Прескочи до съдържание

Най-добрият паспорт за пътешественици


Препоръчани мнения

Паспорт на кои държави позволява пътуване на притежателя му в най-много страни без нужда от виза?

 

post-72-0-70017000-1381795588.jpg

 

цялата статия (на английски)

 

http://bit.ly/15XlfZq

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

https://www.henleyglobal.com/fileadmin/pdfs/visarestrictions/Global%20Ranking%20-%20Visa%20Restriction%20Index%202013-08.pdf

 

Това е индексът, всяка година се актуализира. Гледам за 2013 ние сме 21ви с 141 държави и сме настигнали Румъния :) и като се има предвид сериозното количество държави, където взимаме визи при,пристигане като цяло българският паспорт е супер за пътешестване :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За съжаление не е супер според мен българският паспорт.

Примери от последно време, виза на границата за Замбия 50$, с учудване разбрах, че за Румъния няма визи. Зимбабве сложна виза с пращане на паспорти до посолството им някъде из Европа, изведнъж руснаците нямат визи, не че някой ще емигрира в такива държави, но малко се иска от някой външен министър, ама не! За Свазиленд също, изобщо за екзотичните държави никой не си мръдва пръста, донякъде е обяснимо. Домосед май се беше засякъл с тогавашния външен министър някъде из чужбината и го беше питал нещо подобно, четох го в един от пътеписити. За Дубай също тази виза ми бърка в здравето, за руснаците май няма.

Мога да кажа, че Южна Америка и Кариби сме ок, но за Африка е много зле положението.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Е да, конкретно Замбия е останала без визи за румънците заради разни спогодби и помощи от времето на чаушеско... Мисля бивша Югославия също са безвизови там по тая причина. Но принципно е вярно, аз съм го ял същия със Зимбабве и точно заради визи не съм ходил до Суазиленд, Намибия и Лесуту... От друга страна съм ОК да си платя на границата - Замбия и Мозамбик :) Африка и Азия търпят критика, изглежда там нещата са оставени на самотек...

 

За мен също е леко абсурдно за Куба да ни трябват визи и то само и единствено от посолството в София, май единствената друга латино държава, дето ни иска е Колумбия.

 

Затова кво правя аз - гледам да ходя там, дето визи не искат или дават на границата. Не е малко, 141 държави без виза, дай Боже всеки му :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

https://www.henleyglobal.com/fileadmin/pdfs/visarestrictions/Global%20Ranking%20-%20Visa%20Restriction%20Index%202013-08.pdf

 

Това е индексът, всяка година се актуализира. Гледам за 2013 ние сме 21ви с 141 държави и сме настигнали Румъния :) и като се има предвид сериозното количество държави, където взимаме визи при,пристигане като цяло българският паспорт е супер за пътешестване :)

Интересно, според този лист в линка горе, България е на 21-во място със 141 държави, които притежатели на БГ паспорти могат да посещават без виза.

А информацията, която дава МВнР доста се разминава: от 198 държави, българите са с визов режим за 101, т.е. само за 97 държави не ни трябват визи. Дори и да включим държавите, за които може да получим виза "on arrival", като Тайланд, Мадагаскар, Виетнам и още 5-6...10 да са, пак не можем да ги докараме до 141 безвизови.

Остава неяснотата данните от кой лист са по-достоверни.

Единият е актуален към 1 юли 2013, а този на МВнР към 10 декември 2012.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мда, предполагам броят и територии и владения, знам ли: http://www.travelindependent.info/countries_howmany.htm

 

Примерно аз си броя Пуерто Рико и Хонг Конг като отделни държави, защото клтурно, исторически и дори визово се различават от големите им владетели. Та май пак е въпрос на дефиниция...

Връзка към мнение

Мда, предполагам броят и територии и владения, знам ли: http://www.travelindependent.info/countries_howmany.htm

 

Примерно аз си броя Пуерто Рико и Хонг Конг като отделни държави, защото клтурно, исторически и дори визово се различават от големите им владетели. Та май пак е въпрос на дефиниция...

Разбира се, че се броят отделно . В списъка на МВнР И Пуерто Рико, И Хонг Конг са дадени също отделно. Както и Палестинската автономия, и островите на Френска Полинезия, и Тихоокеанските острови.

Ето го списъка на МВнР (в горното ми мнение  също беше вграден линка):  http://www.mfa.bg/uploads/files/VisaRegime_for_Bulgarians_ordinary_passports(2).pdf

Дори и да приемем, че в списъка на Henley & Partners са приели за отделни държави 218 общо, а в този на МВнР са 198, и да приемем също, че разликата от тези 20 държави всичките са с безвизов режим спрямо България, което може да не е така, но го приемаме хипотетично, пак ги докарваме до 117 (97+20). Пак доста далеч от цитираната от H&P бройка от 141 държави.

Още като я видях тази цифра 141 леко се усъмних. Очевидно с право.

Връзка към мнение

А предполагам си прав :) мен ме кефи, че сме 21ви и си парадирам. Иначе тоя пдф не е крайно изчерпателен, не видях Ниуе, може и повече да липсват, ако се заровя, но ме мързи :)

Връзка към мнение

Иначе тоя пдф не е крайно изчерпателен, не видях Ниуе, може и повече да липсват, ако се заровя, но ме мързи :)

Не е, прав си, че пдф-а на МВнР не е изчерпателен откъм изброени държави. Поне според и спрямо другия на Р&Н определено не е, но нали вече уточнихме за това, и разминаването от 20 държави и самостоятелни територии в двата списъка. То даже е добре обяснено под линия в твоя списък. Предполагам Ниуе, и другите, които ще намериш ако се заровиш, ще са някой от тези 20-те разлика в двата списъка.

Прав си и за другото - че (засега) става единствено за показване, парадиране и тупане в гърдите. От практическа гледна точка не бива да вярваме сляпо на цифрата от 141 безвизови държави. Защото в света няма  252 държави, колкото и да напъваме фактите (141 без визи по единия списък + 101 с визи по другия) :)

Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

Изпреварили сме романезите с няколко места:

https://www.henleyglobal.com/files/download/hvri/HP%20Visa%20Restrictions%20Index%20140728.pdf

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Българският паспорт е идеален за Южна Америка (освен за Европа, разбира се). Най-добре е с два паспорта, а още по-добре би било и с три - все едно имаш универсален адаптер за електрически контакти, Вадиш този, който е без виза за съответната страна или пък с виза при пристигане или в най-лошият случай с най-евтина виза.


За мен също е леко абсурдно за Куба да ни трябват визи и то само и единствено от посолството в София, май единствената друга латино държава, дето ни иска е Колумбия.

 

 

За Куба съм вземал виза за жена ми на летището в Канкун преди излитане, агенцията, с която купих билетите и хотела в Хавана (от Мексико) я уреди без никакъв проблем. То всъщност е един лист хартия, не е даже и печат в паспорта.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.