Прескочи до съдържание

Съвети за 8 дни в Мианмар


Препоръчани мнения

Привет!

 

Предстоят ми 8 дни в Мианмар след месец, след което по още толкова в Лаос и  Непал, така че започвам да отварям темите една по една :) С огромен интерес изчетох пътеписите  на stefanrusev и Rainy (браво за което, изключителни са!), както и голяма част от дискусиите за там. Кацам и тръгвам от Yangon, като засега набелязаните места са Bagan, Mandalay, Mingun, Inle Lake, Mt. Popa- класика просто:ok: Много ми е трудно да правя планове, понеже често сама си ги саботирам заради желанието си да остана повече на едно или друго място, както и това да се сливам с местните и да избягам от най-туристическите места, но все си мисля че ще е добре да направя поне един суров план. Та питанките ми са- при така зададените дни как най-добре бих си разпределила времето, кой е най-удачния, но и бюджетен начин на придвижване? Гидовете винаги ли предварително си ги запазвате или е ок да се спазарят на място? Препоръки за някой конкретен? Как стоят нещата с валутата, да предвидя ли долари или по скоро банкомат? Благодаря предварително за отделеното време :) 

Редактирано от milenita
Връзка към мнение
На 2017. 04. 19. в 12:41, milenita каза:

Предстоят ми 8 дни в Мианмар след месец

Та питанките ми са- при така зададените дни как най-добре бих си разпределила времето, кой е най-удачния, но и бюджетен начин на придвижване?

8 дни са много малко. Единственият вариант да се върже някаква по смислена програма е пътуване със самолет, което не е много бюджетно. По земя само пътуването ще отнеме 8 дни без да може да разгледаш нищо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Янгун към Инле, после Мандалай - само предлагам, ние не ходихме до езерото, кацнахме в Мандалай...
Мандалай и Мингун си е една дестинация - старите столици, които се гледат за един по-дъъългъг ден т.е един ден за Мандалай стига. Ние ползвахме местен гид Soe, после и mililla го ползва (тя днес кацна в Виетнам и не знам дали ще има време за  коментари).

 След това хващаш сутрешния автобус за Баган и по обед си там, още ден за разглеждане, ден за Попа и с нощния автобус до Янгун. Стига се сутринта  по-тъмно. Ние хванахме веднага автобус за Киакто и дори можехме още следобед  да разгледаме Камъка,но направихме две нощувки, май... На сутринта автобус обратно до Янгун. Още ден за разглеждане и си излиташ...
С тая твоя програма още в началото имах предвид че ще е голямо препускане,но "луд умора няма" - Оги обиколи половин Индия с нощни автобуси и влакове - къде от липса на време, къде от икономии ;) ....

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами аз точно заради месеца в Индия орязах останалите 4 държави и по принцип не си падам по препускането, но какво да се прави.. А с Оги трябва да се запозная и да разкаже малко за подвизите си там :) Мисля все пак да букна и един полет, гледах цифри от порядъка на 30 евро от Янгон до Баган. От къде до къде би било най-разумно да го направя с оглед на пътищата?

Връзка към мнение
преди 53 минути , milenita каза:

Ами аз точно заради месеца в Индия орязах останалите 4 държави и по принцип не си падам по препускането, но какво да се прави.. А с Оги трябва да се запозная и да разкаже малко за подвизите си там :) Мисля все пак да букна и един полет, гледах цифри от порядъка на 30 евро от Янгон до Баган. От къде до къде би било най-разумно да го направя с оглед на пътищата?

Ако не си била в Индия не си го причинявай да почнеш с един месец Индия! Познавам доста хора, които и една седмица им беше много в Индия. Аз лично ти препоръчвам да почнеш Индия с максимум 2 седмици.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, milenita каза:

Ами аз точно заради месеца в Индия орязах останалите 4 държави и по принцип не си падам по препускането, но какво да се прави.. А с Оги трябва да се запозная и да разкаже малко за подвизите си там :) Мисля все пак да букна и един полет, гледах цифри от порядъка на 30 евро от Янгон до Баган. От къде до къде би било най-разумно да го направя с оглед на пътищата?

Пътищата не са по зле от нашите , особено в СИ България. По дългите дистанция автобусите карат по магистралата през новата столица Найпидо. Аз бих препоръчал да летиш до Мандалай и от там да се спуснеш на юг, но този полет може да го замениш и с нощен автобус.
Подкрепям мнението на Topfly - ако не е късно ( а мисля че е ) съкрати Индия. Или се ограничи само до Индия и Бирма. Иначе ще е "д@пе път да види". За мен Мианмар е една от малкото страни в които ще се върна отново.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

То ще се чуе :) В крайна сметка ако не ми понесе ще удължа престоя на морето. Там няма как вече да не ми понесе :)

Редактирано от milenita
Връзка към мнение

@milenita Благодаря за хубавите думи за пътеписа :) Няколко стотинки и от мен:

 

- Ползвай нощни автобуси, спестяват времето много и са наистина комфортни - както и цената не е без значение, но аз лично ползвах два автобуса, само заради спестеното време.

- Аз бих казала, че 8 дни не са чак толкова малко - аз имах 10 и видях много-много-много неща, но как ще ги организираш е друга история. С удоволствие ще споделя моето мнение, ако ми дадеш самолетите си на пристигане и заминаване.

- Моето мнение за Soe не е позитивно, но аз може би съм прекалено мнителна :) За сметка на това съм много доволна от гида си в Баган, когото бях ангажирала предварително - ако искаш, ще ти пратя координатите му.

 

Поздрави сърдечни!

 

 

П.П. Имам координати и за гида си в Инле - не мога да кажа дали съм доволна или не, но ми изпълни всички капризи :) Много е удобно да има човек гид, ако пристига по нощите на автогарата, за да го чакат :)

Връзка към мнение
На 2017. 04. 20. в 16:49, stefanrusev каза:

Пътищата не са по зле от нашите , особено в СИ България. По дългите дистанция автобусите карат по магистралата през новата столица Найпидо. Аз бих препоръчал да летиш до Мандалай и от там да се спуснеш на юг, но този полет може да го замениш и с нощен автобус.
Подкрепям мнението на Topfly - ако не е късно ( а мисля че е ) съкрати Индия. Или се ограничи само до Индия и Бирма. Иначе ще е "д@пе път да види". За мен Мианмар е една от малкото страни в които ще се върна отново.

Вероятно има и добри пътища в Мианмар, но повечето са ужасни. Самолетът от Баган до езерото Инле беше овърбукнат и се принудихме да пътуваме с автобус. 300 километра ги изминахме за близо 9 часа, като през цялото пътуване съм се държал с две ръце за да не изпадна от седалката. Около Баган имахме случай автобусът ни да зарови гума в пясъка без възможност да го избутаме. Принудихме се да си вземем багажа и да продължим на стоп.

 

Въпреки горните несгоди ние бяхме 3 седмици и определено мисля да се върна някой ден.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
3 minutes ago, Topfly said:

Вероятно има и добри пътища в Мианмар, но повечето са ужасни. Самолетът от Баган до езерото Инле беше овърбукнат и се принудихме да пътуваме с автобус. 300 километра ги изминахме за близо 9 часа, като през цялото пътуване съм се държал с две ръце за да не изпадна от седалката.

Има и прилични пътища всъщност, но това за изпадането е вярно - мисля че има общо и с шофирането им :) 

Аз за пръв път в живота си се закопчах с колан при нощния преход Мандалай - Инле, иначе щях да изпадна на някой завой :biggrin: 

Но много се забавлявах, всъщност, и си спах като бебе по време на пътя - нещо странно за мен...

Връзка към мнение
В момента, Гост каза:

Има и прилични пътища всъщност, но това за изпадането е вярно - мисля че има общо и с шофирането им :) 

Аз за пръв път в живота си се закопчах с колан при нощния преход Мандалай - Инле, иначе щях да изпадна на някой завой :biggrin: 

Но много се забавлявах, всъщност, и си спах като бебе по време на пътя - нещо странно за мен...

Ние основно летяхме, но по пътищата които се движихме проблемът определено не беше в шофьора. Доста пътувахме по пътища без абсолютно никаква настилка, но въпреки това взимаха някаква такса за ползване на пътя! 1-2 часа е купон да се клатиш в един автобус, който всеки момент се готви да се обърне, но 9 часа е малко уморително.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 minutes ago, Topfly said:

Ние основно летяхме, но по пътищата които се движихме проблемът определено не беше в шофьора. Доста пътувахме по пътища без абсолютно никаква настилка, но въпреки това взимаха някаква такса за ползване на пътя! 1-2 часа е купон да се клатиш в един автобус, който всеки момент се готви да се обърне, но 9 часа е малко уморително.

Аз имах един полет само - всичко останало в коли и автобуси, като част от маршрутът беше извън обичайните туристичски пътеки - най-красивото в Мианмар, което видях, всъщност (извън Баган). Затова имам по-сериозни впечатления може би. Ако трябва да съм точна, най-лошите пътища за мен са били в Куба... хаха

 

Но да, прав си - просто аз се забавлявах, не пътувам често с автобуси на другия край на света :) 

Връзка към мнение

Тъкмо се бях сдухала от коментарите за Индия, но днес искрено се смях с тези за автобусите в Мианмар :laugh: А въпросните нощни дали са като тайландските, където делите една кутийка с някой непознат? И как са като цени?

 

@Гост пристигам на 24 май в 19:00 и си тръгвам на 1 юни в 10:15. Ще се радвам на всички координати, които пазиш :) 

Връзка към мнение
12 minutes ago, milenita said:

Тъкмо се бях сдухала от коментарите за Индия, но днес искрено се смях с тези за автобусите в Мианмар :laugh: А въпросните нощни дали са като тайландските, където делите една кутийка с някой непознат? И как са като цени?

 

@Rainy пристигам на 24 май в 19:00 и си тръгвам на 1 юни в 10:15. Ще се радвам на всички координати, които пазиш :) 

Read more  

@milenita, с удоволствие ще споделя всички координати тук - може да са от полза и на някой друг. Може да е по-късно днес, сега кълва за един изпит, но се разсейвам с магеланци :biggrin:

 

Автобусите бяха чудесни, в интерес на истината. VIP bus ticket. Чудесна комуникация чрез Фейсбук, всичко ми беше запазено предварително, на място платих. Изпълниха ми капризите за отделна седалка на първа линия -тоест, ако си сама, има и индивидуални седалки :) 

Цената - VIP bus ticket:

Mandalay - Inle:   18 USD

Inle - Yangon: 18 USD

 

 

 

received_1036734623056826.jpeg

Връзка към мнение
Just now, milenita said:

А значи са със седалки, а не със легла както съм се возила аз :)

Седалки, които лягат :) Дават и одеалца, но аз си носех спален чувал, че бяха ме наплашили с температурите... хахахаха

Още нещо по повод автобуси и самолети: аз ползвах самолет от Янгон до Баган (просто бяха едни плановете ми, а после други - иначе бих го сменила с автобус) и той пристигаше сравнително рано, но всички останали самолети - например, до Инле или от Инле пристигаха и тръгваха много късно - защото те обикалят обикновено: Янгон - Мандалай - Инле - Янгон, и денят ми отиваше по дяолите. И ги зачертах :) 

Връзка към мнение

Ясно, тоест ти тотално би скипнала вътрешните полети? Ами и аз ако добре си ги представям нещата бих вземала нощни автобуси, хем няма да плащам нощувка, хем ще си се наспивам докато стигна (никакъв проблем нямам със спането в автобус -_-)

Връзка към мнение
12 minutes ago, milenita said:

Ясно, тоест ти тотално би скипнала вътрешните полети? Ами и аз ако добре си ги представям нещата бих вземала нощни автобуси, хем няма да плащам нощувка, хем ще си се наспивам докато стигна (никакъв проблем нямам със спането в автобус -_-)

Категорично! :) 

Връзка към мнение
2 hours ago, milenita said:

 

@Гост пристигам на 24 май в 19:00 и си тръгвам на 1 юни в 10:15. Ще се радвам на всички координати, които пазиш :) 

@milenita пред-последен въпрос - с полети през Янгон ли се придвижваш?

П.П. Извини, видях отговора :)

Връзка към мнение
Здравко Ангел

Да добавя към и без това претоварения ти график - Мониуа, което беше изключително впечатляваща спирка за нас. Ние също ползвахме нощни автобуси почти през цялото време. Имахме 13 дни из Мианмар и си бяха натоварени на макс. Пускам ти нашата програма с придвижването, ние карахме обратно на теб от север на юг:

 

1 ден - Мандалей

2 ден - Мандалей (тур на старите столици)

3 ден - Сипо (разстоянието Мандалей - Сипо го взехме с влак, защото минаваш през британския виадукт, който е мега впечатляващ)

4 ден - Сипо (2-дневен трек из планините)

5 ден - Сипо (нощен автобус до Мониуа)

6 ден - Мониуа

7 ден - Баган (взехме си велосипеди и два дни от сутрин до вечер непрестанно си карахме, като си вземеш колело виж дали има фар, защото ние първия ден замръкнахме и после малко на тръни се прибрахме без фарове.)

8 ден - Баган (нощен автобус от Баган до Инле)

9 ден - Инле (за 22 долара се комбинирахме с още 2 бразилци от хостела ни и си взехме човек с лодка, който ни взе към 13ч. и се прибрахме по тъмно)

10 ден - Инле

11 ден - Инле - Янгон (с дневен автобус, което не знам защо го направихме, придържай си се към нощните)

12 ден - Янгон

13 ден - Янгон и самолет към Сингапур

 

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И моите препоръки - програма максимум, която аз бих изстискала на база опита си:

 

24 май - кацане -> 1 час вечерно мотаене в най-големия храм Schwedagon -> нощни обикаляне -> директно нощен автобус за Баган

 

25 май - Баган - изумителен.

 

Само с кола, недей с коне или мотопед. Мотопед е супер - ако имаш 3-4 дни, но иначе не можеш се оправи... Жегата е непосилна, разстоянията са големи. Мога да ти дам списък с храмове, можеш и сама да си го съставиш.В следващия пост ще ти дам координати на гид, нека този е само за маршрут. 

Вземи си и къща за гости с басейн - има не скъпи много, макар че Баган е скъп. Ама вечер басейн след прахоляка - безценно!

 

26 май - Маунт Попа и Баган

Маунт Попа е красив отдалече и на място е лудница, но той ме заведе в Мианмар - иди и го виж! Останалото време за Баган.

 

Ще ти дам препоръки на гид в другия пост.

 

27 май - с кола-такси Баган - Monywa: пещерите - и обратно в Баган

 

За мен това е най-невероятното място в Мианмар - заедно с баган, но пещерите бяха.. изключителни. Виж малко снимки - втората част на албума, след балона. Имам aлбуми от целия Мианмар, но специално за там исках да покажа, защото е непознато... 

 

https://www.facebook.com/galya.radeva/media_set?set=a.10207399302678132.1073741856.1153895655&type=3

 

Винаги ще съм благодарна на @ruwenzogy за препоръката - макар че не знам той дали ги стигна пещерите - там е само с кола под наем. 

 

28 май - Баган - Мандалай - бусче рано сутринта -> половин ден извън Мандалай, залез на моста

 

29 май - Мандалай - един ден за околностите и манастирите

 

29 май - нощен автобус за Инле

 

30 май - Инле - околностите

Толкова много ми хареса там - ама МНОГО. Но това е за мен...

 

31 май - езерото Инле - безкрайно очарователно, ще ти дам координати на гид

 

31 май - нощен автобус за Янгон

 

1 юни - пристигане в Янгон, такси с двучасово мотаене в Янгон -> летище

 

Ако искаш, питай каквото искаш :)

Връзка към мнение

Сърдечно благодаря за съветите! Ще пробвам да направя максимума от всички препоръки! Утре по това време ще летя за Индия и ще ви информирам какво се случва :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изключително е да се пътува от Мандалей до Баган по река Иравади. Това ми остана едно от най-невероятните преживяване в Бирма. Всичко се случва по бреговете на реката и по самата нея.  Малко снимки тук.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 8 часа, FlyTraveler каза:

Изключително е да се пътува от Мандалей до Баган по река Иравади. Това ми остана едно от най-невероятните преживяване в Бирма. Всичко се случва по бреговете на реката и по самата нея.  Малко снимки тук.

Флай,   тъкмо се чудех тези дни не си ли ходил на някое ново интересно място?

Че твоите африкански пътеписи ми липсват.:unsure:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.