Прескочи до съдържание

Почивка на езерото Балатон


Olia

Препоръчани мнения

Здравейте,

Да споделя какво съм организирала и ако някой има наблюдения и съвети за района ще съм много благодарна, защото почти няма информация. И така, вместо второ море, решихме да направим пътешествие с кола до езерото Балатон, с крайна точка Братислава, като сме 2 възрастни, 2 тийнейджъра и куче (йорки:). Първа нощувка (тръгваме  след 2 дни) ще е в Szeget, за да не ни дойде много пътя. Следват 3 нощувки в Siofok - градчето е на брега на езерото, резервирала съм четворка стая в Belvarosi Panzio през booking за 326 евро, с линка за 75евро кешбек. След което отиваме в Heviz, което е на около 8 км от езерото Балатон, а пък самото езеро Heviz се води за най - голямото термално езеро в Европа, като цяло градчето е спа дестинация. Там съм резервирала 4 нощувки пак през booking, пак с линка за 75 евро, но през друг акаунт с друга карта, цената на нощувките е 264 евро, Altan Apartments е мястото, където ще спим. За финал ще отскочим до Братислава за 2 нощувки, като там ще спим в Botel Pressburg, букнат през 3-ти акаунт в booking с линка 75, за 260 евро. Допълнително ни таксуват кученцето по 25 евро на вечер (ужас). На връщане взех един апартамент за една нощувка в Белград, за да разделим пътя, пък и да хапнем, близо до Кале мегдан. Като цяло идеята на пътуването е хем да е лежерно и без да бързаме, хем да поразгледаме някакви красоти, хем да е близо. Лошото е, че заради домашния любимец и нуждата от паркинг сме силно ограничени в избора на хотели, но това е положението. Ако някой е наясно с района, приемам всякакви съвети и препоръки, включително кулинарни:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще ви хареса:) Два пъти съм ходила на Балатон и имам много приятно спомени. Особено красиво е вечер за разходка. Е, малко странно ми беше да се къпя там. Разни треви растат във водата...има и доста рибки. Ама като се качих на един дюшек и не слязох от него. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дано @Topfly види темата, той освен експерт по района е и местен :)
Миналата година с Wilks и Makler се подмотавахме около Балатон иммено по неговите съвети, а един от тях не успяхме да изпълним. Може би ще имаш възможност за това:

"Ако имате време и желание, не е лоша програма да минете с ферибота от Szantod до Tihany. Фериботите се движат на 40 минути от сутринта 6:40 до 21:20. Цената на ферибота е около 5,5 евро за колата и по около 2 евро на човек."


Спахме в Székesfehérvár  (чийто център определено си заслужава) и разглеждахме крайбрежието около Siofok.
Всъшност Siofok.си е туристическо градче и предполагам доста посещавано в твоя период. Аз бих взел някое корабче за разходка из езерото, а околните градчета с колата.

IMG_1604.jpg

IMG_1606.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Благодаря @cck, това с ферибота ще го направим, както и това с корабчето. Поразгледах в интернет и намерих няколко аква парка също, а и нещо като въжен парк (тип Коколандия):

http://zamardikalandpark.hu/

http://zobori.hu/hu/

Някакви съвети за храна?:)

Връзка към мнение

Ами Унгария е - гулаш (възможен е само с говеждо месо),  традиционна люта рибна супа, студена вишнева супа, лечо (подобно е на нашия гювеч), Pörkölt (прилича на телешко рагу, но е доста черен пипер).

А за десерт - торта Добош :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
8 minutes ago, cck said:

Ами Унгария е - гулаш (възможен е само с говеждо месо),  традиционна люта рибна супа, студена вишнева супа, лечо (подобно е на нашия гювеч), Pörkölt (прилича на телешко рагу, но е доста черен пипер).

А за десерт - торта Добош :)

Най-добре ми звучи тортата:dancing:

Връзка към мнение
5 minutes ago, cck said:

Ами Унгария е - гулаш (възможен е само с говеждо месо),  традиционна люта рибна супа, студена вишнева супа, лечо (подобно е на нашия гювеч), Pörkölt (прилича на телешко рагу, но е доста черен пипер).

А за десерт - торта Добош :)

И понеже финалът е в Братислава - в Словакия е доста популярен и гулаш с еленово месо, като не наблягат чак толкова на пикантните подправки. Супите там са като нашите, но с по-различни подправки. Например в боб-чорбата (фазульова польевка) слегат картофи и пържен бекон и я заливат със сметана.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 minute ago, master_of_germs said:

И понеже финалът е в Братислава - в Словакия е доста популярен и гулаш с еленово месо, като не наблягат чак толкова на пикантните подправки. Супите там са като нашите, но с по-различни подправки. Например в боб-чорбата (фазульова польевка) слегат картофи и пържен бекон и я заливат със сметана.

Това определено е приемливо:) Представих си как се яде гореща люта чорба в това време:O

Връзка към мнение

Аз бих препоръчал посещение на Badacsony с преспиване там или с автобус от Héviz. Badacsony е много известен регион с хубави бели вина и много изби. Може да си направите хубава обиколка на избите с дегустация, но след това не е препоръчително да карате кола, защото в Унгария не може да караш кола дори с минимално количество алкохол в кръвта. Дори и при една бира глобяват.

Друго препоръчително място за посещение е полуострова Tihany.

От Siófok може да минете с ферибота Szántód - Tihany и така да посетите Tihany на път за Héviz.

 

Ако искате да се къпете в Балатон имайте предвид, че южната част, където е Siofok водата е много плитка и ще трябва да навлезете 100-200 или повече метра в езерото докато стане достатъчно дълбоко за плуване. Северната част на езерото е много по дълбока и реално на няколко метра от брега е подходяща за плуване. Водата на езерото не е прозрачна, защото има доста тиня. Не е случайно, че името на езерото произлиза от славянската дума блато цък

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
33 minutes ago, Topfly said:

Аз бих препоръчал посещение на Badacsony с преспиване там или с автобус от Héviz. Badacsony е много известен регион с хубави бели вина и много изби. Може да си направите хубава обиколка на избите с дегустация, но след това не е препоръчително да карате кола, защото в Унгария не може да караш кола дори с минимално количество алкохол в кръвта. Дори и при една бира глобяват.

Друго препоръчително място за посещение е полуострова Tihany.

От Siófok може да минете с ферибота Szántód - Tihany и така да посетите Tihany на път за Héviz.

 

Ако искате да се къпете в Балатон имайте предвид, че южната част, където е Siofok водата е много плитка и ще трябва да навлезете 100-200 или повече метра в езерото докато стане достатъчно дълбоко за плуване. Северната част на езерото е много по дълбока и реално на няколко метра от брега е подходяща за плуване. Водата на езерото не е прозрачна, защото има доста тиня. Не е случайно, че името на езерото произлиза от славянската дума блато цък

 

 

Ние ще сме с кола, така че ще го посетим, даже мисля и се надявам, че ще имаме достатъчно време да обиколим цялото езеро. Вината определено ще ги дегустирам, съпругът ми не пие алкохол изобщо, което е голям късмет:))

Това, че е тиня честно казано малко ме притеснява, но каквото такова. Благодаря за информацията @Topfly

Връзка към мнение

Жалко , че сте изпуснали тaЗ годишния Balaton sound festival ... разбира се ако си падате по този тип музика. Ние сме дърти магарета и "леко" сме минали възрастовата граница на целевата аудитория  , но какво да се прави...  Преди мисля , че беше края на август, но тази година са го изместили  юли:

https://en.festival.travel/festivals/balaton-sound/

Преди две години бяхме и буквално се разцепихме. Не можете да си представите колко палатки имаше. 

Регионът е много живописен , но на мен специално ми е и малко соц. 

Спахме тук-  Hotel Kentaur Siofok, разгледай го . Хотелът е на 2 линия от езерото с готина градина и децата май бяха безплатно, отпред има безплатен паркинг. Храната им беше супер.... изобщо се погълна максимално количество витамин Ц с тез пикантни манджички:). 

За ферибота са ти казали горе.... 

Вечер залезите са много красиви и  крайбрежните алеи предлагат възможности за лежерни разходки и готини кръчми за доволно количество бира:).

 

16B4C9C8-5641-4C95-A29F-37B7A92FF0E0.JPG

EDB5C088-C42E-40E7-A697-8E5932EEDC5C.JPG

02B521A4-17D1-4BBA-8C37-C090D8DEEF07.JPG

C876FBC2-D92D-4F98-80B3-CD0722BBC85C.JPG

26BC874C-0AF0-4C59-A3D0-F64B13A7DC2D.JPG

6935EF33-FE7E-41EB-9601-809546F3BD65.JPG

B96710AD-DE5A-4087-A79E-B61C9424EBAB.JPG

1B1DA911-3EAC-486C-AA1E-6471A4A1E4A0.JPG

01169AD0-1BDA-4184-8345-CB03F366E579.JPG

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
20 minutes ago, liliya said:

Жалко , че сте изпуснали тaЗ годишния Balaton sound festival ... разбира се ако си падате по този тип музика. Ние сме дърти магарета и "леко" сме минали възрастовата граница на целевата аудитория  , но какво да се прави...  Преди мисля , че беше края на август, но тази година са го изместили  юли:

https://en.festival.travel/festivals/balaton-sound/

Преди две години бяхме и буквално се разцепихме. Не можете да си представите колко палатки имаше. 

Регионът е много живописен , но на мен специално ми е и малко соц. 

Спахме тук-  Hotel Kentaur Siofok, разгледай го . Хотелът е на 2 линия от езерото с готина градина и децата май бяха безплатно, отпред има безплатен паркинг. Храната им беше супер.... изобщо се погълна максимално количество витамин Ц с тез пикантни манджички:). 

За ферибота са ти казали горе.... 

Вечер залезите са много красиви и  крайбрежните алеи предлагат възможности за лежерни разходки и готини кръчми за доволно количество бира:).

 

16B4C9C8-5641-4C95-A29F-37B7A92FF0E0.JPG

EDB5C088-C42E-40E7-A697-8E5932EEDC5C.JPG

02B521A4-17D1-4BBA-8C37-C090D8DEEF07.JPG

C876FBC2-D92D-4F98-80B3-CD0722BBC85C.JPG

26BC874C-0AF0-4C59-A3D0-F64B13A7DC2D.JPG

6935EF33-FE7E-41EB-9601-809546F3BD65.JPG

B96710AD-DE5A-4087-A79E-B61C9424EBAB.JPG

1B1DA911-3EAC-486C-AA1E-6471A4A1E4A0.JPG

01169AD0-1BDA-4184-8345-CB03F366E579.JPG

Страхотни снимки! Яд ме е и мен, че сме го изпуснали фестивала, дори незнаех, че съществува, но като започнах да проучвам района го видях, а пък слушам точно такава музика.... Хотела ще го погледна, но нищо чудно да е зает и затова да не излиза. Точно това ми се прави.... лежерни разходки на живописно място.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , Olia каза:

Страхотни снимки! Яд ме е и мен, че сме го изпуснали фестивала, дори незнаех, че съществува, но като започнах да проучвам района го видях, а пък слушам точно такава музика.... Хотела ще го погледна, но нищо чудно да е зает и затова да не излиза. Точно това ми се прави.... лежерни разходки на живописно място.

То не пречи догодина да повторите... :), а за фестивала сме винаги готови :) , може да свирнете за следващия път . ... а ако се съчетае и с Хунгароринг ще бъде повече от перфектно :)

Редактирано от liliya
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 hour ago, liliya said:

То не пречи догодина да повторите... :), а за фестивала сме винаги готови :) , може да свирнете за следващия път . ... а ако се съчетае и с Хунгароринг ще бъде повече от перфектно :)

Може и да го измислим:) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз на Балатон преди години

ядох страхотен паниран хек. Като се замисля този хек си остава най-вкусната риба, която някога съм опитвала.Ако ви попадне - нападайте!

Редактирано от Roberto Baggio
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 13 часа, Olia каза:

Това, че е тиня честно казано малко ме притеснява, но каквото такова. Благодаря за информацията @Topfly

Тинята е различна като количество на различните места. Южната част където ще бъдете дъното е по скоро пясък, но водата рядко е прозрачна. От северната страна на езерото обаче има места, където затъваш до глезените в тинята, като се разхождаш в езерото. В началото е доста страно, но се свиква ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пуснах тези паркове в темата за увеселителните паркове, но ги пускам и тук, за да е по систематизирано за Балатон. Първият парк е до Siofok, Zamardi се казва градчето. Вторият е между Balatonfured и Tihany.

 

парк тип Коколандия, за катерене. Много голям и много приятен, има трасета за всички възрасти (и за много мънички деца, и за възрастни)

http://zamardikalandpark.hu/

 

другото е аква парк, също много приятен, има спа зона и съоръжения за всички възрасти:

http://annagora.com

 

IMG_7344.JPG

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
On 8/5/2017 at 10:16 PM, Roberto Baggio said:

Аз на Балатон преди години

ядох страхотен паниран хек. Като се замисля този хек си остава най-вкусната риба, която някога съм опитвала.Ако ви попадне - нападайте!

@Roberto Baggio пробвахме го този хек на Napfeni strand, наистина е ужасно вкусен:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Olia каза:

@Roberto Baggio пробвахме го този хек на Napfeni strand, наистина е ужасно вкусен:)

Ха......много се радвам :) Хапвайте и да ви е сладко!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 8/4/2017 at 5:00 PM, Olia said:

Следват 3 нощувки в Siofok - градчето е на брега на езерото, резервирала съм четворка стая в Belvarosi Panzio

Преди 3 години спахме на същото място. Хотелчето е на кръстовище и е малко шумно,но иначе е много чисто и приятно,с удобни възглавници и матраци:) Градчето беше тихо и спокойно в началото на септември.

 

IMG_0620.JPG

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
56 minutes ago, misha said:

Преди 3 години спахме на същото място. Хотелчето е на кръстовище и е малко шумно,но иначе е много чисто и приятно,с удобни възглавници и матраци:) Градчето беше тихо и спокойно в началото на септември.

 

IMG_0620.JPG

Да, шумно е, закуската беше добра и като цяло е добро хотелчето. Сега е голяма лудница в градчето:)

Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...
На 4.08.2017 г. в 17:00, Olia каза:

езеро Heviz се води за най - голямото термално езеро в Европа

Как беше там? Дъното покрито ли е с нещо, върху какво стъпваш? За шкафчетата и кърпите видях, а шезлонги има ли включени в билетите?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.