Прескочи до съдържание

Будапеща - да си поговрим за измами


Crazy Horse

Препоръчани мнения

Да напиша и аз своето мнение по темата.

Crazy Horse, винаги има първи път, дано да няма втори. Не намразвай Будапеща заради някакви си тарикати, Будапеща е страхотен град в който живеят и хубави и не толкова хубави хора. Сигурен съм, че много добре знаеш - накрая остават само хубавите спомени.

И не съдете Crazy Horse прекалено строго. Никой не е застрахован от разни мошеници. Помнете, че винаги има някой който е повече от "мен"

 

 

Редактирано от Костов
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 27 минути , Костов каза:

Хубави и не толкова хубави хора. Сигурен съм, че много добре знаеш - накрая остават само хубавите спомени.

 

Ще цитирам един испански архитект, с който странно се запознах в Арбанаси: "Навсякъде има едни и същи хора в едно и също съотношение."

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 2 часа, Crazy Horse каза:

Theo - кефиш ме, да не ти е фамилията Фройд? :) И аз много обичам да чета психология.

 

Е тази реплика вече неудържимо ме разсмя. Ако Вие обичате да прелиствате психологията, то вашите рожденички определено я практикуват.

"И темата я пуснах да обменим информация и да предпазим ако можем поне от някои маджарски схеми магеланците, а не да обсъждаме кой колко е виновен или как това можело да се случи навсякъде."

Всъщност това е изречението, което ме предизвиква за последната ми реакция по темата. Ще бъда болезнено откровена, пък който иска да се сърди. Смятам, че действителното име на темата е "Будапеща - да оплюем унгарците". Разбирам, че сте ядосан (мисля най-вече на себе си), но аз искрено съжалявам, че вече трета страница не осъзнахте, че това не са гнусни маджарски гадни номера. Тези похвати нямат народност. Мисля, че Вашите студенти са били на екскурзия, а Вие сте бил на работа. Мисля, че сте отишъл на работа без да си подготвите домашното. За разлика от Вас, "мръсните маджарски гадове", които също са били на работа, са си подготвили домашното. Мисля, че трябва да спрете да обиждате унгарците.

PS. Не съм унгарка и нямам роднини или приятели унгарци.

Редактирано от Евгения
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Струва ми се, че сарказмът  в доста от коментарите е в повече или поне на мен не ми харесва да го срещам в този форум.

Всеки има право на мнение, но няма нужда от назидания.

Човек е имал проблем, споделил го е, какъв е проблемът?  На всеки се е случвало по един или друг начин да се окаже неподготвен в някаква ситуация. 

  • Харесвам 24
Връзка към мнение

Аз да напомня, че си имаме тема за измами и обири на път, в която повечето от нас са споделили опит. 

Да не забравяме, че на всеки може да се случи и че отстрани погледнато изглежда наивно и смешно, а дали е така?

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Евгения, що се отнася до психологията, аз чета по-сериозни неща като психологията на тълпата, как и защо реагира човек по време на въстание, бунт, революция, протест, какво го кара да се присъедини или не към подобни процеси, както и интеркултурна комуникация и други теми които ме интересуват повече от циркаджийските трикове на провинциални маджарчета. И без четене на мошеническите им шедьоври удариха на камък с мен. Нито ме впечатляват с трикове, ще извикаме полиция ако не платите 306 евро, нито с чуденки, ама как вие не поръчахте ли три лимонади, нито с останалия си арсенал от фокуси. 

 

За мен тази тема е приключена. Вече съм в Мадрид, наслаждавам се на близките ми и хубавото време и планираме предстоящия празник Великден. Мисля и за предстоящите ми пътувания през май в България, юни в Париж и юли по трасето Доха-Сингапур-Куала Лумпур-Сидни-Уолонгонг. Защо да си губя времето повече с анализи на маджарчетата и евтините им панайрджийски трикове?! Просто ще планирам по-добре следващите си пътешествия и готово. Всичко останало е излишно. А, накрая поне остават красиви снимки и многобройни спомени за страни, в които искаш да се върнеш с удоволствие и такива, които просто искаш винаги да прескачаш като влак експрес селска гара. 

 

Весел Великден на всички!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, Crazy Horse каза:

И без четене на мошеническите им шедьоври удариха на камък с мен. Нито ме впечатляват с трикове, ще извикаме полиция ако не платите 306 евро, нито с чуденки, ама как вие не поръчахте ли три лимонади, нито с останалия си арсенал от фокуси. 

 

О, ама и с полиция са те заплашвали тези мошеници? :( Тогава е бил момента ти да викнеш полиция! Разбирам, че не ти се занимава повече със случая, но от името на всички пътуващи бих те помолил да пратиш една жалба до полицията в 5-ти район в Будапеща. Техният e-mail е 05rk@budapest.police.hu

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 7 часа, Crazy Horse каза:

Защо да си губя времето повече с анализи на маджарчетата и евтините им панайрджийски трикове?! Просто ще планирам по-добре следващите си пътешествия и готово.

Ако си стигнал до този извод, значи не е бил излишен анализът на ситуацията! :) Може ли да напишеш името и точния адрес на заведениято, където ви излъгаха за да го има в архива на Магеланци.

 

Весел Великден и на теб! Не се впрягай и ядосвай толкова от ситуацията! Приеми дребните мошеничества, като част от пътуването. Ако си стигнал до Магеланци според мен е абсолютно излишно да мислиш в посока организирани пътувания за Латинска Америка. Ако туроператорът не е много професионален и в този случай може да ти се случи случка през свободното време и т.н. Нищо не може да замести личната подготовка! Да си подготвен обаче не означава да си параноик и не си поставяй крайни цели, като никъде и никой да не те прецака! Просто в бюджета за пътуване трябва да предвидиш и “фонд глупав турист“, който да ти плаща в случите, когато се случи да те излъжат.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз пък абсолютно подкрепям Крейзи хорс , не са длъжни всички хора по света да бъдат мнителни, подозрителни и нащрек при всяко пътуване в чужбина. Това уморява ужасно много и ВИНАГИ разваля удоволствието. Приветствам наивността и откритостта като черта в хората и в никакъв случай не бива да се убива това качество в човек, с отношението "ми виновен си, щот си прост". Ега ти ... За това има места, на които ходя с голямо удовоствие и винаги ще се връщам, защото няма такива номера , спокоен си и се наслаждаваш, а не седиш на тръни за измама. И докато е нормално да го очакваме в арабския свят, Близък изток, разни далечни държави, където хората единствения им поминък е туризъм и някак естествено внимаваш, то не е нормално такива тъпотии да се ширят в ЕвропаТа. И общо взето измами от този сорт почти няма в Европа. Има разни с цветя и подобни, невключени бакшиши и такива дреболии, но те не дразнят толкова ,не е кокошкарско и не е гнусно. С две думи, не разбирам как се случи, че вместо измамниците да бъдат осъдени, да бъде осъдена жертвата ... Неприемливо е, магеланци.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Доколко ще ни хареса един град си зависи изцяло от емоцията, която ще изпитаме там. Затова напълно разбирам Крейзи хорс, че не иска да се връща в Будапеща. За мен Брюксел е черното петно на картата :) Относно наивността само мога да кажа, че двуседмичният ми престой в Испания преобърна разбиранията ми за човечност и доброта и много се надявам един ден да имам възможност да поживея там. Весели празници и от мен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Crazy Horse каза:

Защо да си губя времето повече с анализи на маджарчетата и евтините им панайрджийски трикове?!

Разбирам, че вътрешно си много обиден на разните “мошеници маджарчета“, но не мисля, че е губене на време да анализираш ситуацията!

 

Случката ти много ми напомня едно мое премеждие, когато като млад студент по финанси реших да обменям пари на черно и един циганин ме излъга по най-елементарният и бунашки начин с хартийки в тестето пари! Вътрешно много ме болеше, не чак толкова заради загубата на пари, а заради това, че как може аз “великият и умен финансист“ да бъда излъган от един неук циганин. Първата ми реакция и на мен беше да се изолирам от циганите и да комуникрам само с хора, които са на “моето виско ниво“. Проблемът с тази тактика е обаче, че мошеници в живота има на всякакво ниво! От гледна точка на крайния резултат с нищо не се различва да бъдеш излъган от Лимън Брадърс, Бърни Мадоф, Цветан Василев или един неук циганин. Щом са ти взели парите, значи в дадения момент те са били по умни от теб! Измамата обаче не винаги е незаконна! Много финансови продукти, които предлагат банките или застрахователите например имат скрити разходи, които са с пъти по високи спрямо тези на конкурентите. Чрез тези продукти те ти взимат парите напълно законно без често дори да разбереш. Това за мен също е измама, която се гради върху неинформираността на клиентите и от етична гледна точка не я слагам с нищо по високо от това един циганин или “рожденичка“ да те излъже на улицата.

 

Ако искаш да не ти откраднат парите, няма как да не се занимаш с различните измами. За съжаление в училищата и университетите никой не се занимава да подготви учениците и студентите за реалния живот, който е много по различен идеалната академична среда :( Много сериозна реформа трябва да се направи в образованието и това което може да направиш ти лично като професор е вместо да се затваряш в академичната ти черупка, да си малко по отворен към реалния живот.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 11 часа, Евгения каза:

За разлика от Вас, "мръсните маджарски гадове", които също са били на работа, са си подготвили домашното.

 

Първият път го подминах, но този път ще се изкажа. 

Много ми интересно как за втори път наричаш измамите, които целят ограването на туристи "работа". Това не е работа, а е нещо противозаконно. Със същия успех може да наречем и трафика на наркотици "работа". Абсурдно е. 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Моите пет стотинки по темата... 

 

Наскоро - преди няколко месеца - четох за идентични заведения на пъпа на София, където едно питие струва 500 лева или от сорта. Идентична схема, с намесени красиви момичета. Репортажът беше направен със съдействието на жертви англичани. Мигах умно. Не съм запозната с това, нямам интерес към момичета просто :) Но това очевидно е международна измамна практика. Да се нарочва цяла нация за гадна само защото ние сме наивни и си следваме първичните мъжки инстинкти - никак не е справедливо. 

 

От друга страна аз лично бях замесена неприятно в сходен инцидент. Почти не споделям такива факти, но в случая наистина може да помогне някому. Синът ми - преди около 2 години - след улично парти-фестивал в Ница, където живееше, и където се бяха сдушили с непознати младежи на улицата да пият бира, след купона беше нападнат със спрей на плажа и ограбен - пари, карти и документи. Направо се поболях... И то да имаше пари детето, а то 5-10 евро в брой. Слава Богу, нищо му нямаше като последица! И като си говорихме, и аз точно така намилах - ама как може с непознати, бе! - и той ми заяви съвсем осмислено: Виж сега, това едва ли ще ме промени да искам и да търся социални контакти и да съм отворен към хората. Няма да стана затворник на самия себе си... 

 

Та... хората сме различни. И обстоятелствата са различни. И възрастта на сина ми, и на Crazy Horse е различна, но едва ли това е водещото. Аз съм на 52 години - със смея да твърдя доста негативен опит в много точки по света - и непрекъснато продължавам да попадам в идиотски ситуации. Психология вероятно... 

 

Мисля, всяка крайност и словесни изцепки са излишни. А и всичко e завършило добре за магеланеца. Още една мисъл от сина ми, на когото му бяха откраднали якето в дискотека в Холандия, а трябваше да се прибере в Ница, и аз отново бях изпаднала в амок: Абе мамо, нали са само пари? Какъв е проблема?

 

Поздрави. 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 6 минути , П.Кръстев каза:

 

Първият път го подминах, но този път ще се изкажа. 

Много ми интересно как за втори път наричаш измамите, които целят ограването на туристи "работа". Това не е работа, а е нещо противозаконно. Със същия успех може да наречем и трафика на наркотици "работа". Абсурдно е. 

Категорично не бих се съгласил с теб! Кое е законно и кое не е законно е въпрос на лобита, обществени настроения и т.н.

Дълго време в България беше абсолютно законно чейндж бюрата да купуват евро от туристите на 1,1995. За мен лично това е измама, но офицално това си беше абсолютно легален и законен бизнес. По същия начин случаят който описва Crazy Horse официално не е измама, а абсолютно легален бизнес. В Унгария ценообразуването е свободно и ако искаш може да продаваш шише Кока Кола и по 1000 евро! Това, че не си пожелал да се информираш за цените предварително законът го определя като твой личен проблем.

 

Известни учени в света твърдят, че марихуаната не е по опасна от колкото цигарите и алкохола. В много държави обаче, който продава марихуана е наркотрафикант, а който произвежда и продава цигари и алкохол е нормален трудещ се човек!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Светославов

Топфлай, нещата от реалния живот се учат в реалния живот :). Тъй че училищата и университетите колкото и да се стараят...

А иначе си абсолютно прав за относителноста на понятието измама. Пример. Работиш добре на добре платена работа, но имаш таван за осигуряването за пенсия. По живо по здраво се пенсионираш и пак греда - таван за пенсията. Но разбира се това не важи за дупетати и вся остальная..."елит".  Е, това не е ли измама на държавно ниво?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , Topfly каза:

Категорично не бих се съгласил с теб! Кое е законно и кое не е законно е въпрос на лобита, обществени настроения и т.н.

Дълго време в България беше абсолютно законно чейндж бюрата да купуват евро от туристите на 1,1995. За мен лично това е измама, но офицално това си беше абсолютно легален и законен бизнес. По същия начин случаят който описва Crazy Horse официално не е измама, а абсолютно легален бизнес. В Унгария ценообразуването е свободно и ако искаш може да продаваш шише Кока Кола и по 1000 евро! Това, че не си пожелал да се информираш за цените предварително законът го определя като твой личен проблем.

 

Известни учени в света твърдят, че марихуаната не е по опасна от колкото цигарите и алкохола. В много държави обаче, който продава марихуана е наркотрафикант, а който произвежда и продава цигари и алкохол е нормален трудещ се човек!

В случая не говоря за ценообразуването и непоглеждането на менюто. Прави си, наистина в условията на пазарна икономика всеки може да си слага каквито прецени цени. Но правенето на "рожденничка", която търси "произволно" заведение да си отпразнува рождения ден и действането в комбина със собствениците на този бар, както и целенасоченото заблуждаване на нищо неподозиращи туристи е измама, не е работа.

 

Измама е и невключването на апарата в таксито, при положение, че на стъклото е залепена тарифа на километър.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дайте малко да ви разсмея и да споделя как и мен веднъж ме ограбиха на плажа, докато бях студентка. Даже ограбиха е много силна дума. По-скоро грубо избъзикаха. Решихме да си правим нощно къпене (голи) и някой ни задигна дрехите. Оставете парите, те не бяха много, ами дрехите ги нямаше. Е, бях много благодарна на крадците, че са оставили едната хавлия, която беше крайно недостатъчна да покрие всичко голо. И за мое най-голямо нещастие, тогава живеех точно на центъра. Само като се сетя как сме се прибирали полу голи през центъра и адски ме напушва на смях :) 

  • Харесвам 17
Връзка към мнение
преди 47 минути , Topfly каза:

...............................

Дълго време в България беше абсолютно законно чейндж бюрата да купуват евро от туристите на 1,1995. За мен лично това е измама, но офицално това си беше абсолютно легален и законен бизнес. ....................

Преди 10-на години във Варна, жена ми смени на такъв курс, добре, че бяха само 20 евро. На огромно табло пред бюрото седеше курса от 1.95, който в последствие се оказва курса на БНБ и някъде зад вратата на лист техния курс от 1,1995.

В централните части едно 30% от бюрата бяха с такъв курс и похвати.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 10.04.2017 г. в 12:27, Ивка каза:

аз пък се чудя как изобщо може да се хване човек на подобен "капан"

И аз. Все си мислех, че сме достигнали момента, че от толкова информация да не се връзваме на елементарни капани за американци.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Topfly, точният адрес на това място е Váci utca 11 A. Отвън се вижда само надпис PUB, но цялото наименование е Central Cellar Pub явно. Но ходете там, имат различни методи да обират пари.

 

Както писах по-горе, най-стресиращото беше, че макар и бързо да се усетих, че това е измама, заради бързото донасяне на второ питие на всеки без да сме поръчвали и разменените погледи и бързи маджарски думи, аз казах баста. Защото докато студентите ми пиеха ухилено аз наблюдавах. Но, когато донесоха сметката, единият студент просто гледаше толкова уплашено, че стоеше втрещено. А, другият мина на испански и само повтаряше не мога да платя това, не мога... А, тогава сервитьорката каза, ако не платите ще извикам полиция. И когато чу думата полиция, вторият студент буквално рухна и със сълзи започна да повтаря на испански Боже Господи, какво ще правим, полицията ще дойде, аз не мога да платя. Аз им казах да седят спокойно и да не се притесняват. Но, този момент за мен беше точно най-стресиращият. И започнах буквално да крещя на английски, че това е една голяма измама, че те за какви ни мислят, за милионери и западни тъпаци, че няма да платим такива пари и нека да вика полицията. В този момент точно влязоха двама германци на средна възраст сами без да им рекламират рожденички кръчмата и аз им казах, да не остават тук, защото тук стават отвратителни измами, но да останат за свидетели. В този момент вече сервитьорката омекна и ми вика, ама трябва да платите поне половината. Аз й казах, че няма как да й платим над 150 евро за евтино маджарско вино. Ама как вие не гледахте ли менюто? Не го видяхме, а вие показахте ли ни меню?! И пак - ще викам полиция. Аз крещя- айде викай! Ама не викаш нали, защото сте шибани долни мошеници!!! И тогава извадих от портфейла си 15 000 форинта, около 50 евро и казах на студентите на испански - отивайте напред към изхода - а на, сервитьорката, повече не плащаме нищо! А, германците просто мълчаха и наблюдаваха. И аз също тръгнах към изхода и тогава слушах маджарски истерии - къде? стойте! Полиция ще извикаме!


Въпреки това че ги измъкнах от там, студентите бяха супер стресирани, помолиха ме да не говоря нищо пред момичетата от групата и цяла нощ не са спали. Аз бях супер бесен, най-вече заради това, какво можеше да се случи, ако бях продължил към хотела и не бях влязъл в този бардак. Щяха да ги разкостят тези момчета, дори без гангстери. А, по-късно към 1:35 се чу и стрелба на близо и тогава пък момичетата започнаха да ми звънят, че са уплашени. Абе изобщо беше лудница тази нощ. Направо на луд кон се опитаха да ме направят тези маджари. :lol:

 

Затова се и разчетох посред нощ, какво още мога да очаквам и тук във форума писах и видях, че наистина е могло да бъде много по-лошо и е имало много случаи с англичани, които не са се усетили бързо, че това е схема и са пили по 4-5 питиета и са ги резнали с по 600-800 евро и са ги ескортирали до банкомат да платят! Е, все пак аз съм българин, но пак като си помисля, ако не бях там, щяха и моите испанци да гризнат голямо маджарско дърво. Но, според някой магеланци наивният съм аз, защо ли?! Може би трябваше да платя 306 евро с усмивка?! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, П.Кръстев каза:

В случая не говоря за ценообразуването и непоглеждането на менюто. Прави си, наистина в условията на пазарна икономика всеки може да си слага каквито прецени цени. Но правенето на "рожденничка", която търси "произволно" заведение да си отпразнува рождения ден и действането в комбина със собствениците на този бар, както и целенасоченото заблуждаване на нищо неподозиращи туристи е измама, не е работа.

Мога да ти дам няколко конкретни примера, когато банка или застраховател продават финансов продукт с 10 пъти!!! по високи разходи спрямо идентичен продукт достъпен на пазара! Служителката на банката и застрахователният агент са обучени да представят предимствата на продукта, но за разходите на продукта (неговата цена) не обелват нито дума. Проспектът с подробните разходи на продукта (менюто) е достъпен, но нито банковият служител, нито застрахователният агент го представят на клента. Според теб това което извършва банковият служител или застрахователният агент работа ли е или измама?

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение
преди 3 часа, Светославов каза:

Топфлай, нещата от реалния живот се учат в реалния живот :). Тъй че училищата и университетите колкото и да се стараят...

Не съм съгласен! В моя университет често канеха хора от бизнеса и най-полезните неща ги научих от тях! Нещата написани в учебниците можех да си ги науча и без да ходя на унивесрситет, но тези срещи които организираше университета са ми много полезни и до днес!

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 19 часа, Евгения каза:

Аз като пресметнах бегло, май само в Япония съм отървавала безпроблемно кожата :laugh:

Аз лично Япония я водя към държавите най-заплашващи бюджетът ми :) Може да не са измамили в класическият смисъл на думата, но нормалните им цени са повече от стряскащи. Аз лично предпочитам в Мианмар да ме излъжат с два долара, от колкото в Япония да платя за нещо 300 долара, което в други държави бих получил за 50 долара. Съотношението цена/удоволствие в Япония е доста лошо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Крейзи хорс, много е неприятно това, което ви се е случило.И прекрасната Будапеща има нещастието това да е там.Лоши хора има по целия свят.Със същия успех можеше да има такава случка навсякъде. Не си разваляй удоволствието от пътуването. Погледни нещата от друга страна - какви късметлии сте,че е станало там, а не -някъде в Южна Америка, например.И работата се е разминала само с пари, а не -със заплаха за живота или физическа разправа, наранявания, отвличане и прочие страшни неща.

Бъди благодарен, че този урок си го научил с малки загуби,живи и здрави сте и следващия път, когато някой случаен на пътя ви покани на рожден ден, ще мислите  малко повече дали да приемете.И дали въобще е редно да се приеме такава покана.

В никакъв случай това не е упрек, защото от собствен опит знам, как човек понякога, съвсем неочаквано върши необмислени неща, които после плаща с пари и нерви.

Просто, внимание си трябва и предпазливост.Не в степен да се озърта  човек вечно на нокти,  но някои основни правила трябва да се спазват, когато си в чужда държава.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.