Прескочи до съдържание

40 карти, които обясняват света


Препоръчани мнения

Интересно е, че Западните Балкани (с изключение на Македония) са много по телерантни и дават много повече права на хомосексуалистите.

 

image.aspx?id=e397cb01-46fa-4f0b-94c2-8c

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не е карта, но добре обяснява защо се прави трудно бизнес в региона. Графиката показва колко дни има нужда за да се вържете към електрическата мрежа...

 

19959417_1690377214604543_23976611463537

Връзка към мнение
Двуцветко

Не знам тези дали са били публувани преди, но има някои много идейни https://impressio.dir.bg/lyubopitno/unikalni-karti-na-sveta-koito-nikoga-ne-sa-vi-pokazvali-v-uchilishte

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Самоубийства в ЕС. Явно няма пряка връзка между финансовото състояние и самоубийствата. В доста богати държави самоубиствата са доста повече спрямо бедните южняци. Единствено хърватите са някакво изключение сред южняците и норвежците сред северните народи.

 

46a56bb9-a564-4484-89dd-74c39500fd68?t=1

 

 

Връзка към мнение
On 7/24/2017 at 10:41 AM, Topfly said:

zx860y484_3012138.jpg

Мда, централизацията на държавно ниво води до такива изменения.

А ми е доста странно как по-голяма част от румънците не могат да си позволят почивка, като при тях безработицата е по-ниска и имат по-високи доходи, макар и с малко.

Връзка към мнение
преди 17 минути , tch каза:

Мда, централизацията на държавно ниво води до такива изменения.

А ми е доста странно как по-голяма част от румънците не могат да си позволят почивка, като при тях безработицата е по-ниска и имат по-високи доходи, макар и с малко.

В Румъния процентът на селското население е значително по голям, а то е много по малко мобилно когато се отнася до почивки. Освен това от графиката се вижда, че няма пряка връзка между това кой колко пари има и кой ходи на почивка. В някой по богати южни държави също малък процент от населението ходи на почивка.

Връзка към мнение
2 minutes ago, Topfly said:

В Румъния процентът на селското население е значително по голям, а то е много по малко мобилно когато се отнася до почивки. Освен това от графиката се вижда, че няма пряка връзка между това кой колко пари има и кой ходи на почивка. В някой по богати южни държави също малък процент от населението ходи на почивка.

Графиката не е за това кой колко ходи на почивка, а какъв процент от хората не могат да си позволяват такава по финансова причина. Така че урбанизацията няма пръст в това, а в богатите южни страни имат висока безработица и съответно много хора с минимален или никакъв доход за това там % са високи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , tch каза:

Графиката не е за това кой колко ходи на почивка, а какъв процент от хората не могат да си позволяват такава по финансова причина. Така че урбанизацията няма пръст в това, а в богатите южни страни имат висока безработица и съответно много хора с минимален или никакъв доход за това там % са високи.

Графиката показва точно колко процента от населението ходи на почивка. Ако ставаше дума само за пари Ирландците с 4 пъти по високо номинално БВП на глава от населението спрямо латвийците,нямаше да могат да си позволят по малка почивка. цък

Редактирано от Topfly
Връзка към мнение

наличието на думичката afford на мен ми говори нещо друго, но не искам да асе впускам в тази дискусия, може и да си прав. По-лошото, от последниет графики е свръхцентрализацията в София.

Връзка към мнение

Inability to afford a one week holiday away from home е именно невъзможност да си позволят едноседмична почивка далеч от дома. Не е казано, че невъзможността да си го позволят се дължи непременно на липса на средства. Може да имаш всичките средства на света и пак да не можеш да си позволиш да отсъстваш цяла седмица... Дали заради ангажименти, които те задържат или заради нещо друго - няма значение. Фактът е, че графиката показва точно това - невъзможност да си позволят да почиват далеч от дома за седмица (или повече).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може и да сте прави, но аз като драсна в гугъл заглавието на графика, първият резултат, който ми излиза е този: "http://data.europa.eu/euodp/data/dataset/8oElvD3yHEcZTRB0641ag" Може все пак да са две отделни проучвания, знам ли. Как да е, спорът няма да доведе до някаква кой знае колко полезна информация за форума и общността, така че аз го прекратявам.

 

Inability to afford paying for one week annual holiday away from home - EU-SILC survey 

 

Връзка към мнение
преди 55 минути , chandni каза:

Inability to afford a one week holiday away from home е именно невъзможност да си позволят едноседмична почивка далеч от дома. Не е казано, че невъзможността да си го позволят се дължи непременно на липса на средства. Може да имаш всичките средства на света и пак да не можеш да си позволиш да отсъстваш цяла седмица... Дали заради ангажименти, които те задържат или заради нещо друго - няма значение. Фактът е, че графиката показва точно това - невъзможност да си позволят да почиват далеч от дома за седмица (или повече).

Вероятно това е правилният отговор. В някои държави хората може да нямат много отпуска, в други точно в отпускарския сезон може да имат селскостопанска работа или работа с туристите. В някои държави хората могат да си прекарват поивката близко до дома. Гърците, италианците, португалците или хърватите могат да си почиват близко до дома не само поради финансови причини.

За Румъния със сигурност знам, че значителна част от селското население има дребни ниви и частни стопанства. Там в села живеят близо 45% от населението на държавата, докато в България на село живеят малко повече от 25% от населението.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Най-нежеланият съсед за британците е семейство с много деца. Нетърпимостта към семействата с много деца е много по голяма от колкото към бежанците, мюсюлманите, хомосексуалистите или цветнокожите...

 

21317631_1710468735928724_92043451840778

Връзка към мнение
преди 43 минути , Topfly каза:

Най-нежеланият съсед за британците е семейство с много деца. Нетърпимостта към семействата с много деца е много по голяма от колкото към бежанците, мюсюлманите, хомосексуалистите или цветнокожите...

 

Или просто не е политкоретно да си признаеш, че не харесваш другите изброени групи ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Фил каза:

Умишлени убийства на 100 000 жители за една година

800px-Map-world-murder-rate.svg.png

Интересна и поучителна карта. Животът ти често е по застрашен в държави, където на теория няма тероризъм и много по малко застрашен в държави с много повече тероризъм.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.