Прескочи до съдържание

Югоизточна Азия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Югоизточна Азия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- До къде отиват BTS влаковете в Банкок?

- Кога е фестивала Loy Krathong?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Краби или Пукет?

- Колко дни са нужни за Ангкор?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Ами специално в КЛ и Пенанг октомври се води дъждовен период, ама това не трябва да ви плаши. В повечето случаи се извалява за час, два и бързо изсъхва след това.

Няма проблем да се позиционирате в КЛ и оттам с Еър Ейжа да летите до всички желани дестинации. М/у КЛ и Пенанг и КЛ-Сингапур има и вариант да се пътува с автобуси, които са удобни и по-бюджетни. 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, BlackArt77 каза:

Не знам колко ми е бърз въпроса и дали е за тук, но да попитам.

12-13 дни стигат ли за Куала Лумпур и Пенанг в Малаийзия + храмовете Боробудур и Прамбанан в Индонезия? Ако се включи и Сингапур много изнасилено ли ще е? От 1 до към 15 октомври как е като период?

@DaBo @T.E.Lawrence 

 

Не съм бил в Пенанг, но според мен е предостатъчно време. Куала Лумпур и Сингапур са за по два-три дни всеки. Боробудур и Прамбанан са един цял ден трип с кола да се разгледат на спокойствие от Джогджакарта (предполагам до там ще летите като най-удобно). Примерно пристигате единия ден, пазарите кола, на другия ден трипа, втора нощувка и отлитате към следващото място.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Пенанг може за ден, може за два. Не бих казал, че е място за почивка. Аз ще гледам да си донапиша в темата тия дни поне за Пенанг. Ние го направихме за 11 часа между двата полета. Ако е за повече дни, @mradulova може да ти помогне. КЛ -пенанг може и с влак и ферибот, но често излизат промоции със самолет, които са по-евтини, отколкото с влак или автобус

За Куала Лумпур три дни стигат, дори и със светулките, а аз горещо препоръчвам да ги включите. Ама айде, максимум 4. За Сингапур и аз съм в чуденка, евентуално ще са ни три дни. За повече нямаме нито време, нито финанси. А Борободур и Прамбанан се разглеждат за един пълен ден, то така излиза и по-изгодно. Че може даже и изгрев на единия, залез на другия и още един храм помежду. Поне аз така ги мисля. А може и за две половинки от два дни, зависи от полетите. И дали искате и други неща в района, а то не е като да няма.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз да предложа Ланкави - там е супер за плаж, има разни неща за разглеждане, на нас много ни хареса, бяхме три дни и искахме да останем още. От КЛ има билети и за 4 долара, нашия беше 12.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 часа, BlackArt77 каза:

Не знам колко ми е бърз въпроса и дали е за тук, но да попитам.

12-13 дни стигат ли за Куала Лумпур и Пенанг в Малаийзия + храмовете Боробудур и Прамбанан в Индонезия? Ако се включи и Сингапур много изнасилено ли ще е? От 1 до към 15 октомври как е като период?

@DaBo @T.E.Lawrence 

 

Привет, за о-в Пенанг най-много 2 дни за разглеждане на храмовете, уличното изкуство и разходка са ок. Ако е един ден също е ок, има достатъчно ранни и късни полети до и от острова. Ако искате да усетите вечерната атмосфера на прочутите фууд кортове (ако не вали, иначе не знам как е) - останете с едно преспиване. Бих препоръчала храмът Kek Lok Si Temple - най-големият будистки храм в Малайзия. Храмът е огромен - на много нива, на върха се намира високата 36 метра статуя на богинята на милосърдието - Kuan Yin, а също и Balathandayuthapani Temple - най-големият хиндуистки храм в Малайзия под покровителството на бог Murugan - бога на войната. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Чисто информативно ме интересува, ако някой е запознат, как е по-изгодно да се пазарува техника в Сингапур - с плащане в брой или с карта? Намирам противоречива информация в мрежата. В някои страни като Малайзия и Южна Корея при плащане с карта се начислява допълнителна такса. Дали е така и в Сингапур? 

Връзка към коментар
преди 45 минути , Guinness каза:

Чисто информативно ме интересува, ако някой е запознат, как е по-изгодно да се пазарува техника в Сингапур - с плащане в брой или с карта? Намирам противоречива информация в мрежата. В някои страни като Малайзия и Южна Корея при плащане с карта се начислява допълнителна такса. Дали е така и в Сингапур? 

Абсолютно по-удобно е с карта! Единствено за някои food courts ше ти трябва кеш. 

Ето ти две транзакции - едната е с Револут, другата с AMEX. Такси няма.

 

image.png.67e1914e8896e287dd3d3492c3df20c3.png

 

image.png.41fee81b57a0ec2dfbf0fba5b76fd025.png

Връзка към коментар

В Малайзия няма такси за пазаруване с карта, поне на повечето места. Купували сме техника и на двете места, въпрос на пазарене е и актуални промоции в момента на покупката.

В Малайзия сме купували фотографска техника и аксесоари от специализирани магазини, но не от тези по моловете, а в по-затънтени локации, до които се ходи с кола и само там сме плащали в брой, не защото са правели по-големи отстъпки, а защото не работят с кредитни карти.

Връзка към коментар
преди 38 минути , DaBo каза:

В Малайзия няма такси за пазаруване с карта, поне на повечето места. Купували сме техника и на двете места, въпрос на пазарене е и актуални промоции в момента на покупката.

В Малайзия сме купували фотографска техника и аксесоари от специализирани магазини, но не от тези по моловете, а в по-затънтени локации, до които се ходи с кола и само там сме плащали в брой, не защото са правели по-големи отстъпки, а защото не работят с кредитни карти.

Супер, благодаря и на двете ви за информацията! Мой приятел беше преди 2 години в Малайзия и си купи дрон от Куала Лумпур. Тогава ми каза, че са му дали по-добра цена, защото е платил в брой. Казали са му, че ако плати с карта, цената ще бъде значително по-висока. На мен същото ми се случи в Сеул. Тогава аха да си купя една камера на супер цена и като извадих дебитната карта ми казаха, че тази цена е само с плащане в брой. Интересното е, че магазинът беше на голям бранд в един от моловете в града.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Таксите за търговците не са малки явно също. По хотелите съм виждал табелки за на места огромни отстъпки до 25% ако си платиш нощувката в брой. 

Връзка към коментар
преди 4 часа, T.E.Lawrence каза:

Таксите за търговците не са малки явно също. По хотелите съм виждал табелки за на места огромни отстъпки до 25% ако си платиш нощувката в брой. 

Със сигурност таксите на картоиздателите не са чак 25%... При такива отстъпки по-скоро съм склонна да си мисля за "сива икономика", отколкото за такси при транзакция с карта.

Връзка към коментар
преди 45 минути , chandni каза:

Със сигурност таксите на картоиздателите не са чак 25%... При такива отстъпки по-скоро съм склонна да си мисля за "сива икономика", отколкото за такси при транзакция с карта.

Дадох го като пример колко много обичат кеша в Азия, иначе ясно, че не са такива. 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 59 минути , Juliaaa каза:

За каква сума да се пазаря горе-долу  от летището в Пукет до Карон бийч? 

Не можеш да се пазариш, мафията определя цената там и дори да иска да свали не може, щото ще яде бой. Ако искаш на място такси - такси на метър от официалната будка, като излезеш от летището вдясно. Другият вариант e предварително онлайн.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 14 часа, Rado123 каза:

пише, че не може да се изнесат плодове от Тайланд. Вярно ли е?

Не дават. На митница биха те спряли.

http://customs.go.th/cont_strc_simple.php?ini_content=individual_160426_01&lang=en&left_menu=menu_individual_submenu_03_01

Връзка към коментар
преди 3 часа, Дани Магелани каза:

Три пъти съм имала полети ВКК-София

Така е. И аз не съм имал подобен проблем. Написаната регулация обаче е официалното от митниците.

 

А @Topfly обърна внимание, че и европейска регулация влиза в действие от 14ти декември. Кокосовият орех е вътре, обаче е изключение
"Currently, the list of plants exempted from the obligation to carry a phytosanitary certificate from 14 December 2019 are the following fruits: pineapples, coconuts, durians, bananas and dates.":

https://ec.europa.eu/food/plant/plant_health_biosecurity/legislation/new_eu_rules_en

Редактирано от cck
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Понеже не го намерих нийде из форума.

Въпросче (надявам се бързо):

Дали някой е правил около Джогджакарта нещо повече от стандартното обикаляне на храмове?

 

По-специално се интересувам от мнения за следните обекти:

-пещерата Джомбланг (и евентуално препоръка за фирма, която да уреди пътуване, екипировка и изцяло спускането в пещерата)

-водопадът Кедунг Каянг (до него предполагам че може и просто да се вземе Граб, но дали би си струвало да се отбиваме дотам, ако преди това вече сме видели други доста по-величествени водопади в източна Ява, a и няколко в Бали... в разгара на дъждовния сезон).

-музеят на праисторическия човек Сангиран, в околностите на Суракарта (не обичам да пропускам обекти на ЮНЕСКО, които са ми само на няколко километра отбивка от маршрута).

 

*Ако модераторите преценят, че въпросите не са бързи, ще си ги задам пак в другата си темичка, дето питах за вулканите) 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мисля да посетя 1-altitude rooftop bar в Сингапур на 28 или 29.12. На място може ли да се купят билети, че пише, че при лошо време не се възстановяват закупени преди това билети (има и онлайн) ?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.