Прескочи до съдържание

Cveti

Препоръчани мнения

Здравейте, Магеланци,

 

Обмисляме пътуване до Куба заедно с дете на ~3години.

Мислехме си за Хавана за 3-4 дни и после Коста Рика. Но от това, което прочетох стигнах до извода, че малкият ще е много малък за Коста Рика. После ми хрумна Белиз или Гватемала, но цената на сам. билет от Хавана е убийствен, а пътуване до Канкун с автобус и после полет ми се вижда съмнителна работа. Ако бяхме сами нямаше да има проблеми ама с дете....Дайте предложение къде можем да запълним още 4-5 дни.

Не искам само да седим само на плажа, да има нещо интересно и за нас и за него, но пък и да не е тежко като програма.

Връзка към мнение

Като цяло в региона всичките допълнителни билети са скъпи, с много малки изключения. Така че или ще е само Куба, или Куба + Мексико най-много, не знам може би и до щатите чат-пат да има промоция (в обратна посока, полети САЩ - Куба имат други проблеми), а и зависи дали имате визи.

 

Всъщност, ако имате визи сякаш би било добра комбинация да комбинирате Куба с Флорида и някой от увеселителните паркове там - Дисни, Юнивърсал и т.н.

 

Връзка към мнение

До САЩ едва ли ще стигнем, нямаме визи и не ми се разправя да ходя по посолства, а и за Дисни е още мъничък според мен. Разгледах и Доминиканската република, но малко ми идват too much плажа и затворените комплекси. Искам хем да има плаж заради детето ама да е по-девствен, хем да има и какво да се разгледа на близко разстояние.

Връзка към мнение
Здравко Ангел
1 minute ago, Cveti said:

До САЩ едва ли ще стигнем, нямаме визи и не ми се разправя да ходя по посолства, а и за Дисни е още мъничък според мен. Разгледах и Доминиканската република, но малко ми идват too much плажа и затворените комплекси. Искам хем да има плаж заради детето ама да е по-девствен, хем да има и какво да се разгледа на близко разстояние.

Може да замените туристическата част на Доминиканската около Пунта Кана с Пуерто Плата. Не е толкова оживено и има голям аквапарк за хлапето. Ние летяхме от Сантяго де Куба до Санто Доминго с Cubana.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
8 minutes ago, Здравко Ангел said:

Може да замените туристическата част на Доминиканската около Пунта Кана с Пуерто Плата. Не е толкова оживено и има голям аквапарк за хлапето. Ние летяхме от Сантяго де Куба до Санто Доминго с Cubana.

Много добра идея, благодаря!

В тази връзка, промоциите на fly4free с читави компании ли са или да запазвам през TUI?

Връзка към мнение

Куба ми се струва малко екстремна дестинация за пътуване с малко дете. Децата лесно се разболяват и въпреки, че има легенди за доброто кубинско здравеопазване, дефицит има за всичко (включително и за лекарства). В останалите държави в региона като цяло здравеопазването може да не е добро, но има добри частни клиники и срещу пари може да се сдобиете с всякакво лекарство!

Ако целта ви е да обиколите региона аз бих ви препоръчал да си намерите добър круиз. И за вас и за детето ще е много добро преживяване, а и като цена може да излезе много по евтино от колкото летене със самолет в региона.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
1 minute ago, Topfly said:

Куба ми се струва малко екстремна дестинация за пътуване с малко дете. Децата лесно се разболяват и въпреки, че има легенди за доброто кубинско здравеопазване, дефицит има за всичко (включително и за лекарства). В останалите държави в региона като цяло здравеопазването може да не е добро, но има добри частни клиники и срещу пари може да се сдобиете с всякакво лекарство!

Ако целта ви е да обиколите региона аз бих ви препоръчал да си намерите добър круиз. И за вас и за детето ще е много добро преживяване, а и като цена може да излезе много по евтино от колкото летене със самолет в региона.

Притеснява ме люшкането на кораба, не знам как ще го понесе детето, а и половинката нещо не се изкефи на предложението ми. Иначе с круиз ще се обиколят много острови, но едва ли ще успеем да усетим духът на Карибите по този начин. А в Куба сме решили да сме за 3-4 нощувки.

Връзка към мнение
преди 14 минути , Cveti каза:

Притеснява ме люшкането на кораба, не знам как ще го понесе детето, а и половинката нещо не се изкефи на предложението ми. Иначе с круиз ще се обиколят много острови, но едва ли ще успеем да усетим духът на Карибите по този начин. А в Куба сме решили да сме за 3-4 нощувки.

Люшкането изобщо не трябва да те притеснява, защотото в повечето случаи изобщо не може да усетиш, че корабът се движи. Само в доста голямо вълнение се усеща, но някои от по големите кораби имат специални системи за компенсиране дори на относително сериозно вълнение!

 

Не знам колко сте пътували до сега с детето, но то има нужда от сън, храна и т.н. Няма как да усетите “духа“ на карибите така както ако сте без дете. Детето изисква определени компромиси и на круиз тези компромиси по принцип са най-малко, защото винаги има възможност за детски забавления, сън и храна.

С малко дете няма как да обикаляте по 12 часа на ден и да купонясвате до късно през нощта. Круизът ви дава възможността всеки ден да сте на различно място и да имате разнообразиие, но в същото време да можете да се съобразите с режима на детето, като и на него да му хареса пътуването.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Здравко Ангел

И ние потвърждаваме, че клатушкане изобщо не се усеща. Има кораби, които остават по 3 дни в Хавана, което ти е достатъчно да усетиш духа на града. Съвсем друго е усещането да пътуваш из страната, но не знам като сте с дете дали и на него ще му е приятно, както на вас.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 hour ago, Cveti said:

...Искам хем да има плаж заради детето ама да е по-девствен, хем да има и какво да се разгледа на близко разстояние.

В Куба е пълно с девствени плажове. Защо не изкарате цялата почивка там? 10 дни са дори малко само за Куба. 3-4 дни в Хавана и още толкова по плажове и природни забележителности. В Коста Рика плажовете хич не са подходящи ако не си сърфист а и пътуването до там и обратно ще "изяде" много време. 

Налагало ми се е да ползвам болница в Куба и съм изключително доволна. 

Връзка към мнение

То няма смисъл от само 3-4 нощувки в Куба. Заради детето реално ще имате време като че ли са 2. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
1 hour ago, Здравко Ангел said:

И ние потвърждаваме, че клатушкане изобщо не се усеща. Има кораби, които остават по 3 дни в Хавана, което ти е достатъчно да усетиш духа на града. Съвсем друго е усещането да пътуваш из страната, но не знам като сте с дете дали и на него ще му е приятно, както на вас.

я дай ги тези кораби дето остват в Хавана, това ме заинтригува.

Иначе малкия досега не сме го водили никъде, винаги гледаме да се съобразяваме с храна, режим. Но зимата ходихме без него в Азия и решихме занапред да сме с него, дори и по-лежерно да го даваме. А ми се ще като сме на другия край на света да видим и някоя и друга държава. Не сме запазвали билети, така че има време да обмислим нещата и да избистрим плана за действие.

Връзка към мнение
Здравко Ангел
38 minutes ago, Cveti said:

я дай ги тези кораби дето остват в Хавана, това ме заинтригува.

Иначе малкия досега не сме го водили никъде, винаги гледаме да се съобразяваме с храна, режим. Но зимата ходихме без него в Азия и решихме занапред да сме с него, дори и по-лежерно да го даваме. А ми се ще като сме на другия край на света да видим и някоя и друга държава. Не сме запазвали билети, така че има време да обмислим нещата и да избистрим плана за действие.

Този го взех на прима виста, ама може да си намерите и за една седмица, както и да смените началната точка.

 

https://www.msccruises.com/en-gl/Plan-Book/Cruise-Detail.aspx?cruiseid=OX20170602CZMCZM

Връзка към мнение
преди 1 час, Isa каза:

Налагало ми се е да ползвам болница в Куба и съм изключително доволна. 

Какво ти имаше и какво разбираш под това, че си била доволна? Лекарите вероятно са добри, но съм чувал, че и лекарствата не са изключение от повсеместния дефицит на стоки. Може да ги има, но може и да ги няма и ако ги няма дори и с долари не е сигурно, че ще може да си ги набавиш!

Връзка към мнение
Преди 1 час, Cveti каза:

я дай ги тези кораби дето остват в Хавана, това ме заинтригува.

Иначе малкия досега не сме го водили никъде, винаги гледаме да се съобразяваме с храна, режим. Но зимата ходихме без него в Азия и решихме занапред да сме с него, дори и по-лежерно да го даваме. А ми се ще като сме на другия край на света да видим и някоя и друга държава. Не сме запазвали билети, така че има време да обмислим нещата и да избистрим плана за действие.

 

Ако не сте водили никъде детето, не тръгвайте на път с много логистика. Помислете да вземете със себе си и детска количка. Дори вече да не я ползвате в ежедневието при пътуването може да ви помогне много. Ако сте на летище, обикаляте град и т.н. и детето се умори или му се приспи много е по удобно да имате детска количка от колкото да мъкнете детето в ръце. Круиза от такава гледна точка е голямо удобство, защото ви спестява голяма част от логистиката. Хем пътувате и сменяте дестинацията, но хем сте си на удобно в кораба и спите и ядете когато ви се иска.

Мъкненето на детето на гръб в раница за дете също е решение, но не забравяйте, че ще имате още много багаж плюс е доста по уморително от колкото в детска количка.

 

Ако решите да не е круиз аз ви препоръчвам да почнете пътуването с дете с пътуването само до една дестинация и един хотел. Има деца които много добре понасят всякакви несгоди при пътуване, но първо тействайте как е с вашето и след това предприемайте по смели от логистична точка планове.

 

За круизи аз ползвам германския сайт https://www.kreuzfahrtberater.de/  Търсете круизи при които децата пътуват безплатно. Повечето круизи на MSC, Costa и Aida са такива.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ето 28 дневен круиз трансатлантически круиз в който има 4 дни Хавана и самолетен билет обратно до Франкфурт. цък

Същият круиз но за 21 дни отново с край в Хавана и самолет за връщане до Франкфурт цък

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
5 hours ago, Cveti said:

я дай ги тези кораби дето остват в Хавана, това ме заинтригува.

Иначе малкия досега не сме го водили никъде, винаги гледаме да се съобразяваме с храна, режим. Но зимата ходихме без него в Азия и решихме занапред да сме с него, дори и по-лежерно да го даваме. А ми се ще като сме на другия край на света да видим и някоя и друга държава. Не сме запазвали билети, така че има време да обмислим нещата и да избистрим плана за действие.

Заведохме дъщеря ни в Куба когато беше на 6 месеца а преди Куба бяхме в Еквадор.Това беше преди 8 години.Тогава бях взела количка и само веднъж я използвахме,въобще не беше удобно предвижването по улиците.Единственото нещо което ни се случи тогава беше в Хавана свършини формулата имам предвид млякото ,Цяла сутрин обикаляхме по всякакви магазини бях се отчаяла а ни предстоеше полет до Европа,за щастие открихме в един магазин тип кореком.Но това никога не ни отказа да пътуваме с детето ни.Ние се нагаждаме с него то с нас ,тренирахме го.И така вече 9 години прилагам и снимков материал

SNB13174.JPG

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
22 hours ago, Topfly said:

Какво ти имаше и какво разбираш под това, че си била доволна? Лекарите вероятно са добри, но съм чувал, че и лекарствата не са изключение от повсеместния дефицит на стоки. Може да ги има, но може и да ги няма и ако ги няма дори и с долари не е сигурно, че ще може да си ги набавиш!

Трябва да давам диагнози, за да имам право на мнение ли? :girlwacko: 

В Куба като първа мярка винаги използват природни "средства", а не химия. Повечето лекари са завършили и традиционна медицина - в Китай, във Виетнам и т.н. Ако вдигнеш кръвно - веднага ти дават да пиеш лимонов сок например, а не хапче. 

Ако е нещо сериозно и се налага да те приемат в болница - лекарствата не се купуват от пациента, а се осигуряват от болницата (за разлика от БГ). 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Дааа, с деца е различно. Както писаха преди мен, те се нагаждат към вас, вие към тях и така. Колкото повече пътуват децата, по-лесно става.

За колочката нямам рецепта, с каката ни беше супер полезна, последната изхвърлихме с Нова Зеландия, когато беше на 4. С малкия обаче не ни беше от полза, той си предпочиташе да ходи още от 2 годинки, така че си е до дете.

За круизите, моите много се кефят, но за мен те си имат един основен недостатък, че не усещаш атмосферата на мястото, както когато си с нощувка и имаш цяла вечер за разходки и прекарване.

Аз не бих стоял 10-12 дни в Куба, колкото и да е интересно. Твърдо бих разнообразил, както и вие мислите с някой друг остров. Това е обратно на повечето пишещи тук мнение.

Успех и смело с децата напред! 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, Isa каза:

Трябва да давам диагнози, за да имам право на мнение ли? :girlwacko: 

В Куба като първа мярка винаги използват природни "средства", а не химия. Повечето лекари са завършили и традиционна медицина - в Китай, във Виетнам и т.н. Ако вдигнеш кръвно - веднага ти дават да пиеш лимонов сок например, а не хапче. 

Ако е нещо сериозно и се налага да те приемат в болница - лекарствата не се купуват от пациента, а се осигуряват от болницата (за разлика от БГ). 

Сори не исках да ти задавам неудобни въпроси, просто ме интересуваше достатъчно ли е бил сериозен проблема за да има нужда от лекарства. Това че болницата ти осигурява лекарства не ти помага с нищо ако тези лекарства ги няма!

Що се отнася до традиционната медицина аз не бих си правил експерименти с децата да им свалям висока температура без лекарства. Традиционно детската смъртност е била с пъти по висока дори и в Китай. В Китай и Куба ползват традиционна китайска медицина не защото е много ефективна, а защото нямат достъп и пари за модерните и клинично доказаните ефективни медикаменти! При малки проблеми няма проблем да не се “тъпчеш с химия“, защото и без да взимаш нищо ще оздравееш, но при сериозни проблеми не бих рискувал живота на децата ми!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте @Nevena

 

Април месец ще летим към Куба с 6 месечно бебе. Може ли да споделите повече личен опит от вашето пътуване?

 

Не съм купил допълнително място, но се чудя дали все пак да не доплатя 50 евро за бебешко легълце. Не знам дали ще издържи / издържа 🙂 10 часа на ръце.  

За Куба трябват ли допълнителни ваксинации освен задължителните в България? Ще се запасим с повече храна и лекарства от най-необходимите, но ако се сещате нещо друго, съвети приемам всякакви 🙂

 

Поздрави:

Ангел

Връзка към мнение

Здравей @Angel нашето пътуване беше преди точно 10 години,със сигурност има някаква промяна дори и малка оттогава.Преди да пътуваме до Куба летяхме до Еквадор с КЛМ и бяхме поръчали легълце за дъщеря ни която беше тогава на 6 месеца,Дъщеря ми беше от тези бебета който спяха много леко и всеки път като минеше стюардесата (холандките са си огромни)всичко се разклащаше,тя се разбуждаше ,ревеше така че повече от времето прекара в нашите ръце.Все пак това си зависи от бебето,Според мен ако има възможност възползвайте се от легълцето..Следващите полети въобще не сме ползвали тази услуга.Относно ваксини бебето имаше задължителните ваксините за момента,аз за това пътуване нямах някаква екстра ваксина и никой не ни е питал ,но от преди това имах за жълта треска .За мен беше доста стресово, момента с изваряванвто на бебешките шишета(като майка за първи път исках всичко да,е перфектно).Миех шишетата и послв ги носех в кухнята на ресторанта на хотела да ги изваряват,един ден ми ги дадоха целите омазнении миришешти на варени кренвиши ,щях да полудея .Айде наново мий носи пак да се изваряват,луда работа ама тогава мислех че така трябва да го направя.Тогава нямаше и адаптирани млека по магазините и ни пращаха от магазин на магазин да търсим ,не бях калколирала правилно и за последният полет нямаше да ни стигне е това беше още по голям стрес и от изваряването на бутилките.Като изключим тези неща не сме имали други проблени.Ние бяхме за няколко дена само в Хавана.Имахме детска количка която само един ден ползвахме,стигнахме до заключениеро че с кенгуруто е по практично.

Носете  достатачно храна за бебето, и памперси.Слава богу никой не се разболя и не се наложи прием на лекарства.,но вие си носете за всеки случай.Кубинците обичат деца и много често ни спираха да се радват на бебето.Като цяло това е по цял ден бяхме навън, разходки,вечер се пребирахме в хотела.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 2/14/2019 at 6:20 PM, Angel said:

 Ще се запасим с повече храна и лекарства от най-необходимите, но ако се сещате нещо друго, съвети приемам всякакви 🙂

За Куба вземете абсолютно всичко необходимо за престоя. Не разчитайте, че  ще влезете в първия магазин и ще може да купите памперси, влажни кърпички, бебешка храна, лекарства, батерии и т.н. Положението в момента е с една идея по добро от това което беше преди 10-20 години и някои дефицитни стоки са достъпни срещу конвертируемо песо, но като цяло аз не бих разчитал на това.

За разходки аз също бих препоръчал кенгуру. Често няма тротоари или ако има са заети с коли, сергии и т.н.

 

От гледна точка на туристите не са дефицитна стока и услуга такситата, хотелите, частните ресторанти и сувенирите. За всичко останало се подгответе, че може да срещнете сериозни трудности.

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.