Прескочи до съдържание

Новата версия на magelanci.com - нови екстри и какво да очакваме


Препоръчани мнения

Да започна с това, че смяната на версията не се очертава скоро. Да речем за нова година дано да я получим като подарък :) Тази тема има цел да ви представя някои от новите неща, които може да очакваме от версията на софтуера, да може като е активна най-накрая просто да пусна връзка към тази тема за всички новости. 

 

Друга причина да започвам доста по-рано е да ви подготвя и да минимизираме негативните коментари от типа на "върнете ни стария фейсбук" :) Ще се постарая прехода да не е рязък, но със сигурност ще има известен период на привикване. Надявам се нововъведенията да се харесат на всички и повечето да сте доволни. 

 

Най-голямото нововъведение ще е responsive дизайна. На български май му казват "отзивчив". Това означава, че сайта ще изглежда приблизително еднакво на всякакви устройства - мобилни, таблети, компютри, малки и големи екрани. В момента имаме мобилна тема, която обаче е доста базова и липсват всички функционалности, в новата няма да е така и всички екстри ще са налични и от телефона. 

 

Може да отворите сайта на разработчика за да видите какво се има предвид: https://community.invisionpower.com/Дори от компютъра, просто променете размера на прозореца на браузера и вижте как се променя и дизайна. 

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Тази тема ми харесва!

 

http://ipbforo.com/demos/skins.php?theme=Envision

 

Доближава се по стил до текущата. Недостатък е, че е от друг дизайнер, но този, който е писал текущата нещо се подмотава повечко с нови версии, та не знам. Има време, ще видим. 

 

Иначе друго нововъведение: обръщение към други магеланци с @. @Георги, @Фичо, @macf1an ще пуска известие на съответните хора, че някой някъде ги споменава (надяваме се с добро!). Така винаги в определени теми ще може да се привлече вниманието на конкретния човек. Естествено, който предпочита да не получава такива известия ще може да си ги спира от профила. 

 

2015-07-27_22-22-55.png

 

 

2015-07-27_22-24-51.png

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Друго нововъведение, на което аз се радвам безкрайно е улесненото качване на снимки. Нямате си на идея на колко хора трябва да обяснявам как се качват снимки тук - отиваш на "Още опции", там имаш бутонче...и на човека му се приспива още преди да опита. 

 

В новата версия ще може снимките директно да се провлачват, докато си пишете мнението, както например е в имейла на гугъл. 

 

29-07-2015 14-03-37.png

 

Забелязвате, че има и бутонче, където директно от мнението може да заявите дали искате или не известия при следващи отговори в темата. 

 

Това ще важи не само за мнения и теми, а навсякъде в системата - например при качване на снимки в галерията.

 

29-07-2015 14-07-20.png

 

Съвсем скоро е обещана и функционалност картинки да се качват директно с copy/paste. Т.е. правите един скрйншот на екрана и директно с ctrl+v може да го поставите в мнението. Ще улесни безкрайно пускането на скрийншоти от оферти за самолетни билети :)

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Друго нововъведение, на което аз се радвам безкрайно е улесненото качване на снимки. Нямате си на идея на колко хора трябва да обяснявам как се качват снимки тук - отиваш на "Още опции", там имаш бутонче...и на човека му се приспива още преди да опита. 

 

В новата версия ще може снимките директно да се провлачват, докато си пишете мнението, както например е в имейла на гугъл. 

 

attachicon.gif29-07-2015 14-03-37.png

 

Забелязвате, че има и бутонче, където директно от мнението може да заявите дали искате или не известия при следващи отговори в темата. 

 

Това ще важи не само за мнения и теми, а навсякъде в системата - например при качване на снимки в галерията.

 

attachicon.gif29-07-2015 14-07-20.png

 

Съвсем скоро е обещана и функционалност картинки да се качват директно с copy/paste. Т.е. правите един скрйншот на екрана и директно с ctrl+v може да го поставите в мнението. Ще улесни безкрайно пускането на скрийншоти от оферти за самолетни билети :)

Нововъведението ще включва ли улесняването качване снимки в албуми? Да почакам дотогава ха аха ;)

Връзка към мнение

Нововъведението ще включва ли улесняването качване снимки в албуми? Да почакам дотогава ха аха ;)

 

Писал съм, че ще важи и за галерията...ама до тогава има време, така че действай. Бях ти писал лично съобщение, не знам дали го видя :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Вдигам темата, че след мноого чакане и разправии, последния спиращ ни от ъпгрейд бъг беше премахнат в идващата алфа версия на софтуера. Хубавото е, че в това време успях да поразцъкам някои благинки. Таргета е първоначален ъпгрейд в началото на март, а всичко да е на максимална скорост някъде към средата. Скоро ще почна да обновявам темата. 

  • Харесвам 18
Връзка към мнение

Надявам се всички от вас са запознати с бутона "Ново съдържание". Общо взето най-удобният начин да се следят нови теми и мнения във форума, но и доста ограничен от функционалност. 

 

В новата версия това е заменено от нещо, което се нарича "Активност" (activity stream, взаимствано от фейсбук предполагам) и създаване на "потоци" (streams). Тези потоци позволяват далеч по-голяма гъвкавост да определяте сами какво съдържание искате да виждате от форума. 

 

chrome_2017-02-18_22-57-49.png

 

 

По подразбиране имаме няколко създадени потока, но всеки от вас ще има възможност да създаде свои собствени, а възможностите за финни настройки са доста големи. 

 

chrome_2017-02-18_22-59-18.png

 

 

Интересува ви да имате поток с всички теми и мнения, които съм пуснал в подфорум Исландия за последните 30 дни и не сте прочели? (не съм такъв егоцентрик, ползвам се като синтетичен пример :)) Ето настройките:

 

chrome_2017-02-18_23-04-01.png

 

Спрямо сегашното положение възможностите наистина са огромни!

 

Освен това обмислям създаването на затворена система от тагове, при която всяка тема да е тагната от автора с държавите, които засяга. По този начин всеки запътил се, например за Германия, ще може лесно да си създаде поток, който да обхваща всички бъдещи и минали теми тагнати с Германия. Това ще помогне особено за тези дестинации, за които нямаме подфоруми за сега. 

 

За традиционалистите, ще си има и бутон "Ново съдържание", който почти ще покрива 1:1 сегашната функционалност. 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Това беше една от изненадите, която готвя от най-дълго време и пое доста времеви ресурс напоследък, но си мисля, че все пак ще е по-полезно, ако я обсъдим предварително, още докато е в суров вид, евентуално да включим някои добри идеи от ваша страна. 

 

Какви са проблемите на текущата бонус програма, които се опитвам да коригирам:

 

  1. Сложен процес на резервиране през нашите връзки - в общия случай означава цъкване на "Резервации" от там ползване на търсачките, за капак на всичко има и други връзки и банерчета, които не вършат работа за мили. 
  2. Сложен процес на заявка - пускане на тема във форум или лично съобщение, изчакване на потвърждение от мен, въобще хамалогия.
  3. Малък избор на артикули, които да се заменят с мили. Освен етикетчетата и тук-там някои и друг ваучер за Уиз, дори хората които прилежно събират мили общо взето нямат какво да ги правят. 
  4. Слабо популяризиране. Сигурен съм, че голяма част от читателите дори не знаят какво са магеланските мили и не желаят да отделят времето да разберат, след като програмата е представена по доста скучен и сух начин. 
  5. Макар и винаги да е била позволена възможността да се прехвърлят мили между магеланци, процеса е още по-сложен и от заявката и за цялата история май само веднъж съм прехвърлял мили. 

 

В новата версия съм се опитал да адресирам тези проблеми по следния начин. 

 

Специално падащо меню до профилните иконки, което ще показва броя текущи мили и ще дава бърза връзка до всички полезни функции:

1.png

 

Статистиката ще показва целия трансфер на мили от и до вашия профил:

2.png

 

"Подари мили" както подсказва името ще позволи да подарите мили на избран от вас магеланец. 

3.png

 

"Заяви мили" ще позволява лесно и бързо да пуснете заявка, само чрез попълване на няколко полета, след което да следите прогреса и без въобще да се налага да пишете теми във форума и да чакате отговор от мен, лични съобщения и т.н.

4.png

 

5.png

 

"Купи мили" ще позволява да закупите определен брой мили - ако не ви достигат. Ще бъдат налични доста методи за плащане - paypal, банков превод, epay. Обмислям да има и смс плащания за малки пакети мили, но тук съм резервиран заради високите такси на мобилните оператори. 

 

"Резервирай за мили" ще предоставя бърз достъп до афилиейт връзките до партньорите, които позволяват трупане на мили. Връзките ще са налични и с малки иконки, които ще са винаги под ръка вдясно на екрана:

6.png

 

Броя артикули, които могат да се разменят за мили ще се повиши рязко, като вече имаме закупен модул за интернет магазин. Артикулите ще могат да се купят и срещу пари, на който не му се занимава въобще с мили. 

7.png

 

 

Обмислям също така, някъде до всяко мнение да има ненатрапчив бутон за трансфер на мили, така че директно, когато видите полезно мнение, което искате да възнаградите, да може да му изпратите мили още, докато четете. 

 

Мисля, че тези промени адресират директно петте проблема упоменати в началото на темата. Освен това целят и основно две неща - тези от вас, които искат да благодарят на случаен магеланец, който им е помогнал със съвет, като същевременно помагат и на форума, могат да го направят като благодарят с мили и то с процес, който е лесен, винаги пред очите ни и не изисква повече от няколко клика. 

 

Надявам се по този начин да се стимулира полезното съдържание отвъд малко безличните "харесвания", чиито смисъл може да варира между дълбока благодарност и просто цъкване на бутона. Едва ли някой ще забогатее с мили, но ако 30 човека харесат дадена тема, и всеки отдели между 1 и 5 мили, ще са достатъчно за някой артикул с логото на форума. 

 

Това са идеите ми на този етап, мисля че като цяло програмата има огромен потенциал за развитие, ако развихрим фантазията си. Например отивате на интересно място и нямате против да пратите картички, на който поиска. Картичките обаче струват пари, дори да са символична стойност, нищо не пречи получателя да ви дари мили за жеста, което да стимулира и двете страни. Томболи, конкурси, турнири, наистина смятам, че само фантазията ни ограничава. 

 

Пускам темата малко по-рано за да може и вие да давате идеи, ако имате, които да реализираме, докато все още сме в процес на изработка на новата програма. 

 

 

  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Ще има ли предупреждение преди пускането на новата версия или направо някоя сутрин като отворя сайта ще се натъкна на нещо ново ? :)

 

Ще има предупреждения, такива че няма как да се изпуснат :) Надявам се форума да го няма за максимум ден, но може и да станат два. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Опцията за дарение на форума в бутона "Купи мили" ли ще бъде?

 

Дарението в сегашния му вид ще изчезне. Ще бъде заместено от премиум членства, на този етап ще са две, но още не съм финализирал концепцията. Бързам да успокоя всички, че премиум членствата няма да дават достъп до ключови функционалности като скрити форуми и т.н. Основната функционалност винаги ще е безплатна. По-скоро ще има определени екстрички, доближаващи се по смисъл до звездичката в момента. 

 

Купуването на мили ще е съвсем отделно. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Преди няколко часа излезна от бета версията, към която ще ъпгрейдваме. Това означава, че сроковете вече са по-лесни за прогнозиране. До края на седмицата ще инсталирам и настройвам, другата седмица живот и здраве ще е отделена за тестове и донастройки, мисля официално ъпдейта да го направим уикенда на 01-02 април, така да посрещнем рождения ден на форума с нов изглед и функционалност. 

 

Между другото, точно на рождения ден беше последния голям ъпдейт преди 3 години, ако не се лъжа :)

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Звучи супер.

RSS има ли за тези стриймове? Това, което ми липсва, е възможността да свържа автоматизация (пращане на мейл, смс, ifttt) при пускане на нова тема във форума за оферти за самолетни билети. Там бързодействието е от изключителна важност.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Звучи супер.

RSS има ли за тези стриймове? Това, което ми липсва, е възможността да свържа автоматизация (пращане на мейл, смс, ifttt) при пускане на нова тема във форума за оферти за самолетни билети. Там бързодействието е от изключителна важност.

 

14-03-2017 15-13-55.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Обещаното кратко превю относно новата функционалност за маркиране на местоположение. Всеки ще има възможност да въвежда текущото си местоположение като може да се въведе локацията както ръчно, така и да се ползват вградените средства за локиране, например от GPS-a в телефона ви, ip адрес и т.н.

 

chrome_2017-03-17_23-32-42.png

 

 

Това ще се визуализира на карта:

 

chrome_2017-03-17_23-33-10.png

 

Мисля, че ще е много полезно, ако има как приложението да показва най-близките до теб магеланци, дал съм го като предложение, дано се реализира. 

 

Поддържат се и т.нар. групи маркери, които могат да се използват например за ресторанти. Представете си, че сядате в някое ресторантче в Италия и то ви очарова, директно вадите телефона и го добавяте в нашата база данни с няколко думи. Така, ако сме достатъчно прилежни в препоръките, може да се понасъберат прилично ниво добри ресторантчета по целия свят :) Просто пример. Смятам да въведа и онази карта с wifi паролите по летищата. 

 

Това приложение има и възможност за интеграция с календара на пътуванията, но за това друг път...

  • Харесвам 27
Връзка към мнение

Споменах в предишния пост за календара на пътуванията. Вече мога да ви покажа малко подробности. 

 

Всеки ще може да добави свое предстоящо пътуване, от-до, в него евентуално да си опише плана, да отбележи местоположение (което ще се визуализира чрез google maps), както и в последствие да свърже с албум със снимки.

 

calebdar1.png

 

Всеки ще има право на позволи други да се присъединят към пътуването му, по подобие на събитията във facebook. 

 

calendar2.png

 

Събитията в календара могат да се ползват и като център, който да свързва другите публикувани неща от целия форум. Например след като се завърнете може да добавите там връзка към темата, в която сте задавали въпроси, връзка към албуми от галерията, връзка към пътепис и т.н.

 

Приложението може да се ползва и за организация и записване на все по-зачестяващите сбирки на по бирки, не само в София, но из цяла България, а защо не и по света. Както отбелязах в предишния пост, събитията ще се публикуват и на картата с местоположения:

 

calendar3.png

 

Информация за предстоящите пътувания/сбирки ще има и  на заглавната страница:

 

calendar4.png

 

  • Харесвам 22
Връзка към мнение

След като разясних някои от нововъведенията, да опиша накратко и част от нещата, които ще липсват от новата версия. За съжаление има и такива. 

 

- Потребителското име. В момента имаме потребителско име и екранно име (магелански псевдоним в новата версия), които не винаги съвпадат. Така може да се логвате с pesho123 и паролата си, докато във форума участвате като Петър Петров. В новата версия потребителските имена отпадат, т.е. ще трябва да се логвате с Петър Петров и парола. Ще гледам това да го пише достатъчно ясно, че подозирам доста объркани хора поне в началото. 

 

- Приятелствата. Концепцията за новата версия, е че вече няма приятелства, а само последователи. Мисля, че присъствието на приятелската опция тук беше предимно символично и това не води до загуба на функционалност. 

 

- Пътеписите от много страници. В новата версия на приложението за пътеписи, може да са само от една страница, т.е. дългите пътеписи вече ще се зареждат изцяло. Не се вижда за в бъдеще да бъде върната опцията за пътеписите на много страници, а и при конверсията всички страници ще бъдат сляти, така че с това ще трябва да се примирим. Имам леко по-дългосрочни идеи за пътеписите като цяло, включващи значително подобряване на визуалния им изглед, но това ще е по-напред във времето. 

 

- Дървовидните категории и албумите в галерията. Откровено казвам, че новият дизайн на Галерията не ми харесва, но вече няма за къде да отлагаме. Хубавото е, че проблемите уж са идентифицирани и обещават да ги оправят, но вече не мога да отлагам миграцията, защото винаги ще има нови и нови по-интересни опции, които ще се изчакват. Макар и опцията за качване на албуми да съществува, то няма как да извадя списък от албумите в отделен плъгин. На прост език това означава, че няма да имаме списъка с последни албуми, който виси над форумите тук, както и на началната страница. Няма как и да се вадят случайни снимки, от което ще пострада малко инициативата със знамето, но се надявам и двете неща да ги върнат идните месеци. 

 

Има и други неща, които ще липсват, но тези за основните и искрено вярвам, че нито едно от тях не е deal breaker спрямо всичките останали подобрения. Знам как обикновено се приемат нови версии на софтуер и нов дизайн като цяло, подготвил съм се психически за вълната от недоволство :)

 

Вървим по план за спиране на форума идният петък вечер и надявам се да е обратно онлайн по някое време в събота, но може и да е неделя.  

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Сега ще се чудя до петък дали да си променя тогава екранното име така, че да ми съвпада с потребителското. За да не трябва да се логвам с П.Кръстев в новата версия, но пък с Bra1nSicK сигурно никой няма да ме познава. :mellow:

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сега ще се чудя до петък дали да си променя тогава екранното име така, че да ми съвпада с потребителското. За да не трябва да се логвам с П.Кръстев в новата версия. Но пък с Bra1nSicK сигурно никой няма да ме познава. :mellow:

 

А възможно ли е точно над снимката, където в момента е "....", а при теб е "директор на водопад" да напиша нещо по мое желание или това се прави само от администратор?

 

Смяната на екранно име не е препоръчителна, точно по цитираната от теб причина. А какъв е проблема да се логваш с П.Кръстев?

 

Може и по твое желание, това се прави от Профил -> Настройки -> Общи настройки -> Потребителска титла. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.