Прескочи до съдържание

40 карти, които обясняват света


Препоръчани мнения

Че от много време не сме си пускали подобни теми :)

 

Много любопитна колекция във Washington Post, с инфографики по различни политически, икономически и исторически теми. 

 

http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2013/08/12/40-maps-that-explain-the-world/

 

Всичките са интересни, някой доста американско центрирани, което е нормално, ето някой от по-любопитните за мен. 

 

Никога не съм предполагал, че в Саудитска Арабия има повече атеисти, от колкото в България. Може би проблема е, че статистиката е за убедени атеисти и там има много такива, но и още повече убедени религиозни. А у нас като цяло сме по средата...

 

atheism-map.jpg

 

Това за емоционалността. Че латинодържавите са напред е ясно, но е изненадващо присъствието на Финландия и Швеция, които генерално имат имиджа на ледени хора. Българите според картата сме също от темерутите. 

 

emotional-map2.jpg

 

А това е от практическа полза, отношението на населението към чужденци. Нямам представа до колко е представителна извадката и как е сметната, но прословутото българско гостоприемство според нея удря на камък. В интерес на истината мисля, че генерално българите сме добре настроени към чужденци, не знам откъде идва ниския резултат...

 

openness4.jpg

 

Това е очевидно, но никога не съм си давал сметка за него преди да го видя в графика...

 

population-map.jpg

 

Толерантност към различните раси. Тук най-голямо впечатление ми направи Индия. С оглед на това, че индийците са плъзнали по целия свят, очаквах като цяло да са от по-толерантните нации. Бъзикаме се с френския шовинизъм редовно, ама и ние сме в същия кюп...

 

racial-tolerance-map-hk-fix.jpg

 

А това показва защо трудно нашия списък с държави и картата в атласа могат да са изчерпателни :) Да ги видиш така всичките неуточнени неща по поитическата карта на света е малко стряскащо...

 

Revised-Map-Of-Geopolitical-Anomalies.jpg

 

Има още 34 подобни карти в линка, метнете едно око :)

  • Харесвам 20
Връзка към мнение

Мдам, личи си, че американци са забъркали този тюрлюгювеч. Иначе идеята е хубава и би било интересно да се разгледат детайлно всички тези карти, ако бяха поне малко автентични...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Еми американски вестник е, чете се предимно от американци, нормално това да им е таргет аудиторията. Но има няколко глобални, които са интересни все пак. В списъка са посочени всички източници, мисля че някои са от сериозни научни проучвания, но не съм ги чел колко от тях са рентабилни, а и не ми се занимава, просто малко любопитни карти за разтуха :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами зависи много, както отбелязах, източника не е Поуст, а са други. Например картата за цялостното настроение към чужденци е взета от тоя доклад: http://www3.weforum.org/docs/WEF_TT_Competitiveness_Report_2013.pdf

 

И списъка с институциите, които са помогнали за проучването е доста сериозен. Други са социологически проучвания на Галъп и т.н.

Връзка към мнение

Българското гостоприемство според мен е в сферата на митовете и легендите. Също мисля, че не сме особено толерантни към чужденците. Склонни сме да генерализираме и то общо взето  в негативна посока - гърците, често наричани византийци не са ни хубави, сърбите също, за турците и албанците да не говорим, арабите и чернокожите също, францизите са шовинисти и не ги обичаме и т.н в тоя дух и стил. И въобще ние сме най-хубавите и добрите :lol:

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Това за атеистите може да се дължи на доста тривиални причини.

Например тук като се регистрираш в общината, има въпросник - религия:

а - католик

b - протестант

c - някаква друга официална католическа - reformierte не знам как е на бг

d - ислям

e - друга

 

Това са възможните отговори. Православните сме "други". Дали се водим атеисти не знам, ама не плащаме данък църква :-)

Та ако са ползвали някакъв такъв източник е нормално голяма част да са атеисти.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А, и като каза карти - открих супер добра онлайн топографска карта на Швейцария, отгоре на всичко безплатна.

Само дето не знам след всичките реорганизации къде точно да сложа линка.

 

http://www.wanderland.ch/en/hiking-in.html?phrase=engadin

Тук съм дал пример с енгадин, можете да напишете локацията в "Enter location".

Под картата има линк - bigger map and printing. Цъкате на него, отваря се друга страница, където можете да си избирате вида пътека - за пешеходен туризъм, вело туризъм или съвсем без пътека.

Като си нагласите мащаба и мястото на екрана, цъкате Print. Излиза прозорец с printing area. След това ви генерира PDF, който си отпечатвате на качествен принтер.

Аз принтих карти в мащаб 1:20 000 и станаха перфектни.

Е тук пътеката, откъдето са снимките в албума за Енгадин:

http://map.wanderland.ch/?route=all&layers=wanderland,Wanderwegnetz&bgLayer=pk&scale=49999.9&X=784636&Y=140791〈=en

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Никога не съм предполагал, че в Саудитска Арабия има повече атеисти, от колкото в България.

Е, както вече стана дума - критериите са доста разтегливи, плюс че сигурно има доста степени между твърд атеист и силно религиозен човек, а да не говорим пък, че в България много хора смятат, че ако се разходиш веднъж в годината до църквата на Великден, или ако поканиш поп да ти "освети" офиса и вече си първи християнин ...

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В България всеки казва, че е православен, ама дали изобщо вярва не е ясно. Да не говорим, че голяма част от тези, които действително вярват имат една пълна каша в главата относно вярата и може да се доближават по разбирания до будисти (например де), пък да твърдят че са християни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да, и аз мисля така че в България не са чак толкова хората, които заявяват че са атеисти. Повечето се броят за православни (айде има и католици), защото от време на време ходят в църква и палят по свещичка и в някои трудни моменти даже удрят по една молитва (молба) :-)

 

Ама сме сред първите по пушене, а?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, има май нещо такова, че е важно как са зададени въпросите по време на преброяването. В България доста хора не са вярващи, но може би малко са твърдо атеисти, сигурно като чукнеш едно великденско яйце си християнин.

 

georgiev, като направим връзките по държава ще включа и твоя във Швейцария, мерси

Връзка към мнение

То темата и без това тръгна малко настрани.

С риск да объркам вече пишещите религиозни хора, смея да твърдя, че си християнин (православен) ако имаш кръщелно свидетелство. Така е поне официално. Кога и къде си чукаш яйцата и колко пъти в годината ходиш на църква си е така или иначе лична работа. В какво точно вярваш още повече.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Нещо забавно :

 

 


31 Maps Mocking National Stereotypes Around the World

 

http://www.boredpanda.com/mapping-stereotypes/

 

mapping-stereotypes-yuri-tsvetkov-1.jpg

Редактирано от stenk
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Поредната "мъдрост", очевидно отново плод на въображението на някой изостанал американец

 

карта на света

 

3020280-inline-i-1-world-things.png

 

само Европа

3020280-slide-s-8-world-things.png

 

Да си призная не очаквах България да фигурира точно с това като най-известна, но е вярно (наред с Румъния, Словакия и една от Балтийските републики, мисля че беше)

 

и линк към сайта с детайлни карти по региони

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Голямата щерка й трябва някакъв атлас в училище(3-ти клас) и аз взех, че се разрових за моите от детските ми години... и намерих един, който е бил на по-големия ми брат "Географски Атлас на България за десети клас" отпечатан .... 1979 година...  :lol:

Вижте на какво попаднах вътре:

 

post-1-0-73570100-1383170785_thumb.jpg

 

post-1-0-81170100-1383170787_thumb.jpg

 

post-1-0-01547000-1383170790_thumb.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И още полезни карти :biggrin:  :

 

а) за пътешественички

penis-size-map.jpg

 

б) за пътешественици

Breast-Cup-Size-World-Map.jpg

 

Ще е интересно да се наблюдава строй на китайска и руска армии само от жени по границата им :)))

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.