Прескочи до съдържание

Виза за Беларус


Препоръчани мнения

Беларус - има нужда от виза.

Престой с руска виза на територията на Беларус до 96 часа.

Визи за български граждани се издават от Посолството на Беларус с адрес http://bulgaria.mfa.gov.by/bg/embassy/

На този сайт има отговори на всички въпроси свързани с издаването на визи.

 

Лични впечатления: Визите се издават бързо и безпроблемно. Хората в посолството са усмихнати и отзивчиви. Срокът за издаване на виза е 5 работни дни и паспорта остава в посолството. Има експресни визи които дори стават от сутринта за следобед или от сутринта на следващия ден, като цената е двойна сравнено с нормалната виза. Важно нововъведение от миналата година е: "Издаване на бизнес визи и визи на гости със срок на действие до 30 дни за гражданите на България може да се осъществи без покана след попълване на визова анкета с посочване на целта на пътуване, точното название и адреса на канещата организация (или трите имена, адреса и телефона на физическото лице), а също адреса на пребиваване в Беларус."

 

 

Доста отдавна е писан коментара, но ако може някой да каже има ли все още нещо такова и къде го пише?

Редактирано от Алеся
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

След катосе сдобих с виза за Беларус,искам да благодаря на Матеев и makler за съветите и помощта. :)

 

Нещото,изискващо повече усилия за оформяне на документите е резервация на хотел през беларуска агенция и получаването на покана. Аз изполвах този сайт: http://hotel.by/ ,който е част от агенцията "Вокруг света" http://www.vokrugsveta.by/

Осигуряват визова поддръжка и изпращане на покана срещу 10 евро.Всичко става изцяло по интернет,а плащането е с Visa или МС.Времето за получаване на всички документите е около една седмица.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Благодаря, но това не отговаря на въпроса ми дали с руска стандартна виза мога да влезна в Беларус за престой до 96 часа без да вадя и беларуска виза.

 

Очевидно през 2013 е имало такава опция, но не успявам да намеря инфо дали това е възможно все още.

 

Edit: а, ти си дописал накрая. Все пак ще звънна на посолствата на Беларус и Русия да питам. Това е доста тънък детайл и като нищо може да липсва в западните бази данни.

Да попитам дали с руска виза от Москава мога с влака да ида до Минск, да го разгледам и да се върна пак в Москва. Ще мога ли да мина без беларуска виза?

 

 

Редактирано от peter118
Връзка към мнение
Георги Матеев

Да попитам дали с руска виза от Москава мога с влака да ида до Минск, да го разгледам и да се върна пак в Москва. Ще мога ли да мина без беларуска виза?

Категорично не.

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Едва ли е затова е само 5 дни, все пак не е малка държава. Иначе щяха и за пристигащи с полети от Русия да го приложат, а също и наземен траспорт влизащи и от другите им съседни държави. От съображения с националта им сигурност го правят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От 11.02 се въвежда, наистина е абсурдно, с руска виза да не може да се излети от Минск към Москва, самолетните билети започват от 50 лв.

 

Четох, че искали отстъпки за нефт и газ, пък не получили, може и заради това да е.

Редактирано от phoenix_90
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От 11.02 се въвежда,

От уебсайта на Посолството на Република Беларус в София:

 

http://bulgaria.mfa.gov.by/bg/embassy/news/b285821a44b39dd3.html

 

"Посоченият режим за безвизово пътуване встъпва в действие от 12 февруари 2017 година."

 

 

"Редът за безвизово пътуване не се отнася за лицата, пристигащи в Република Беларус с авиарейсове от Руската Федерация, а също за лицата, които възнамеряват да излетят за аерогара в РФ (дадените полети са вътрешни, за тях няма граничен контрол)."

Редактирано от zon
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Едва ли е затова е само 5 дни, все пак не е малка държава. Иначе щяха и за пристигащи с полети от Русия да го приложат, а също и наземен траспорт влизащи и от другите им съседни държави. От съображения с националта им сигурност го правят.

 

Няма нищо общо с национална сигурност, а просто е въпрос на сметки :) Искат богати западни туристи да ги посещават, но в същото време искат да си запазят и козове при евентуално падане на визи за белоруски граждани.

При пътуване до 5 дни разправията за вадене на виза и цената и могат да откажат повечето туристи от плановете си. Над 5 дни нито цената нито разправията играе чак толкова голяма роля, защотото тогава намеренията са доста по сериозни ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Добре, като няма граничен контрол при полети от/до Русия, как могат да проверят и контролират кой влиза/излиза и за колко време е там?

 

При подаване на документи за виза за Русия 2010, имаше графа да се попълни ако имаш и си имал виза за Беларус и кога последно си влизал, дали ти е била отказана виза.

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Visa_policy_of_Russia

 

Visa policy of Russia

Land border with Belarus[edit]

Citizens of third countries cannot move via Belarus-Russia land border due to a lack of international border crossing points.[3][4] Visitors are advised by the Polish Embassy in Belarus[5] to enter mainland Russia via 23px-Flag_of_Latvia.svg.png Terehova–Burachki and 23px-Flag_of_Ukraine.svg.png Senkivka–Novye Yurkovichi.

 

По скоро Русия не иска това, защото нейната сигурност не би била гарантирана.

Редактирано от zon
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

http://dnes.dir.bg/news/granitza-rusia-belarus-25170365?nt=9

 

Руската ФСС пое контрола по границата с Беларус

 

Руската Федерална служба за сигурност (ФСС) установи контрол по границата с Беларус в отговор на решение на Минск да отмени визите за краткосрочни пътувания.

Визите са отменени за граждани от 80 страни, включително САЩ и членовете на Европейския съюз, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

ФСС е въвела цялостен режим за охрана на границата на Русия с някогашния й съветски съсед, според документи, разпространени от правителството вчера, отбелязва агенцията.

Русия и Беларус поддържат тесни политически и икономически връзки и досега нямаха контрол по общата граница. Но решението на беларуския президент Александър Лукашенко за премахване на визите притесни Русия, която гледа на него като на заплаха за сигурността си.

АП припомня, че напоследък отношенията между Москва и Минск се обтегнаха заради редица икономически спорове.
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В отговор на безвизовия режим от страна на Беларус, Русия въвежда гранична зона по границата си с Беларус. http://www.rbc.ru/politics/02/02/2017/589324979a794731de2968a5

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...
Здравко Ангел

Имаме такава ситуация с Беларус. Ще кацнем на летището от Украйна, ще поостанем в Беларус 5 дни и след това искаме да излезем сухопътно. Дали е възможно това да стане без виза или трябва отново да излетим, след като няма да имаме предварително положена виза.

 

1 minute ago, Здравко Ангел said:

Имаме такава ситуация с Беларус. Ще кацнем на летището от Украйна, ще поостанем в Беларус 5 дни и след това искаме да излезем сухопътно. Дали е възможно това да стане без виза или трябва отново да излетим, след като няма да имаме предварително положена виза.

 

Намерих си и отговора, ако и някой друг го интересува:

 

Enter and leave the republic of Belarus in the treatment of " 5 days without a visa " is only possible through the " National airport minsk ".

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Да споделя как мина безвизовото ми проникване в Беларус.

Общо взето почти безпроблемно. Интересното е, че единствената трудност срещнах тук, на софийското летище. Летях с Turkish през Истанбул и служителките на гейта в София първоначално отказаха да ме допуснат до самолета понеже нямам беларуска виза. :lol: Аз обаче се бях подготвил и авторитетно извадих разпечатка от сайта на беларуското посолство, която изрично упоменаваше, че България е включена в безвизовия режим до 5 дни. И се почна едно въртене, кършене на ръце, звънене на шефове. В крайна сметка шефовете казаха "Оффф, пускайте го тоя" и ме допуснаха на борда. И слава богу, все пак предният път когато трябваше да пътувам с Turkish се оказах с denied boarding поради overbooking и щеше да ми дойде множко пак да не мога да се кача на техен самолет. В Истанбул проблем нямаше - попитаха ме за виза, аз пак изскочих с разпечатка (този път на английски) и жената единствено провери в системата кога ми е полета наобратно. И така аз и една сюрия смесени турско - беларуски семейства (в които винаги мъжът е турчин) се оказахме на борда на един А321 и литнахме на север, към Минск.

Поуката до тук е: носете си разпечатки от сайта на посолството, може да помогнат. 

Признавам че кацайки бях малко напрегнат, но всичко на границата мина гладко. Общо взето има опашки, чака се 20-30 минути понеже всеки минава обстойна проверка, но е ок. Имайте предвид, че за да минете ви трябват няколко неща:

- Валиден паспорт;

- Валидна застраховка, която да важи за Беларус. Аз си бях направил моята в България, където отказаха да ми изпишат, че важи за Беларус, но пък пишеше, че е валидна Worldwide, което се оказа достатъчно. Тези, които биват хванати с невалидна застраховка, просто биват върнати 20 метра по-назад, където има офис на беларуска застрахователна компания и където за 2 минути могат да си направят застраховка;

- Самолетен билет, доказващ напускането ви преди изтичането на законоустановения срок;

- Правилно попълнена миграционна карта (която ще ви дадат в самолета).

Може би изискванията не изглеждат толкова големи, но е факт, че няколко турци преди мен бяха върнати. Общо взето процедурата е следната - ако има проблем викат един униформен чичо, който те отвежда нанякъде. Лично аз препоръчвам да не стигате до там.

Иначе на влизане на мен ми се падна приказно красива, руса граничарка, която би била повече от достойна за всеки моден подиум в Париж или Милано. За сметка на това изключително строга, с лека истерична нотка в гласеца. Гледа ми паспортчето с лупа, гледа го под ултравиолетова светлина, абе въобще как ли не го гледа. Същото и с документите. Накрая ме пусна да вляза в страната и си отдъхнах. 

Така че тези, които имат желание - давайте смело към Беларус. Страната е много интересна! :)

 

IMG_6471.thumb.JPG.3ad39d6b9b4e24f74b25e2a6a13d0915.JPG

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
На 6/11/2017 в 10:22, tonik каза:

Да споделя как мина безвизовото ми проникване в Беларус.

...

Така че тези, които имат желание - давайте смело към Беларус. Страната е много интересна! :)

 

IMG_6471.thumb.JPG.3ad39d6b9b4e24f74b25e2a6a13d0915.JPG

И аз да потвърдя за успешното тестване на безвизовата програма на Беларус.

Влизане и излизане според правилата на програмата - само през летище Минск (MSQ).

Издава се бележчица, която подпечатват на местата за настаняване, а на излизане се представя на границата. Сходно с руската практика.

Изискват здравна застраховка (трябва да е посочено вашето име вътре, т.е. общата към кредитна карта не се харесва). Ако не представите ви пращат на гише на място да си сключите такава.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...
Щастливеца
На ‎15‎.‎5‎.‎2018‎ г. в 14:38, Щастливеца каза:

Някой има ли информация относно ситуацията при преминаване на сухопътна граница на Беларус ?

Някой  беше споменал, че е влизал в Беларус през границата с Латвия, може ли да даде малко инфо.

 

Връзка към мнение
На ‎15‎/‎05‎/‎2018 в 13:38, Щастливеца каза:

Някой има ли информация относно ситуацията при преминаване на сухопътна граница на Беларус ?

От страницата на Министерството на Външните работи относно безвизово пътуване до Беларус и изисквания:

 

Visa-free travel (general information) http://mfa.gov.by/en/visa/visafreetravel/c4bbfb78b29bccdc.html

Information on visa-free travel via the checkpoint “Minsk National Airport” http://mfa.gov.by/en/visa/visafreetravel/e0ced19bb1f9bf2c.html

 

**** – More detailed information about visa-free entry to tourist and recreation areas “Brest” and “Awgustow Canal” is available on www.tour.brest.by and www.grodnovisafree.by http://www.tour.brest.by/

 

To get acquainted with the rules of border crossing by foreign citizens with visa-free entry, please visit the website of the State Border Committee of the Republic of Belarus.

http://gpk.gov.by/en/informatsiya-dlya-peresekayushhih-granitsu/pravila-peresecheniya-granitsy-dlya-inostrantsev.php  Има Информация относно правилата за преминаването на границата от чуждестранни граждани с или без виза.

 

Една статия с информация "Brest And Grodno 10 Days Visa-Free Regime. All You Need To Know"  http://belarusfeed.com/brest-grodno-10-days-visa-free/

 

Нямам опит с преминаване на сухопътна граница на Беларус, само по въздух с летище Минск.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Щастливеца
преди 1 час, zon каза:

 

 

Една статия с информация "Brest And Grodno 10 Days Visa-Free Regime. All You Need To Know"  http://belarusfeed.com/brest-grodno-10-days-visa-free/

 

Нямам опит с преминаване на сухопътна граница на Беларус, само по въздух с летище Минск.

Ето това е много интересно. Но в крайна сметка не разбирам как мога да се свържа с тези беларуски агенции. които са оторизирани да съдействат за тези безвизови посещения на Гродно и Брест.

Редактирано от Щастливеца
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.