Прескочи до съдържание

Най-изнервящите неща по време на път


Препоръчани мнения

Никога не съм пътувал с кола към Европа по тоя маршрут и така като ви чета, май няма и да пътувам  :)

Иначе децата не ме дразнят, защото си имам две, същите. Родителите са друго нещо. Последния път, 3 часа полет през деня. Идва при нас едно момиченце, нещо се харесаха с моите и взеха да си играят и обикалят, аз вървя след тях да гледам да не пречат на някого или да не бъзикат каквото не трябва, например аварийния изход (почти съм сигурен, че не може да се отвори ей така, ама все пак...). А родителите на момиченцето явно спокойни че няма къде да се загуби си заспаха по някое време...

 

С презокеанските полети се справихме лесно, бяха нощем... Изморяваш ги предварително и заспиват директно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Децата не ме дразнят толкова, все пак са деца, пък и знам какво е:) Повече ме дразнят родителите им, които нехаят какво правят питомците им и даже не им правят забележка, ако пречат на останалите пътници.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Това за седалките не го разбрах. Всички без един ви дразни?!? Абе тия тъпаци инженерите защо са го измислили, вместо да си поевтинят продукцията и като на някои low cost да не могат да се мърдат? Балъци, не си знаят интереса.

За толкова полети до сега никога не ме е дразнело, никога не са ме питали- извинете имате ли нещо против? - следователно -> смятам,че е прието да не се пита.

Значи ако авиокомпания X обяви - качете се на новите ни самолети с ненакланящи се седалки, вие първи ще се пробвате, така ли? Или искате вашата да си се накланя, но на предния ред да не може :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Някои хора четат като дявола евангелието....написано е пускане на седалката прекалено назад, така че за седящия отзад да не остава никакво място.

Връзка към коментар

Това за седалките не го разбрах. Всички без един ви дразни?!? Абе тия тъпаци инженерите защо са го измислили, вместо да си поевтинят продукцията и като на някои low cost да не могат да се мърдат? Балъци, не си знаят интереса.

За толкова полети до сега никога не ме е дразнело, никога не са ме питали- извинете имате ли нещо против? - следователно -> смятам,че е прието да не се пита.

Значи ако авиокомпания X обяви - качете се на новите ни самолети с ненакланящи се седалки, вие първи ще се пробвате, така ли? Или искате вашата да си се накланя, но на предния ред да не може :)

Аз лично никога не съм си позволявал на свалям седалка, независимо дали в автобус или самолет. Може би защото съм 191 и знам какво е някой пред теб да си свали седалката. Особено пък в някои самолети на Уиз, в които разстоянието между седалките е критично малко. За мен тази екстра при кратките полети за 2-3 часа е ненужна, никога не съм я ползвал. Впрочем сега се сещам и за друго, ако имаш някаква храна или питие на масичката, едно такова сваляне на седалката може да обърне цялото съдържание на масичката върху теб :P Все си мисля, че е въпрос на елементарно възпитание да се осведомиш дали ще пречи на човека зад теб или не.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Питието и храната, мисля, няма да се обърнат, но така или иначе не ми е приятно, защото наистина остава много малко място отзад.

 

За къси полети става дума и би било наистина добре да не могат да се мърдат. Жалко, че няма такава опция. Иначе съм виждала някъде по списанията да пише, че е желателно да се избягва пускането на седалката на кратък полет. За презокеански, когато се пътува по 10-12 часа и всички легнат в един момент е разбираемо и търпимо.

Връзка към коментар

Питието и храната, мисля, няма да се обърнат, но така или иначе не ми е приятно, защото наистина остава много малко място отзад.

 

За къси полети става дума и би било наистина добре да не могат да се мърдат. Жалко, че няма такава опция. Иначе съм виждала някъде по списанията да пише, че е желателно да се избягва пускането на седалката на кратък полет. За презокеански, когато се пътува по 10-12 часа и всички легнат в един момент е разбираемо и търпимо.

Според мен само от тласъка на седалката и клатенето може да се разлее пиенето и манджата :lol:

Връзка към коментар

Възможно е, наистина нямам пряк опит. Просто от окачването на масичката ми се струва, че тя винаги е в хоризонтално положение и не се влияе и мърда при свалянето на седалката. Но може и да бъркам.

Връзка към коментар

Възможно е, наистина нямам пряк опит. Просто от окачването на масичката ми се струва, че тя винаги е в хоризонтално положение и не се влияе и мърда при свалянето на седалката. Но може и да бъркам.

И аз нямам пряк опит, но и не искам да пробвам :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Това за седалките не го разбрах. 

 

И аз  :)

Welcome to Economy class!

Общоприетият етикет е, че при конфликт с ъгъла на облегалката предимство има седящият отпред. Това си е негово суверенно лично пространство. Рядко го използвам цялото на къс полет, но в никакъв случай не бих пречил на тоя пред мене да си ползва неговото.

Изключение (при това по желание): когато е сервирана храна, е въпрос на добър вкус да си вдигнеш облегалката.

Изключение от изключението (също по желание): когато сервират закуска или суха храна в час по-подходящ за спане (примерно 4 сутринта) е въпрос на добър вкус да не будиш тоя пред тебе да си вдига облегалката.

На задния суверенното лично пространство включва обаче всичко под седалката и зад полегналата облегалка на предния. Дразнят опити да напъхаш чанти, вестници, обувки под краката на задния или да си преметнеш дрехата назад през облегалката.

В такива случаи толерирам груби селски прояви за защита на неприкосновеността на границите с псувни, лакти и ритници  :angry:

 

 

:)  :)  :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Мда, и на мен това са ми разбиранията за пътуване със самолет, честно казано не съм виждал никой да протестира досега, ако всички тея неща се спазват. Затова ми беше и още ми е супер странно как мнозинството тук скачат на спускането остро на облегалката, май май не е лошо да се образоваме относно писания и неписания етикет при летене, имам чувство, че всички бихме научили нещо ново :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Общоприетият етикет е, че при конфликт с ъгъла на облегалката предимство има седящият отпред. 

 

Категорично не мога да се съглася с това твърдение. Общоприетият етикет при всяка конфликтна ситуация, в която няма взаимно съгласие между конфронтираните страни, е обектът на конфликт да се поставя в неутрално положение. В случая със седалките това означава да се държат в нормалното си изправено положение. Въпрос на елементарно възпитание и толерантност към пътуващия отзад.

 

@ Oshko

Инженерите са го измислили, за да се ползва като удобство, когато не пречи на други пътуващи.

 

@ Kyuubi

Не протестират, защото не им се влиза в излишни конфликтни ситуации. Поне при мен това е причината.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

  • At the baggage claim, stand back from the carousel until you see your bag approaching, then step forward to retrieve it.                                                                                                                                                                                                                                    Хахахах след последният ми полет с BG Air лентата не се виждаше почти от народ! :D Трябваше да пълзя под ръцете на хората за да си взема багажа. Но явно ни е вродено да си “пазим“ дисагите... :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

Има два-три бисера, 

 

> If you plan on taking a sleeping pill, opt for a window seat so passengers aren't required to climb over you in order to access the restroom.

 

Ами ако мога да спя и без хапче? 

 

> Keep your chair upright at least until you're told it can be reclined.

 

За 800+ полета в туристическа класа нито веднъж (нула пъти!) не ми е предложил някой - бил той пътник или член на екипажа - да си сваля облегалката. 

 

Но като цяло точно това е етикетът, който би трябвало да спазваме. Плюс да не ни миришат краката  :)

С едно на ум, че не всеки път имаме избор къде точно да седнем.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Категорично не мога да се съглася с това твърдение. Общоприетият етикет при всяка конфликтна ситуация, в която няма взаимно съгласие между конфронтираните страни, е обектът на конфликт да се поставя в неутрално положение. В случая със седалките това означава да се държат в нормалното си изправено положение. Въпрос на елементарно възпитание и толерантност към пътуващия отзад.

 

Само от любопитство - ако единият пътник иска да се отвори прозорецът, а другият - да се затвори, кое е категоричното неутрално положение на обекта?

Връзка към коментар

Окрехнато-затворено положение, в повечето влакове в България това е положението на прозореца по подразбиране. Основна характеристика е обратната зависимост между пролуката и външната температура:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Има два-три бисера, 

 

> If you plan on taking a sleeping pill, opt for a window seat so passengers aren't required to climb over you in order to access the restroom.

 

Ами ако мога да спя и без хапче? 

 

> Keep your chair upright at least until you're told it can be reclined.

 

За 800+ полета в туристическа класа нито веднъж (нула пъти!) не ми е предложил някой - бил той пътник или член на екипажа - да си сваля облегалката. 

 

Но като цяло точно това е етикетът, който би трябвало да спазваме. Плюс да не ни миришат краката  :)

С едно на ум, че не всеки път имаме избор къде точно да седнем.

Има бисери, да :) . Според мен за изправена седалка "поне докато не ти кажат" се има предвид, че при излитане и кацане изрично се напомня седалката да е в изправено положение, а с хапче може би ще спиш непробудно :P , пък  иначе има по-голям шанс да те събудят и да не им се налага да се катерят върху теб :lol: .

 

Още нещо за седалката: 

 

http://www.businessinsider.com/the-knee-defender-is-controversial-2013-2

 

Редактирано от Бръмбар
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Някой да си свали седалката, не ме дразни (въпреки моите 175+), ама се нервирам, ако някой почне да прави набирания на моята, опитва се да нацели бъбреците ми с ритници, слага си коленцата на седалката ми и се опитва да прави шиацу масаж на гръбначния ми стълб... Ама, нещата, които ме изкарват извън нерви, бяха среднощното рапяване в самолета на 4 украински девойки и акомпанирането им с тамбуричка от един техен съгражданин, а най- вбесяващото е ваденето на дисагите с храна, шумкането с пликчета (особено на нощни полети). А какво ще кажете за непрекъснатото ставане и вадена на малки части от ръчния багаж, след което багажните отделения се затварят с трясък, седене цели 5 минути в размисъл какво не е взето, отново ставане, ровене и тряскане, 5 минути размисъл, след което упражнението се повтаря...  Всъщност, дразни ме несъобразяването с останалите.

Редактирано от vesi
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

 Всъщност, дразни ме несъобразяването с останалите.

От създаването на темата се чудех кое ме дразни - именно това, несъобразяването с останалите. Не само на път, навсякъде. Национална черта на българина е да не се съобразява с другите...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

От създаването на темата се чудех кое ме дразни - именно това, несъобразяването с останалите. Не само на път, навсякъде. Национална черта на българина е да не се съобразява с другите...

Точно в това отношение българите сме направо дисциплинирани, в сравнение с на първо място французите (масовия турист, не говоря за изключения и бизнес етикет), на второ - американците. Няма по-досадни хора на обществено място от споменатите. Абсолютно никакъв дори и опит, да не говорим за старание да се съобразят с околните. До там съм стигнал, че вече като видя французи, гледам да се отдалеча възможно максимално, а ако няма накъде - поне да не ги слушам и гледам какви ги вършат. Все едно Тарзан в града.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз мисля, че не сме първите по несъобразяване с околните, макар и да нямам чак толкова категорично мнение за французите като абсолютни първенци. Руснаците също са на челните места според мен и определено доста по-напред от нас.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И аз мисля, че не сме първите по несъобразяване с околните, макар и да нямам чак толкова категорично мнение за французите като абсолютни първенци. Руснаците също са на челните места според мен и определено доста по-напред от нас.

Да добавя и румънците :mad:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Е, като гледам как паркират сънародниците ни пред нас, особено онези, които си водят/взимат детето от училището и запушват коли без да им пука, че хората бързат за работа... Французите са по-дисциплинирани в паркирането, надявам се. За мен е проява на огромно нахалство да ми запушат колата и да чакам коконата 10 минути, за да дойде и да благоволи да си махне возилото, докато аз се ядосвам как закъснявам за работа. Или да се прибера и да видя как празните места за паркиране са запушени (една кола запушва 2 празни места), защото ако паркират както си трябва, техните коли ще ги запушат други родители. Или пък рано сутрин, преди навалицата от родители и работещи наблизо да дойде, идват служителките от училището и паркират така, че блокират по две места, а дошлите час по-късно няма къде да си оставят техните коли. Това имам предвид под несъобразяване - е*ал съм им майката на другите, ще си правя каквото си искам, независимо от правила, закони, а пък неписани норми - не съм и чувал. Това, което казвате за французите, вероятно е по отношение само на неписаните правила. Румънците, мисля, са като нас, като ги гледам как карат по нашите пътища, а руснаците с тяхното имперско самочувствие, не ме съмнява, че са и те същите.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Е, като гледам как паркират сънародниците ни пред нас, особено онези, които си водят/взимат детето от училището и запушват коли без да им пука, че хората бързат за работа... Французите са по-дисциплинирани в паркирането, надявам се. 

Вероятно се е получило недоразумение. Аз говорех само за случаите, в които французите са туристи,  и поведението им като такива, т.е. когато се намират в друга държава. (Заглавието на темата е "...по време на път", като мислех че е обобщено за "пътуване", не точно на пътната лента). Стоя категорично зад думите си за френските туристи, които са базирани на дългогодишни наблюдения из цяла Европа. Буквално поведение на "изтървани", както казваше баба ми.

Иначе на местно ниво, когато са си "у дома", съм съгласен, че част от българите са големи диванета. И не само при паркирането на автомобили, а и при много други прояви в ежедневието.

Обратно - най-невъзпитаните туристи, у дома си се държат примерно, и спазват правилата и доброто поведение, или поне полагат минимално старание да ги спазват. Докато излязат ли извън границите на държавата си, стават неузнаваеми

 

Ако ти се занимава, следващия път като отидеш примерно в Германия или Испания, ако срещнеш група френски младежи, обърни внимание какви келеши са. :)

За румънците нямам впечатления, вероятно защото не съм срещал чак толкова много румънци навън, че да мога да обобщя. Освен онези по-черничките румънци в Испания, но те влизат в другата категория.

С руснаците вече всеки в Европа е свикнал толкова много, че не им обръщат внимание. Само като чуят руска реч, им е ясно че може всичко да очакват - от лют скандал до масов бой. Интересното е също, че най-често се карат и бият предимно помежду си, без значение дали са в чужбина, в хотел, магазин или на улицата. В много редки случаи може да пострада страничен, случаен минувач.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.