Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Може би ще е интересно да пазим в една тема цитати, които са ни допаднали / харесали / впечатлили / мотивирали (да пътуваме). :)

Ето нещо, което се приписва на Леонардо да Винчи:
 

When once you have tasted flight, you will forever walk the Earth with your eyes turned skyward, for there you have been, and there you will always long to return.

 

И тук всеки може да си признае дали и след кой полет е зачпонал да гледа небето и да мечтае да бъде отново там :)

Ето как да Винчи е виждал летателната машина:

Design_for_a_Flying_Machine.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ха! Тъкмо одеве попаднах на един много хубав цитат в друг форум - баш по темата:

 

„Добрият пътешественик няма твърди планове и не държи да пристигне на всяка цена.“

 

Лао Дзъ

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

"Когато се изкачва по планината, пътят захваща да лъкатуши, отбивайки се веднъж в едната, после в срещуположната посока.
Нашите противоречия са едно уверение, че ние се издигаме нагоре."

 

"Най-хубавият момент от пътуването е завръщането.
Така е за мен.
За други, обратно, най-хубавият момент може да бъде заминаването."

 

"Не се мъчи да измисляш: казвай без страх истината!
Хората така са свикнали да лъжат, че никой няма да ти повярва."

 

Атанас Далчев

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Любимите ми са на Марк Твен, в оригинал и с моя тъп превод.

 

“Travel is fatal to prejudice, bigotry, and narrow-mindedness, and many of our people need it sorely on these accounts. Broad, wholesome, charitable views of men and things cannot be acquired by vegetating in one little corner of the earth all one's lifetime.”

 

"Пътешествието е смъртоносно за предразсъдъците, фанатизма и интелектуалното късогледство и много от хората се нуждаят от него само заради тези причини. Широки, цялостни, благи изгледи за хората и нещата, не се формират като вегетираш в малко ъгълче през целия си живот"

 

 

I have found out there ain't no surer way to find out whether you like people or hate them than to travel with them.

 

Установих, че няма по-сигурен начин да разбереш дали харесваш или мразиш определени хора, от това да попътуваш с тях.

 

...nothing so liberalizes a man and expands the kindly instincts that nature put in him as travel and contact with many kinds of people.

 

Нищо не освобождава човек и разширява любезните му инстинкти, които природата му е дала, както пътуването и контактите с различни типове хора. 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Да допълня от любимия Марк Твен

 

След 20 години ще бъдете по-разочаровани от нещата, които не сте направили, отколкото от тези, които сте. Така, че захвърлете оковите и отплавайте далеч от защитеното пристанище. Хванете търговския вятър в платната. Изследвайте. Мечтайте. Откривайте.

 

 

и един друг

 

Всички пътувания имат своите предимства. Ако пътешественикът посети по-добри страни, може да се научи да подобри и своята собствена. И ако съдбата го заведе към по-лоша, може да се научи да харесва своята - Самюел Джонсън

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Ха! Тъкмо одеве попаднах на един много хубав цитат в друг форум - баш по темата:

 

„Добрият пътешественик няма твърди планове и не държи да пристигне на всяка цена.“

 

Лао Дзъ

Като го споменахме - май негова е и тази мисъл:

 

Не целта е цел, а Пътят.

 

И Пеньо Пенев :

...

Ще отекнат през обедния кръстопът годините.

И пак ще се върти по стародавния си път земята -

деня на хората ще грейне още по-засмян.

Ще имат те редовен превоз до луната с експрес ракетоплан.

 

Ще има пак звезди... и кучета... ще има,

виещи към тях... като преди.

Яснее този мирен ден отвъд. На път!

Човекът е човек тогава, когато е на път!

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

"People don’t take trips – trips take people." – John Steinbeck

 

и още един

"Not all those who wander are lost." – J. R. R. Tolkien

 

so true...

Редактирано от wilks
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

 Заслуга за обществото имат както оптимистите, така и песимистите. Оптимистът, например, е измислил самолета, а песимистът - парашута.

Джордж Б. Шоу
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

“Пътуването е повече от гледане на забележителности. То е промяна, дълбока и постоянна, промяна в идеите за живота.”-Мириам Беард

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Умира бавно, този, който не пътува,

който не слуша музика,

който не открива очарование в себе си!

Умира бавно този, който се превръща в роб на навика,

минавайки всеки ден по същите пътеки,

който не търси разнообразие,

не рискува да се облече в различен цвят и не разговаря с непознати.

Умира бавно този, който бяга от страстта и водовъртежа на чувствата, които връщат блясъка в очите и спасяват тъжните сърца.

Умира бавно този, който не променя живота си,

когато е недоволен от работата или любовта си,

който не рискува сигурното за неизвестното, за да преследва

една мечта,

който не се решава поне веднъж в живота си,

да избяга от мъдрите съвети...

Пабло Неруда

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

За себе си мога да кажа, че пътувам не за да отида някъде, а за да вървя. Пътувам в името на пътуването. Великото е да се движиш.", Робърт Луис Стивънсън

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Море, мека есенна сладост, окъпани в светлина острови, прозрачно було от ситен дъждец, което покриваше безсмъртната голота на Гърция. „Блазе на този, мислех си аз, който, преди да умре, е плувал по Егея.“

 

Много радости има на този свят — жени, плодове, идеи; но през мека есен да пориш това море, шепнейки името на всеки остров — струва ми се, че няма друга такава радост, която да потапя така дълбоко сърцето на човека в рая. Никъде другаде не се пренасяш толкова спокойно и леко от действителността в мечтите: границите се разтапят, а мачтите и на най-проядения кораб пускат филизи и гроздове; наистина тук, в Гърция, чудото е неизбежното цвете на нуждата.

 

Никос Казандзакис - "Алексис Зорбас"

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 5 месеца по-късно ...

"Веднъж заразен с вируса на пътешественика, няма да намериш противодействие и ще бъдеш щастлив преносител до края на живота си."

Майкъл Палин.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Двуцветко

Като го споменахме - май негова е и тази мисъл:

 

Не целта е цел, а Пътят.

 

И Пеньо Пенев :

...

Ще отекнат през обедния кръстопът годините.

И пак ще се върти по стародавния си път земята -

деня на хората ще грейне още по-засмян.

Ще имат те редовен превоз до луната с експрес ракетоплан.

 

Ще има пак звезди... и кучета... ще има,

виещи към тях... като преди.

Яснее този мирен ден отвъд. На път!

Човекът е човек тогава, когато е на път!

Моята учителка по литература ни учеше, че поетът тук е имал предвид човек, който е в духовен път, а не зад волана на междуселския автобус!

Вие имали ли сте такива интерпретации в часа по литература?

Защото от дистанцията на времето смея да се съглася с литературоведа ми :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Днес се присетих пак за "Итака" на Константинос Кавафис:

 

.....

 

Моли се - пътят ти да е далечен.
И много да са пролетните сутрини,
когато с толкоз радост и любов
ще влизаш във невиждани пристанища.
Да спреш край финикийски градове
и много пъстри стоки да закупиш -
седеф, корали, кехлибар и абанос,
и всевъзможни тънки аромати,
колкото можеш повече прекрасни аромати.
В египетските градове да спреш,
да учиш и да учиш от учените.

 

Недей забравя никога Итака.
Да стигнеш там - това е твойта цел,
ала по пътя никак да не бързаш,
че по-добре - години да пътуваш
и остарял на острова да спреш,
богат, с каквото в пътя си спечелил,
без да очакваш нещо той да ти даде.

 

Итака те дари с прекрасното пътуване.
Без нея нямаше да можеш в път да тръгнеш.
Но нищо друго няма тя да ти даде.

 

И ако бедна я намериш, не те е тя излъгала:
тъй мъдър, както си сега със толкоз опит,
навярно вече си разбрал Итаките що значат

 

1911г

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

"Мъдрият пътешественик никога не презира собствената си страна!" - Карло Голдони

 

"Пътуването е като брака. Сигурният начин да сгрешиш е като мислиш, че го контролираш!" - Джон Стайнбек

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Докато съм още на гръцка вълна, много ми е любимо и началото на "Алексис Зорбас" на Казандзакис:

 

— Зорбас — казах аз и едва се сдържах да не сграбча ръката му. — Зорбас, съгласно! Ще дойдеш с мен! Аз имам лигнитна мина в Крит, ще надзираваш работниците. Вечер ще се изтягаме и двамата на пясъка край брега — жена, деца, кучета нямам, — ще ядем и ще пием заедно. А след това ще свириш на сандур.

— Ако имам кеф, чу ли? Ако имам кеф. Ще ти работя колкото щеш — роб ти ставам! Но сандурът е друга работа. Звяр е той, свобода иска. Ако имам кеф, ще свиря и ще пея дори. И ще играя и зейбекското хоро, и касапското, и пендозали[3], но трябва да сме наясно — да имам кеф! Чисти сметки — назориш ли ме, изтървал си ме! В тия работи, трябва да знаеш, аз съм човек.

— Човек ли? Какво искаш да кажеш?

— Ами на — свободен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Мотото ми при първото ми далечно пътуване :)

 

Само тези, които рискуват да стигнат прекалено далечмогат вероятно да разберат до къде може да стигне човек.” - T.S. Eliot

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това е фразата,която ценя изключително много. :)

 

"Sol lucet omnibus" -на латински-G.Petronius

"The sun shines for all"-на английски.

 

   

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.