Прескочи до съдържание

Имунизации,Ваксини,хапчета


Препоръчани мнения

@master_of_germs, благодаря за компетентното мнение. 

Мисля, че можеш да бъдеш много полезен на форума със знанията и опита си. Чудех се дали би могъл да отвориш отделна тема и там да даваш такива препоръки за опасностите за здравето, които ни дебнат при пътуванията и най-вече при възникнал проблем как да намалим неговите неблагоприятни последици. Имам предвид всички онези екзотични проблеми, които могат да ни се случат на път. Общо взето повечето магеланци си имат свои начин на справяне, къде успешно, къде методи основани на фолклора, къде не изпробвани методи. Знам, че ще изисква време и труд такава тема и че принципно в нета има инфо, но когато имаш проблем и си на път би могло да потърсиш първо тук инфо, пък в нета е много и не винаги е точно, а ми се ще да не е и супер специализирано. Може да се започне с нещо дори и малко като това мнение и в последствие да се допълва. Във форума има и други лица с познания в тази област и те биха могли също да се включат със съвети и правила. 

В една такава тема самите магеланци биха могли да търсят съвет за нещо случило им се на път. А ако се случи това, предполагам @Георги би могъл да помогне с идея как да се организира, защото вероятно ще има нужда от редакции, за да бъдат в началото полезните съвети, а назад дискусиите. Пък и вярвам, че модераторите също ще помагат.

Разбира се, аз само предлагам, защото нещо такова би ми било полезно, както и на останалите, но вероятно ще изисква допълнително време и усилия, та ти си решаваш;).

 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

Здравейте пътешественици, извинявам се предварително, ако въпроса ми не е на правилното място. Та на 25 ноември летим за Тайланд. Идва момента и въпроса с ваксините. Решили сме да бием препоръчителните Хепати А и Коремен тиф, а малария с репеленти . Обаче ваксината , която ми изписаха по рецепта за хепатит А - Аваксим 160 , е изчерпана в цялата страна. Препоръчват ми другата ТуинРикс (комбинирана Хеп.А и Б), която се бие по различна схема (имунизация и 2 реимунизации на 1ви и 6ти месец). Та да си дойдем на въпроса. Така и така нямаме време за 3те имунизации, възможно ли е да минем само с 1вата имунизация  10тина дни преди пътуването (престоя ни ще е 2 седмици) и като се върнем хич да не се занимаваме, или да бием сега и другия месец непосредствено преди да пътуваме пак? Извинявам се за локумите 🙂 . 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако ще си правите ваксини, направете ги както трябва - трите приема на Туинрикс. Да, сетили се малко късно, но до тогава имате възможност за 2 приема, така че направете тях и като се върнете, 6 месеца след първата трябва да се направи третата. Мисля, че има голяма вероятност да имате имунитет още след втория прием, но все пак не е 100% сигурно. Това е ваксина, която по принцип ще ви предпази от хепатит А и Б за доста дълго, дори при някои хора и за цял живот, така че не би била излишна, дори да не пътувате никога повече натам. Знаете, че и в България има реална опасност, така че хубаво сте го решили. И аз покрай това пътуване се наканих да си я направя, макар че от години знам ползите й.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , mary_shery каза:

Ако ще си правите ваксини, направете ги както трябва - трите приема на Туинрикс. Да, сетили се малко късно, но до тогава имате възможност за 2 приема, така че направете тях и като се върнете, 6 месеца след първата трябва да се направи третата. Мисля, че има голяма вероятност да имате имунитет още след втория прием, но все пак не е 100% сигурно. Това е ваксина, която по принцип ще ви предпази от хепатит А и Б за доста дълго, дори при някои хора и за цял живот, така че не би била излишна, дори да не пътувате никога повече натам. Знаете, че и в България има реална опасност, така че хубаво сте го решили. И аз покрай това пътуване се наканих да си я направя, макар че от години знам ползите й.

Хубаво е, когато учениците изпреварват учителите си с отговор по темата, но пак ще трябва да поясня.

Най-важното е на каква възраст са хората, които смятат да се ваксинират.

Ако са родени след 1992ра година, то те са ваксинирани срещу хепатит В още като бебета. Ако са по-възрастни и не са ваксинирани, тогава не е лошо да си направят такава ваксина, а ако смятат да ходят на секс-туризъм в Тайланд /щото и това е много популярно/, то ваксината си е направо задължителна.

За хепатит А, винаги препоръчвам първо да се изследват антитела. Само 1% от заразените с хепатит А развиват клинични симптоми, при това вирусът е много често срещан и у нас, както и в ЮИ Азия. Така че повечето българи имат антитела срещу хепатит А и са прекарали заболяването безсимптомно. И имат доживатен имунитет и не се нуждаят от ваксинация.

Освен това хепатитите са заболявания с дълъг инкубационен период и дори да се заразите, жълтеницата да ви тресне, докато сте още на път, а чак след като сте се прибрали. И хепатит А по никакъв начин не е животозастрашаващо заболяване.

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Имайте предвид, че по някаква причина има малоумни ограничения за купуване на Twinrix в аптечната мрежа - миналата година ни продаваха само по една инжекция на човек на месец, така че планирайте отрано.
По отношение на ваксинационната схема - ние пътувахме десетина дена след първоначалното ваксиниране, а първият буустър ни беше два дена след връщане.

Връзка към мнение
преди 46 минути , Hadzhitodorovi каза:

Имайте предвид, че по някаква причина има малоумни ограничения за купуване на Twinrix в аптечната мрежа - миналата година ни продаваха само по една инжекция на човек на месец, така че планирайте отрано.
По отношение на ваксинационната схема - ние пътувахме десетина дена след първоначалното ваксиниране, а първият буустър ни беше два дена след връщане.

Практически нищо не сте направили в тоя случай, освен да имате имунитет за по-нататък.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

На мен тази година ми продадоха 2 наведнъж, тъй като толкова имаха налични. По-голяма е вероятността да имат наличност в аптеките в началото на месеца.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, emi_cen каза:

Здравейте пътешественици, извинявам се предварително, ако въпроса ми не е на правилното място. Та на 25 ноември летим за Тайланд. Идва момента и въпроса с ваксините. Решили сме да бием препоръчителните Хепати А и Коремен тиф, а малария с репеленти . Обаче ваксината , която ми изписаха по рецепта за хепатит А - Аваксим 160 , е изчерпана в цялата страна. Препоръчват ми другата ТуинРикс (комбинирана Хеп.А и Б), която се бие по различна схема (имунизация и 2 реимунизации на 1ви и 6ти месец). Та да си дойдем на въпроса. Така и така нямаме време за 3те имунизации, възможно ли е да минем само с 1вата имунизация  10тина дни преди пътуването (престоя ни ще е 2 седмици) и като се върнем хич да не се занимаваме, или да бием сега и другия месец непосредствено преди да пътуваме пак? Извинявам се за локумите 🙂 . 

За какво са ви тези ваксини?!?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , T.E.Lawrence каза:

Като чета тази тема вече се чудя как съм жив. 🤣

И аз се питам това 🙂
Въпроса е кой ги насажда тези психози с ваксините? За мен лично в Тайланд е много по-чисто и хигиенично от България, но това е една друга тема.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И в България може да се заразиш от Хепатит А, не е изключено никога да не си се срещал с вируса и да нямаш имунитет. Със сигурност не се изкарва лесно, трябва хоспитализация, въпреки че не е смъртоносен. За Хепатит Б също мога да кажа, че има страшно много хора заразени при медицински манипулации, особено от зъболекари в България и отделно и предадени по полов път. Така че, независимо дали си тук или някъде в Азия, ваксините са силно препоръчително. Хепатит Б от 1992 година е задължителна в имунизационния календар, а всички, които сме родени преди това я нямаме. Не мисля, че си струва да спорим за нещо в официалния имунизационен календар на България дали трябва да се прави.

 

А колкото до Тайланд, много се надявам @xligon да е прав за хигиената и да се спазват някакви норми за съхранение на продуктите, защото и аз съм се запътила натам скоро. Никъде в Европа не съм имала каквито и да е било стомашно-чревни или по-сериозни проблеми заради храна, така че надявам се и там всичко да е наред.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен елементарни хигиенни навици са абсолютно достатъчни. Аз бях в Тайланд, че и в Камбоджа за малко - нищо ми няма. Колкото повече се пазиш, толкова е по - голям шанса да ти се случи това, което избягваш. Аз съм била в музикално училище, имах съученик, караха го и го взимаха с кола, за да не падне да си счупи ръцете, че спреш ли да свириш, вече не си конкуренция....Имаше някаква бележка и не ходеше и на физическо...Та от училището до колата два пъти пада и си счупи ръцете.... Така че - нормални хигиенни навици и всичко ще е наред...

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Уф, не исках да задълбаваме в тая тема, ама щом сте рекли... НЕ! Нормалните хигиенни навици не могат да ни предпазят от хепатит А. И, да, хепатит А се води "болест на мръсните ръце", но това не е съвсем вярно и отразява само начина на предаване. Но всъщност вирусът на хепатит А е толкова устойчив, че стандартните сапуни, вкл. антибактериални, и други антисептици за ръце не могат да го убият. Така че, ако не сте го изкарали и не сте ваксинирани, шансът да се заразите, ако попаднете в контакт с друг заразен, хич не е малък. Друг е въпросът, че, както писах по-горе, едва под един процент от заразените получава клинични симптоми. 

Идеята ми беше друга. Може би не стана ясно. Понеже у нас вирусът на хепатит А е се среща доста често, то повечето вече сме прекарали инфекцията. Основно безсимптомно, поради което и няма как да знаете, че сте я прекарал и вече имате доживотен имунитет. За това е добре първо да се изследва ниво на антителата срещу хепатит А. За да се види дали изобщо има смисъл от ваксинация. Щото при поне половината хора няма абсолютно никакъв смисъл; те вече са преболедували безсимптомно. Е, някои като мене са изтеглили късата клечка и са го карали с истинска жълтеница, така че аз очевидно няма да се ваксинирам за хепатит А. А за хепатит В съм се ваксинирал като студент и редовно си правя реваксинация през няколко години, защото медицинските лица сме рискова група.

Но, ако става въпрос за деца, нещата не стоят по този начин. Колкото по-малко е детето, толкова е по-малък шансът да е прекарало безсимптомен хепатит А, съответно и шансът от зараза е по-голям. И колкото и да ми се ще @xligon да е прав за хигиената в Тайланд, то все пак заразяването не зависи само от хигиената, а и от географското разпространение на вируса на Хепатит А, а той доказано се среща с най-висока честота точно в страните от Югоизточна Азия. Така че, ако се пътува с деца в този регион, то ваксинирането им си е просто проява на здрав разум и отговорност от страна на родителите.

Даването на личен пример със: "Спазвах хигиена и нищо ми няма" не е нещо, което може да служи като аргументация за това трябва или не трябва човек да се ваксинира 🙂 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 12
Връзка към мнение
На 12.10.2018 г. в 18:03, xligon каза:

Въпроса е кой ги насажда тези психози с ваксините?

Луи Пастьор.

За да не се психират родителите, винаги могат да ваксинират само тези деца, които държат да запазят.

Редактирано от Георги
без забележки за правопис, моля
  • Браво 1
  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Говорим за различни ваксини - задължителните в България, за които никой трезвомислещ не би трябвало да е против и другите тип "презастраховане", как в чужбина навсякъде ядат хора и еболата и чумата се крият зад всеки ъгъл във всяка страна и ни дебнат да ни убият. 🙂

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 20 часа, T.E.Lawrence каза:

Говорим за различни ваксини - задължителните в България, за които никой трезвомислещ не би трябвало да е против и другите тип "презастраховане", как в чужбина навсякъде ядат хора и еболата и чумата се крият зад всеки ъгъл във всяка страна и ни дебнат да ни убият. 🙂

Дори и да не убиват веднага, аз лично бих предпочел да избегна хепатитите, ако мога, и не мисля, че е презастраховане. Но да, лично решение на всеки си е.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Четейки за Колумбия, ми направи впечатление, че доста хорица се ваксинират за жълта треска на летището в Богота , главно защото е безплатна, а не защото е задължителна (освен ако не се ходи в Амазония).

 

Започва лекичко и на мен да ми се прокрадва подобна мисъл , примерно че някой слънчев ден може да се забием в Занзибар или Бело Оризонте , и подобна ваксина ще ни е от полза. В САЩ, където в момента сме заточени, това удоволствие (ваксината) струва в рамките на 300-600 $ и е със заявка. 

 

 А има ли разлика в самата ваксина? Примерно между такава за жълта треска в България, САЩ и Колумбия?

 

Никога няма да забравя как в американската клиника в София не посмяха да поставят грипна ваксина на бременната ми половинка, че не били с достатъчно високо качество като тези в САЩ и може да увреди нещо. Естествено , в САЩ веднага и поставиха грипна ваксина  с уверението, че дори плода ще хване от нея.

 

@AlexandraKo, @master_of_germs, ?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
36 minutes ago, stanislavpp said:

Четейки за Колумбия, ми направи впечатление, че доста хорица се ваксинират за жълта треска на летището в Богота , главно защото е безплатна, а не защото е задължителна (освен ако не се ходи в Амазония).

 

Започва лекичко и на мен да ми се прокрадва подобна мисъл , примерно че някой слънчев ден може да се забием в Занзибар или Бело Оризонте , и подобна ваксина ще ни е от полза. В САЩ, където в момента сме заточени, това удоволствие (ваксината) струва в рамките на 300-600 $ и е със заявка. 

 

 А има ли разлика в самата ваксина? Примерно между такава за жълта треска в България, САЩ и Колумбия?

 

Никога няма да забравя как в американската клиника в София не посмяха да поставят грипна ваксина на бременната ми половинка, че не били с достатъчно високо качество като тези в САЩ и може да увреди нещо. Естествено , в САЩ веднага и поставиха грипна ваксина  с уверението, че дори плода ще хване от нея.

 

@AlexandraKo, @master_of_germs, ?

Ваксината за ЖТ е само една - на френската компания Санофи Пастьор. Произвежда се само и единствено във Франция за целия свят. Вече се слага 1 път и важи за цял живот. 300-600 долара е много. По-скоро трябва да е към 150. Да знаеш, че трябва 20 минути да седиш с хронометър - в това време се появяват странични реакции. В една от другите теми бяхме дискутирали колко хора умират от ваксината - рядко е - нещо като 1 на 1/2 млн, ако помня правилно. ФДА не контролира въпросната ваксина и затова ще ти изчетат всичките 15 страници с особености на глас - да няма после непрочел/неразбрал.  Бонус - идва с "жълта книжка" - паспорт за ваксини на СЗО.

Препоръчително е поне 10 дни преди пътуване да се ваксинираш.

Редактирано от akair
  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Днес ми попадна тази тема - това като извинение. Може би има по-подходяща в която да пиша:

 

Ваксините за жълта треска и хепатит А се правят в РЗИ (За София - ул. Враня 20)

Жълта треска - до живот, Френска е - потвърдиха това, което е написал @akair , Мин. 10-15 дни преди да се отиде при жълтата треска. - цена 112 лв.

Хепатит А - 92 лв. трае около 3 г. ако искаш до живот след 6 месеца се повтаряло.

Ако заедно се направят се пести от плащане на прегледа/посещението - общо 164 лв.

 

Малария - няма ваксина. Пият се хапчета (те му викат химическа профилактика) Започва се гълтането на хапчетата 1 ден преди да те жилне някой комар.

Тези хапчета (имало няколко вида) не се продават в БГ. В Европа (Гърция) стрували около 40-50 евро (12 хапчета). В Аврика били по-евтини.

 

Всичко това го научих (дано да съм си водил записките правилно) по телефона:

за Жълтата треска и Хепатита - 02 8312017

за маларията - 02 8312049. Всеки ден до обяд с предварително записване могат да те консултират и да напишат необходимата рецепта - безплатно.

 

Хората бяха супер любезни.

 

Първо звъннах на Националния център по заразни и паразитни болести. За съжаления, ужасните ми впечатления от тази институция се потвърдиха. Теглиха ми една, като все пак накрая казаха "Абе, вие не знаете ли? Ние от 6 години не се занимаваме с тези неща (с какво се занимават - не ми беше важно да разбера). Търсете си РЗИ.

 

За Перу и Боливия ( Iquito, Puno, La Pas)   - мен това ме интересуваше се оказа, че двете ваксини и профилактиката за малария са силно препоръчителни (задължителни) . Гледах този сайт:

https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2018/infectious-diseases-related-to-travel/yellow-fever-malaria-information-by-country/peru#seldyfm879

 

----------

Правилно ли съм се информирал и това достатъчно ли е, за да продължа да пиша във форума след Перу и Боливия. :wink:

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 4
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, stanislavpp каза:

Четейки за Колумбия, ми направи впечатление, че доста хорица се ваксинират за жълта треска на летището в Богота , главно защото е безплатна, а не защото е задължителна (освен ако не се ходи в Амазония).

 

Започва лекичко и на мен да ми се прокрадва подобна мисъл , примерно че някой слънчев ден може да се забием в Занзибар или Бело Оризонте , и подобна ваксина ще ни е от полза. В САЩ, където в момента сме заточени, това удоволствие (ваксината) струва в рамките на 300-600 $ и е със заявка. 

 

 А има ли разлика в самата ваксина? Примерно между такава за жълта треска в България, САЩ и Колумбия?

 

Никога няма да забравя как в американската клиника в София не посмяха да поставят грипна ваксина на бременната ми половинка, че не били с достатъчно високо качество като тези в САЩ и може да увреди нещо. Естествено , в САЩ веднага и поставиха грипна ваксина  с уверението, че дори плода ще хване от нея.

 

@AlexandraKo, @master_of_germs, ?

@stanislavpp,препоръчвам ти, внимателно да прочетеш това:

 

https://static.framar.bg/documents/stamaril-harakteristika.pdf

 

А моето лично мнение е, че ако в скоро време няма да ходите в такъв район, да не я правите.

Само заради това, че е безплатна, да си отвори човек някакъв проблем и то, когато е на път, не бива.

Ваксините са сериозно нещо, тази пък - съвсем, с неприятните странични явления.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, stanislavpp каза:

Четейки за Колумбия, ми направи впечатление, че доста хорица се ваксинират за жълта треска на летището в Богота , главно защото е безплатна, а не защото е задължителна (освен ако не се ходи в Амазония).

Ако наистина правят безплатно за всички и смяташ да пътуваш после по такива райони - защо не. Имай предвид, че са необходими 10 дена за да се добие имунитет.

преди 2 часа, ven62 каза:

За Перу и Боливия ( Iquito, Puno, La Pas)   - мен това ме интересуваше се оказа, че двете ваксини и профилактиката за малария са силно препоръчителни (задължителни) . Гледах този сайт:

https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2018/infectious-diseases-related-to-travel/yellow-fever-malaria-information-by-country/peru#s

За планинските райони на Перу и Боливия няма нужда, за амазонската джунгла - има.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, neuromancer каза:

Ако наистина правят безплатно за всички и смяташ да пътуваш после по такива райони - защо не. Имай предвид, че са необходими 10 дена за да се добие имунитет.

За планинските райони на Перу и Боливия няма нужда, за амазонската джунгла - има.

Аз по разни сайтове четох че не е задължителна дори и за около Iquito.

Ти защо мислиш така.

Този сайт който съм го дал в предишното мнение твърди нещо съвсем различно. Не съм го изследвал колко е достоверен. Видях само че е някакъв център. ОК. Но то, всеки може да се обяви за някакъв център.

Всъщност въпрос:

От къде да се равняваме за да разберем за коя област/държава/местност е препоръчително да имаме съответната имунизация?

 

------------

Редактирам се:

Сега видях, че cdc.gov  е сайта на щатската агенция за контрол и превенция на заболяванията.

Явно може да им се има доверие. Даже, в известен смисъл, информацията там ще е доста по-рестриктивна от реалността. Така си мисля...

Редактирано от ven62
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/travel-vaccines

 

Благодаря на @ven62 за детайлната и систематизирана информация в предишните му постове!

 

Извинявам се за късното включване. Днес е нещо като патронен празник на МУ-София и е неработен ден за нас, но аз, както обичайно съм изтеглил късата клечка и съм дежурен в лабораторията и едва сега смогвам да изчета какво сте писали. 😄

Сайтът на cdc е най-илюстративен и най-лесно може да се ориентирате, понеже дава и карти на регионите за пътуване, за които са необходими за задължителни и препоръчителни имунизации. И все пак там информацията е насочена за американски граждани и не е едно към едно. Но поне за тропическите заболявания може да се ползва без уговорки.

 

Аз лично постоянно проверявам за новини в сайта на Световната здравна организация, но там информацията е малко по-специализирана и не толкова удобно представена за стандартния потребител.

Ето например как е представена информацията за жълтата треска и съответно за ваксината:

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/yellow-fever

 

С доживотния сертификат, който тази ваксина получи преди няколко години, мисля, че животът на пътешествениците страшно се улесни. Никой не крие, че това все пак е ваксината, която най-често дава сериозни странични ефекти и това, че не се налагат вече реимунизации през десет години, както преди, е доста по-добре откъм удобство и по-малък риск за пътуващите хора.

 

@stanislavpp, вече са ти отговорили, но все пак и аз да кажа - ваксината за жълта треска е една, и ако имаш избор къде да я направиш, избери икономически най-изгодната оферта. Добре е да са минали поне 7-10 дни след ваксинирането, преди да се навлезе в рисковия район, според мене е добре този период да е по-дълъг, защото, като изключим риска от анафилактична реакция, заради който трябва ваксинираният да остане за 20-30 минути под директно лекарско наблюдение след поставянето на ваксината, ако се развият други странични ефекти, най-рисковият период обикновено е точно между седмия и десетия ден.

В този смисъл пак е по-добре на летището, отколкото нищо, но освен ако няма по-дълъг престой (от поне 20 дни, да речем, през първите десет от които няма да сте в опасен район) в Колумбия, по-добре е ваксинацията да се направи примерно месец преди пътуването.

 

Кратка бележка по повод на противогрипните ваксини в САЩ и у нас: Тук от посолството са се направили леекичко на важни, но принципно са били прави. Грипният вирус не е като вируса на жълтата треска, Той е много бързоизменчив и по света постоянно циркулират хиляди и хиляди различни щамове на грипни вируси. В този смисъл една ваксина, която би била що годе ефективна тук, обичайно не би имала никакъв ефект отвъд океана. Затова Световната здравна организация постоянно събира данните от всички изследвания на грипни вируси при хората (и най-вече при прелетните птици), за да може да се състави прогнозен модел на разпространението на различните грипни вируси в различните географски региони на света през следващия зимен сезон. Така че в еди и същ сезон ваксините против грип да речем в България, в САЩ, в Иран и в Китай ще са с доста различен състав. За държавите от южното полукълбо пък на практика ще са напълно различни ваксини. Друго едно нещо, с което от посолството са се похвалили, а не е трябвало, е че ваксината в Щатите щяла да доведе до имунитет и у бебето. Що се отнася до профил на безопасност на ваксините, в Европа сме няколко крачки напред от американци и японци. В САЩ и в Япония все още се ползва едно по-старо поколение противогрипни ваксини, които по-голямата част от света отдавна е отхвърлила. Не че нашите създават по-добър имунитет. Не е по-добър, но ваксините, против грип, които се ползват тук, доказано много по-рядко водят до странични ефекти. Когато говорим за едно заболяване, което при нормални условия рядко е смъртоносно, все пак профилът на безопасност би следвало да е водещият.

Колкото до ваксинирането на бременни жени в САЩ, наистина съм се втрещявал какви неща се правят там с цел да се покрият всички изисквания на здравните застраховки и без да се мисли за безопасността на отделния пациент. Например моя студентка (наполовина рускиня, наполовина китайка, но с германски паспорт, женена за калифорниец) преди три години прекъсна за един семестър обучението си, за да роди в САЩ второто си дете. Понеже докторите там видели, че в имунизационния ѝ паспорт не е отбелязано, дали е получила втората доза от ваксината против рубеола, директно я ваксинирали, иначе нямала право да ражда в това отделение или където и да е. Да беше някоя друга ваксина, как да е... Ама точно против рубеола да ваксинират бременна жена. 😕 И то тя все пак като бебе е била получила първата доза... Изправиха ми се косите.

 

Що се отнася до маларията. Вече има ваксина срещу малария и на нея се възлагат известни надежди. Макар че срещу малария, поради естеството на паразита, който не е нито бактерий, нито вирус, ваксинацията никога не би могла да е водещата форма на профилактика. Най-важни си остават репелентите и химичната профилактика при пътуване в рисков район.

Ваксината вече е преминала предклиничните и клиничните изпитвания и от тази година започва пилотното ѝ приложение в някои региони на Малави, Кения и Гана. Целта на Световната здравна организация е да покрие с тази ваксина в близкото десетилетие поне дузина африкански държави, където се докладват около 90% от всички случаи на малария по света. Като зададената цел е преди 2030 г. броят на смъртните случаи от малария годишно да падне до петцифрено число. Малко амбициозно ми се струва, но ако доживеем дотогава, ще видим 🙂

 

 

 

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 5
  • Благодаря 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 40 минути , ven62 каза:

Аз по разни сайтове четох че не е задължителна дори и за около Iquito.

Ти защо мислиш така.

 

Значи, в тези държави, където само в част от територията има риск не проверяват имаш ли ваксинация, впримерно в Бразилия никога не са ме питали. В Перу мисля, че също не са ми искали, аз съм ваксиниран разбира се. От друга страна тука след епидемията и в крайградския парк за да влезеш трябва да покажеш жълта книжка

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.