Прескочи до съдържание

Куала Лумпур - съвети


Препоръчани мнения

Здравейте :) , ние сме млада двойка, пътуваща за първи път до Малайзия. Ще отседнем в хотел в Куала Лумпур. Може ли някой с опит там да сподели съвети за безопасността, по-интересните места за посещения около града и като цяло впечатления от всичко. Бих искал да попитам и за транспорта, на доста места хората предлагат да се придвижваме с Grab(тяхната версия на Uber). Всичко би било от полза. Благодаря предварително!  :)

Връзка към мнение

Колко дни ще бъдете там?

Какви интереси имате?

 

Аз бих наблегнала на релсовия транспорт. Задръстванията могат да бъдат доста инервящи и времегубещи.

Връзка към мнение

7 дена сме там. Освен от основните забележителности се интересуваме от места, до които можем да стигнем и да се върнем за един ден (природа, архитектура, плажове). И още нещо, за въпросните daily trip-ове бихте ли препоръчали да си ги организираме сами или да се насочим към някое туристическо бюро?

Редактирано от vergo1
Връзка към мнение

Здравейте :) , ние сме млада двойка, пътуваща за първи път до Малайзия. Ще отседнем в хотел в Куала Лумпур. Може ли някой с опит там да сподели съвети за безопасността, по-интересните места за посещения около града и като цяло впечатления от всичко. Бих искал да попитам и за транспорта, на доста места хората предлагат да се придвижваме с Grab(тяхната версия на Uber). Всичко би било от полза. Благодаря предварително!  :)

  Куала Лумпур е чудесен град и аз много го харесвам, но мисля , че 7  дни са му много . Разбира се това си зависи от човека и интересите му. 

Това което е по-интересното е , че е един от големите летищни "хъбове " :)  и се намират много евтини полети до къде ли не в този район. Кеф ти Ангор ват, Индонезия , Борнео или някой остров за плаж в Индонезия или самата Малайзия .

 Аз бих стоял 2 дена и бих си направил една разходка примерно до Борнео или до където има евтини полети . Вж. AirAsia какво предлагат .

Просто бих се оставил на късмета и приключението.  :yahoo:

 

Така или иначе поне няколко пъти още ще ви се налага да минете от там .или през Банког .Това са двете може би най-популярни "врати"  за ЮА.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Вижте това

http://www.gokl.com.my/

Безплатни са и имат wi-fi.За града е идеално.

По добре платените хоп он хоп оф, тези автобусчета са безплатни (закрити са), но се ползват и от местното население, не е много комфортно, след края на работният ден, когато се прибират, пък дори и през деня тъй като си е горещичко.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте :) , ние сме млада двойка, пътуваща за първи път до Малайзия. Ще отседнем в хотел в Куала Лумпур. Може ли някой с опит там да сподели съвети за безопасността, по-интересните места за посещения около града и като цяло впечатления от всичко. Бих искал да попитам и за транспорта, на доста места хората предлагат да се придвижваме с Grab(тяхната версия на Uber). Всичко би било от полза. Благодаря предварително!  :)

Куала Лумпур е чудесно място, където спокойно можете да си уплътните седемте дни. Ето примерно как:

Нямате нужда от таксита за придвижване из града, защото трафикът е сериозен. Може да се придвижвате с Монорейл -а , който се движи над земята, не зависи от трафика и с него придвижването става бързо.

1. За разглеждане на града,  можете да ползвате безплатните хоп-он, хоп-оф автобуси.

Като за начално запознаване с града и да видите основните обекти, за да решите какво ще искате да видите.

Иначе, основните неща са :

1. Кулите - близнаци и районът около тях - паркът, фонтаните, околните сгради.

2.Кулата Менара  - гледките от високо са забележителни, има и хубав ресторант, който се върти.

3.Площадът на Независимостта - Датаран Мердека

4. Джамията Масжит Джамек.

5. Националният музей Негара.

6. Старата железопътна гара

7. Китайският квартал на улица Петалинг / ама , да не замръквате там, само по светло/.Там, на пазара има всичко. Има много малки магазинчета, където могат да се купят на добри цени хубави естествени камъни и перли.

8. Ботаническата градина .

9. Храмове, храмчета, всякакви.

 

Па за шопинга да не разправям - там е "Мека -та" на пазаруването - има такива Мол-ове, дето може да употреби сума ти време, а и да си напазарува човек доволно. :)

Еднодневно с локалния транспорт:

 

1. Пещерите Бату - с монорейл до Куала Лумпур централ и оттам с влакче. Пещерите са близо до гарата.

2. Горещо препоръчвам новия админстративен център Путраджайя. Там - вземате круиз с корабче, най- хубаво се разглежда всичко. Задължително Розовата Джамия

3. Еднодневна екскурзия до Малака/Мелака/, старият му град е обект на ЮНЕСКО.

Пред МОЛ Berjaya Times Square  всеки ден сутринта тръгва  автобусна екскурзия до там. Билети, тук.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Куала Лумпур ми е един от любимите градове, но 7 дни и според мен са много. За два дни могат да се видят всички забележителности в града, които си струва да види човек. Трябва да направите доста извънградски програми за да може да уплътните времето.

 

Сигурността като цяло е много добра в цяла Югоизточна Азия, но е добре все пак човек да внимава. Лично бях свидетел в Куала Лумпур, как от малък мотор крадат дамската чанта на една жена докато се разхожда по тротоара. Жертвата се опита да се вкопчи в чантата си, но резултата беше, че моториста я влачи няколко метра докато отскубна чантата. За подобни престъпления бях чел и в Лонли Планет. Другото типично престъпление е да обират пияни европейци.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Дани Магелани

Куала Лумпур е чудесно място, където спокойно можете да си уплътните седемте дни. Ето примерно как:

Нямате нужда от таксита за придвижване из града, защото трафикът е сериозен. Може да се придвижвате с Монорейл -а , който се движи над земята, не зависи от трафика и с него придвижването става бързо.

1. За разглеждане на града,  можете да ползвате безплатните хоп-он, хоп-оф автобуси.

Като за начално запознаване с града и да видите основните обекти, за да решите какво ще искате да видите.

Иначе, основните неща са :

1. Кулите - близнаци и районът около тях - паркът, фонтаните, околните сгради.

2.Кулата Менара  - гледките от високо са забележителни, има и хубав ресторант, който се върти.

3.Площадът на Независимостта - Датаран Мердека

4. Джамията Масжит Джамек.

5. Националният музей Негара.

6. Старата железопътна гара

7. Китайският квартал на улица Петалинг / ама , да не замръквате там, само по светло/.Там, на пазара има всичко. Има много малки магазинчета, където могат да се купят на добри цени хубави естествени камъни и перли.

8. Ботаническата градина .

9. Храмове, храмчета, всякакви.

 

Па за шопинга да не разправям - там е "Мека -та" на пазаруването - има такива Мол-ове, дето може да употреби сума ти време, а и да си напазарува човек доволно. :)

Еднодневно с локалния транспорт:

 

1. Пещерите Бату - с монорейл до Куала Лумпур централ и оттам с влакче. Пещерите са близо до гарата.

2. Горещо препоръчвам новия админстративен център Путраджайя. Там - вземате круиз с корабче, най- хубаво се разглежда всичко. Задължително Розовата Джамия

3. Еднодневна екскурзия до Малака/Мелака/, старият му град е обект на ЮНЕСКО.

Пред МОЛ Berjaya Times Square  всеки ден сутринта тръгва  автобусна екскурзия до там. Билети, тук.

Kaкто винаги изчерпателна информация! И за мен ще е много полезна. Благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз съм на мнение, че е грехота да се отиде чак дотам и да се отдели 7 дни само на КЛ. Не се съмнявам в думите на Алекс, че е интересно и може да се видят доста неща, но да се намира човек баш в хъба на Air Asia и да не посети поне още нещо в тази седмица, за мен би било голям пропуск. Още повече, че сега са им евтини билетите до много дестинации наоколо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По добре платените хоп он хоп оф, тези автобусчета са безплатни (закрити са), но се ползват и от местното население, не е много комфортно, след края на работният ден, когато се прибират, пък дори и през деня тъй като си е горещичко.

Аз пък не съм любител на хоп он хоп оф-вете.И при положение ,че има безплатна алтернатива бих ползвал нея.Всъщност ние само веднъж се наложи да се движим с такъв безплатен автобус и имаше места и съответно не беше неприятно изживяване.Не знам обаче в пиковете часове как ще е.

Връзка към мнение

И аз много харесвам КЛ, но също мисля, че 7 дни само там са много. Бих ги разделил на 3 в града и още 3-4 на някой райски плаж. Иначе нашата програма за 3 дни в КЛ беше следната:

1 ден: обяд - 1 nz curry house gardencafe,

- аквариума при KLCC –50 RM на човек вход (в 16.00 хранят пираните, в 16.30 видрите). Вход през мола или откъм улицата на юг – в convention центъра се намира.  

- Барчето на покрива на Traders hotel 18.30 – 19.45 (18.57 – залез, необходима е резервация, задължително да се поиска маса до прозореца с изглед към Петронас)

- Петронас кулите (LRT Kelana Jaya line, посока Putra, спирка KLCC – пета след КЛ Сентрал)

– Разходка в Suria mall

- Разходка в паркчето и разглеждане на светлинното шоу на фонтана (от 18-23.00 на всеки 1/2 час)

2 ден:  пазаруване на банани от 7-11 и потегляне към Batu Caves (komuter от KL Sentral – 4 RM на човек отиване и връщане)

- разходка в пещерите

- следобед Букит Бинтанг и China town (маршрут),обяд и разглеждане на района на Букит Бинтанг + китайския квартал – ул. Тun Tan и Petaling str., pasar seni 

- Вечеря навън – ul. Jalan Alor и после барче в Букит Бинтанг

3 ден: сутринта потегляне към Путраджая. (KLIA от KL Sentral – ок. 20 мин. 9.50 РМ на човек). Разглеждане до към обяд с автобусче от гарата в Путраджая 10.30 тръгва 15rm на човек около 2-3 часа,

- Следобед разглеждане на площад Мердека, Музея на ислямското изкуство, двореца на султан абдул, джамията Джамек, градската галерия, фонтанът, пилонът със знамето и телевизионната кула.

- Тур из моловете (ако остане време)

 

Програмата претърпя доста промени в движение поради непредвидени обстоятелства, но като цяло покрива основните неща. Аз също бях чел доста притеснителни неща за сигурността в КЛ, а и сингапурците обичат да превъзнасят темата (видиш ли в Сингапур колко било сигурно, а в Малайзия какъв Див Запад е), но не сме имали никакви проблеми при все, че се прибирахме по нощите в квартал, който на много хора би се сторил рисков (Brickfields), а се случи и да се мотая по тъмно сам по улиците подпийнал. Естествено, навсякъде трябва да си имате едно наум - джебчийството и моторизирани кражби на техника и чанти са разпространени в региона, а и не е особено разумно да се кичите с ланци, бижута и скъпи часовници. Не е нужно и да сте параноични обаче - нивото на престъпност със сигурност не е по-високо отколкото в София например. И един съвет за КЛ - яжте колкото можете повече местна храна - аз съм направо възхитен от кухнята им!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Прибавям още едно мнение за това, че 7 дни за КЛ е леко разточително. Освен ако нямате намерение в близките години да ходите много често в тази част на Азия и да пребивавате също толкова дълго по другите интересни места там, а те хич не са малко. 
Питането ви е доста лаконично и не сте писали какви са ви интересите, но аз за тези 7 дни бих ви предложил нещо от сорта:

 

Вариант A
- 2 дни КЛ

- 1 ден дейтрип до новия административен център - Путраджая

- 1 ден дейтрип до град Мелака

- 3 дни в Сингапур, или на един от островите Пенанг / Лангкави (и до трите места се намират евтини полети от КЛ за по 15-20евро)

 

Вариант Б
- 2 дни КЛ

- 1 ден дейтрип до Путраджая или Мелака
- 4 дни за Борнео - например Кота Кинабалу и островчетата от Abdul Rahman Marine Park и/или маймунските резервати

И няколко снимки за надъхване  :)   ;) 

Площад Мердека в КЛ:

post-139-0-92370400-1483521254_thumb.jpg

.

.

Новият град Путраджая:
 

post-139-0-01234700-1483521655_thumb.jpg
.

.

Abdul Rahman Marine Park:
 

post-139-0-64134300-1483521944_thumb.jpg

.

.

Национален парк Кинабалу
 

post-139-0-98341600-1483522609_thumb.jpg

 

Лангкави:

post-139-0-10328300-1483522854_thumb.jpg

post-139-0-51868600-1483523215_thumb.jpg

 

Сингапур:

post-139-0-51393600-1483523521_thumb.jpg

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Много благодаря за отзивчивостта  :good:! Някой може ли да сподели преживявания от от националните им паркове близо до КЛ(напр. Taman Negara Kuala Tahan) и примерно някоя агенция която организира daily trip-чета до подобни места?

Връзка към мнение

Еднодневно с локалния транспорт:

 

1. Пещерите Бату - с монорейл до Куала Лумпур централ и оттам с влакче. Пещерите са близо до гарата.

.

 

Само да допълня, че когато пътувате с влак до пещерата Бату (вероятно важи и за другите влакове), обикновено вагоните са разделени на такива за жени и за мъже (върху самите вагони си пише кой за кого е) и ако някой от противоположния пол (обикновено на туристите се случва или на много нагли местни) се качи във вагона бива помолен учтиво по радиоуредбата да го напусне на следващата гара. Ако не го направи се качва полиция и нарушителят се сваля (присъствах на такова нещо, но не знам какви бяха последствията ...).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Само да допълня, че когато пътувате с влак до пещерата Бату (вероятно важи и за другите влакове), обикновено вагоните са разделени на такива за жени и за мъже (върху самите вагони си пише кой за кого е) и ако някой от противоположния пол (обикновено на туристите се случва или на много нагли местни) се качи във вагона бива помолен учтиво по радиоуредбата да го напусне на следващата гара. Ако не го направи се качва полиция и нарушителят се сваля (присъствах на такова нещо, но не знам какви бяха последствията ...).

Да ти кажа, това го чувам сега.Последния път,до Бату кейвс си пътувахме във вагон, в който си имаше и жени, и мъже.Предимно млади хора, местни, семейства с дечица, всякакви хора, че имаше някакъв празник на пещерите:)

Може пък, да не съм разбрала :(

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да ти кажа, това го чувам сега.Последния път,до Бату кейвс си пътувахме във вагон, в който си имаше и жени, и мъже.Предимно млади хора, местни, семейства с дечица, всякакви хора, че имаше някакъв празник на пещерите :)

Може пък, да не съм разбрала :(

Аз съм се возила в изцяло дамски вагон. На перона е обозначен, както и отвън, и вътре вагона. Останалата част беше смесена. Не съм виждала само мъжка част.

Редактирано от desislavna
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Само да допълня, че когато пътувате с влак до пещерата Бату (вероятно важи и за другите влакове), обикновено вагоните са разделени на такива за жени и за мъже (върху самите вагони си пише кой за кого е) и ако някой от противоположния пол (обикновено на туристите се случва или на много нагли местни) се качи във вагона бива помолен учтиво по радиоуредбата да го напусне на следващата гара. Ако не го направи се качва полиция и нарушителят се сваля (присъствах на такова нещо, но не знам какви бяха последствията ...).

Във вагона, в който пътувахме ние имаше туристи с непристойно поведение по наши критерии, не по малайзийски и нямаше каквато и да било реакция. Явно разделените вагоните за мъже и жени са по-скоро изключение.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз също съм ги виждал дамските вагони. И много напомняния по уредбата имаше.

 

Ето ги вагоните:

 

Kuala-Lumpur-ladies-only-train.jpg

 

(източник: http://jonathanlee.org)

 

 

Ето още информация - от страницата на Малайзийското БДЖ, на английски: http://www.ktmb.com.my/ktmb/index.php?r=portal/full&id=WDFnc2lYV3RsTXJ3RzBxeURMTnJpZz09

 

 

Допълнение специално за @AlexandraKo и кулата Менара. Всъщност „менара“ означава „кула“. И понеже зная, че ще ти е интересно - всъщност менара е роднина по пряка линия на минаре ;)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

 

 

Допълнение специално за @AlexandraKo и кулата Менара. Всъщност „менара“ означава „кула“. И понеже зная, че ще ти е интересно - всъщност менара е роднина по пряка линия на минаре  ;)

Ооо, мерси ти, не знаех! Ти си като една инсайклопидия!dbdee13c60c9204fee7ec8d256b5f9fa.gif

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Допълнение специално за @AlexandraKo и кулата Менара. Всъщност „менара“ означава „кула“. И понеже зная, че ще ти е интересно - всъщност менара е роднина по пряка линия на минаре  ;)

 

пак допълнение от мен (само да не ме биете, ей :blush::P:lol: ) : на бахаса е по-правилно да се каже "мънара" те там в онзи район така си го произнасят "е" в повечето случаи. Това в случай, че го казвате пред местни, защото иначе няма да ви разберат веднага за какво им говорите, но след няколко повторения ще го ...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Хора, дайте съвет. Ще останем една вечер в КЛ. Кацаме следобяд и сме планирали разходка до основни забележителности, като на другата сутрин ще се качим на кулите Petronas (не работят в деня, в който ние пристигаме). Възможно най-ранния час, за който мога да купя билети е 9.00. Предполагам, че за два часа ще успеем да разгледаме моста и наблюдателната площадка. В 13.20 трябва да сме на летището за чек-ин, но ми се искаше да минем през Putrajaya - по път ни е. Най-удачно изглежда да си наемем ван (5 човека сме) със шофьор, който да ни вземе от хотела в КЛ и по пътя към летището да ни разкара из Putrajaya. Според вас това възможно ли е и заслужава ли си толкова набързо да минем оттам?

 

Другият ми въпрос е дали купените онлайн билети за кулите Petronas гарантират влизане в избрания час. Когато отида на страницата за плащането им ми излиза, че има проблем със сертификата за сигурност на сайта и не се препоръчва да се въвеждат лични данни в него. Та малко се притеснявам да ги плащам с карта. А ако например билета е с влизане в 9 часа, колко по-рано трябва да се отиде?

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 24 минути , TheLawyer90 каза:

Хора, дайте съвет. Ще останем една вечер в КЛ. Кацаме следобяд и сме планирали разходка до основни забележителности, като на другата сутрин ще се качим на кулите Petronas (не работят в деня, в който ние пристигаме). Възможно най-ранния час, за който мога да купя билети е 9.00. Предполагам, че за два часа ще успеем да разгледаме моста и наблюдателната площадка. В 13.20 трябва да сме на летището за чек-ин, но ми се искаше да минем през Putrajaya - по път ни е. Най-удачно изглежда да си наемем ван (5 човека сме) със шофьор, който да ни вземе от хотела в КЛ и по пътя към летището да ни разкара из Putrajaya. Според вас това възможно ли е и заслужава ли си толкова набързо да минем оттам?

 

Другият ми въпрос е дали купените онлайн билети за кулите Petronas гарантират влизане в избрания час. Когато отида на страницата за плащането им ми излиза, че има проблем със сертификата за сигурност на сайта и не се препоръчва да се въвеждат лични данни в него. Та малко се притеснявам да ги плащам с карта. А ако например билета е с влизане в 9 часа, колко по-рано трябва да се отиде?

На 17.04.  си тръгнах от там.  Шофьорът на таксито ми ме взе от хотел "Фурама" (препоръчвам този хотел) в 8,00, отидохме до Putrajaya за 1 час тур с колата из града и към 10,30 бяхме на KLIA. Предварително се бяхме договорили за цена 120 RM,   а най-ниската цена от Фурама до летището е 80RM. Има значение и локацията на хотела. Предвидете и трафика.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.