Прескочи до съдържание

Бургас и околностите - съвети


Ushakal

Препоръчани мнения

Моя приятелка, белгийка, ще бъде със семейството си на море в Бургас през август. Смята да вземе кола под наем и да обиколят наоколо. Много моля за съвети къде може да се разходят в Бургас и околностите - интересуват се ото културни паметници, манастири, също и от неща, интересни за деца на 8 год. Всякакви други съвети са добре дошли. Предварително благодаря!    

Връзка към мнение

Могат да се разходят до о-в Св.Анастасия, с или без нощувка, за манастир се сещам само за този в Поморие - "Св.Георги". Разходки в Несебър и Созопол... За т.нар. "Замък в Равадиново" - по-добре да си спестят безумния кич там... :wacko:

Ето линк за острова, като за лятото честотите на корабчетата са повече: http://anastasia-island.com/news.php?id=68

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Зависи колко часа на ден смятат да шофират.

Щом са с деца, на първо място да помислят за поне един цял ден в аквапарк. По един ден в Созопол и в Несебър задължително.  Аз, за срам и резил, още не съм ходил до св. Анастасия, а уж съм бургаски зет и всеки месец поне за по уикенд съм в Бургас.

С кола могат доста да пощъкат. Недалеч от Бургас са руините на античния град Деултум край Дебелт.

Наскоро направиха и интересен музей при разкопките край кв. Банево.

Но все пак нека си изкарат основно на морето.

Да паркират колата на Ропотамо и да си направят разходка с корабче (не съм сигурен, дали тази година корабчета ще има, че от време на време има някакви проблеми там) да видят лилиите.

Един ден за каяк по река Велека (жълтите водни рози са чуднички) с плаж на пясъчната коса при устието на реката до Синеморец. Каяците са доста солидни, а и Велека не е бърза река, тъй че няма риск да се преобърнат. А плажът е един от най-живописните по нашето море.

Природозащитният център "Пода" е съвсем близо до Бургас и там могат да наблюдават най-различни птици. Не че няма да видят птици и къде да е по езерата около бургас, ако си носят собствен бинокъл няма да е нещо по-различно.

В Малко Търново има интересен етнографско-исторически музей, но не съм сигурен, доколко би представлявал интерес за чужденци. Пък и по спомени отпреди няколко години, нямаше много информация на чужди езици. От приморско могат да стигнат до древното тракийско светилище БегликТаш.

За "замъка" в Равадиново и аз съм по-скоро против, но на много хора им харесва, та не давам категорично мнение.

Изобщо, в района няма нещо внушително като обекти, но почти на всяка крачка има нещо, дето си струва да се отбиеш от пуътя и да му отделиш час-два.

Иначе, да ми ги дадеш да ги разведа аз със тъста ми от Царево из дивите красоти на Странджа: места за пикник, поточета, водопадчта, изобщо - идилия. И скрити плажчета, дето само местните ги знаят.

Но това лято май няма да смогна да отида до черноморието за повече от уикенд-два.

 

За колко време идват белгийците? Мога да направя експресна програма за уикенд, може и 20 дни и пак няма да има повторения.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

И аз бих предложил разходка на юг. Плажа/местност Силистар е страхотно място. Там ще се насладите на един от незастроените  плажове в България.От едната страна на плажа тече река Велека а от другата е Черно море.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
10 minutes ago, krasen_denev said:

И аз бих предложил разходка на юг. Плажа/местност Силистар е страхотно място. Там ще се насладите на един от незастроените  плажове в България.От едната страна на плажа тече река Велека а от другата е Черно море.

Не е Велека, но иначе Силистар и на мене ми е любим. Но за малки деца не е най-подходящото място.

Връзка към мнение

Според мен Равадиново е доста интересна атракция. Вярно, че е кич, но пък има много пауни и ние искрено се забавлявахме да ги наблюдаваме. Силистар не е много близо до Бургас. Ако стигнат дотам, може и през Ахтопол да минат. Иначе и аз съм за.  Един от най- красивите плажове. В Синеморец хубавият плаж, от страната на реката, е дълбок за деца. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Не е Велека, но иначе Силистар и на мене ми е любим. Но за малки деца не е най-подходящото място.

Аз съм сигурен,че е Велека.

 

Ето какво пише по въпроса Уикипедия:

При устието на реката водите ѝ се подприщват от морето, тя се разлива и ширината ѝ достига до 50 m, а дълбочината – 7 – 8 m. След моста на шосето Синеморец – Ахтопол реката още повече се разлива, прави голям завой и се влива в Черно море.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , krasen_denev каза:

Аз съм сигурен,че е Велека.

 

Ето какво пише по въпроса Уикипедия:

При устието на реката водите ѝ се подприщват от морето, тя се разлива и ширината ѝ достига до 50 m, а дълбочината – 7 – 8 m. След моста на шосето Синеморец – Ахтопол реката още повече се разлива, прави голям завой и се влива в Черно море.

Велека се влива в морето при Синеморец. Може би си имал това предвид, но си написал Силистар :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много благодаря за страхотните идеи! Приятелката ми ще бъде около 2 седмици и ще има време да обикаля, още тази вечер ще й кажа. Като чета предложенията ви и на мен ми се прииска да се разходя към Бургас, не съм ходила натам от много години.   

Връзка към мнение
преди 35 минути , Алекс каза:

Велека се влива в морето при Синеморец. Може би си имал това предвид, но си написал Силистар :)

О,да! Моя грешка.  

Благодаря за поправката!

Извинявам се на master_of_germs !!!

Редактирано от krasen_denev
Връзка към мнение

Няма за какво @krasen_denev :) Аз си ги знам. Извинявам се, ако поправката ми е прозвучала грубо, но идеята е да дадем точна информация.

 

И да, На Синеморец при устието на Велека морето веднага става дълбоко, но това държи родителите нащрек. Силистар е по-измамен плаж и там стават най-много удавяния, особено след средата на август, когато се появяват доста силни подводни течения. Според мене за деца идеалното място е Арапя - хубав залив, има зеленина, плитко е, има и цивилизация, но дори и през август плажът е далеч от това да се нарече претъпкан. Поне не и като се сравнява с всичко на север от него. А от другата страна на Царево е Нестинарка, където също плажът е голям, пясъчен и плитък.

Според мене, ако ще са за две седмици, е добре да разделят нощувките на две места. Няколко нощувки да са в Бургас или малко по-на север, да речем в Равда. И там да е повечко плаж, плюс кратки разходки до Несебър и Поморие... Трафикът около Слънчев Бряг понякога става много тежък през август, и всеки ден да се пътува от Бургас натам, може да изнерви доста хора. Ама пък те в Белгия са си свикнали на тежък трафик.

Останалите нощувки може в Созопол (абсолютен фаворит!) или в Царево (лични пристрастия :) ... много по-спокойно място. Освен това до Арапя и до Нестинарка редовно си има едно атракционно автобусче. Има стара църква на едно малко полуостровче, а от морската градина надолу по скалите направиха стъпала преди няколко години и достъпът до скалистият нос е лесен сега. А там пък се намират и доста вкаменелости, има доста материал за изследователския дух на децата :)

На няколко километра на юг са Ахтопол, Синеморец и Силистар, а рибената чорба в Резово е легандарна ;) На север пък са Лозенец, Приморско, Ропотамо, Аркутино с блатото Алепу, където могат да се полюбуват на лилии. Навътре в Странджа също има интересни селца, но там е добре някой местен да ги разведе. А съборът на Петрова нива е по-скоро нещо, дето не бих водил чужденци там. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

+ 1 за Нестинарка. Ние натам сме се насочили, че ще водим племенниците на море:) За Арапя, аз като бях преди 3 години беше фрашкано с руски летовничета. Направо ни побъркаха. Плажът беше много гъч.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
47 minutes ago, master_of_germs said:

Освен това до Арапя и до Нестинарка редовно си има едно атракционно автобусче. Има стара църква на едно малко полуостровче, а от морската градина надолу по скалите направиха стъпала преди няколко години и достъпът до скалистият нос е лесен сега. А там пък се намират и доста вкаменелости, има доста материал за изследователския дух на децата :)

На няколко километра на юг са Ахтопол, Синеморец и Силистар, а рибената чорба в Резово е легандарна ;) На север пък са Лозенец, Приморско, Ропотамо, Аркутино с блатото Алепу, където могат да се полюбуват на лилии. Навътре в Странджа също има интересни селца, но там е добре някой местен да ги разведе. А съборът на Петрова нива е по-скоро нещо, дето не бих водил чужденци там. 

Атракционното автобусче от Бургас ли се взема? Отиване и връщане ли е?

 

15 minutes ago, zeny7 said:

Едно предложение и от мен местността „Докузака„ до село Стоилово в Странджа разкошни водопади и прекрасно място за пикник.

До тази местност има ли надписи и на латински? Аз ще им напиша на български имената на селищата, но не съм ходила там и не знам дали няма други отклонения и да ги объркам. 

Връзка към мнение
Just now, Ushakal said:

Атракционното автобусче от Бургас ли се взема? Отиване и връщане ли е?

 

Не, автобусчето е като градски транспорт в Царево. Нестинарка реално се води в Царево, а Арапя - не. Но и двете са на по 3 км от центъра. Не е далеч и пеш, особено до Нестинарка сега направиха крайбрежната алея от новия към стария град. А и повечето места за нощувки са в старата част, близо до Нестинарка. На самата Нестинарка са няколко големи хотела и след това е къмпингът.

Просто автобусът е открит, без прозорци, което му придава атракционен вид. От Созопол също имаше (би трябвало все още да го има) едно атракционно влакче, което отива до къмпинг "Каваци" - също чудесен пясъчен плитък плаж с много дълга ивица, като има и по-комерс, и по-спокойни участъци.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много благодаря за всичко! Освен че са ми много полезни съветите, са и много интересни. Аз самата не съм била по тези места, само на Ропотамо и то преди години, сега разггледах и е много интересно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.