Прескочи до съдържание

Лисабон за половин ден


Lyubina

Препоръчани мнения

Както вече стана известно (или не) имам служебно пътуване до Лисабон, само след седмица. И за моя огромна изненада имам цял половин ден на разположение да се шматна из града. Предполага се, че домакините ще ни организират някакъв автобусен тур за час-два, но това не го броя. Затова, моля, дайте препоръки къде мога да отида за няколкото свободни следобедни часа, които имам на разположение само за себе си.

Тъй като съм сама, а мразя да ходя по заведения сама, кръчми (освен за следобедно кафе/питие) не ми препоръчвайте. Мразя да пия сама ;) Хотелът ми е близо до някаква метростанция и се твърди, че е на по-малко от километър пешеходно разстояние от центъра на града (каквото и да означава това).

 

 

ПП: вие пишете, аз ще чета и ще питам утре,  че тази вечер много задачи ....

Редактирано от Lyubina
Връзка към коментар

Иди в центъра и се качи на малките дървени трамвайчета, обикаляй града с тях - има много чар в това. Пази се обаче - има джебчии.

Или отиди на крайбрежието в Белем - друг район, който заслужава да му отделиш време - кулата, манастира, монумента на мореплавателите.

Второто като че ли е по-приятно в хубаво време.

Или просто се разхождай насам натам из малките улички в центъра, гледай как се вее прането на фона на плочки азулежу - това го има само там :)

 

Връзка към коментар

С две ръце гласувам за написаното от Боби. Ако ти се гледат забележителности виж манастира Джеронимуш в Белем. Имай предвид , че опашките са огромни и се чака, но пък е много красиво. Ако не - просто се разходи и си набележи какво искаш да видиш следващия път, когато ще имаш повече време :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз бих се разходила в Алфама, ако за трамвай 28 е голяма опашката, пред катедралата Се има тук-тук, които срещу 5-10евро ще ви разведат из стария град, спират на няколко тераси с хубави гледки към Лисабон и поне нашият човек през целия маршрут ни разказваше интересни факти за града, оказа се че е студент по история. Района между гара Росио и Триумфална арка също е приятен за разходка. Не бих пропуснала да опитам и pastel de nata в някоя семейна пастичерия.

IMG_7182.JPG

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Моята препоръка за Лисабон е кварталът Байро Алто (Bairro Alto). Там се намира градина с панорамна гледка към Лисабон - Miradouro de São Pedro de Alcantara

 

20141231_105526-1.thumb.jpg.5c8295b21b397756d26219eab093e3a9.jpg

 

20141231_110050-1.thumb.jpg.0aef405dca91347671e68854c2c0b2d9.jpg

 

Тук се намира и една доста постна на външен вид църква - SAO ROQUE CHURCH. Но това е църквата с най-богатите интериори в Лисабон. Всеки от параклисите е шедьовър на бароковото изкуство, но четвъртия вляво е "най-скъпия параклис в света". Проектиран в Рим, използвайки най-скъпите материали, включително слонова кост, ахат, лапис лазули, злато и сребро, той е благословен от папата и транспортиран до Лисабон през 1747 г. Всъщност "картините" не са рисувани, а са мозайки.

20141231_112303-1.jpg.5ee86b991aad265ca9e6a1ef1a4677a9.jpg

 

Другото интересно "мирадуро" - срещу 2евро може да се качиш на Триумфалната арка горе, входът е откъм главната (часовника)

 

20141229_131853-1.thumb.jpg.0326ff207d03db5d7c2c1da2fbc57d0a.jpg

 

20141229_132324-1.thumb.jpg.56431a2adc951a18df5922571d0b5814.jpg

 

За пащел ди ната, са споменали вече :) А към следобедното кафенце може да прибавиш и чашка порто.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Аз също препоръчвам разходката с тук-тук (около 1 час), а и по този начин ще те заведат на най-добрите места с гледки към града, ще спирате тук там и ще има с кого да изпиеш едно кафе в Амалфа. От високо гледките са страхотни и придобиваш по-добра представа за града и къде можеш да се доразходиш след това.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, Lyubina каза:

Внимание, тъп въпрос: никога не съм ползвала тук-тук. Как да разпозная .... :O

Ето, няколко португалски тук-тук, возенето не е меко, на моменти се чувствах като летящата монахиня от филма с Луи дьо Фюнес, но в това му е чара на това возило.

 

IMG_6729.JPG

IMG_7071.JPG

IMG_3192.JPG

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 23 часа, bulpa каза:

Моята препоръка за Лисабон е кварталът Байро Алто (Bairro Alto). Там се намира градина с панорамна гледка към Лисабон - Miradouro de São Pedro de Alcantara

 

20141231_105526-1.thumb.jpg.5c8295b21b397756d26219eab093e3a9.jpg

 

20141231_110050-1.thumb.jpg.0aef405dca91347671e68854c2c0b2d9.jpg

 

 

Въпросното miradouro е в ремонт до средата на октомври, ако не ме лъже паметта. Трябва да се провери.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На ‎8‎.‎9‎.‎2017‎ г. в 10:02, Девора каза:

Ето, няколко португалски тук-тук, возенето не е меко, на моменти се чувствах като летящата монахиня от филма с Луи дьо Фюнес, но в това му е чара на това возило

Хей, наистина са много забавни, не си представях че ги има по Европа тези. Поне досега не съм ги виждала по време на скитанията си, или не съм им обръщала внимание, щото ако не съм на кола, значи съм заклет пешеходец. Ще се огледам като отида. :) 

Връзка към коментар

Да използвам темата да попитам - кои райони са за предпочитане за настаняване - Байша, Байро Алто, Алфама или друго?

 

Имам още много време, ама да опипам почвата.

Връзка към коментар
На 9/8/2017 в 10:02, Девора каза:

Ето, няколко португалски тук-тук, возенето не е меко, на моменти се чувствах като летящата монахиня от филма с Луи дьо Фюнес, но в това му е чара на това возило.

 

IMG_6729.JPG

IMG_7071.JPG

IMG_3192.JPG

Ааааа,супер яко е това возило и чувството,което предизвиква!@Девора,записвам си го като задължително при посещението ми в Лисабон,както и pastel de nata !

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 6 часа, Zaro каза:

Да използвам темата да попитам - кои райони са за предпочитане за настаняване - Байша, Байро Алто, Алфама или друго?

 

Имам още много време, ама да опипам почвата.

Аз бях букнала хотел в Байша до гара Росио поради това, че е в равната част на града и на пешеходно разстояние от повечето забележителности в центъра, а и бяхме жени с два големи куфара и се съобразих с това основно. Алфама и Байро Алто са стръмни и вечер не толкова населени.

Връзка към коментар

Моят хотел е близо до Entrecampos, каквото и да означава това. "Букнат" е с идея - близост до мястото на събитието. Надявам се да е ок, но като се върна (или още докато съм там) ще докладвам подробности.

Връзка към коментар

С две ръце препоръчвам района около Росио , както и района около El Corte Inglés при Ботаническата градина , парка Едуардо 7 и парка Калусте Глубекян. Вторият е много спокоен,има 4 спирки на метрото в близост , супермаркети и е тихо. Там сме ползвали апартамент, много приятен квартал. Излизат много добри цени. В първия район си в центъра и почти всичко ти е на пешеходно разстояние. За този район препоръчвам с две ръце Hotel Mundial, който е на 2 крачки от Росио, а точно пред него е 1-ва спирка на култувия трамвай 28, а другия Глория е на 5 мин. от там . Друго преимущество е , че има безплатен паркинг и деца до 12 год. са безплатно. През ММТ ми излезе 56€ на вечер и сега чакам още  1000 рупии кешбек. Аз го следих около 1 седмица и изпадна добра цена, просто трябва да се резервира отрано. Друг приятен район според мен е около Кулата Белем. За себе си не бих избрала хотел в стара част на града, тъй като там паркирането е много трудно и сложно упражнение , а и няма метро. Влаченето на багаж там е доста голямо предизвикателство. Но все пак е въпрос на лично усещане и предпочитание :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 23 часа, jungfraujoch каза:

Ааааа,супер яко е това возило и чувството,което предизвиква!@Девора,записвам си го като задължително при посещението ми в Лисабон,както и pastel de nata !

А ако не успееш в Лисабон, може да ги пробваш и в Синтра, тази година в един момент мислех, че ще изпаднем целокупно от возилото... но пък умрях от кеф :)

 

За настаняване, и аз препоръчвам около Росио или, извън центъра, около Ботаническата градина (покрай спирките Sao Sebastiao, Saldanha, Alameda). Метрото е бързо и удобно и може лесно да се придвижвате до по-централните части за разглеждане.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.