Прескочи до съдържание

Аушвиц и солната мина Величка в high season


Oshko

Препоръчани мнения

Основният ми въпрос е за предварително купуване на билети. Обясненията са ми малко неясни.

1. За Аушвиц - лагерите са 2 на 3км един от друг, входът е безплатен, освен ако не искаш водач. Дотук добре, но през летните месеци индивидуални туристи безплатно и без гид влизат само преди 9 и след 5-6. Пак ок, обаче отново трябва да имат билети. За моите дати вече няма. Не става ясно ако отида на място, мога ли да вляза или не? Т.е. продали са всичко и край, или са продали всичко за предварителна продажба, а на място си има отделна бройка.

Втори проблем е, че сме с 2 деца, а това не е точно детско развлечение. Няма как да ги оставим, надявам се да ни пуснат, пък какво точно ще им разказвам от мен си зависи, те не разбират достатъчно английски, мога да им спестя доста информация. Някой опит с деца?

2. За солната мина - има 2 тура, явно заради децата ще изберем 'туристическия'. Обаче за него за предварителна продажба са пуснати само часове много рано сутрин и вечер. Това и за дати различни от моите, за месеци напред, явно така са преценили. Т.е. на нас тези часове не са ни удобни. Обаче за удобни часове като че ли изобщо не пускат предварителна продажба. Това означава ли, че на място ще можем да влезнем без предварително купени билети, въпреки летния висок сезон? Някой ако има опит, моля да сподели.

Връзка към мнение

Moга да споделя пресен опит. Посетихме и двете места Април месец.

 

1. Мисля, че всичко е с предварителна резервация. За дните покрай Великден при нас имаш единствено за руския тур, така че се наложи да вземем за него. Не мисля, че ще ви направят проблем за децата, но все пак има няколко стаи със снимки с не особено добри гледки. Превоза между двата лагера е с автобус, който е включен в цената на билета. Мисля, че на място не може да се вземат билети, но не съм 100% сигурен.

 

2. За солните мини взехме билетите на място. Препоръчвам да отидете колкото можете по-рано, защото имаше доста хора. Ние бяхме там в 9 без нещо с идеята да вземем билети за тура в 09:30, но нямаше места. Наложи се да вземем за 10:00. Не мога да разбера как точно действат онлйан заявките, защото супер много хора купуваха на място, а долкото знам дори да запазиш онлайн, това което получаваш на мейла не е билет, а е нещо като ваучер, което трябва да обмениш за билет на място. При всички положения бих препоръчал ако имате възможност да запазите билетите онлайн. Дори и да не успеете обаче, ще успеете да влезете, просто може да се наложи да чакате на опашки и да не може да влезете в първия удобен за вас час.

 

Посещението ни не беше точно лятото, но пък беше точно по Великден, така че също беше достатъчно натоварено. Самия факт, че единствените свободни останали места за Аушвиц в интервал от 2-3 дни бяха единствено за нашия руски тур в 11:00 говори достатъчно. Ако не бяхме взели билети за него нямаше да може и да го посетим.

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На мен спомените ми са стари, но и тогава беше така - без тур или рано или късно, това в първите лагери, които са подредени като музейна експозиция. На второто място (доста по-въздействащо според мен) си се влизаше свободно, общо взето там си на собствена програма. Има останали постройки недокоснати от ония времена и това го прави по-силно. За децата, не мисля че трябва да е проблем, зависи как ти ще им го представиш, но общо взето нещата са от типа на "тихия ужас", в смисъл бараките сами по себе си не са страшни, страшна е историята която носят. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На ‎5‎/‎06‎/‎2017 в 9:10, Oshko каза:

Основният ми въпрос е за предварително купуване на билети. Обясненията са ми малко неясни.

1. За Аушвиц - лагерите са 2 на 3км един от друг, входът е безплатен, освен ако не искаш водач. Дотук добре, но през летните месеци индивидуални туристи безплатно и без гид влизат само преди 9 и след 5-6. Пак ок, обаче отново трябва да имат билети. За моите дати вече няма. Не става ясно ако отида на място, мога ли да вляза или не? Т.е. продали са всичко и край, или са продали всичко за предварителна продажба, а на място си има отделна бройка.

Втори проблем е, че сме с 2 деца, а това не е точно детско развлечение. Няма как да ги оставим, надявам се да ни пуснат, пък какво точно ще им разказвам от мен си зависи, те не разбират достатъчно английски, мога да им спестя доста информация. Някой опит с деца?

2. За солната мина - има 2 тура, явно заради децата ще изберем 'туристическия'. Обаче за него за предварителна продажба са пуснати само часове много рано сутрин и вечер. Това и за дати различни от моите, за месеци напред, явно така са преценили. Т.е. на нас тези часове не са ни удобни. Обаче за удобни часове като че ли изобщо не пускат предварителна продажба. Това означава ли, че на място ще можем да влезнем без предварително купени билети, въпреки летния висок сезон? Някой ако има опит, моля да сподели.

Ходихме лятото на 2012 след Европейското по футбол. Краков е много туристически град, пълно е с хора. Ако искате да посетите двореца вътре е добре да си купите билети онлайн, на място стават големи опашки, билетите са по часове и като свършат за деня.

 

За Аушвиц си закупихме билети в Краков на място от туристическа агенция за следващия ден. Автобусите тръгват от паркинга до подножието на замъка. Пътува се около час мисля до там, зависи от трафика. Турът е с гид. За децата, не знам колко са малки. ако са малки, няма да разбират, което е добре. В автобуса пускат документален филм. Гидът предупреждава, че филмът е тежък и по-чувствителните хора да не го гледат. На сайта на Аушвиц мисля, че се не се препоръчва посещение с деца, които не са навършили 14 години. http://www.auschwitz.org/gfx/auschwitz/userfiles/_public/visit/2_en.pdf

"5. Visits to the Museum by children under the age of 14 are not recommended."

Попитай туристическата агенция на място, в случай, че ползвате такава.

 

За солната мина Виеличка, отидохме на място с обществен транспорт и си закупихме билети на място без опашка и без да чакаме след това за тур, имаше места, на английски език. Имаше опашки за другите езици.

Най-добре е да си закупите билети онлайн, защото не се знае как ще е в съответния ден и час. Ако не става онлайн, отивате на място. С Агенция също може с транспорт, но е по-скъпо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...
На 6.06.2017 г. в 10:19, Георги каза:

На мен спомените ми са стари, но и тогава беше така - без тур или рано или късно, това в първите лагери, които са подредени като музейна експозиция. На второто място (доста по-въздействащо според мен) си се влизаше свободно, общо взето там си на собствена програма. Има останали постройки недокоснати от ония времена и това го прави по-силно. За децата, не мисля че трябва да е проблем, зависи как ти ще им го представиш, но общо взето нещата са от типа на "тихия ужас", в смисъл бараките сами по себе си не са страшни, страшна е историята която носят. 

Кое е второто място? Ще сме с кола, имаш ли идея къде да паркираме за второто място, можеби ще посетим само него? Не откривам паркинг в мапс.ми.

ПП намерих паркинг. Аушвиц II ли е по-въздействащ?

Връзка към мнение
преди 47 минути , slujitel каза:

ПП намерих паркинг. Аушвиц II ли е по-въздействащ?

Не мисля, че може да се каже кое е по- и ко е най... И двете места са изключително емоционално натоварени и разтърсващи... Ето няколко мои снимки:

Аушвиц I

38726885_1884303501636863_36255831996707

 

38768471_1884311814969365_18902806481705

 

38916117_1884324478301432_41761133231477

 

38774642_1884325034968043_57338311488957

 

Аушвиц II

38841197_1884330788300801_23060292175208

 

38808583_1884331634967383_44588194307590

 

38805765_1884332984967248_71515477081073

 

На тази снимка се вижда огнището, с което се е отопллявало цялото спално помещение, като на ден са им се полагали по 6 кг въглища

38697892_1884339298299950_36815270685515

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И на двете места може да се купят билети на място, ако има.

Една част от билетите се оставят за продажба или даване безплатно за лагерите на място.

И на двете места бях звънял предварително да питам.

Аз бях с дете на 12 и на двете места и му беше интересно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 20.09.2019 г. в 20:00, slujitel каза:

ПП намерих паркинг. Аушвиц II ли е по-въздействащ?

Да, за нас поне Аушвиц II беше по-въздействащ, главно защото приличаше по-малко на музей и повече на късче застинала история. Но трябва да се видят и двете. За паркинг не мога да ти помогна, ние се движехме с маршрутки, които бяха добре организирани от Краков и ако не е наложително да се ползва колата бих ги препоръчал. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Паркинги има и до двата лагера. До Аушвиц I е платен (само в брой). Пред Аушвиц II има също паркинг (по-малък, но има места), за там нямам спомени да сме плащали. Не се притеснявай - места за паркиране има достатъчно, няма да е проблем.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте!

 

За да не отварям друга тема, ще пиша тук. В края на месеца ми предстои пътуване до Катовице и мисля да опитам да посетя Аушвиц, тъй като е близо и едва ли друг път ще отида до Полша специално за това. Може би ще взема рент а кар, видях, че има места за паркиране и това не би трябвало да е проблем. Притеснява ме, че проверих за билети тук - https://visit.auschwitz.org/ и точно за моята дата - 30.11 - няма нито един тур на английски или път за индивидуално посещение. Мислите ли, че на място ще има?

Връзка към мнение
Преди 1 час, theforeigner каза:

Здравейте!

 

За да не отварям друга тема, ще пиша тук. В края на месеца ми предстои пътуване до Катовице и мисля да опитам да посетя Аушвиц, тъй като е близо и едва ли друг път ще отида до Полша специално за това. Може би ще взема рент а кар, видях, че има места за паркиране и това не би трябвало да е проблем. Притеснява ме, че проверих за билети тук - https://visit.auschwitz.org/ и точно за моята дата - 30.11 - няма нито един тур на английски или път за индивидуално посещение. Мислите ли, че на място ще има?

Не знам на място дали ще има, но вземи за удобен час, независимо от езика и разгледай сам. Там много обяснения не са нужни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може би това е единственият вариант. Тъй като ще ми се наложи да съм обратно в Катовице най-късно към 14-15:00 гледам ранните турове.

 

image.png.c8ec9c4643ae778eaf1811fc5e4565be.png 

 

Май само тези в 9 и 9:30 ме устройват. Единствено малко ме притеснява този тип тур, прекалено детайлен ми идва, а и не знам дали мога да си тръгна преди края му. Нещо не намирам информация. Ако някой е бил на такъв, ще се радвам да сподели.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.