Прескочи до съдържание

София


cck

Препоръчани мнения

преди 9 минути , patilana каза:

То цялото ни метро е с красиви станции. Предполагам, защото са тематични, особено най - новите. @Граф Вронски благодаря ти за подробните снимки. Май станция "Театрална " не е кръстена на театъра в съседство, а просто е използвана близостта, за да изрази предаността на софиянци към това изкуство. Специални благодарности на екипите от проектанти и архитекти:clapping:.

И още по - специални благодарности на поддръжката, защото това е единственото обществено нещо в града, което си остава чисто в годините, независимо от усилията, които полагаме да го "побългарим " . Всъщност и най - новите трамваи са си чистички.

Променя ли се българина или просто старотиите и всеки ден да ги лъскаш не им се отразява ?

В района са доста театри, съответно и името според мен е адекватно - Театър София (най-старият в района), Сфумато (старата баня), театърът, който ползва сградата на БСД (съжалявам, не помня името, то се сменя доста често) и съответно МГТЗК 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Ама сериозно ли не са превели Орлов мост, а ж к е zh.k?

Най-старите станции в Люлин са доста зле вече, аз ходя там изключително рядко но ми е направило впечатление. Та поддръжката не мога да кажа че е на ниво.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Мерси, @Граф Вронски, за снимките, изглеждат добре на пръв поглед, по-нататък ще ги оглеждам в детайли... на мен лично Лъвов мост най-много ми харесва като станция, има приятен и ненатрапчив стил, друг е въпросът, че въобще не харесвам самият Лъвов мост след ремонта...

 

Пропуснал съм момента, в който са наслагали "предпазни врати" тип клетка за птици или ролетна щора за магазин и то по-скоро грозна по някои от старите станции, но това го има и по света, не е нашенска приумица, просто е "евтино" изпълнение и не ми харесва.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Childish каза:

Във Варна пуснаха ли електронните табла (напр. на летището, където, между другото, от една спирка се качваш в двете посоки и трябва да питаш шофоьора закъде пътува, поне така беше предните години)?

На летището е така наистина. И аз винаги питам шофьора или пътниците. Не си спомням дали там има електронно табло за информация, до къде пътува следващия автобус. А на всички други спирки, където има монтирани ел. табла (не на всяка спирка има), работят и почти вярно.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 30 минути , bobole4e каза:

@Граф Вронски, как става връзката на Орлов мост и НДК с другите линии?

Аз слязох на СУ, идвайки от Г.М. Димитров - тръгвайки към Орлов мост (наобратно) се минава през стария вход - там вече ги няма огражденията (само дупки в пода) и реално се минава през хоризонталните ескалатори (не знам дали правилно ги наричам) и се стига до новата част - в дясно се свива и се влиза в станция "Орлов мост"

Слязох на станция "НДК II" , но не направих връзката със старата станция. Но успях да разгледам картата на региона (за съжаление нямам снимка). Самата станция "НДК II" e огромна, и според мен се намира на по-дълбоко от старата. И се намира точно под фонтанът с топките (ето тук отдолу) пред централния вход на сградата НДК. За връзка се използва дългия тунел, който минава почти под "каскадата" от фонтаните (перпендукулярно на бул. "Патриарх Евтимий".

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Навсякъде по света се цапа, хвърлят се фасове, кенчета, найлони, .... Някъде се чисти, другаде не.

 

Обективно София е доста чиста столица.

На нас ни е трудно да погледнем обективно, защото всеки ден сме си "потопени" тук.

И за да не ме заподозрете, че съм от екипа на Столична община - то си е въпрос на бюджет. Плаща се немалко за чистотата и колкото и неефективно да се работи - все пак се работи.

Вчера гледах 5-6 адресно регистрирани във Факултето, но екипирани като служителите на "чистотата". 2-3 скубят тревата между тротоарните плочки в отсечката от Орлов мост до Полиграфическия. Останалите седят, пушат и гледат. Ясно е, че има по-ефективни средства, но ние толкова си можем към днешна дата. Сутринта ще късат, следобед ще го изметат. Трева няма да има 2 седмици и … после пак.

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Всъщност ползвам метро всекидневно и смятам, че е доста чисто, особено в сравнение с метрата в които съм се возила извън БГ. Колкото до поддържането... ми не съм обърнала внимание да не са поддържани, знам ли, може би защото го ползвам всеки ден и не ми е направило впечатление да е някакво занемарено, особено най-старите станции Опълченска-Люлин

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Метрото специално се чисти и поддържа, но някои от старите станции (Вардар, Люлин, Сливница) са доста по-прости и дори мрачни като дизайн и не блестят така както останалите, тава създава и друго усещане, всъщност като на метрото в някои други иначе много по-развити от нас страни.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 47 минути , Граф Вронски каза:


Слязох на станция "НДК II" , но не направих връзката със старата станция. Но успях да разгледам картата на региона (за съжаление нямам снимка). Самата станция "НДК II" e огромна, и според мен се намира на по-дълбоко от старата. И се намира точно под фонтанът с топките (ето тук отдолу) пред централния вход на сградата НДК. За връзка се използва дългия тунел, който минава почти под "каскадата" от фонтаните (перпендукулярно на бул. "Патриарх Евтимий".

Топъл, топъл репортаж 🙂

Влязох в метрото от "Аптека".От входа в дясно отиваш към новата линия, мисля че изцяло върви под бул. Патриарх Евтимий, според мен самата станция е разположена между 5те кьошета и Витошка.

Много си харесвам метрото и нямам проблем с ориентацията( и да имам не ми пречи да питам)  : ) Обаче не мога да разбера, защо на Театрална има прекрасни табла на .....НТ Иван Вазов, а паното с лицата на входа на станцията предизвика асоциация с гипсовите отливки пред театър 199…, които се намират на 1-2км...за разлика от театрите, разположени точно върху станцията? Това определено би могло да обърка несофиянец, а чужденец - със сигурност.

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, Граф Вронски каза:

Бонус, който забелезях, е че на входовете (преди да влезнеш надолу) има табла, които показват кога идва влакът. Така ще можеш да знаеш дали да усилиш крачката. 

Супер си, Графе!

А този бонус го чакам отдавна - даже мислех да го посоча като липса. За такива като мен, които винаги закъсняват, си е от голяма полза.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 час, ven62 каза:

 

Вчера гледах 5-6 адресно регистрирани във Факултето, но екипирани като служителите на "чистотата". 2-3 скубят тревата между тротоарните плочки в отсечката от Орлов мост до Полиграфическия. Останалите седят, пушат и гледат. Ясно е, че има по-ефективни средства, но ние толкова си можем към днешна дата. Сутринта ще късат, следобед ще го изметат. Трева няма да има 2 седмици и … после пак.

 

 

Ако не са те, не виждам, кой ще мете и чисти улиците. Това си е истината. И добре че са те.

А пък в нашата община, на всяка групичка хора, облечени в оранжеви/зелени светлоотразителни  жилетки и въоръжени с метли и чували,  има и по един общинар, да ги пасе.

Колкото и да е рано сутринта, от години го наблюдавам.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, Childish каза:

Супер си, Графе!

А този бонус го чакам отдавна - даже мислех да го посоча като липса. За такива като мен, които винаги закъсняват, си е от голяма полза.

Ето и снимката:

 

20200826_221614.jpg.13351bba74ccc1b8d173ec57658f10bf.jpg

 

Преди време бях говорил с човек от Спаси София, и стана дума точно за такова табло на входовете. Каза ми, че общината(или там, който беше) били твърдо против тази идея, защото хората щели да се пребият. Аз бях wow ... та, сега бях учуден, че ги има. 😄

 

@Мари Николова, да, би било объркващо за доста хора. Предполагам, че причината е заради красотата и дизайна на НТ Иван Вазов. Сградата на Театър София (другите изобщо ги изключвам) не блести така нито отвън, нито отвътре. Въпреки че ТС ми е най-любимия от всички, по-скоро и аз бих сложил пано на НТ. 

 

Има един друг негативен факт/ефект, който директно усетих, щом слезнах на перона ... ми, тя е в канала и миризмата се усеща. 😞

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към коментар

Във връзка с чистотата и хората, (т.е. гражданите, демек ние), не ми се искаше да коментирам, пък и не е съвсем във връзка с темата, но да си кажа:

Нали преди време похвалих един хотел в Хисаря - продължавам да твърдя, че хотелът си е ок, персоналът твори чудеса, за да е всичко в добър вид, чистота, организация, противоепидемични мерки... а бе всичко си е ок.

Обачеееее, почиващите..... ужасен ужас!

Най-кротки, тихи, възпитани и спазващи дистанция бяха няколко семейства с интензивен слънчев загар ;), които дори като си тръгваха от басейна минаха и си прибраха всички отпадъци (опаковки, бутилки от вода, хартийки...). Идеше ми да отида и да им стисна ръцете!

 

 

  • Харесвам 4
  • Шок 1
Връзка към коментар

Метрото го чистят, преди все в час пик пътувах и тогава хигиенистките се скриват от тълпата, но откакто има пандемия го ползвам извън "натовареното" време и често виждам по някоя жена с парцал да бърше дръжките на ескалаторите. Може и да е заради пандемията...

 

Освен имената на метростанциите, за мен ужасно объркващи са и имената на моловете. Моловете са си частен проблем за който ходи се вълнува от шопинг по молове, ще кажете вие, но в тези молове има банки с удължено работно време, големи детски центрове, кина и разни други неща 😉
- Мол Сердика е на 50 мин пеш от метростанция Сердика и не само метро, ами ни-ка-къв директен транспорт няма между двете (аз имам немалко познати, с които сме се разминавали при уговорка на някое от двете места)
- Метростанция Витоша не е на булевард Витоша (тука поне има метро на НДК, че човек когато разбере, че бърка, бързо да оправи грешката)
- На хотел Хемус минаха години и още не съм много сигурна как се казва метростанцията, а за мола знам, че смени няколко имена. Аз все им казвам Метрото на Хемус или Мола до Хилън...
- В Младост има две станции с име Александър някойси една след друга, няколко пъти ми се е налагало да ходя до там и всеки път искам да хвана сопата по този, който ги е кръщавал
- Метростанцията със забележително културно-туристическото име Софийска Света гора е в една индустриална зона, където ме е страх да сляза да не ме изядат кучета по калните кърове. То аз съм си за смях, но преди време наивно мислех, че се казва така, защото там са открили някакви древни църкви като са копали за метрото... Докато не реших един ден що пък да не отидем да ги разгледаме и се оказа, че няма такова нещо 🙂

- Яростта ми от липсата на работещ асансьор на старата метростанция Сердика е нещо, което може разберат само жени с деца в количка, затова ще премълча разказа ми за всички прекарани дни под земята докато обикам в търсене на работещ асансьор 😉  То и в Лондон няма асансьори навсякъде в метрото, ще кажете вие. Да. Ама е строено едни 150 години преди софийското.

 

ПС: От новите станции това с картинките на Театър Иван Вазов на спирка Театрална (която е на няколко километра от Народния) се очертава като новията ми любима страница в безумието

  • Харесвам 5
  • Шок 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
25 minutes ago, Coo said:

😉- Мол Сердика е на 50 мин пеш от метростанция Сердика и не само метро, ами ни-ка-къв директен транспорт няма между двете (аз имам немалко познати, с които сме се разминавали при уговорка на някое от двете места)

Не си прав(а), има си трамвайче. Е, ще попътуваш, ама има. 🙂

Иначе съм съгласна с другите неща де.

Връзка към коментар
На 25.08.2020 г. в 10:31, Фичо каза:

 

А как точно се губите?   Не можете да намерите входа/изхода, не можете да се ориентирате на коя станция да се качите/слезете, от коя страна на перона да хванете влак, или ? :rolleyes:

Не знам, някои хора много успешно се губят, някои не

Аз последно се загубих като бях на 5 годинки и чаках нашите пред бунгалата в Дружба един час, докато те са ме търсили кой знае къде

  • Смея се 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Coo каза:

Метрото го чистят, преди все в час пик пътувах и тогава хигиенистките се скриват от тълпата, но откакто има пандемия го ползвам извън "натовареното" време и често виждам по някоя жена с парцал да бърше дръжките на ескалаторите. Може и да е заради пандемията...

 

Освен имената на метростанциите, за мен ужасно объркващи са и имената на моловете. Моловете са си частен проблем за който ходи се вълнува от шопинг по молове, ще кажете вие, но в тези молове има банки с удължено работно време, големи детски центрове, кина и разни други неща 😉
- Мол Сердика е на 50 мин пеш от метростанция Сердика и не само метро, ами ни-ка-къв директен транспорт няма между двете (аз имам немалко познати, с които сме се разминавали при уговорка на някое от двете места)
- Метростанция Витоша не е на булевард Витоша (тука поне има метро на НДК, че човек когато разбере, че бърка, бързо да оправи грешката)
- На хотел Хемус минаха години и още не съм много сигурна как се казва метростанцията, а за мола знам, че смени няколко имена. Аз все им казвам Метрото на Хемус или Мола до Хилън...
- В Младост има две станции с име Александър някойси една след друга, няколко пъти ми се е налагало да ходя до там и всеки път искам да хвана сопата по този, който ги е кръщавал
- Метростанцията със забележително културно-туристическото име Софийска Света гора е в една индустриална зона, където ме е страх да сляза да не ме изядат кучета по калните кърове. То аз съм си за смях, но преди време наивно мислех, че се казва така, защото там са открили някакви древни църкви като са копали за метрото... Докато не реших един ден що пък да не отидем да ги разгледаме и се оказа, че няма такова нещо 🙂

- Яростта ми от липсата на работещ асансьор на старата метростанция Сердика е нещо, което може разберат само жени с деца в количка, затова ще премълча разказа ми за всички прекарани дни под земята докато обикам в търсене на работещ асансьор 😉  То и в Лондон няма асансьори навсякъде в метрото, ще кажете вие. Да. Ама е строено едни 150 години преди софийското.

 

ПС: От новите станции това с картинките на Театър Иван Вазов на спирка Театрална (която е на няколко километра от Народния) се очертава като новията ми любима страница в безумието

С уточнението, че не се заяждам, а кротко споделям мнение 🙂

- Съвременна София ходи, диша, живее върху останките на древна Сердика, така че ми се струва логично повече от един обект да носи това име. Добре, че закриха кино Сердика, което щеше да бъде на равно разстояние от станция Сердика и мол Сердика и съвсем щеше да бърка гражданите 🙂 BTW Трамвай 20 свързва за под 15 мин станцията с мола.

- Станция Витоша се намира в района на така известния "Хладилника",от където открай време тръгват автобусите за ....Витоша. На мен ми се струва логично, като искаш да отидеш на Витоша да слезеш на станция Витоша и да си хванеш съответния автобус.

- Станция Софийска Света Гора е наистина в нищото, но ако прочетеш какво пише в Уики,отвориш картата и очертаеш един широк кръг около станцията ще откриеш, че си в центъра на това което през Второто българско царство се е наричало Мала Света Гора. Около теб са Германски манастир, Урвички, Кокалянски, Лозенски, Равнополски, манастира в Долни Богоров, Кремиковски, Орландовски, Чепински, Бистришките манастири, Драгалевският и т.н. и т.н. ОК, трябва ти кола и да мислиш в мащаб, но името не е случайно 😉

 

 

 За асаньорите и аз се вбесявам и че има недомислици, има.

 

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 18 минути , Мари Николова каза:

С уточнението, че не се заяждам, а кротко споделям мнение 🙂

- Съвременна София ходи, диша, живее върху останките на древна Сердика, така че ми се струва логично повече от един обект да носи това име. Добре, че закриха кино Сердика, което щеше да бъде на равно разстояние от станция Сердика и мол Сердика и съвсем щеше да бърка гражданите 🙂 BTW Трамвай 20 свързва за под 15 мин станцията с мола.

- Станция Витоша се намира в района на така известния "Хладилника",от където открай време тръгват автобусите за ....Витоша. На мен ми се струва логично, като искаш да отидеш на Витоша да слезеш на станция Витоша и да си хванеш съответния автобус.

- Станция Софийска Света Гора е наистина в нищото, но ако прочетеш какво пише в Уики,отвориш картата и очертаеш един широк кръг около станцията ще откриеш, че си в центъра на това което през Второто българско царство се е наричало Мала Света Гора. Около теб са Германски манастир, Урвички, Кокалянски, Лозенски, Равнополски, манастира в Долни Богоров, Кремиковски, Орландовски, Чепински, Бистришките манастири, Драгалевският и т.н. и т.н. ОК, трябва ти кола и да мислиш в мащаб, но името не е случайно ...😉

 

 

Ей, Йорданке  (Фандъкова), недей така, че сега ще ти наскачаме трупешката. :wink::biggrin:

Връзка към коментар
преди 21 минути , Мари Николова каза:

Добре, че закриха кино Сердика

Само училищните спомени от там ми липсва, че имаше и скучни часове..., но ми даде идея да пиша на Хаят в духа на традициите да си прекръстят това дето са го построили там на Сердика... има шанс да ме послушат, защото се "имаме" с тях, така да се каже, говорили сме си за нещата от живота доста пъти... (не че аз харесвам такива хотели, по работа се налага просто). :nea: 

преди 6 минути , ven62 каза:

Ей, Йорданке  (Фандъкова), недей така, че сега ще ти наскачаме трупешката. :wink::biggrin:

Пише се с Ю и върви с подобаващо обръщение... лельо Юрданке... повтори сега, да знам че сме се разбрали, да си нямаме проблеми. :vinsent: 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Adventurer каза:

Само училищните спомени от там ми липсва, че имаше и скучни часове..., но ми даде идея да пиша на Хаят в духа на традициите да си прекръстят това дето са го построили там на Сердика... има шанс да ме послушат, защото се "имаме" с тях, така да се каже, говорили сме си за нещата от живота доста пъти... (не че аз харесвам такива хотели, по работа се налага просто). :nea: 

Пише се с Ю и върви с подобаващо обръщение... лельо Юрданке... повтори сега, да знам че сме се разбрали, да си нямаме проблеми. :vinsent: 

Много добре разбрах, но няма да го повторя единствено заради @Мари Николова . Не го заслужава.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Между другото, само на мен ли станция "Театрална" ми звучи странно и навява едни други асоциации от типа на зала Конгресна/Фестивална/Тържествена... аз ли така си мисля или тези неща от едни други земи идват... веднага се сетих за станция Приморская, зала Октябрьский, улица Пушкинская...

 

Да се изкажат хора завършили български език...  :grin:

    

  • Смея се 1
Връзка към коментар
На 6.07.2020 г. в 13:08, Фичо каза:

Също така и в София, в Градската художествена галерия  успоредно върви и изложба на големия майстор на акаварела  Щъркелов.
 

Горещо е препоръчвам тази изложба. Всеки втори и четвърти четвъртък от месеца е безплатно посещението. Изложбата продължава до 01.11.2020 т.е. на 10 и 24 септември вход свободен. Заведете децата си, Константин Щъркелов е български художник от световна величина. Рядко се среща такъв майстор на акварела с такава нежност , познание и красота да изобразява родната природа и всичко което ни заобикаля. Дори за хора които смятат изкуството за по-далечно и неразбираемо той е много истински и разбираем и ще ви очарова...

3.jpg

 

5.jpg

 

30.jpg

 

Konstantin-Shtarkelov-5.jpg

 

щъркелов.jpg

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.