Прескочи до съдържание

10 дни в Португалия - моля за насоки и идеи


Lindt

Препоръчани мнения

Позволявам си да задам 1-2 питания в темата на Lindt, надявам се да не ми се сърди! Не искам да пускам нова и да цапам форума с неща, които се споменават във вече създадените теми.

И аз планирам да купя билети до Португалия тия дни, изчетох доста постове, но не мога да преценя едно нещо - дали на купя билет на връщане от Лисабон или Фаро. Смятаме на започнем от Порто и оттам да слизаме на юг, има доста неща за разгледа и се чудя дали въобще ще ни стигне времето да слизаме до Фаро?

 

Затвори очи и си представи какво най-много искаш да видиш. В зависимост от това кое ти се иска да видиш най-много, отрежи другия край, дори и билетите да се вдигнат малко. 

До Порто може да достигнеш доста лесно и друг път. И да направиш 5 + дни наоколо в района.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Ако трябва да избера Фаро или Порто и съответно места около градовете, къде накланят везните повече. Знам, че е относително, но спорен must see, кой град бихте избрали?

Връзка към мнение

Обидош и Назаре-най-красиви и според мен.

Няма как да пропуснеш корковите гори,защото те са навсякъде покрай пътищата.Е,не и точно покрай океана.Също и младите евкалиптови гори- отглеждат ги защото растат бързо и става хубава хартия.Там хората не засаждат пшеница,а корков дъб или евкалипти в земеделските си стопанства.

За хубаво фадо-в Лисабон и с резервация.Колкото по- скъп клуба,толкова по-качествени музикантите.Фадото е душата на португалеца.

По плажовете има достатъчно капанчета срещу умиране от глад.

Аз бях в началото на септември и си беше чудесна почивка на 15 км от Лисабон.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Препоръчвам ти Art Hostel-а в Лисабон- чудесна локация, собственици и атмосфера. Аз като отидох там ги заварих всички с махмурлук, въобще не ми беше ясно кой с кого е, а накрая се оказа че дори не са се познавали въпросните индивиди :) Че и някои си останаха там като доброволци :) Също много препоръчвам фрий туровете в Порто- и историческия, и културния. 

Иначе аз направих 4 дни Порто, 3 Лисабон и 1 Фаро като изневиделица вмъкнах и 2 дни във Виго, Испания, където също тотално препоръчвам да се отиде, при все че на 2 часа от Порто. Беше много жалко, защото дните минаваха, а аз скъсявах всяко следващо място за сметка на предното, а то цялата Португалия си толкова да си заслужава.. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

.... дали на купя билет на връщане от Лисабон или Фаро. Смятаме на започнем от Порто и оттам да слизаме на юг, има доста неща за разгледа и се чудя дали въобще ще ни стигне времето да слизаме до Фаро?

Най-общо и грубо казано - между Порто и Лисабон имаш повече история, архитектура, култура и т.нар. забележителности, а на юг в Алгарве - повече плажове и природни 'убавини.

И не разбрах с колко време разполагаш? 

 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Вече купих билетите. На 20.04 вечерта кацаме в Порто, а на 30.04 летим за Англия. Реално имаме 9 пълни дни. Смятам горе-долу 4 за Порто и региона и 5 за Лисабон и наоколо. Тепърва ще започвам да чета за местата, които ще разглеждаме, само се чудя отсечката между Порто и Лисабон дали да я правим с кола или самолет?

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Ами зависи дали те интересуват само Лисабон и Порто или и каквото има между тях (то не е малко)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Как да ядосаш португалец с едно изречение: "Ти говориш бразилски, нали?"

 

Ха, тука е обратното

Все ме питат

- Ти откъде си?

- България

- Там какъв език говорите, английски, руски?

- Е как, български разбира се

- А стига бе

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

4 дни ми се струват предостатъчни за Порто. Ако имате възможност вземете кола до Лисабон за сметка на дните в Порто-т.е. 3 дни в Порто, даже два и половина :) и после с колата надолу.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Вече купих билетите. На 20.04 вечерта кацаме в Порто, а на 30.04 летим за Англия. Реално имаме 9 пълни дни. Смятам горе-долу 4 за Порто и региона и 5 за Лисабон и наоколо. Тепърва ще започвам да чета за местата, които ще разглеждаме, само се чудя отсечката между Порто и Лисабон дали да я правим с кола или самолет?

Препоръчвам от Порто до Лисабон с кола :) - прекрасни пътища

 

От Порто в посока Лисабон, препоръчвам да се посети Авейру (Aveiro) - градът се води португалската Венеция :) .

След Авейру, в посока Лисабон, препоръчвам да се посети Коимбра (Coimbra) - това е градът на университетския и студентски дух. В Коимбра препоръчвам да се посети Portugal dos Pequenitos http://www.portugaldospequenitos.pt/en/ - това е музей на португалсаката слуптура и архитектура, представени в миниатури.

След Коимбра, в посока Лисабон, препоръчвам да се посети Фатима (Fátima) - Светилището на Фатима. Фатима е това, което е за нас Рилския манастир.

След Фатима, в посока Лисабон, препоръчвам да се посети Калдаш да Раиня (Caldas da Rainha), известна с керамиката си  :lol:  :lol: :lol:  и най-вече с "o coiso" ("у койзу" - така ще е произношението в Португалия) .

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Докладвам докъде стигнахме с планирането:

Имаме чуден според нас апартамент в Порто за първите 2 нощувки - https://www.airbnb.es/rooms/10269588

И още един за 3 нощувки в Лисабон - https://www.airbnb.es/rooms/2874687

 

За Алгарве още не сме измислили как да си разпределим 5те нощувки. Летим сутринта, така че уж е разумно да нощуваме във Фаро преди полета. Имате ли препоръки за плажове наоколо? Много се чудя дали да не запазя 3 нощувки в Лагос, Портимао или някое от селцата, предложени от Rainy, а последните 2 да са във Фаро и да видим какво се случва на изток. Но не мога да преценя доколко е различно крайбрежието и дали има смисъл от упражнението. 

Та.. съвети? 

Връзка към мнение

Според мен крайбрежието доста се различава на запад и на изток от Фаро - до и на изток от Фаро плажовете за мен губят романтичността си, стават доста големи, "равни" и скалите може да се каже, че ги няма хич... Не съм 100% сигурна, но не продължихме "разследването" натам, тъй като просто не ни хареса особено и се концентрирахме на запад - включително на западното крайбрежие, не само на запад от Фаро. За краткото ви време обаче, бих оставила това западно крайбрежие, защото не мисля, че има вариант за бърз обществен превоз натам, а има предостатъчно за гледане между Фаро и Сагреш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Докладвам докъде стигнахме с планирането:

Имаме чуден според нас апартамент в Порто за първите 2 нощувки - https://www.airbnb.es/rooms/10269588

И още един за 3 нощувки в Лисабон - https://www.airbnb.es/rooms/2874687

 

За Алгарве още не сме измислили как да си разпределим 5те нощувки. Летим сутринта, така че уж е разумно да нощуваме във Фаро преди полета. Имате ли препоръки за плажове наоколо? Много се чудя дали да не запазя 3 нощувки в Лагос, Портимао или някое от селцата, предложени от Rainy, а последните 2 да са във Фаро и да видим какво се случва на изток. Но не мога да преценя доколко е различно крайбрежието и дали има смисъл от упражнението. 

Та.. съвети? 

не знам дали ви е в програмата -  Понте де Пиедаде -едни от онези скали, дето ги има на почти всяка брошура за Португалия.

Как да ги видим !?

По два начина - с лодка и от върха. Струват си и двата!

 

С лодка - лодката се взима от марината на гр Лагос. Как се стига до нея - още на прага на градчето, без да влизате в центъра, има табела на първото или второто кръгово, вляво за Marina-та. Отпред има безплатен паркинг. Влизате в марината и има десетки тур агенции, които предлагат не само разходка с лодка до скалите, но и плуване с делфини и пр. Защо избрахме само гола разходка до скалите... ще разберете по-нататък-)). Цената за разходка до скалите е 12,5 евро на човек, лодките са на всеки 20-30 минути, общо-взето различните тур агенции предлагат в различни часове. Вероятно ще ви се наложи да почакате до един час или повече, зависи в кой сезон сте. 

 

Пътуването с лодката трае ок. час и петнадесет минути. Няма опасност да се измокрите или да ви стане лошо, ако има вълнение и вятър обаче, лодката клати, гледайте да сте закусвали поне час преди това. Лодките побират различен брой пътници - между двама и над 30. Нашата беше за 10 човека. С лодката се стига до самите скали, влиза се в пещерите, много забавно е. Общо-взето похарченото време може да бъде между 3 и 4 часа.

 

Препоръчвам ви след това да се отправите към Понте де пиедаде, за да видите скалите отгоре и после да слезете сред плажовете, разположени сред тези скали по изградените специално за това стълбищни площадки със стотици стълби, дааа, лятото вероятно е трудно, след като в края на април, при 28 градуса се препотихме хиляди пъти. До гледките отгоре се стига лесно - следвате кафявите табели към Прая дона Ана и Прая Камило.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Препоръчвам ви след това да се отправите към Понте де пиедаде, за да видите скалите отгоре и после да слезете сред плажовете, разположени сред тези скали по изградените специално за това стълбищни площадки със стотици стълби, дааа, лятото вероятно е трудно, след като в края на април, при 28 градуса се препотихме хиляди пъти. До гледките отгоре се стига лесно - следвате кафявите табели към Прая дона Ана и Прая Камило.

Да попитам - снимка някъде поствал ли от това място?

Връзка към мнение

Аз пак да се обадя  ;) Ние не правихме разходка с лодки до Понтата, обаче освен тези, които тръгват от Лагош, видяхме на самото място долу накрая на стъпалата също лодки, може би са същите от Лагош, а там просто спират, ако има желаещи, не знам, но има възможност да се качите и оттам: 

 

post-944-0-26261000-1488796207_thumb.jpg

 

Иначе ми дойде малко твърде пренаселено водното пространство, може би само заради това се отказахме от тази опция...

 

post-944-0-78828300-1488796588_thumb.jpg

 

А ако сте фенове на кану, можете и такова да си наемете, само не съм сигурна дали може и самостоятелно, или само групово:

 

post-944-0-53266700-1488796372_thumb.jpg

Редактирано от searus
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Евгени Димитров

Моля, който е взимал кола под наем в Португалия, да сподели от коя компания, за колко дни и каква е била цената. Възнамерявам да запазим кола, но се чудя към коя фирма да се насоча. Имам натрупани точки към Хертц, искам да направя сравнение с тях и някоя може би малка местна фирма. Благодаря!

Редактирано от Евгени Димитров
Връзка към мнение

Аз не успявам да реша къде трябва да нощуваме. Избрала съм един апартамент за 4 нощувки в Лагош, основно за да отидем до Ponta da Piedade. Или един в Албуфейра, защото ... и аз не знам защо, но е хубав :blush: . И един в Carvoeiro, защото Рейни препоръчва, а и е най-близо до Praia de Benagil и Praia da Marinha.

Връзка към мнение

Ponta da Piedade на мен не ми остави страхотни впечатления и не намирам особена УАУ разлика от близките плажчета/заливчета из Алгарв

 

Lindt, като за първи път в региона не му мисли много къде ще отседнеш, защото и без това ще ти остане доста и за следващ път  :) 
Връзка към мнение

 

Ponta da Piedade на мен не ми остави страхотни впечатления и не намирам особена УАУ разлика от близките плажчета/заливчета из Алгарв

 

Lindt, като за първи път в региона не му мисли много къде ще отседнеш, защото и без това ще ти остане доста и за следващ път  :) 

 

 

Не знам дали ще отида пак там ;) . В Лисабон и Порто да, вероятно ще се върна, но на море, в което не мога да вляза, само първия път има уау ефект. Ще видим де, може и да ме изненада на място и да е интересно, а не само красиво. 

Връзка към мнение

Моля, който е взимал кола под наем в Португалия, да сподели от коя компания, за колко дни и каква е била цената. Възнамерявам да запазим кола, но се чудя към коя фирма да се насоча. Имам натрупани точки към Хертц, искам да направя сравнение с тях и някоя може би малка местна фирма. Благодаря!

Аз ползвах лоукост компанията Голдкар - предлагаха най-добра цена при закупуване на франшиза с нулево самоучастие. Избрахме опция full to full  за горивото и не съжалихме.

 

Допълнителна такса от 64 евро ни беше поискана на място от компанията поради следното: а/взимаме и връщаме колата от летището (вероятно мой пропуск, не съм го прочел с дребния шрифт или ноторен факт, не знам), б/ такса за ел. устройство в колата за автоматично чекиране през тол контролите по магистралите (оказа се много удобно), и в/ такса за дизелов автомобил.

 

Нашият избор при резервацията беше рено меган (or similar), бензин. Получихме Сеат ибиза, дизел, тъй като нямало бензин свободен. Тук вече бях изненадан, но нямах избор (или не знаех какъв избор да имам). В крайна сметка се оказа, че дизелът (EUR 1,10-1,20) е ок. 30-40 цента по-евтин от А95. Нямам идея дали съм на сметка или съм "на парите си".

 

Колата беше на 5 000 км, TDI, без никакви забележки. Никакъв депозит не ми беше удържан, с изключение на EUR 124,- за това че получавам колата заредена догоре. 

 

Колата ползвах 8 дни (четири дни бяхме без кола - времето прекарано в Лисабон и Синтра) - взех я от летището в лисабон и я върнах пак там. Цената (с нулева франшиза) беше ок. 170-180 евро. Ще трябва да проверя, за да съм супер коректен. Резервацията направих малко късно - месец и половина преди пътуването.

Редактирано от Stanimir_81
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Тази цена през сайта на Голдкар ли е? И с включени застраховки за нулиране на франшиза ли е? Или това е само наема? И ако е само наема, колко беше застраховката за нулиране на франшиза. 

 

Ние пътуваме в края на август и в момента ми дава някакви умопомрачителни цени от порядъка на над 35 евро на ден за компакт автомобил без застраховките за нулиране. 

Редактирано от TeddyBear
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.