Прескочи до съдържание

дневник Амстердам с дъх на лалета


alienad

Препоръчани мнения

Идеята за посещение на Нидерландия дойде след като прочетох преди около две години в този форум за парка с лалета Keukenhof. Бях запленена от идеята да го посетя и разгледах всички теми свързани с Амстердам и околностите, а също и магеланския пътеводител. Специални благодарности на всички, които са писали по тези теми и специално на Георги за подробната информация. С вашето съдействие успях да осъществя това пътуване и бих искала да споделя моите впечатления и да добавя актуална информация (към април 2017г.) по темата, която може да е полезна за следващите запътили се натам.

Какво ме впечатли най-много в Амстердам и Нидерландия?

Огромният брой на велосипедистите и велосипедите, паркирани из целия град:

DSC_9415-c1.thumb.jpg.2a53b2a748ed515b028e6892af297aa9.jpg

 

И разбира се лалетата:

DSC_8802-d1.thumb.jpg.8d1206b03144ec84ee33cefa2afd055f.jpg

DSC_8889-d1.thumb.jpg.6fc8321d823b7b62b87e0ca5d1172f19.jpg

И така започвам...

 

 

  • Харесвам 38
Връзка към мнение

Страхотни снимки Дани (: Трябва да се съберем за да разкажеш в повече подробности !

 

Май май е време за още едно магеланско събиране във Варна :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 9 часа, Rositsa88 каза:

Страхотни снимки Дани (: Трябва да се съберем за да разкажеш в повече подробности !

 

Май май е време за още едно магеланско събиране във Варна :)

Разбира се с удоволствие!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко думички за организацията на това пътуване.

Полетът беше с Wizzair до Айндховен. Купуването на билетите този път беше много на парче - първо купих билетите за връщане (тъй-като цената беше изгодна), а след време и билетите за връщане. За първи път при купуването на билетите ползвах Wizz кредит от нощувки, направени през booking. Тук имах проблем, тъй-като ми възстановиха само 5%, а при резервацията ми изписваше, че ще ми възстановят 10%. Въпреки написаните възражения ми отговориха, че било 5% и едва ли не си измислям тези 10%. Ако съм запазила екрана при резервацията, да съм им го изпратила, но аз не бях го запазила. За следващия път ще знам да съхранявам тази информация.

За придвижването от летището на Айндховен до Амстердам и обратно използвахме AirExpressbus. Ако се закупят билетите през сайта им е 38,50 евро за двупосочен билет. При закупуването на билетите стана много интересно - пробвах да ги купя с карта Maestro от ПИБ, но не стана. Тогава писах тук във форума дали и друг е имал такъв проблем и благодарение на Boo  , научих че има ваучери, пуснати в холандския сайт groupon и еднопосочния билет струва 12 евро. С подробните инструкции на lub4oo успях да симулирам холандски IP адрес и да закупя ваучерите. Отново специални благодарности! Така благодарение на неработещата карта Maestro и помощта на магеланци се сдобих с двупосочни билети за 24 евро, вместо за 38,50.

Програмата ни включваше 4 нощувки в Амстердам. Намирането на хотел не беше лека задача. Доста високи са цените, а и ни трябваше тройна стая. Спрях се на Meininger Hotel Amsterdam (посочен в  някои от темите за Нидерландия). Резервациите направих през MakeMyTrip за всяка вечер по отделно, като използвах кодовете за отстъпка. Цената, която постигнах варираше от 150 до 300 лв./вечер за тройна стая, без закуска - всяка вечер беше с различна цена. Сега, след престоя съм със смесени чувства по отношение на хотела, не мога да го препоръчам без забележки. Най-голямото предимство на хотела е разположението му - точно до гара Слотердайк. Буквално се излиза от гарата и вдясно е хотела.

20170410_094734_HDR.thumb.jpg.4965a579a968910211f6b9c67e46db07.jpg

Оттук до Централа гара е 5 мин. с влак, около 20-25 мин.с автобус 22 и трамвай 12 до MuseumPlein. Спирките на автобусите и трамваите се намират като се слезе по стълбите надолу. Стаята, която ни се падна на нас беше ужасно малка - 2м широка и 4 дълга, банята беше с по-поносими размери. Може би има и по-големи стаи, незнам. Иначе е чисто и всеки ден оправяха леглата и почистваха. През цялото време хотелът беше пълен с ученици и младежи, но не беше непоносимо шумно.

За придвижването из града и посещението на музеи избрах I Amsterdam card за 72 часа. Тя съдържа две карти: за транспорта из града на фирма GVB (включва: автобуси, трамваи, метро, но не включва влакове) и за музеите. Всяка от тях се активира независимо, при първото ползване на транспорт или посещение на музей. Така, ако първия ден се посети музей в 10.30 ч., ще може на 4-тия ден да се влезе в музей в 10ч. и картата ще е още активна. Този вид карта беше добър избор за нашия престой. Единствено бях разочарована, че не дава предимство при влизане в музея Ван Гог (до преди няколко месеца го е имало), а трябва да се чака на огромната опашка, което отнема около 2 ч. Ако желаете да посетите този музей, смятам че е най-добре да се купи билет on-line с фиксиран час.

За посещение на парка Keukenhof купих комбо билети от сайта им за по 29 евро/човек. Този билет включва придвижване с автобус 197 от Амстердам (MuseumPlein) до летището и оттам автобус до парка и входа за парка. Въпреки, че беше делничен ден имаше голяма опашка на летището и чакахме около 30 мин., докато се качим на автобуса за Keukenhof. Същото беше и на връщане - много хора!

 

Редактирано от alienad
  • Харесвам 14
Връзка към мнение

И така пътуването започна...

След като оставихме колата на паркинга на Mitaka (на пешеходно разстояние от T1 и много добра цена) се насочихме към Т1. Пътуването беше с WizzAir и за съжаление самолетът излетя със закъснение от около 25 мин., вместо в 13.55 ч. излетя в 14.20 ч. Така не успяхме да стигнем на време за автобуса до Амстердам, който бях резервирала за 16.15 ч. За щастие билетът важи и за следващия автобус, така че го презаверихме за 17.30 ч. в офиса на AirExpressBus, който се намира в залата на летището. Спирката за тези автобуси се намира от изхода вдясно, на паркинга до бюрото за колите под наем. Автобусите спират в Амстердам срещу Централна гара, точно до офиса на фирма Gray Line, която е за корабчетата по каналите. Тъй като бяхме само с ръчен багаж, решихме да се разходим, преди да се настаним в хотела. Тръгнахме по ул. Damrak и веднага попаднахме в гъмжилото от хора и велосипедисти. На площад Dam бяха разположили виенско колело и различни други въртележки и люлки.

20170409_200112_HDR.thumb.jpg.df9f1fdeb1a06aae2b5d992fdc07ffec.jpg

След това стигнахме и до каналите:

20170409_202338_HDR.thumb.jpg.935f4393033181a5f751dedd3a5709fe.jpg

След като се разходихме из квартала с червените фенери и усетих миризмата на марихуана, се насочихме към автобуса за нашия хотел. 

Идеята ми беше да купим билети от шофьора на автобуса, но се оказа, че може само с карта, не приемат плащане в брой. Имахме карта, но не бях сигурна дали ще мине плащането с нея, защото бях чела тук, че има проблеми с някои карти. Затова слязохме и се насочихме към гарата, имаше вариант да стигнем до хотела с влак. В салона на гарата имаше много автомати, но те работят само с карти. Насочиха ни към касите, където може да се плаща в брой. Там имаше опашка от няколко души. Трябваше да стигнем до гара Слотердайк, цената на билета е 2,30 евро и добавят още 1 евро и става 3,30 евро. От Централна гара до гара Слотердайк влакът стига за 5 мин. 

За моя изненада се оказа, че хотелът ни (Meininger Hotel Amsterdam) се намира съвсем до изхода на гарата, очаквах да е по-далеч. Резервациите бях направила през Make MyTrip за всяка вечер поотделно. Малко ги учудих тези от рецепцията с моите резервации и в първия момент ми казаха, че ще трябва всеки ден да се местим в нова стая. Помолихме да направят така, че да останем в една и съща стая и след около 15 мин. щракане по клавиатурата на компютъра се оказа, че все пак може без да сменяме стаята, но ще трябва всеки ден да се чекираме наново и да ни препрограмират картата за отключване на стаята. Примирихме се с това, все пак беше по-приемлив вариант. Хотелът беше пълен с ученици и младежи. Когато влязохме в стаята бяхме малко стъписани от размера, беше около 2 на 4 метра, за тройна стая. Вероятно има и по-големи, защото на снимките на хотела показваше по-големи тройни стаи. 

Редактирано от alienad
  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Поздравления за темата.

Амстердам е ..., си е ... Амстердам. Много любим.

Нататък мога да се включа, но за сега предпочитам да чета за този град през очите на турист, посетил го за пръв път.

 

Само една лека корекция (в интерес на бъдещите гости на града) - в автобусите и трамваите може да се плаща и в брой. Даже си имат специални държатели за видовете монети. Попаднали сте на странен автобус/шофьор. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, ven62 каза:

Поздравления за темата.

Амстердам е ..., си е ... Амстердам. Много любим.

Нататък мога да се включа, но за сега предпочитам да чета за този град през очите на турист, посетил го за пръв път.

 

Само една лека корекция (в интерес на бъдещите гости на града) - в автобусите и трамваите може да се плаща и в брой. Даже си имат специални държатели за видовете монети. Попаднали сте на странен автобус/шофьор. :)

Благодаря, наистина бяхме за първи път и ще разкажа за това, което ме впечатли.

Относно билетите - това беше автобус 22 и го хванахме от спирката срещу Централна гара, до църквата Св. Николай, в посока гара Слотердайк. Шофьорът категорично ни отказа плащане в брой. След това вече ползвахме картата I Amsterdam и не мога да споделя опит за останалите автобуси и трамваи.

Редактирано от alienad
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първият ден от престоя ни в Амстердам започна с придвижване с влака до Централна гара. Там се намира I Amsterdam store, откъдето си взехме предварително платените по Интернет I Amsterdam card за 72 часа. Дадоха ни хартиена карта на града с означени 45-те музея и круиз по каналите, включени в картата и линиите на градския транспорт на фирма GVB. 20170418_193608_HDR.thumb.jpg.42b61e96a1d4b2b4ca82dc5d193dc05f.jpg

Комплектът включва и чип карта с две независими карти - за музеите и за транспорта. Времето на всяка от тях започва да тече от момента на първото й използване.

Решихме да започнем опознаването на града чрез разходка с корабче по каналите. Избрахме фирма Lovers, но има и още няколко, които са включени в картата, така че е въпрос на избор. Корабчетата на Lovers тръгват от кея, който се намира малко вдясно от входа на гарата (до едно голямо дърво).

 DSC_8136.thumb.JPG.76d16574229bdcec3e505eaefbcf14c1.JPG

Имаше опашка, но стана бързо. Срещу показване на I Amsterdam card ти издават билет за корабчето. Раздават слушалки и можеш да си избереш на какъв език да слушаш информацията по време на круиза. Продължителността е 1 час и дава основна представа за града. Капитанът на нашето корабче беше голяма атракция и непрекъснато пускаше шеги и допълваше по интересен начин информацията, която вървеше в слушалките. Много напълнено беше корабчето и нямаше много възможност за снимки. Тук се виждаха няколко моста един зад друг.

20170410_114907_HDR.thumb.jpg.f865a68aece55945337a3fa70d14a747.jpg

След разходката по каналите, поехме по ул. Damrak. По цялата улица има разположени саксии с красиви лалета.

DSC_8159.thumb.JPG.2f8df1a7c1682e07bca4720adf25956b.JPG

20170410_125619_HDR.thumb.jpg.d7b46b165887b12611b1fd68fe2fb0c8.jpg

На площад Dam е магазина De Bijenkorf. В комплекта на I Amsterdam card пишеше, че  на 5 етаж в магазина ни чака подарък.

Не знаеме какъв е - оказа се красива рекламна чаша.20170418_193749_HDR.thumb.jpg.1c65219b70e4f81a06957108b37c3153.jpg

Следващата ни цел беше плаващия пазар на цветята. Започва веднага след кулата на монетния двор.

DSC_8194.thumb.JPG.bdbcd4b90bee501cf161a5f2966912e0.JPG

DSC_8201.thumb.JPG.b371d7c6ea5fecf801ebc1742de62d63.JPG

Поглед от моста зад пазара:

DSC_8202.thumb.JPG.6114711ce5b25b190d2413cf8fc815b3.JPG

Учудих се, че нямаше много букети от живи цветя, а основно луковички. 

DSC_8209.thumb.JPG.1bf17e2ccb1205763fd327585107ce92.JPG

Сега с нетърпение очаквам да видя дали ще успея да накарам някоя от луковичките да цъфне. :)

 

 

Редактирано от alienad
  • Харесвам 14
Връзка към мнение
преди 9 часа, alienad каза:

 

....

Сега с нетърпение очаквам да видя дали ще успея да накарам някоя от луковичките да цъфне. :)

 

 

Ще цъфнат - не се безпокой. Е, ако си беше откраднала поне една луковица щеше да си гарантираш цъфването. :)

 

Точно срещу цветята е едно от най-популярните магазинчета за кашкавал - почти в край на пазара, малко приземно, слиза се по две-три стъпала.

То, тия магазинчета ги има през 40-50 метра по центъра, ама все пак, точно това се води по-така ... :)

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Светославов

И дано да са това, за което си ги купила. Че жена ми остана поразочарована като видя цвета от  луковици на някакви много прехвалени лалета точно от Амстердам, една приятелка и ги донесе. 

Може пък да им е дошъл в повече стреса от смяна на почвата и климата :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 17.04.2017 г. в 23:53, alienad каза:

... Пътуването беше с WizzAir и за съжаление самолетът излетя със закъснение от около 25 мин., вместо в 13.55 ч. излетя в 14.20 ч. Така не успяхме да стигнем на време за автобуса до Амстердам, който бях резервирала за 16.15 ч. За щастие билетът важи и за следващия автобус, така че го презаверихме за 17.30 ч. в офиса на AirExpressBus, който се намира в залата на летището.

Да попитам - трябва предварителна резервация с ваучерите от Groupon ли за трансфера до Амстердам ли? On line ли я направи, че съм пропуснала този момент, а скоро пътуваме?

Връзка към мнение
преди 18 минути , Boo каза:

Да попитам - трябва предварителна резервация с ваучерите от Groupon ли за трансфера до Амстердам ли? On line ли я направи, че съм пропуснала този момент, а скоро пътуваме?

С ваучерите от Groupon се влиза в сайта на AirExpressBus и се избира дата и час на пътуването, а също и името на пътника. Като за типа на пътуването се избира ваучер, а не еднопосочно или двупосочно пътуване. Вдясно ти дава възможност да въведеш номера на ваучера, който си получила при покупката му от Groupon. Тогава ти издава билет, разпечатваш го и него показваш на шофьора.

Дано да съм успяла да обясня.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , alienad каза:

С ваучерите от Groupon се влиза в сайта на AirExpressBus и се избира дата и час на пътуването, а също и името на пътника. Като за типа на пътуването се избира ваучер, а не еднопосочно или двупосочно пътуване. Вдясно ти дава възможност да въведеш номера на ваучера, който си получила при покупката му от Groupon. Тогава ти издава билет, разпечатваш го и него показваш на шофьора.

Дано да съм успяла да обясня.

 

Да, всичко е ясно - много ти благодаря, че щях да пропусна резервацията :). 

 

Някой да знае чака ли се много за музея за съвременно изкуство и за Rijskmuseum? Има ли нужда да се купуват online билети?

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 часа, ven62 каза:

Точно срещу цветята е едно от най-популярните магазинчета за кашкавал - почти в край на пазара, малко приземно, слиза се по две-три стъпала.

То, тия магазинчета ги има през 40-50 метра по центъра, ама все пак, точно това се води по-така ... :)

Благодаря ти, че не допълни за безплатната дегустация, че съвсем ще оплескаме работата... ;)  

Връзка към мнение
преди 10 часа, ven62 каза:

Точно срещу цветята е едно от най-популярните магазинчета за кашкавал - почти в край на пазара, малко приземно, слиза се по две-три стъпала.

 

Да, след като разгледахме цветята и купих луковички, влязохме в едно от тези магазинчета. Незнам дали сме улучили точно това, за което говориш. Това беше на Henri Willig, можеше да се дегустира от различни видове кашкавал и да си избереш този, който ти допада най-много.

DSC_8226.thumb.JPG.4f497860ad00731544469fefcc6c1942.JPG

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

След това се запътихме към Eetsalon Van Dobben, където ни чакаше следващия подарък от I Amsterdam card - croquette roll. Не разбрах какво точно съдържаше, приличаше на картофено кюфте, но беше вкусно, поднесено с горчица и хлебче. Намира се съвсем близо до площад Рембранд, така че малко след това се озовахме на този площад. Беше много красиво с цъфналите японски вишни и лалета.

DSC_8234.thumb.JPG.3e3e238cadd50e75847ad9eed7b84cc0.JPG

20170410_141008_HDR.thumb.jpg.f9822593291b7571584372f30d4d686e.jpg

А отзад, централата на booking.

20170410_141239_HDR.thumb.jpg.e3c2df453926daa00e3ea7139cb54954.jpg

Разгледахме паметника на Рембранд и скулптурната композиция по картината му "Нощна стража".

20170410_141411_HDR.thumb.jpg.296e4b5d18f625bc9e55f8569696878f.jpg

Много ми хареса това площадче. Само да имаше по-малко хора, че все някой беше накачулен по тези фигури!

Започваме с нашата музейна програма - Музеят Willet-Holthuysen (включен в I Amsterdam card), от така наречените къщи-музеи край канала.

През 1895 г. Louisa Willet завещава дома си с обзавеждането и колекцията от произведения на изкуството, събирана от съпруга й Abraham, на кметството на Амстердам. Една година по-късно е открит музея. На трите етажа могат да се разгледат: кухнята, вестибюла, дамския салон, където Луиза приемала гостите си от 15.30 до 17 ч. и др. стаи. В балната зала се провеждали балове, концерти и литературни вечери.

DSC_8288.thumb.JPG.db97c273c290c234ac4087c4a97814e8.JPG

Къщата има красиво стълбище със скулптури на богинята Венера, Минерва и др.

DSC_8295.thumb.JPG.ec63fa56dbedc28b8a23287cbb4d9b71.JPG

Много ми хареса красиво оформената градина в задния двор. Можеш да излезеш и да се разходиш из нея. В момента има нацъфтели лалета, зюмбюли и нарциси.

DSC_8275.thumb.JPG.fb56e78f2f7ddfa450dcf38c306ff013.JPG

DSC_8278.thumb.JPG.a68036b1c219193d1fc6fec6f8a17b97.JPG

От втория етаж на къщата се разкрива прекрасна гледка към градината.

DSC_8282.thumb.JPG.b99eb68aebd00c651da88165eaee979d.JPG

 

Редактирано от alienad
  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Съвсем близо до този музей е Blauwbrug с императорските корони.

20170410_145652_HDR.thumb.jpg.c2359fa79ed0159bc30f6929d0d75d98.jpg

А от него се вижда вдигащия се мост Magere Brug.

DSC_8323.thumb.JPG.00104b5379b5bdfeaf5a065083cb4b56.JPG

Продължаваме по канала надолу

20170410_152139_HDR.thumb.jpg.c6bcd7c0931439bcc695b6ba786ae892.jpg

и стигаме до следващата къща - музей Van Loon (също включен в I Amsterdam card). Тази къща имаше по-пищно обзавеждане от предната, но градината не беше толкова впечатляваща.

20170410_152739_HDR.thumb.jpg.74c674b7a67373b2d56c8f56555d2989.jpg

20170410_153331_HDR.thumb.jpg.8401d5098da943d5484466ba75e23575.jpg

20170410_153045_HDR.thumb.jpg.bf7324a28a7cb639ec312dde5ad034da.jpg

Историята на фамилията van Loon е свързана повече от 400 г. с историята на Амстердам. Willem van Loon е един от основателите на DutchEast India Comnany VOC през 1602 г. По-късно неговият внук става кмет на Амстердам. В началото на XIX в. членове на семейството са видни банкери. През 1884 г. семейството купува тази къща като сватбен подарък за сина им Willem Hendrik van Loon. Къщата е построена 1672 г. и първият й обитател е художника Ferdinand Bol, един от най-известните ученици на Рембранд. Van Loon фамилията все още обитава горните етажи на къщата. В брошурката видях, че има къща с каляските на семейството, но ние я пропуснахме при нашата обиколка. На 16, 17 и 18 юни тази година ще има Open Garden Days и повече от 30 частни градини ще бъдат отворени за посещение. Ако някой от вас е там по това време, може да се възползва и след това да сподели впечатления.

Срещу този музей, от другата страна на канала е Музеят за фотография FOAM (вкл. в картата). Този музей ни се видя с доста модернистични инсталации и нещо не можа да ни допадне. Явно не го разбираме това изкуство. Ето една от инсталациите:

DSC_8413.thumb.JPG.8f9658edb0054c182d18f2eab421adca.JPG

 

 

Редактирано от alienad
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Следващата ни цел беше Heineken Experience. 

Ех, тези велосипедисти, навсякъде са!

DSC_9218-1-c1.thumb.jpg.04f2fa8d6b17988b0bb7a33fddd28b98.jpg

На входа на музея имаше малка опашка, но стана бързо. С I Amsterdam card ползвахме 25% намаление на билетите.

DSC_8453.thumb.JPG.a61007abbcfe5b120163efd2d35aae33.JPG

Беше много забавна обиколката из пивоварната. На определени места имаше служители, които изчакваха да се съберат повече хора и обясняваха за съответния етап от производството на бирата. Първо запознават с историята на фирмата, нейните създатели и отличията, които е печелила марката. След това има постановка от съдове с вода, ечемик, хмел, специалната закваска и служителят обяснява в каква последователност се смесват, варят, престояват и така до готовата бира. В следващата зала има големи медни казани, в които се варят съставките и с филмчета нагледно е обяснен процеса.

DSC_8458.thumb.JPG.dd3238abcdacf49b8969f775057daeff.JPG

На излизане от тази зала ти предлагат да пробваш мътна топла течност, която не е много приятна, има вкус на ечемик.

Следва конюшнята, в която има добре гледани кончета. С тях навремето са разнасяли бирата, а сега ги използват с рекламна цел и за атракции.

DSC_8468.thumb.JPG.93dc4d4e0848e6e50e7d518fb473c7f0.JPG

Поредната изненада - влязохме в нещо като малък киносалон. Бяхме прави и на екрана прожектираха различните етапи от производството на бирата. Платформата, на която бяхме стъпили се тресеше, завърташе на различни страни, симулираше движенията на бирата на екрана. Когато процесът изискваше загряване и в залата ставаше топло, когато се охлаждаше -полъхваше вятър и въобще беше много приятно изживяване.

Малко позашеметени влязохме в залата за дегустация на бирата. Всеки получи по чаша студена бира и служител по много забавен начин говореше за това как се държи чашата и как да се пие бирата.

DSC_8471.thumb.JPG.cafc846f81f3ee5693360d8c477f0edd.JPG

DSC_8473.thumb.JPG.8ba9a97c43ffc13e29f919c5f320bc24.JPG

След това попаднахме в залата за релакс. Тук поседнахме и на екраните вървяха рекламни клипове на Хайникен.

20170410_180221_HDR.thumb.jpg.58ae5d52b2f9e2f87f42c2522ccb6ece.jpg

 

Мислех си, че това е края на нашата обиколка, но следваха зали с интересни забавления - музикални зали, в които с натискане по масата променяш ритъма на музиката, да вкарваш голове с виртуална топка, стени и тавани, направени от наредени бутилки и др.

Представен е и процеса на бутилиране.

20170410_181445_HDR.thumb.jpg.eebd977946fac9fe85c8f0726809361d.jpg

Много забавно беше да се снимаш на определен фон. Например ние се снимахме как надничаме от големия казан за бира. След това си пишеш e-mail и ти изпращат снимката безплатно. Същото беше и с видео, на което караш колело на фона на Амстердам и разнасяш бира.

DSC_8497.thumb.JPG.5bf11124f830fb6d6dd2ff65d478e49e.JPG

С една дума - забавление! И пак пиене на бира - този път можеше и по две чаши бира, като едната от друг вид или ледено студена. Накрая минаваш през магазина и получаваш подарък ключодържател с отварачка. Преди да влезем се чудех какво толкова ще ни показват, но всичко е представено много забавно и на нас ни отне около 2 часа.

Беше станало време за вечеря и се насочихме към Cafe de Klos за ребърцата, препоръчани от много магеланци. Придвижихме се с трамвай и използвахме нашата I Amsterdam card за градския транспорт (при влизане сканираш картата, на слизане също). Към 19.30 ч. пристигнахме в ресторанчето, но нямаше места. Казаха, че ще се освободят след час, час и половина и ни настаниха в кафето отсреща. Там имаше и други чакащи като нас и отвреме навреме викаха някой. Така прекарахме в това кафе около час и момчето ни извика. (По-рано през деня минахме и искаме да си запазим час, но казаха, че не може). Заведението е мъничко и препълнено. Ето ги и нашите ребърца - печени и пушени. Цената на порция е около 23 евро.

20170410_211017_HDR.thumb.jpg.65901f95b33e9a06195a97a60356bfc2.jpg

20170410_211029_HDR.thumb.jpg.9c37c7cce7c91719d3bb95f52815011f.jpg

Редактирано от alienad
  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Вторият ден от престоя ни беше посветен на парка Keukenhof - ще се потопим в пъстрия свят на лалетата!

Предварително бях купила комбо билети за 29 евро/човек, които включват транспорт с автобус от Амстердам и входа за парка. Първо се пътува с автобус 197 (ние го взехме от Museum plein) до летището на Амстердам, около 30 мин. След това от летището до парка с автобус 858, също около 30 мин. Въпреки, че беше делничен ден и автобусите пристигаха един след друг, чакахме около 30 мин., докато се качим и на отиване и на връщане.

И ето ги вече цветните полета, заснети от автобуса.

20170411_112119_HDR.thumb.jpg.4b6b2a8a8010ae1bae68fd81f44cb029.jpg

Пред входа на парка:

DSC_8594.thumb.JPG.2791acc9a003aef746b49bf78d8afe20.JPG

Ние се разхождахме около 6 часа из парка и пак не можахме да разгледаме всичко. Какво може да се види в парка? 

Освен невероятните цветни поляни има няколко закрити павилиона, в които има изложби с аранжирани различни цветя. Интересно е да се качиш на вятърната мелница и да погледнеш отгоре. Може да се разходиш с лодка по каналите и да видиш полетата с лалета отблизо. Струва 8 евро за 45 мин. или да си наемеш колело и да се разходиш наоколо.

Ние започнахме нашата разходка от Oranje Nassau, където в момента имаше изложба от гербери - в различни цветове и красиво аранжирани.

20170411_114704_HDR.thumb.jpg.b656059339f5ec6d57aff6e879d489a0.jpg

20170411_114714_HDR.thumb.jpg.ff28993ce82c1e1fb5138e1f89539d58.jpg

На мен все пак ми харесваха повече живите посадени цветя. 

DSC_8623-c2.thumb.jpg.cf47a26f17d196917ff67fb883584ea8.jpg

Продължихме напред и вдясно, където имаше детски площадки, мини зоокът и лабиринт. Насочихме се към вятърната мелница, а около нея тези прекрасни нацъфтели дървета.

DSC_8649.thumb.JPG.fddbb440835d9afa4582392bf24d233b.JPG

И много разноцветни

лалета:

DSC_8658-c1.thumb.jpg.0f02f147c05ba3d9edc90c6941ed4176.jpg

А ето я и вятърната мелница:

DSC_8662.thumb.JPG.c64bc42a12185855478fe6d72e003419.JPG

Качихме се и от високо погледнахме към полетата с цветя. Ето този цветен килим от зюмбюли се разкри пред нас:

DSC_8683.thumb.JPG.792a6b3be908a25697b6993bde56b460.JPG

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Продължаваме нашата разходка из парка и минаваме край тези красоти:

DSC_8710.thumb.JPG.59e588b5572babf150f08da9240db290.JPG

DSC_8729.thumb.JPG.1894fdf48ca50d83b3c4656055637699.JPG

И стигаме до павилиона Beatrix. Тук има изложба на орхидеи - в най-различни цветове и форми.

20170411_132553_HDR.thumb.jpg.a80bd79c81e096ce6f93b687f37d8fe9.jpg

20170411_132648_HDR.thumb.jpg.2e6d6a2e00535170f4e4a72040e8f71e.jpg

Тази беше много интересна:

20170411_132542_HDR.thumb.jpg.9c81939ed746f4cd8b3caf01825d800c.jpg

Продължаваме към другия край на парка - Wilhelmina. По пътя нови красоти от лалета

DSC_8781-c1.thumb.jpg.213a543a8adacb8a4769f800c19f3585.jpg

огромни зюмбюли в красиви нюанси от розово, лилаво, жълто и бяло

DSC_8789-c2.thumb.jpg.c709e2d4fe4068f35e75f890d89bad28.jpg

20170411_161133_HDR.thumb.jpg.4a59df2723ca91f35120570fa7230ea1.jpg

И малко импресия в цветове:

DSC_8802.thumb.JPG.f08a1c1c2675894e5c9f94e6eb283ab9.JPG

DSC_8805.thumb.JPG.1885f8e91599af333d624c2fb413c69b.JPG

DSC_8807.thumb.JPG.154b961089625c7396105134fdad6d43.JPG

DSC_8855.thumb.JPG.a57835aa11d59c2b9bed1c2c61e88eaf.JPG

DSC_8870-c1.thumb.jpg.79cb8f84863c59a60fdb3587ff8cf262.jpg

Стигнахме край езерото с фонтана

DSC_8881.thumb.JPG.8d26f6ba81f3c4e2acacf322c52f094c.JPG

и знаковите скулптури с луковици на лалета

DSC_8887.thumb.JPG.050d12510b04bb8ab9257442b3e0a555.JPG

Около езерото красиви фигури от лалета и зюмбюли.

20170411_161951_HDR.thumb.jpg.02da3d371cc1a550b111ab6f766597cb.jpg

20170411_162031_HDR.thumb.jpg.c15ed08edb8587f007523f7b792b809e.jpg

В Willem-Alexander са насадени различни сортове лалета и има табелки с имената им.

20170411_152909_HDR.thumb.jpg.5555a5025799c829f81e228c26e28ec5.jpg

Стигнахме и до къщичката на зайчето. Наоколо е приказно красиво.

20170411_160147_HDR.thumb.jpg.31398a56d94621b877abf44364250580.jpg

20170411_160548_HDR.thumb.jpg.f2b13e60fdf1654e2b713570776ff68d.jpg

С реката от цветя, криволичеща из гората, приключвам разходката из този невероятно красив парк. Пак бих се върнала тук.

DSC_8999-c1.thumb.jpg.d00e184211e80da434319d8ff0c3fe52.jpg

Връщаме се отново в Амстердам...

Редактирано от alienad
  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Благодаря за подробния разказ. Очаквах всеки момента да се видя на снимките от Хайнекен или Кукенхоф. Ние се върнахме преди три дни оттам, но бяхме с кола. Ако позволиш само бих искала да добавя инфо за хората, които искат да посетят Амстердам с кола. Понеже цените на паркингите са безбожно високи, има възможност( която ние ползвахме) колата да се остави на паркинг в покрайнините на града. От автоматите на паркинга си взимаш билети за градския транспорт, които чекираш при качване и слизане от превозното средство. Навръщане процедурата е същата. Ако колата се остави след 10 часа, паркинга струва по евро на ден. Преди 10 часа е по 8 евро. Паркинга се води P+R. Условието е спирката за слизане да е в района на центъра. От паркинга може да си вземеш карта с обозначение на района и транспорта. Важно е да си пазите билетите, ако не се представят при плащане на паркинга се таксува нормалната цена за паркинга. При нас беше 50 евро.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

На излизане от парка пак имаше голяма опашка за обратния автобус до Амстердам. Отново чакахме около 30 мин., докато се качим. В Амстердам слязохме на площада до Rijksmuseum. На залез беше огрян от светлина.

20170411_190503_HDR.thumb.jpg.5abd524a835056ee7cd4c2aa8d872ea6.jpg

Надписът пред него - I Amsterdam беше налазен от толкова много хора, че чак не се виждаха буквите.

20170411_190759_HDR.thumb.jpg.93c9edd164f22183e2ff557a433ff2e2.jpg

Като продължение на нашата разходка из лалетата, в езерцето пред музея плуваха саксии с лалета. Много красиво!

20170411_190835_HDR.thumb.jpg.eacf12134a49366cf7d5d3aede299d68.jpg

20170411_192213_HDR.thumb.jpg.9aceb2dd808431535d5410c9809f0e92.jpg

DSC_9185.thumb.JPG.185aff5287ff5eb2415824d68ac6ae8e.JPG

А велосипедистите са навсякъде...

DSC_9192.thumb.JPG.32665caa900d75d9ce85558d69e83978.JPG

  • Харесвам 15
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.