Прескочи до съдържание

За 24 часа до Комо - къде и как (с влак)


Worldismine

Препоръчани мнения

Здравейте, искам да помоля за съвет относно езерото Комо..

Отивам за 24 часа до Милано и мисля да оползотворя деня за трипче до Комо. Няма да наемам кола и затова се интересувам как е най-удобно да го направя с влак и до кое място около езерото е най-хубаво за толкова кратко време..

Ако някой знае, да не се притеснява да подскаже :rtfm: :)

Връзка към мнение

От къде ще тръгваш, от Милано или от някое от летищата?

 

Най-удобната гара е Комо норд лаго, близко е до градчето, другата - Сан Джовани е малко по-отдалечена, но и от нея се стига пеша до центъра

 

може да се качиш до Брунате за панорамна гледка и после разходка с корабче из езерото

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм правила следното.

Влак рано сутринта до Комо. Сутрешна разходка из градчето и кратка отбивка до Брунате.

Следваше корабче до Вила Карлота - разглеждане на вилата и градините.

После пак корабче до Белажио - разглеждане на градчето.

И пак корабче до Варена - вечеря и кратка разходка там.

Вечерта влак от Варена до Милано.

 

Предполагам, че и обратния вариант е възможен, просто аз в тази посока бях стиковала разписанията.

Ползвах дневен билет за корабчетата.

На гарата във Варена не продаваха билети за влака(преди две години), та трябва предварително да си вземеш билет. Продаваха някъде около гарата, но дали беше в инфо-центъра ... не си спомням.

 

Показвам и малко снимки.

 

Към Брунате:

 

P1020819.JPG

 

P1020831.JPG

 

Къщата, в която е живял Пенчо Славейков:

 

P1020839.JPG

 

И вече сме на корабчето - любуваме се на прекрасните гледки, които фотоапарата трудно може да предаде...

 

P1020961.JPG

 

P1020986.JPG

 

P1020990.JPG

 

P1020995.JPG

 

Вила Карлота:

 

P1030015.JPG

 

P1030020.JPG

 

P1030038.JPG

 

И пак от кораба:

 

P1030167.JPG

 

Беладжио

 

P1030192.JPG

 

Поглед към Менаджио - нямахме време за него в този ден

 

P1030229.JPG

 

И Варена

 

P1030259.JPG

 

Цялото пътуване е много приятно, особено в летните месеци!

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

О, тук ще се включа много подготвена, защото вчера се върнах от там :).  Разходката, която направихме вчера беше следната-влак Милано-Варена -1час, 6,70евро в посока. Ферибот Варена-вила Карлота-20-25мин, 4,60евро. Вила Карлота(10евро)-минахме я много набързо, 1 час-сградата  и градините. Бързахме за ферибота за Беладжио, който е в 12,11ч.(15 минути, закъсня с 20мин), защото по разписание следващия ферибот от вила Карлота за Беладжио беше към 14ч. Тук има вариант да се отиде до Тремецо(пеша), от там фериботите са една идея по-често, ако искате да останете повече време във вила Карлота.

Беладжио-вила Мелци(6,50евро), само градините пак час. Ние се помотахме повече време в Беладжио-взехме едно туристическо влакче(5 евро), обикаля града за половин час, обядвахме и се мотахме. Ферибот за Варена, който така  и не дойде, та ни пренасочиха към друг-15мин, 4,60евро. Във Варена сме били  и преди,  затова минахме само през вила Монастеро(8евро вила+градини, 5евро само градини). Влак до Милано. Билети за влака все още няма откъде да се вземат(за толкова години един автомат не сложиха :) ). Билет от кондуктора, като мине.

Миналата година пак ходихме за ден до Комо-тогава отидохме с влак до града Комо, оттам се разхождахме само в града и хълма-половин ден.

Ферибота Комо-Беладжио е 1час бързо корабче(14,60евро) и 2 часа бавно(10,40евро). Еднодневен билет за фериботите само за района Варена-Беладжио-вила Карлота-15евро. Регионалните влакове винаги закъсняват, фериботите също.

Снимки няма да пускам, след  снимките на  Mary просто няма смисъл :)

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
преди 31 минути , bobole4e каза:

Снимки няма да пускам

Ааа, пускай снимки и ти - за прекрасно място, като това, снимките винаги са удоволствие! :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Изглежда фантастично!

Пътувам до Бергамо сутринта и ще трябва първо да отида до Милано. Това значи, че ще трябва да хвана влак около обяд. Ще има ли време при това положение и от Милано Чентрале ли тръгват?

Връзка към мнение
преди 14 минути , Worldismine каза:

Изглежда фантастично!

Пътувам до Бергамо сутринта и ще трябва първо да отида до Милано. Това значи, че ще трябва да хвана влак около обяд. Ще има ли време при това положение и от Милано Чентрале ли тръгват?

А защо не вземеш влак от Бергамо?

Така ще спестиш не само пари, а и време.

Регионални влакове от Бергамо има на всеки час до Como S.Giovanni с едно прекачване в Монца.

Цената е 6,70 евро. Пътува се около един час и 45 минути.

 

ПП Допълвам, че влак може да вземеш и до Лекко или Варена - пътуват по-бързо до там, но най-важното е да прецениш добре връзките с корабчетата, защото те не са много често.

Редактирано от Mary
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз подобно на Мари съм правила маршрута. Сутринта рано от Милано до Комо, пътувахме с кола до там, разходка из градчето и с първите корабчета тръгнахме по езерото. До Беладжио ползвахме бавните корабчета, които имат открита палуба и кръстосват езерото за всяка спирка. В Беладжио - разходка, обяд, джелато и на обратно към Комо с бързото корабче. Аз се връщах към Милано с влак. Тогава италианските железници стачкуваха, та хванах международен влак от Швейцария за да се добера до Милано. Това е сайта на корабчета по езерото - спирки, разписание, цени и т.н. - цък. Ползвахме дневен билет.

 

IMG_2986-1.thumb.jpg.aa6468338671e12fe82ce922329e8591.jpg

 

IMG_2955-1.thumb.jpg.1a313b66d486dc1ef44e582e8b7c0d88.jpg

 

IMG_3009-1.thumb.jpg.e6feedd5e2edaf885711c8405060441f.jpg

 

20140921_105928-1.thumb.jpg.83f238fea2859083bde787ea339ddefc.jpg

 

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Аз само ще се включа, че определено ако направиш трипчето с кола ще ти излезе по-добра сметката и ще спестиш време, а вероятно и пари. Правил съм го с кола преди много години и честно казано ми се струва бая по-лесно от вариантите с влакове.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Здравейте,

Ние сме планирали ходене до Комо, с идеята да видим езерото.

Моля за съвет, от коя гара от Милано трябва да хванем влак и то директен .. и до Комо, до коя гара да си закупим билета

Благодаря предварително! ♥️

Връзка към мнение
преди 24 минути , Kremi Nikolova каза:

Моля за съвет, от коя гара от Милано трябва да хванем влак и то директен .. и до Комо, до коя гара да си закупим билета

♥️

Аз съм пътувал с влак от гара Milano Porta Garibaldi през Комо,до Швейцария-Киасо декември 2012.

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Kremi Nikolova каза:

Здравейте,

Ние сме планирали ходене до Комо, с идеята да видим езерото.

Моля за съвет, от коя гара от Милано трябва да хванем влак и то директен .. и до Комо, до коя гара да си закупим билета

Благодаря предварително! ♥️

С гугъл мапса отваряш картата на Комо и гледаш къде са разположени гарите и коя е най-удобна за случая. После в сайта на железниците задаваш нея като начална, а крайна Милано и така ще видиш до/от кои гари можеш да вземеш влак. В различни дни и часове има влакове от всички милански гари. Трябва да се проиграе. Ние сме вземали влак от Централна гара и от Кадорна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма значение от коя гара в Милано ще тръгнете, защото няма директен влак до Комо. Или аз, поне до този момент, не съм пътувала с такъв. Прекачването е в Монца и е лесно, обикновено в рамките на десетина минути. Това, при положение, че ще слезете на гара Сан Джовани в Комо. Ако искате да слезете на гара Комо Норд-Лаго, ще трябва да направите второ прекачване на Комо Камерлата, което е малко като квартал на Комо и е в началото му. Според мен, обаче, е по-добре да отидете направо на гара Сан Джовани, която е по-голямата. Комо не е голям град и от Сан Джовани до парка с музея на Алесандро Волта и Лунголаго-то (крайбрежната алея) е около 500м, а до катедралата е към 1км максимум. Впрочем, ако кацате в Бергамо, оттам също можете да отидете с влак до Комо по аналогичен начин, т.е. не е нужно да ходите до Милано. И от Милано, и от Бергамо влаковете са през 1час, а цената на билета е около 6-9€ от Бергамо, а от Милано 4,50-5€ - с обикновен регионален влак. Пътува се около час и 10 мин. от Милано, а от Бергамо е два часа, включително прекачването.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 22 часа, iaia_mama каза:

Няма значение от коя гара в Милано ще тръгнете, защото няма директен влак до Комо. Или аз, поне до този момент, не съм пътувала с такъв. Прекачването е в Монца и е лесно, обикновено в рамките на десетина минути. Това, при положение, че ще слезете на гара Сан Джовани в Комо. Ако искате да слезете на гара Комо Норд-Лаго, ще трябва да направите второ прекачване на Комо Камерлата, което е малко като квартал на Комо и е в началото му. Според мен, обаче, е по-добре да отидете направо на гара Сан Джовани, която е по-голямата. Комо не е голям град и от Сан Джовани до парка с музея на Алесандро Волта и Лунголаго-то (крайбрежната алея) е около 500м, а до катедралата е към 1км максимум. Впрочем, ако кацате в Бергамо, оттам също можете да отидете с влак до Комо по аналогичен начин, т.е. не е нужно да ходите до Милано. И от Милано, и от Бергамо влаковете са през 1час, а цената на билета е около 6-9€ от Бергамо, а от Милано 4,50-5€ - с обикновен регионален влак. Пътува се около час и 10 мин. от Милано, а от Бергамо е два часа, включително прекачването.

Благодаря за отговора! 2 нощувки ще бъдем в Милано и на 2рия ден искаме да отскочим до Логото. Може ли само да ми обясните как става прекачването и как да разберем на кой влак да се прекачим?

Благодаря още веднъж 🙂

Връзка към мнение
преди 9 минути , Kremi Nikolova каза:

Благодаря за отговора! 2 нощувки ще бъдем в Милано и на 2рия ден искаме да отскочим до Логото. Може ли само да ми обясните как става прекачването и как да разберем на кой влак да се прекачим?

Благодаря още веднъж 🙂

И още нещо да попитам - билетите за Комо се вземат от гарата, нали така, смисъл от гише?

Връзка към мнение
преди 23 часа, Zara каза:

С гугъл мапса отваряш картата на Комо и гледаш къде са разположени гарите и коя е най-удобна за случая. После в сайта на железниците задаваш нея като начална, а крайна Милано и така ще видиш до/от кои гари можеш да вземеш влак. В различни дни и часове има влакове от всички милански гари. Трябва да се проиграе. Ние сме вземали влак от Централна гара и от Кадорна.

Здравей,

Благодаря за отговора!

Може ли да ни напишеш сайта на железниците?

Благодаря!

Връзка към мнение
преди 3 часа, Kremi Nikolova каза:

как става прекачването и как да разберем на кой влак да се прекачим

В разписанието (и на билета) пише на коя гара е прекачването и на кой номер влак, като почти винаги е в Монца. Обикновено има поне 7-8 и повече минути между двата влака и те са или на един и същ перон (binario), или са съседни или близки, т.е. времето е достатъчно. До перона има светещи информационни табели, на които се изписва актуалната информация. Много е възможно преди вашия влак (в Монца) да мине някой международен, който заминава за Швейцария и също спира на гара Сан Джовани в Комо, но на него можете да се качите, само ако имате от скъпите билети, което не си струва, според мен, защото ще спечелите едва 5-10 минути, което не си заслужава парите.

 

преди 3 часа, Kremi Nikolova каза:

билетите за Комо се вземат от гарата, нали така, смисъл от гише?

Билетите може да се купят от гише, от автомат на гарата или по интернет. Аз си ги купувам от автомата. Автоматите са два вида: на Trenitalia и Trenord, лесно различими са. Няма значение от кой ще ги вземете. Има меню на няколко езика, включително и на английски. Лесно е. И задължително билетите се валидират (еднократно) преди да се качите във влака - на машинките, обикновено са на видно място, примерно около вратите. На гарата на прекачване не е нужно ново валидиране. Билетите важат само за часа и влака, за който са издадени.


Машинките за валидиране изглеждат така:
 

images.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много много благодаря за изчерпателната информация ❤️

Инсталирах си Train timetable Italy, гледах и в нета, дава, че има директни в определени часове. Ще питаме и на място, да видим (от централи имах предвид)

Още веднъж благодаря ❤️

Бяхте ми много полезни!

На 9.06.2017 г. в 5:47, Worldismine каза:

Много благодаря за хубавите съвети :) За съжаление валя почти през целия ден, но пак ми хареса.

И ти ли хвана влак с прекачване?

На доста места гледах, че има и директни от Чентрале (ще питаме пак де)

Любопитно ми е, ако си обърнал внимание

Връзка към мнение
преди 1 час, iaia_mama каза:

В разписанието (и на билета) пише на коя гара е прекачването и на кой номер влак, като почти винаги е в Монца. Обикновено има поне 7-8 и повече минути между двата влака и те са или на един и същ перон (binario), или са съседни или близки, т.е. времето е достатъчно. До перона има светещи информационни табели, на които се изписва актуалната информация. Много е възможно преди вашия влак (в Монца) да мине някой международен, който заминава за Швейцария и също спира на гара Сан Джовани в Комо, но на него можете да се качите, само ако имате от скъпите билети, което не си струва, според мен, защото ще спечелите едва 5-10 минути, което не си заслужава парите.

 

Билетите може да се купят от гише, от автомат на гарата или по интернет. Аз си ги купувам от автомата. Автоматите са два вида: на Trenitalia и Trenord, лесно различими са. Няма значение от кой ще ги вземете. Има меню на няколко езика, включително и на английски. Лесно е. И задължително билетите се валидират (еднократно) преди да се качите във влака - на машинките, обикновено са на видно място, примерно около вратите. На гарата на прекачване не е нужно ново валидиране. Билетите важат само за часа и влака, за който са издадени.


Машинките за валидиране изглеждат така:
 

images.jpg

 

Screenshot_20190811_200538_org.mozilla.firefox.jpg

Връзка към мнение

Не знам къде го гледаш това? Аз използвам сайта на trenitalia, когато пътувам с влак в Италия. За посочените от теб дата и час, ето детайлите от сайта“ Апропо, виждам, че има и директен влак, което би трябвало да те устройва идеално. Приятно изкарване в Италия  🙂

Screenshot_20190811_221423.png

Връзка към мнение

Значи, разрових се из сайта и, доколкото разбирам, маршрутите са променени и всички влакове, едва ли не, въртят през Милано. Връзката през Монца я няма, като ако, например, искаш да отидеш от Бреша или Бергамо до Комо, се минава пак през Милано. Възможно е да правят някакви ремонти по трасето или... е, те си знаят 🙂  Което в случая те устройва.

Просто за инфо на други интересуващи се.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.