Прескочи до съдържание

Размисли и страсти...Мароко, Лисабон, Тунис, Тел Авив???!!!


Препоръчани мнения

Ама много ми е объркано! Много!

Имам си едни свободни дни в началото на декември и съм обещала на едни приятели да направим една 4-дневна екскурзийка някъде. Те не са типичните туристи и малко ми е сложно с тях. Водила съм ги веднъж в Порто и веднъж във Флоренция и там им се видя напрегнато, докато португалското винопиене баш им пасна.

Да, ама като не мога сега да реша накъде да е?

Общо взето дните са петък-понеделник или събота-вторник, излитането от София или Букурещ и периода е от 28.11 докъм 15 декември.

Ще съм благодарна да споделите плюсове и минуси на всички тези места и да взимам най-после решение, че ме тормози!!!

Връзка към коментар

Така я разхвърля тая тема по картата на света, че да се чудя за кой раздел е, ще си седи тук :)

 

Та, аз понеже не съм бил и на четирите места, да питам сам по техническата част. Да разбираме ли, че с транспорта си се оправила? Защото от София до Тел Авив не е евтино, трябва да се ходи до Истанбул. Тунис освновно летят чартърите на тур агенциите, ако и те са останали. Мароко и Лисабон може с прекачвания...та не знам до колко фактора цена на билета е важен. 

 

Иначе от четирите, аз бих избрал Тунис, защото все ме тегли към най-нестандартното :)

Връзка към коментар

Тел Авив ако е се лети директно от Букурещ с Уиз, че и цената я бива- около 207 лв някъде имаше. Ама съм в чуденка още.

Знам, че ми е разхвърляна, та затова тук я наместих. :)

Връзка към коментар

Тъй като вече направих макар и бегла подготовка за Израел мога да ти гарантирам , че три пълни дни са крайно недостатъчни. Аз ще съм за 5 и ме е яд защо не оставих още ден-два. От Тел Авив направо мисля да отпрашвам към Йерусалим и само последния ден ще отделя за столицата.

Изобщо не си струва разкарването за три дни ...

 

Иначе дали ще е Букурещ или Истанбул май все тая. Цената на Pegasus и Turkish е около 100 евро двупосочен , но с багаж,

Редактирано от stenk
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Бил съм в Мароко през Април, хладничко си е, така, че Декември няма да е супер, но пък като забравим за плажа има какво да се разгледа, аз съм бил само в Казабланка и Ел Джадида. За Тунис е почти същото, може би да е една идея по-топло в пустинята, обиколка по оазисите в Сахара е супер. За Лисабон, бях през Февруари, пак зимно, хареса ми, но на вас малко ще ви се повтарвя с Порто, аз бих избрал Африка или Тел Авив, но там не съм бил.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Израел

Ще нахвърлям само бързи интересни кътчета

1 Ейрусалим - стария град

2  Витлейм 

Има бусове съвсем близо до старият град за Витлейм почти през час. Струват жълти стотинки и за 20 мин си там. Там има българка екскурзовод - разкошна жена.

3 Посещение на река Йордан откъм израелската част - била съм откъм Йорданската. Можехме да си стиснем ръцете с хората които бяха на израелския бряг.

4 Яфо - великопна стара част с хиляди дюкяни и магазини за антики, стари мебели, чудесии и каквото ти дойде на ум. Повечето хора там говорят български /преселници/

 

4 Рамала  - можеш да влезеш необезпокоявано в палистинската територия. Останах очарована .  Мили прекрасни хора и вкуснотии - много вкуснотии. Бусове през час тръгващи близо до стария град на Ейрусалим. Пътя е около 40 мин с преминаването на границата. Нямаш нужда от виза. 

 

На мен 7 дни не ми стигнаха да обикалям. Нямах никакви проблеми въпреки, че пътувах сама.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Чета в Трипадвайзера ,как това с Витлеем не е  чак толкова лесно неорганизирано . Минаваш границата , но нататък се оправяш както можеш  - обграждат те рояк палестинци и всеки дърпа да те вози. 

Дай по-подробно инфо как стават нещата - хващаш автобуса това е ясно. После граничния пункт и после ?

 

 

Според актуални постове контрола с Рамала също е затегнат и се чака понякога с часове. 

Ти кога пътува  :)  ??

Редактирано от stenk
Връзка към коментар

Чета в Трипадвайзера ,как това с Витлеем не е  чак толкова лесно неорганизирано . Минаваш границата , но нататък се оправяш както можеш  - обграждат те рояк палестинци и всеки дърпа да те вози. 

Дай по-подробно инфо как стават нещата - хващаш автобуса това е ясно. После граничния пункт и после ?

 

 

Според актуални постове контрола с Рамала също е затегнат и се чака понякога с часове. 

Ти кога пътува  :)  ??

 

Бях там точно преди година.

Режима е затегнат за палестинците, но не и за нас.

Бях отседнала повечето време в Рамала. Пътувах неколкократно до Ейрусалим. Никой не ме попита - къде отиваш? защо? как?  при кого?

Това с дърпането никъде не ми се случи. Даже в Израел си позволяваха да ме заговарят на улицата и то невъзпитано, а в Палестина Никой..ама Никой не си позволи да направи и лош жест дори. Питаш ..отговарят ти културно на английски /всички говорят английски/..упътват те ..помагат ти..все едно си в Йордания или Турция примерно..

 

За Витлейм  - слизаш на автогарата и пеша /10 мин е с размотаването/  си на площада. Сядаш да пиеш по кафе /пак никой не ти досажда/ или се нареждаш на огромната опашка от руснаци пред църквата. Хубаво е да си с аниматор там, защото в църквата има много история и подробности. Българката лесно ще я познаеш  - едра, хубава жена. Вариант две - просто се прикрепяш към някоя от групите или се включваш в такава с говорим от теб език. Магазините със занаятите също са интересни. Връщането обратно - по същия начин от автогарата. В последните две години много от групите спят във Витлейм. Справка - цена на хотел в Ейрусалим 80 -100 долара. Същата категория във Витлейм : 30- 40 долара. Всеки от екскурзоводите там ще ти покаже хотели на място. 

Да не пропуснете да ядете * Кнафе *  ей!  

а! някъде го изговарят Кюнефе

 

Още едно малко уточнение : Факт в  тази част на света има затегнат пропусквателен режим. Проверките са по-обстойни. Багажа ти е по-проверяван и чакаш повечко по пунктовете.Най вече по летищата.Там отговаряш на въпроси. Най-сложно е при влизане в самата държава. После на пропусквателните за Рамала и Витлейм процедурата е стандартна - проверка на паспорта. Път + проверка - около час.

Редактирано от Angelika
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Благодаря на всички за съветите.

Аз дотук елиминирах Лисабон, както по-горе Oshko каза, ще ми се повтаря  по същото време на годината португалска дестинация, пък и спътниците ми са били в тази държава вече.

Май и Тунис е натам, тъй като с билетите ще ми е малко по-трудно, пък що да си усложнявам живота.

Та сега остават Тел Авив с полет на Пегасус за 100 евро двупосочен от Истанбул /по съвет на stenk / и Мароко с комбинация уиз+райнеър през....където дойде.

Ще се почудя още малко, ще се консултирам с пътуващите, макар че те се определят като куфари и ще се реши.

Дет се вика- събрахме се и реших. :lol: :lol: :lol:

Май ще пусна едно търсене на билети до мароканските градове и да видим кой ще спечели. :lol:

Редактирано от Тони
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

Израел

Ще нахвърлям само бързи интересни кътчета

1 Ейрусалим - стария град

2  Витлейм 

......

Angelika,

Много интересна и полезна информация си споделила. :)

Благодарности! :)

 

Само те моля - оправи ги тия Ейрусалим и Витлейм и ги напиши правилно, че много бодат очите... ;)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Angelika, на теб огромно благодаря, страхотно полезна информация.

Обаче да питам още нещо. Сега ако спечели Мароко конкретно къде бихте предложили и има повече за гледане- Фес или Маракеш?  :)

Връзка към коментар

В Мароко имам човек, който говори български и може да ви бъде полезен със съвети или като местен гид. Много ми хареса отношението му към пътя, ако искаш мога да ти дам координати. И аз съм  сложила дестинацията в графата *Скоро ще!* и мислех да се възползвам от декември..но..

 Тони, пускай търсачките и казвай какви са цените! :)

 

Фичо, мерси за забележката, покрай вас ще взема да науча и имената на градовете  :)....ама как бе хора да ги поправя?!..не ми позволява да редактирам в темите....

Редактирано от Angelika
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

След набързо хвърлен поглед комбинациите до Фес са с уиз и райнеър през  Брюксел, Айндховен,Франкфурт, Бергамо и Рим. Ще поогледам по-обстойно после, но мисля, че до 250 лева може да ги докараме със зор двупосочното.

Редактирано от Тони
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Понеже каза, че не се притесняваш от Букурещ, изглежда там е по-добре :)

 

2013-09-13_11-41-16.png

 

Най-ниската цена от София иначе е тази, 110 евро:

 

   Wizz Xclusive	   Sofia (SOF)	   Paris (Beauvais) (BVA)		Fri, 29 Nov 17:20	Fri, 29 Nov 19:30	19 h 10	29.99	EUR
   Ryanair	   Paris (Beauvais) (BVA)	   Tangier (TNG)		Sat, 30 Nov 08:50	Sat, 30 Nov 10:30		29.99	EUR
   Ryanair	   Tangier (TNG)	   Brussels (Charleroi) (CRL)		Thu, 5 Dec 18:45	Thu, 5 Dec 22:45	15 h 20	34.99	EUR
   Wizz Xclusive	   Brussels (Charleroi) (CRL)	   Sofia (SOF)		Fri, 6 Dec 08:35	Fri, 6 Dec 12:05		14.99	EUR

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.