Прескочи до съдържание

Стара планина и Средна гора


Aloha

Препоръчани мнения

Здравейте,

Какво бихте ми препоръчали да посетя из Стара планина и Средна гора ако имам от 7 до 10 дни време за това и кой от летните месеци е най-подходящ за това, имам в предвид да не е студено. Също така бих желал да не си сменям местоположението ежедневно, а да го направя с максимум 3-4 премествания като се позиционирам на места около които има забележителности в радиус 20-30 км за да мога да ходя на разходки през деня. Предпочитам да отсядам в хотели 3-4 звезди. На пръв поглед Хисаря ми изглежда като добро място за позициониране, но се надявам да дадете и други опции. 

Връзка към мнение

Юни е най-подходящият месец. Юли също става, но вече е горещо, а август много горещо. Имай предвид, че Средногорието е ниско, а подбалканските полета са със средна надморска височина около 600 метра. Така, че има прохлада, но не може да се говори за някакъв комфорт, ако си навън в 2 на обяд да речем. :)

 

Местата, на които бих отседнал са следните:

Копривщица или Стрелча. Стрелча е доста по-обикновено, но има хубави минерални извори.

Хисаря или Карлово. Разбира се Хисаря, но и Карлово не е лошо.

Казанлък или Стара Загора. Аз съм от Стара Загора, затова че едва ли бих останал да нощувам в Ст. З., където съм почти ежедневно. :) Около Казанлък има повече забележителности, но Стара Загора е няколко пъти по-голяма и дава възможност за много повече излизания и забавления.

При малко отклонение из Стара планина имаш възможност да останеш за нощувка или две и в Трявна.

 

Забележителностите:

Копривщица.

Разглеждаш възрожденското градче, като посещаваш къщите на всички бележити българи живели там. Доколкото си спомням имаше комбиниран билет и посещението излизаше около 2 лв. на къща.

Мястото е всеизвестно, така че не виждам смисъл да качвам снимки. 

 

Стрелча.

На 20 км от Копривщица е гр. Стрелча. Градчето също е доста приятно. Подходящо е и за отсядане. Има много добри минерални бани. В парка му има миниатюрни скулптури на някои от забележителностите в България. Нещо като Мини Европа в Брюксел. За съжаление макетите са 7-8 на брой.

IMG_4989.thumb.JPG.fceb9eb498cf86c24e6693ceba568ca1.JPG

 

Няколко километра на юг, по посока с. Дюлево е "Жаба могила". Вътре може да се влезе, но преди това трябва да се посети археологическия музей на града, от където вземате човек, който да ви отключи. Посещението е 2 лв./човек.

IMG_4998.thumb.JPG.dbf2e9d79c63b694635c3097710a6936.JPG

 

Продължавате на юг. На 23 км от Стрелча е рудникът при с. Цар Асен. Неизвестно, но много забележително място. Намира се на около километър в югозападна посока от селото, като до там се стига с кола. Аз лично ти го препоръчвам.

IMG_5014.thumb.JPG.8e710710fc2e416b1b9dbec448653fbf.JPG

 

Клисура.

Съвсем малко подбалканско градче. Приятен център. Над града е паметника на Боримечката, разположен в малък, но приятен парк. Между паметника на Боримечката и Подбалкански път е местността „Зли дол“, където клисурци са чакали турците с черешовите топчета. Стига се с кола. Малко преди да се качиш на Подбалканския път, свиваш в дясно. Сега обаче е мястото е позападнало, като са останали две разпадащи се топчета. А по пътека се качва на върха на хълма, където има издигнат пилон.

IMG_0805.thumb.JPG.c85bff1717dd93f5bd2b901452b6baab.JPGIMG_0791.thumb.JPG.bf43ab0dea089465055f5c51ab1101ab.JPGIMG_0795.thumb.JPG.a66ac6c5f7abe4ea240ba413e5c0796a.JPG

 

Сопот.

Родното място на Иван Вазов и въобще на фамилията Вазови, която освен именития писател е дала на България и двама големи генерали. В самото градче няма нищо забележително.

Ако си любител на планините до Сопот има лифт, който те качва направо на билото на Стара планина, от където се откриват красиви гледки. Освен това, веднъж качил се горе, можеш да си ходиш по билото на планината без кой знае какви денивелации. Горе има възможност да полетиш и с делтаплан. Когато ние се качвахме времето точно като за нас толкова се влоши, че не можахме дори една хубава разходка да си направим, какво остава с делтаплани да летим!

Между Сопот и Анево в северна посока се намира и т.нар. Аневско кале, но е по-трудно достъпно. Вижда се от пътя. Донякъде се стига с кола, но после си има ходене.

 

Карлово.

Карлово е много приятно подбалканско градче. Нищо не пречи тук да се направи и нощувка. Има своя стара част +две стари и хубави църкви. Тук е родното място на В. Левски, като естествено има къща-музей. Тук ще ти нахвърля няколко снимки, защото мен лично Карлово ме е впечатлило като градче.

IMG_0730.thumb.JPG.129f0f472c7315a91ab97dbafb4d03b0.JPGIMG_0755.thumb.JPG.b9d2a302537e63be4804555fefeed53f.JPG

IMG_0749.thumb.JPG.56c85a2bca39a3c68a2f9af8de04051c.JPG

 

Точно над Карлово се намира ВЕЦ „Карлово“. До входа му се стига с кола, а точно зад него е водопада „Сучурум“. Хубав, малък, леснодостъпен водопад.

IMG_0771.thumb.JPG.48114d8d8c6864dc9d2f3b0f80e9272c.JPG

Над Карлово е т.нар. „Карловска екопътека“, която води до водопада "Карловското пръскало", а наблизо е и Черното пръскало (по-малък водопад). Но си иска ходене. Може би 3 часа в посока и то при поддържане на прилично темпо.

 

Хисаря.

Както и ти си преценил, може би най-подходящото място за отсядане. Страхотни минерални извори. Хубав парк. Изключително мащабни останки от римско време. В южната част на града има и римска гробница.

На 20 км западно се намира с. Старосел с всеизвестната Староселска гробница, а по пътя за нея се намират винарната на Старосел и тракийска могила. Все известни обекти, които задължително трябва да бъдат посетени. Винарната над Старосел има и хотелска част, която е много добра.

 

Калофер.

Освен родната къща на Христо Ботев, тук в общи линии няма нищо друго. Градчето е изходна точка към местността „Паниците“, от където пък се стига до х. „Рай“, а над нея е най-високият водопад в България „Райското пръскало“ – 125 метра. От там пък се продължава към най-високият връх в Стара планина – вр. Ботев. Гледките са много красиви, но и ходененто е много. За нормално ходещи хора само до Райското пръскало е около 4 часа. Може да се направи и преспиване в х. "Рай", която е удобна и много посещавана от туристи.

 20130511_164033.thumb.jpg.f90bb57852591db6c5b9c644bcfc4acb.jpg

 

Ако съм бил полезен, мога да продължа, но засега прекратявам, че малко се поувлякох. :bye:

 

 

 

Редактирано от Radnev
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Има и доста хижи, като до някои от тях достъпа е по-лесен. Общо взето почти над всеки град има по някоя хижа. Мога да препоръчам над Пирдоп, хижа Паскал, която е леснодостъпна и не е изморителен преход. Също така до Пирдоп има приятен хотелски комплекс в борова гора. Близо до Пирдоп е Златица, която е отправна точка за хижа Свищи плаз, а има и манастир в близост до града. Интересна е и най-малката община в България Чавдар, с общинския си център-село със същото име. Селото се води за еталон в управлението на села и има едно много приятно хълмче над самото село с хубава поляна и параклис. Чавдар също е близо до Златица и Пирдоп. В Средна гора също има доста хижи, които са сравнително леснодостъпни и от южната част на планината, а много интересна е крепостта Траянови врата близо до село Мирово и магистрала Тракия, ако сте фенове на такъв тип забележителности.  Разбира се Казанлък е доста интересен, като си заслужава да се посети тракийската гробница, а Бузлуджа също е наблизо, като и около "летящата чиния" е приятно за разходки и тя не е единствената забележителност там. По-източно се намира град Гурково, в който интересен обект е музеят на магарето. Сливен също е разположен в полите на Стара планина и там също има много места за разходки в региона.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

До Сопот се намира една уважавана от мен винарна - шато Копса, ако представлява интерес също може да бъде посетена.

 

Екопътека "Бяла река" е приятно място за разходки. До Калофер се намира, но е различна от посочената пътека за Райското пръскало. Наблизо е калоферския мъжки манастир, който може да бъде посетен, за женския - не съм сигурна.

 

гр. Баня, Карловско също има минерални басейни, някои облагородени, и градската баня с минерална вода, и открити кални бани.

 

 

Редактирано от bulpa
допълнен текст
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Мерси много за страхотните напътствия. Аз съм от Варна и като цяло бих желал да избегна по-големите градове, като Сливен и Стара Загора, за отсядане. Всичко като манастири, крепости, 100те национални и всички исторически обекти са ми цел на посещение. Като цяло първо смятах да се насоча към Рила и Пирин, но не знам дали проблема с урана в Родопите не се е разпространил и до там и затова реших да проуча маршрути из Балкана.

преди 2 часа, Radnev каза:

Юни е най-подходящият месец. Юли също става, но вече е горещо, а август много горещо. Имай предвид, че Средногорието е ниско, а подбалканските полета са със средна надморска височина около 600 метра. Така, че има прохлада, но не може да се говори за някакъв комфорт, ако си навън в 2 на обяд да речем. :)

 

Местата, на които бих отседнал са следните:

Копривщица или Стрелча. Стрелча е доста по-обикновено, но има хубави минерални извори.

Хисаря или Карлово. Разбира се Хисаря, но и Карлово не е лошо.

Казанлък или Стара Загора. Аз съм от Стара Загора, затова че едва ли бих останал да нощувам в Ст. З., където съм почти ежедневно. :) Около Казанлък има повече забележителности, но Стара Загора е няколко пъти по-голяма и дава възможност за много повече излизания и забавления.

При малко отклонение из Стара планина имаш възможност да останеш за нощувка или две и в Трявна.

 

Забележителностите:

Копривщица.

Разглеждаш възрожденското градче, като посещаваш къщите на всички бележити българи живели там. Доколкото си спомням имаше комбиниран билет и посещението излизаше около 2 лв. на къща.

Мястото е всеизвестно, така че не виждам смисъл да качвам снимки. 

 

Стрелча.

На 20 км от Копривщица е гр. Стрелча. Градчето също е доста приятно. Подходящо е и за отсядане. Има много добри минерални бани. В парка му има миниатюрни скулптури на някои от забележителностите в България. Нещо като Мини Европа в Брюксел. За съжаление макетите са 7-8 на брой.

IMG_4989.thumb.JPG.fceb9eb498cf86c24e6693ceba568ca1.JPG

 

Няколко километра на юг, по посока с. Дюлево е "Жаба могила". Вътре може да се влезе, но преди това трябва да се посети археологическия музей на града, от където вземате човек, който да ви отключи. Посещението е 2 лв./човек.

IMG_4998.thumb.JPG.dbf2e9d79c63b694635c3097710a6936.JPG

 

Продължавате на юг. На 23 км от Стрелча е рудникът при с. Цар Асен. Неизвестно, но много забележително място. Намира се на около километър в югозападна посока от селото, като до там се стига с кола. Аз лично ти го препоръчвам.

IMG_5014.thumb.JPG.8e710710fc2e416b1b9dbec448653fbf.JPG

 

Клисура.

Съвсем малко подбалканско градче. Приятен център. Над града е паметника на Боримечката, разположен в малък, но приятен парк. Между паметника на Боримечката и Подбалкански път е местността „Зли дол“, където клисурци са чакали турците с черешовите топчета. Стига се с кола. Малко преди да се качиш на Подбалканския път, свиваш в дясно. Сега обаче е мястото е позападнало, като са останали две разпадащи се топчета. А по пътека се качва на върха на хълма, където има издигнат пилон.

IMG_0805.thumb.JPG.c85bff1717dd93f5bd2b901452b6baab.JPGIMG_0791.thumb.JPG.bf43ab0dea089465055f5c51ab1101ab.JPGIMG_0795.thumb.JPG.a66ac6c5f7abe4ea240ba413e5c0796a.JPG

 

Сопот.

Родното място на Иван Вазов и въобще на фамилията Вазови, която освен именития писател е дала на България и двама големи генерали. В самото градче няма нищо забележително.

Ако си любител на планините до Сопот има лифт, който те качва направо на билото на Стара планина, от където се откриват красиви гледки. Освен това, веднъж качил се горе, можеш да си ходиш по билото на планината без кой знае какви денивелации. Горе има възможност да полетиш и с делтаплан. Когато ние се качвахме времето точно като за нас толкова се влоши, че не можахме дори една хубава разходка да си направим, какво остава с делтаплани да летим!

Между Сопот и Анево в северна посока се намира и т.нар. Аневско кале, но е по-трудно достъпно. Вижда се от пътя. Донякъде се стига с кола, но после си има ходене.

 

Карлово.

Карлово е много приятно подбалканско градче. Нищо не пречи тук да се направи и нощувка. Има своя стара част +две стари и хубави църкви. Тук е родното място на В. Левски, като естествено има къща-музей. Тук ще ти нахвърля няколко снимки, защото мен лично Карлово ме е впечатлило като градче.

IMG_0730.thumb.JPG.129f0f472c7315a91ab97dbafb4d03b0.JPGIMG_0755.thumb.JPG.b9d2a302537e63be4804555fefeed53f.JPG

IMG_0749.thumb.JPG.56c85a2bca39a3c68a2f9af8de04051c.JPG

 

Точно над Карлово се намира ВЕЦ „Карлово“. До входа му се стига с кола, а точно зад него е водопада „Сучурум“. Хубав, малък, леснодостъпен водопад.

IMG_0771.thumb.JPG.48114d8d8c6864dc9d2f3b0f80e9272c.JPG

Над Карлово е т.нар. „Карловска екопътека“, която води до водопада "Карловското пръскало", а наблизо е и Черното пръскало (по-малък водопад). Но си иска ходене. Може би 3 часа в посока и то при поддържане на прилично темпо.

 

Хисаря.

Както и ти си преценил, може би най-подходящото място за отсядане. Страхотни минерални извори. Хубав парк. Изключително мащабни останки от римско време. В южната част на града има и римска гробница.

На 20 км западно се намира с. Старосел с всеизвестната Староселска гробница, а по пътя за нея се намират винарната на Старосел и тракийска могила. Все известни обекти, които задължително трябва да бъдат посетени. Винарната над Старосел има и хотелска част, която е много добра.

 

Калофер.

Освен родната къща на Христо Ботев, тук в общи линии няма нищо друго. Градчето е изходна точка към местността „Паниците“, от където пък се стига до х. „Рай“, а над нея е най-високият водопад в България „Райското пръскало“ – 125 метра. От там пък се продължава към най-високият връх в Стара планина – вр. Ботев. Гледките са много красиви, но и ходененто е много. За нормално ходещи хора само до Райското пръскало е около 4 часа. Може да се направи и преспиване в х. "Рай", която е удобна и много посещавана от туристи.

 20130511_164033.thumb.jpg.f90bb57852591db6c5b9c644bcfc4acb.jpg

 

Ако съм бил полезен, мога да продължа, но засега прекратявам, че малко се поувлякох. :bye:

 

 

 

Мерси за страхотните съвети :) Снимките са уникални и много надъхващи. Когато реша със сигурност дали и кога ще ходя, и какъв ще ми е маршрутът, може пак да се допитам :)

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Според мене можеш да се базираш в Сопот. Сопотският лифт работи ежедневно през лятото и за нула време те качва от 600 на 1400 м надморска височина. Там вече си е друго. За съжаление, работи само до средната станция, след която има едно кратко стръмничко изкачваме, но като стигнеш до х. Незабравка, оттам има достатъчно маршрути, към хижа Добрила, оттам до Връх Амбарица и дори до Купена (макар че това е най-трудният от върховете в Балкана), аз мисля следващия уикенд да се метна точно натам... Към хижа Дерменка преходът е лек и в немалка част панорамен. Към Залъмското кладенче и оттам надолу към Карлово също е лек и приятен преход. Аз бих препоръчал да се отиде към края на юли и през август... Балканът е най-красив през октомври (поне според мене), обаче в този район на Добрила и Амбарица след средата на юли има толкова много боровинки, че преходите ми винаги се удължават с по няколко часа над определеното време :biggrin:

 

Аневското Кале, да не пропусна, също на един хвърлей място. А самите Сопот, Карлово и Калофер са интересни за разглеждане. Добре е да се отдели половин ден за екопътеката на Бялата река , която почва зад Калоферския манастир. Пътят дотам беше доста лош, като ходих последно, но това е може би най-хубавата екопътека у нас.

 

Ако ще ходиш на Бузлуджа, гледай да е преди събора на БСП (т.е. още през юли). Понеже и там е бъкано с боровинки, но след събора не остават. Аз лично на два пъти навремето се включвах в масовките за тоя соц-събор само заради изкушението на боровинките. :biggrin:

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 10
Връзка към мнение
  • 6 години по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.