Прескочи до съдържание

Имунизации,Ваксини,хапчета


Препоръчани мнения

В какъв смисъл да те проверяват имаш ли ваксина на влизане? Това не е ли до собствена преценка(поет риск) и желание, отказват ти достъп ако не си ваксиниран ли? На летището ли?

Днес звънях да питам за Боливия в ХЕИ-то-искат за жълта треска, въпреки че според картата, няколко поста по напред, половината страна само е в жълто, т.е. рискова. Аз мисля да я сложа доста по-рано от заминаването, например лятото,а ще пътувам януари, че ме притеснява  нещо.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
В момента, bobole4e каза:

В какъв смисъл да те проверяват имаш ли ваксина на влизане? Това не е ли до собствена преценка(поет риск) и желание, отказват ти достъп ако не си ваксиниран ли? На летището ли?

Днес звънях да питам за Боливия в ХЕИ-то-искат за жълта треска, въпреки че според картата, няколко поста по напред, половината страна само е в жълто, т.е. рискова. Аз мисля да я сложа доста по-рано от заминаването, например лятото,а ще пътувам януари, че ме притеснява  нещо.

Ами има места, където е забранен достъпът без да си ваксиниран за жълта треска. Обикновено когато има епидемия. Както в случая с в момента с няколко от големите градове в Бразилия. Остров Тринидад също така.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 26 минути , neuromancer каза:

Значи, в тези държави, където само в част от територията има риск не проверяват имаш ли ваксинация, впримерно в Бразилия никога не са ме питали. В Перу мисля, че също не са ми искали, аз съм ваксиниран разбира се. От друга страна тука след епидемията и в крайградския парк за да влезеш трябва да покажеш жълта книжка

 

Аз неправилно съм се изразил. Не това имах предвид.

Исках да кажа, че по сайтове на разни lodge и турове пишат че няма нужда от ваксини.

Пък аз, все пак, бих искал да се информирам от сравнително обективни източници. Още повече, това може да е динамична информация - тоя сезон няма малария/жълта треска, но утре или следващия сезон да има. И когато вероятността е голяма (колко голяма хм-м) т.е. когато авторитетен сайт силно препоръчва да имаш ваксина то тогава не бих се доверил на местните, които твърдят че няма нужда.

 

Но @master_of_germs (PhD_of_gems :smile: ) вече "верифицира" американския сайт, така че ще гледам него.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , ven62 каза:

 

Но @master_of_germs (PhD_of_gems :smile: ) вече "верифицира" американския сайт, така че ще гледам него.

Мога да ти препоръчам и този сайт:

 

https://www.gov.uk/guidance/yellow-fever-guidance-data-and-analysis

Връзка към мнение
преди 26 минути , Гост каза:

Не зная дали й е мястото на тази статия, но за мен беше интересна...

 

https://www.puls.bg/aktsenti-c-16/epidemiia-ot-zhlta-treska-nai-tezhkata-ot-50-godini-nasam-n-31240

Това е страницата на колегите от НЦЗПБ относно ваксинациите при пътуване в чужбина.

https://www.ncipd.org/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=303&Itemid=1339&lang=en

Кратка и ясна за да се ориентира човек по-общо, но все пак мисля, че тук се интересуваме от малко по-подробна информация.

Може да я намерите като цъкнете и на най-долния линк, водещ към съответния раздел в сайта на Световната здравна организация

https://www.who.int/ith/ith-country-list.pdf

Моите наблюдения са, обаче, че Центърът по контрол на заболяванията (CDC) си актуализира информацията по-бързо от Световната здравна организация (WHO), което е и съвсем логично де, имайки предвид функциите на WHO.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 25 минути , bobole4e каза:

В какъв смисъл да те проверяват имаш ли ваксина на влизане? Това не е ли до собствена преценка(поет риск) и желание, отказват ти достъп ако не си ваксиниран ли? На летището ли?

Днес звънях да питам за Боливия в ХЕИ-то-искат за жълта треска, въпреки че според картата, няколко поста по напред, половината страна само е в жълто, т.е. рискова. Аз мисля да я сложа доста по-рано от заминаването, например лятото,а ще пътувам януари, че ме притеснява  нещо.

На летището проверяват заедно с паспортите, трябва да покажеш сертификат, който получаваш, като те ваксинират. Само някои държави де.

На мен са ми искали в Панама, понеже идвах от Бразилия, иначе за самата Панама не се иска.

За Боливия - ако ще ходиш само по високите части няма нужда, според картата. 

преди 9 минути , ven62 каза:

Исках да кажа, че по сайтове на разни lodge и турове пишат че няма нужда от ваксини.

Пък аз, все пак, бих искал да се информирам от сравнително обективни източници.

На местно ниво не мога да кажа как е. Обаче из тия райони в Ю. Америка ваксината е безплатна и задължителна още от бебешка възраст, та неспециалисти може и да подценяват опасността, ако въобще не са чували нищо по въпроса.

Аз лично съм ваксиниран естествено, обаче за малария не съм се занимавал с хапчета, като ходихме из джунглата. Сега с децата е по-друго...

 

Тук имаше епидемия от жълта треска миналата година и за два месеца имаше 15-16 смъртни случая само в болницата, където работи жена ми, вкл. един известен композитор. Това е много, при положение, че ваксината е задължителна (разбира се контролът след детска възраст е никакъв, сума народ забравя или въобще не се интересува). Болестта засяга и маймуните в джунглата, общо взето като почнат да намират масово трупове на маймуни, значи става опасно. И тъй като никой няма да ваксинира маймуните, болестта няма да изчезне като едрата шарка. Както казах, сега за да влезеш в крайградския парк на Бело Оризонте ти искат документ за ваксинация, което си е досадно. Но пък по летищата не искат 🙂

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 1 минута , Гост каза:

Мога да ти препоръчам и този сайт:

 

https://www.gov.uk/guidance/yellow-fever-guidance-data-and-analysis

При един бърз/диагонален прочит и няколко препратки/цъкания информацията за Перу съвпада с тази на американците (CDC) (поне за местата които мен ме интересуват)

Мерси @Гост

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Хм... имаме прикачване в Сау Пауло на път за Сантиаго през Ноември, дали ще трябва да правим ваксина за жълта треска...   🤔

Редактирано от П.Кръстев
Връзка към мнение
преди 1 час, neuromancer каза:

Само за летището не, пък и за няколко часа извън него...

Да разбирам ли, че ако сега реша да ходя в Бразилия ще е необходимо да се ваксинирам срещу жълта треска? 

Онзи ден имаше билети до Рио и хубаво, че не взех. Идея си нямах за проблема в Бразилия. Мислех, че искат ваксина само за джунглата там. 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, mililia каза:

Да разбирам ли, че ако сега реша да ходя в Бразилия ще е необходимо да се ваксинирам срещу жълта треска? 

Онзи ден имаше билети до Рио и хубаво, че не взех. Идея си нямах за проблема в Бразилия. Мислех, че искат ваксина само за джунглата там. 

Значи, в Минас, където съм аз винаги е имало жълта треска. По крайбрежието, в щатите Рио де Жанейро и Сао Пауло не. При тази епидемия се оказа, че вируса се разпространява и отвъд планините, затова са разширили областта с препоръчителна ваксинация, червената област тук

map_3-20-small.png

Специално до града Рио де Жанейро не знам какво е положението, но се съмнявам, че има проблем, трябва да потърся

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Като цяло тази година положението е много повече под контрол спрямо предишните две, когато в Бразилия имапе имаше докладвани около 1000 смъртни случая от жълта треска при хора. Според последния доклад на СЗО има съобщени случаи само в щатите Сао Паоло и Парана. 50 случая, 12 от които завършили със смъртен изход. Но пък, те от СЗО сравнително бавно обработват информацията, та тоя доклад е отпреди месец. Това е при хората. Проблемът е, че има случаи по маймуните във всички тези региони, орбелязани в червено на картата,в които доскоро не са били регистрирани епизоотични огнища от жълта треска. А това са доста гъсто населени рейони на страната.

Вероятно на местно ниво има доста по-актуална информация. Имам един колега, който от няколко години работи в Бразилия, ще се опитам да се свържа с него.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

от това, което прочетох, случаи в самия град Рио няма, но има в Нитерой, Ангра дос Рейс, Парати, т.е. разпространението е стигнало чак до морето. Понеже са местни източници, те се тревожат повече от ниския процент ваксинирани, около 30-40%, в сравнение с Минас, където вече е 99% (защото досега е нямало в тези райони).

Най-опасно е в дъждовния период, най-вече декември и януари. 

Нещо което не знаех, болестта се пренася от комари, които живеят и се въдят в горите, а не от Aedes Egypti, които се размножават в градовете и въобще близо до хората, такива случаи няма от 40те години.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 5.04.2019 г. в 14:35, master_of_germs каза:

С доживотния сертификат, който тази ваксина получи преди няколко години, мисля, че животът на пътешествениците страшно се улесни.

Съгласен. Да хвана повод и да попитам има ли как и каква е процедурата да се направи тест за валидността й, при положение, че вече имаш поставена такава,

т.е. изследване за наличие на антитела? Такива се предлагат по нашите лаборатории за морбили, например. Често картонът с ваксинациите [особено на нас от миналото хилядолетие] е загубен и единствения вариант да знаеш дали си ваксиниран е кръвен тест.

Връзка към мнение
преди 2 часа, cck каза:

Съгласен. Да хвана повод и да попитам има ли как и каква е процедурата да се направи тест за валидността й, при положение, че вече имаш поставена такава,

т.е. изследване за наличие на антитела? Такива се предлагат по нашите лаборатории за морбили, например. Често картонът с ваксинациите [особено на нас от миналото хилядолетие] е загубен и единствения вариант да знаеш дали си ваксиниран е кръвен тест.

Присъединявам се.

Като мен ме интересува дали имам имунитет срещу хепатит и тетанус  (или да продължавам да си мия ръцете и да не ходя по пирони :wink:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
On 4/5/2019 at 11:44 AM, mililia said:

Да разбирам ли, че ако сега реша да ходя в Бразилия ще е необходимо да се ваксинирам срещу жълта треска? 

Онзи ден имаше билети до Рио и хубаво, че не взех. Идея си нямах за проблема в Бразилия. Мислех, че искат ваксина само за джунглата там. 

На мен миналия август не ми искаха никакви документи на летището в Рио. Аз се ваксинирах за ЖТ и ХепА, каквито са препоръките. Сигурно вероятността да се разболееш, ако стоиш в 3+ звездни хотели в Рио не е голяма, но е въпрос на лична преценка дали искаш да рискуваш.

Предполагам д-р @AlexandraKo и д-р @master_of_germs  могат да внесат повече яснота за евентуални странични ефекти в първите 20 дни след ваксиниране.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, akair каза:

На мен миналия август не ми искаха никакви документи на летището в Рио. Аз се ваксинирах за ЖТ и ХепА, каквито са препоръките. Сигурно вероятността да се разболееш, ако стоиш в 3+ звездни хотели в Рио не е голяма, но е въпрос на лична преценка дали искаш да рискуваш.

Предполагам д-р @AlexandraKo и д-р @master_of_germs  могат да внесат повече яснота за евентуални странични ефекти в първите 20 дни след ваксиниране.

 

Ами, аз не успях да разбера дали ваксинирането против жълта треска е препоръчително или задължително за Рио и околности. Предполагам, че документ за ваксина се изисква в зони, където е задължително ваксинирането и не се изисква за зони, където е препоръчително.

В интерес на истината много се чудя на тази ваксина.  От една страна има доста страни в които искам да отида и за които не се налага да взимам предпазни мерки и все си мисля, че трябва първо тях да обиколя пък като се свършат или ако много ми е на зор да отида точно на такова място, тогава да се ваксинирам. Иначе предприемам рискове, ама чак да си играя със здравето не обичам.

Ваксинирането просто за един дребен каприз, като да отидеш на място, без което можеш спокойно да минеш, ми се струва неразумно и друг вид издевателство над здравето. За сега изключих Бразилия или по -точно поне посочените места с епидемия от жълта треска, от бъдещите планове, въпреки че все още се замислям за ваксината. 

Светилата @AlexandraKo и @master_of_germs, какво смятат по горните размисли? Да се ваксинираме ли или ако не сме толкова на зор да видим такова място, просто да отложим посещението. Защото приемам за издевателство над здравето както посещението на такива зони без ваксина, така и безугледното поставяне на всякакви ваксини заради капризи.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Ами това си е лично решение: да сравниш желанието да отидеш някъде с нежеланието да слагаш ваксина...

Относно страничните ефекти, както казах тук е задължителна за всички над 1г, не съм чувал за фрапиращи случаи.

 

Иначе, както аз и akair казахме, не е задължително, т.е. не те проверяват. Само за града Рио не мисля, че има проблем, още повече ако не си там баш в дъждовния сезон, за останалите части виж на картата къде ти се ходи... До Игуасу и разни части на Колумбия си била и без ваксина 😀 Избягването на ухапвания от комари се подразбира де.

Брат ми идва със семейството (с децата си имам предвид) до тук за малко и дори не се сетихме за ваксина, но това беше преди епидемията.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

преди 4 часа, ven62 каза:

Присъединявам се.

Като мен ме интересува дали имам имунитет срещу хепатит и тетанус  (или да продължавам да си мия ръцете и да не ходя по пирони :wink:)

Значи, подразпитах един колега, който допреди известно време работеше в лабораторията по особено опасни инфекции на НЦЗПБ, която се намира във вирусологичния отдел на центъра - на бул. "Столетов" - срещу Софийския затвор. (Лабораторията по ООИ е отзад в двора). Защото в страницата на НЦЗПБ има отбелязано, че се изследват антитела срещу арбовирусни инфекции, без да е упомената изрично жълта треска. Пише и цена 29 лв, но гледам, че датата на документа е отпреди 7 години, та не знам дали е актуално. Та, свързахме се с колежка, която работи там в лабораторията за повече информация.

Прави се изследване за антитела срещу жълта треска, но се прави в кабинета по имунизации, който е до централната сграда на НЦЗПБ на бул. "Янко Сакъзов".

И се издава удостоверение, което да послужи при пътуване. Точно за такива случаи на ваксинирани навремето хора, които не си пазят документ за ваксинацията. Изследването се прави с имунофлуоресценция, което малко ме изненада, мислех че би трябвало да правят ELISA.

Мисля, че и частни лаборатории предлагат такова изследване, но при тях принципът е, че изпращат материалите по куриер в лаборатории примерно в Германия и се чака повече за резултата. И със сигурност ще струва много повече.

За хепатитите мисля, че по частните лаборатории навсякъде се предлага изследване на антителата.

За тетанус реално е безсмислено. Ако е минал поне месец след последната имунизация, по всяко време може да се  бие допълнителна доза ТТ (тетаничен токсоид... или по-известен със старото име ТАП - тетаничен анатоксин преципитат). Няма смисъл от изследване на антитела. Ваксинацията се прави у нас при джи-пи-тата. Според имунизационния календар възрастните биват ваксинирани срещу тетанус и дифтерия на всеки 10 години - на 25-та, 35-та, 45-та и т.н. година. При всяко съмнително нараняване с пробождане, ухапване или разкъсване и контузия на плътта е добре да се бие ТТ - повсеместно се продава в аптеките.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, ven62 каза:

Присъединявам се.

Като мен ме интересува дали имам имунитет срещу хепатит и тетанус  (или да продължавам да си мия ръцете и да не ходя по пирони :wink:)

За хепатит се прави кръвен тест, за титър на анти Hbs, ако е под 10 mlU/ml, се прави реимунизация.

Аз всяка година си го изследвам, след направена имунизация по схемата с Енержикс Б, / 0,1,6 и реимунизация след 12/,десет години имах имунитет.

Тази година, титърът спадна под 10 и започнах отново. Сложих си първата, след месец ще го изследвам пак и ще видя, дали ще продължа по схемата или няма да се наложи.

Това ти го разправям, за да стане ясно, че всеки организъм е различен и трябва да се следи.

Това, че е сложена ваксина, не значи, че имунитет има на 100%. За съжаление.

А за тетанус - като тръгнеш нанякъде, с такава опасност, слагаш си една доза, тя важи за 12 месеца и пътуваш спокойно. За тетанус няма смисъл да се изследват анти- токсоид антителата в серума, защото няма научни, реални данни за  ефикасността на ваксината, те са предполагаеми.

За да е сигурно, трябва изследване на две групи заразени - такива с ваксина и такива - без.

Ясно е, защо не може да се осъществи такова  нещо. Проблемът е етичен.

@mililiaиска съвет за жълтата треска. Какво мисля аз:

Изчакай малко, иди на други места, където няма епидемия или опасност.

Виж, колко е голям светът! Ако е Матейко и му е останала неотръшкана, само тЕ таз, държава,  тогава е друга работа.:)))Ама, ако човек има толкова други възможности, не трябва да има дилема.

Епидемиите имат пикове, после утихват, СЗО полага големи усилия в тази посока.

Ще дойде време, когато опасността ще намалее, пък тогава.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Чудя се дали да си правя ваксина против жълта треска или не?! Малко при мен случая е "Сетила се Мара да се побара". След 1-2 дни ще летя до Чили, а след това към Боливия. Няма да посещавам районите с джунгла, но малко ме наплашиха, че е задължителна и шега с това не бива. Обадих се в РИОКОЗ Пловдив и ми казаха, че в аптека се продава на цена 74 лева. Струва ми се малко, защото по-горе прочетох, че цената в София била 112 лева, а преди 2 месеца моя позната си би в София срещу 125 лева. Възможно ли е да има разлика, въпреки че прочетох, че само една френска компания ги продава? Според вас има ли проблем, ако си направя ваксина и същия ден летя? 

Връзка към мнение

За да се получи валиден сертификат за ваксинация срещу жълта треска, е необходимо ваксинацията да бъде направена в одобрен център за ваксинация на Световната Здравна Организация (СЗО), така че да се издаде международен сертификат за направена ваксина.

 

1.Този сертификат е валиден за 10 години от 10-ия ден след първата доза на ваксината.

2. Сертификатите издадени след бустер доза са валидни веднага след инжектирането.

 


СТАМАРИЛ се прилага, като единична доза от 0,5 ml на възрастни и деца над 6 месечна възраст.
Първата доза трябва да бъде приложена поне 10 дена преди да е необходима защита срещу жълта треска. Това е така, защото са необходими 10 дни за да може първата доза от ваксината да изработи и осигури добра защита срещу вируса на жълтата треска. Тази защита осигурена от първата доза трае 10 години.
Бустер доза (0,5 ml) се препоръчва на всеки 10 години ако все още се счита, че сте изложени на риск от инфекция с жълта треска (т.е. ако все още пътувате или живеете в район, където бихте могли да се заразите с жълта треска или това може да стане чрез вашата работа).

 

Подробно тук.

Цената, като порових, е около 70-74 лева, но се иска рецепта.Не може да се поръча он-лайн, питах в няколко аптеки - няма.

Връзка към мнение
преди 34 минути , Guinness каза:

Чудя се дали да си правя ваксина против жълта треска или не?! Малко при мен случая е "Сетила се Мара да се побара". След 1-2 дни ще летя до Чили, а след това към Боливия. Няма да посещавам районите с джунгла, но малко ме наплашиха, че е задължителна и шега с това не бива. Обадих се в РИОКОЗ Пловдив и ми казаха, че в аптека се продава на цена 74 лева. Струва ми се малко, защото по-горе прочетох, че цената в София била 112 лева, а преди 2 месеца моя позната си би в София срещу 125 лева. Възможно ли е да има разлика, въпреки че прочетох, че само една френска компания ги продава? Според вас има ли проблем, ако си направя ваксина и същия ден летя? 

Виж на картата дали има жълта треска където ще пътуваш. По високите Анди, както и сухото тихоокеанско крайбрежие няма.

Може да си направиш ваксина и имунитет се добива след 10 дена, т.е. гледай да влезеш в зона с жълта треска поне след 10 дена

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.