Прескочи до съдържание

дневник Наздраве от Малта


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Здравейте приятели,

В темата на Дюк за Малта се обсъдиха доста интересни и полезни въпроси за бъдещо посещение на острова от други магеланци, затова реших да отворя нова тема  за моето пътуване, където и да постна някои красиви снимки от него.

Малта ми беше останала една от малкото европейски дестинации, които все отлагах в изчакване на изгодната самолетна оферта. И това , естествено се получи - 35 евро отиване и връщане (отварям скоба и изказвам благодарности на форума, че откакто съществува, винаги пътувам със супер промоционални оферти, като изпуснах само една - за НЗ и скоро няма да си го простя). Та за Малта де. Наложи се да пътувам сам, поради други ангажименти на семейството. Поне засега, всичко е ОК.  Сезона е идеален. Водата е топла, а жегата не е толкова стряскаща.

Подготовка за тук не е особено нужна. Плановете съм ги публикувал в другата тема,като те могат да се променят ден за ден. Тук всичко е толкова близко и на една ръка разстояние.

От хостела, който наех съм много доволен https://www.booking.com/hotel/mt/egali-hostel-malta.bg.html?aid=368032;label=booking-

 

Идеален е за бюджетно и не семейно пътуване. Струва 15 евро на вечер ( извън сезона по 10 евро) и има всички удобства - по 2 контакта на легло (носете си английски адаптор), лампа, завески,удобен матрак,  дори семпла закуска. Намира се в сърцето на Сен Джилиън и е заобиколен от множество кръчми и барове. Огромният  супермаркет Аркадия е само на 2 минути пеша, на колкото са и автобусните спирки, които те свързват с всички точки на острова. 

Транспорта в Малта е изключително коректен. Автобусите се движат на време и са много удобни (носете си задължително яке, че в някои си е като фризер, след като сте сериозно изпотени от жегата)_  Най-задължително е да си купите карта за една седмица, която струва 21 евро, но ви подсигурява безпроблемно пътуване за целия ви престой. Дори да сте за 4-5 дни пак си купете такава карта, която се изплаща многократно, важи за Малта и Гозо и ви дава свободата да сте мобилни през цялото време.

Като за начало толкова, че бирата се стопли....

 

IMG_1807.thumb.JPG.d15f589c0dfa63bd97e2150db685802f.JPG

  • Харесвам 46
  • Браво 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

15 юни 2017 година

Започва самостоятелното ми пътуване до Малта. Полета на УИЗ минава нормално, дори пристига с 15 минути по-рано.  След кацането, бързо се минава и си купувам седмичната карта за транспорта. След като се излезе в залата за пристигащи , най-вляво се намира мястото за купуване, след което се излиза от залата и автобусите се намират най- вдясно.

За Сент Джулиън е Х2, но всичко е добре обозначено. Валидира се с първото пътуване и после трябва да си я поставяш на машинката. Още веднъж подчертавам, че това е необходимата карта, с която можеш постоянно да се качваш и слизаш от всички автобуси, когато си пожелаеш. Като се умориш в жегата , се качваш на първия автобус, който е климатизиран и се возиш колкото си искаш, докато си починеш... Острова е малък и няма никакъв проблем да се заблудиш... Алекс беше написала, че на спирките е горещо, но аз подчертавам, че в автобусите не е , и може да се използва тази възможност, ако имате безлимитна карта....

До Сент Джулиън се пътува около час. Хостела е на централно място. Посрещат ме с уредени формалности и след 5 минутии се настанявам. Има климатик в стаите и интернета е доста добър.

Време за почивка не си давам и излизам на разходка. Първо проверявам супера Аркадия, който е съвсем наблизко. Цените ме удовлетворяват и занапред това ще бъде моето място...Района е много приятен и си правя разходка по крайбрежната между С.Джулиън и Слиема. Чудесно място с хубави панорамни гледки , пейки, плажчета, на които се къпят туристи, заведения , карасоти...Достигам  Слиема с известните панорами към Валета за хубави снимки.

Връщам се с автобуса и си пия бирата....

Утре ме чака напрегната програма...

 

 

IMG_1766.JPG

IMG_1767.JPG

IMG_1781.JPG

IMG_1796.JPG

IMG_1774.JPG

IMG_1802.JPG

IMG_1759.JPG

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 33
  • Браво 1
Връзка към мнение

16 юни (петък)

Ден за остров Гозо. Програмата е доста амбициозна. Разработвах няколко варианта, как да стигна да т.н. Нов скален мост. Имах желние, но нещо все не достигаше.

Отделно, като първи ден, все се чудех за автобусите, как ще стоят нещата. Затова ставам рано и на спирката. Проблеми никакви. С автобус 222 до Чирикауа. Ферито за Гозо почти празно. От пристанището взимам автобус 303 до столицата на острова Виктория. И понеже вече е след 8 - задръствания... За няколко минути изпуснах връзката за Дуейра. Но това не  е болка за умиране. Поразходих се из тесните улички, поснимах и стана време за следващия автобус.

Да ви кажа, че района на Дуейра си е уникално красив и без падналия скален мост и си заслужава да се посети. Снимките го доказват. Там може да се престои час-два, кой както си желае и има време за това....

Последва двучасова разходка из Виктория,посветена главно на цитаделата и магазинчетата и дойде време за важното решение - да продължавам, или да се връщам. Бях се поуморил, времето точно по обяд доста напича, а ми предстоеше поне 3-часов трек. Е, какво мислите, че реших. Нямах особена мотивация за подобни трекове още първия ден.

По обратния път и към супермаркета....

 

 

IMG_1888.JPG

IMG_1885.JPG

IMG_1882.JPG

IMG_1894.JPG

IMG_1898.JPG

IMG_1919.JPG

IMG_1850.JPG

IMG_1923.JPG

IMG_1939.JPG

  • Харесвам 29
Връзка към мнение

17 юни (събота)

Трябва да стана рано, че не знам какво ще е по рейсовете в празничен ден.

Няма проблеми, хората още спят. Добирам се до Чирекава отново с вчерашния автобус и към първата лодка за Комино. Тя е 9,10 ч. и цената е 10 евто с връщане, когато пожелаеш. Времето е прекрасно, цветовете на водата също. Оправдават името си на Синя лагуна. Искам да отбележа, че не е нищо специално и лично аз съм виждал много такива места ( дори наскоро в Гърция). Има доста чадъри  с цена по 5 евро за чадър и токова за шезлонг ( препратка към Слънчев Бряг - 12 лева). Мен това не ме вълнува особено и си правя обиколка на острова, който е прекрасен с множество малки островчета, пещери и красоти.

Когато вече привършвам , започват да се изсипват големи  кораби със стотици туристи, да се приводняват в малкото пространство. От мен едно ЧАО и обратно. Корабчето прави безплатна обиколка на пещерките откъм морето и успявам да им се насладя и от друга гледна точка.

По обяд съм решил да карам към столицата Валета, когато случайно се появява автобуса на Попай и ме тегли към неговото селище.  Естествено,натам съм, нищо, че го мислех за след няколко дни...

Естествено 10 евро няма да дам. Отсреща се открива чудна гледка към селцето, която платилите няма как да видят...

После слизам и на още едно прекрасно място, което го гледам вече два дни от автобуса. -  катедалата на Милеха, с невероятните зукуми. И плажа ми харесва, но не зная дали ще имам време да се изкъпя там..

 

 

IMG_1955.JPG

IMG_1968.JPG

IMG_1966.JPG

IMG_1992.JPG

IMG_2000.JPG

IMG_2025.JPG

IMG_2043.JPG

IMG_2054.JPG

IMG_2061.JPG

IMG_2063.JPG

IMG_2106.JPG

IMG_2117.JPG

IMG_2122.JPG

IMG_2158.JPG

IMG_2156.JPG

  • Харесвам 31
  • Браво 1
Връзка към мнение

18 юни (неделя)

Денят определен за пазара в Марсашлок започна с 20 минутно закъснение на автобуса и безумно щурмуване от поне 200 човека. Както ми каза и Алекс, това се оказа един голям битак с няколко сергии за прясна риба. Минава се за около час. Лодките са шарени и стават за снимки. После пешачката до St. Peter's Pool, където си е доста красиво и младежите скачат яко във водата.  И понеже се прибрах по-рано, отскочих с автобуса и до градините Сан Антон.  И тук нищо особено - има пауни и лебеди, цветя, но си е обикновен парк.  В 16 часа , отново при батареята за салюта...

Вечерите са обсебени от пияни английски туристи  ( не само английски и не само младежи, а повечето са девойки), тип Слънчев бряг...  Затова е препоръчително ранното лягане.

 

 

IMG_2254.JPG

IMG_2260.JPG

IMG_2224.JPG

IMG_2240.JPG

IMG_2241.JPG

IMG_2263.JPG

IMG_2264.JPG

IMG_2265.JPG

IMG_2345.JPG

IMG_2271.JPG

IMG_2273.JPG

IMG_2289.JPG

IMG_2302.JPG

IMG_2295.JPG

IMG_2320.JPG

IMG_2328.JPG

IMG_2339.JPG

IMG_2365.JPG

IMG_2370.JPG

IMG_2388.JPG

IMG_2383.JPG

IMG_2394.JPG

  • Харесвам 22
  • Браво 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

19 юни (понеделник)

Много наситена програма, но изпълнена с чест и достойнство.  Отбелязвам, че трябва да се става и тръгва рано, за да се избегнат задръстванията. Аз си изградих такъв навик - тръгване около 7 часа и връщане - 4-5 следобяд. Действа добре и почти нямам проблеми с придвижването

Днес  -  първо Синята пещера, която е наистина с уникално син цвят. Лодката за около 20 минути + други пещерки е 8 евро и много си заслужава.  После слязох на скалите Дингли - снимките показват за какво става дума.

Старата столица Мдина също ми хареса. Много компактно и уредено. В Рабат не влязох в катакомбите, но иначе също е красиво.

И за финал голямата ротонда Моста Дом, която е по-впечатляваща отвън, а вътре случих на някаква служба, та и от това станах доволен.

Хубав ден , както аз си обичам....

 

 

IMG_2486.JPG

IMG_2488.JPG

IMG_2406.JPG

IMG_2460.JPG

IMG_2432.JPG

IMG_2466.JPG

IMG_2518.JPG

IMG_2532.JPG

IMG_2523.JPG

IMG_2551.JPG

IMG_2550.JPG

IMG_2537.JPG

IMG_2561.JPG

IMG_2602.JPG

IMG_2611.JPG

IMG_2631.JPG

IMG_2643.JPG

IMG_2649.JPG

IMG_2672.JPG

IMG_2695.JPG

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 23
Връзка към мнение

20 юни ( вторник)

Днешният ден , както и очаквах се оказа доста лежерен. Исках да отделя подобаващо внимание на столицата Валета и на т.н.Трите града.  За пръв път тръгнах доста късничко, но това нямаше особено значение.

Впечатлен съм от St  John's Cathedral, не съм виждал скоро такава красота.... И съм разочарован от някакъв оръжеен музей, понеже  залите на двореца бяха затворени .  Цени - за катедралата = 10 евро, за ор.музей = 6 евро.

От трите градчета реших да посетя Биргу, но и то , както очаквах, не се оказа нищо особено...

Сега си пия бирата в хостела и обмислям утрешния последен ден...

IMG_2705.JPG

IMG_2711.JPG

IMG_2718.JPG

IMG_2751.JPG

IMG_2808.JPG

IMG_2177.JPG

IMG_2805.JPG

IMG_2201.JPG

IMG_2838.JPG

IMG_2859.JPG

IMG_2858.JPG

IMG_2869.JPG

  • Харесвам 22
  • Браво 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

21 юни ( сряда)

Последните дни се оказват по-слаби. Така е като съм форсирал началото.

Днес съм отделил време на плажовете - Riviera Beach & Golden Bay. Да ви кажа честно - нищо особено. За Малта стават, но Малта не е мястото за плаж.... Може да се натопите, както направих и аз, но само да се уверите, че водата е топла и това е сезона. Но при положение, че си имаме Турция, Гърция и Кипър на една ръка разстояние, просто забравете.  Малта е прекрасна, но не е плажна дестинация...

Отидох и до Нашар. Там пък църквата затворена, прехвалените безплатни градини, вече са по 10 лв.  Малко губене на време, но пък возенето си заслужава.

За да завърша следобеда в любимия район - Сан Джилиан - Слиема....

 

 

IMG_2875.JPG

IMG_2878.JPG

IMG_2890.JPG

IMG_2896.JPG

IMG_2900.JPG

IMG_2897.JPG

IMG_2921.JPG

IMG_2922.JPG

IMG_2924.JPG

IMG_2956.JPG

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 24
Връзка към мнение

:) мисля, че всички българи споделяме едно мнение за плажовете тук. Странното обаче е, че малтийците смятат плажовете си за едни от най- красивите в Европа. Повечето от тях не харесват пясъчни плажове. Дразни ги пясъкът да им се лепи навсякъде. Затова и Ривиера и Голдън бей са предимно пълни с чужденци. Аз пък се чудя как да им обясня, че скалата не е плаж :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Както ви казах Наздраве, така ви казвам и ЧАО с тази прекрасна снимка.....

Благодаря на малкото читатели. Бъдете живи и здрави.... Утре си тръгвам с чудесни впечатления...

Обичам Ви.

Оги

 

IMG_2967.JPG

  • Харесвам 40
  • Браво 1
Връзка към мнение

Едва сега разбирам,че по едно и също време сме били в Малта.Аз се върнах с полета на Wizz на 20-ти...Жалко че не следях форума,можеше да пием по една бира в жегата.:).Чудесни снимки,още повече,когато ги разгледаждаш 1-2 дни след като си минал по същите места.Е,аз не успях да посетя другите острови освен Малта.Жегата ме пребори.Дестинацията е чудна,наистина!Наздраве и на теб.

преди 8 часа, ruwenzogy каза:

Както ви казах Наздраве, така ви казвам и ЧАО с тази прекрасна снимка.....

Благодаря на малкото читатели. Бъдете живи и здрави.... Утре си тръгвам с чудесни впечатления...

Обичам Ви.

Оги

 

IMG_2967.JPG

 

Редактирано от Georgie
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 14 часа, Алекс каза:

 Повечето от тях не харесват пясъчни плажове. Дразни ги пясъкът да им се лепи навсякъде. Затова и Ривиера и Голдън бей са предимно пълни с чужденци. Аз пък се чудя как да им обясня, че скалата не е плаж :)

Нудистите, включително по някои обясними причини, също не обичаме много-много пясъчните плажове и предпочитаме гладки скали. ;) 
И да - Малта, подобно на Санторини, не е точно плажна дестинация.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Оги, радвам се , че Малта ти харесва. На много хора не им допада, но аз определено не съм сред тях :).

А колкото до това дали е хубава плажна дестинация - всеки си има различни критерии за хубав плаж. Аз например изобщо не съм фен на широките пясъчни ивици, както предпочитат повечето хора. За мен един хубав плаж трябва да е предимно уютен, разположен в малко заливче и водата трябва да е задължително красива, освен това предпочитам да няма много хора, а един бийч бар, съчетан с чадъри и шезлонги просто може тотално да ме скапе. Това дали има пясък или скали няма абсолютно никакво значение. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:

Нудистите, включително по някои обясними причини, също не обичаме много-много пясъчните плажове и предпочитаме гладки скали. ;) 
И да - Малта, подобно на Санторини, не е точно плажна дестинация.

Спрежението на глаголите беше важно: ) Кофти че в Малта нудизмът е забравен и скалите не могат да се ползват по предназначение.

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Оги, благодаря за разказа и за снимките! Ще си го прочета наведнъж сега. Бъди сигурен, че не си писал напразно, защото всеки дневник се прочита от много хора, когато се запътят към дадена дестинация. 

Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.