Прескочи до съдържание

дневник Истанбул и аз - едновременно близки и далечни


Mary

Препоръчани мнения

Започвам тази тема с идеята да описвам и показвам снимки от моите посещения в Истанбул.

 

Началото ще поставя с последното ми посещение, което беше под мотото: Истанбул и лалетата.

 

1-IMG_4093.JPG

 

Родината на лалето е Персия, но то е култивирано и станало актуално в Турция по времето на Османската империя.

Толкова популярно е станало лалето по това време, че периодът на най-голям разцвет на Османската империя е наречен „епохата на лалетата“.

Стилизирани изображения на лалето са били използвани за украсата на дрехи, килими, съдове, джамии и оръжия дори. Лалето често е рисувано, използвано е в калиграфии, песни и стихотворения.

Затова лалето се счита за един от символите на Турция.

В Турция има легенда, че на дъното на лалето е скрито щастието. Затова те ценят много това цвете. Казват още, че  лалето е като красива жена, видиш ли я един път – влюбваш се завинаги. ;) 

 

Отоманското лале е червено с остри листа, които са били оприличавани на сабя или ... извити женски вежди.

И до днес на самолетите на  Turkish Airlines има стилизирано лале.

 

IMG_3589.JPG

 

 

След тази встъпителна част да започна по същество. :) 

 

Нямах много време на разположение, затова пътувах със самолет.

Спретнах си една бърза програма, извадих си необходимия ми транспорт, сложих малко дрехи в багажа и ... посока летището!

Времето до полета изчаках в салон Преслав, като дори имах време в излишък, защото секюрити проверката и паспорт-контрол ги минах буквално за минута.

 

2-IMG_3491.JPG

 

Ето го самолета. Пълен беше и този път.

 

3-IMG_3503.JPG

 

Широко място имах:

 

4-IMG_3508.JPG

 

И казах "Довиждане" на София:

 

5-IMG_3509.JPG

 

6-IMG_3516.JPG

 

Че даже и на моята къща ... ей там някъде по средата на снимката:

 

7-IMG_3517.JPG

 

Докато сервираха по сандвич и напитка и вече сме над Босфора:

 

8-IMG_3532.JPG

 

Кацнахме в "царството" на Turkish Airlines:

 

9-IMG_3577.JPG

 

Този път реших да пробвам различно прекачване от метрото на трамвая - на спирка Zeytinburnu - доста удобно е това прекачване с минимум ходене между метрото и трамвая.

Недостатък - дълъг е маршрута и трамвая беше пълен, та шанс да поседна се появи чак в центъра.

Хотела ми беше в непосредствена близост до Sirkeci.

Метнах багажа и поех по предварително начертаната програма - към кея на Eminönü за да ползвам корабче до Kadıköy (умишлено изписвам имената така, за да се търсят по-лесно от незапознатите с града). Първата ми цел беше - Göztepe Parkı.

 

Пресичайки булеварда към пристанището, виждам тази картина:

 

10-IMG_3651.JPG

 

Затворен беше булелавда по този начин, но предвид, че не ме касаеше този маршрут, изобщо не се поинтересувах защо е затворен.

Но ... това нямаше да бъде последната ми среща с тези камиони!

 

Фериботи има доста често, а мястото, от което тръгват е първия кей до моста Галата:

 

11-IMG_3658.JPG

 

И вече съм на корабчето - пълно беше с хора - нормално - денят е неделя.

 

11-1-IMG_3662.JPG

 

Докато вдишах босфорския въздух, видях отново познати гледки и стигнахме до азиатския бряг:

 

11-2-IMG_3675.JPG

 

От там трябваше да взема един от тези автобуси - 4, 16, 16D. Втория и третия тръгват от автогарата пред пристанището, а там в този ден беше гъмжило от народ - няма да се впускам в подробности, но ще кажа, че имаше опънати палатки във връзка с предстоящия референдум. Избрах да ползвам автобус №4, че спирката му е самостоятелна и няма навалица там. Понеже за пръв път го ползвам, отивайки на спирката попитах едно младо момиче дали там спира този автобус, но ... нямаше представа. На тази спирка нямаше нито разписание, нито обозначение кои автобуси спират. Докато се оглеждам дали няма и друга спирка наоколо, видях, че търсения от мен автобус идва. Та ето я спирката, от която тръгва.

Качвам се аз, маркирам си картата, сядам и с нетърпение очаквам срещата ми с красотата на този парк пред пролетта.

Пътувахме известно време, автобуса се напълни и изведнъж ... спря внезапно. Ето какво имаше пред нас:

 

12-IMG_3682.JPG

 

Познатото ми вече камионче. :)  Затворен е булеварда около стадиона на Фенербахче! Е, няма как да го предвидя това, защото мачовете не са моята стихия...

Хората започнаха да се карат с шофьора, ама аз нали на разбирам нищо си седя и чакам да тръгне автобуса.

Почти всички слязоха от автобуса, но аз реших, че са за някъде близичко и затова слизат. Ха-ха!

Останахме - аз и няколко дами на възраст.

Тръгна автобуса отново и пое ... не в посоката, която очаквах, а към вътрешността.

Рекох си - ще заобиколи стадиона и после отново ще излезе на булеварда, който очаквам.

Да, ама ... нееее, продължи си автобуса в съвсем различна посока - кара по някакъв голям булевард и не спира никъде - ми как ще спира, това не му е маршрута и няма спирки там. Започнах леко да се замислям къде отива?

И следва интересното - няма кого да попитам. Дамите в автобуса ми се усмихваха мило, но английския не беше силната им страна. Остана ми надеждата в шофьора - плахо се доближи до него с въпросче на английски, а той гръмко попари надеждите ми с отговор на турски. :) 

Не се разбрахме естествено. Аз обаче отново седнах и си казах - все пак ще отиде на последната си спирка, а там поне знам къде съм. :) 

 

Разгледах места, които никога не съм имала намерение да видя. :) 

Ето и няколко снимки:

 

13-IMG_3685.JPG

 

14-IMG_3686.JPG

 

15-IMG_3690.JPG

 

По едно време автобуса зави по една магистрала - нито има спирки, нито къде да вървя, ако изобщо си помисля да сляза. Търпеливо си седя, а вече повече от един час напредвам във вътрешността на Истанбул. Най-накрая автобуса излезе от магистралата и зави в посоката, която очаквам - отдъхнах си - и този път няма да се загубя в Истанбул. :) 

А като стигнахме до тази гледка ми идваше да запея:

 

11-3-IMG_3689.JPG

 

Гледам аз навигацията - почти стигаме до последната спирка - Bostancı. Автобуса тотално се изпразни малко преди последната спирка, ама аз упорито си седя. :) 

Накрая спря автобуса на последната си спирка и реших отново да направя опит да се разбера с шофьора - този път само с кодовата дума - Göztepe  Parkı - еееей, как се зарадва човека, че ме е разбрал за къде съм. :)  Намирах се на около 4 км. от целта. Започна да звъни по телефона този човек и явно питаше как ще се движи по обратния път. С жестове и ръкомахане се разбрахме да стоя в автобуса, като дори не поиска да си маркирам още веднъж картата. Така за скромната сума от по-малко от левче направих почти двучасова обиколка на азиатската част на Истанбул. Звучи ... като добра сделка, ама само звучи, защото тотално ми обърка графика за деня. :( 

След кратка почивка( и цигара от шофьора) тръгнахме отново.

Този път седя най-отпред и се радвам на гледките на един от най-дългите булеварди в Истанбул - Bağdat Cd. - изпълнен с магазини на световни марки, много заведения и народ.

 

16-IMG_3697.JPG

 

Стана време да слизам и почти като роднини се разделихме с шофьора. :) 

Достигнах целта ми - Göztepe  Parkı.

 

17-IMG_3703.JPG

 

Снимки от парка в следващата част. :) 

Следва...

  • Харесвам 40
  • Браво 2
Връзка към мнение

След продължителното пътуване Göztepe Parkı ми се видя още по-прекрасен!

Това е неголям градски парк. Много е посещаван, защото е на удобно място, има много транспорт до там и предлага забавления за деца.

Парка е красив не само по времето на лалетата. Там има и около 90 вида рози, които също са прекрасни.

 

Според сайта на община Истанбул в Göztepe Parkı тази година са засадени 1 657 500 лалета от 100 вида. Дали е така не мога да кажа, но лалетата наистина бяха много.

 

Сега ще замълча и ще ви оставя да видите една малка част от близо 500-ти снимки, които съм направила там. :) 

 

IMG_3707.JPG

 

IMG_3709.JPG

 

IMG_3713.JPG

 

IMG_3725.JPG

 

IMG_3739.JPG

 

IMG_3768.JPG

 

И магнолия има там:

 

18-IMG_3749.JPG

 

И още много, много лалета...

 

IMG_3777.JPG

 

IMG_3789.JPG

 

Едни още неотворили се:

 

IMG_3791.JPG

 

И други, които са прекрасно разцъфтели

 

IMG_3794.JPG

 

IMG_3798.JPG

 

IMG_3802.JPG

 

IMG_3821.JPG

 

IMG_3838.JPG

 

IMG_3847.JPG

 

IMG_3867.JPG

 

IMG_3871.JPG

 

IMG_3890.JPG

 

IMG_3891.JPG

 

IMG_3903.JPG

 

IMG_3908.JPG

 

IMG_3916.JPG

 

Тези са едни от най-красивите според мен:

 

IMG_3920.JPG

 

И още...

IMG_3934.JPG

 

IMG_3950.JPG

 

IMG_3955.JPG

 

IMG_3958.JPG

 

Отоманското лале:

 

IMG_3975.JPG

 

IMG_3993.JPG

 

IMG_4100.JPG

 

И други...

 

IMG_4053.JPG

 

IMG_4059.JPG

 

IMG_4065.JPG

 

IMG_4080.JPG

 

И рибки плуват там:

 

IMG_4144.JPG

 

Без сватба не може да има парк в Истанбул :) 

 

IMG_4132.JPG

 

И пеперуди се намират:

 

IMG_4107.JPG

 

И казвам довиждане на лалетата в този парк:

 

IMG_4167.JPG

 

с едни маргаритки:

 

IMG_4170.JPG

 

Надявам се, че имахте търпението да видите всичките тези лалета...

А още повече се надявам, че искате да видите и още!

Ще ви покажа, но от друго място и видяни в друг ден.

Как продължи този ден?

Следва...

  • Харесвам 40
  • Браво 2
Връзка към мнение

След голямата обиколка на азиатската част на Истанбул, времето беше доста напреднало и реших да премисля предварителната програма.

Но все пак си оставих малък шанс да продължа по нея в зависимост от времето, когато ще стигна до Кадъкьой.

 

Застанах отново на спирката да чакам автобус - на тази си имаше и табло, и време на пристигане на автобусите.

Пръв се задаваше 16 и дори беше двуетажен автобус. Качих се в него, седнах на втория етаж и се приготвих да се наслаждавам на гледките.

С отнесен поглед и доста поизморена пропуснах първите наченки на разговори на висок тон.

Децибелите се увеличиха и привлякоха и моето внимание - гледам автобуса е спрял и всички слизат - е, без туристите де - ние още не сме разбрали за какво е разправията. :) 

Слизам на долния етаж на автобуса и с плах гласец питам защо не продължаваме?

Шофьора вече беше изнервен от останалите виканици, та направо ми посочи вратата.

 

Déjà-vu(дежавю)? :lol:

 

1-IMG_4183.JPG

 

Слизам, поглеждам навигацията и се успокоявам, че съм само на километър и половина от целта. :biggrin:

Нямам избор - или такси, което може да ме поразходи доста заради затворените улици, или пеша.

Избирам пешеходстването.

Спокойни жилищни райони са там:

 

2-IMG_4174.JPG

 

Ето го и виновника за моите автобусни неволи в този ден:

 

3-IMG_4177.JPG

 

Продължавам и виждам още красиви места:

 

4-IMG_4180.JPG

 

Вече съм в доста оживения район на Кадъкьой, където беше гъмжило от хора, магазините и заведенията бяха пълни, а витрините украсени за наближаващия Великден:

 

5-IMG_4198.JPG

 

Хайде са покажа още едни лалета, за да видите, че не са само в парковете:

 

7-IMG_4207.JPG

 

Минавам покрай един важен за Турция монумент - Monumento commemorativo della riforma della lingua turca - за въвеждането на латиницата от Ататюрк:

 

8-IMG_4211.JPG

 

И най-накрая съм на пристанището...

Променям плана в движение и се качвам на корабче за Бешикташ (Beşıktaş).

Сядам и отмарям, наслаждавайки се на красотата на Босфора:

 

9-IMG_4220.JPG

 

10-IMG_4226.JPG

 

 

11-P1070054.JPG

 

12-P1070063.JPG

 

13-P1070078.JPG

 

14-P1070085.JPG

 

16-P1070090.JPG

 

17-P1070109.JPG

 

18-P1070122.JPG

 

20-P1070135.JPG

 

Новата Телевизионна кула, за която вече писах:

 

19-P1070126.JPG

 

И вече съм на Бешикташ:

 

21-IMG_4323.JPG

 

22-IMG_4330.JPG

 

Тук дилемата ми беше дали да отида към Ортакьой (Ortaköy) или към Истиклял(İstiklal)?

Предвид късмета ми с автобусите през този ден, още повече че беше неделя и не ми се чакаше дълго, реших да проверя как върви ремонта на Кабаташ (Kabatas) - дано не забравя да ви разкажа да този проект - доста интересен е! Напредва ремонта, но всичко е заградено и доста неприятно за вървене.

 

И лалетата по край Долмабахче(Dolmabahçe):

 

23-IMG_4349.JPG

 

24-IMG_4353.JPG

 

25-IMG_4361.JPG

 

Надникнах и в двора преди двореца - още на входа на паркчето преди Долмабахче е разположен секюрити-контрол. Дори и да посещаваш само кафенето, пак минаваш от там. Малко снимки и от там:

 

26-P1070140.JPG

 

27-P1070146.JPG

 

28-IMG_4390.JPG

 

И отново съм на булеварда, минавам покрай стадиона на Бешикташ:

 

29-P1070149.JPG

 

Поглед към започващия да свети мост:

 

30-P1070159.JPG

 

Пристана на лодките за Девичата кула все още е там, но малко в страни - до корабчетата, които предлагат вечерен круиз с програма по Босфора:

 

31-P1070162.JPG

 

И лека-полека стигнах до фуникуляра на Кабаташ и с него към Таксим:

 

32-P1070165.JPG

 

Беше препълнено с народ!

Ухаеше на печени кестени:

 

33-IMG_4428.JPG

 

34-IMG_4433.JPG

 

Покрай Кула Галата:

 

36-P1070178.JPG

 

През моста Галата:

 

37-P1070199.JPG

 

И съм в района на хотела.

Това е едно предложение за разходка из Истанбул минавайки от европейската в азиатската част и обратно!

 

Къде отидох на другия ден ще ви разкажа утре! :) 

 

Следва...

 

  • Харесвам 31
  • Браво 1
Връзка към мнение

Хайде да започна с новия ден.

Рано, рано отворих очи и надниквам през прозореца, а навън слънцето тъкмо се показва. Настина прилича на злато цялата картина.

Ето поглед от прозореца:

 

1-IMG_4698.JPG

 

В този ден плана ми започваше с Емирган парк(Emirgan Korusu).

Как се стига до там съм писала в Магеланския пътеводител за Истанбул.

 

Аз взех трамвай от Сиркеджи до Фъндъклъ и от там се качих на 25Е.

Нямаше много хора, седнах си спокойно най-отпред от дясната страна и се любувах на прекрасните гледки.

Дали вчерашния късмет с автобусите ме следваше още? Предстои да разберем. :) 

 

Пътуването е продължително, а непрекъснатото взиране в прозореца ме направиха невнимателна. Видях, че наближаваме парка, а автобуса беше почти празен, станах и застанах до вратата, продължавайки да блея навън. Е, блеенето беше заплатено от краката ми. :)  Пропуснах да натисна бутона за да спре автобуса и затова слязох на друга спирка. Хубавото е, че там спирките са наблизо, а ходейки се любувах на събуждащия се Босфор. Та днес автобусите не са виновни - задължително е натискането на бутона за стоп, особено, ако няма други хора да качване и слизане.

Ето го и Босфора все още обвит в сутрешна мъгла:

 

2-IMG_4711.JPG

 

4-IMG_4712.JPG

 

И една красива къща в района:

 

5-IMG_4708.JPG

 

Походих няколко минути е вече съм пред Емирган парк.

 

6-IMG_4721.JPG

 

Още като влезеш в парка и виждаш засадените лалета ... докъдето ти стига погледа.

Според информацията на истанбулската община, чиито собственик е парка в момента, тази година там са засадени 160 вида лалета, а бройката е 3 000 000.

 

7-IMG_4725.JPG

 

Целенасочено бях избрала ден извън уикенда, и още по-целенасочено отидох доста рано.

Имаше малко хора, можех спокойно да се разхождам, снимам и т.н. без непрекъснато да внимавам кой ми влиза в кадъра.

 

Качих се на вълшебната каляска, все още абсолютно празна по това време:

 

8-IMG_4743.JPG

 

После продължих изкачването по алеите, наслаждавайки се на изобилието от лалета:

 

9-IMG_4771.JPG

 

Стигнах до езерото:

 

10-IMG_4779.JPG

 

А точно до него е Жълтия павилион, в който има заведение, може да се седне и да се пийне нещо или да се закусва, обядва...

 

11-IMG_4791.JPG

 

12-IMG_4805.JPG

 

Има и други цветя в парка, освен лалета:

 

13-IMG_4813.JPG

 

А аз продължавам с изкачването - парка е разположен на хълмист район с изглед към Босфора.

 

14-IMG_4834.JPG

 

И още лалета:

 

15-IMG_5036.JPG

 

16-IMG_4853.JPG

 

Едно интересно дърво, което не беше единственото украсено в парка:

 

17-IMG_4860.JPG

 

И стигнах до второто езеро:

 

18-IMG_4864.JPG

 

19-IMG_4884.JPG

 

20-IMG_4900.JPG

 

Лалетата наистина са навсякъде, а самата разходка под дърветата и всичката тази зеленина е истинско удоволствие за сетивата.

 

21-IMG_4911.JPG

 

22-IMG_4932.JPG

 

И надписите "Истанбул" и "Емирган", където рядко можеш да издебнеш момент за да се снимаш без други хора.

 

23-IMG_4933.JPG

 

26-IMG_4977.JPG

 

Лалетата продължават да са навсякъде:

 

24-IMG_4935.JPG

 

25-IMG_4958.JPG

 

Неусетно стигнах до Белия павилион, където също има заведение, а до него фонтан и площадка, където има сцена, няколко павилиончета в които продават стоки, свързани с лалетата основно.

 

27-IMG_4988.JPG

 

28-IMG_4844.JPG

 

29-IMG_4999.JPG

 

Мисля, че тука е най-високата точка и започва спускането. Аз лично се върнах към централния вход, от който влязох, но има още две места, откъдето може да се влезе/излезе от парка.

Това, че тръгвах към изхода, не значи, че по същия път - парка е наистина голям, а имах още какво да видя:

 

30-IMG_5011.JPG

 

31-IMG_5033.JPG

 

Показвам и така наречената "река", в която винаги "плуват" лебеди, но в моя случай още не плуваха, а се возеха на лодка. :) 

 

32-IMG_5041.JPG

 

34-IMG_5090.JPG

 

Имам и още много, много снимки, но мисля, че показах основните.

Връщайки се към входа/изхода на парка, вече беше супер пренаселено, ето една снимка в движение:

 

35-IMG_5128.JPG

 

В почти всеки истанбулски парк има места за пикник, а тук дори са няколко - препълнени бяха с хора, които са дошли да обядват в парка. А видно от горната снимка и още идваха. :) 

 

Последна снимчица от фигурата с бели лалета, преди да изляза от този пъстър, шарен и много, много красив парк:

 

36-IMG_5137.JPG

 

За да не става огромен поста ми, ще спра дотук, а по-късно ще продължа с разходката из Истанбул.

 

Следва...

  • Харесвам 37
Връзка към мнение

Продължавам...

В предишния пост пропуснах да ви покажа една обитателка на парка - много красива:

 

1-P1070227.JPG

 

И вече съм отново на Босфора:

 

2-IMG_5162.JPG

 

След парка Емирган, продължих пеша към Японската градина(Baltalimanı Japanese Garden). Пеша разстоянието се взима за около 20 минути, като в това време влизат и кратките спирки за снимки.

За съжаление в градината тече ремонт и не ми достави очакваното удоволствие с вида си в момента.

 

3-IMG_5173.JPG

 

4-IMG_5175.JPG

 

От близката спирка се качих на автобус(не си спомням точно кой, но е бил един от тези - 22, 22RE, 25E, 40, 40T, 42T) към Yıldız Park. В парка влязох от входа на Yıldız Korusu.

 

5-IMG_5193.JPG

 

Поех в посока към Çadır Köşk, защото частта към Malta Köşkü беше в ремонт(не знам дали цялата част е в ремонт, но не ми се обикаляше за да видя дали е така):

 

7-IMG_5367.JPG

 

Парка в тази му част не беше много украсен и беше доста пуст в този ден.

Единствено около езерото се забелязваше оживление, красиви лалета, а патици и лебеди плуваха в него.

 

9-IMG_5222.JPG

 

10-IMG_5228.JPG

 

11-IMG_5352.JPG

 

12-IMG_5355.JPG

 

Времето за обяд вече беше минало, но все пак не го пропуснах:

 

13-IMG_5370.JPG

 

Предвид, че не обикалях целия Йълдъз парк, японската градина също я минах много бързо, времето предвидено за тях ми остана, реших да видя и Гюлхане парк(Gulhane Park). Влязох там от входа откъм Сиркеджи и там беше спокойно, без хора. Вървейки към централния вход хората бяха повече, а лалетата заградени.

 

14-IMG_5390.JPG

 

15-IMG_5396.JPG

 

Винаги са ме дразнели тези ограждения, но тук нагледно човек може да види защо ги правят... На всяко възможно място се промъкват хора с мерака да се "посадят" в цветята за да се снимат там...

 

16-IMG_5418.JPG

 

17-IMG_5438.JPG

 

Какви ли биха били мислите на Ататюрк, ако сега седне там и наблюдава?!

 

18-IMG_5425.JPG

 

И в Гюлхане има опит да направят "река" от цветя, но не е толкова успешен. "Рибите" все още на са във "вода". :) 

 

19-IMG_5449.JPG

 

Бързо привърших и тук... Уморена от многото хора, реших да пийна чай и да продължа:

 

20-IMG_5455.JPG

 

Продължих по реставрираната Soğuk Çeşme Sk., от която може да се добие представа как са изглеждали къщите в района преди време:

 

21-IMG_5464.JPG 

 

Покрай входа на Топкапъ, където охраната е много, а хората малко...

 

22-IMG_5486.JPG

 

И вече съм при фонтана в паркчето на Султанахмед:

 

23-IMG_5508.JPG

 

Поглеждам на едната страна към Света София:

 

24-IMG_5512.JPG

 

А после на другата към Синята джамия:

 

25-IMG_5533.JPG

 

И тук е пълно с хора. Много снимки, селфита, стойки ... Забавно ми беше да ги гледам.

От години не бях влизала в Синята джамия, та в този ден реших, ако няма много хора да влезна.

Охрана и там има навсякъде. Бързо ме разпознаха, че не отивам да се моля, та директно към входа за посетители. :) 

Въпреки, че бях прилично облечена, но с панталон, ми дадоха нещо като пола, която да облека.

Не съм разбирач на джамиите, но са ми интересни като архитектурни обекти.

 

След това се насочих към Arasta Bazaar, където има много малки магазинчета за всякакви стоки.

 

26-IMG_5580.JPG

 

Обичам аромата на тези магазини:

 

27-IMG_5585.JPG

 

28-IMG_5586.JPG

 

После по Tavukhane Sk., където има стари и реставрирани къщи:

 

29-IMG_5600.JPG

 

30-IMG_5603.JPG

 

31-IMG_5607.JPG

 

Насочих се към Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, без проблем ме пуснаха в двора, откъдето се открива гледка към Малката Света София(Küçük Ayasofya) и пристанището на Yenikapı:

 

34-IMG_5622.JPG

 

После се върнах към площад Султанахмед. Няма да ви показвам познатите на всички забележителности на площада,  а ще ви покажа една снимка, която за мен показва точно действителността в Истанбул. Рамо до рамо там са празника и охраната:

 

35-IMG_5642.JPG

 

Върнах се към моста Галата:

 

36-IMG_5664.JPG

 

Винаги има много рибари на него, а дали имат улов не знам, но отидох да видя рибите, които се продават на Рибния пазар:

 

38-IMG_5703.JPG

 

Зад него има няколко заведения, където може да се хапне риба(и не само), а има и няколко маси, на които пекат риба и правят известния тук сандвич балък-екмек(риба с хляб).

 

Показвам залеза:

 

39-P1070237.JPG

 

40-P1070246.JPG

 

И понеже в този ден имаше пълнолуние(розова луна), един плах опит да го покажа и него:

 

41-P1070263 (2).JPG

 

Време беше за вечеря след този ден, в който навъртях доста километри.

 

Следва...

 

 

 

  • Харесвам 30
Връзка към мнение

Този път бях за кратко в Истанбул.

Продължавам с последния ден...

 

Станах, закусих и си събрах багажа.

Освободих стаята още сутринта, защото не предвиждах да се връщам в хотела преди часа на отпътуване.

 

Отправих се отново към ферибота, като имах избор дали да поема към Кадъкьой или към Юскудар.

Решиха да е към Кадъкьой за да направя кръг, а не да се връщам.

 

И така, ето ме отново на Еминьоню - поглеждам към кула Галата:

 

1-IMG_5815.JPG

 

Района пред пристаните е в ремонт, но повърхностен - сменят плочки и т.н., малко беше стеснено преминаването, но всички пристани си работят.

В момента е публикуване информация, че пристана от който се взима корабче за Пиер Лоти е в ремонт, но не знам за колко време.

 

2-IMG_5806.JPG

 

3-IMG_5668.JPG

 

Корабчетата и към Кадъкьой, и към Юскудар са доста често.

Бързо са качих на моето, като нямаше много хора в този ден.

Поглед към един от мостовете на Босфора:

 

4-IMG_5838.JPG

 

Поглед и към Хайдарпаша, където ремонта продължава:

 

5-IMG_5848.JPG

 

Посоката ми оттам беше към Şakirin Cami. Спирката е Zeynep Kamil, а до там отиват много автобуси - аз взех някой от 14-ките.

wDAAAAABJRU5ErkJggg==

С какво е интересна тази джамия?

Това е първата джамия проектирана от жена. И това си личи в детайлите - изящни са.

 

6-IMG_5874.JPG

 

Обърнете внимание на полилея - освен красив, той има пряка връзка с религията: Светлината на Господ трябва да пада върху вярващите като дъжд...

 

7-IMG_5876.JPG

 

Джамията е построена на входа на гробищен парк:

 

8-IMG_5913.JPG

 

Шакрин джамия не беше точната ми цел в този ден, но минавайки покрай нея, слязох да я погледна отново.

Целта ми беше друга джамия, която не бях посещавала - Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Cami.

Новопостроена джамия, която бях виждала само от автобусите, които минават покрай нея, но ми се видя с интересна архитектура.

До нея се придвижих отново с автобус - мисля, че всички автобуси, които спират на Шакрин джамия вършат работа. Аз ползвах един от 14-ките.

 

9-IMG_5925.JPG

 

10-IMG_5933.JPG

 

Най-интересен е тавана - въплатени са древни строителни похвати:

 

11-IMG_5935.JPG

 

И пак да кажа, че аз от джамии не разбирам - за мен те са интересни архитектурно и исторически.

Направило ми е впечатление, че в по-малките и неизвестни дажамии хората са изключително любезни, добросърдечни и услужливи - няма го туристическото отношение, въпреки че е видно отдалеч, че не влизам да се моля.

 

След това взех автобус към Юскудар - вариантите са два - 11P – в посока към Шакрин джамия или 12А - в обратната посока. На мен ми се видя по-бързо, че ще е с 12А и ползвах него.

От Юскудар имах малко ходене пеша към следващата ми цел - Fethipaşa парк. Разстоянието се взема за около 20 минути, като в повечето време се ходи в приятни паркчета около Босфора, които в този сезон бяха изпъстрени с лалета:

 

12-IMG_5977.JPG

 

13-IMG_5998.JPG

 

14-IMG_6022.JPG

 

15-IMG_6007.JPG

 

Достъпа до парка е възможен по две стръмни улици и по стълби - аз ползвах стълбите:

 

16-IMG_6041.JPG

 

Още докато се изкачвах се откриваше чуден изглед към Босфора:

 

17-IMG_6044.JPG

 

В началото на парка има заведение, което е много посещавано от местните жители - цените са ниски, а гледката невероятна!

 

17-IMG_6069.JPG

 

Две тераси има към заведението, като едната е с по-хубава гледка:

 

18-IMG_6067.JPG

 

19-IMG_6068.JPG

 

Понеже вече беше станало време за обяд, реших и аз да поседна там. Няма сервитьори - от типа закусвалня е - минаваш, поръчваш и взимаш.

 

 

20-IMG_6060.JPG

Малко се забавиха с поръчката ми, та имах време да изчакам за маса с изглед. :)

 

21-IMG_6057.JPG

 

Не ми се ставаше от там... Постоях си доволно много и ... парка остана за някой друг път, че времето беше доста напреднало, а имах да свърша още нещо - да купя малко сладости.

 

Понеже бях в този район, то отново се спрях на мястото, където цените са ниски, а качеството отлично - Tatbak Üsküdar:

 

22-IMG_6081.JPG

 

Купих сравнително малко неща този път, че пътувах само с ръчен багаж.

 

От там към пристанището на Юскудар, взех ферибот до Еминьоню и казах "довиждане" на Босфора:

 

23-IMG_6086.JPG

 

Минах през хотела, взех си багажа и поех към летището.

Този път реших да е с Мармарай+метро.

На всички входове на Мармарай се проверява багажа с металдетектор и при моя нещо изписка, та се наложи отваряне на куфара и търсене на пискащото. :)

Не намериха нищо и се започна яко чудене, а комуникацията ... не въвреше - аз турски не говоря, но с общи усилия се разбрахме. Всъщност пискал е таблета ми, който не беше вътре в куфара, а в джоба отвън. :)

Във вагоните на Мармарай също се возят охранители. Мерките за сигурност са видимо повишени.

На Yenikapı смених с метрото и бързо стигнах до летище Ататюрк.

 

24-IMG_6115.JPG

 

И тук мерките за сигурност разбираемо са повишени. Проверка на багажа има буквално на входа:

 

25-IMG_6118.JPG

 

Имах малко свободно време, а гейта още не беше обявен, затова минах през един от салоните там:

 

26-IMG_6124.JPG

 

Ядене и пиене имаше доволно много:

 

27-IMG_6126.JPG

 

28-IMG_6127.JPG

 

29-IMG_6130.JPG

 

Стана време да се отправя към самолета:

 

30-IMG_6162.JPG

 

И вече потегляме, като изчакваме вечните опашки за излитане, а слънцето тъкмо залязваше...

 

31-IMG_6185.JPG

 

Поглед към района около летището:

 

32-IMG_6210.JPG

 

Завой и ... посока към София, а Истанбул знае, че аз отново ще се върна.

 

33-IMG_6217.JPG

 

Последна снимка слагам от новостроящото се летище, където усилено се работи:

 

34-IMG_6227.JPG

 

Това беше моето кратко пътуване в което повода бяха лалетата.

Надявам се, че не ви отегчих с толкова приказки и мноооооогото снимки.

 

Темата е отворена и всеки може да задава въпроси, да разказва и т.н., а аз ще продължавам да разказвам при следващите ми посещения на този космополитен град...

 

  • Харесвам 26
  • Браво 3
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Продължавам да разказвам за следващо мое пътуване. :) 

 

Бях в Истанбул през август - обичам да ходя там през лятото, защото денят е по-дълъг, времето топло и подходящо за дълги разходки с корабчета и пешеходстване!

 

Пътувахме заедно с  @Ивайла 

Този път пътувахме с автобус, защото традиционно през лятото билетите за самолет са скъпи, а разстоянието не е чак толкова голямо и се пътува приятно.

За разлика от предишни мои пътувания, сега избрахме друга фирма - HAS. Предимството е, че автобуса е директен от София до Истанбул. Единственото, което не ми хареса е, че нямаше нет - т.е. уж има, ама реално го нямаше.

 

Пътуването ни мина бързо, на границата също минахме бързо и бяхме удивени от опашката в обратната посока - 8 км. бяха колите, а камионите още повече...

Пристигнахме рано сутринта, с метрото и трамвая се отправихме към хотела.

 

Ето една снимка от моста Галата на изгряващото слънце:

 

1-IMG_1763.JPG

 

Освен превоза, мястото за настаняване също го избрахме различно - в Karaköy - Ada Karakoy Hotel, резервиран през ММТ за доста ниска цена. И понеже групата ни трябваше да бъде по-голяма, но пътувахме само двете, та всяка си имаше отделна стая. :) Хотела не е нищо особено, моята стая беше доста миниатюрна, но беше чисто и на много удобно място. Дадоха ни едната стая веднага, та оставихме багажа, освежихме се и веднага тръгнахме да обикаляме.

 

С ферибота се отправихме към Üsküdar.

 

2-IMG_1488.JPG

 

А после с автобус(15, 15Т) до спирка Shoe Factory и малко пеша към Beykoz Kasrı. Има часове на влизане. Ние случайно бяхме дошли точно навреме. За съжаление гида е само на турски. Нашия даде всичко от себе си за да разберем поне малко от разказа му. :) 

 

3-IMG_1765.JPG

 

Beykoz Kasrı е разположен на хълм от 200 акра, на чист въздух и с чудесна панорама към Босфора.

 

4-IMG_1504.JPG

 

 

Построен е по поръчка на Кавалали Мехмед Али Паша от Египет за султан Абдулмедид. Строителството започва през през 1845 г., а е довършено от синът му Саид Паша през 1854г. Първоначално е бил използван за пренощуване, а в последствие там са приемани чужди държавници и посланици. По-късно е служил като сиропиталище и болница. През 1997г. минава под егидата на националните дворци. Като доста от красивите сгради покрай Босфора е бил и ресторант. Последвала е дълга реставрация и е открит за посещения през месец април тази година.

Като цяло стремежа е бил да се запази оригиналния вид, но има и нови неща.  Ето две снимки от вътре:

 

4-IMG_1766.JPG

 

5-IMG_1520.JPG 

 

Много ни хареса посещението. Лесно се стига до там, а мястото е много спокойно. Все още продължаваше оправянето на градините, но въпреки това си струва посещението.

 

След Beykoz Kasrı с някой автобусите с номер 15 до ето тази спирка и от там малко пеша до едно заведение. Понеже го няма на картата, ще дам линк към мястото, откъдето се влиза в него Sabanci Ogretmenevi - това е доста скъпо място, но не то е нашата цел. Влизате през вратата и веднага се тръгва наляво в двора. Ще видите друго заведение.

 

6-IMG_1616.JPG

 

 То по-скоро прилича на бърза закуска, но чудното там е невероятния изглед от масите, разположени на брега на Босфора.

 

7-IMG_1603.JPG

 

Хапнахме по едно гюзлеме, което толкова бързо сме изяли, че дори го няма на снимките, отпочинахме, насладихме се на чудна гледка, морски бриз и невероятно спокойствие.

Отново с някоя от 15-ките се придвижихме до спирка Kandilli Kız Lisesi за да посетим Adile Sultan Palace.

Пътя, по който се върви е този.

Adile Sultan Palace има интересна история. Ще ви разкажа накратко. Построен е през 1861г. за Адиле Султан - дъщеря на Махмуд II. Разположен е на прекрасно място на хълм с чудесен изглед към Босфора. От стаите на двореца в три страни се вижда Босфора. Адиле Султан е била поетеса. Живяла е на това място до 1868г. и след смъртта на съпруга си дарява сградата за гимназия за момичета. Сградата се е използвала като средно училище и гимназия до 1969г. После е била общежитие за обучаващите се момичета. Това е продължило до 1986г., когато късо съединение в инсталацията изпепелява цялата сграда. Остават само стените... Цената за реставрацията е огромна и става възможна едва с намесата на  Sakıp Sabancı, който няколко дни преди да почине дарява сумата за ремонта, който е оценен на 9,5 милиона турски лири.  Реставрацията е продължила 10 години и двореца е открит отново през 2006г.

Към момента сградата е наречена "Център за образование и култура Sakıp Sabancı Kandilli". Там има прекрасни зали, музей, ресторант и т.н.

Често се използва за сватби! Ако има кандидати с достатъчно финанси да го имат предвид. :) 

 

Показвам няколко снимки:

 

8-IMG_1633.JPG

 

9-IMG_1685.JPG

 

Ние седнахме за по питие в ресторанта - цените не са от най-ниските, но предвид слабата лира са поносими.

 

11-IMG_1672.JPG

 

И гледките от градината на ресторанта:

 

10-IMG_1642.JPG

 

12-IMG_1767.JPG

 

Доволно нагледали се на красоти продължихме по плана ни, но ... сбъркахме спирката за Küçük Çamlıca, повисяхме в някакъв не съвсем туристически район и предвид натрупаната вече умора, решихме да отложим посещението и се отправихме към Üsküdar.

Седнахме да вечеряме в едно от многото заведения в района. Ето какво хапнахме:

 

13-IMG_1692.JPG

 

14-IMG_1694.JPG

 

15-IMG_1696.JPG

 

16-IMG_1697.JPG

 

И любимия ми десерт:

 

17-IMG_1700.JPG

 

Доволно преяли, много уморени се отправихме към Ферибота в посока хотела:

 

18-IMG_1712.JPG

 

19-IMG_1770.JPG

 

Поразходихме се из района на хотела и после по леглата, че и следващия ден си имахме натоварена програма.  

 

  • Харесвам 21
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 4/25/2017 в 11:59, Mary каза:

Не знам как така съм пропуснала да видя своевременно тази тема при положение, че Истанбул ми е от любимците. И, ох бе, Mary, приходи ми се пак до Истанбул!...

Ама снимките ти са трепач, да знаеш, особено залезите!
По августовското ви ходене с Ивайла - знам го заведенийцето на брега в двора на  Sabanci Ogretmenevi, мястото е супер за наслада на сетивата. И понеже е на "една плюнка" от  Küçüksu Kasrı, да питам що не минахте и през него. Или друг път сте били? - Той е малък и по турски пищен. Билетът му е само 5 лири (освен ако не го увеличили) и няма много посетители, а ние като ходихме даже бяхме сами с един чичо-охранител, който говореше единствено турски и за инфо трябваше да разчитаме само на диплянката, която дават на касата заедно с билета. Но пък човекът много любезно се правеше на разсеян и "блееше" из коридорите, за да снимаме, макар че официално пишеше, че не може даже и срещу заплащане.

Ако не сте го разглеждали дворецът Кючуксу, както и на всеки, който се чуди къде да надникне при следващото си ходене в Истанбул, препоръчвам го, а също и музея Sadberk Hanim в кв. Саръйер.
И да, потвърждавам, че Терасите на Sosyal Tesisleri на Fethipaşa Korusu, където си била по време на лалетата, наистина са мнооого приятно място за хапване-пийване-гледка-релакс, при направо ниски цени за Истанбул. 

Спирам да пиша, че ако задобавям... ще стане утре... :)
Ah, Güzel İstanbul! :) 

 

Връзка към мнение

@iaia_mama, не минахме през Кючюксу, защото вече е посещаван, а бяхме намислили да ходим по непосещавали места. :) 

За Терасите си абсолютно права - чудно място е!  

Всеки път се оптваме да намерим нещо различно за посещение, като често дори не минаваме по най-традиционните места. 

С удоволствие чета написаното от теб за Истанбул! :) 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Продължавам.

Следващият ден беше събота - това не бива да се забравя, когато имаме работа с градския транспорт. :) 

Бяхме решили да пробваме новата линия на корабчетата, която засега е само през летния сезон - от Еминьоню до Саръйер.

С бодра крачка се отправихме към пристана за да разберем, че в събота линията не върви...

Последва кратко съвещание и новия план беше измислен - отиваме на последния от Принцовите отстрови - Kınalıada.

Метнахме се на ферибота и след 40-50 минути стигнахме.

 

1-IMG_1781.JPG

 

2-IMG_1785.JPG

 

През летния сезон на този остров идват много хора за плаж.

Е, не е типичния плаж, на който ние сме свикнали, но имаше доста обособени плажове с шезлонги и чадъри, така че сигурно си идват плажуващи. Ние пропуснахме.

Показвам и няколко от плажовете за да добиете представа:

 

3-IMG_1794.JPG

 

4-IMG_1801.JPG

 

5-IMG_1821.JPG

 

6-IMG_1832.JPG

 

7-IMG_1837.JPG

 

Поразгледахме острова, но не бих казала, че ни впечатли с нещо. Има красиви къщи, има и магазинчета, заведения, но ...

 

8-IMG_1828.JPG

 

9-IMG_1824.JPG

 

10-IMG_1825.JPG

 

Не го обиколихме целия, но решихме да приключим и да тръгнем към някой от по-големите острови или отново към Истанбул. Вариантите бяха няколко и решихме да се качим на първия ферибот, който дойде.

Отидохме на пристана, видяхме надписа за следващ ферибот, чекирахме си картите и зачакахме.

Чакаме, чакаме ... никой друг няма. По едно време дойде един човек от работещите на пристана и започна да ни говори нещо, което ние трудно разбирахме, но с леко досещане вдянахме, че няма ферибот - нищо, че е изписан на таблото! За пръв път ми се случва подобно нещо.

Добреее, не ни е важно да хванем точно този ферибот. С ръкомахане и преводача на телефона опитахме да разберем кога ще е следващия ферибот за където и да е - оказа се след час. Е, как да дремем цял час на пристана? Дойде и охраната и пак с ръце и преводач + няколкото английски думи, които знаеше господина се разбрахме, че може да излезем и после да влезем без ново чекиране на картите. Е, не е най-доброто решение, но ...

 

Седнахме в една сладкарница да изчакаме:

 

11-IMG_1847.JPG

 

Времето мина бързо в сладки приказки и сладка торта и отново сме на ферибота към Истанбул.

 

12-IMG_1848.JPG

 

13-IMG_1860.JPG

 

Мислехме, че ще ни закара само до Bostancı, но за наш късмет беше направо до  Kadıköy. Бяхме решили да попълним вчерашния пропуск и да отидем до  Küçük Çamlıca.

От Кадъкйой се качихме на автобус 14F до спирка  Çamlıca Primary School и след няколко минути бяхме в парка.

Самия парк е много приятен, не е толкова голям и стръмен като Büyük Çamlıca. Много фотосесии на булки видяхме и в него.

В този парк има два павилиона. Отправихме се към първия Su Köşkü:

 

14-IMG_1937.JPG

 

Поседнахме, пийнахме разхладителни питиета и се отправихме към другия павилион. Заради строящата се нова телевизионна кула няма достъп от всички страни:

 

15-IMG_1960.JPG

 

Леко заобиколихме и стигнахме и до там.

 

16-IMG_1993.JPG

 

17-IMG_1976.JPG

 

Там нямаше фотосесия, а направо сватба или нищо подобно, че булка имаше и гости имаше, но ... бяха само жени!

Къде бяха мъжките гости така и не разбрахме. :) 

Нямаше къде да се седне и затова само поснимахме поразгледахме и обратно към автобусите - този път от спирка Kısıklı - ползвахме отново някой от автобусите 14... до Kadıköy.

От там на ферибота към Еминьоню

 

18-IMG_2024.JPG

 

и към пазара за да си купим кафе - Mehmet Efendi. Както обикновено, там опашката е дълга, но върви много бързо:

 

19-IMG_2028.JPG

 

Сдобили се с кафе, решихме да обядваме. Имаме се там едно заведение, където ядем, когато сме в района - нищо особено не е, но обслужват бързо и най-вече е вкусно:

 

20-IMG_2033.JPG

 

21-IMG_2035.JPG

 

Докато ядем правим планове накъде след това. Решихме да бъде към Пиер Лоти. Корабчето го взехме от Karaköy и пътувахме точно по време на залеза по Златния рог - наистина всичко е златно по това време! :) 

 

22-IMG_2057.JPG

 

22-P8269397.JPG

 

Слизайки от ферибота се почудихме пеша или с лифта да се качим и понеже мен ме мързеше, избрахме лифта, но ... почакахме доста сигурно поне 50 минути, а за толкова време отдавна да сме прекосили гробището, което е под кафето, но ... не обичам баирите. :) 

 

Пихме по питие, поснимахме ...

 

23-IMG_2092.JPG

 

24-IMG_2104.JPG

 

И после се отправихме към хотела, че следващия ден ни беше много важен!

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

И понеже днес ми е празнично, ще ви разкажа за нещо, което може да бъде наречено празник на сетивата!

Полет с хеликоптер над Истанбул!

Тази ми идея чакаше за изпълнение от няколко години, но все нещо се случваше.

Сега обаче беше дошъл точния момент за тази красота!

 

Ето красавеца, с който ни предстоеше да летим:

 

1-P8279570.JPG

 

Преди да кажа за самия полет, ще ви разкажа колко интересно отидохме до хелипорта. :) 

Предварително съм извадила транспорта, огледах в Гугъл-мапс района на хеликоптерната площадка и мислех, че всичко е под контрол.

Да, ама ...

Тръгнахме достатъчно рано за да имаме аванс при непредвидени обстоятелства.

Взехме метрото до спирка 4.Levent. В съседство до Сапфир,по предварителни проучвания трябваше да бъде последната/първата спирка на желания от нас автобус.

Тук нямаше никаква изненада. Направо автогара си има там и какво чудо - автобуса ни също дойде. И понеже беше доста рано, решихме да си купим нещо за хапване - в Истанбул гладен не може да остане човек, та и там намерихме богат избор. Снабдени с бюрек и айран, решихме да хванем автобуса и понеже ни очакваше ходене пеша, та докато вървим и да си хапваме.

Мятаме се на автобуса, няма голям трафик,  няма и много хора - настанихме се удобно и аз следя на навигацията да дойде време за избраната от мен спирка.

Сигнализирахме за слизане и освен нас слезе само още един мъж.

Слизаме и се оглеждаме - попаднали сме направо в нов квартал.

 

2-IMG_2197.JPG

 

Почувствахме се като ученички с @Ивайла, когато от строежите яко започнаха да ни свирят.

Обаче ... нас ли ще изплашат със свирканията си?! Ние в приповдигнато настроение се отправяме по "пешеходния" ни маршрут.

Завиваме по улицата, по която освен нас други хора няма, но за сметка на това изобилстват ... бетоновози! Ха ха ха - ама всеки камион е бетоновоз.

Приехме и техните почитания, но продължаваме напред с надежда да стане по-спокойно и да започваме бюреците! :) 

След малко обаче един бетоновоз спира до нас. От него се подава мъжа, който слезе с нас от автобуса и с ръкомахане ни обясни, че напред път ... няма!

Ама ... как така НЯМА? Гугъл и навигацията казват, че има! :) Човека беше категоричен и предвид околната обстановка, решихме да се върнем.

Да, обаче предстои следващ проблем - как и с какво да се измъкнем от района? Ако хванем автобуса ... после накъде?

В това време се разминаваме с едно такси. И аз веднага се сетих, че щом път напред няма, този ще свали някъде пътника си и ще се върне.

Още необсъдили тази възможност и таксито се връща! Скочихме насреща му и двете доволни и щастливи. Седнахме царски и ... хлъц! Поглеждаме шофьора около 60 годишен мъж, който за английски е чувал, но не го е практикувал - ха ха ха - и дума не знаеше. ОК - не е първия, който да не знае английски. Вадя аз навигацията и я завирам пред очилата на чичото, но ... той си няма и понятие от навигация. Все едно сме попаднали във времето преди поне 20 години. Ами сега? Даже не можем да кажем накъде да върви. :)  Казвам на Ива да провери как звучи на турски - напред, наляво и надясно и ... поемаме. Чичото сигурно искаше да ни разтовари, ама това само с кран можеше да се случи - ние цел гоним!

Та с ръчно, крачно, Гугъл-транслейтно тръгнахме напред.

Само веднъж не можах да преценя къде трябва да завием, че улиците бяха през два метра, но за сметка на това наклона беше впечатляващ! Е, там точно на върха му се наложи на чичото да направи обратен завой... Направо го съжалих. Поне десет маневри му бяха необходими за да обърне обратно. В това време започна и да звъни телефона му - явно го питат кока ще дойде на адрес - сигурно някой го чака, но ... ние нямаме намерение да слизаме. Човека само повтаряше по телефона - идвам, идвам...

Идва той, ама първо ние трябва да идем на площадката! Вече свършили завоите в населеното място и се отправихме извън него, а физиономията на човека ... няма да я забравя! Помисли ни за луди, които кой знае къде ще го заведат!

След кратък път през горичка в пустошта, виждам сградата на хелипорта и му я показвам с ръка. Ей, като се засмя този ми ти човек, като се зарадва, катозапочна и той да сочи ... точно като малко дете пред Лунапарк! Доволен и щастлив, че разбра закъде сме, че ни е докарал на точното място!

А ние още по-доволни, че пристигнахме даже предсрочно след тези перипетии! Беше време да изядем бюрека и да изчакаме часа на полета ни. 

 

Сега е момента да ви покажа пътя, който аз, с помощта на Гугъл и навигацията бяхме избрали - това е най-краткия вариант с транспорт до мястото на летене:

 

3-P8279818.JPG

Познахте ги горните блокове, нали? Е, там вдясно е пътя, който трябваше да изминем! На картата е показан като в някаква горичка!

Е, има и горичка отстрани де, ама основното е това:

 

4-IMG_2253.JPG

За който не позна - уточнявам - бетонов център насред пътя! Е, ама аз откъде да знам, че са разкопали хълма и си правят бетон, а бетон видно от околността е нужен! :) 

 

5-IMG_2254.JPG

 

И ето я нашата цел - заобиколена от гори, ама само на картата и при близък поглед! ;) 

 

Ние бяхме пристигнали първи, а след нас започнаха да идват и други хора - интересна селекция бяха. Млади, усмихнати, весели! Оприличих ги като представителна извадка на съвременна Турция. Не след дълго дойдоха представителки и на настъпващата нова класа - забрадени жени - интересното е, че бяха само жени. :) 

Един от мъжете имаше рожден ден и отвори бутилка шампанско, с което искаше да почерпи присъстващите, но само част от нас пиха от шампанското. Имам и снимки, но няма да ги показвам, защото не познавам хората.

В първия полет летя рожденика, а ние бяхме във втория. В нашия полет, пък имаше предложение за брак!

Романтични мъже се оказаха присъстващите!

 

И след толкова слова от мен, време е за ... полееееееееет!

 

6-P8279586.JPG

 

Имах невероятното удоволствие да летя до пилота, ама за съжаление нямах време да го гледам какво прави...

 

7-IMG_2229.JPG

 

Тръгваме и веднага пред нас се показва тази гледка - съчетаване на къщи с високи сгради - красиво изглежда от въздуха!

 

8-P8279610.JPG

 

Втория мост:

 

9-P8279626.JPG

 

Първия мост:

 

10-P8279645.JPG

 

Стадиона на Бешикташ:

 

11-P8279656.JPG

 

Девичата кула:

 

12-P8279660.JPG

 

13-P8279662.JPG

 

Поглед към Принцовите острови:

 

14-P8279683.JPG

 

Златния рог:

 

15-P8279701.JPG

 

Акведукта:

 

16-P8279714.JPG

 

Сюлеймание:

 

17-P8279722.JPG

 

Beyazıt Camii и Kapalı Çarşı:

 

18-P8279731.JPG

 

19-P8279733.JPG

 

Площад Султанахмед:

 

20-P8279738.JPG

 

21-P8279740.JPG

 

Синята джамия:

 

22-P8279743.JPG

 

Света София:

 

23-P8279749.JPG

 

Топкапъ:

 

24-P8279758.JPG

 

И започваме да се връщаме обратно...

 

25-P8279763.JPG

 

Долмабахче:

 

26-P8279768.JPG

 

Поглед към Голямата и Малката Чамлъджа:

 

27-P8279771.JPG

 

Ортакьой:

 

28-P8279776.JPG

 

И още от европейската част на Истанбул за да покажа колко зелени райони има:

 

29-P8279785.JPG

 

30-P8279790.JPG

 

Сапфир:

 

31-P8279800.JPG

 

Тюрк Телеком Арена

 

32-P8279806.JPG

 

Поглед в далечината към третия мост:

 

33-P8279822.JPG

 

И кацнахме ... Бързоооооо, много бързо ми се стори, че минаха тези минути...

 

Как мислихте, че се прибрахме по обратния маршрут?! :) 

Ха ха ха - даааа, не поехме към бетоновия център, а направо помолих една от двойките, с които летяхме да ни оставят на местростанция по маршрута си.

Не ни отказаха и затова бързо се придвижихме към центъра и продължихме с програмата за деня, но ... всичко което вече ни предстоеше да видим, щеше да остане в сянката на видяното, на емоциите, които все още вилнееха в нас!

Затова сега спирам, а останалото ще ви разкажа друг път!

 

ПП Извинявам се за големия брой снимки, но исках да ви покажа цялата обиколка!

 

  • Харесвам 18
  • Шок 2
  • Браво 8
Връзка към мнение

Bravo Mary, страхотно! :) 

И кач пара този кеф с хеликоптера? Изобщо как се организира цялата емоция, би ли споделила, моля?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Честит рожден ден, Mary!

Интернетът ми тая вечер едва пъпли и не ми се отваря нищо от снимките ти, освен няколко красиви залеза по-нагоре в темата, но пък и описанията на разходките ти са "върхът на делтата" ;)

Желая ти поне по 365 такива залеза за стотина години напред!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 час, iaia_mama каза:

Bravo Mary, страхотно! :) 

И кач пара този кеф с хеликоптера? Изобщо как се организира цялата емоция, би ли споделила, моля?

Организацията е сложна за чужденци. Вероятно затова бяхме единствените. :) 

Има форма за резервация, която се попълва, но нашата карта(на Ива) не мина и последваха мейли с дамата, която се занимава с организацията.

Тя беше изключително любезна да ни запази места без да сме ги платили.

А принципно не запазват места дори по телефона.

Ние платихме на място в брой. Цената варира но е между 49 и 149 евро.

Преди 1 час, master_of_germs каза:

Честит рожден ден, Mary!

Интернетът ми тая вечер едва пъпли и не ми се отваря нищо от снимките ти, освен няколко красиви залеза по-нагоре в темата, но пък и описанията на разходките ти са "върхът на делтата" ;)

Желая ти поне по 365 такива залеза за стотина години напред!

Благодаря за хубавото пожелание! :) 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Днес ще допиша и последните разходки в това ми ходене до Истанбул.

 

След еуфорията на полета с хеликоптер имахме нужда от нещо също впечатляващо.

Ива беше попаднала на клип, в който показват хора, които се качват на Акведукта.

Е, защо да не го направим и ние?! Обаче нямахме никаква информация откъде можем да го направим и решихме да отидем на място и да поразгледаме ситуацията.

За съжаление вече май няма начин как да се направи това.

Намерихме стълбите, по които се изкачва във високата част, но да стигнем до тях беше невъзможно - всички подходи бяха затворени. Попитахме и един местен човек, но той също каза, че няма как да стане.

Убедена съм, че това е за наши добро, защото като нищо можеха да ни арестуват някъде. :ph34r: 

 

IMG_2479.JPG

 

По пътя за Акведукта се отбихме да ... хапнем по една боза. :) Правилно го написах, че там бозата се яде с лъжица - гъста е и доста трудно би се пила. Гарнират я с канела.

Това е мястото - Vefa Bozacısı - стара бозаджийница, с традиции. Никакви чужденци, а само местни хора, които си хапваха боза.

 

IMG_2470.JPG

 

IMG_2471.JPG

 

IMG_2472.JPG

 

След неуспеха с Акведукта се качихме на метрото от спирка Vezneciler до Таксим.

Истиклял продължава да е в ремонт и това ме учуди много, защото обикновено действат доста бързо, но от последното ми ходене през април и сега, не видях голяма

разлика.

 

IMG_2497.JPG

 

Хора си имаше доволно много, а ние вече много гладни, се отбихме в едно семпло заведение - Ehli Tat Lokantasi, където яденето е вкусно, а цените прилични.

Ето какво хапнахме ние:

 

IMG_2502.JPG

 

IMG_2503.JPG

 

След като заситихме глада си, решихме да се качим на кула Галата по залез.

 

IMG_2506.JPG

 

Голямо чакане падна там! Добре, че докато чакахме имаше подготовка за някакво събитие, че се забавлявахме докато се организират.

 

IMG_2513.JPG

 

Сигурно и на вас ви е любопитно какво искат да кажат всички тези хора?!

Ето го отговора: "Ще се омъжиш ли за мен?"

 

IMG_2516.JPG

 

Тя каза "Да". :) 

Това е второто нестандартно предложение, което видяхме в този ден! Много романтични мъже ще се окажат турците! :) 

След дългото чакане най-накрая са озовахме горе, но и там беше доста претъпкано - направо не можеше да се мръдне на тесничката тераска, която обикаля кулата.

Гледките, разбира се си струват, но тълпите са в повече. Ето какво видяхме ние=

 

IMG_2551.JPG

 

IMG_2558.JPG

 

След което по тесните улички се отправихме към хотела. Това беше един прекрасен ден!

 

На следващия ден беше време да си стягаме багажа... За съжаление бързо минава времето в този огромен град.

Та за този ден бяхме оставили разходката, която не можахме да осъществим в съботата - с ферибот от Eminönü до Sarıyer - както казах и преди, това е нова сезонна линия, с която се виждат много красиви места по Босфора на символична цена. Дано да се запази и през другата година!

Да покажа и малко снимки на места, които сигурно снимам десетки пъти, но са наистина красиви.

Двореца Долмабахче:

 

IMG_2614.JPG

 

Джамията Ортакьой:

 

IMG_2635.JPG

 

И сега ще ви покажа две снимки, които са направени през една година:

 

IMG_2639.JPG

 

IMG_2640-1110.JPG

 

Разликата между тях е ... няколко човешки живота... Тъжно събитие и тъжна гледка е в момента едно от най-известните заведения в Истанбул до началото на тази година...

 

И още две снимки правени пак през година:

 

IMG_2659.JPG

 

IMG_2660-1119.JPG

 

И тук разрухата е пълна, а това беше също много известно заведение - там се ходеше на басейн или за обяд, вечеря ... Струваше скъпо и не всеки можеше да отиде, но ... вече и то е в историята. :( 

 

Неусетно стигнахме и до Румели Хисар:

 

IMG_2676.JPG

 

Слязохме на Саръйер и понеже тръгнахме доста рано, не бяхме закусвали, та решихме да пробваме известните за това място бюреци - ами ... много са хубави!

 

IMG_2678.jpg

 

Това е заведението: Tarihi Sariyer Muhallebicisi - на няколко етажа е, като дори има тераса, от която се вижда Босфора.

 

Доволно преяли тръгнахме покрай Босфора - много е приятно за разходка там.

Интересни лодки се срещат:

 

IMG_2746.JPG

 

Един поглед към третия мост на Босфора:

 

IMG_2757.JPG

 

Има плажуващи на доста места:

 

IMG_2770.JPG

 

IMG_2780.JPG

 

IMG_2801.JPG

 

Лека-полека стигнахме до Tarabya.

Вече бяхме поуморени и се зачудихме дали да не си купим по една от предложените коли, но ... оставихме го за следващия път! :lol:

 

IMG_2798.JPG

 

И понеже не бързахме, седнахме да пийнем по нещо тук - Hayrola Cafe - хубаво заведение, добро обслужване, прекрасна гледка!

 

IMG_2803.JPG

 

Походихме още малко, поснимахме, разбира се:

 

IMG_2846.JPG

 

И се насочехме към Бебек, където превят невероятни гофрети - Güneş Dondurma & Waffle.

Показвам една снимка от заведението:

 

IMG_2848.jpg

 

При поръчката на гофретата, можеш да си избереш с какъв шоколад да бъде - виждате в лявата част на снимката, че може да бъде доста разнообразен и си избирате плодове, ядки, които да бъдат поставени отгоре. Е, няма такава вкусотия, затова и няма снимки - просто не се сещаме да снимаме. :) 

 

Поразходихме се и около Ортакьой, след което с автобус 30D стигнахме до спирка Karaköy, от там в хотела, багажа и към автогарата за вечерен автобус към София.

На границата чакахме много дълго - 3 часа, защото беше периода на преселението на част от турското население към Западна Европа.

И с една снимка от границата, завършвам и това пътуване:

 

IMG_2870.JPG

 

Надявам се, че освен да прочетете писаниците ми, ще намерите и нова идея, която да осъществите при пътуване до Истанбул! :) 

 

 

  • Харесвам 17
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Да взема да си пораздвижа темата след поредното посещение на Истанбул. :lol: 

Сутрешен полет от София с Turkish - самолетите почти винаги са пълни по тази дестинация. Имаше голяма група пътуващи за Австралия, както и за много други места.

Аз си бях доволна от моята си дестинация - Истанбул.

 

Казах "Довиждане" на София:

 

1-P4125344.JPG

 

И "Здравей" на Истанбул:

 

2-P4125361.JPG

 

На Ататюрк както обикновено се чака и за кацане, и за излитане...

Много любими "опашки" набързо съзрях, необичайно, но минах паспортна проверка за по-малко от десет минути и веднага се насочих към метрото.

 

3-P4125369.JPG

 

На Yenikapı се прехвърлих на Мармарай и сравнително бързо се озовах в хотела, който беше в района на Sirkeci.

Стаята ми вече беше готова, настаних се и веднага тръгнах на обиколка, че времето лети!

 

Пеша към спирката и бърз поглед към Кула Галата:

 

5-IMG_8682.JPG

 

От автобусната спирка на Eminönü(да се разбира направо автогара) се качих на автобус към църквата "Свети Стефан". Не помня кой номер беше автобуса, но е един от следните: 33ES, 36СЕ, 44В, 48E, 99, 99А, 99Y, 399В, 399С.

 

На булеварда, който води към църквата извършват ремонти дейности, та придвижването е затруднено.

 

6-IMG_8360.JPG

 

Пътя ми беше около 15-тина минути. Спирката на която слязох е Fener. От нея до самата църква е не повече от две минути ходене.

И вече съм пред църквата:

 

6-P4125395.JPG

 

Ремонтът на църквата, който беше доста продължителен, си е струвал чакането. Сега църквата е наистина блестяща, невероятно красива и истински впечатляваща!

Поглед отвън:

 

7-IMG_8365.JPG

 

8-P4125387.JPG

 

9-P4125390.JPG

 

И поглед отвътре:

 

10-P4125439.JPG

 

11-P4125426.JPG

 

12-P4125463.JPG

 

13-P4125423.JPG

 

Имах невероятния късмет да има съвсем малко хора вътре. Една българска двойка млади хора, няколко местни и няколко французи. Като цяло беше супер спокойно и имах възможността да се насладя на уединение в храма.

 

Освен самата църква и двора е блести от чистота:

 

14-P4125381.JPG

 

На къде поех след църквата, ще разберете в следващия пост.

Следва...

 

 

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

След църквата по план трябваше да посетя Chora Museum. Съвестно си бях записала номера на автобуса, който ще ме заведе директно до там.

Отидох на спирката и чаках, чаках... Всъщност точно та това място няма ясно обозначена спирка - просто налучках, че хората на тротоара чакат автобус.

Почаках известно време и минаха по няколко пъти всякакви автобуси, без този, който ми трябва.

Е, не мога да вися цял ден на спирката, та дилемата ми беше дали да превзема баира пеша или да търся друг транспорт. Мързела ми надделя, затова хванах автобус обратно към Eminönü - това беше супер лаишка грешка, защото вече бях видяла, че пътя е в ремонт, освен това в обратната посока автобусите заобикалят през Karaköy.

Както и да е - качих се в автобуса и започна пъпленето в обратната посока.

От Eminönü се взема някой от следните автобуси 31Е, 36КЕ, 37Е, 38Е, 336Е –  до спирка Edirnekapı. И в тази посока вече имаше задръстване...

Целият мързел ми струваше повече от един час загубено време, което се оказа достатъчно за да свърши работното време на местата, които исках да посетя...

Но, така и така ще съм в района, вся пак реших да поразгледам нещо.

 

Района(част от Фатих, който включва Balat и  Çarşamba) е много колоритен. Още в автобуса ще видите предимно така изглеждащи жени:

 

1-IMG_8419.JPG

 

Из целия район има доста запазени дървени къщи, като някои са реновирани:

 

2-P4125472.JPG

 

3-P4125478.JPG

 

Но най-интересното в района са хората, които живеят там! Имах чувството, че съм се пренесла години назад. И ако не бяха елементите на съвремието като коли, автобуси  и т.н. съвсем щях да се пренеса в годините.

Предлагам ви да погледнете с моите очи към жителите на района:

 

7-P4125554.JPG

 

8-P4125558.JPG

 

9-P4125563.JPG

 

10-P4125652.JPG

 

11-P4125566.JPG

 

Интересни са, нали? Това са малка част от движещите се по улиците, които съм заснела - често нямах възможност да снимам...

Çarşamba много ми хареса и задължително ще се върна отново там, защото ми остана още много за разглеждане там!

Там се преви един от най-големите пазари на открито в Истанбул - денят е сряда.

 

Джамиите все още бяха отворени, затова влязох в две от тях - Fethiye Camii и Yavuz Sultan Selim Camii.

Първата е малка, а втората доста по-голяма. Снимки ще покажа само от Yavuz Sultan Selim Camii, като и там не можах да видя всичко, защото гробниците също имат определено работно време, което беше приключило...

Точно до джамията има парк, в който хората спортуваха и се разхождаха:

 

12-IMG_8478.JPG

 

И самата джамия:

 

12-IMG_8479.JPG

 

14-IMG_8485.JPG

 

Има голям двор с чудесна панорама към Златния рог. И разбира се хора, които се удивляват на гледката:

 

15-P4125611.JPG

 

16-IMG_8678.JPG

 

17-IMG_8680.JPG

 

Да отморим с едно чайче/кафе, да вземе сили с нещо сладко и да продължим по пътя:

 

18-IMG_8516.JPG

 

19-IMG_8517.JPG

 

От там се качих на автобус 90В до Beyazit, като се отправих пеша към Султанахмед за да видя килима от лалета.

 

20-IMG_8571.JPG

 

21-P4125686.JPG

 

Красив е килима и тази година! Няма да навлизам в подробности, но винаги има заигравка с броя лалета в него - препращат към някоя важна дата или година от миналото.

 

След този уморителен ден, беше време за вечеря - гьозлеме и кюнефе:

 

22-IMG_8611.JPG

 

23-IMG_8621.JPG

 

И после директно към леглото в хотела, където се наслаждавах на тази гледка:

 

24-P4125711.JPG

 

За обиколката ми през следващият ден ще разкажа после.

Следва...

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

На следващата сутрин станах рано, закусих и тръгнах към парка Emirgân.

Давам и транспорта, който ползвах от Сиркеджи: трамвай до спирка Fındıklı и после автобус 22 или 25Е.

Почти нямаше задръстване и за 45 минути съм стигнала в парка.

 

1-IMG_8701.JPG

 

Какво беше различното тази година? Лалетата...

Явно е имало някакъв проблем с разсада, защото на няколко места се виждаха тези тъжни гледки:

3-IMG_8697.JPG

 

А би трябвало да изглеждат така:

 

4-P4135815.JPG

 

На няколко места видях да реновират засадени площи с нови цветя:

 

4-P4135935.JPG

 

Другото, което беше различно е ... нашествието на българи.

 

Ето една снимка на няколко български групи само на брега пред парка:

 

2-IMG_8822.JPG

 

Знам, че вероятно звучи грубо, но не мога да измисля по-правилна дума.

Сигурно бяха стоварили поне 50 автобуса с българи, които бяха превзели всичко в парка. От всеки храст, алея с цветя, пейка или пътека се явяваха тумби, които безцеремонно заставаха в удобна позиция за да си направят снимки или селфи, без дори да се огледат дали случайно някой друг в момента не се снима на същото това място... Тъжна картинка... А разговорите, които се водеха между тях си бяха потресаващи!

 

8-P4135797.JPG

 

Това ме накара доста да се забързам и да направя най-скоростното разглеждане на този парк от всичките ми ходения!

 

Видях и нови неща в парка, които ги нямаше миналата година.

Площадката, която тогава строяха, а под нея са направили водна стена(не знам дали така се казва):

 

6-P4135764.JPG

 

P4135776.JPG

 

И това май е ново:

 

7-P4135839.JPG

 

 

След доста дебнене и изчакване, успях да направя поне малко снимки, в които няма присъствие на много хора.

 

9-P4135793.JPG

 

5-P4135754.JPG

 

10-P4135805.JPG

 

Имаше засадени и много ароматни зюмбюли:

 

12-P4135903.JPG

 

Езерцето е все така красиво оформено, а мостчетата ми се видяха повече от преди:

 

11-P4135871.JPG

 

13-P4135887.JPG

 

И завършвам разходката в парка с две снимки от т.нар. "Река"

 

14-P4135941.JPG

 

15-P4135961.JPG

 

Бързо се спуснах обратно към спирката до Босфора и се отправих към ...

Следва...

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Отправих се към Сиркеджи за да хвана Мармарай в посока Kazlıçeşme за да разгледам Soğanlı Bitkiler Parkı - там по план трябва да има 500 000 лалета.

Понеже парка не е голям, очаквах да видя нещо като Göztepe 60.Yıl Parkı, който ви показах миналата година.

Е, реалността не беше точно такава, но освен лалетата исках да видя и запазените части от крепостните стени.

Парка е много чист, добре поддържан и няма много хора в него.

Да кажа нещо за локацията - пътува се до последната спирка на Мармарай в тази покоса(последната към този момент) и от там се ходи пеша още 5-6 минути.

Показвам и какво видях там:

 

P4136001.JPG

 

P4136008.JPG

 

Интересното е, че лалетата са посадени във формата на лале:

 

P4136018.JPG

 

P4136029.JPG

 

P4136039.JPG

 

И една снимка на задната част:

 

P4136044.JPG

 

След това отново с Мармарай до Yenikapı. От там пеша разхождайки се лека полека през Beyazit и Kapalı Çarşı, после по уличките след пазара се спуснах надолу към Златния рог.

Направи ми впечатление, че пазара вече е значително по-приветлив, цените са по-ниски и на много места вече са написани цени, а не както преди години всичко да е на пазарлък.

Нищо не си купих, защото минавайки от там не ми е целта пазара, а просто размотаване из пъстър район.

Стигнах до спирка Haliç на метрото М2 и се качих в посока Hacıosman. Бързо направих няколко снимки, че района е много фотогеничен:

 

P4136065.JPG

 

P4136068.JPG

 

Качих се на метрото за две спирки - до Таксим - разходих се по най-натоварената пешеходна улица İstiklal - зяпах, вечерях и после отново на метрото от спирка Şişhane.

Целта ми беше небостъргача Istanbul Sapphire и наблюдателната тераса в него. Слиза на спирка 4.Levent(четворката е част от името на спирката).

Цената на билета е 25 лири + 14 лири, ако искате да гледате и виртуалната разходка с "хеликоптер".

Веднъж съм била там през деня, а сега исках да хвана залеза и нощта. Късмета май не беше с мен, защото една голяма част от групите български туристи с автобуси и те бяха там по същото време...

Докато чаках да се кача с асансьора и излизайки на терасата, разбрах, че дневни снимки ще е трудно да направя. Ха ха имам предвид нормални снимки на целия Истанбул, който се открива пред очите ми. Причината?

Първо много мръсните прозорци и второ настъпващата мъгла, която буквално за минута обхвана всичко до някаква височина:

 

P4136075.JPG

 

 

P4136148.JPG

 

Всъщност се получиха доста ефектни снимки, но не на това, което исках да снимам:

 

P4136106.JPG

 

И понеже мъглата беше само до някакво ниво, то по-високите части на Истанбул се виждаха по-добре:

 

P4136129.JPG

 

Реших, че няма нищо повече какво да се снима в тази обстановка и да изгледам виртуалната разходка, която преди пропуснах.

Чаках доста време заради споменатите вече групи българи. Ех, тези агенции и те се изучиха да четат и да водят хората на по-различни места и ... да им прибират парите двойно, че и тройно...

Да ви кажа честно, не разбирам какво толкова я харесват хората тази разходка?! Докато чаках, всички излизащи от салона бяха много впечатлени, направо това било топ преживяване... Е, аз лично не бях впечатлена. Имитира някаква разходка с хеликоптер, но мен по-скоро ме дразнеше, отколкото да ми донесе наслада... Все пак аз реално летях с хеликоптер миналата година и имам някаква база за сравнение. :) 

Както и да е изгледах краткото филмче и навън вече беше тъмно. С подозрение отново се отправих към терасата за да видя мъглата докъде е стигнала.

Имаше малки промеждутъци, в които се поразкарваше, на како цяло не беше подходящо за снимки. Ха ха в тъмното по-малко си личаха мръсните стъкла, но при тези условия и с моите умения, няма как да се получат някакви прекрасни снимки, но показвам все пак какво видях:

 

P4136151.JPG

 

P4136154.JPG

 

P4136160.JPG

 

P4136196.JPG

 

P4136210.JPG

 

От там отново с метрото до Таксим, фуникуляра, трамвая и в хотела. И този ден беше дълъг и наситен с красота, интересни преживявания и много снимки.

 

Следва...

  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към мнение

На следващата сутрин още с отварянето на очите разбрах, че денят няма да прилича на вчерашния.

Поглеждайки през прозореца видях това:

 

1-P4146219.JPG

 

Всичко беше сиво, мъгливо и даже студено... Това едва ли би ме спряло където и да било по света, та облечена и екипирана с яке, поех към азиатската част на Истанбул.

От корабчето видях и единствените наченки на слънце през този ден, които бяха бързо погълнати от сивотата на деня...

 

2-P4146239.JPG

 

Понеже денят беше събота, а в почивни дни винаги може да има промяна в разписанието на автобусите, предварително си бях запаметила всички линии, които ще ми трябват в този ден. Обаче ... ха ха, истанбулските автобуси винаги успяват да ме изненадат!

От Еминьоню с ферибота бързо се придвижих към Юскюдар, където трябваше да взема автобус в посока ... Черно море. :) 

Спокойна, че съм поне десет минути по-рано на спирката седнах и закачах този така апокрифен автобус, който минава на много голям интервал от време.

Мина часа, който имах в записките ми и вече взех да се съмнявам, че има нещо нередно... Проверих и ... изненадааааа ... автобуса е след около два часа.

Веднага направих промяна в плана и се отправих към Beylerbeyi Sarayı - времето както беше неприятно, по-добрият вариант беше да гледам нещо на затворено.

Давам и как се ходи до там:

С автобуси: 15, 15В, 15С, 15Е, 15Н, 15К, 15М, 15N, 15P, 15R, 15S, 15T, 15U, 15Y, 15Z – спирката е Beylerbeyi Saray.

Тези автобуси са много и веднага се качих на някой от тях.

Пътуването не е дълго - слиза се на спирката веднага след първия мост.

 

Ако не сте посещавали това уникално място - струва си. Много е красив двореца, добре поддържана е градината, а има и заведение, в което можете да пийнете нещо.

Ето и малко данни за двореца:

Построен е в периода 1861-1865г. При строежа му са участвали около 5000 строителя, които са били мотивирани за работа от специален оркестър.

Най-често е използван като резиденция но почетни чуждестранни лица.

Дворецът има три входа, шест зали и 24 стаи. В една от залите има голям мраморен водоскок. Залите са декорирани с порцелан от Япония и Китай, полилеи от Англия, часовници от Франция, а килимите са произведени в турския град Хереке - известен като център за тъкане. 

  

В двореца се влиза се на определен час - нямам представа дали са точно определени часове или ги променят в движение. Цена на билета е 30 лири.

Странното е, че има групи на турски и на английски, а всъщност вървят заедно. :) Няма екскурзовод, но има служител, който съпровожда групата.

Още при купуването на билета, можете да си вземете аудиогид, който са дава срещу паспорт или депозит - аз понеже не нося паспорта си с мен, а само копие от него, трябваше да дам депозит - искат 100 евро или 200 турски лири. Когато върнеш устройството ти връщат парите.

 

Показвам и малко снимки:

 

3-P4146290.JPG

 

4-P4146270.JPG

 

5-IMG_9158.JPG

 

6-IMG_9163.JPG

 

7-IMG_9169.JPG

 

8-P4146266.JPG

 

9-P4146312.JPG

 

Разглеждах бавно, снимах, мотах се и все още не беше дошло времето за автобуса, който ми трябваше сутринта.

Затова реших да поснимам малко и от паркчето, което е точно до двореца. Там отново беше пълно с българи, които са стоварени от автобусите.

И отново съм на спирката в очакване на автобус 15Е, който да ме заведе точно до Hidiv Kasrı. През лятото го посетихме, но сега исках да видя и лалетата в него.

С автобуса се пътува доста дълго и е хубаво, че бях седнала. Спирката е пред входа. Имаше доста хора, както и поне десетина сватбени фотосесии по това време.

Там лалетата все още бяха в разцвета си и бяха много красиви. Като цяло мястото е много хубаво, но за съжаление е доста далече от основните туристически места, затова рядко ходят туристи в него.

Показвам и снимки:

 

10-P4146347.JPG

 

11-P4146360.JPG

 

 

 

13-P4146373.JPG

 

14-P4146379.JPG

 

15-P4146412.JPG

 

16-P4146435.JPG

 

 

 

18-P4146442.JPG

 

Разхождах се, снимах, наслаждавах се на красотата, но дойде време да продължа.

И ... изненада ... автобуса е след ... два часа, разбира се! :biggrin:

Следва...

Редактирано от Mary
  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Както вече разбрахте с истанбулските автобуси имаме сложни отношения. :lol: :lol: :lol: 

Директният автобус, който минава до Хидив Касръ е след много време и затова решавам да се спусна(истинско спускане) до брега и от там(спирка Çubuklu) да взема някой автобус в посока Юскюдар, като целта ми е да разгледам Küçüksu Kasrı.

За да стигна до спирката минах през интересен район - доста стръмни улици и бях доволна, че вървя надолу. А наоколо къщи, къщички, дворчета, петли, кучета - направо селска идилия. :) 

 

1-IMG_9264.JPG

 

2-IMG_9233.JPG

 

Но в никакъв случай не е неприятен район - просто не е трасе на туристи. Сигурно за десетина минути се стига до спирката.

Като казах спирка, та се сетих да кажа, че не всички спирки приличат на спирки... Ето един типичен представител на спирка без указателна табела:

 

2-IMG_9270.JPG

 

Рядко са такива спирките, но се срещат. Повечето спирки са нови, с карта и табло с часовете на пристигане на автобусите, които спират там.

 

Да си продължа разказа. От Çubuklu се качих на автобус 15. Попитах шофьора дали спира на Küçüksu Kasrı - питам не толкова, защото се чудя, а просто и шофьора да знае, че има неориентирана пътничка и да го има предвид. Ха ха - това е винаги успешна тактика, защото шофьорите винаги са много любезни и внимателни, а още повече с чужденците, нищо че обикновено превода е жестомимичен. В случая дори ме почерпи с бонбон. :lol: 

Та като съм подхванала автобусите, да кажа, че когато се напълни доста предната част на автобуса, шофьорите приканват да се качат пътниците от задните врати, което не означава да се пътува безплатно - тогава се подава картата по хората за да стигне до предната част, където се маркира и се връща обратно на пътника.

В случаяй бях в точно такъв препълнен автобус, та висях права почти залепена на предното стъкло, откъдето пък си правех снимки без проблем:

 

3-IMG_9268.JPG

 

Слязох на ето тази спирка. За да стигна до двореца се върнах малко назад - ходи се няколко минути.

Входа за Küçüksu Kasrı е 10 лири.

Двореца е построен в периода 1856 - 1857г., като името му идва от течащата наблизо река Küçüksu.

Мраморната фасада на двореца е декорирана с изящни релефи. Мястото е толкова спокойно и красиво, че Ататюрк много е обичал да почива и работи в него.

След реставрацията в началото на 80-те години е обявен за музей, какъвто е и сега.

Показвам и малко снимки от него:

 

4-P4146451.JPG

 

6-IMG_9327.JPG

 

7-IMG_9295.JPG

 

8-IMG_9322.JPG

 

9-IMG_9324.JPG

 

10-P4146470.JPG

 

11-P4146503.JPG

 

До двореца също има кафене, а съвсем наблизо има още няколко кафенета и ресторанти, някои от които с доста прилични цени.

Времето беше неприятно и дори не си помислих да седна на брега под брулещия вятър...

Поех отново към спирката и разбира се, че се озовах в ново приключение с любимите ми автобуси - да не си помислите, че съм някакъв идиот - просто като се разхождам почти безцелно, гледам глобално на нещата и карам на спомени. Ха ха - та този ми спомен промени плана ми в движение.

Отивайки на спирката, виждам автобус 15 ... нещо си и понеже знам, че 15-ките с една буква обикновено за са Üsküdar, се мятам в автобуса.

Е, бързо разбрах, че този не е точно за там, но какво пък - не съм била тези дни на Kadıköy. :biggrin:  Та да кажа 15F е за Kadıköy, като освен това маршрута му е ужасно обиколен... Е, ама в това неприятно време на мен ми беше приятно да поразгледам как тече живота в Истанбул, возейки се. :) 

Кратка разходка из Кадъкьой направих и след това с ферибота се отправих към европейския бряг.

Времето все още беше мрачно:

 

12-P4146546.JPG

 

След толкова пътуване, беше време за вечеря, а след нея реших да видя дали е осветен килима от цветя. Осветен беше и го показвам и на нощна светлина:

 

13-P4146609.JPG

 

14-P4146617.JPG

 

Една обиколка около фонтана в парк Султанахмед:

 

15-P4146651.JPG

 

16-P4146664.JPG

 

17-P4146672.JPG

 

И вече достатъчно намръзнала се в този ден, се отправих към хотела, където ме очакваше приятна изненада от мениджъра:

 

IMG_9093.JPG

 

Следва... 

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение

На следващата сутрин времето нямаше нищо общо с предния ден - слънчево, ясно, топло... Тъкмо за обикаляне!

 

P4156711.JPG

 

Реших да видя това, което пропуснах първия ден. Първа в списъка беше Църквата "Иисус Христос Спасител" - сега музей: Chora Museum(Kariye Müzesi). Местоположение.

Изключителна е тази бивша църква и настоящ музей! Силно препоръчвам за посещение, още повече, че ги няма тълпите които са в района на Султанахмед. Цена на билета - 30 лири.

Моята отправна точка е Сиркеджи, затова давам начина на достигане от там.

Автобусите тръгват от спирка Eminönü Otobüs, което всъщност си е цяла автогара. Дори има специални служители, които освен, че могат да ви посочат от кой перон тръгва търсеният от вас номер, всъщност регулират самите автобуси - кой, къде де паркира и т.н. От тази спирка на всеки няколко секунди тръгва автобус за някъде...

 

P4156715.JPG

 

Автобусите, които можете да използвате са 31Е, 36КЕ, 37Е, 38Е, 336Е – слиза се на спирка Edirnekapı.

След което има няколко минути пеша до музея. В района има запазени дървени къщи, които винаги са ми били интересни.

 

P4156725.JPG

 

Сега ще разкажа нещо за това уникално място:

 

Църквата е построена през IV век извън крепостните стени на града и е наречена Chora(извън града).

В продължение на няколко века църквата е била унищожавана, възстановявана, реставрирана и почти не се е запазила ранно византийската архитектура. Мозайките и стенописите тук са уникални и те правят "Карие" несравнима с никой друг храм по света.

Сегашният си вид придобива при реставрациите на Теодор Метохит, които са изпълнени в периода 1315 – 1321г.

През XVI век, църквата е превърната в джамия, а през 1765г. мозайките и фреските са покрити с гипсова мазилка. В средата на ХХ-ти век е закрита за богослужение и след реставрация от американски археолози, през 1959г. е превърната в музей.

Мозайките са изключителни!

Сюжетите са взети предимно от Библията, като целта е била да запознае населението, което не е могло да чете с Библията по достъпен начин.

Изображенията по мозайките следват определен хронологичен ред - започват с вестта за появата на Дева Мария и стигат до чудесата на Исус.

Няма да пиша подробно за всички мозайки и стенописи - има достатъчно информация в нета.

За съжаление отново имаше една част от музея в ремонт, та не можах да се насладя на всичко...

 

Показвам и малко снимки, като доста се чудих кои точно да включа в поста ми:

 

P4156885.JPG

 

P4156774.JPG

 

И детайл от мозайката, за която казват, че е с едно от най-красивите изображения на Исус:

 

P4156810.JPG

 

А на следващата мозайка е изобразен самият дарител и възстановител на църквата, който е поръчал и мозайките - Теодор Метохит, който е седнал в краката на Христос и му поднася Църквата в ръце. Това изображение му навлякло гнева на Императора и бил изпратен в близкия манастир, където завършил живота си.

 

P4156764.JPG  

 

Купол в едно от помещенията:

 

P4156779.JPG

 

И в другото:

 

P4156818.JPG

 

От фреските уникална е "Възкресение" или "Слизане в ада". На нея Христос държи за ръцете Адам и Ева и ги изважда от гробницата. В краката му са счупените катинари и разбитите порти на ада и победения сатана. Казват, че точно под този стенопис е погребан и самият Теодор Метохит.

 

P4156890.JPG 

 

И още малко снимки:

 

P4156742.JPG

 

P4156752.JPG

 

P4156745.JPG

 

Следва...

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към мнение

Продължавам с разходката в същия район. Освен "Карие" там има още неща за гледане и аз си избрах да видя и бившата църква „Света Богородица Памакаристос“ - и джамия - Fethiye Camii, а сега Fethiye Museum. Цената е символична - 5 турски лири.

Местоположение - намира се в район Çarşamba. Ако си спомняте снимките от първия ден, това е същият този силно религиозен район, където хората са запазили традициите и облеклото си. На пешеходно разстояние е от "Карие" - около 10-15 минути ходене с леко изкачване в края.

 

2-P4157004.JPG

 

Построена е през 12-ти век и както много други сгради в този район е разрушавана, променяна, достроявана...Било е цял комплекс, от който и досега е останала едната част като действаща джамия - Fethiye Camii. Лично за мен беше много интересно, че църквата и джамията реално са в една сграда с два входа, а ето как изглеждат отвътре и двете:

 

7-P4156964.JPG  IMG_8461.JPG

 

Джамията и до сега се използва по предназначение, а бившата вече църква е превърната в музей.

И тук има съхранени прекрасни мозайки.

В центъра на параклиса се издига дъгообразен купол, заобиколен от 12 прозореца(виждат се на горната снимка), които го разделят на 12 еднакви части.

 

4-P4156921.JPG

 

И на всяка от тези части има по един от апостолите, а централната част е изобразен Исус:

 

4-P4156924.JPG

 

Още един много интересен сюжет има - Кръщенето Христово:

 

P4156946.png

 

И един поглед, където се вижда мозайката със седналия на трон Христос:

 

3-P4156980.JPG

 

След това с автобус 90 тръгнах към Еминьноню. Спирката на автобуса. Гмурнахме се в истанбулския трафик:

 

8-P4157016.JPG

 

И стигнахме до следващата ми цел - разходка с корабче по Босфора от Еминьноню. Този път избрах фирма Turyol - отдавна не се бях возила с тях. Движат се по тоти маршрут на всеки час, като разходката е около един час и половина, а цената е 15 лири. Корабчето е приятно, чисто, предлагат всякакви напитки. За мен има един основен недостатък: На палубата са три редици по 4-5 седалки, които отгоре са покрити , та реално добра видимост имат само седящите непосредствено до перилата на кораба. И още нещо да допълня - ако ползвате този тур, препоръчвам да седнете от лявата страна на корабчето по посоката на движение - маршрута е първо до европейския бряг, а после до азиатския, като винаги тази част е с поглед към брега и съответно гледките са по-впечатляващи.

Ето малко и от това, което видях аз:

Дворци:

 

Долмабахче:

10-P4157056.JPG

 

Бейлербей:

11-P4157313.JPG

 

Кючюксу:

12-P4157259.JPG

 

Една красива джамия - Ортакьой:

13-P4157100.JPG

 

Едно корабче, което сме ползвали за нощен тур с програма на него и от което останахме много доволни - Turnatur:

 

14-P4157118.JPG

 

Две кули:

 

Румели Хисар - кулата, която е част от крепостта:

 

15-P4157194.JPG

 

Момина кула:

 

16-P4157382.JPG

 

И снимки свързани с последния голям инцидент в Босфора, когато голям кораб, се блъсна в къща на брега:

 

17-P4157219.JPG

 

18-P4157227.JPG

 

И са зарадвах, когато видях, че отново тези ужасяващи товарни кораби са придружавани от местните служби за да преминат без проблеми. Всъщност преди години така минаваха всички огромни кораби:

 

20-P4156693.JPG

 

 

След приятната разходка, обядвах и помотах се още по брега на Босфора и после се отправих към летището, където както обикновено полета закъсня още при тръгването, а после повисяхме и на пистата, защото "Ататюрк" е наистина натоварено летище.

Една последна снимка слагам, от която се виждат опашките и за излитане, и за кацане(светещите точки над самолетите):

 

21-P4157459.JPG

 

С това завърших разказа ми и за последното пътуване. :) 

 

Надявам се пак да отида и пак да ви разкажа.

И още повече се надявам да успеете да си намерите в моите писаници някаква идея, която да привлече вниманието ви и да осъществите, когато отидете в този космополитен град - Истанбул!

 

  • Харесвам 5
  • Браво 4
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Почти месец мина от последното ми ходене в Истанбул и ще се опитам да върна спомените отново. То в тази тема малко като сам човек да си говори, но пък може да е полезно за някого. :lol:

Сега ще ви разкажа къде ходихме с @Ellena и @Ивайла.

Този път пътувахме с автобус - Turkish Airlines - я да вземете да пускате промоции и за летния период! :laugh:

Ползвахме автобус на Метро - с изключение на едно пътуване, винаги съм пътувала с тях и имам усещането, че снижават качеството.

 

IMG_0461.JPG

 

Тръгнахме сутринта в 9 и вечерта бяхме в Истанбул. От автогарата до хотела(в района на Сиркеджи) пътувахме с Метро(М1) до Yenikapı и после с Мармарай.

Хотела няма да го споменавам, че освен с местоположението няма с какво друго да го похваля.

Метнахме багажа и се отправихме към Кула Галата с фуникуляра, който видно от снимката е вече на 143 години!

 

IMG_0470.JPG

 

 

Преди да се наредим на опашката за качване на кулата, имахме задача да купим нещо от музикален магазин наблизо. За съжаление нямаше търсеното от нас и ми стана гадно, че не можах да зарадвам човека, който даде поръчката, но ...

 

IMG_0472.JPG

 

Около часа на залеза винаги има много хора - направо едва се върви по и без това тясната тераса. За да има ред са въвели правило да се върви само в едната посока - е, познайте дали се спазва?!

 

Билетът е поскъпнал значително:

 

IMG_0485.JPG

 

Гледките разбира се си струват, а ние успяхме да погледнем и по светло, и по тъмно:

 

P1080618.JPG

 

P1080738 (2).JPG

 

P1080767 (2).JPG

 

След като буквално ни натириха от терасата(просто свърши работното време) се отправихме на лежерна разходка по Истиклял, надничайки в разни магазинчета:

 

IMG_0571.JPG

 

Вечеряхме - снимки няма неизвестно защо - ха ха - сигурно съм била много гладна  :grin: и се върнахме обратно покрай Кула Галата:

 

IMG_0585.JPG

 

После минахме пеша по моста Галата и … миризмата по моста беше толкова натрапчива, че май не повторихме пешеходното минаване по него.

Тук ще отворя една скоба и ще кажа, че за мен се забелязва леко снижаване в изразходването на пари за почистване в Истанбул. Явно кризата си казва думата. 

 

Следваше душ и по леглата.

На следващата сутрин се отправихме към Свети Стефан, че това беше единственото място, което си избра Елена.

Пеша се отправихме към Еминьоню, като не пропуснахме да снимаме неща, които снимаме всеки път :laugh:

 

IMG_0803.JPG

 

Качихме се на автобус - някой от тези:  33ES, 36СЕ, 44В, 48E, 99, 99А, 99Y, 399В, 399С. Слиза се на спирка Fener и църквата е съвсем близо.

Колкото и пъти за я посетя тази църква все така си ми харесва - блестяща, красива, впечатляваща!

 

IMG_0813.JPG

 

IMG_0828 (2).JPG

 

За да не става твърде дълъг поста, спирам засега.

Следва...

 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

От "Свети Стефан" решихме да се качим на корабче до Каракьой - тръгнахме към пристана Fener - за малко да го пропуснем. Отпред всичко е заградено поради строежа на новия трамвай, който ще върви покрай Златния рог. Все пак почти през строежа е малко заобиколно се стига до пристана. Хубаво е да се проверяват предварително разписанията, защото не е често корабчето. Хора нямаше никакви - само един служител, който посреща корабчетата.

Стигайки до сградата виждам една котка на автомата за билети. Зачудих се какво ли прави отгоре, но като заобиколих видях неволята ѝ. Кучето я беше принудило да се качи там, а то непрекъснато обикаляше около машината, опитвайки се да се добере до котката. Ама тя не се даваше - яко го атакуваше с нокти. По-интересното е, че същото това куче, беше "завардило" още една котка на дървото, което се вижда отзад - та сновеше между едната и другата котка, но нито едната от двете нито слизаше, нито му позволяваше да я достигне. Как завърши историята за съжаление не знам, но като познавам хората там, вероятно кучето е било натирено, защото котките все още царуват в Истанбул!

 

IMG_0870.JPG

 

Ето го и корабчето ни, което много бързо и наслаждавайки се на околните гледки ни отведе до Каракьой.

 

IMG_0874.JPG

 

Не знам дали съм споменавала вече, но пристана на Каракьой вече е в нова сграда, а не в старите малки помещения.

От там пеша се насочихме към Nusretiye Camii - построена е през 1823-1826г. на мястото на изгоряла дървена джамия на това място. Реновирана е скоро.

 

IMG_0964.JPG

 

Аз не съм познавач на джамиите, но тази е много светла и красива.

 

IMG_0987.JPG

 

За посетителите, които като мен са в неподходящо облекло, има подходящи покривала на входа.  

Заварихме само един човек вътре, но той не остана доволен от нашето присъствие - отдавам го на идващият празник Курбай Байрам. В повечето "туристически" джамии има определено време, в което може да влизат туристи и да разглеждат. В обикновените джамии, които не са толкова известни и туристи изобщо не се мяркат, няма определени часове, но по време на молитва не е желателно да се натрапваме.

Стриктно се придържам към принципа да не нарушавам комфорта на хората, които се намират в молитвени храмове(всякакви).

 

След това от спирка Fındıklı се качихме на автобус до Rumelihisarı , като целта ни беше Borusan Contemporary - Музей за съвременно изкуство.

 

IMG_1015.JPG

 

Работи само в събота и неделя, а цената на билета е 10 лири. Ние бяхме в работното му време, но целта ни не беше самият музей, а терасата му на 6-7 етаж. Е, за съжаление тя е затворена за посещение от края месец юли, но ние не го знаехме. В знак на протест, пропуснахме музея и се настанихме в кафенето в същото сграда, но на втория етаж. Гледката и от там е хубава:

 

IMG_1022.JPG

 

След като се насладихме на гледката с по едно питие, тръгнахме пеша към Emirgan.

По пътя минахме покрай Baltalimanı Japon Bahçesi - втори път давам шанс на тази японска градина, но и сега нямах късмет - в ремонт беше отново...

 

IMG_1068.JPG

 

 От там до пристана на Емирган се върви само покрай Босфора и е много приятно за ходене. Времето беше много топло и затова младежите се забавляваха да скачат в прохладните води:

 

IMG_1149.JPG

 

От този пристан взехме корабче по една много приятна линия - Çengelköy - İstinye. На цената на едно билетче за градски транспорт, получаваш прекрасна разходка по Босфора, а гледките там никога не ми омръзват:

 

IMG_1188.JPG

 

IMG_1256.JPG

 

И ако помните от предишното ми писане за къщата, която беше почти съборена от огромен танкер, то сега къщата е в този вид:

 

P1080822.JPG

 

Все още не е ремонтирана, а само с сложено пано/имитация на фасадата.

 

От корабчето слязохме на последната спирка - Çengelköy. Района не е туристически, улиците са стръмни, но има красиви къщи:

 

IMG_1314.JPG

 

За обяд бяхме избрали едно заведение в този район - Nilhan Sultan Köşkü.

 

IMG_1333.JPG

 

Собственичка на заведението е Nilhan Osmanoglu, която е внучка на последния султан Abdul Hamid II.

Заведението е хубаво, има гледка в далечината към първия мост над Босфора.

За отбелязване е, че сградата е наситена с вещи от османския период. Интересно беше, че в менюто цените бяха не само в лири, но и в старата парична единица - акче. 

 

IMG_1335.JPG

 

Кафето и напитките, които се произвеждат на място, са по рецепти от османско време. 

 

IMG_1364.JPG

 

А ето и какво опитах там:

 

IMG_1369.JPG

 

IMG_1379.JPG

 

Сега … остава да смеля храната, преди да продължа! 🙂 

 

Следва...

 

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.