.mfa.gov.by/bg/embassy/

На този сайт има отговори на всички въпроси свързани с издаването на визи.

 

Лични впечатления: Визите се издават бързо и безпроблемно. Хората в посолството са усмихнати и отзивчиви. Срокът за издаване на виза е 5 работни дни и паспорта остава в посолството. Има експресни визи които дори стават от сутринта за следобед или от сутринта на следващия ден, като цената е двойна сравнено с нормалната виза. Важно нововъведение от миналата година е: "Издаване на бизнес визи и визи на гости със срок на действие до 30 дни за гражданите на България може да се осъществи без покана след попълване на визова анкета с посочване на целта на пътуване, точното название и адреса на канещата организация (или трите имена, адреса и телефона на физическото лице), а също адреса на пребиваване в Беларус."

Може и без канеща организация или канещо лице, но трябва да има задължително резервация за хотел :)

 

Визите се проверяват като пристигате със самолет. Има консулски отдел на летището, но там цените са двойни и е възможно да се чака 3-4 часа.
На границата не признават никакви здравни застраховки сключени извън Беларус, за това на летището се прави нова, беларуска, която е на цена около 5 - 10 USD. Без тази застраховка, дори и с много разправии няма да ви пуснат в страната /личен опит/ така, че това е разход който трябва да се предвиви и не може да се избегне. Това е прото формалност за да ви приберат парите :mellow:

Ако пристигате от Русия с влак, автобус или кола няма граничен контрол, но ако някъде ви проверят и сте минали 96 часовия период може да имате големи проблеми. Аз лично не бих рискувал с руска виза повече от 96 часа.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Беларус - има нужда от виза.

Престой с руска виза на територията на Беларус до 96 часа.

Ако пристигате от Русия с влак, автобус или кола няма граничен контрол, но ако някъде ви проверят и сте минали 96 часовия период може да имате големи проблеми. Аз лично не бих рискувал с руска виза повече от 96 часа.

А проверяващите власти в Беларус как разбират кога точно е минал 96 часовия период от влизането в Беларус от Русия, след като няма граничен контрол, който да е маркирал по някакъв начин точният час на влизането? 

Не че бих пробвал лично, но ми стана интересно...

Връзка към мнение

Беларус е спокойна и приятна държава, но все пак полоцейска. По принцип при кандидатстване за туристическа виза за Русия изискват градовете и хотелите които ще се посетят и дават виза за точен брой дни. Беларус, Русия и Казахстстан с в един общ безмитен съюз. На емиграционните карти при влизане в Русия или Беларус пише, че тя е обща за двете държави, т.е. ако решат могат да видят какво е писано в заявлението за виза за Русия и да преценят кога горе долу сте влезли. А "решат" ли няма измъкване. (Помните как миналата година арестуваха български 'журналист")
Същото важи и за Русия. Нощният влак от Минск до Москва пътува колкото София - Бургас и не е проблем да се разгледа и  Москва, но без виза аз лично не бих рискувал.
Визи за тези държави не се изкарват трудно и моето менение е, че не си струва риска...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Беларус

Ако пристигате от Русия с влак, автобус или кола няма граничен контрол, но ако някъде ви проверят и сте минали 96 часовия период може да имате големи проблеми. Аз лично не бих рискувал с руска виза повече от 96 часа.

 

А знаеш ли как стоят нещата, ако пристигаш в Беларус от Литва (примерно) и имаш само валидна руска виза?!? И съответно - ако имаш беларуска виза, можеш ли да минеш легално в Русия за 96 часа без руска виза?!

 

~

 

п.п Георги, Армения си я писал на два континента. На европейската Армения си сложил визов режив, на азиатската - не ;) 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Извън темата

Мисля да посетя за един ден Минск от Киев, но виждам ,че има някаква покана за издаването на виза. Някой вадил ли е скоро виза за Беларус и каква е цената? 

 

Необходими документи при кандидатстване за виза:

  • валиден международен паспорт с валидност не по-малко от 90 дни след изтичане на визата;
  • 1 брой визов формуляр по утвърден образец;
  • 1 актуална цветна снимка 35х45 мм, анфас, на светъл фон;
  • покана.
Редактирано от Hollywood
Връзка към мнение

60 евро. Поканата е още по усмотрение на агенцията, която ще те кани - 10, 20, 30 40, колкото вземат. За жители на ЕС било леко по-занижено, има хора които са минали с хотелска резервация подписана от мениджъра на хотела. Ама ако те откажат 60 евро изгарят. 

 

Алтернатива е транзитната виза, тя е за 48 часа, но ще трябва да продължиш в трета държава след това. 

 

Информация от нета, не от личен опит. 

Връзка към мнение

За чуждестранните туристи, притежаващи валиден билет за световното първенство по хокей на лед, което ще се проведе в Минск от 9 до 25 май 2014, няма да се изискват визи за влизане в страната.

 

Visa free regime will be set for the official participants of the Championship and foreign tourists for the period from 25 of April till 31 of May, 2014. For the official participants listing in the IIHF Championship accreditation system will become a basis for a visa-free entry in the territory of Belarus. Original or electronic ticket to the match will become such a basis for a visa-free entry of tourists. Health insurance contract is not necessary for the official participants of the Championship and foreign tourists.

 

http://minsk2014.com/en/visas/

 

Ето ви промоцийка и за виза :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За чуждестранните туристи, притежаващи валиден билет за световното първенство по хокей на лед, което ще се проведе в Минск от 9 до 25 май 2014, няма да се изискват визи за влизане в страната.

 

 

http://minsk2014.com/en/visas/

 

Ето ви промоцийка и за виза :)

 

Това всъщност звучи мега интересно! Беларус искам да го видя, май месец е супер, ако има евтини билети към Киев, че и световно по хокей може да се посети! :)

Връзка към мнение

Стига да не спретнат номера на украинците по време на европейското по футбол - всичко беше на баснословни цени .Дори скандинавците се оплакваха от непосилните цифри и го караха на някакъв импровизиран остров насред реката . Резултата беше , че някой срещи останаха с малко публика , а хотелите им полупразни ;-) 

Предполагам обаче Лукашенко ще вкара нещата в релси ;-)

Връзка към мнение

Стига да не спретнат номера на украинците по време на европейското по футбол - всичко беше на баснословни цени .Дори скандинавците се оплакваха от непосилните цифри и го караха на някакъв импровизиран остров насред реката . Резултата беше , че някой срещи останаха с малко публика , а хотелите им полупразни ;-) 

Предполагам обаче Лукашенко ще вкара нещата в релси ;-)

 

Хокея едва ли привлича толкова публика като футбола, че да е необходима такава спекула, да се надяваме :)

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...
Георги Матеев

Някой да си е вадил виза за Беларус наскоро и да има актуално инфо?

 

Имам идея от Латвия да прескоча за не повече от 2 дни до Беларус, след което да продължа към Литва. Ако правилно се ориентирам попадам точно в условията за издаване на транзитна виза, която важи 48 часа.

 

Доколкото разбирам транзитната виза се вади сравнително по-лесно.

Връзка към мнение

Аз се върнах от Беларус преди две седмици с транзитна виза,но важи при преминаване от Украйна към Литва.Показах купен билет за автобус.При минаване от Латвия към Литва няма да издадат виза ако влезеш по земя ,защото са гранични държави и няма нужда от минаване през Беларус.Така четох по форуми и затова се отказах от влизане през Полша до Литва през Беларус.

Редактирано от slavi169
Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз се върнах от Беларус преди две седмици с транзитна виза,но важи при преминаване от Украйна към Литва.Показах купен билет за автобус.При минаване от Латвия към Литва няма да издадат виза ако влезеш по земя ,защото са гранични държави и няма нужда от минаване през Беларус.Така четох по форуми и затова се отказах от влизане през Полша до Литва през Беларус.

Хмм лошо. А транзитната виза все пак къде я получи - на границата или предварително в посолството? И лесно ли беше?

 

Всъщност да допълня. Мисля от Латвия до Минск да пътувам със самолет, а после автобус до Литва. Тоест, няма да влизам в Беларус по суша.

Редактирано от Георги Матеев
Връзка към мнение

Във посолството я взех за 1 седмица .Лесно стана и струва 20 евро.

http://mfa.gov.by/visa/

Не знам дали ще стане този вариант,но преди да се кандидатства за виза трябва да се купят билетите.

https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/europe-eastern-europe-the-caucasus/belarus/belarusian-transit-visa-flexibility-of-usage

Не може и да се спи в хотел

http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g294447-i5625-k4700210-Transit_visa_Ukraine_Belarus_Lithuania-Belarus.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Във посолството я взех за 1 седмица .Лесно стана и струва 20 евро.

http://mfa.gov.by/visa/

Не знам дали ще стане този вариант,но преди да се кандидатства за виза трябва да се купят билетите.

https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/europe-eastern-europe-the-caucasus/belarus/belarusian-transit-visa-flexibility-of-usage

Не може и да се спи в хотел

http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g294447-i5625-k4700210-Transit_visa_Ukraine_Belarus_Lithuania-Belarus.html

 

Това последното с хотела не го разбирам. Транзитната виза важи за 48 часа - през това време по пейките ли се очаква да спиш?

Връзка към мнение

Аз минах транзит с автобуса и не ми се наложи да мисля за хотел.Така прочетох във форуми,не знам дали е истина .

Редактирано от slavi169
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...
Георги Матеев

Престой с руска виза на територията на Беларус до 96 часа.

Някой има ли идея дали тази информация е актуална все още?

 

Имам следният казус. След последната 'промоция' на Аерофлот се сдобих с билет за Минск през Москва. Едва вчера обаче научих, че когато се пътува за Беларус през Русия тогава задължително трябва и транзитна руска виза, тъй като руснаците приемат Минск за вътрешен полет и при смяната на терминалите на Шереметьево се минава паспортен контрол.

 

Престоят ми в Беларус ще е под 96 часа и съвсем логично бих предпочел да мина само с 1 виза (руска) вместо с 2.

 

Ако някой е влизал в Беларус с руска виза моля да сподели опит.

Връзка към мнение
Belarus - Destination Visa
 

 

Visa required.

 

Visa issuance:

Visitors can obtain a visa on arrival at Minsk (MSQ) if holding, depending on the type of visa:
- visa support documents, applied for in advance; or
- a services contract issued in accordance with the laws of Belarus; or
- an original letter of invitation issued by a Belarusian tourist company or medical/health organization which must: 
- be written on official headed paper containing name, passport details, purpose and duration of stay; and
- have original signature and official seal of the head of the inviting organization. Fees: vary, according to nationality, purpose of stay and country of residence and payable only in EUR or USD.
All visa support documents must be submitted to the Consular Division at Minsk (MSQ) in advance, at least 3 (for short-term visas) or 5 working days (for long-term visas) prior to arrival.

Additional information:

All visitors are required to have health insurance which can be purchased on arrival in Minsk (MSQ).

 
Russian Federation - Transit Visa
 

 

Visa required.

 

Transiting without a visa is possible for:

Holders of onward tickets for a max. transit time of 24 hours.

 

TWOV is not applicable if transit is to/from Belarus.

 

There are no transit facilities available at Khabarovsk (KHV), Krasnodar (KRR), Yuzhno Sakhalinsk (UUS) and Vladivostok (VVO). Passengers are required to clear Immigration and Customs.

 

 

Няма да минеш само с руската, без значение те как го броят този полет.

Редактирано от xisba
Връзка към мнение
Георги Матеев

Благодаря, но това не отговаря на въпроса ми дали с руска стандартна виза мога да влезна в Беларус за престой до 96 часа без да вадя и беларуска виза.

 

Очевидно през 2013 е имало такава опция, но не успявам да намеря инфо дали това е възможно все още.

 

Edit: а, ти си дописал накрая. Все пак ще звънна на посолствата на Беларус и Русия да питам. Това е доста тънък детайл и като нищо може да липсва в западните бази данни.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ми, обади им се ;)

 

 

Edit: а, ти си дописал накрая. Все пак ще звънна на посолствата на Беларус и Русия да питам. Това е доста тънък детайл и като нищо може да липсва в западните бази данни.

 
Това е TIMATIC, не съм срещал грешки там.
Редактирано от xisba
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Каква виза ми трябва, за да отида на хокей в Беларус от Литва.  Ще съм само в деня на мача и после обратно с автобуса/влака във Вилнюс. Няма нощувки, няма разходки, и билет за мача няма как да взема предварително. Идеи? Или директно в посолството да питам... Или Жоро Матеев...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Каква виза ми трябва, за да отида на хокей в Беларус от Литва.  Ще съм само в деня на мача и после обратно с автобуса/влака във Вилнюс. Няма нощувки, няма разходки, и билет за мача няма как да взема предварително. Идеи? Или директно в посолството да питам... Или Жоро Матеев...

 

Промоцията за хокея беше само по време на световното през 2014. Иначе кой мач искаш да гледаш? 

 

Относно визата, ето тук да си почетеш доста подробни обяснения: http://mfa.gov.by/en/visa/. Може би транзитната виза (важи два дни от момента на влизането) ще ти свърши най-добра работа, ама си провери какви точно са й условията. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Промоцията за хокея беше само по време на световното през 2014. Иначе кой мач искаш да гледаш? 

 

Относно визата, ето тук да си почетеш доста подробни обяснения: http://mfa.gov.by/en/visa/. Може би транзитната виза (важи два дни от момента на влизането) ще ти свърши най-добра работа, ама си провери какви точно са й условията. 

Не знам още на кой мач, тогава са пейофите... Транзитната виза чета, че е да влезеш от едно място и да излезеш от друго... Не върши работа според мен. Тея дни ще питам директно в посолството.

Връзка към мнение

Не знам още на кой мач, тогава са пейофите... Транзитната виза чета, че е да влезеш от едно място и да излезеш от друго... Не върши работа според мен. Тея дни ще питам директно в посолството.

 

Пиши после тук какво са ти отговорили. 

 

п.п. Динамо Минск няма да влязат в плейофите бре, какво се мъчиш  :P

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.