Прескочи до съдържание

Япония през октомври/ноември


Guinness

Препоръчани мнения

Здравейте!

Имам няколко въпроса за Япония и ще се радвам, ако може да ми помогнете. Обмислям да пътувам до Токио, но трябва да бъде до края на годината. Някой знае ли през октомври/ ноември как е времето там? Притеснява ме малко, че полетът с Катарските авиолинии пристига в 22:45ч. на летище Ханеда, което означава, че аз по-рано от 23:30ч. няма да мога да излезна от летището. Тъй като никога не съм пътувал сам, и то на такава далечна дестинация, ми е малко объркано дали ще успея да се предвижа и да се оправя до хотел/ хостел. Езиковата бариера предполагам също ще бъде голям проблем, защото доколкото съм чувал японците не говорят много английски език. Та като се замисля сам на летището в полунощ и с всички йероглифи ще ми е доста трудничко.  :lol:

Прочетох доста мнения за маршрути и места, които са must see и планувам да направя някакъв подобен маршрут. Общо-взето времето за престой ще го помисля спрямо бюджета. Как са цените на местата със забележителности - примерно музеи, качване на тв кули, храмове и прочие? Някой може ли да ме посъветва горе-долу с какъв дневен бюджет е нужно да разполага човек като не броим спането и хранения в ресторанти? Относно самите пътувания - държа да посетя Токио + Фуджи (колко дни бихте ми препоръчали), Киото, Нара, Никко? 

Благодаря предварително!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Здрасти, и добре дошъл :)

Отделих питането в нова тема за прегледност, нали е твоя план и твоето пътуване. И разбира се да се включа с "акъли" по питането.

През октомври все още би могъл дори да хванеш края на есенното цъфтене на дърветата. Много е живописно.

Обновената версия на добър овлайн гайд за Япония на английски можеш да намериш тук:

http://www.japan-guide.com/
 

В колкото и часа да кацаш, не мисля, че е от голямо значение - всичко си работи, транспорта най-вече :)

Има надписи на латиница за де що има влак. Не говорят много, но то и няма да ти трябва :) - за всичко са предвидили автомати.

Така, че по въпроса с притесненията дали ще се оправиш изобщо не е страшно.

 

За това какво би могъл да посетиш?
Ами то Япония е много разнообразна държава - природа, култура (местна и чужда), хай-тек, лоу-тек, изобщо много има за гледане.

За придвижването извън Токио, видя ли темата за Japan Pass-a?

Ще помагаме и с маршрута, ти помисли какво предпочиташ да разглеждаш.

 

Апропо, започнаха тазгодишните Дни на японската култура в България. Виж дали нещо ще ти хване окото като мероприятие, а на място можеш да задълбаеш по темата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

http://magelanci.com/topic/3307-%D1%8F%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B5%D0%B5%D0%B5%D1%85-%D1%8F%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%8F/

 

В тази тема съм описала подробно всичко за нашето пътуване през октомври 2014 и ще намериш отговор на много от въпросите.

Времето беше чудесно - както е в момента у нас - красиво начало на есента. Ще видиш прогнозите, като наближи пътуването ти.

Ако искаш да видиш много места, задължително си купи JR Pass - в темата съм описала какво се прави. Транспортът в Япония е много скъп.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Япония ми е най-мечтаната  от по-далечните дестинации..Никога няма супер билети както излизат за Ю.Америка и други местенца..аз ще си чакам за такива. Толкова съм запален, че ако изскочи нещо, бих отишъл сам или с някой непознат

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте!

Имам няколко въпроса за Япония и ще се радвам, ако може да ми помогнете. Обмислям да пътувам до Токио, но трябва да бъде до края на годината. Някой знае ли през октомври/ ноември как е времето там? Притеснява ме малко, че полетът с Катарските авиолинии пристига в 22:45ч. на летище Ханеда, което означава, че аз по-рано от 23:30ч. няма да мога да излезна от летището. Тъй като никога не съм пътувал сам, и то на такава далечна дестинация, ми е малко объркано дали ще успея да се предвижа и да се оправя до хотел/ хостел. Езиковата бариера предполагам също ще бъде голям проблем, защото доколкото съм чувал японците не говорят много английски език. Та като се замисля сам на летището в полунощ и с всички йероглифи ще ми е доста трудничко.  :lol:

Прочетох доста мнения за маршрути и места, които са must see и планувам да направя някакъв подобен маршрут. Общо-взето времето за престой ще го помисля спрямо бюджета. Как са цените на местата със забележителности - примерно музеи, качване на тв кули, храмове и прочие? Някой може ли да ме посъветва горе-долу с какъв дневен бюджет е нужно да разполага човек като не броим спането и хранения в ресторанти? Относно самите пътувания - държа да посетя Токио + Фуджи (колко дни бихте ми препоръчали), Киото, Нара, Никко? 

Благодаря предварително!

 

Здравей,

 

Аз няма да давам предложения за маршрути, има магеланци, които вероятно ще са ти по-полезни. Само да споделя, че съм кацала точно на Ханеда някъде 12.30 през нощта. Влаковете вече не работеха, но имаше автобуси. Японците ни наредиха стриктно на различни опашки, качиха ни куфарите - и всичко на шест. Добре е да разбереш къде точно ще отидеш от летището, за да те качат на точния автобус.

 

Приятно да ти е :)  

Връзка към мнение

Права е Рейни, заблудил съм се с положението, което заварих на Нарита (пак с Катарските авиолинии).

До по-малкото и по близко до централните токийски части летище Ханеда (ползва се предимно за вътрешни полети, но не само) има влакове, но те са до 21:00

http://www.haneda-airport.jp/inter/en/access/train.html

 

Т.е. след това е организацията с бусове:

http://www.haneda-airport.jp/inter/en/access/bus.html

 

или такси:

http://www.haneda-airport.jp/inter/en/access/taxi.html

 

За последната опция да подскажа за културелните разлики. Освен десния волан и влизането от ляво в автомобила (обичайно на задните седалки) вратата се затваря от шофьора посредством лост вграден в нея и команден бутон.

Получава се едно затръшване веднага щом влезеш, придружено със заключване :)

Тук с английския можеш и да позапецнеш, подходящо е да си носиш визитка на хотела или разпечатка от сайта.

Бакшиши обикновено не приемат. Банкнотите се предават и поемат с двете ръце (знак на уважение).

"Кон-бан-уа" (яп., приятна вечер) при излизане от таксито би било подходящо.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравей, друже! Очаква те друга планета - и като манталитет, и като възпитание, и като организация на мисълта. Утре ще се включа с подробен коментар, съвети и помощ на източния фронт, само да оживея, че концертите на Apocalyptica и Opeth на Античния просто ме довършиха тотално! На последния дори бях с японка...

 

Аригатоо годзаимааас!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Япония ни впечатли с всичко! И бихме се връщали отново и отново! Алекс е описала подробно и преди да пътуваме тази пролет неколкократно изчетох нейните впечатления и съвети. Аз исках да бъдем в Япония по време на цъфналите сакури и беше страхотно.Повечето посетени места се припокриват с тези на Александра. Бяхме и в Йокохама, Националния парк Фуджи-Хаконе-Ицу, известен с минералните си извори и риокани и долината Овакудани, която е активна вулканична зона и се виждат бълбукащи горещи езера.Тук ядохме от черните яйца, които според легендата удължават живота със седем години.В кратера на вулкана Хаконе се намира езерото Аши и може да се направи разходка с корабче.По пътя за Фуджи има един участък, маркиран е с пътен знак с музикална нота и когато се движиш по него асфалта пее песничката на вулкана Фуджи.Използвана е някаква по-специална технология при направата на този път и от съприкосновението на гумите с асфалта се чува мелодия.Иначе за нас Фуджи остана в облаци, качихме се само до  Четвърта станция, защото по-нависоко имаше снеговалеж. Успяхме все пак до го видим в цялото му величие от шинкансена на път за Киото. И тук отбелязвам, че в западните покрайнини на Киото в квартал Арашияма се намира бамбуковата гора Сагано, една от най-красивите в света и наистина приказно местенце.Стига се с влак до нея за около 30 мин....Много може да се пише за Япония и все няма да е достатъчно!

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

 

За придвижването извън Токио, видя ли темата за Japan Pass-a?

Ще помагаме и с маршрута, ти помисли какво предпочиташ да разглеждаш.

Да, прочетох цялата тема за Japan Pass и най-вероятно ще се възползвам, защото искам да видя доста места, които са далече едно от друго. 

Като за маршрут смятам нещо подобно:

Токио-Такаяма-Ширакава-Киото-Нара-Осака-Токио. От времето в Токио смятам да отделя за Никко и планината Фуджи.

 

 

В тази тема съм описала подробно всичко за нашето пътуване през октомври 2014 и ще намериш отговор на много от въпросите.

Цялата я прочетох. Страхотен пътепис придружен с много хубави снимки. Хирошима би било чудесно място за посещение, но мисля, че няма да ми стигне времето. Обмислям да се вместя в максимум 15-16 дни. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Времето

Нямаш никакви грижи с него през октомври в Япония. Освен ако не възнамеряваш да пътуваш доста на север към Хоккайдо, където определно ще е по-хладно, есента в Токио, хеле пък на юг, ще е по-топла дори и от България. Възможно е да те вали някакъв дъжд и да има мъгли, но те ще са леки и предполагам ще допринесат повече за свежите и красиви пейзажи, отколкото да ти развалят пътуването. Есента е особено прекрасна сред градините на храмовете в Киото с червеният японски клен до сивите каменни фенери. Много тур гидове препоръчват именно ходене през октомври.

 

Трансферът от Ханеда до центъра

Ханеда и центъра на Токио са свързани с множество транспортни връзки. Пристигането ти в 22:45 ч. не е никакъв проблем. Отиваш в държавата с един от най-добре развитите транспорти в целия свят. Основните железопътни артерии са 1. Монорейл (синьо) - да речем до Хамамацучо; и 2. Keikyu Line (червено) до гара Шинагава. Хващат се от Международния терминал, на който ще бъдеш. И двете пътуват за 13 минути до центъра. Ханеда ти е много по-добрият вариант от Нарита, което летище е на 70 км. извън Токио и всички средства (Нарита експрес, Собу Лайн и Кейсей Скайлайнера) пътуват за повече от час. Има монорейли от Ханеда чак до след полунощ през десетина минути. Но ако стане така че тотално се объркаш - идват рейсовете - има Tokyo shuttle bus - няколко вида, нон-стоп (и по-евтини, и по-скъпи). Такситата са трети вариант. Вратата им се отваря автоматично, шофьорът е с бели ръкавици, цените им са малко по-височки, но ти можеш да си направиш сметката като питаш предварително. И ако дори и тях изпуснеш и тотално се изгубиш - спокойно! Просто показваш адреса си за пренощуване на някои полицаи и в повечето случаи хората най-любезно те качват и закарват безплатно до мястото с поклон. Това е Япония. Последното място, на което да се притесняваш за транспорт.

 

Пас

Както е добре описано в съответните теми във форума, трябва да завериш паса си на място за 7, 14 или 21 дни от датата, в която желаеш да започне да ти тече. Това става на самата гара на гише JR за около 5 минутки. Бидейки го купил от България, ти ще получиш плик, в който ще имаш подробна карта и актуално разписание за цялата страна + туристическа информация и всякакви подробности, та дори и най-дезориентираният човек да си, с тази книжка ще се справиш блестящо. Имай предвид, че някои трансфери не се поемат от JR pass. Това важи най-вече за по-малките отсечки при връзките от Уцуномя за Никко (ако не ползваш пряката линя от Токио за Никко, която не се покрива от паса и е 4000 йени = 32 евро), а и до Фуджи Кавагучико (петте езера до Фуджи - прекрасна местност) от Оцуки до Фуджи и езерата. Но дори и там първата отсечка се поема от паса. Препоръчвам ти ходене до Камакура при големия Буда и храма Хассе дера с пещерата (на брега на Тихия океан) с JR Yokosuka Line от централна гара Токио без смени и прикачвания, покрива се от паса. Носи си го на удобно място, защото нон-стоп ще ти се налага да го показваш при влизане в гаровите зони.

 

Токио

Имаш безброй неща за правене там, съобразно времето, което ще прекараш. 

- Асакуса, търговската улица Накамисе, храма Сенсоджи 

- Качване на Tokyo Sky Tree - 2000 йени - 350 метра над града - пълна лудница

- Електронният квартал Акихабара, камериерската мода, дивото аниме

- Разходка из парка Уено - есента е приказка

- Разходка по Гиндза вечер - централната улица

- Посещение на храма с 40-те ронин Сенгакуджи

- Посещение на изкуствения остров Одайба - по моста

- Разходка до търговската зона на Шибуя с паметника на кучето Хачико

- Императорският дворец

- Роппонги с големия черен паяк и музея на изкуствата

 

Метро

Всички билети се взимат от машини. Не се шашкай при вида им. Те са много, но при внимателен подстъп към правилното място, всичко е ок. Първо натисни бутона за английски. После за колко души искаш билет. После съобразно картата със спирките над теб, на която пише числата на цените върху или до всяка спирка - въведи сумата. Автоматът приема и банкноти, връща ти ресто. Издава ти билет, който пъхаш отново в машините при влизане и го изплюва от другия им край с дупчица. Взимаш си го и много важно - пазиш го. Не го хвърляй, веднъж влязал при мотричката. На излизане трябва да се пъхне в машината отново, този път без да ти го връща. Ако си го смачкал или изгубил, машината не те пуска. Трябва специално да се молиш на служителите. А лудницата е голяма.

 

Трансферът до Киото

От гара Токио с Токайдо Шинкансен (JR Tokaido Shinkansen) - ползвай влакове ХИКАРИ или КОДОМА. Издава се билет на касите за Шинкансен - казва се направлението и часа - дават ти запазено място. Внимавай на самия перон да не се качиш на НОЗОМИ, те са същите като превозно средство отвън. Има електронни табели, но те са на хирагана и чат-пат се сменят и на английски. Ако бързаш и попаднеш на момент, в който е на японски - питай веднага гаровия служител - ще те упъти най-любезно. Не е позволено с пас да се движиш с най-бързите НОЗОМИ, ще те глобят. Само Хикари и Кодома! Шинкансенът е невероятно удобен влак, изцяло автоматизиран, с огромен легрум, безупречна чистота, wi-fi, машина за кафе, цари пълна тишина - така както и в метрото, и тук - хората четат и уважават личното пространство на другия. Муха да бръмне - ще се чуе. Но те и мухи нямат. Не усещаш как стигаш до Киото за нула време. Влакът ще ти спре на секундата и на милиметъра на обозначената жълта линия. Реди се на опашка по нея - няма нито един човек, който да се бута или прережда. На гарата заставай от ляво на ескалаторите и стълбите. От дясно е за тези, които закъсняват, тичат и много бързат. В Киото имаш рейсове пред футуристината гара до храмовете и комплексите - на всеки сектор пише за къде е рейса. Можеш да си изкараш дневна карта за градски транспорт. Има над 2000 храма в града с огромен периметър, столица на държавата е все пак около 1000 години.

Основните места , които не бива да изпускаш са

- Кинкакуджи с дзен градината

- Огромният шинтоистки комплекс Фушими Инари Тайша

- Огромният комплекс Киумидзу-дера

- Бамбуковата гора в Арашияма

- Сребъният павилион с концепцията за "чистата земя" и пътеката на философа

- Ниджо кесъл

- Сухата градина при Кенинджи

 

От Киото за Осака

От централна гара Киото хващаш пак JR Tokaido Shinkansen, влакове Хикари или Кодома - движат се с около 270 км. в час (пресметнато по спидометъра на телефона). Точно за нула време се озоваваш на Шин-Осака. 

- Влез в замъка на центъра

- виж аквариума до пристанището

- отиди до Дотомбори - кварталът на прекрасната улична храна

- качи се на 59 етаж на Мериот за едно питие

 

От Осака за Нара

От гара Шин-Осака (не Осака) ползваш JR Nara LIne - едни много симпатични, леко старовремски влакчета, покриват се от паса.

- Вземи бисквитки за сърните

- не изпускай Тодайджи с Буда

- разходи се из парка 

 

Не бива в нито един момент да се тревожиш за връзка, възможност или трудност. Обществото е толкова добре стиковано, перфектно смазано, че получаваш помощ дори без да си я поискал. Стремежът на японеца е да помогне, въпреки че за него ти си оставаш гайджин. Чистота и тишина повсеместна, благодарности от всеки, навсякъде, по всяко време.  

post-3680-0-16070700-1442741768_thumb.jpg

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 18
Връзка към мнение

В този ред на мисли кой е по-добрият избор за следващата година - септември или началото на май  :rolleyes: 

 

А Катар или Аерофлот - някакви промоции?

Връзка към мнение

Катарците тактично ни пропускат този септември. На пролет излезе билет 450 €, от тогава не съм мяркал хубава цена. Април е скъпо покрай сакурата. Май месец началото е Golden week с 4 национални празника, народът почива и е лудница тотална. Юни почват дъждовете. И есента, и пролетта са еднакво добро време, просто трябва да се дебне билет. Тук има по-добри люде в това нещо от мен - те да се развихрят - с карти, сайтове и кешбеци.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Катарците тактично ни пропускат този септември. На пролет излезе билет 450 €, от тогава не съм мяркал хубава цена. Април е скъпо покрай сакурата. Май месец началото е Golden week с 4 национални празника, народът почива и е лудница тотална. Юни почват дъждовете. И есента, и пролетта са еднакво добро време, просто трябва да се дебне билет. Тук има по-добри люде в това нещо от мен - те да се развихрят - с карти, сайтове и кешбеци.

Юли или август? 

Връзка към мнение

 

 

Пас

Както е добре описано в съответните теми във форума, трябва да завериш паса си на място за 7, 14 или 21 дни от датата, в която желаеш да започне да ти тече. Това става на самата гара на гише JR за около 5 минутки. 

Благодаря много за информацията! Определено доста ми помогнахте всички. Само едно нещо не разбрах - след като си заверя паса на гарата и стане активен, трябва ли преди всяко пътуване да го валидирам или просто си се качвам на влака без нужда от друг билет или валидация?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 

Благодаря много за информацията! Определено доста ми помогнахте всички. Само едно нещо не разбрах - след като си заверя паса на гарата и стане активен, трябва ли преди всяко пътуване да го валидирам или просто си се качвам на влака без нужда от друг билет или валидация?

 

Има си специално място за минаване с паса - само го показваш на служител. Това ти е все едно карта за пътуване, не се валидизира или заменя за билет. Хората с билети минават през въртележките, като на метрото, а отстрани има свободно място за минаване със служител.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Юли или август?

 

Горещините с влагата са сериозни - 40 градуса +. Всичко живо е забегнало по басейни и курорти. Дънят климатици навсякъде, но при много от забележителностите се капва. Въпреки това, като цяло юли и август са времето на най-интересните и зрелищни фестивали в цялата страна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Горещините с влагата са сериозни - 40 градуса +. Всичко живо е забегнало по басейни и курорти. Дънят климатици навсякъде, но при много от забележителностите се капва. Въпреки това, като цяло юли и август са времето на най-интересните и зрелищни фестивали в цялата страна.

 

Абсолютно вярно. Бях към края на август и няколко пъти щях да колабирам от жега + влага. Няма такъв ужас. Тогава разбрах защо ветрилата са били измислени :) 

Връзка към мнение

Катарците тактично ни пропускат този септември. На пролет излезе билет 450 €, от тогава не съм мяркал хубава цена. Април е скъпо покрай сакурата. Май месец началото е Golden week с 4 национални празника, народът почива и е лудница тотална. Юни почват дъждовете. И есента, и пролетта са еднакво добро време, просто трябва да се дебне билет. Тук има по-добри люде в това нещо от мен - те да се развихрят - с карти, сайтове и кешбеци.

Излязоха подобни цени от катарците днес. Интересува ме периода август до средата на септември. Освен катарците излиза ли нещо по-добро като цена? 

Връзка към мнение
... доколкото съм чувал японците не говорят много английски език.

 

...А това, което ще чуеш там, може да не е точно английски. Имай предвид, че (поради специфика на говорния апарат) японците не могат да изговарят л и го заместват с р, по същия начин вместо в ще чуваш б. Отначало може да почувстваш шок от това, но се свиква. Важното е да не се отнасяш с насмешка. Както вече ти писаха, японците са много дружелюбни, а фактът, че си от България, ти носи една голяма червена точка. Няма друг народ, който така искрено да обича България, както японците.

Друг важен елемент при общуването са поклоните. Колкото по-дълбоки и многобройни са, толкова по-дълбоко уважение показват. Няма нужда да се огъваш одве през кръста, но гледай бързо да придобиеш навика да се покланяш на събеседника при общуване.

И последно - ако покажеш, че искрено се интересуваш от тяхната държава и култура, много ще ги зарадваш и ще ти простят гафовете, в случай, че има такива. Например ако в ресторанта помолиш да те научат да се храниш с пръчици, ще откликнат с радост и няма да ти се присмиват, напротив - ще получиш уважение.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

По повод хранене с пръчици, май има много видове хващане-държане.

Мен ме научи японец точно, макар да не беше в Япония

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

...А това, което ще чуеш там, може да не е точно английски. Имай предвид, че (поради специфика на говорния апарат) японците не могат да изговарят л и го заместват с р, по същия начин вместо в ще чуваш б. Отначало може да почувстваш шок от това, но се свиква. Важното е да не се отнасяш с насмешка. Както вече ти писаха, японците са много дружелюбни, а фактът, че си от България, ти носи една голяма червена точка. Няма друг народ, който така искрено да обича България, както японците.

Друг важен елемент при общуването са поклоните. Колкото по-дълбоки и многобройни са, толкова по-дълбоко уважение показват. Няма нужда да се огъваш одве през кръста, но гледай бързо да придобиеш навика да се покланяш на събеседника при общуване.

И последно - ако покажеш, че искрено се интересуваш от тяхната държава и култура, много ще ги зарадваш и ще ти простят гафовете, в случай, че има такива. Например ако в ресторанта помолиш да те научат да се храниш с пръчици, ще откликнат с радост и няма да ти се присмиват, напротив - ще получиш уважение.

 

Капитанът е напълно прав. Две от основните причини за симпатиите им към нас са Калоян Михайлов - Котоошу (няма японец, който да не го боготвори) и млякото с лактобациликус булгарикус (буругариа йогуруто, всеки в супермаркета има поне по 2 кофички в кошницата). С "л"-то наистина имат проблем. Нито в хирагана и катакана, нито в годжу-он, нито в ромаджи има сричка с Л. Ако разменяте фрази, не им предлагай да кажат "Лальо от Лилково гледа лалета"  :) Имай предвид, че за японецът изначално е по-голяма чест да ти се поклони повече, да разбере твоят различен начин на мислене и да преглътне собственото его, като любезно и тактично ти покаже каква е културата на мястото, без грам да ти вмени неудобство от незнанието ти. И го прави не сервилно по задължение, а искрено, ще го усетиш. Иначе до остров Хашима не съм ходил лично аз. Но където и да идеш по цялата територия, ще видиш потресаващи неща като:

 

- Изпуснат разтворен дебел портфейл, пълен с пари и карти на оживена многохилядна улица, без никой да го взима.

- Напълно отключени велосипеди навсякъде (ако някой без да иска е чукнал калник на другия - оставя му извинителна бележка с някакви йени в кошницата. Стоят си там.)

- Пазене на място в заведение с оставена скъпа техника на масата, докато човека го няма. Стои си там, никой не я поглежда.

- Заведения пълни със зайци, котки и кученца за успокояване на нервите, докато си пиеше кафето. Плащаш си само престоя, не напитките - всеки излиза на секундата от изтеклото време и не прекалява с нищо, няма грам спекулации.

-  Полицаите, които регулират движението - ще ти свалят шапка, докато пресичаш - с поклон, аригатоо годзаимас, приятен ден и сърдечна усмивка. Същото ще получиш в магазина, гарата, ресторанта...

- Потресаваща чистота. Няма кошчета за боклук. Отчасти заради инцидента в метрото 1995 г., отчасти за да няма заразяване на обществените места. Носи си отпадъците в торбичка. Боклукът се извозва рано сутрин с малки специални камиончета и се покрива със специални наметала, за да не го кълват птици или котки. Всеки ден се извозва различно нещо - стъкло, хартия, метал, етц. - има седмичен график. Всичко блести, няма миризми, освен приятни. Най-много ако се облегнеш някъде да замиришеш на нещо по-хубаво и ароматизирано.

- Бъди готов да ти заспят на рамото в метрото - това не е лош знак и нарушаване на лично пространство - счита се че си съвествен работник, който от преумора и бачкане е капнал на прибиране вечер.

- желязна дисциплина на дух и тяло и повсеместна тишина - нещо, което при тях е културологично и са попили от концепцията "ма" в дзен будизма

 

И още много и много в същия ред... 

Редактирано от Бай Добри
  • Харесвам 13
  • Браво 1
Връзка към мнение

Има, Алекс, аз ... И дори не съм почнала да се подготвям,срам и позор. Ако сега не се разведа,няма кога. Замнаваме,живот и здраве след 3 седмци с Катарците. Само седмица сме там, но колкото. Ще ходим Токио,Киото плюс ден в Нико. Пасовете ги поръчах мин.седмица , дойдоха днес, за 5 дни. Остава само бисквитка за интернет да поръчам да ме чака в хотела. И всичко друго по организацията. Та,благодаря на автора на темата,идва ми дюшеш. А Александра си знае колко много и на нея съм благодарна,ако не беше тя,нямаше да се навия въобще. За цената -Мак,но тази цена смятам е супер,моя билет беше промо и струваше 520е.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.