Прескочи до съдържание

Югоизточна Азия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Югоизточна Азия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- До къде отиват BTS влаковете в Банкок?

- Кога е фестивала Loy Krathong?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Краби или Пукет?

- Колко дни са нужни за Ангкор?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Питала съм личната и според нея ваксината за коремен тиф е доста тежка и не я препоръча. А преди 10 дни ме ухапа улично куче и в Александровска ми сложиха само тетанус, за ваксината против бяс бяха на мнение, че не е желателно да я слагат. Посъветваха да следя кучето, което ме ухапа(то е на съседната улица) дали ще е живо и ще се храни 10 дни, с цел да се избегне ваксинирането. 

Може би бих сложила за Хепатит, въпреки, че имам няколко пътувания из ЮИ Азия без ваксини. 

Ще ми е интересно да споделите, мнение, ако някой е слагал ваксините, които е изброил @Щастливеца

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 45 минути , Juliaaa каза:

Питала съм личната и според нея ваксината за коремен тиф е доста тежка и не я препоръча. А преди 10 дни ме ухапа улично куче и в Александровска ми сложиха само тетанус, за ваксината против бяс бяха на мнение, че не е желателно да я слагат. Посъветваха да следя кучето, което ме ухапа(то е на съседната улица) дали ще е живо и ще се храни 10 дни, с цел да се избегне ваксинирането. 

Може би бих сложила за Хепатит, въпреки, че имам няколко пътувания из ЮИ Азия без ваксини. 

Ще ми е интересно да споделите, мнение, ако някой е слагал ваксините, които е изброил @Щастливеца

И съвсем правилно са ти казали колегите.

Ваксината за коремен тиф е безпредметна, ако пиете бутилирана вода, за всеки случай си носете таблетки за дезинфекция на вода. Термично обработена храна и дезинфекцирана вода плюс миене на ръцете със сапун и шансът за заразяване  с коремен тиф е нулев.

Ваксина за бяс не е проблем да започнете да я слагате дори и две седмици да са минали след ухапването. Така че не препоръчвам преди пътуване. Имахме такива случаи на ухапани от маймуни магеланци (включително съпругата ми). Не са толкова много хората, дето пътуват за повече от две седмици. Поставянето на ваксината е безплатно, в София се прави в приземния етаж на хирургичния блок на Александровска болница.

Всички, които са родени след 1992 г. у нас са ваксинирани срещу хепатит В още в родилния дом. За всички останали е силно препоръчително да си направят ваксинацията. Особено пък ако са тръгнали на секс-туризъм.

Хепатит А не е животозастрашаващо заболяване, а и е достатъчно често срещано у нас. 99% от заразените прекарват инфекцията без жълтеница и не знаят, че са били заразени. Тоест, в България половината възрастно население е прекарало хепатит А безсимптомно и има доживотен имунитет. При пътуване в региони, където хепатит А е много разпространен (на първо място югоизточна Азия) е желателно да се изследват антитела срещу вируса. Ако ги има, няма смисъл от ваксинация. За децата е препоръчително ваксина да се направи.

Причинителите на бактериален менингит са много, но основните са три. Срещу два от тях сме ваксинирани спред действащия у нас имунизационен календар. Ваксината срещу единия е част от доскоро 5- а вече 6-компонентната ваксина, която се бие на децата. Но този причинител практически не е проблем вече в училищна възраст и при възрастните. Срещу пневмококов менингит също са ваксинирани всички деца, родени след 2006 г (може и да бъркам годината, през която ваксинацията започна, трябва да го проверя). Относно менингококовия менингит, има няколко опции, но ефективността на подобна ваксина не е чак толкова висока. Има сега една по-нова, лицензирана беше в ЕС само за деца над 10-годишна възраст, което я правеше почти безпредметна. Доколкото имам информация от колеги медицински представители, съвсем отскоро ограничението за възрастта е отпаднало, така че ще започне да се предлага и у нас за децата, но засега няма никакви индикации да стане част от задължителните ваксинации.

Против полиомиелит сме ваксинирани всички. Световната Здравна Организация е в последна фаза на стъпките си да изкорени полиомиелита като заболяване в резултат на повсеместната имунизация по целия свят. Единствените страни, където все още се срещат единични случаи на "див" полиомиелит, са Афганистан и Пакистан

 

Надявам се да съм бил достатъчно изчерпателен. Аз лично, като меддицинско лице, през няколко години си бия по една бустерна доза от ваксината срещу хепатит В. От хепатит А съм боледувал и ваксина не ми трябва. Не съм си слагал другите изброени ваксини преди пътувания в Югоизточна Азия, след няколко месеца пак ще ходя. Много по-важна ви е личната хигиена, дезинфекцирането на водата и термичната обработка на храната. Както и правилните репеленти против комари. Маларията и денгата са много по-сериозния проблем в сравнение с ваксинопредотвратимите болести.

  • Харесвам 10
  • Благодаря 3
  • Браво 3
Връзка към коментар
На 26.09.2019 г. в 12:20, master_of_germs каза:

И съвсем правилно са ти казали колегите.

Ваксината за коремен тиф е безпредметна, ако пиете бутилирана вода, за всеки случай си носете таблетки за дезинфекция на вода. Термично обработена храна и дезинфекцирана вода плюс миене на ръцете със сапун и шансът за заразяване  с коремен тиф е нулев.

Ваксина за бяс не е проблем да започнете да я слагате дори и две седмици да са минали след ухапването. Така че не препоръчвам преди пътуване. Имахме такива случаи на ухапани от маймуни магеланци (включително съпругата ми). Не са толкова много хората, дето пътуват за повече от две седмици. Поставянето на ваксината е безплатно, в София се прави в приземния етаж на хирургичния блок на Александровска болница.

Всички, които са родени след 1992 г. у нас са ваксинирани срещу хепатит В още в родилния дом. За всички останали е силно препоръчително да си направят ваксинацията. Особено пък ако са тръгнали на секс-туризъм.

Хепатит А не е животозастрашаващо заболяване, а и е достатъчно често срещано у нас. 99% от заразените прекарват инфекцията без жълтеница и не знаят, че са били заразени. Тоест, в България половината възрастно население е прекарало хепатит А безсимптомно и има доживотен имунитет. При пътуване в региони, където хепатит А е много разпространен (на първо място югоизточна Азия) е желателно да се изследват антитела срещу вируса. Ако ги има, няма смисъл от ваксинация. За децата е препоръчително ваксина да се направи.

Причинителите на бактериален менингит са много, но основните са три. Срещу два от тях сме ваксинирани спред действащия у нас имунизационен календар. Ваксината срещу единия е част от доскоро 5- а вече 6-компонентната ваксина, която се бие на децата. Но този причинител практически не е проблем вече в училищна възраст и при възрастните. Срещу пневмококов менингит също са ваксинирани всички деца, родени след 2006 г (може и да бъркам годината, през която ваксинацията започна, трябва да го проверя). Относно менингококовия менингит, има няколко опции, но ефективността на подобна ваксина не е чак толкова висока. Има сега една по-нова, лицензирана беше в ЕС само за деца над 10-годишна възраст, което я правеше почти безпредметна. Доколкото имам информация от колеги медицински представители, съвсем отскоро ограничението за възрастта е отпаднало, така че ще започне да се предлага и у нас за децата, но засега няма никакви индикации да стане част от задължителните ваксинации.

Против полиомиелит сме ваксинирани всички. Световната Здравна Организация е в последна фаза на стъпките си да изкорени полиомиелита като заболяване в резултат на повсеместната имунизация по целия свят. Единствените страни, където все още се срещат единични случаи на "див" полиомиелит, са Афганистан и Пакистан

 

Надявам се да съм бил достатъчно изчерпателен. Аз лично, като меддицинско лице, през няколко години си бия по една бустерна доза от ваксината срещу хепатит В. От хепатит А съм боледувал и ваксина не ми трябва. Не съм си слагал другите изброени ваксини преди пътувания в Югоизточна Азия, след няколко месеца пак ще ходя. Много по-важна ви е личната хигиена, дезинфекцирането на водата и термичната обработка на храната. Както и правилните репеленти против комари. Маларията и денгата са много по-сериозния проблем в сравнение с ваксинопредотвратимите болести.

Здравейте,

с интерес прочетох мнението Ви. Тъй като в края на месеца ни предстои пътуване до Филипините със съпругата ми, се чудехме дали има смисъл да си правим втората доза от ваксината за Хепатит А. Миналата година ходихме до Шри Ланка и си направихме първата доза, като тогава си направихме и ваксини за коремен тиф. Та, според Вас, има ли нужда от втората доза за Хепатит А? (Макар че от написаното от Вас разбирам, че сте по-скоро против като медицинско лице, но все пак). Споменахте малария и денга, какви репеленти препоръчвате за предпазване от тях, защото аз дори в България съм лесна мишена на комари, пръскайки се (не, направо обливайки се) с Аутан.

Връзка към коментар
Преди 1 час, The Newcomer каза:

Здравейте,

с интерес прочетох мнението Ви. Тъй като в края на месеца ни предстои пътуване до Филипините със съпругата ми, се чудехме дали има смисъл да си правим втората доза от ваксината за Хепатит А. Миналата година ходихме до Шри Ланка и си направихме първата доза, като тогава си направихме и ваксини за коремен тиф. Та, според Вас, има ли нужда от втората доза за Хепатит А? (Макар че от написаното от Вас разбирам, че сте по-скоро против като медицинско лице, но все пак). Споменахте малария и денга, какви репеленти препоръчвате за предпазване от тях, защото аз дори в България съм лесна мишена на комари, пръскайки се (не, направо обливайки се) с Аутан.

Ваксината срещу хепатит А е инактивирана, така че не може да се гарантира създаване на напрегнат имунитет след приложение на само една доза. Не е като да се прекара заболяването без симптоми на жълтеница. Затова, щом сте сложили едната доза, моят съвет е да не се колебаете за втората, понеже така ефектът от първата скоро ще се изчерпи. Мнението ми беше, че голяма част от хората у нас нямат изобщо нужда от ваксинация срещу хепатит А. Но след като е започната ваксинация, ефектът от само една доза не бих го нарекъл дори и половинчат, и без втората доза цялото мероприятие почти се обезсмисля.

Относно комарите - обикновеният Аутан оттук не върши работа. има Аутан тропикал. това, което трябва да гледате, е в съвтава да има достатъчно ДЕЕТ / Икаридин. Ние си носехме оттук, но повечето хора съветват да се купува на място. Бих казал, че тук комарите ме хапят повече, отколкото, когато бяхме в Азия.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
19 hours ago, The Newcomer said:

Споменахте малария и денга, какви репеленти препоръчвате за предпазване от тях, защото аз дори в България съм лесна мишена на комари, пръскайки се (не, направо обливайки се) с Аутан.

Здравейте, ние миналата година ноември/декември бяхме в Тайланд. От тук си взехме Аутан Протекшън Плюс, който има 20% икаридин в състава си. Смея да твърдя, че останах изкючително доволна от него. За една седмица да съм имала макс 2-3 ухапвания, и не е мазен. Количеството стигна за 1 седмица за 2ма човека, мажешме се сутрин и вечер. Пронципно и ние сме от типа хора, които комарите ни разкостват. След като свърши Аутана , от там си купихме местен репелент с 90% deet състав по спомен. Помага определено, но е изключително мазен и може да разяжда изкусвени материи( на очилата, дамска чанта, портмоне е моя опит).Най-важното е да се мажете, когато са най-активни- при изгрев и залез. :) Приятно пътешествие

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте.Планирам пътуване за 1 месец.Моля за съвет.Първоначално планирах Сингапур ,Малайзия и Индонезия ,но размислям понеже ми се струва нереално за това време,като в този един месец искам и 1 седмица да лежа на плаж.Благодаря за съветите предварително.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,в момента China Eastern предлагат евтини полети на цени около £300 от Лондон за Тайван, Малайзия, Филипини и Сингапур за периода  Ноември - Март. Проблема е, че повечето полети са с дълъг престой 10-15 часа на летище  Pu Dong Airport (PVG) Shanghai. Зачетох се в предишни постове и пишете ,че нe е проблем да се лети транзит. Като цяло заслужава ли си с такова висене или...и какво Ви е мнението за тази авиокомпания? Благодаря!

Връзка към коментар
12 minutes ago, VASILEV said:

Здравейте,в момента China Eastern предлагат евтини полети на цени около £300 от Лондон за Тайван, Малайзия, Филипини и Сингапур за периода  Ноември - Март. Проблема е, че повечето полети са с дълъг престой 10-15 часа на летище  Pu Dong Airport (PVG) Shanghai. Зачетох се в предишни постове и пишете ,че нe е проблем да се лети транзит. Като цяло заслужава ли си с такова висене или...и какво Ви е мнението за тази авиокомпания? Благодаря!

До колкото знам има безплатни визи за престой до 72 часа за Шанхай, така че по-скоро престоя е бонус.

Връзка към коментар
32 minutes ago, Jorro said:

До колкото знам има безплатни визи за престой до 72 часа за Шанхай, така че по-скоро престоя е бонус.

Жоро благодаря, а това означава ли, че можеш да излезеш от летището и да разгледаш града? 

Връзка към коментар
преди 9 часа, cecoww19 каза:

Някой ползвал ли е директната линия на автобус S1 от летището до центъра на Банкок? 

Поздрави

Аз. И после А4 от центъра до Дон Муанг. Пътува се по 30-40 минути и с двете.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Здравейте,  има няколко въпроса за Пукет, ще бъдем 2рата половина на ноември, и прогнозата е за доста дъжд:

1. Дали от източната страна на Пукет ще е по-спокойно морето / в сравение със западната Патонг нарпимер. 

2. Има ли хубави плажове на източната страна на Пукет.

3. Може ли да препоръчате хотел/локация за спане на източната страна?

 

Благодаря

Връзка към коментар
преди 9 часа, smitzeva каза:

Здравейте,  има няколко въпроса за Пукет, ще бъдем 2рата половина на ноември, и прогнозата е за доста дъжд:

1. Дали от източната страна на Пукет ще е по-спокойно морето / в сравение със западната Патонг нарпимер. 

2. Има ли хубави плажове на източната страна на Пукет.

3. Може ли да препоръчате хотел/локация за спане на източната страна?

 

Благодаря

Съвсем кратко и ясно: 

 

Времето на Пукет е толкова динамично, че никой не може да предскаже толкова напред. Дори да вали, няма да вали по цял ден със сигурност, вече е краят на дъждовния сезон. Колебаете се за незначителни разстояния за района, които няма да окажат влияние за времето. Просто харесайте къде ви се ходи на Пукет и си резервирайте там, без да му мислите толкова.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
На 4.11.2019 г. в 1:49, Oldkozel каза:

Аз. И после А4 от центъра до Дон Муанг. Пътува се по 30-40 минути и с двете.

А как мислите дали е по добре с този автобус от летището Суварнабхуми или с влаковете до центъра,понеже сме с малко дете 🙂

Връзка към коментар
преди 28 минути , cecoww19 каза:

А как мислите дали е по добре с този автобус от летището Суварнабхуми или с влаковете до центъра,понеже сме с малко дете 🙂

Не съм пътувал с влак и не мога да преценя. Но трябва да си направите сметка къде ви е хотела и дали до него има спирка на автобуса или влака. Автобусът е експресен и не спира на много спирки; има климатик; като цяло се използва само от туристи, доколкото е по-скъп от другите редовни линии.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако сте около района на КаоСан, автобусите са чудесен вариант. Ние ползвахме и А4 от Дон Муанг и S1 до Сууарнапум. Ние съвсем нарочно си избрахме хотел, който беше на  няма 50 м от спирка на автобусите. Влаковете в тази част на Банкок не ходят. Но не знам на кое точно казвате център в Банкок. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, master_of_germs каза:

Ако сте около района на КаоСан, автобусите са чудесен вариант. Ние ползвахме и А4 от Дон Муанг и S1 до Сууарнапум. Ние съвсем нарочно си избрахме хотел, който беше на  няма 50 м от спирка на автобусите. Влаковете в тази част на Банкок не ходят. Но не знам на кое точно казвате център в Банкок. 

Хотела, който сме избрали е De Moc и наблизо има автобусни спирки и исках да имам и друг вариант, благодаря

 

На 4.11.2019 г. в 1:49, Oldkozel каза:

Аз. И после А4 от центъра до Дон Муанг. Пътува се по 30-40 минути и с двете.

 

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Не знам колко ми е бърз въпроса и дали е за тук, но да попитам.

12-13 дни стигат ли за Куала Лумпур и Пенанг в Малаийзия + храмовете Боробудур и Прамбанан в Индонезия? Ако се включи и Сингапур много изнасилено ли ще е? От 1 до към 15 октомври как е като период?

@DaBo @T.E.Lawrence 

 

Връзка към коментар
преди 9 минути , BlackArt77 каза:

Не знам колко ми е бърз въпроса и дали е за тук, но да попитам.

12-13 дни стигат ли за Куала Лумпур и Пенанг в Малаийзия + храмовете Боробудур и Прамбанан в Индонезия? Ако се включи и Сингапур много изнасилено ли ще е? От 1 до към 15 октомври как е като период?

@DaBo @T.E.Lawrence 

 

Зависи от темпото ви. Пенанг за 1 ден го разгледах. За КЛ ви трябват 4-5, 6 максимум ако ходите до столицата и при светулките. За Сингапур 3-4 дни минимум. За другите не мога да кажа.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Какво ще правите на Пенанг? Искате да го разгледате ли или за почивка? 
Иначе 3 дни е макс за КЛ, 3 дни с полетите за храмовете и 3-4 дни за Сингапур са ок. Ако искате само да разгледате Пенанг, то с малко по-сбита програма за КЛ тоест 2 пълни дни, 3 пълни дни за Сингапур и 3 дни за храмовете, ще останат 3-4 дни за Пенанг. Вече много зависи от полетите по кое време ще са, за да не се губи от светлата част на деня. 12 дни не са невъзможни за всичко - сбито, добре планирано и организирано!

Връзка към коментар
преди 14 минути , DaBo каза:

Какво ще правите на Пенанг? Искате да го разгледате ли или за почивка? 

В Пенанг за разглеждане по скоро. Програма за разглеждане на градовете и забележителности. Почивка някой друг път. :derisive: А, октомври о.к. ли е? 

Да разбирам, че ако удължим малко програмата с 2-3 дни всичко ще е о.к. без много тичане.

Забравих най-важното полети намерих изгодни за октомври, но са с кацане и връщане от Куала Лумпур, не са мулти сити.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.