Прескочи до съдържание

Домашен фотопринтер


Препоръчани мнения

На 5/6/2017 в 9:28, bulpa каза:

Твърденията на производителите се базират на тестове, направени в техните лаборатории в идеална среда за принтерите (температура, влажност), по стандарти, писани от самите тях. Може да получиш тези резултати, ако осигуриш тези условия

То това не са твърдения на производители, реални клиенти имаха реални аматьорски коментари как не са пускали принтера няколко месеца и всичко си е точно :)

 

На 5/6/2017 в 9:28, bulpa каза:

- висока себестойност на отпечатъка

Това както казах не ме притеснява, разликата от няколко стотинки спрямо студиото няма да ме фалира, с оглед на обемите, които ще печатам. Смятам тези няколко стотинки за оправдани с оглед на удобството, което гоня. 

На 5/6/2017 в 9:28, bulpa каза:

- редовна поддръжка

 

Тук е най-голямата дилема и може би фактора, който ще наклони везните, все още не съм сигурен дали е нужна тази редовна подръжка и колко точно тежка е. Ако се изразява в пускането на някакъв цикъл за почистване след дълга пауза, който не е много сложен и не харчи някакви тонове мастило, мисля, че ще го преживея...

 

На 5/6/2017 в 9:28, bulpa каза:

- затворени едни 450 лв.

 

Малко по-малко са като включиш, че ще се ползва и за всекидневни нужди, както и примерно да принтирам стикерчета и магнитчета за магеланци по-икономично от рекламните агенции, но да, естествено, че първоначалната цена има значение :)

 

Допълвам :)

 

- чета, че мастилата имали нещо като срок, в който е добре да се изхарчат веднъж наляти в принтера. Това е огромен минус, ако е така, защото аз смятам с първоначалните консумативи да изкарам поне няколко години. 

- сякаш мерака ми беше да си правя фотокниги, а с принтера трябва да забравя за това нещо. Не че в момента се счупвам и от принтиране и на отделни снимки и на книги, де :)

 

 

Връзка към мнение
преди 14 часа, Георги каза:

 

- сякаш мерака ми беше да си правя фотокниги, а с принтера трябва да забравя за това нещо. Не че в момента се счупвам и от принтиране и на отделни снимки и на книги, де :)

 

 

Прочети още  

Ако ще имаш всекидневни нужди от печат, тогава отпада седмичната поддръжката. Мастилата ще ги изразходиш в рамките на година-две :)

За добра фотокнига са необходими две неща според мен - освен печата и книговезкия процес. Биговане на страниците, каширането им една за друга, обрязването на тялото, скрепването към корицата. Това в домашни условия е доста трудно. 

Нещо като задно колело се явявам в тази дискусия :)

Връзка към мнение
преди 14 часа, Георги каза:

Ако се изразява в пускането на някакъв цикъл за почистване след дълга пауза, който не е много сложен и не харчи някакви тонове мастило,

Ами имам достъп до един Epson Stylus 4900 (8 мастила, калибрация на цветовете за съответствия с печатница и т.н. професионални екстри).
Всеки ден се пуска по нещо (ако няма какво, има нарочен batch файл да пусне тест с всички мастила) и мастилата не засъхват, но са си разход.

Колкото по-висок клас е принтера, толкова повече и хартията и мастилата и празните цикли си струват съответните пари. За домашни щеш или не ще сменяш мастилници, без да си ги използвал във времето. Начинът за домашни условия според мен е да си подготвиш кадрите, калибрираш, печатиш до свършването на мастилниците. Една година няма как да издържи сложена в принтера, без ползване.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, bulpa каза:

За добра фотокнига са необходими две неща според мен - освен печата и книговезкия процес. Биговане на страниците, каширането им една за друга, обрязването на тялото, скрепването към корицата. Това в домашни условия е доста трудно. 

Фотокнигите никога не съм мислил да ги правя в домашни условия. Но и чета, че техният медиум като цяло е по-нетраен от качествената фотохартия и...абе колкото повече чете човек, толкова повече му идва да тегли майни :)

 

преди 2 часа, cck каза:

Ами имам достъп до един Epson Stylus 4900 (8 мастила, калибрация на цветовете за съответствия с печатница и т.н. професионални екстри).
Всеки ден се пуска по нещо (ако няма какво, има нарочен batch файл да пусне тест с всички мастила) и мастилата не засъхват, но са си разход.

Сега видях, че този принтер е с пигментни мастила, които изглежда са по-податливи на запушвания, защото се утаяват и имат малки частички. Воднобазираните уж са по-лесни. 

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Луд и тъп умора няма :) Та въпреки разумно звучащите съвети реших, че след като не пътувам много напоследък, то поне мога да наваксам с нещата от предишни пътувания, а именно организиране и принтиране на снимки. В резултат се сдобих с един фотопринтер точно от споменатите по-рано в темата. Първите няколко стъпки бяха обезкуражаващи, но с малко четене, практика и похабяване на около 20-ина основи 10х15, докато тествам, вече печатам почти перфектни (като за мен) във формат А4. 

 

Резултатът наистина е впечатляващ и е много по-различно от гледането на монитор. Най-накрая ще можем да окачим в рамките на стената наши снимки от Исландия, а не няколкото демо-та на принтерна хартия, които висяха общо взето, от както за първи път ми влезна тоя бръмбар с принтера, което беше доста отдавна. 

 

Да похваля и целия процес и общуването с фактор.бг, с доста въпроси ги засипах, включително логистични. А накрая се беше оказало, че по моя вина бях взел грешен принтер, казаха че ще го приемат обратно без проблеми (въпреки, че беше разопакован и зареден с мастило), а аз в последствие се разубедих да го връщам. И така, ще ми се всички български фирми да бяха подобни. 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Имах фотопринтер от по-нисък клас -  Canon Pixma ip4500 с 4+1 мастилници и бях изключително доволен. Правех много сравнения давайки един и същ файл за разпечатване в различни фотостудиа и сега ме накара отново да разгледам снимките. За 8 години цветовете не са избелели. Проблем беше цената на отпечатъка + цената на качествена фотохартия с която компромис не трябва да се прави.

Най-общо  формат 10/15 излизаше около 60-70 стотинки (три пъти по-скъпо спрямо студийната цена) , но както казваш удоволствието е голямо. Спецификациите за броя снимки обаче бяха далеч от реалността.

След две години купих СНПМ и разбира се няколко месеца по-късно неоригиналните мастила прецакаха дюзите :)

 

Виждам , че твоя модел е  с вградена оригинална система , което със сигурност ще осигурява по-ниска себестойност на отпечатък.

 

Ако отново си купя  знам две основни неща :

Задължително само оригинални мастила.

Най-качествената фотохартия.

 

Печатах на :

Canon Photo Paper Pro - Super High Gloss PR 101

Epson Premium Glossy Photo Paper

Konica Professional Photo Glossy A4

 

 

Най-доброто съчетание цена/качество  според мен дава  Epson.

 

Честита придобивка !

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Понеже фирмата има промо при връщане на стар принтер да дава 100лв ваучери за хартия, аз по магелански купих един стар за 10лв от OLX и го пратих него за промото. В резултат имам 100бр А4 и 200бр 15х20 премиум хартия за сумата на принтера от OLX :) Имайки предвид, че и принтера дойде с 300 безплатни листчета 10х15 и пълни мастилници, мисля, че съм подкован поне за 2-3 години напред печат и разходите ще са доста ниски :)

 

Дълготрайността може да е проблем, четох доста по форумите и логично този принтер не използва най-дълготрайните мастила, те са запазени за касетките с по 10мл на цената на златото. Но все пак би трябвало да издържат няколко години, дори на открито, а пък после ако трябва ще препечатваме. Малко е преекспониран този проблем с дълготрайността на снимките според мен :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Я да възкреся темата, че много ми трябва принтер...

Фото сигурно няма да е, ама се чудя между цветен (от тия с големите резервоари) и черно-бял лазерен

Основно мразя каквото се случваше преди години със струйните принтери - не печатиш 1 седмица, пускаш нещо - запушен, чистиш глави, пак пускаш, и след 5-6 пускания след 1 месец трябва да сменяш мастилниците. С тия новите така ли е? 😀

Снимки не държа да печатам, само за децата ако трябва нещо за училище...

В крайна сметка май ще взема каквото излизе на промоция по черния петък...

Връзка към мнение

Все още е така със запушването на мастилено струйните принтери, макар че има известен прогрес. С моя принтер, обикновено след месеци мога да изпечатам някоя товарителница, ще си личи че не е много качествено но до там. АКо искам снимка, трябва да се мине през цикъла на почистване. Ако не искаш запушване - лазерните са много по-добър вариант, но там пък го има това, че с нередовен печат трудно ще избиеш първоначалната по-скъпа инвестиция...

Връзка към мнение

тя цената на лазерен е същата, ама е черно-бял 😀

нямам копирен бизнес, та да купувам цветен лазерен за тройна цена 

а в района има вече 2-3, та няма и да отварям такъв бизнес

 

общо взето ще печатя предимно документи, и инцидентно нещо цветно за децата за училище

то пък ако имам цветен принтер може да се окаже, че го ползвам много повече...

 

за истински снимки си предпочитам фотохартията някакси

ама щом казваш, че изображението става и след месеци, значи може би има прогрес, че аз каквото помня беше неизползваемо, та винаги трябваше да повтарям

Връзка към мнение
преди 1 час, neuromancer каза:

С тия новите така ли е?

Все така :yes:.  Колегата онзи ден споменаваше всички близки и далечни роднини на неговия мастилено-струен принтер. :biggrin:
Ако е за черно-бял печат и формат А4 - определено взимай лазерен, въобще не са толкова скъпи.  Имаме в офиса един HP1022 вече 7-8 години, да не чуе дяволът -  пушка е, веднъж не е смачкал лист и си печата без грешка! 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.