Прескочи до съдържание

Кола под наем и таксуване на км


Препоръчани мнения

Струва ми се, че това е подходящата тема за питанката ми. Преди да внеса малко повече пояснения, искам на прима виста да ми кажете това как го разбирате? Ако наема кола за 14 дни, колко километра трябва да измина за този период според вас? 

Limited Kilometers: </p><p> -1 - 3 days: Includes 400 per day.

</p><p> -4 - 6 days: Includes 300 per day. </p><p>

7 – 20 days: Includes 150 per day. </p><p> -21 days and longer:  Includes 100 per day. Each additional kilometer is EUR 0.15, VAT included, paid locally .

Връзка към мнение

Или:

1-3: 1200км

4-6: 900км

7-14: 1200км

Общо: 3300км

 

Или:

1-14: 2100км

 

По-вероятно е първото, н е отворено е за интерпретация и според мен трябва да се пита. 

Връзка към мнение

Вече е късно за питане, тъй като разбрах отговора по трудния начин. Аз забих към първото ти предположение без никакво съмнение. Показах го и на мъжа, той също го разбра по този начин и чак след като ни порязаха със 160 евро, разбрахме, че може да има и друга интерпретация. Според мен разковничето е някъде в това: </p><p> . Само че, не мисля, че съм длъжна да разбирам някакви техни символики и си мисля, че в условията им не е указано ясно, точно и недвусмислено и е редно да отнесат някоя глоба. Въпросът е, знаете ли някоя институцийка европейска, към която да се обърна, че нещо не ми се оставят така, достатъчно цигански номера ми приложиха. Но за другите поне бях наясно: еднопосочна такса - 140 евра. Такса пресичане на граница - 90 евра. Такса пълнене на резервоар - 25 евра. Ама иначе наема на колата беше 3.83 евро за 14 дни :)

Връзка към мнение

 </p><p>  са html-тагове за параграф, явно не им се е визуализирал добре текста, но разликата щеше да бъде само, че периодите щяха да бъдат изброени един под друг

кофти е, че постфактум сте установили, че всъщност са имали предвид дължина на наема и километри във всяка подпозиция, но ако го обмислиш пак, мисля, че и ти ще видиш, че вторият вариант е и по-логичен - посочено е days /в мн.ч./ /от 3 до 6 дни/, а не от трети до шести ден /в ед.число/, а и не би имало никакъв смисъл, освен ако не ви следят с gps в кой точно ден колко километра сте изминали, за да има разлика между разрешените километри в първи, трети или осми ден в рамките на един 14-дневен наем

 

но категорично е неприятно да те изненадат така финално

Редактирано от antea
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ели, преди време го проучвах този въпрос.Мислех си, че няма как следят , но се оказа че не е така,  попаднах на това:

 

"The technology does exist. Vehicles on car share schemes (example, zipcar - part of Avis) have telemetry systems that constantly "phone in" all sorts of data (including mileage) to HQ."

 

В онзи форум се коментираше дали могат на ден да се минат не 150 / както във вашия случай е 150 дневно/, а примерно - днес 300, утре - 0.

Та, там дадоха горното обяснение.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
45 minutes ago, antea said:

 </p><p>  са html-тагове за параграф, явно не им се е визуализирал добре текста, но разликата щеше да бъде само, че периодите щяха да бъдат изброени един под друг

 

Отначало и аз така го възприех подсъзнателно, после пък започнах да търся под вола теле и реших, че може да е нещо от сорта повече или равни на еди колко си дни :) Ами добре, съгласна съм, че  може и така да е логично, но е факт, че аз го разбрах еднозначно по другия начин. Георги също каза, че може да е така или иначе, което значи, че имат двусмислени условия и това не е редно. За това искам да се жалвам. Дори и само за да си оправят записа. Има как по-точно да се каже, а кухи лейки като мен дал Господ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

споделям мнението ти /без това за кухата лейка :)/, защото след като е възможно да се тълкува и по друг начин, очевидно е леко двусмислено, а оттам - и съвсем реално подвеждащо, и е добре да се подават сигнали и жалби за такива неща

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 21 часа, eloena каза:

Георги също каза, че може да е така или иначе, което значи, че имат двусмислени условия и това не е редно.

Да, моят отговор беше малко или много академичен, аз бих го разбрал също както и ти. В крайна сметка излиза, че ако вземеш колата за 6 дни имаш по-малко включени километри, от колкото ако я вземеш за 10, което само като го прочетеш звучи безумно. 

Връзка към мнение
5 minutes ago, Георги said:

Да, моят отговор беше малко или много академичен, аз бих го разбрал също както и ти. В крайна сметка излиза, че ако вземеш колата за 6 дни имаш по-малко включени километри, от колкото ако я вземеш за 10, което само като го прочетеш звучи безумно. 

Не е май точно така. Ако я вземеш за 6 дни имаш по 300 км. на ден, което е 1800 км., а за 10 дни е по 150 км.

Връзка към мнение
преди 3 минути , eloena каза:

Не е май точно така. Ако я вземеш за 6 дни имаш по 300 км. на ден, което е 1800 км., а за 10 дни е по 150 км.

Да де, за 6 - 1800, за 10 - 1500 :)

Връзка към мнение

Малко късно се включвам, но аз тази информация винаги бих я разбрал като: За съответния период на наемане (между 1 и 3, между 4 и 6 и между 7 и 20 дни се полагатпо съответния брой километри на ден). Т.е. за 14 дни си в графата по 150 на ден или 2100 км. Дори не се бях замислил за другата възможност.

 

Винаги съм се чудел обаче (т.к. никога не съм наемал кола с ограничени километри) дали това наистина значи максимум по 150 на ден (означава, че трябва да те следят с GPS - малко вероятно), или средно по 150 на ден. Т.е. мога да мина в тези 14 дни по 700 км в ден 1 ден 6 и ден 14 примерно.

 

Но както Георги каза, малко е нелогично за 6 дни да разрешават повече километри отколкото за 10. Разликата пък между 6 и 7 дни е още по значителна.

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
21 minutes ago, П.Кръстев said:

 

Винаги съм се чудел обаче (т.к. никога не съм наемал кола с ограничени километри) дали това наистина значи максимум по 150 на ден (означава, че трябва да те следят с GPS - малко вероятно), или средно по 150 на ден. Т.е. мога да мина в тези 14 дни по 700 км в ден 1 ден 6 и ден 14 примерно.

 

Хипотетично, @AlexandraKo беше коментирала по-горе възможността да засичат дневните километри с телеметрична технология. Мъжът ми я отхвърли категорично за нашия случай, а и действително, нас ни таксуваха за общо надхвърлените 1000 км., а не за надхвърляне на дневния лимит, което беше доста по-сериозно. Добре, че поне цената беше поносима, че някъде четох за над евро на километър!

Връзка към мнение
преди 31 минути , П.Кръстев каза:

Но както Георги каза, малко е нелогично за 6 дни да разрешават повече километри отколкото за 10. Разликата пък между 6 и 7 дни е още по значителна.

нелогично изглежда от наша гледна точка, а ако обърнеш перспективата? при по-дълъг наем вероятността да се изминат сумарно повече километри от първоначално предвидените, заради спонтанни отклонения от маршрута примерно поради наличие на достатъчно време, е доста по-голяма -> съответно при по-малко разрешени километри, които са надвишени, печалбата за рент-а-кар компанията ще бъде по-голяма

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това е, защото всички ренталните компании хитруват  по един или друг начин.Примамват клиенти с нисък дневен наем и после трупат ли, трупат отгоре. До сега, при толкова пъти рентване на коли, никога не е била цената,дето съм я резервирала.Все ще има още нещо отгоре. Все някаква я, таксичка, я, допълнителна застраховчичка. Но това с лимитирания  пробег си е голяма тесла.

Особено пък, така написано , както е  в случая на Елена.

По - миналото лято, бях взела от Авис за 14 дни, наемът беше около 420 примерно. Като взехме колата на летището в Бергамо, с това - онова,  отвъртя къде 1000.

Ама вече съм престанала да им се нервя.Важното е да няма проблеми и да се приберем живи и здрави.

По едно време бях решила да прочета всички отзиви,що намеря в Трипадвайзора. Ми то, оплакваха се от всички фирми наред. 

Ама си е добре да се пусне оплакване,  не може така да се заблуждават клиентите. Всичко трябва да е ясно написано в договора.За толкова дни -толкова км.ти се полагат,  а не -клиентът да гадае.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, AlexandraKo каза:

Това е, защото всички ренталните компании хитруват  по един или друг начин.Примамват клиенти с нисък дневен наем и после трупат ли, трупат отгоре. До сега, при толкова пъти рентване на коли, никога не е била цената,дето съм я резервирала.Все ще има още нещо отгоре. Все някаква я, таксичка, я, допълнителна застраховчичка. Но това с лимитирания  пробег си е голяма тесла.

Особено пък, така написано , както е  в случая на Елена.

По - миналото лято, бях взела от Авис за 14 дни, наемът беше около 420 примерно. Като взехме колата на летището в Бергамо, с това - онова,  отвъртя къде 1000.

Ама вече съм престанала да им се нервя.Важното е да няма проблеми и да се приберем живи и здрави.

По едно време бях решила да прочета всички отзиви,що намеря в Трипадвайзора. Ми то, оплакваха се от всички фирми наред. 

Ама си е добре да се пусне оплакване,  не може така да се заблуждават клиентите. Всичко трябва да е ясно написано в договора.За толкова дни -толкова км.ти се полагат,  а не -клиентът да гадае.

Ми то хубаво, ама ако си с ограничен бюджет, как ще покриеш такива големи разлики. При нас се случи в Исландия, застраховка на място 250€, които ние нямахме. И ни намериха друга за 52€. Върви ги разбери.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 часа, AlexandraKo каза:

По - миналото лято, бях взела от Авис за 14 дни, наемът беше около 420 примерно. Като взехме колата на летището в Бергамо, с това - онова,  отвъртя къде 1000.

E, то там е тънкостта - да прецениш добре дали всички "това и онова" са ти нужни и кък/откъде е най-добре да ги осигуриш. ;) 
Затова са толкова полезни такива теми във форума. 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

E, то там е тънкостта - да прецениш добре дали всички "това и онова" са ти нужни и кък/откъде е най-добре да ги осигуриш. ;) 
Затова са толкова полезни такива теми във форума. 

Така е, ама винаги има изненади.За това, се подсигуряваме с повече финикийски знаци/КК, като тръгваме нанякъде, че знаеш ли, какви случки сме имали. Роман мога да напиша.:)

Връзка към мнение
Георги Матеев

Хм... за десетки рентали НИКОГА не се е случвало да платя и 1 стотинка извън предварително обявената ми цена, с която съм се съгласил. Никакви допълнителни таксички, километри, застраховчици и тн. не са ме изненадвали на място.

 

Мога само да посъветвам да се четат много внимателно условията преди потвърждение, тъй като обикновено истината е в дребния шрифт.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , Георги Матеев каза:

Хм... за десетки рентали НИКОГА не се е случвало да платя и 1 стотинка извън предварително обявената ми цена, с която съм се съгласил. Никакви допълнителни таксички, километри, застраховчици и тн. не са ме изненадвали на място.

 

Мога само да посъветвам да се четат много внимателно условията преди потвърждение, тъй като обикновено истината е в дребния шрифт.

Не си резервирал от посредник и не си плащал застраховка на място?

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 18 минути , slujitel каза:

Не си резервирал от посредник и не си плащал застраховка на място?

Никога не съм плащал застраховка на място, с която да не съм запознат предварително в пълни подробности, включително за цената й. Идеята беше, че никога не ме е изненадвал какъвто и да е непредвиден разход при наем на кола, което лесно се постига с четене на условията.

 

Отделен е въпроса, че в 90% от случаите отказвам всички застраховки на място, но това вече е въпрос на личен избор и риск.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, slujitel каза:

Не си резервирал от посредник и не си плащал застраховка на място?

Аз никога не съм взимал допълнителна застраховка на място.

Това за мен е принципен въпрос.

Опитвали са се да ме прецакват - писал съм по въпроса.

 

Дано не ми "избият" ината по трудния начин.

Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги Матеев каза:

Никога не съм плащал застраховка на място, с която да не съм запознат предварително в пълни подробности, включително за цената й. Идеята беше, че никога не ме е изненадвал какъвто и да е непредвиден разход при наем на кола, което лесно се постига с четене на условията.

 

Отделен е въпроса, че в 90% от случаите отказвам всички застраховки на място, но това вече е въпрос на личен избор и риск.

Аха, ясно. За наема да, но застраховката, дори и да питаш предварително, това може да стане след резервацията, но щом не вземаш застраховка....

преди 2 минути , ven62 каза:

Аз никога не съм взимал допълнителна застраховка на място.

Това за мен е принципен въпрос.

Опитвали са се да ме прецакват - писал съм по въпроса.

 

Дано не ми "избият" ината по трудния начин.

Къде си писал, че аз само така правя. А как иначе?

Връзка към мнение
преди 14 минути , slujitel каза:

Аха, ясно. За наема да, но застраховката, дори и да питаш предварително, това може да стане след резервацията, но щом не вземаш застраховка....

Къде си писал, че аз само така правя. А как иначе?

Ето тук:

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.