Прескочи до съдържание

Маршрут за 6 дни из югозападна България


Aloha

Препоръчани мнения

Здравейте,

Смятам да отделя 6 дни за обиколка из югозападна България и подготвих примерен маршрут. Мислите ли че е постижимо без сериозно претупване на забележителностите които смятам да посетя, а и ако съм пропуснал нещо в района което мога да сместя някъде, бих се радвал да го споделите:)

 

Ден 1 - Тръгване от Варна , пристигане и нощувка в Сепарева баня

Ден 2 - Сепарева баня - Рилски манастир - Стобски пирамиди - Сандански за нощувка

Ден 3 - Сандански - Мелник - Роженски манастир - Сандански нощувка

Ден 4 - Сандански - Рупите - Самуилова крепост - Доспат нощувка

Ден 5, вариант 1 - Доспат - Паметникът Шипка- Етърът  Ден 6 - Етърът - Соколски манастир - Варна

Ден 5,вариант 2 - Доспат - Казанлък  Ден 6 - Казанлък-Паметникът Шипка-Соколски манастир-Етърът-Варна (мисля че вариант 1 е по-подходящ, но хората с които ще пътувам са ходили на Етъра и може да не искат да нощуват пак там)

 

Понеже ще съм с хора които не могат да  вървят много, имам и следните въпроси:

- Има ли лесен достъп за автомобил до стобските пирамиди

- Колко се върви до Паметникът Шипка от паркинга

- Ако реша да включа допълнителен  ден за Седемте рилски езера, какъв е най-лесният начин да ги обиколим, трудно ли е и колко време отнема минимум

 

Благодаря предварително

 

Връзка към мнение

Мога ли да предложа вместо Етъра - щом са го посещавали - Боженци или Трявна? :)

 

И още - Седемте рилски езера... За обикалянето им няма лесен или труден начин. Има само един - пеша. Наистина има лифт, но ако са трудноподвижни хората, ще се затруднят. Има изкачване, а за да се видят реално езерата - поне до Бъбрека да стигнете, си иска ходене. Мисля, че има и катъри, но не съм сигурна дали ще искате. Не мога да се ангажирам с време, но няколко часа... Иначе един ден само за тях - особено ако им е мерак - звучи чудесно.

Връзка към мнение

Мисля си, че ден 3 и 4 можеш да ги събереш в един ден. Всичко Сандански - Мелник - Роженски манастир - Рупите - Самуилова крепост (!!!) е на не повече от 30км заедно с лекото връщане след Мелник. Не са големи и могат да се обиколят сравнително бързо. Бих препоръчала обяд в с. Рожен. Самуилова крепост... Аз лично бих я пропуснала, бетонова конструкция от соц времената, но пък ви е по път и не пречи да я посетите. 

Подкрепям Rainy за Боженци и Трявна. Може да посетите и Дряновския манастир също, както и пещерата Бачо Киро.

Стобските пирамиди... Приятно място са, но... Ако е валяло бъдете внимателни почвата е глинеста и има вероятност от хлъзгане, ако пък е слънчево си вземете шапки и вода, защото местността е открита. Малко преди разклона за с. Стоб (още в с. Кочериново) зад едни метални огради има и един любителски ретро музей, може да му хвърлите едно око и да предизивика интерес към ония отминали времена. Безплатен беше преди, надявам се и още да е.

Рилските езера, дори и с лифт си остави цял ден. До Бъбрека е приятна разходка и вероятно ще е мястото от което след почивка  да се върнете обратно. Окото и Сълзата ще са сравнително по-трудни за изкачване за придружителите ти. 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Понеже Поли е изчерпала голяма част от питанията, само да си кажа: не знам какво имате предвид "Паметника Шипка", но ако ще се качвате до горе (до самия паметник), по мои спомени до там има почти 1000 стъпала. Не че са проблем, защото не са стръмни, но за хора с ограничена подвижност, не съм убедена, че са добър вариант за катерене.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Има си път до горе, в дните на голяма посещаемост го затварят, но в обикновен делничен ден, предполагам, няма да е така. Иначе, как си представяте, разни официални лица и делегации да бъхтят по стъпалата :).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, Polina каза:

Мисля си, че ден 3 и 4 можеш да ги събереш в един ден. Всичко Сандански - Мелник - Роженски манастир - Рупите - Самуилова крепост (!!!) е на не повече от 30км заедно с лекото връщане след Мелник. Не са големи и могат да се обиколят сравнително бързо. Бих препоръчала обяд в с. Рожен. Самуилова крепост... Аз лично бих я пропуснала, бетонова конструкция от соц времената, но пък ви е по път и не пречи да я посетите. 

Подкрепям Rainy за Боженци и Трявна. Може да посетите и Дряновския манастир също, както и пещерата Бачо Киро.

Стобските пирамиди... Приятно място са, но... Ако е валяло бъдете внимателни почвата е глинеста и има вероятност от хлъзгане, ако пък е слънчево си вземете шапки и вода, защото местността е открита. Малко преди разклона за с. Стоб (още в с. Кочериново) зад едни метални огради има и един любителски ретро музей, може да му хвърлите едно око и да предизивика интерес към ония отминали времена. Безплатен беше преди, надявам се и още да е.

Рилските езера, дори и с лифт си остави цял ден. До Бъбрека е приятна разходка и вероятно ще е мястото от което след почивка  да се върнете обратно. Окото и Сълзата ще са сравнително по-трудни за изкачване за придружителите ти. 

Изключително изчерпателна информация!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Подкрепям всички дадени дотук съвети.

Мелник, Роженския манастир и Рупите са за един ден. особено щом катеренето е затрудняващо. Разбира се, ако човек заседне в мелнишките кръчми, може и с дни да не излезе ;). В Трявна и Боженци - пак така ;)

 

През лятото Стобските пирамиди не са добър вариант и в голяма жега. Имайте предвид, че там също си иска известно ходене, а до последния (най-красивия) участък е не особено приятно катерене. Аз бих ги пропуснал. Вместо това може да продължите на 7 км след Рилския манастир до Кирилова (Партизанска) поляна. Част от пътя там пропадна през пролетта, но е съвсем проходимо за кола. Мисля, че гледката отдолу към Иглата, Двуглав и Белия улей, които се извисяват на цял километър над поляната, е много по-внушителна от Стобските пирамиди.

5969af84755b8_iglataidvuglav.jpg.61f449b2b21133254a6a9384b82ba0f0.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Напомням - ако.. пардон, КОГАТО ще се взима мелнишко вино, не купувайте от бабичките! Има хубави изби, една от които се намира горе до църквичката. Дават да се дегустира с удоволствие. Внимавайте, защото виното е хубаво и силно, а като слизаш надолу, има калдъръм и ти трябва все пак някаква много сериозна координация. Особено когато си с краче 34-ти номер.
На Етъра си отделете пари за дървени и други красиви артикули за дома на атрактивни цени. Бялото сладко е много вкусно, но не купувайте от тези пластмасовите кутийки, защото са само захар. Истинското бяло сладко е с екстракт от корен на сладник (Radix Glycyrrhizae, Glycyrrhiza glabra, сем. Fabaceae). Продава се по сергийки в стъклени бурканчета и е гъсто, бяло на цвят, с мънички мехурчета, останали от варенето. Като консистенция е почти като лепило. Не говорете с продаващите го бабички на латински, ще решат, че ги кълнете. Дръжте си фармацията за себе си. :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Иван Попов

Ако минавате към Доспат бих Ви препоръчал да минете и през с.Златолист(на 7/8км. от с.Катунци).В селото има много хубава църква (св.Георги),където е живяла пророчицата Преподобна Стойна.Много красиво място заслужава си. За повече информация;http://www.cluborfei.com/bg/product/Църквата-Свети-Георги-чудесата-на-Преподобна.:)

Редактирано от Иван Попов
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Благодаря на всички за изчерпателните отговори и съвети :)

 

Rainy- Боженци и Трявна са също варианти, но придружителите ми са ги посещавали преди. Предполагам ще стигнем до някакво съгласие с тях за мястото на последната ни нощувка.

 

Poli -  Ще преценим на място за Стобските пирамиди, а за обединяването на дните, щом е възможно е чудесно, така може да отделим време за нещо друго като Рилските езера. Писала си че до бъбрека е приятна разходката, но аз гледам да не натоварвам придружителите ми с повече от 3 часа вървене. Възможно ли е да видим нещо за толкова кратък поход с нормален темп?

Идеята за Дряновския манастир и пещерата Бачо Киро ми допада, ще видя как да ги вмъкна в програмата 

 

Lyubina - На мен ми беше останало че е както казва Звелина и има път до Шипка, който се затваря само за официалните празници. А иначе 1000 стъпала, ще ги накарам да ги изкачат лека полека. Миналата година успях да ги мотивирам да изкачат Дяволското гърло и Перперикон, така че предполагам и сега ще се справя :)

 

Master of Germs -  Идеята ти звучи добре, предполагам ще се възползваме от съвета ти

 

Mistress of Germs - Бабичките в търговията са опасни :) Хем да ги съжалиш, хем после се ядосваш че си им купил боклуците. Аз като цяло гледам как се държат бабките с клиентите преди мен, но го правя от дистанция. Ако започнат да говорят против тези които нищо не си купуват или ги гледат лошо, ги пропускам, а ако е някоя бабичка която изглежда миловидна, виж на нея бих направил оборот. Но за храни и питиета държа на качеството

 

Иван Попов - Мерси за идеята, ще видим как ще сме с времето по пътя за Доспат, понеже се очертава дълъг ден и ако можем ще се отбием и до там несъмнено 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Денивелацията от лифта, който е при х. Рилски езера до езеро Бъбрека е около 150м. Докъде ще стигнете зависи само и единствено от вас и темпото с което се движите... Аз бих избрала маршрута през старата хижа, така ще минете покрай всяко едно от езерата и бих се върнала през Дъновската полянка обратно към лифта, а оттам се открива чудна гледка към първите езера. Разбира се, по-прекрасна е от Сълзата, но не знам дали ще може да се качите догоре...Защо пък да не пробвате?

 

Пс. Сега пак ти погледнах плана... Ако Рилските езера ти влязат в програмата то тогава е по-добре да спите в Благоевград (например) или някъде по пътя към Рилския манастир, а Сапарева баня да я оставите евентаулно за Рилските езера. Макар че... Аз лично бих избрала нощувка на Паничище, а не долу в градчето. Последните години много се комерсиализира заради минералната вода и цените на нощувките скочиха значително.

Интересна подробност е, че в Сапарева баня е най-топлия минерален извор на Балканите с температура над 102 С градуса.

Редактирано от Polina
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 38 минути , Polina каза:

Денивелацията от лифта, който е при х. Рилски езера до езеро Бъбрека е около 150м. Докъде ще стигнете зависи само и единствено от вас и темпото с което се движите... Аз бих избрала маршрута през старата хижа, така ще минете покрай всяко едно от езерата и бих се върнала през Дъновската полянка обратно към лифта, а оттам се открива чудна гледка към първите езера. Разбира се, по-прекрасна е от Сълзата, но не знам дали ще може да се качите догоре...Защо пък да не пробвате?

 

Пс. Сега пак ти погледнах плана... Ако Рилските езера ти влязат в програмата то тогава е по-добре да спите в Благоевград (например) или някъде по пътя към Рилския манастир, а Сапарева баня да я оставите евентаулно за Рилските езера. Макар че... Аз лично бих избрала нощувка на Паничище, а не долу в градчето. Последните години много се комерсиализира заради минералната вода и цените на нощувките скочиха значително.

Интересна подробност е, че в Сапарева баня е най-топлия минерален извор на Балканите с температура над 102 С градуса.

150м ми звучат постижими, може да се пробваме апък каквото стане :) Той лифта постоянно ли се движи или е само на определени часове? Предполагам температурите са подходящи за къс ръкав в началото на август? Маршрутите обозначени ли са от хижата към езерата или трябва да си се подготвя по-подробно предварително? 

А относно Сепарева баня, както каза и ти, за рилските езера смятам да е там нощувката, особенно след дългия път който ще бием от Варна до там. Сега погледнах цените за хотелите и засега биват. Като дойде време за резервация ще преценя дали да се спуснем към Благоевград от езерата или да останем за втора нощувка в Сепарева баня. А и мерси за информацията за извора в Сепарева баня, не го знаех това.

Връзка към мнение

Лифтът се движи постоянно, ето сайта с работните времена и цените: https://www.rilskiezera.bg/?act=content&rec=51

Температурите през лятото са прекрасни, много добро място да избягаш от жегата в ниското. Става за къси ръкави, но слънцето е доста силно и е хубаво да се предпазите от изгаряне кой с каквото има. Маршрутът е много добре маркиран, няма никакъв шанс да се изгубите, а и с толкова много народ по пътеките дори да имате някакви колебания, мисля че много бързо ще се разсеят. През уикендите там е като на Витошка, включително мацките на високи токчета и по джапанки. Според мен поне до Бъбрека няма как да не се справите. През делничните дни на мен ми е много по-приятно да ходя там, пак има хора, ама не е чак такава глъчка и да се чудиш как да се разминеш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Без SPF 50 и нагоре широкоспектърна слънцезащита плюс широкопола шапка - никакви езера! Напълно сериозна съм - изгаря се бързо и лесно. Аз лично бих препоръчала повече широки и свободни, отколкото къси ръкави по тази причина.

Има големи опашки на лифта, доста е комерсиализирано. Дъни чалга от хижата там. Езерцата обаче са изключително красиви.

Пригответе си сандвичи, които да се спаружат бързо, за да има с какво да хапват рибките в Бъбрека.  Обичат да гризкат и мръсни крака, ако изядете сандвичите. Не ядат комерсиални кроасани като 7Days. Мръсните крака са им по-вкусни. Вие си правете изводите.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Иван Попов

До колкото се сещам това в Сапарева баня е гейзер и както казва кака Поли е над 102 градуса.:)

Също така в с.Овчарци (2км. от  Сапарева баня )се намира водопадът ГОРИЦА.

А седемте рилски езера,ние сме минавали всичките и за 3 часа ,но си е доста ходене и не Ви го препоръчвам.А минахме по-различни пътеки: на отиване през всичките езера, а на връщане през Дъновската полянка.:)

 

20150903_181324.jpg

20150903_184652.jpg

20150903_184350.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И аз се интересувам от този край на България с  посещение на Седемте рилски езера, основна цел и други наоколо. Търся хотел, например хотел Магнолия в Паничище. Някой отсядал ли е там. Моля, някой с отзиви да каже.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Mistress of Germs каза:

Пригответе си сандвичи, които да се спаружат бързо, за да има с какво да хапват рибките в Бъбрека.  Обичат да гризкат и мръсни крака, ако изядете сандвичите. Не ядат комерсиални кроасани като 7Days. Мръсните крака са им по-вкусни. Вие си правете изводите.

 

Как ми се иска това с храненето на рибите на рилските езера да е някаква много лоша шега. Чета и не мога да повярвам как е възможно дори и там да се опитваме да нарушаваме екологичния баланс на природата. 

 

А иначе в планината се ходи винаги с пластове дрехи. Дори и лятото връхната дреха е задължителна.  

 

Ние спахме на Паничеще вечерта преди да се качим на Рилските езера и така успяхме да сме на лифта преди да отвори в 08:30 и да избегнем опашките. Ако идете през седмицата навалицата е по-малко, макар че август е отпускарски сезон. И внимавайте ако е понеделник, защото имат различно работно време: https://www.rilskiezera.bg/?act=content&rec=51

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Четох мненията и с удоволствие видях и това за село Овчарци и водопадът там, който е неясно защо толкова слабо известен. Точно това беше първото, което ми хрумна като видях темата и щях веднага да го сложа, ако го нямаше. Другите съвети разбира се са не по-малко добри. Достъпът до водопада е лесен, близо е до Сапарева баня и магистрала Струма, съответно и София и е странно че остава в сянка. Водопадът ще отнеме максимум час отклонение и предвид програмата за деня след Сапарева баня, е напълно логично да го вкарате в програмата. Относно сравнението на на гледките над Рилския манастир и Стобските пирамиди, според мен няма защо да се сравняват, защото са коренно различни места. Преценете от снимки на Стобските пирамиди, дали такъв тип релеф с причудливи скални форми е интересен за вас и ако ви харесва посетете. Аз препоръчвам силно, стига да не е в най-големите жеги. За Партизанска поляна също подкрепям с две ръце, но както споменах и по-рано сравнението между тези природни забележителности е нелогично и грешно. Харесва ми програмата ви. Лека е и ще можете да се насладите на това, което видите, без да се претоварвате. 

Редактирано от Krum4ov
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Мисля че се убедих да посетим Рилските езера или поне част от тях. Относно изгарянето, не ме притеснява много, понеже вече всички сме доста мургави от прекарани около 30 дни на плажа по цял следобед, но ще си взема някое масло за всеки случай. Водопадът също е интересно предложение, за което благодаря, а стобските пирамиди и партизанската поляна ще ги посетя и двете най-вероятно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Никой обаче досега не предложи водопад Скакавица на който изходната точка е съвсем наблизо до тази на лифта за езерата. Маршрута не е тежък, минава през гора до хижата, а после е открит до самия водопад. В Рила има какво да се посети и види, не е като да няма. Единствено е въпрос на избор от ваша страна... ;)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Програмата е такава, че няма да стигне времето и за Рилска скакавица, и за Седемте езера. Аз лично през лятото бих предпочел водопада, понеже е може би единственият водопад у нас, който е пълноводен почти целогодишно, докато по пътеката от лифта до Бъбрека е лудница. Иначе спокойно за ден става да се остави колата до Зелени преслап, да се отиде до Скакавица, и оттам  към Бъбрека. Пътеката е лесна, има само един малко по-тежък участък. Щом дори и жена ми се справи миналата година, без да се налага да я нося на гръб (за разлика от стандартното качване на езерата едно по едно). Но, ако ще се ходи и до водопада, и до Бъбрека, това ще отнеме в най-добрия случай двойно повече време от предвидените 3 часа за разходка.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Програмата е такава, че няма да стигне времето и за Рилска скакавица, и за Седемте езера. Аз лично през лятото бих предпочел водопада, понеже е може би единственият водопад у нас, който е пълноводен почти целогодишно, докато по пътеката от лифта до Бъбрека е лудница. Иначе спокойно за ден става да се остави колата до Зелени преслап, да се отиде до Скакавица, и оттам  към Бъбрека. Пътеката е лесна, има само един малко по-тежък участък. Щом дори и жена ми се справи миналата атагодина, без да се налага да я нося на гръб (за разлика от стандартното качване на езерата едно по едно). Но, ако ще се ходи и до водопада, и до Бъбрека, това ще отнеме в най-добрия случай двойно повече време от предвидените 3 часа за разходка.

Би ли описал по-подробно този преход - ако оставим колата на  Зелени преслап до Скакавица, водопада и след това към Рилските езера. На връщане от Рилските езера може ли да се слезе с лифта? От долната станция на лифта можем ли да се върнем до колата?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
32 minutes ago, alienad said:

Би ли описал по-подробно този преход - ако оставим колата на  Зелени преслап до Скакавица, водопада и след това към Рилските езера. На връщане от Рилските езера може ли да се слезе с лифта? От долната станция на лифта можем ли да се върнем до колата?

Възможно е. Не трябва да е не повече от 2 км от лифта до Зелени преслап. Мисля, че еднопосочният билет с лифта е 10 лв. По-щадящо ще е обратното - да се тръгне с лифта нагоре. Но така ще трябва да плащате и за паркинг за колата. Идеята на Зелени преслап е тъкмо да не се плаща за паркинг и лифт, а и е на стотина метра повече надморска височина, отколкото е долната лифтова станция.

от Зелени преслап до хижа Скакавица е около час ходене, тръгва се по един черен път за кратко и после през гората. От Хижата до водопада е докъм 30 минути, но после трябва да се върнете. Теоретично има възможност по едни чукари встрани от водопада да се изкатери човек до над него и да се продължи към езерата, но е изключително опасно, без маркировка и изобщо си е прекомерен риск. Нищо, което дори и най-бегло да напомня на пътека. Така че трябва да се върнете до хижа Скакавица и оттам да поемете по червената маркировка към Бъбрека. В началото тръгват няколко маркировки заедно като табели има почти на всеки две-три дървета. Някой там е усвоявал пари по разни проекти и се е престарал. Нацвъкали са всичките табели в този участък на пътеката и са си усвоили паричките, на всичкото отгоре на тия табели цветовата маркировка невинаги съвпада с тази, която е определена от БТС. А по-нагоре, по пътеката към хижа Рилски езера, има едно-две места, където има нападали дървете и трябва да се внимава да не се изтърве зелената маркировка. Не тази пътека обаче ви интересува. На около 15 минути (мисля) след хижа Скакавица има ясен разклон, където червената лентова маркировка за Бъбрека завива надясно и нагоре от черния път. Наклонът за кратно е по-стръмничък, после се излиза на открито и се няма къде да се объркате - все направо и по коловете.

От Скакавица до Бъбрека би трябвало да отнеме по-малко от два часа с почивките. Вече оттам нататък преценявате с какво време и сили разполагате.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Подкрепям за Зелени преслап и Скакавица с водопада. 

Да не забравяме, че ако хората не са ходили планина, тяхната граница на комфорт на ходене е не повече от час.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.