Прескочи до съдържание

Околсветско с велосипед


Препоръчани мнения

Здравеите,тук ще представя един мои проект които все още е в процес на доразвиване-''около света с велосипед'' аз съм на 24 години роден и израснал в южна България,обичам спорта и съм обиколил няколко пъти страната с колело,на ден по 170-200 км не са ми никакъв проблем с раница  10-15 кг на гърба ..

Но до сега не съм правил нещо подобно като -обиколка на земното кълбо.

Плана ми е да тръгна от родопите,на изток към Турция,Иран,Пакистан Индия,Непал и Китай през Тибет от там към познатите ми дестинации Лаос,Тай,Камбоджа Малайзия Индонезия ,с кораб до Австралия , това е за първата година от пътуването,А след това идва ред на Южна Америка,там няма да има проблем с визи,Сащ и Канада,

Има ли някои друг запален по такова екстремно нещо,тук в този форум ?

всякакви съвети отностно Визи -опасни зони и др.ще са полезни

от Бг до Индия с визите Ще се оправя сравнително лесно ,но след това за Китай нямам си идея как да изкарам виза от Катманду,от България няма как да взема Китайска виза предния път ми бе отказана когато пътувах с транссибирската  железница

тръгвам с много съкратен бюджет -спане основно на палатка и основни нужди за храна

И още нещо да попитам ако може някои да отговори ще е чудесно-Как се изкарват визи за САЩ и Канада ? туристически ест. в този съвременен свят където индивида бива всячески потискан и каран да върви според естествената си природа ,на много мест за визите изискването е да се представя  самолетен билет за влизане в страната или за излизане,а такива хора като мен които не обичат да пътуват по конвенционалния начин трябва да умуват как да заобиколят тези изисквания.

ще съм благодарен на всякакви коментари и съвети относно това пътуване

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Успех и от мен :) Не знам дали си чел книгите на Филип Жак, но в едната и той пътуваше с колело от Аляска до Ушуая. Много са интересни и двете ("Дългият път през Америка" и "Пътешествие под звездите. От Египет до Сантяго де Компостела") и могат да ти дадат някакви идеи.

Що се отнася за визите за САЩ - попълва се един формуляр DS-160, плаща се такса в банката и се ходи на интервю в посолството. Но не е толкова лесно, трябват и допълнителни документи, които да подкрепят твърдението, че ще излезеш от страната. Но най-добре да звъннеш в българското посолство и да им кажеш каква ти е идеята. Те ще ти кажат какви са им изискванията.

Връзка към мнение

Да,чел съм ги и двете книги :)

за посолството не съм сигурен ,как да постъпя,дали да кажа истината ,или да я прикрия ,че уж ще се пътува с автобуси влакове и др. ..

бюрокрацията е голяма спънка за свободния човек,знам също че за Тибет през където по план ми минава пътя също се изисква специално разрешително,отделно от китайската виза,сега чета по английските саитове и за това.Общо взето има много хора които пътуват по този начин с велосипед,наи-икономично е а и полезно за здравето :P

За Африка -визите също са голяма спънка,доколкото разбирам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За визите за САЩ не ти трябва самолетен билет предварително, но проблема при теб май ще е дългия престой. В почти всички държави туристическите визи са ограничени до 30/60/90 дни, а ти ако се мотаеш повече може да е проблем. Включително в тези, в които уж са лесни визите или няма такива, например Сингапур е с 30 дни печат. 

 

Казвай си истината според мен. 

 

За Китай може ли да дадеш повече подробности, как и защо са ти отказали виза, за първи път чувам за отказана Китайска виза? Да не би да си писал, че искаш да посетиш Тибет, това обикновено е причина за отказ, разрешението за Тибет се вади на място. 

 

Имаме тук един колега, който тръгна по подобен маршрут със една стара Шкода. За съжаление не се мярка да дава отчет. Бих ти препоръчал да му пишеш лично съобщение, Валко да Гама му е потребителското име, ей това е неговата тема: http://magelanci.com/topic/2540-%D0%B4%D0%BE-%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%B4-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D0%B4%D0%BE-%D1%82%D0%B0%D0%BC-%D0%B8-%D0%BE%D0%B1%D1%80

Връзка към мнение

аз не смятам да се мотая много-много.За мен пътя е наи-важен

Предния път ми отказаха понеже смятах да пътувам(и го направих) с транссибирската железница и да мина от Улан Уде в Улан Батор след това в Китай ,но от посолството ми искаха ,самолетна резервация,и хотелска такава за целия период на път а аз нямах следователно ми -отказаха виза и ме посъветваха да пробвам да си извадя такава от посолството им в Москва,но аз не го направих а си промених маршрута до Владивосток и от там се прехвърлих с самолет в Малайзия...после се озовах и в Австралия И нова Зеландия след много скитане и много документи за Австралийската виза -банкови извлечения,цел на пътуването и не помня още какви щуротий :P:lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ясно :)

 

Сетих се още нещо. В Азия доста често визите се вадят най-лесно от съседна държава, дори за чужденци. Вярно, че може при евентуален отказ плана да претърпи коренни промени, но явно не е като да не си го изживявал :)

 

Само за САЩ като че ли бих препоръчал да си я извадиш от тук.

 

Иначе с височините ОК ли си, предполагам каране на колело в Тибет за неподготвени дробове няма да е най-приятното изживяване :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Wow. Свалям шапка на хъса ти. От България до Индия има много горещи точки в момента, които съветвам Да заобиколиш- Сирия, Ирак, Афганистан. През Иран и Пакистан не би трябвало да има проблем.

 

За Африка по земя имаш два варианта - през Синайския полуостров (не препоръчвам, предвид че се минава през Сирия неизбежно, а и Египет, Либия и Судан не се ходи в момента). По-добре мини през Мароко от Испания, оттам Мавритания, и през Западна АФрика. Избягвай Северно Мали, Чад, (изобщо Сахелските държави), Гвинея, Либерия и Сиера Леоне заради еболата, Нигерия и Северен Камерун заради Боко Харам, Централноафриканската република и Южен Судан, където има войни в момента и отвличат бели на поразия. Останалите държави са безопасни. За визите от София можеш да извадиш за ЮАР и за някои бивши френски колонии от френското посолство. За останалите, можеш да вадиш от предната държава за следващата, но без Ангола, Намибия ЮАР и Зимбабве. Успех с начинанието.

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря за тази информация

с височините няма проблем, тичан редовно планинско бягане по родопите и Пирин,изобщо физическата форма не е никакъв проблем,проблем винаги си остават бюрокрацийте и осложненото днешно общество.

Африка я предвиждам за края на пътя тоест след минимум 2 години,но нищо не се знае ,живота е непредвидим ,не може да се знае дали утре ще видиш слънцето отново.Точно това е най-интересното,иначе не ме е страх ,да минавам през държави в които има конфликт -да опасно е и може да умреш но и това го има ,то и тук да си стоиш и да си живееш пак може да умреш по непредвидени обстоятелства. ^_^

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Факт. Но като дойдат тия с мачетите си е филм хаха. Ти си знаеш, но имай пред вид, че Афика е скъпо удоволствие - визите струват по 50-80€ всяка, отделно са ваксините и антималарийната профилактика. Дано след две години да се успокои тоя район, че и аз съм се наточил на Мали и Чад. Винаги можеш да минеш границата нелегално, понеже границите им са неохраняеми извън пунктовете, но не препоръчвам, защото през 20 км има полицейски чек пойнтове и ти искат паспорта и жълтата книжка за проверка. Ако нямаш виза имаш голям проблем, като нищо ще спиш в полицията, ще си платиш виза като поп + голям рушвет. Имай и фонд корупция в себе си, защото искат на всяка крачка. Казват (и са прави) "аз ако направя така в твойта държава ще ме затворят или екстрадират".

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как се изкарват визи за САЩ и Канада ? 

 

За САЩ - като минеш през интервю в консулството в държавата, в която живееш, и не лъжеш за нищо. Твоят проект и опит е достатъчно интересен, за да им спечели доверието и да те възприемат като искрен пътешественик. Струва, мисля, около $100, които не са цена на визата, а на услугата да се занимават с тебе. Тоест - не се връщат, независимо от решението.

 

За Канада - подобно - с едно на ум, че вече получена виза за Щатите помага много, а отказана най-често води и до канадски отказ.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ясно.

Значи първо ще кандидатствам за Виза за САЩ като бъда себе си искрен,

ДА,фонд ''рушвети'' също е предвиден знам ,че там в Африка са скъпи визите

Връзка към мнение

Wow. Свалям шапка на хъса ти. От България до Индия има много горещи точки в момента, които съветвам Да заобиколиш- Сирия, Ирак, Афганистан. През Иран и Пакистан не би трябвало да има проблем.

 

За Африка по земя имаш два варианта - през Синайския полуостров (не препоръчвам, предвид че се минава през Сирия неизбежно, а и Египет, Либия и Судан не се ходи в момента). По-добре мини през Мароко от Испания, оттам Мавритания, и през Западна АФрика. Избягвай Северно Мали, Чад, (изобщо Сахелските държави), Гвинея, Либерия и Сиера Леоне заради еболата, Нигерия и Северен Камерун заради Боко Харам, Централноафриканската република и Южен Судан, където има войни в момента и отвличат бели на поразия. Останалите държави са безопасни. За визите от София можеш да извадиш за ЮАР и за някои бивши френски колонии от френското посолство. За останалите, можеш да вадиш от предната държава за следващата, но без Ангола, Намибия ЮАР и Зимбабве. Успех с начинанието.

Сори за офф-а, ама Кала, ти еба майката на половината Африка  :lol:

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Не само Африка, то половината свят си е е...л майката за съжаление. Живеем в размирни времена. Надявам се до година-две да стихне еболата, поне една грижа по-малко и да се успокоят малко ислямистките и сепаратистки групировки. Африка е прекрасна и е жалко това, което става, но в момента така или иначе има толкова паралелни конфликти по света.

Връзка към мнение

Значи първо ще кандидатствам за Виза за САЩ като бъда себе си искрен,

 

Което изисква известна подготовка за въпроса "А как ще се издържате, докато пътувате в САЩ?"

Ще трябва да предтсавиш някакъв смислен бюджет.

Отговори от рода "Не съм мислил по въпроса", "Ще поработвам тук и там", "Ще спя на палатка край пътя и ще ям каквото дойде", макар и искрени, надали ще спечелят сърцето на консула,

А отговор от рода "Ще спя у приятели/познати, които и ще ме хранят" най-вероятно ще има нужда да бъде подкрепен от свидетелства на въпросните приятели.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Мисля,че като им покажа една прилична банкова сметка  на мое име няма да има проблем тоест ще се издържам с парите от сметката които хич не са малко...не, не съм толкова наивен да им кажа тези неща(спане на палатка,ядене каквото се намери)издръжка от познати там аз  и без това  нямам такива)  :lol:  някои неща е добре да се премълчават..макар,че точно така и ще бъде относно яденето и спането на палатка или направо под хотел ''Звездоброи''

преди време като кандидатствах за Австралийска виза ми искаха банкова сметка понеже бях на 22 г и бях съмнителен субект потенциален емигрант -макар ,че лично аз никога не бих искал да емигрирам точно там ,и след като показах една доста прилична банкова сметка,плюс план за по-нататъшно пътуване веднага ми издадоха визата,може би и за САЩ ще е същото...

Връзка към мнение

Което изисква известна подготовка за въпроса "А как ще се издържате, докато пътувате в САЩ?"

Ще трябва да предтсавиш някакъв смислен бюджет.

Отговори от рода "Не съм мислил по въпроса", "Ще поработвам тук и там", "Ще спя на палатка край пътя и ще ям каквото дойде", макар и искрени, надали ще спечелят сърцето на консула,

А отговор от рода "Ще спя у приятели/познати, които и ще ме хранят" най-вероятно ще има нужда да бъде подкрепен от свидетелства на въпросните приятели.

Много вярно и точно написано. И от мен една подкрепа на съветите по-горе - бъди искрен, ясен и точен на интервюто в консулството на САЩ.

Освен това - отиди подготвен. Вземаш от сайта им информация за необходимите документи, аргументи etc. и ги носиш на интервюто точно във вида и съдържанието, което те са определили. Не е излишно да прегледаш и американските ..state.gov сайтове за видове визи и условия - ще се чувстваш по-запознат с логиката на изикванията им.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

в близките дни ще отида

а за китаиската виза от Катманду или от Иран /Пакистан /Индия някои знае ли нещо ?

 

Ако, ще влизаш в Китай от Непал, тоест през Тибет, виза се вади само от Катманду.

Проблемът е в разрешителното за самия Тибет, което от нормални китайски посолства се вади много трудно, а от Катманду е стандартно.

Може да се наложи обаче да позлваш една от многото туристически агенции в Катманду да ти извади визата. Това ще си го разбереш на място.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вземаш от сайта им информация за необходимите документи, аргументи etc. и ги носиш на интервюто точно във вида и съдържанието, което те са определили. 

 

Точно това е тънката работа. Освен формулярите, които се попълват online, снимката, която трябва да е по много стриктен техен си стандарт (добрите фото-студия в София го знаят), и таксата, при американците няма точен списък, вид и съдържание на документите, които трябва да бъдат приложени. Има много дълъг препоръчителен списък какви документи биха могли да помогнат за подкрепа на заявлението ти в зависимост от конкретния случай/проект. Ти си избираш кое се отнася до теб. Теоретично може да минеш без каквито и да е документи, стига да си убедителен на интервюто. Но не е много вероятно  :huh:

 

https://ceac.state.gov/genniv/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз и друг път съм споделял личен опит по отношение на представени документи за получаване на виза за САЩ. Тъй като със съпругата ми вадихме визи точно година след 09/11 бях решил да се подготвя много внимателно. В една папка, педантично подредих в отделни джобове: нотариални актове за собственост, регистрационен талон на собствено МПС, извлечения от банкови сметки, служебни бележки от работодател, свидетелства за съдимост, удостоверения за липса на данъчни задължения, дипломи за завършено висше образование, акт за раждане на сина ни. Бях решил по време на интервюто да представям последователно всеки един от документите. Служителят още в самото начало ме помоли да му подам папката. Разгледа я донякъде и директно ми я върна. След което каза да се явим следобед за получаване на паспортите. Така и не разбрахме дали в тях ще има положени визи за САЩ, макар че усещането беше по-скоро положително. Въпреки всичко тръпнахме няколко часа. Интервю на практика почти нямаше...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

в близките дни ще отида

 

Когато минеш целия US-виза процес, докладвай подробно - всеки опит е полезен, а твоят случай е и нестандартен. :)

Връзка към мнение

 В една папка, педантично подредих в отделни джобове: нотариални актове за собственост, регистрационен талон на собствено МПС, извлечения от банкови сметки, служебни бележки от работодател, свидетелства за съдимост, удостоверения за липса на данъчни задължения, дипломи за завършено висше образование, акт за раждане на сина ни. Бях решил по време на интервюто да представям последователно всеки един от документите.

 

Беше ли ги превеждал/легализирал?

Връзка към мнение

Беше ли ги превеждал/легализирал?

 

Не, това не е необходимо, защото служителите в посолството, които интервюират кандидатите за визи, знаят приличен български език...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.