Прескочи до съдържание

passport index 2016


Препоръчани мнения

Различни изследвания на Евростат и други иституции представят българите, като най-нещастната и мрънкаща нация в ЕС и света, но в същото време българският паспорт е сред най-добрите в света :) От 219 държави и територии, българският паспорт предоставя възможност за безвизово пътуване в 149 от тях, което е 68% от държавите :)

 

Ето информация за най-новата статистика по въпроса:

 

https://www.henleyglobal.com/files/download/hvri/HP%20Visa%20Restrictions%20Index%20141101.pdf

 

И малко информация на български

 

Най-добрите паспорти за безвизово пътуване
Коментар на Скарлет Фу за телевизия Bloomberg от Ню Йорк

Прочети още на: http://www.bgonair.bg/world/2015-04-14/nay-dobrite-pasporti-za-bezvizovo-patuvane
 
Редактирано от Topfly
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
Георги Матеев

Нека се покажа като типичен мрънкащ българин: абе хубаво 18-то място, ама и по-добре може... :P

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Преди година и половина пак обсъждахме същата тема тук

И аз отново се чудя как и от къде се получават тези 149 държави. Сравнен със списъка на МВнР, този на Н&Р се разминава с доста. Ясно е, че списъкът на МВнР в PDF-a не е съвсем коректен и пълен, но и този резултат от проучването няма как да е. При 218 държави, ако с български паспорт се пътува без виза (или позволява VoA) за 149, значи визи са нужни само за 69. Според списъка на Външно визи са ни нужни поне за 90+ държави. Пак в онази тема сме разисквали и въпросите със статута на независимите територии, и останалите подробности

 

Аз съм доволен и от тези в момента. За Централна и Южна Америка, и за интересните острови нали сме без визи.... :)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Нека се покажа като типичен мрънкащ българин: абе хубаво 18-то място, ама и по-добре може... :P

 

С малко услия на българската дипломация бихме могли да добавим десетина държави и да влезем в ТОП 10 на класацията. Бързи пробиви биха могли да се постигнат в Латинска Америка, Африка и Азия, където не винаги има нужда от реципрочност при безвизовия режим.

 

С костеливи орехи, като САЩ бихме могли и ние да покажем малко мускули, като бразилците ;)

 

 

Някои развиващи се страни обаче също започват да показват мускули. Бразилия например кара притежателите на американски паспорти да плащат 160 долара за туристическа виза.

 

Те искат от вас също така да им покажете резервациите си за полет и хотел, просто за да ви издадат туристическа виза. Знаете ли защо?

 

Защото САЩ искат от притежателите на бразилски паспорти 160 долара за издаване на туристическа виза.

 

Прочети още на: http://www.bgonair.bg/world/2015-04-14/nay-dobrite-pasporti-za-bezvizovo-patuvane

 

 

Виждал съм и как бразилците им свалят и пръстен отпечатък на американците на реципрочна основа и ги скъсват от разпитване на летището :lol:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ха, аз имам паспорт и от държава под номер 1, тоест мога безвизово да пътувам до 174 страни. Ползата от това обаче не е особено голяма след като половинката (и моят любим спътник при пътувания) е с паспорт от дъжава под номер 83. :(

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди година и половина пак обсъждахме същата тема тук

И аз отново се чудя как и от къде се получават тези 149 държави. Сравнен със списъка на МВнР, този на Н&Р се разминава с доста. Ясно е, че списъкът на МВнР в PDF-a не е съвсем коректен и пълен, но и този резултат от проучването няма как да е. При 218 държави, ако с български паспорт се пътува без виза (или позволява VoA) за 149, значи визи са нужни само за 69. Според списъка на Външно визи са ни нужни поне за 90+ държави. Пак в онази тема сме разисквали и въпросите със статута на независимите територии, и останалите подробности

 

Аз съм доволен и от тези в момента. За Централна и Южна Америка, и за интересните острови нали сме без визи.... :)

 

Списъкът на МВнР няма как да покрива този на H&P.

 

Обяснението е в методологията на H&P (страница 3та на PDF-а).

219 са дестинациите (териториите), които те калкулират (това пък от списъка на IATA). От тях се вади издаващата паспорта държава, т.е. 1 бр.

Броенето на националностите (паспортите) обаче е до 199, където 193 члена на ООН плюс Тайван, Макао, Хонконг, Палестина, Косово и Ватикана.

След това влизат визовите регулации: те твърдят, че са изследвали списъка към 20 май 2014 с временните режими, отразени в иписъка на IATA.

(Подобно временно виза изключение е например безвизовото пътуване на българи до Монголия до края на 2015.)

След това е израза

"The following countries are considered as a nationality,  but not as a destination, as they do not enforce their own  visa regulation",

където са описани 6 бр.

По-нататък:

"Those from the territories dependent on the United Kingdom  hold British passports, therefore they are not considered as  a nationality. However, these territories are considered as  destinations as they enforce their own entry regulations:" - 9 бр.

И така нататък - те обясняват конкретно кое и как калкулират, съответно как извеждат този индекс.

 

Нашето министерство в списъка си не отразява зависими територии. За там трябва виза към държавата, от която зависи територията. Документът им се базира на националностите (паспортите) - ето за това са 199 (193 члена на ООН плюс Тайван, Макао, Хонконг, Палестина, Косово и Ватикана). Не включва тези например:

Australia: Norfolk Island

New Zealand: Cook Islands, Niue

USA: Guam,  Northern Mariana Islands, Samoa (American),  Virgin Islands (USA)

Netherlands: Aruba,  Bonaire, St. Eustatius and Saba, Curacao, St. Maarten

France: French Guiana, French  Polynesia, French West Indies, Mayotte, New Caledonia,  Reunion

 

От това идват и разликите.

 

Ето и опит за разяснение:

H&P смятат, че притежател на български паспорт може безвизово да иде до Франция, Френска Гвиана, Френска Полинезия, Мейот, Френски индийски територии, Нова Каледония, Реюнион, т.е. 7 безвизови територии

МВнР считат че това е една безвизова територия.

Това пък е с обратна тежест към тези имащи виза към Франция.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Съгласен съм с написаното. И аз ги прочетох тези уточнения. Но пак не излиза сметката. Или излиза, но с голямо "натъкмяване".

От списъка на МВнР без виза за български граждани са:

97 държави. Прибавяме зависимите територии на тези, с които имаме безвизови отношения

+ 2 (НЗ)

+ 5 (NL)

+ 6 (FR)

+ 2 (Greenland / Faroe DK)

+ 8 (UK)

---------

= 120

 

Прибавяме такива като ОАЕ и Колумбия, за които отпаднаха визите, но не са отразени в списъка на МВнР

И още 5-6...15 да са с VoA като Мадагаскар, Виетнам, Боливия, Монголия, Тайланд, Замбия, Индонезия... Пак преко сили ги докарваме до към 135, ако да речем пропускам още няколко с VoA, или с наскоро премахнат визов режим.

А в списъка на Н&Р са 149. Освен да броят необитаемите тихоокеански атоли, използвани в миналото за ядрени опити, и острови като Питкерн, на които населението е само от служители във военните бази, разположени на тях, но няма транспорт за туристи и редовен транспорт за територии със свободен достъп...  :rolleyes:

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нашето министерство в списъка си не отразява зависими територии. За там трябва виза към държавата, от която зависи територията. Документът им се базира на националностите (паспортите) - ето за това са 199 (193 члена на ООН плюс Тайван, Макао, Хонконг, Палестина, Косово и Ватикана). Не включва тези например:

Australia: Norfolk Island

New Zealand: Cook Islands, Niue

USA: Guam,  Northern Mariana Islands, Samoa (American),  Virgin Islands (USA)

Netherlands: Aruba,  Bonaire, St. Eustatius and Saba, Curacao, St. Maarten

France: French Guiana, French  Polynesia, French West Indies, Mayotte, New Caledonia,  Reunion

 

От това идват и разликите.

 

Ето и опит за разяснение:

H&P смятат, че притежател на български паспорт може безвизово да иде до Франция, Френска Гвиана, Френска Полинезия, Мейот, Френски индийски територии, Нова Каледония, Реюнион, т.е. 7 безвизови територии

МВнР считат че това е една безвизова територия.

Това пък е с обратна тежест към тези имащи виза към Франция.

 

Освен зависими територии има и такива независими, но не признати от никого или почти никого, като Северен Кипър, Приднестровието, Абхазия и т.н.

От гледна точка на пътуване аз ги смятам за отделни държави, защото си имат граница, някои собствена валута и т.н.

В Северен Кипър имах голям зор докато убедя граничарите да ми ударят печат в паспорта :)

Връзка към мнение

Наистина много интересно, коя ли е държавата която има визи за румънци, но няма визи за българи? :blink:   :lol:

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение

Това е държава, разхлабила визовия си режим между Април и Ноември 2014.

В априлската версия бяхме на равна нога със съседите.

 

Edit: Някой наложи ли го върху това: http://en.wikipedia.org/wiki/Visa_requirements_for_Bulgarian_citizens

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

България нещо я забравиха :(

 

Канада облекчава визовия режим за румънци от 2016 г.

 

http://www.dnevnik.bg/sviat/2015/04/22/2517871_kanada_oblekchava_vizoviia_rejim_za_rumunci_ot_2016_g/

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Освен зависими територии има и такива независими, но не признати от никого или почти никого, като Северен Кипър, Приднестровието, Абхазия и т.н.

Ислямска държава попада ли в този списък?

Връзка към мнение

България нещо я забравиха :( Канада облекчава визовия режим за румънци от 2016 г. http://www.dnevnik.bg/sviat/2015/04/22/2517871_kanada_oblekchava_vizoviia_rejim_za_rumunci_ot_2016_g/

 

Ами нормално, като гледам те с какво темпо се развиват и ние как се движим....

Нищо чудно да им премахнат и US визите преди нас. :/

Връзка към мнение

Наистина много интересно, коя ли е държавата която има визи за румънци, но няма визи за българи? :blink:   :lol:

Сещам се за една в обратна посока- Замбия, за там румънците нямат визи, а ние сме VOA.

Но в класацията май не правят разлика между двете.

Връзка към мнение

Според Уикипедя (не проверена информация) след кратък анализ на картите държавата е Буркина Фасо - румънците имат Visa on arrival, а ние не. :) 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Обсъждането тече в тази тема:

http://magelanci.com/topic/3141-уверение-скоро-няма-да-ни-трябват-визи-за-канада/page-4

Връзка към мнение

Съгласен съм с написаното. И аз ги прочетох тези уточнения. Но пак не излиза сметката. Или излиза, но с голямо "натъкмяване".

От списъка на МВнР без виза за български граждани са:

97 държави. Прибавяме зависимите територии на тези, с които имаме безвизови отношения

+ 2 (НЗ)

+ 5 (NL)

+ 6 (FR)

+ 2 (Greenland / Faroe DK)

+ 8 (UK)

---------

= 120

 

Прибавяме такива като ОАЕ и Колумбия, за които отпаднаха визите, но не са отразени в списъка на МВнР

И още 5-6...15 да са с VoA като Мадагаскар, Виетнам, Боливия, Монголия, Тайланд, Замбия, Индонезия... Пак преко сили ги докарваме до към 135, ако да речем пропускам още няколко с VoA, или с наскоро премахнат визов режим.

А в списъка на Н&Р са 149. Освен да броят необитаемите тихоокеански атоли, използвани в миналото за ядрени опити, и острови като Питкерн, на които населението е само от служители във военните бази, разположени на тях, но няма транспорт за туристи и редовен транспорт за територии със свободен достъп...  :rolleyes:

 

Ами тъкмо правя една подобна статистика, която като завърша ще го публикувам тук (оказа се повечко работа :).

Но:

В списъка на МВнР са 198 държави, от които 98 безвизови (с 4 се разминават в списъка от 16.01.2015 и други официални източници: Хаити, Фиджи, Палау, Колумбия).

А от мен прегледаните с VoA (с или без покана, известие или нещо издадено предварително) се оказват поне 47. Като още не съм довършил списъчето.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Имай предвид, че дори в списъка на МВнР има неточности, някои съвсем пресни но не се сещам за примера. И има държави, които постоянно променят визовите изисквания. Сенегал е най-скорошният пример, който след като въведе задължителни визи през 2013 г. на реципрочен принцип (за да отговори на "униженията", които търпят сенегалските граждани, пътуващи за Европа), реши да ги отмени от 1 май след кризисни туристически сезони две поредни години. Това, което е вярно днес, след 2 месеца може да е различно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Българският паспорт скоро ще стане още по добър :) С нова директива на ЕС ще ни обслужват всички посолства на ЕС по света :)

 

Проблеми при пътуването? Дипломатите от ЕС идват на помощ

http://www.dnevnik.bg/na_put/2015/04/22/2517331_problemi_pri_putuvaneto_diplomatite_ot_es_idvat_na/?p=0#addcomment

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Българският паспорт скоро ще стане още по добър :) С нова директива на ЕС ще ни обслужват всички посолства на ЕС по света :)

Това означава, че ако на българин бъде откраднат паспортът в Доминиканската република, например, където България няма дипломатическо представителство, той може да се обърне към френската или британската мисия.

Струва ми се че това го имаше и досега, почти сигурен съм, че съм го чел някъде по сайта на МВнР и винаги съм го имал като едно на ум, ако се появи такава нужда.

Може би сега по-конкретно се формализира в европейските нормативи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Струва ми се че това го имаше и досега, почти сигурен съм, че съм го чел някъде по сайта на МВнР и винаги съм го имал като едно на ум, ако се появи такава нужда.

Може би сега по-конкретно се формализира в европейските нормативи.

 

И аз имам спомени, че и до сега имаше някаква възможност за искане на помощ. Вероятно същността на промените се крият в следното:

 

Директивата налага на страните членки да осигурят на молителите същата помощ, каквато биха оказали на собствените си граждани, и на същата цена.

 

Може да се окаже, че в чужди посолства ще имаме повече права от колкото в собственото посолство :) До колкото знам някои държави осигуряват бърза помощ в кеш на гражданите си ако си загубят или им откраднат парите и или им осигуряват транспорт да се приберат. Българската държава няма доверие в гражданите си и единственото, което може да осигури в такива случаи е познат да даде пари в България и те да предадат стойността на тези пари в чужбина.

Друг вид помощ би могла да бъде осигуряване на адвокатска защита при нужда и т.н.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.