Прескочи до съдържание

Куба - пътуване от САЩ


NeDa13

Препоръчани мнения

Здравейте!

Ще пътуваме до Куба в края на май, групата ни е от трима. Единият пътешественик временно е в САЩ и се оказа проблемно купуването на билет и пътуването от Маями (и въобще от САЩ) до Куба. Останалите ще пътуваме през Лондон.

Има 12 възможни основания за пътуване до Куба, които не включват туризъм.

Моля, ако някой се е срещнал с подобен проблем, да сподели. Днес бях в посолството в София, не успяха да дадат съвет засега, знаят за това от други пътуващи през САЩ. 

 

post-7928-0-94978100-1489064646_thumb.png

Връзка към мнение

Според тази статия не се следи активно дали пътуващия отговаря на условията според изброените 12 категории: https://expertvagabond.com/travel-to-cuba-for-americans/

 

Склонен съм да се съглася, защото много щатски авиокомпании пуснаха полети до Куба и със сигурност има много туристи, а не са всички религиозни поклоници :) Все пак, правилата са си правила и не се знае какво може да се случи, особено когато отхлабването на режима е сравнително наскоро, може до вчера да не е имало никакви проблеми, а от утре да започнат. 

 

За да е всичко изчистено и според правилата ще трябва вашият човек да иде до Канада и да лети до Куба от там. Мексико също е опция, но мисля, че като цена на самолетни билети през Канада ще излезе по-добре. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря! Най-вероятно ще се наложи заобиколно пътуване. За полети от САЩ до Куба са валидни тези условия, независимо от гражданството, такъв е отговора на самолетни компании и агенции. Ще споделя после.

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Добавям отговора на една туристическа агенция в САЩ, да го има като информация за планиращите комбинирано пътешествие САЩ-Куба. 

В нашия случай избрахме вариант през Лондон, за да не рискуваме. Иначе, магеланката ни е почти в Куба, на последните южни острови в САЩ, където продават такива картички:)) 

90miles.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

Какво стана с Вашата позната? Планирам следващите месеци и аз да пътувам САЩ-Куба и обратно и темата много ме вълнува. Посолството на Куба в България ме увери, че няма да имам никакъв проблем, даже ми казаха, че мога да получа виза от летището в Щатите. Аз обаче леко се притеснявам и продължавам да провеждам проучване по въпроса :lol: всякакви съвети ще са от полза.

Връзка към мнение
преди 15 минути , Siracusa каза:

Здравейте,

Какво стана с Вашата позната? Планирам следващите месеци и аз да пътувам САЩ-Куба и обратно и темата много ме вълнува. Посолството на Куба в България ме увери, че няма да имам никакъв проблем, даже ми казаха, че мога да получа виза от летището в Щатите. Аз обаче леко се притеснявам и продължавам да провеждам проучване по въпроса :lol: всякакви съвети ще са от полза.

То проблема в случая не идва от визата, а от това, че има ограничения за пътуване между САЩ и Куба, без оглед на националност. 

Връзка към мнение
1 hour ago, Георги said:

То проблема в случая не идва от визата, а от това, че има ограничения за пътуване между САЩ и Куба, без оглед на националност. 

Така е, аз неправилно се изразих. Проблема в случая не е визата, а регулациите относно пътуването и тъй като говорим за Посолство реших, че те ще са компетентни по въпроса. Свързала съм се с още няколко институции и очаквам техният отговор. Ще пиша, когато имам някакви новости.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да напомня, че проблемите при подобно пътуване от гранично естество не произтичат от кубинските власти, а от американските. В този смисъл, какво ще кажат в кубинското посолство по въпроса е ирелевантно към темата... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като ходих в Кубинското посолство в София ми казаха, че знаят за проблема. Изпратих им информацията, която споделих и в темата по мейл и не получих никакъв отговор. Според тях може да се вземе документ от летището в Маями, но не не бяха наясно дали това става в туристическа агенция, офис и въобще просто са чували от други пътуващи и то не скоро. Разказаха ми как американците ползват заобиколни варианти през Мексико и Канада.

Агенция и самолетна компания от САЩ отказаха продажба на билет, ако не попадаш в регулираните категории. Българското посолство в Куба не отговори. Добавям полученото от посолството на Куба във Вашингтон, по-скоро обща информация за виза. На последните редове се споменават варианти със самолетни компании, но нямаше конкретен отговор на въпроса дали това е приложимо за пътуващи, които не са американски граждани. 

При нас - Маями - Лондон - Хавана :-)

 

Go to Cuba.docx

Редактирано от NeDa13
Връзка към мнение

Да допълня... Днес бях в посолството в София за моята "виза". Отказаха да издадат визи на двама пътуващи, чиито билети бяха през САЩ. Имали такова нареждане. Казаха им да си вземат визи от САЩ, "от летища или другаде".

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
преди 59 минути , Siracusa каза:

Здравейте, едно бързо включване от мен, пътуването ми до Куба приключи без абсолютно никакви проблеми с полет Ню Йорк - Хавана - Ню Йорк :)

Супер. А визата от къде я взе и бяха ли наясно, че имаш намерение да летиш от САЩ?

Връзка към мнение
преди 56 минути , Георги каза:

Супер. А визата от къде я взе и бяха ли наясно, че имаш намерение да летиш от САЩ?

Летях с Делта, визата се купува от тях срещу $50, предварително или в деня на полета. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

С оглед на последните промени в отношенията САЩ-Куба, някой има ли идея дали може да се пътува свободно със самолет от Куба до САЩ или от САЩ до Куба? Видях, че има някакви ограничения, но не ми стана ясно дали важат само за американски граждани или за всички. В моя случай става въпрос за еднопосочен билет Хавана-САЩ - налична е американска виза и съответно билет за връщане към Европа, но се чудя дали да не комбинираме отиването през Куба.

Връзка към мнение

Наскоро бях в Хавана, където се запознах с едни американци, които бяха дошли с круиз. Питах ги дали има някакви ограниченя за пътуване по вода и въздух, и те ми казаха, че единственото изискване за американски граждани било да имат застраховка, която да включва: цитирам - immediate evacuation from Cuba. Иначе, казаха, че нямали никакви проблеми с визите или пък някакви ограничения за пътувания.

 

В твоя случай аз бих звъннал на авиокомпанията, с която ще се пътува - те би трябвало да имат най-актуалната информация, която търсиш.

 

От друга гледна точка прецени какво ще изнасяш от Куба :) - пури, ром и т.н. :) и виж износ към коя география (САЩ или Европа) ще е по-малко ограничителен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ромът Havana Club в САЩ е произведен в 3-та страна - мисля Панама... Реално ограниченията могат да бъдат проверени на сайта на DoS/ DoJ - американските граждани имат нужда от повече от застраховка за моментална евакуация - трябва да имат причина за посещение на Куба, защото туризмът не е разрешен - разрешените причини са 12 и ги има във формуляра, който се попълва от всички на излизане от държавата (и ако не ме лъже паметта, този формуляр отива в  DoJ). Това значи, че ако някой е ходил като турист и не е минал през Канада, е попълнил документ с невярно съдържание.

Аз повече бих се замислил за влизането в САЩ - еднопосочен билет и то от Куба... Билет за продължаване на пътуването към Европа е предимство, но не забравяйте, че влизането в САЩ зависи от служителя на CBP на гишето на летището - ако той реши, че няма да влезнете, просто няма да влезнете. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , akair каза:

Ромът Havana Club в САЩ е произведен в 3-та страна - мисля Панама... Реално ограниченията могат да бъдат проверени на сайта на DoS/ DoJ - американските граждани имат нужда от повече от застраховка за моментална евакуация - трябва да имат причина за посещение на Куба, защото туризмът не е разрешен - разрешените причини са 12 и ги има във формуляра, който се попълва от всички на излизане от държавата (и ако не ме лъже паметта, този формуляр отива в  DoJ). Това значи, че ако някой е ходил като турист и не е минал през Канада, е попълнил документ с невярно съдържание.

Аз повече бих се замислил за влизането в САЩ - еднопосочен билет и то от Куба... Билет за продължаване на пътуването към Европа е предимство, но не забравяйте, че влизането в САЩ зависи от служителя на CBP на гишето на летището - ако той реши, че няма да влезнете, просто няма да влезнете. :)

Мерси за съвета akair. Звучи ми доста рисковано и може би не е добра идея да се правят такива планове...

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.