Прескочи до съдържание

Животните по света


Препоръчани мнения

Бях поизостанала с темата, но сега си погледах красиви животни на воля:))))

@FlyTravelerФлай, а пък тези петнисти хиени, какъв хрисим вид имат!

Връзка към коментар
преди 4 часа, AlexandraKo каза:

Бях поизостанала с темата, но сега си погледах красиви животни на воля:))))

@FlyTravelerФлай, а пък тези петнисти хиени, какъв хрисим вид имат!

Имат хрисим вид, но захапката им е по-силна от тази на лъва. Всеобща заблуда е, че са предимно мършояди. С хрисимия си вид влизат вътре в някакво стадо антилопи гну и се правят не незаинтересовани час - два, докато антилопите свикнат с тях. После издебват някоя и я повалят. Освен това даже една хиена краде плячката на няколко гепарда, на леопард (ако не е на дърво - леопарда никога не рискува бой с хиена, защото сериозно нараняване означава край на живота му), а няколко хиени крадат плячката на лъв. Тотален матриархат със статут, който се предава по наследство. Мъжкия с най-висок статут стои по-ниско от женската с най-нисък. Женските освен това са по-едри и физически по-силни. Много интересни животни са.

Интересното е, че не съм чувал за човек, убит от хиени (както и от гепарди). Иначе убити и изядени от лъвове и леопарди хора има доста.

Иначе аз доста я окупирах тази тема, но не съм виновен, че останалите рядко публикувате снимки тук. 🙂 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , FlyTraveler каза:

Имат хрисим вид, но захапката им е по-силна от тази на лъва. Всеобща заблуда е, че са предимно мършояди. С хрисимия си вид влизат вътре в някакво стадо антилопи гну и се правят не незаинтересовани час - два, докато антилопите свикнат с тях. После издебват някоя и я повалят. Освен това даже една хиена краде плячката на няколко гепарда, на леопард (ако не е на дърво - леопарда никога не рискува бой с хиена, защото сериозно нараняване означава край на живота му), а няколко хиени крадат плячката на лъв. Тотален матриархат със статут, който се предава по наследство. Мъжкия с най-висок статут стои по-ниско от женската с най-нисък. Женските освен това са по-едри и физически по-силни. Много интересни животни са.

Интересното е, че не съм чувал за човек, убит от хиени (както и от гепарди). Иначе убити и изядени от лъвове и леопарди хора има доста.

Иначе аз доста я окупирах тази тема, но не съм виновен, че останалите рядко публикувате снимки тук. 🙂 

Аааа, защо, толкова са ти красиви и уникални снимките!

По принцип, нямам интерес към такъв вид пътувания и за това, много се радвам на твоите снимки и писания, от които научавам маса интересни неща.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 28.08.2020 г. в 22:51, FlyTraveler каза:

Национален резерват Масай Мара, Кения (издание 2018 г.)

Лъвица след закуска:
 

700_0867_DxO.jpg

 

 

700_0872_DxO.jpg

 

 

Рюпелов лешояд:

 

700_1505_DxO.jpg

 

 

Галопираща млада антилопа гну:

 

700_2061_DxO.jpg

 

 

Коалиция от двама черногриви братя:

 

700_2067_DxO.jpg

 

 

700_2080_DxO.jpg

 

 

Благодаря, за пръв път виждам черногриви лъвове, големи красавци са!

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 22 часа, gini каза:

Благодаря, за пръв път виждам черногриви лъвове, големи красавци са!

 

Най-харесваните от лъвиците. Казват, че черногривите били с по-високо ниво на тестостерон. Такива се намират предимно в Калахари, но съм виждал и на други места, като поне няколко пъти в Масай Мара.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Езерото Найваша, Кения (издание 2019 г.)

Неравен бой на хипопотами:
 

750_8746_DxO-1.jpg

 

 

750_8748_DxO.jpg

 

 

Двойка египетски гъски с малко:

 

750_8809_DxO.jpg

 

 

Голяма бяла чапла:

 

750_8849_DxO.jpg

 

 

Млада обикновена нощна чапла в процес на преминаване към оперение на възрастна:

 

750_8863_DxO.jpg

 

 

750_8868_DxO.jpg

 

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Национален парк Закума, Чад.

Пъстри рибарчета. Не разбирам защо ги наричат така, при условие, че са черно-бели:
 

751_2216_DxO.jpg

 

 

Bushbuck:

 

751_2251_DxO.jpg

 

 

Абисинска синявица:

 

751_2271_DxO.jpg

 

 

Нилски крокодили:

 

751_2274_DxO.jpg

 

 

Лъвица и малки лъвчета:

 

751_3092_DxO.jpg

 

 

751_3093_DxO.jpg

 

 

751_3096_DxO.jpg

 

 

Сенегалски кукал (от семейството на кукувиците):

 

751_3109_DxO.jpg

 

 

  • Харесвам 15
  • Браво 1
Връзка към коментар

Благодаря на @домосед за разяснението. Не знам защо съм останал с впечатлението, че pied e пъстър на български. Не съм употребявал тази дума никъде, освен при споменаване на тези рибарчета (Pied kingfisher). А как превеждаш Carmine bee-eater? Тъмночервен пчелояд, ален пчелояд или карминов пчеоляд?

Още няколко снимки от национален парк Закума, Чад.

Черноглава чапла:
 

751_4012_DxO.jpg

 

 

Северен ален (тъмночервен) пчелояд:

 

751_4013_DxO.jpg

 

 

751_4019_DxO.jpg

 

 

Най-голямото сборище на шпорестокрили гъски (Spur-winged geese), което съм виждал някога:

 

750_9780_DxO.jpg

 

 

750_9787_DxO.jpg

 

 

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 57 минути , FlyTraveler каза:

Благодаря на @домосед за разяснението. Не знам защо съм останал с впечатлението, че pied e пъстър на български. Не съм употребявал тази дума никъде, освен при споменаване на тези рибарчета (Pied kingfisher). А как превеждаш Carmine bee-eater? Тъмночервен пчелояд, ален пчелояд или карминов пчеоляд?

 

 

може да е и "ядач на червени пчели", хе-хе

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, FlyTraveler каза:

А как превеждаш Carmine bee-eater?

Аз съм расъл в дом на художник и думата кармин за цвят ми е влязла в речника, още преди да науча буквите.

Проблемът е, че коремчето на това птиче на снимката повече ми бие на цинобър, отколкото на кармин 🤨

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 22 минути , домосед каза:

Аз съм расъл в дом на художник и думата кармин за цвят ми е влязла в речника, още преди да науча буквите.

Проблемът е, че коремчето на това птиче на снимката повече ми бие на цинобър, отколкото на кармин 🤨

 

 

Може името му да е такова заради крилете, а не коремчето.

 

П.П. @Брани, виж колко необикновени пчелояди има в тази тема  🥰

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към коментар
преди 5 минути , Lindt каза:

Може името му да е такова заради крилете, а не коремчето. 

Ами @FlyTraveler да се връща да го снима с разперени криле тогава. Че да преценим

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 44 минути , домосед каза:

Аз съм расъл в дом на художник и думата кармин за цвят ми е влязла в речника, още преди да науча буквите.

Проблемът е, че коремчето на това птиче на снимката повече ми бие на цинобър, отколкото на кармин 🤨

 

 

Ако видиш червеногръдка или домашна червеноопашка, може да откриеш, че орнитолозите май не са художници 🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар

С много малко изключения, чуждоезичните тривиални наименования не се превеждат, така че (при липса на официален превод) всеки превод е валиден и никой не е грешен. Би могло да се каже, че транслитерацията на широкоразпространено тривиално име е приемлива - говорейки за, да кажем, Orycteropus afer, е нормално да се нарича "тръбозъб" или "аардварк" (та дори и "африкански/капски мравояд"), но никой не говори за "земно прасе".

Връзка към коментар
преди 6 часа, домосед каза:

Аз съм расъл в дом на художник и думата кармин за цвят ми е влязла в речника, още преди да науча буквите.

Проблемът е, че коремчето на това птиче на снимката повече ми бие на цинобър, отколкото на кармин 🤨

 

 

T. e. да разбирам, че "кармин" си е дума за нюанс на червен цвят, която се използва на български?  

Малко по-късно след публикацията ми, чух превода на български на нашите преводачи на Nat Geo Wild - просто "Южен червен пчелояд" казаха (локацията беше делтата на Окаванго и бяха от южния подвид), но някои от техните преводи на животни на ми харесват и не ги смятам за точни.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Национален парк Амбосели, Кения (издание 2020 г.)

Още един спорен превод на име на птица -  жълто-кафяви патици свирачки (Fulvous whistling ducks):
 

751_0563_00001.jpg

 

 

Африканска лопатарка:

 

751_0566_00001.jpg

 

 

751_0570_00001.jpg

 

 

Чернокрила кокилобегачка:

 

751_0569_00001.jpg

 

 

Един от Big tusker-ите на парка:

 

751_0507_00001NX-D.jpg

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 8 часа, FlyTraveler каза:

...

751_0570_00001.jpgЧернокрила кокилобегачка:

 

751_0569_00001.jpg...

Имаме и в България кокилобегач. Даже сме пробвали да го снимаме в един дъждовен ден около Пловдив 🙂

 _7181422.jpg.4b41e4d56e890ee1dd0cc800c428e80a.jpg

 

Всъщност за видивете, разпространени в Европа, можеш спокойно да използваш за справка за наименования: 

http://birdsofeurope.eu/birds.php?l=bg&cat=5&sub=23&vid=172&type=bird

 

https://www.birdsinbulgaria.org/birds.php?l=bg&semeystvo=23&vid=172&type=bird

 

http://bspb.org/bg/definer/Black-winged_Stilt.html

 

Дори да нямаме вида тук, предполагам ако има по-студенолюбиви представители на семейството, ще сме му измислили име на български.

  

За всички останали птички първо бих проверявала тук:

 https://ebird.org/species/bkwsti?siteLanguage=bg

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар
На 11.09.2020 г. в 15:21, домосед каза:

Ами @FlyTraveler да се връща да го снима с разперени криле тогава. Че да преценим

На предната страница, в един пост от 13-ти юли съм публикувал снимка от Замбия на южния му братовчед в полет. Надявам се до няколко месеца да съм си прегледал снимките от Замбия и от Чад и да съм открил и други подобни. Мисля, че не съм виждал червени (карминови) пчелояди на други места до момента.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Национален парк Серенгети, Танзания.

Бяхме далеч и всичко се разви мълниеносно бързо, та не успях да направя добри снимки. Случката обаче си струва да се покаже - гепард в преследване на млада антилопа гну. В крайна сметка не я хвана, възрастните се разделиха на групи, побягнаха в различни посоки и го подмамиха. До момента само още два пъти съм виждал лов на хищници (не става въпрос когато вече са уловили плячката, ами самото гонене) - един път трима братя гепарди хванаха младо гну в Масай Мара и един път гледахме как лъвица дебна и гони стадо зебри в резервата Ентабени в Ю. Африка (не успя да хване нищо). Най-често се вижда лов на гепарди, тъй като ловуват изцяло през деня.
 

750_5937_00001.jpg

 

Една топи антилопа невъзмутимо наблюдава лова:
 

750_5938_00001.jpg

 

 

750_5939_00001.jpg

 

Тук гепардът е зад антилопите гну, вижда му се само опашката:
 

750_5946_00001.jpg

 


Тук се вижда младата антилопа гну, която беше целта на атаката - третата отдясно наляво:
 

750_5952_00001.jpg

 

Мисля, че имам още няколко снимки от този лов, но още не съм стигнал до тях. Ще ги покажа друг път.
 

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.