Прескочи до съдържание

Смяна на фамилия - резервиране на самолетни билети преди това


Препоръчани мнения

Здравейте, 

Намерих една тема по този въпрос, но е много стара и бих искала да питам някой дали има подобен опит. Искам да резервирам билети за пътуване след няколко месеца, но това ще е след сватбата ми, съответно ще съм със сменена фамилия и паспорт. Писах на авиолинията (Qatar Airways), но те ми отговориха, че не сменят имената на билетите в никакъв случай. Тъй като до сега нямам опит с пътуване извън Европа, съм раздвоена как да процедирам. Дали може просто да си напиша бъдещата фамилия при резервацията, дори не знам дали ще ми искат номер на паспорт при резервацията, тогава нямам как да дам бъдещия :D А ако сега си напиша сегашната фамилия, после ще трябва да се обяснявам по летищата, че съм с нова фамилия, което ми се струва доста рисковано. 

Някой да е бил в подобна ситуация и да има съвет? 

Благодаря

Връзка към мнение

Аз имах подобен случай, но след скючването на брак пътувах със стария паспорт, защото новия не беше готов, а и на него ми беше визата.Питах дори граничните полицаи на летището, но нямах никакъв проблем. Пътуването ми беше в рамките на един месец след сключване на брака, какъвто е срока за подаване на документи за нов паспорт и лична карта. За всеки случай за нашето летище си носех и удостоверението за брак и номерчето от полицията за подадени документи. Никой не ми ги потърси.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нашето пътуване ще е точно 2 месеца след брака, така че до тогава ще трябва да съм сменила паспорта. Може би наистина, за да е най-сигирно, ще си нося удостоверението с мен.

Връзка към мнение

Ако си купиш билетите с новата фамилия и си смениш паспорта дотогава, няма да има нужда да го носиш. Проблема при мен беше, че аз нямах идея, че ще си сменям фамилията като купувах билетите и кандидатствах за виза. Важното е имената да са еднакви навсякъде.

Връзка към мнение

Не трябва да се притесняваш толкова, защото жена да си смени фамилията не е прецедент. Аз имах същия казус - купих билети за над 10 полета преди сватбата и сложих моминската си фамилия. Аз съм с тире и тива вярвам улесни нещата никой да не каже нищо по летищата. Въпреки реално погледнато аз вече да бях с различна фамилия чисто юридически.

В София никой няма да ти направи проблем. Носи си брачното свидетелство и копие на документи с новата и старата фамилия.

Ако обаче си много притеснена си извади удостоверение за идентичност на имена, преведи, легализирай и си бетон :)

Връзка към мнение

Най-добре използвайте 30-дневния срок - т.е. оженете се до 30 дена преди пътуването ви. После си подайте документите за смяна на паспорт в нужните срокове, а пътувайте със стария. Като се върнете, новите ще са готови.

 

Връзка към мнение

Сума ти хора пътуват след смяна на името. Просто носиш документа, който удостоверява, че си ти (акта за брак). Или след като знаеш предварително какво ще правиш, купуваш билетите с новото име. Никакви проблеми и в двата случая.

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Ще използвам тази тема да питам.

Дъщеря ми сключи брак преди три седмици в Германия.От две седмици са в България и тя си смени документите с новата си фамилия.В неделя трябва да да си летят за Германия с Луфтханса.

Има издадено Удостоверение за сключен граждански брак на български език.Дали това ще е достатъчно?

Връзка към мнение

Да кажа какво стана.Нямаше никакви проблеми.Дъщря ми звънна в офиса на Луфтханса в София.

казаха и да изпрати мейл (най-добре на български,защото ще се чете в софийския офис) с копие от акта за сключване на граждански брак и новата лична карта.При което почти веднага и издадоха нов билет с новата фамилия.

Така че,ако на някой му се прежени,но се страхува да не загуби самолетен билет,да действа смело😀

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, ECC каза:

Да кажа какво стана.Нямаше никакви проблеми.Дъщря ми звънна в офиса на Луфтханса в София.

казаха и да изпрати мейл (най-добре на български,защото ще се чете в софийския офис) с копие от акта за сключване на граждански брак и новата лична карта.При което почти веднага и издадоха нов билет с новата фамилия.

Така че,ако на някой му се прежени,но се страхува да не загуби самолетен билет,да действа смело😀

Викаш, дават им и на женените да летят,:))))))))))))

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Здравейте! Тъй като ме интересува същият въпрос бихте ли споделили актуална информация? Доколкото разбирам няма проблем да се пътува със старите документи, които реално са си валидни, преди да са издадени новите със сменената фамилия. А дали се изисква да се носи някакво "доказателство", че си един и същ човек? 

Връзка към мнение

След разговори с няколко различни а/к , името в билета  трябва да отговаря на името в паспорта, без значение, че е старото име. Съпругата ми пътува със старото име (за да съвпада името с това в паспорта).

Връзка към мнение
На 9.07.2019 г. в 18:05, stanislavpp каза:

След разговори с няколко различни а/к , името в билета  трябва да отговаря на името в паспорта, без значение, че е старото име. Съпругата ми пътува със старото име (за да съвпада името с това в паспорта).

Благодаря Ви за отговора! А от границата искаха ли съпругата Ви да предостави някакъв друг документ като удостоверение за граждански брак или удостоверение за идентичност на имената?

Връзка към мнение
преди 38 минути , dtskoycheva каза:

Благодаря Ви за отговора! А от границата искаха ли съпругата Ви да предостави някакъв друг документ като удостоверение за граждански брак или удостоверение за идентичност на имената?

Питането ви е доста неясно и внася объркване.

Ако след закупуването на билета с една фамилия сте сключили брак и сменили фамилията си и документите ви за самоличност вече са с новата фамилия ще трябва да смените името и в самолетния билет. Ако сте закупили билет с едно име, сключили сте брак и сте сменили фамилията си, но все още не сте сменили документите си за самоличност, то тогава не правете нищо и си пътувайте спокойно. Точно това означава, че имената в билета трябва да съвпадат с имената по паспорта.

Документ за идентичност на имената се носи само ако има разлика в името на билета и името в документа за самоличност. Ако е така съветвам ви да се свържете с авиокомпанията и да искате промяна на името в билета. Тогава ще представите документите, които ви изискат.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

По принцип името ти е такова, каквото показват документите.

Ако според теб се казваш Петър, а по документи си Иван, недей да твърдиш пред всякакви институции, че си Петър, защото ще имаш проблеми.

  • Браво 2
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Хахаха

Просто не съм имала такъв случай и затова питам повече. Не бих искала да изкарам сватбеното пътуване на летището, защото не са ме пуснали в страната, която искаме да посетим поради липса на някакъв документ 😄 

Връзка към мнение

Може би питането е свързано с това какво става, когато на документите за пътуване и билета си с едно име, а в системата при поверката на граничните власти вече излизаш с друго име и дали това не е причина за недопускане в страната, която иска да посети?

Връзка към мнение
10 minutes ago, TinkerBell said:

Може би питането е свързано с това какво става, когато на документите за пътуване и билета си с едно име, а в системата при поверката на граничните власти вече излизаш с друго име и дали това не е причина за недопускане в страната, която иска да посети?

В страната, в която влизаш /чуждата държава/, нямат връзка с българското ГРАО, още повече с общините, които поддържат регистрите на населението.

А нашите гранични власти на излизане от страната ти проверяват само валидността на документа и дали не е фалшив. Така, че няма проблем, ако пътуваш с документ с фамилията преди брака, ако този документ е валиден.

По Закона за българските лични документи  имаш 1-месечен срок от промяната - име, постоянен адрес, да подадеш заявление за нова лична карта. След това има още 1 месец да ти я издадат, през което време пак ползваш старата лична карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...


   Останах сериозно изненадан , че протокола на всяка а/к е различен при смяна на фамилно име (след сключване на брак и вадене на нов паспорт ) . Ще споделя набързо перипетиите по смяната с няколко различни а/к.

 

1. Interjet за полет Ню Йорк - Лима - Ню Йорк : отне общо 5 минути по телефона и получени по имейл нови билети , безплатна смяна

 

2. ЛАТАМ за полети Лима - Куско и Лима - Арекипа : отне 60 часа, три телефонни разговора и четиринайсет имейла !!! , процедурата е да се отвори кейс , след получен линк от тях да се изпратят снимки на стар и нов паспорт, снимка на свидетелството за брак . После потвърждение на промяната , пак снимки , че номера на старият на паспорт не отговарял според тях, накрая смениха само името по едната резервация и сложиха напълно друг номер на паспорта. После нови разговори и нови имейли, най-накрая оправиха и двете резервации, безплатно!

 

3. Амазонас за полети Куско - Ла Пас - Куско и Ла Пас - Уюни - Уюни го раздадоха много ларж. Един телефонен разговор и един имейл със заръка носете си копия на старият паспорт и свидетелство за брак, и няма да имате проблеми - не се налагало издаването на нови билети !!! ,съответно е безплатно.


“Good afternoon, inform you that consultations have been made with the corresponding area, and due to the change of passport you must present a copy of the marriage certificate, a copy of the old passport along with the current passport.“

 

4. Air Serbia ме изненадах неприятно с 50€ такса за директният полет Ню Йорк - Белград - Ню Йорк . Опитах се да им обясня на чист сръбски, после на английски , после на български и пак на сръбски , че няма как да се купи през сайт двупосочен билет с едно фамилно име в едната посока и друго за ритърна, но те си баят, че те сурвакат с 50€ за name correction и че господарят Етихад им е заповядал така. Отне 10 минути  и плащане на таксата по телефона.


 

Останаха за смяна на фамилното име още четири полета из Колумбийско ( Авианка и ЛАТАМ ), там вече ще изпитам и готовността им да се добави , и малчугана (инфант)  към вече направените резервации..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте. При нас с жена ми има сходен казус, имаме билети от миналата година, междувременно сключихме граждански брак и тя си смени фамилията, съответно и в личните документи. Ще пътуваме с България еър и Търкиш, които твърдят, че с преведено свидетелство за граждански брак нямало да има проблем, въпреки че билетите й са със старата фамилия. Някой имал ли е конкретен опит с тези две авиокомпании да сподели дали наистина е така?

Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...
Боян Димитров

Искам да купя самолетни билети в момента, но ми предстои смяна на паспорта, защото по време на влизането в страната , ще са изтекли. Ще има ли проблем

Връзка към мнение

Не, защо да има? Трябва да имаш валиден паспорт като пътуваш, като купуваш билета е все едно.

Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 3 часа, neuromancer каза:

Не, защо да има? Трябва да имаш валиден паспорт като пътуваш, като купуваш билета е все едно.

Поиска ми да въведа номера на паспорта. А като го сменя , ще имам нов номер

Връзка към мнение

Ами би трябвало да можеш да го смениш. На мен само веднъж ми се е случвало да ми иска номер на паспорта, май България Ер беше, обадих се да кажа, че е сменен.

Аз в интерес на истината не съм виждал да сравняват никъде номер на паспорта, а едно време често съм сменял паспорта по средата на пътуването.

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.