Прескочи до съдържание

ЛИВАН


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

Здравейте, 

 

 Реших да се поразходя до Ливан в края на месеца за 7 дни, като имам 5 абсолютно свободни - един го губя в полет и последният ще е свободна програма.

 

 Та пита се - програма за тези дни, също идеи къде да спя ( дали да съм само в Бейрут или да пообиколя)? Транспорт - обществен, споделени таксита и т.н. Със сигурност знам, че искам да видя известната пещера и някой хубав плаж. Колко дни стигат за Бейрут? Чакам мнения. :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ние бяхме 3 дни в Бейрут, като в единия ден сутринта отидохме в Библос, а следобеда в пещерата Джейта, там се чака доста, поне ние като бяхме откарахме 4-5 часа, доколкото си спомням. Първо се качваш на горното ниво, след това с лодка обикаляш долу. Ходихме и за 2 дни в Баалбек, където също е много хубаво, там е много по-различно от Бейрут, защото населението е предимно мюсюлманско.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ние ще бъдем преди теб, но имаме по-малко време и вероятно няма да използваме градски транспорт.

При моите търсения за транспорт попаднах на тази фирма - предполагам, че може да се използват до Библос.

 

В една от темите @Георги Матеев похвали тази фирма за трансфер - Cabforce. Аз лично я бях проспала тази информация, но с помощ от приятел, стигнах до нея. :) 

 

Проверявах и за плажове, нищо, че нямаме време. Тук има дадени предложения.

Прочетох хубави думи и за плажа в Библос.

 

Давам и една страница във Фейсбук - Bus Map Project, където предполагам, че можеш да зададеш въпросите, които те интересуват.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Ние ползвахме маршрутки от Бейрут до Библос, както и от Бейрут до Баалбек. Ама нашето беше отдавна.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мерси много, хубави идеи. Аз всичко това го бях замислила, все още се колебая за Баалбек - не е ли твърде близо до Сирия, как ще е обстановката? Иначе на снимките ми напомня много за Сирия и турския град Шанлъурфа, както и Палестина.

 

 Някой да е бил из кедровите горички?

 

 

@Здравко Ангел значи вие сте си хванали маршрутка от Бейрут до Библос и после Библос - Джейта? И 1 ден е стигнал за това? Къде се намират тези маршрутки?

 

Иначе си харесах още това:

 

https://www.google.ae/search?q=balou3+bal3a&sa=X&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ved=0ahUKEwiY1ODU-qfWAhVGvhQKHeWRD-AQsAQIIw&biw=1366&bih=638

 

И това: 

https://www.google.ae/search?biw=1536&bih=759&tbm=isch&sa=1&q=saydet el nourieh lebanon&oq=saydet el nourieh lebanon&gs_l=psy-ab.3..0.15485.19792.0.20061.25.23.0.0.0.0.330.3688.0j3j5j6.14.0....0...1.1.64.psy-ab..11.14.3678...0i67k1.f8Ifq6tK7R0

 

Връзка към мнение

Ау не си спомням откъде взехме маршрутката, ние ходихме преди 8 години по тези места, още в Сирия нямаше война.

Но съм сигурен, че взехме маршрутка от Бейрут до Библос и обратно до Бейрут, защото ние бяхме 5 човека, а до Библос отидохме само трима,

затова се върнахме обратно в Бейрут, за да вземем и другите двама и да ходим всички до Джейта.

После до Джейта си взехме такси, в което се наблъскахме 5 човека, защото толкова ни беше групата.

 

А в Баалбек близо до входа на комплекса с руините, живее една българка, с която се запознахме там.

Много добра жена, като разбрала от човека в хостела, в който спахме, че има българи, веднага ни покани у тях.

Ако ходиш към Баалбек, казваше се Жени. :)

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Не съм ходил до Библос, но в Баалбек и Бейрут съм бил...  Много ми хареса... особено пещерата Джейта Гротто. Бих отишъл там отново... Всъщност спокойно е, няма война.  Държавата е много много малка, а градчетата са наблъскани без никакви разстояния между тях. Пренаселена е. Не бях виждал друга такава държава, без никакви празни пространства. Може би Малта, но там пък мащабите са още по-малки

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Очертава се следващото ми пътуване да е в тази дестинация, затова се настаних в тази тема. Моля, пътувалите до Ливан да ми кажат горе долу цени на храната. Има ли нещо като дюнери или бърза закуска и на какви цени. На заведенията?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не помня конкретни цифри,  но цените са съпоставими с тези в Израел.  Има  дюнери разбира се.  В закусвалня fast food са някъде около 4-6€. В  заведение от 15-20-ина € за нещо нормално + безалкохолно. 

Доста скъпа дестинация е, или поне аз така съм запомнил. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, stanimir каза:

Не помня конкретни цифри,  но цените са съпоставими с тези в Израел.  Има  дюнери разбира се.  В закусвалня fast food са някъде около 4-6€. В  заведение от 15-20-ина € за нещо нормално + безалкохолно. 

Доста скъпа дестинация е, или поне аз така съм запомнил. 

Ти си посетил и Израел и Ливан, кое беше първо? Питам, защото в другата тема са ми постнали това: 

  • Travelers who hold passports that contain visas or entry/exit stamps for Israel will likely be denied entry into Lebanon and may be subject to arrest or detention.  Even if their travel documents currently do not have Israeli stamps or visas, persons seeking entry into Lebanon who have previously traveled to Israel may still face arrest and/or detention if this travel is disclosed.
  • Ние, разбира се нямаме печати, отдавна сменихме паспортите, след това сме били в Иран дори.
  •  
Връзка към мнение

Първо Израел. Бяха две отделни пътувания ( второто  вече с нов паспорт),  но израелците така или иначе не слагат печати. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, slujitel каза:

Друго да питам, мислите ли, че е възможно да се придвижваме с кола под наем? 

Карат доста откачено, ама ако сте свикнали с този начин на шофиране...

Мисля, че проблем би имало в частта от Ливан близо до Сирия - там има много контролни пунктове и не знам как ще е с кола под наем.

 

За цените - аз не съм останала с впечатление, че е скъпо, но не помня нищо конкретно.

Не сме яли на лъскави места, а в заведения, където имаше само местни от средна класа - това го уточнявам, защото в Бейрут има много скъпи и класни барове и ресторанти.

 

Ливан остана в сърцето ми и се надявам някога да отида пак!

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 3 часа, slujitel каза:

Очертава се следващото ми пътуване да е в тази дестинация, затова се настаних в тази тема. 

Кога планираш това пътуване? @Василена има сериозно желание (то и аз де, ама с моята отпуска...) и викам да ви свържа 🙂 

Връзка към мнение

В сравнение с България Ливан е по-скъп, да. Не чак като Израел, но зависи на какви места ще попаднеш. Имат маршрутки като обществен транспорт, но като че ли само по-бедните ги ползват, всички други разчитат на колите си и трудно намирах информация. Доколкото си спомням в Ливан заплатата на продавач в магазин започва от 500 долара, никъде не чух някой ливанец да ми каже, че познава работещ за 500 лв минимална заплата, тъй като за почистване, гледане на деца и т.н. си вкарват прислуга от Азия и Африка. Та прецени какъв ще им е стандарта.

 Знам, че си казвала, че не си по храната, ама ливанската (за мен) е НАЙ-ХУБАВАТА на света! Просто ще е голяма загуба да не хапнете поне различните им разядки в някой ресторант. Извън Бейрут е по-евтино. Какво точно искаш да видиш, какъв ти е маршрута? 

 Аз бях в Бейрут, Хариса, на север из християнските градчета и винарни, БИБЛОС (да не се изпуска!), Сидон, Тир. В Тир има красиви и много интересни стари римски забележителности, но най-харесван е Баалбек.

  Аз понеже съм по храната и хубавите места, пропуснах Баалбек в полза на хубав плаж и кулинарни наслади в Бейрут с гледка към известните скали. Страхотна страна, в началото бях малко скептична, защото от летището към центъра се минава през бедни квартали, а ливанците в чужбина са все едни лъскави, направени и мега show off, но после като пообиколиш и отседнеш в центъра - ще се насладиш на прекрасни гледки.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Плана е следния:

1 ден-Beiteddine palace

2 ден-Джейта грото и Хареса. Библос няма да го посещаваме за сега, ще видим на място.

3 ден-Mar Antonios Qozhaya и Baatara waterfall

4 ден-Баалбек и една пирамида

5 ден-Бейрут и скалата на гълъбите и вечерта късен полет.

преди 14 часа, Happy_Traveler каза:

В сравнение с България Ливан е по-скъп, да. Не чак като Израел, но зависи на какви места ще попаднеш. Имат маршрутки като обществен транспорт, но като че ли само по-бедните ги ползват, всички други разчитат на колите си и трудно намирах информация. Доколкото си спомням в Ливан заплатата на продавач в магазин започва от 500 долара, никъде не чух някой ливанец да ми каже, че познава работещ за 500 лв минимална заплата, тъй като за почистване, гледане на деца и т.н. си вкарват прислуга от Азия и Африка. Та прецени какъв ще им е стандарта.

 Знам, че си казвала, че не си по храната, ама ливанската (за мен) е НАЙ-ХУБАВАТА на света! Просто ще е голяма загуба да не хапнете поне различните им разядки в някой ресторант. Извън Бейрут е по-евтино. Какво точно искаш да видиш, какъв ти е маршрута? 

 Аз бях в Бейрут, Хариса, на север из християнските градчета и винарни, БИБЛОС (да не се изпуска!), Сидон, Тир. В Тир има красиви и много интересни стари римски забележителности, но най-харесван е Баалбек.

  Аз понеже съм по храната и хубавите места, пропуснах Баалбек в полза на хубав плаж и кулинарни наслади в Бейрут с гледка към известните скали. Страхотна страна, в началото бях малко скептична, защото от летището към центъра се минава през бедни квартали, а ливанците в чужбина са все едни лъскави, направени и мега show off, но после като пообиколиш и отседнеш в центъра - ще се насладиш на прекрасни гледки.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 28.06.2019 г. в 20:58, Mary каза:

Карат доста откачено, ама ако сте свикнали с този начин на шофиране...

Мисля, че проблем би имало в частта от Ливан близо до Сирия - там има много контролни пунктове и не знам как ще е с кола под наем.

 

За цените - аз не съм останала с впечатление, че е скъпо, но не помня нищо конкретно.

Не сме яли на лъскави места, а в заведения, където имаше само местни от средна класа - това го уточнявам, защото в Бейрут има много скъпи и класни барове и ресторанти.

 

Ливан остана в сърцето ми и се надявам някога да отида пак!

Мари, какво те разпитваха на влизане? Спомена, че много са те разпитвали?

Връзка към мнение
преди 13 часа, slujitel каза:

Мари, какво те разпитваха на влизане? Спомена, че много са те разпитвали?

Основното беше дали съм била в Израел, а после се почна майка, баща, работа, пак баща - пък да имам документ кой точно е баща ми?!

Ха ха - някакви странни бяха въпросите. Отдадох го на прекалено обикновените ми имена(име и фамилия), които се срещат често и в Русия, а бащиното е по-различно. :laugh:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, slujitel каза:

@desislavna при теб как беше? Да сме подготвени.

При мен беше по-бързо - само израелският въпрос. Като цяло усещането на влизане не е приятно, но пък на излизане няма никакви проблеми и даже имаше усмивки.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 17 минути , desislavna каза:

но пък на излизане няма никакви проблеми

Е, аз и на излизане си имах разговори с някакъв началник, понеже на влизане имам печат на служител и над него подпис на началник. :laugh:

Бяха любезни и внимателни, но ми загубиха време.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
На 9.07.2019 г. в 11:04, desislavna каза:

При мен беше по-бързо - само израелският въпрос. Като цяло усещането на влизане не е приятно, но пък на излизане няма никакви проблеми и даже имаше усмивки.

И на " израелският" въпрос трябва де се отговаря винаги отрицателно, нали?:)

И аз имам идея да отида, а и надявам се, бивша съученичка, която живее там от години ,да ми е в помощ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , Georgie каза:

И на " израелският" въпрос трябва де се отговаря винаги отрицателно, нали?:)

И аз имам идея да отида, а и надявам се, бивша съученичка, която живее там от години ,да ми е в помощ.

Естествено! 
Писала съм вече, че при мен дълго и напоително разследваха имена, родители и т.н., като въпросът за Израел беше споменат няколко пъти. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.