Прескочи до съдържание

Будапеща - да си поговрим за измами


Crazy Horse

Препоръчани мнения

Знам, че обещах последната ми реакция да е последна и нарушавам обещанието си.

На 4/12/2017 в 23:54, lyusi каза:

Струва ми се, че сарказмът  в доста от коментарите е в повече или поне на мен не ми харесва да го срещам в този форум.

Всеки има право на мнение, но няма нужда от назидания.

Приемам забележката. Осъзнавам, че прекрачих границата и поднасям извиненията си на Крейзи Хорс.

 

 

На 4/13/2017 в 9:05, luba_rizova каза:

С две думи, не разбирам как се случи, че вместо измамниците да бъдат осъдени, да бъде осъдена жертвата ... Неприемливо е, магеланци.

Никой не е съдил жертвата, нито измамниците са оправдавани. Просто прекалих в желанието си да разубедя колегата, че като цяло населението на Будапеща не носи вина за случая и че не бива да се разстройва и да си разваля настроението.  Всъщност той най-добре си знае колко дълбоко е бил засегнат и какво трябва да чувства :) Останалите ни мисли се припокриват изцяло.

На 4/13/2017 в 10:24, П.Кръстев каза:

Първият път го подминах, но този път ще се изкажа. 

Много ми интересно как за втори път наричаш измамите, които целят ограването на туристи "работа". Това не е работа, а е нещо противозаконно. Със същия успех може да наречем и трафика на наркотици "работа". Абсурдно е. 

А как да го нарека? Хоби ли? Дали ни харесва или не, независимо как ще го наричаме,  факт е, че има хора, които се препитават по този начин – дали с дрога, дали с измама. Това не означава, че го одобрявам. Бих искала да няма такива  хора, но това е в един идеален свят, в който ние не живеем. Какви са алтернативите ми?

1.       Записвам се в полицейските сили и се боря с тях

2.       Сдобивам се с наметалото на Батман и ги побеждавам

3.       Приемам, че такива хора съществуват и се научавам да се предпазвам,  доколкото ми е възможно

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 4/13/2017 в 15:31, Topfly каза:

Аз лично Япония я водя към държавите най-заплашващи бюджетът ми :) Може да не са измамили в класическият смисъл на думата, но нормалните им цени са повече от стряскащи. Аз лично предпочитам в Мианмар да ме излъжат с два долара, от колкото в Япония да платя за нещо 300 долара, което в други държави бих получил за 50 долара. Съотношението цена/удоволствие в Япония е доста лошо.

Абсолютно съм съгласна. Отново :) Стандартът на живот в Япония въобще не ми е по джоба, но е всеизвестен, а не неочаквана изненада. Но, както казват старите хора, и тоз университет да мина. В моят случай - и в тази държава да надникна :) В Япония никой не се упражни да ме прецака. Или ако го е направил, е било много елегантно, та не съм усетила. Иначе ако не бяха ме почерпили, нямаше да опитам кобе :)

Светли празници на всички магеланци! 

Peace? :) 

Цитат

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Евгения, нека не сме толкова категорични,моля.Полека-лека, човек се учи и то -цял живот.

На всеки му се е случвало да стори нЕкоя постъпка, дето после се убива да се чуди, къде му е бил акълът в тоз момент.Преди много години, повече от 15, при едно от първите ни ходения в Египет, с мъжа ми се шматкаме в Александрия и някакъв ни предлага нещо, вече не помня какво.Те там ти навират в ръцете каквото се сетиш, на безумни цени, точно като за глупави бели туристи.И аз рекох, че е много скъпо.А така нареченият търговец ми вика: "Вие имате пари.Тия перли на врата ти са истински и струват много ." Което си беше точно така. И тогава стоплих,  че те ни оглеждат, преценяват и много добре се ориентират кой какъв е. Чак ме достраша,  хем не бях сама, ами с мъжа си.Да де, ама ако извади нож и рече  да му ги дам, какво ще правим?

От тоя случай, като ходим по света -бижутата - в банката и само разни шарени дрънкулки,  дето си ги вадя  за пътуване, речни перли /че на мен перлите са ми талисманът, дето винаги ми помага/,пластмасов часовник от КЛ за два лева и половина и гледам да не бия на очи.

Което пак не е на 100% сигурно, защото има много неща, по които  лошите хора ни преценяват, даже, без да сме отворили уста да речем нещо.

В тази връзка, горещо препоръчвам един сериал със Саймън Бейкър: "The Mentalist ". 

Бащата му възпита у него точно  тази способност - с един внимателен  поглед да разбера какъв човек стои пред него и съответно дали е лесна плячка или не.

Освен това, многото ми години житейски опит /далееееч  повече  от на всички вас/ме научиха, че човек забравя лошото и помни само хубавите неща.Просто, човешкият мозък е така устроен, за да се съхрани. И след някой друг ден, аз съм сигурна, че Крейзи хорс ще разправя тази случка като виц,защото, колкото по-назад във времето изостава, толкова повече ще избледнява.

Важното е, че са се прибрали живи и здрави.

По-нагоре Заро, типично в неговия си стил - кратко, ясно и точно в десетката, каза една много мъдра приказка - дето лошите и добрите хора били винаги в едно и също съотношение. Аз също мисля, че е точно така.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Не съм бил в Будапеща, но се поразчетох в мрежата за тази измама... Оказва се, че повечето туристи чинно са си платили, даже по 750 евро. Според мен, Crazy Horse, направил си необходимото и точно навреме. Важното е, че не са ви измамили с много. не се ядосвай и се опитай да мислиш за следващото си пътуване.

По повод дали измамата е "маджарска"- е, явно властите я толерират, така че те със сигурност могат да бъдат обвинени за това.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Из торбата с мъдрости на Мечо Пух:

 

Ако не искате да попадате на туристически капани, не ходете на туристически места.

 

:)

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Пресен пример, че такива неща се случват навсякъде. Полицейска акция и арести в Амстердам на бакшиши от вчера. Деряли заблудени туристи от Шипхол до Амстердам със суми от порядъка на €600 и действали със заплахи докато не си ги получат.

Разликата между Будапеща и Амстердам е, че на едното място полицията се задейства, а на другото не ..

 

http://nltimes.nl/2017/04/14/cabbies-held-robbing-schiphol-fares-eu600-rides-amsterdam

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 46 минути , Nikolay Ivanov каза:

По повод дали измамата е "маджарска"- е, явно властите я толерират, така че те със сигурност могат да бъдат обвинени за това.  

Спазвайки закона на властите не им е много лесно да не ги толерират :( В правото има един принцип, че всичко което не е забранено е разрешено.

 

1. Няма закон, който да забранява да лъжеш случайни минувачи, че имаш рожден ден.

2. Няма закон, който да забранява да водиш гости от улицата в заведение и да получаваш за това комисиона.

3. Няма закон, който да те задължава да покажеш менюто клиента преди той да си е поръчал нещо.

4. Има закон обаче, че ако някой поръча стока и услуга, той мълчаливо се съгласява с условията на търговеца и е длъжен да ги спази. Тези условия не могат да бъдат противозаконни, но при условията на пазарна икономика, продаването на на висока цена не е противозаконно.

5. Ако клиентът не иска да плати поръчаната и изконсумираната стока или услуга, търговецът може да го заплаши с полиция или съд, но няма право да използва насилие или саморазправа.

 

В конкретният случай всичко е било 100% законно :( Никой не е излъгал Crazy Horse за цените, не са го заплашвали с физическа разправа и т.н.

 

Съгласен съм, че поведението на “рожденничката“ и заведението не е етично, но това не е категория с която могат да боравят властите. Въпреки всичко от време на време унгарските власти успяват да затворят тези заведения. Не може обаче винаги и за всичко да разчитаме на държавата! Утре може да въведат нов закон, че всеки да трябва да се подписва на един лист, че се е запознал с цените на заведението преди да поръча, но не мисля че това е правилният път. Нормално е да се очаква от клиента, че когато седне в едно непознато за него заведение, първо ще се запознае с цените и след това ще поръча! Няма нищо срамно в това клиентът да поиска менюто, ако случайно не са му го дали.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 2 часа, Двуцветко каза:

Пресен пример, че такива неща се случват навсякъде. Полицейска акция и арести в Амстердам на бакшиши от вчера. Деряли заблудени туристи от Шипхол до Амстердам със суми от порядъка на €600 и действали със заплахи докато не си ги получат.

Разликата между Будапеща и Амстердам е, че на едното място полицията се задейства, а на другото не ..

 

http://nltimes.nl/2017/04/14/cabbies-held-robbing-schiphol-fares-eu600-rides-amsterdam

Разликата е и в това, че в Амстердам има максимална тарифа на таксиметровите услуги и ако возиш по скъпо от тази тарифа законово се счита за измама, докато в Будапеща няма законов максимум за цените на заведенията. Такситата в Будапеща обаче возят на централно фиксирана цена и ако някой таксиметров шофьор вози по скъпо или не включва таксиметъра също може лесно да бъде хванат. Данъчните в Унгария редовно ползват скрити клиенти. Един познат търговец в Будапеща веднъж ми се оплака, че влязъл в магазина му един говорещ на английски негър с кънки и той не му дал касова бележка. Негърът обаче извадил документ на данъчните и на чист унгарски език му съставил протокол за данъчно нарушение :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

ОК, Евгения, peace, приемам извинението ти. 

 

Николай, напълно съм съгласен, че се отървахме много леко и в интерес на истината ако бях сам едва ли щях да приема каквато и да е покана, но в случая се заблудих защото самите мои студенти ме поканиха да се присъединя към тях. Аз го писах този случай все пак за да предупредя други магеланци, а не да обсъждам колко съм виновен или не. Даже напротив, почувствах се супер, че успях да измъкна двама изплашени испански студенти, но от друга страна побеснях, че властите позволяват това и не ми се мисли какво щеше да стане ако не бях отишъл там, а бях продължил към хотела както мислех. Тези двамата щяха да платят не 300, а сигурно поне 500 евро.  Но, продължавам да мисля, че маджарската полиция трябва да се намеси и да започне да затваря подобни заведения. 

 

Topfly, съгласен съм, че маджарските тарикати използват loophole в местното законодателство, но ако полицията си върши работата и започне да затваря по-често подобни дупки, мислч, че нещата ще се променят. Ако продължават така, ще започнат да губят туристи.

 

Прави сте, че всичко започва да ми изглежда като виц вече това, но наистина мразя всякакви цигански номера и честно казано Будапеща не можа да ме впечатли толкова че да влезе в моя личен топ 10. 

 

Весел Великден и от мен!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
4 hours ago, Topfly said:

Спазвайки закона на властите не им е много лесно да не ги толерират :( В правото има един принцип, че всичко което не е забранено е разрешено.

 

1. Няма закон, който да забранява да лъжеш случайни минувачи, че имаш рожден ден.

2. Няма закон, който да забранява да водиш гости от улицата в заведение и да получаваш за това комисиона.

3. Няма закон, който да те задължава да покажеш менюто клиента преди той да си е поръчал нещо.

4. Има закон обаче, че ако някой поръча стока и услуга, той мълчаливо се съгласява с условията на търговеца и е длъжен да ги спази. Тези условия не могат да бъдат противозаконни, но при условията на пазарна икономика, продаването на на висока цена не е противозаконно.

5. Ако клиентът не иска да плати поръчаната и изконсумираната стока или услуга, търговецът може да го заплаши с полиция или съд, но няма право да използва насилие или саморазправа.

 

В конкретният случай всичко е било 100% законно :( Никой не е излъгал Crazy Horse за цените, не са го заплашвали с физическа разправа и т.н.

 

 

Тук юристът трябва да се обоснове, но според мен съществува законодателство против измами, което подвежда такива хора под отговорност. Идват ми наум пирамидите- при тях хората също си дават парите доброволно, очаквайки добри инвестиции.

Другият момент е, че въпросните заведения не издават касови бележки. Ако става дума за оборот 60-70 000 евро месечно (ако кажем, че мамят 3 отделни клиенти на ден), това са си бая пари за унгарската хазна.

Редактирано от Nikolay Ivanov
Връзка към мнение

Николай и Toplfly, наистина ще подам една жалба то маджарската полиция понеделник, защото сега като се замисля никаква касова бележка не искаха да дадат. Не че бяхме готови да платим 306 евро де. 


Между другото, тази екскурзия я организирах доброволно, на собствени разноски, така че определено не съм бил на работа както имаше намеци по-горе. Но, все пак отговорността за цялото пътуване е моя и най-стресиращото беше, че повечето студенти имат доста параноизирани родители. И няма как да е иначе, когато сред студентите ми тази година са дъщерята на Карлос Сайнц, роднина на испанската тенис звезда Гарбине Мугуруса, дъщерята на японския посланик и кой знае колко още деца на известни личности инкогнито.

 

Двамата ми студенти, които попаднаха в капана на рожденичката не искат да споделят с родителите си случилото се, но ако бяха там без мен и бяха принудени да платят огромна сума ми се струва, че щях да си имам проблеми с родителите им, макар и за тях тази сума да не е непосилна. Затова определено трябва да внимавам. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 9 часа, Crazy Horse каза:

Николай и Toplfly, наистина ще подам една жалба то маджарската полиция понеделник, защото сега като се замисля никаква касова бележка не искаха да дадат. Не че бяхме готови да платим 306 евро де. 

 

Радвам се, че ще подадеш сигнал! Наблегни върху това, че не са ти дали касов бон, защото това е единственото нарушение с което сериозно могат да се захванат. Ако имат сигнали от 5-6 души, че не са им дали касов бон, това може да е причина на данъчните да затворят заведението.

 

В Гугъл гледам, че цялото заведение една врата, а зад нея има магазин. Това врата към етажа или мазето ли е? Доста странно е, че пише просто PUB..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Каквото и да си говорим, случката си е кофти и оставя горчилка. Нали една такава история с Катарците /бяха ми откраднати  разни ценни вещи от чекирания багаж/ ми е спирачка да пътувам повече с тях.Намразих ги и това си е.:unsure:Ако ще, без пари да ме возят, не ща да пътувам повече с тях.

Добре че, такива неща не се случват често, а и ги забравяме след време.

Ей сега гледам едно интервю на Кубрат Пулев и току - що рече нещо, точно по темата - че " човек учи много повече,когато греши, отколкото,когато всичко върви по вода".

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 час, Topfly каза:

Радвам се, че ще подадеш сигнал! Наблегни върху това, че не са ти дали касов бон, защото това е единственото нарушение с което сериозно могат да се захванат.

To хубаво, ама Crazy Horse не е платил колкото са му искали, естествено няма да му издадат касов бон...

преди 1 час, AlexandraKo каза:

Нали една такава история с Катарците /бяха ми откраднати  разни ценни вещи от чекирания багаж/ ми е спирачка да пътувам повече с тях.Намразих ги и това си е.:unsure:Ако ще, без пари да ме возят, не ща да пътувам повече с тях.

Добре че, такива неща не се случват често, а и ги забравяме след време.

Не искам да защитавам катарците и нямам нищо общо с тях, но кражбите от багажа стават на летищата и обикновено от компанията нямат общо с това.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
В момента, neuromancer каза:

 

Не искам да защитавам катарците и нямам нищо общо с тях, но кражбите от багажа стават на летищата и обикновено от компанията нямат общо с това.

Така де, прав си.Ама, нали се случи по време на техен полет, та те са ми криви.То, това ти остава подсъзнателно.

В интерес на истината, съм сигурна, че това стана на летището в Доха - там се чекирахме 3 часа по-рано, летяхме директно, а като кацнахме в София багажът ни излезе учудващо бързо. И бяха отарашени  поне 10 куфара, че бяхме много народ.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , neuromancer каза:

To хубаво, ама Crazy Horse не е платил колкото са му искали, естествено няма да му издадат касов бон...

Касовият бон първо се издава и след това се иска плащането, но дори и да са направили обратното трябвало е да издадат касов бон за по ниската сума. Няма легален вариант при който да си получил пари, но да не ги осчетоводиш!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 20 часа, Nikolay Ivanov каза:

Тук юристът трябва да се обоснове, но според мен съществува законодателство против измами, което подвежда такива хора под отговорност. Идват ми наум пирамидите- при тях хората също си дават парите доброволно, очаквайки добри инвестиции.

Законодателство против измамите съществува, но и измамниците са достатъчно креативни за да измислят нови начини за измама, които не са незаконни.

В доста държави например пирамидите са забранени и ако без реална дейност, само от парите на следващите влизащи,  обещаваш и изплащаш висока доходност това е незаконно. Въпреки това от години българката Ружа Игнатова прави една много успешна пирамида с измислената от нея криптовалута OneCoin и властите на Великобритания, Унгария и т.н. не могат да направят нищо срещу нея освед публично да предупредят инвеститорите, че това вероятно е измамна схема. цък цък

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Там отдолу има един хубав коментар по повод на въпросната китка :

"Човешката глупост се конкурира само с човешката алчност"

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Александра, напълно те разбирам и аз. Лошите емоции са те принудили да вземеш подобно решение. Наистина много неприятна ситуация!

 

Topfly, още веднъж, благодаря за съвета. Току-що писах на имейла, който ми даде на полицията и получих автоматично потвърждение, че са получили съобщението ми. Наблегнах на това, че нито са предоставили меню с цените, нито са ни дали касов бон, а освен това са се опитали да ни сервират нови питиета, без да сме ги поръчвали. Както ме посъветва, наблегнах на това, че не издават касови бонове, което означава най-вероятно, че не плащат никакви данъци на каквито и да е суми от измамите си.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
18 hours ago, AlexandraKo said:

В интерес на истината, съм сигурна, че това стана на летището в Доха - там се чекирахме 3 часа по-рано, летяхме директно, а като кацнахме в София багажът ни излезе учудващо бързо. И бяха отарашени  поне 10 куфара, че бяхме много народ.

 

Сериозно ли мислиш, че са ви ограбили в Доха? На летище София е публична тайна, че се тараши масово багаж. Имам доста примери от приятели - предимно прибиращи се от САЩ.

 

А иначе по темата - не мисля, че унгарската полиция ще направи нещо съществено, освен ако няма няколко други подобни оплаквания и то за вашия период на престой.

Връзка към мнение
преди 5 минути , cybersimo каза:

Сериозно ли мислиш, че са ви ограбили в Доха? На летище София е публична тайна, че се тараши масово багаж. Имам доста примери от приятели - предимно прибиращи се от САЩ.

 

Да, съвсем сериозно.До едно време си смятах броя на полетите, вече спрях.Но от посетените държави можеш да видиш, че хвърча доволно.И винаги тръгвам и се връщам от летище София.Никога, ама никога не ми е отварян чекиран багаж и не ми е изчезвало и едно копче.Един, единствен път се е случвало и то , на полета с Катарците от Доха.И какво да си мисля, при положение, че в Доха имаха три часа да тарашат,  а в София разтовариха за отрицателно време.И не беше крадено наред, ами, само скъпите неща, Някои бяха подредени в опаковани кутии - взето е това, в кутията, а тя -разопакована си е там.За което си трябва време.Тоест, за да мисля така, имам своите основания. Благодаря, че попита.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
20 hours ago, AlexandraKo said:

Така де, прав си.Ама, нали се случи по време на техен полет, та те са ми криви.То, това ти остава подсъзнателно.

В интерес на истината, съм сигурна, че това стана на летището в Доха - там се чекирахме 3 часа по-рано, летяхме директно, а като кацнахме в София багажът ни излезе учудващо бързо. И бяха отарашени  поне 10 куфара, че бяхме много народ.

 

Случката е неприятна, но аз бих предпочел да ми изчезнат разни неща от куфара, отколкото да се окажа с нещо в повече, особено при полет към Азия. Преди доста се чудех защо много хора си опаковат куфарите, чак толкова ли са им ценни, но един приятел ме светна, че го правят с цел да не им се постави нещо в багажа, после иди обяснявай как нямаш сестра. Та и аз започнах да си плащам такса куфар, но така ми е по-спокойно.

Редактирано от airborne
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 41 минути , airborne каза:

Случката е неприятна, но аз бих предпочел да ми изчезнат разни неща от куфара, отколкото да се окажа с нещо в повече, особено при полет към Азия. Преди доста се чудех защо много хора си опаковат куфарите, чак толкова ли са им ценни, но един приятел ме светна, че го правят с цел да не им се постави нещо в багажа, после иди обяснявай как нямаш сестра. Та и аз започнах да си плащам такса куфар, но така ми е по-спокойно.

Това е съвсем друга тема и е хубаво да не се дърпа дявола за опашката.

Не зная за каква такса куфар иде реч, ама с една ролка домакинско фолио се опаковат 2 куфара..Или пък,  с  такова за опаковане на мебели.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 10.04.2017 г. в 13:25, iliana_t каза:

За съжаление номерът със спуканата гума ми се случи на улица в централната част на Будапеща, та внимавайте с личните си вещи, докато слизате от колата. Чанти, пари, паспорти, телефони и друга техника - винаги под надзор.

Номерът със спуканата гума е класика и в София , на паркинга на Метро на Цариградско шосе и то от години. Баща ми изгоря с пари и документи.

На 17.04.2017 г. в 15:04, AlexandraKo каза:

Това е съвсем друга тема и е хубаво да не се дърпа дявола за опашката.

Не зная за каква такса куфар иде реч, ама с една ролка домакинско фолио се опаковат 2 куфара..Или пък,  с  такова за опаковане на мебели.

В книжарниците продават големи ролки за 6лв. С една се опаковат над 10 куфара, не помня колко метра беше , но е доста и фолиото е по плътно и опорито от домакинското. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.