Прескочи до съдържание

ЛИВАН


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

преди 40 минути , slujitel каза:

Виза? За българи няма визи, само по един печат ни сложиха. Спътниците ни дори не попълниха бланките, които раздават в самолета, проспали раздаването и никой не им ги потърси. Много лесно минахме, аз не очаквах, но всички имахме ирански визи и бяхме единодушни, че това е помогнало.

Очевидно съм се объркал за необходимостта от виза.:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 24.11.2019 г. в 8:35, Georgie каза:

Очевидно съм се объркал за необходимостта от виза

Официално има и е безплатна, получава се на летището - т.е. въпросния печат.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
На 14.10.2019 г. в 0:06, Mary каза:

Естествено! 
Писала съм вече, че при мен дълго и напоително разследваха имена, родители и т.н., като въпросът за Израел беше споменат няколко пъти. 

Искам да попитам нещо друго. 

Аз имам йордански печат от сухоземна та граница Ейлат - Акба. 

Какъв следва да е отговора ми? 

Защото, ако са достатъчно умни ще разберат, че няма как да имам такъв печат без да съм бил в Израел. 

Връзка към мнение
преди 16 минути , Щастливеца каза:

Аз имам йордански печат от сухоземна та граница Ейлат - Акба.

На границата проверяват за наличието на израелски печат. Въпроси от този сорт не са ни питали, но разглеждаха паспортите.

А и от самата авиокомпания (Aegean) също гледаха, както и искаха обратния билет да бъде показан за да ни чекират. Това заради визата (VoA, която както по-горе дискутирахме е безплатна за българи и е просто печат в паспорта).

Връзка към мнение
преди 31 минути , cck каза:

На границата проверяват за наличието на израелски печат. Въпроси от този сорт не са ни питали, но разглеждаха паспортите.

А и от самата авиокомпания (Aegean) също гледаха, както и искаха обратния билет да бъде показан за да ни чекират. Това заради визата (VoA, която както по-горе дискутирахме е безплатна за българи и е просто печат в паспорта).

Благодаря от сърце за мнението. 

В случая има нещо спесифично. 

Ако  влизането в Йордания е през летище, това по никакъв начин не означава, че сме посещавали Израел. 

Но ако от  печата, който имам става ясно къде съм пресекъл границата, то те ще разберат, че съм дошъл от Израел. 

Връзка към мнение

Ами има вероятност да е проблем, който се решава лесно предварително със смяна на паспорта.

Връзка към мнение
преди 9 минути , Щастливеца каза:

Благодаря от сърце за мнението. 

В случая има нещо спесифично. 

Ако  влизането в Йордания е през летище, това по никакъв начин не означава, че сме посещавали Израел. 

Но ако от  печата, който имам става ясно къде съм пресекъл границата, то те ще разберат, че съм дошъл от Израел. 

Проблем ще е, при това огромен,  можеш да се вкараш във страшни филми. Такива неща съм чела, когато рових за нас, че даже си изтрих албума от Израел от профила във фейса. Смени си паспорта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , slujitel каза:

Проблем ще е, при това огромен,  можеш да се вкараш във страшни филми. Такива неща съм чела, когато рових за нас, че даже си изтрих албума от Израел от профила във фейса. Смени си паспорта.

Ужас. Няма време! 

Утре летя. Щях да летя. 

Но няма смисъл до колкото разбирам.

Връзка към мнение
преди 44 минути , Щастливеца каза:

Ужас. Няма време! 

Утре летя. Щях да летя. 

Но няма смисъл до колкото разбирам.

Не знам какво да те посъветвам.  

Връзка към мнение
Преди 1 час, Щастливеца каза:

Но няма смисъл до колкото разбирам.

Е чак да няма смисъл... Според мен - лети си спокойно, щом печата е от Йордания. В Акаба имат и летище 🙂

Ако на границата някой толкова се захароса и не иска да положи печат ще хванеш обратния полет.

Връзка към мнение
преди 5 минути , cck каза:

Е чак да няма смисъл... Според мен - лети си спокойно, щом печата е от Йордания. В Акаба имат и летище 🙂

Ако на границата някой толкова се захароса и не иска да положи печат ще хванеш обратния полет.

Тъпия сайт на външно ме заблуди, защото пише само виза или печат от Израел. 

Никъде не са обяснили, че има и други ситуации, които могат да доведат до невъзможност за влизане в Ливан. 

Шофьора, които бях уговорил за транспорта там също каза, че няма да стане. 

Ако, не бях с жена ми хич нямаше да го мисля и щях да се пробвам, ама така малко по-друго става. 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , Щастливеца каза:

само виза или печат от Израел. 

Така си е - това търсят.

Аз също имам печат в паспорта от Акаба (от летището) и там не виждам означение - самолет/сухопътно.

Т.е. кое в йорданския печат според теб предполага да си бил в Израел?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , cck каза:

Така си е - това търсят.

Аз също имам печат в паспорта от Акаба (от летището) и там не виждам означение - самолет/сухопътно.

Т.е. кое в йорданския печат според теб предполага да си бил в Израел?

W. A. B. Означава Wadi Aqaba border. 

 

Можеш ли да погледнеш твоя печат? 

IMG-fb692523d1d239223985275cb2c1c26c-V.jpg

Връзка към мнение
5 minutes ago, Щастливеца said:

W. A. B. Означава Wadi Aqaba border. 

 

Можеш ли да погледнеш твоя печат? 

IMG-fb692523d1d239223985275cb2c1c26c-V.jpg

Лоша работа май, погледнах темата и моя печат е друг. Като в Израел бях, ама на съвсем отделно пътуване

IMG_20200128_170527.jpg

Връзка към мнение

Определено става ясно, че съм бил в Израел. 

Бах майка му по-миналата година вадих експресен паспорт на тази дата. 

Този път обаче са два и хич няма да се занимавам. 

Връзка към мнение
преди 6 минути , Щастливеца каза:

 

Можеш ли да погледнеш твоя печат? 

Да, като на Barfly от следващия постинг е.

Въпреки това, аз не бих се притеснявал за това WAB. Оглеждат има ли буквички на иврит и така 🙂

Билет за обратния полет имаш, нали?

Връзка към мнение

Същия сухопътен печат може да си получил с влизане на порта в Акаба от Египет или границата със Саудитска Арабия.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , cck каза:

Същия сухопътен печат може да си получил с влизане на порта в Акаба от Египет или границата със Саудитска Арабия.

 

cck@ те са с различни абревиатури и веднага става ясно от къде е минал...това е и смисъла да съществуват...

За съжаление @slujitel е права ...филма в който можеш да се вкараш не е хубав...

  • Шок 2
Връзка към мнение

По принцип ако човек възнамерява да посети други мюсюлмански държави  след Израел (освен Йордания и Египет), не е желателно да се пресича сухоземна граница между Израел и Йордания, защото от печата на Йордания се подразбира, че преди това е бил в Израел. Единственият вариант остава смяната на паспорта. На твое място не бих рискувал, хората на Хизбула със сигурност няма да са хепи 🙂

 

Кратът цитат от Gabriela here and there:

 

Цитат

Most people travel to Jordan after Israel, and that was what I was doing as well. Most people can also cross the border overland without any worries, but that wasn’t an option for me. If you cross the border from Israel to Jordan, they are most likely to stamp your passport on the Jordanian side. And if you travel to certain countries after that, they’ll know that you’ve been to Israel because you have the Jordanian stamp from the border. And then you’ll be denied entry. Because I was planning to visit many Muslim countries after Jordan, I had to fly. I heard that on certain border crossings you could ask to get your Jordanian visa on a slip of paper, but then again I wasn’t sure if it would cause problems later. If they still stamped my passport when I’m leaving the country, it would look suspicious that I only have an exit stamp.

 

 

Връзка към мнение
преди 36 минути , giafil каза:

cck@ те са с различни абревиатури и веднага става ясно от къде е минал...това е и смисъла да съществуват...

Да, така е. Никак не споря, че ако се задълбае граничният служител може да открие коя е била границата на печата.

Мисълта ми е, че щом са те качили на самолета и си на място има два варианта - или минаваш без да ти обръщат внимание за това WAB или ако питат си казваш и вече по усмотрение могат да те пуснат или пък да те изпратят обратно (дори със същия полет на същата авиокомпания).

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Според мене най-много да те поразпитат повече и в най-лошия случай да те върнат обратно...

Не знам, за сам човек с опит не е проблем, ама жена, деца, може да се ошашкат...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...

Ще използвам темата на @Happy_Traveler, за да споделя пресни впечатления от пътуването ни до Ливан, пък се надявам тя да няма нищо против 🙂

- бяхме през април 2023 г. по време на Рамадан и специално питах един местен това променя ли нещо за туристите. Той каза, че общо взето няма значение за тях, просто някои магазини затварят по-рано вечерта. Също ми направи впечатление, че тук животът тече 24/7 - пристигнахме и си тръгнахме от Ливан през нощта и по това време на денонощието също имаше трафик, макар и много по-слаб. Виждахме денонощни заведения, дори пекарната, която харесахме за закуска пишеше, че работи денонощно.

- има режим на тока под някаква форма (не знам дали е по едно и също време всеки ден). Усетихме да го спират 2 пъти, като явно е от значение да си в по-голям комплекс, защото при първото спиране лампата угасна само за няколко секунди и веднага включиха генератора. Съответно неудобство от това не сме изпитали.

- На много места има контролни пунктове, където военни спират минаващите коли. Бяхме с рент-а-кар от местна фирма и навсякъде ни пускаха да минем, с изключение на едно място, където ни казаха да отбием. След като го направихме, военният, който ни отби, започна да ни говори нещо на арабски. Ние му казахме, че говорим английски. Това ни спести висене на пункта и вероятно някаква проверка, но мисълта ми е за реакцията на военният, щом разбра, че не говорим арабски: "Oh, no, no, go, go" и ни пусна да си вървим 🙂

- Трафикът - в самият Бейрут не сме карали (там повечето забележителности са на пешеходно разстояние, ако на човек му се върви пеша обаче. Разбира се, за някои места трябва такси), но между градовете трафикът беше безумен. Няколко примера: караме по магистралата и в един момент виждам как човек започва да пресича платното пред нас; движим се в дясна лента по магистралата, в дясно има бензиностанция, от която излиза кола и се включва в движението - шофьорът обаче въобще игнорира идващия трафик и се включва в магистралата с бавна скорост, а ние, за да избегнем удара, намаляваме скоростта максимално, защото пък в същото време от ляво има друга кола и не можем да минем в съседното платно (това ни се случи 2 пъти); изпреварват от всички страни.

- в момента в Ливан е хиперинфлация. Най-удачно ми се видя да държим долари в себе си и да обменим малка част от тях, за да имаме някакви местни пари. На много места се плаща директно в $.

- пътят между Библос и Баалбек е много живописен. На няколко пъти спирахме да снимаме - виждат се заснежените върхове на фона на каньони

- водопадът Baatara Gorge Waterfall за нас беше впечатляващ. Образува се от топенето на снега, затова най-подходящи за посещение са месеците март и април. Сега през април беше много пълноводен, но това се оказа и минус до някаква степен, защото от силния дебит се образуваше пара и не можеше да се види как водата пада до най-долното ниво. Преди е имало зип линия и кабинков лифт при водопада, но за съжаление вече не функционират. Виждала съм снимки в нета, че може да се минава зад струята вода, но за мен изглежда супер опасно  - там е много мокро,  хлъзгаво и под наклон.

- по препоръка на @Tedy посетихме Батрун - градът е доста приятен, спокоен и китен, с хубави ресторантчета и кафенета

- Qornayel lakes много ми харесаха - те са изкуствени, снабдяват с вода близките села, а самите те се снабдяват с вода от дъждовете. Намират се на 1600 м. надморска височина. Пак по съвет на Теди карахме с колата до Once bar, от където продължихме пеша по черен път. Не е изморително, върхът изглежда труден за изкачване, но всъщност не е. Гледката отгоре със сигурност се заслужава!

- За закуска ни допадна пекарната Chamsine bakery близо до Библос - тя е доста голяма, вътре има всякакви неща, вкл. торти, кроасани и различни видове мануш. Местата за сядане са само отвън на открито.

- Pigeon Rocks - туристическо място с очаквано доста туристи за гледката отпред. Може също така да се слезе по пътя към морето надолу и да се видят от друга гледна точка, освен най-популярната. Правят турове с лодка също така.

Пожелавам приятни пътувания на всички запътили се към Ливан 🙂

  • Харесвам 21
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.