Прескочи до съдържание

Югоизточна Азия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Югоизточна Азия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- До къде отиват BTS влаковете в Банкок?

- Кога е фестивала Loy Krathong?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Краби или Пукет?

- Колко дни са нужни за Ангкор?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 1 час, Emiliq19 каза:

Здравейте, една моя позната, която не е на 'ти' с интернета и използването на компютър, смарт телефон и т.н 😄 ме помоли да се опитам да разуча достатъчни ли са 1500 евро джобни за 8-9 дена в Пукет? Стана ни интересно, защото като ги обърнем в британски лири, а след това в тайландски бат сумата става около 60200 бата. На ден се падат по около 7100 бата мисля, че беше и това не знаем дали е добре или е малко? С тези пари ще може ли да се храни нормално в не много скъпарско заведение или на вън и т.н

Аз мисля, че са повече от достатъчно, ако говорим само за джобни. Ние двама изхарчихме половината с доста екскурзии, транспорт, които гълтат най-много пари, масажи, подаръци.

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Emiliq19 каза:

Здравейте, една моя позната, която не е на 'ти' с интернета и използването на компютър, смарт телефон и т.н 😄 ме помоли да се опитам да разуча достатъчни ли са 1500 евро джобни за 8-9 дена в Пукет? Стана ни интересно, защото като ги обърнем в британски лири, а след това в тайландски бат сумата става около 60200 бата. На ден се падат по около 7100 бата мисля, че беше и това не знаем дали е добре или е малко? С тези пари ще може ли да се храни нормално в не много скъпарско заведение или на вън и т.н

С тези пари ще умре от ядене. Примерно на тук-тук малка бира беше 80 бата, голяма 120 бата, шиш морски дарове 100-150, хубава голяма риба грил 150 бата, порция нудъли/ориз 100-150 бата. В обикновено заведение цените да са макс двойни. Най-скъпите екскурзии бяха по 2400-2500 бата. Цените в супермаркетите са приблизително като българските.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Emiliq19 каза:

Здравейте, една моя позната, която не е на 'ти' с интернета и използването на компютър, смарт телефон и т.н 😄 ме помоли да се опитам да разуча достатъчни ли са 1500 евро джобни за 8-9 дена в Пукет? Стана ни интересно, защото като ги обърнем в британски лири, а след това в тайландски бат сумата става около 60200 бата. На ден се падат по около 7100 бата мисля, че беше и това не знаем дали е добре или е малко? С тези пари ще може ли да се храни нормално в не много скъпарско заведение или на вън и т.н

Много зависи какво разбираме под джобни. Ако е храна + напитки, то определено са достатъчни. Даже ще останат половината, ако не се ходи по скъпи места. Ако имаме предвид храна, напитки, екскурзии, масажи, барове, трансфери, сувенири, подаръци и т.н. може и да не стигнат. Ако се направят 3-4 екскурзии, само там ще замине голяма част от тези пари.

Аз на Краби (на Пукет не съм бил, но едва ли разликата е огромна) похарчих изненадващо малко пари за джобни (второто понятие за джобни), но други хора от компанията намериха начин да дадат един вагон пари. Всеки с разбиранията си.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Много под 1500 евро на човек ни е излязло цялото пътуване до Малайзия и Тайланд. Не джобните, а всичко. 17 нощувки, от които 9 бяха разпределени между Пукет (Карон) и АоНанг в топ сезон (нова година). Самолетните билети, хотели, ежедневни турове до острови и други места. Трансфери, фериботи. Всиччко. Но ние не ходим да пием по кръчми и пропуснахме тайландските масажи, които определено не са за нас.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...
На 1.07.2021 г. в 23:18, Pantelej Putnik каза:

Абе, келеши, келеши, колко да са келеши?!? Тайланд е държавата посрещаща най-много туристи в региона. Банкок - най-посещавания град в света с много туристи пред Париж и Лондон. Сигурно има защо да ходят хората. Аз се влюбих в Банкок и изключително харесвам страната, хората, храната, природата и т.н. Та...........никак не е надценена дестинация. Не е редно да гледаме към гроздето и да се лъжем, че е кисело. Тайланд е може би най-добрият представител на Югоизточна Азия. 

А иначе - циганиите, които правят с изискванията за туристите сега, са си за тяхна сметка, но и за наше съжаление. 

Здравейте... Това ми е дестинацията мечта... Човек лесно ли може да се оправи с,, градския транспорт" в Банкок или по точно с какво е най-добре да се предвижваме за разходка и до забележителностите, като първо посещение? Благодаря предварително за отговора.. 

Връзка към коментар
преди 6 минути , dosadnicata каза:

Здравейте... Това ми е дестинацията мечта... Човек лесно ли може да се оправи с,, градския транспорт" в Банкок или по точно с какво е най-добре да се предвижваме за разходка и до забележителностите, като първо посещение? Благодаря предварително за отговора.. 

От летище ВКК има влакче /монорелсово/. Ако сте базирани около спирка, нямате проблем. В града се ползва тук-тук,  такси по брояч задължително,  влакчето,  лодки, където може, безплатни трансфери от някои хотели до търговски центрове.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , dosadnicata каза:

Здравейте... Това ми е дестинацията мечта... Човек лесно ли може да се оправи с,, градския транспорт" в Банкок или по точно с какво е най-добре да се предвижваме за разходка и до забележителностите, като първо посещение? Благодаря предварително за отговора.. 

Въпросът не е за тази тема, но ако сте двама или повече, категорично препоръчвам официално такси от летището, освен ако не сте избрали настаняване в новата част на града в близост до спирка на BTS Sky Train...

Връзка към коментар

Някой запознат ли е какви са условията за влизане в Тайланд без карантина. Четох, че само през Пукет може да се влезе без карантина, но трябва да си настанен в сертифициран хотел минимум 7 нощувки преди да можеш да ходиш в други части на Тайланд или да останеш в не сертифициран хотел или както ние искаме във вила на плажа. Дали скоро ще разхлабят изискванията, че ние мислим януари да ходим?

Връзка към коментар
преди 6 часа, borislavpetkov84 каза:

Някой запознат ли е какви са условията за влизане в Тайланд без карантина. Четох, че само през Пукет може да се влезе без карантина, но трябва да си настанен в сертифициран хотел минимум 7 нощувки преди да можеш да ходиш в други части на Тайланд или да останеш в не сертифициран хотел или както ние искаме във вила на плажа. Дали скоро ще разхлабят изискванията, че ние мислим януари да ходим?

Мисля, че няма условия за влизане на туристи в Тайланд без карантина.

Тези дни излезе информация, че от 1 ноември Тайланд отваря за ваксинирани туристи от 10 държави (ние не сме в списъка). Тези туристи ще влизат с отрицателен тест и ще правят още 1 тест на място в Тайланд. След това ще могат да се придвижват свободно. Не разбрах какъв вид тест. Списъкът с държави уж щели да го разширяват в следващите месеци, но кога България ще попадне в него няма как да знаем, уви. Засега за нас важат условията, които вече си прочел.

 

https://dariknews.bg/novini/sviat/tajland-zapochva-postepenno-da-otvaria-granicite-si-za-vaksinirani-turisti-2286589

Връзка към коментар
преди 19 минути , stanislavpp каза:

Това всъщност вече се промени и държавите са само 5 - Китай, Сингапур, Германия , САЩ и ОК. 
 

Информацияга, която споделих е от 12 октомври. Ако за 2 дни вече са успели да изменят списъка с държави, не знам какво може да измислят до 1 ноември. Най-малкото изглежда несериозно.

Връзка към коментар

Достоверно е за Бали , но има задължителна 5дневна карантина при пристигане . Вече има доста оплаквания по сериозните блогове за надути цени по одобрените хотелските настанявания покрай задължителната карантина.

 

Както и да е , тренда вече е ясен - постепенно отваряне за ваксинирани туристи из целият свят , първоначално само за богатите страни , впоследствие и за останалите . 
 

Малко извън контекста на под форума , но Европа догодина ще “експлодира “ с туристи и цените ще са рекордно рекордни .

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 22 часа, Jenbel каза:

Мисля, че няма условия за влизане на туристи в Тайланд без карантина.

Тези дни излезе информация, че от 1 ноември Тайланд отваря за ваксинирани туристи от 10 държави (ние не сме в списъка). Тези туристи ще влизат с отрицателен тест и ще правят още 1 тест на място в Тайланд. След това ще могат да се придвижват свободно. Не разбрах какъв вид тест. Списъкът с държави уж щели да го разширяват в следващите месеци, но кога България ще попадне в него няма как да знаем, уви. Засега за нас важат условията, които вече си прочел.

 

https://dariknews.bg/novini/sviat/tajland-zapochva-postepenno-da-otvaria-granicite-si-za-vaksinirani-turisti-2286589

За Пукет мисля, че няма карантина. След като направиш 7 нощувки в одобрен хотел вече можеш да се придвижваш в цялата страна свободно. По принцип не ми се ходи много в Тайланд, но предвид факта, че Филипини скоро няма да отвори ми е като компромисен вариант. Като гледам цените на нощувките за Пукет за януари си мисля, че също са доста надути цените, но явно така ще бъде вече и старите цени скоро няма да ги видим.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Всичко, което четете за правилата на влизане и престой в Тайланд ,се променя постоянно. През няколко дена има срещи на официалните лица и решават нещо различно. 

 

Ако планираш януари, виж как е положението през декември. Януари се очаква пък нещо друго, аз имам резервация за февруари и дали ще ходя/канселирам ще го реша средата на януари.

 

Безумието е пълно тип иди ми дойди ми, не могат едно ясно решение да вземат какви ще са изискванията за повече от седмица - две напред.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 16.10.2021 г. в 11:42, T.E.Lawrence каза:

Всичко, което четете за правилата на влизане и престой в Тайланд ,се променя постоянно. През няколко дена има срещи на официалните лица и решават нещо различно. 

 

Ако планираш януари, виж как е положението през декември. Януари се очаква пък нещо друго, аз имам резервация за февруари и дали ще ходя/канселирам ще го реша средата на януари.

 

Безумието е пълно тип иди ми дойди ми, не могат едно ясно решение да вземат какви ще са изискванията за повече от седмица - две напред.

Благодаря, че се включи! Чета те в другата тема за ограниченията и мерките, винаги даваш актуална информация за Азия. Скоро беше писал там за Виетнам, че.ще отворят за туристи през април може би. Има ли нещо ново в тази връзка и имаш ли наблюдения виетнамските власти как взимат решения за мерките и изискванията, безумно като тайландците или по-разумно? 

 

Връзка към коментар

Оо тайландците никой не може да ги бие по кьорфишеци. Там през няколко дни решават нещо различно, при това официални лица го съобщават на пресконференции.

 

Планът на Виетнам е скоро да отворят само фу куок, евентуално и някой друг район (сайгон със сигурност е извън плановете) и от юни цялата държава.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

За Тайланд - 

В мрежата изтече инфо (неверифицирано ) за разширеният списък от държави (20 на брой) при следващата вълна от влизащи без карантина:

 

 

929134B7-CCA2-4B2B-905B-A1CAAB89BA47.jpeg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 14.10.2021 г. в 14:38, borislavpetkov84 каза:

Някой запознат ли е какви са условията за влизане в Тайланд без карантина. Четох, че само през Пукет може да се влезе без карантина, но трябва да си настанен в сертифициран хотел минимум 7 нощувки преди да можеш да ходиш в други части на Тайланд или да останеш в не сертифициран хотел или както ние искаме във вила на плажа. Дали скоро ще разхлабят изискванията, че ние мислим януари да ходим?

Както каза T.E.Lawrence,  плановете на правителството се менят буквално всеки ден. Въпреки това, намирам някаква устойчива посока, в която се върви и очаквам Януари да е сравнително лесно да се влезе без карантина, поне за част от провинциите.

 

Последната официално обявена информация е, че от 1-ви Ноември, напълно ваксинирани туристи от 46 държави (и ние сме там, да не повярваш), ще могат да влизат в Тайланд, без да се налага карантина. Изискването е за PCR тест преди тръгване и още един на влизане, като резултатите се изчакват в хотел до летището. Става въпрос за максимум една нощувка, след което имате право да се придвижвате в страната. При негативен тест, разбира се 😁

 

Това е списък с местата, до които може да се ходи:

1. Phuket

2. Surat Thani

3. Bangkok

4. Samut Prakan (Suvarnabhumi airport)

5. Krabi

6. Phangnga

7. Prachuap Khiri Khan (Nong Kae, Hua Hin)

8. Phetchaburi (Cha-am)

9. Chon Buri (Pattaya, Bang Lamung, Jomtien, Bang Sare, Koh Sichang, Si Racha)

10. Ranong (Koh Payam)

11. Chiang Mai (Muang, Mae Rim, Mae Taeng, Doi Tao)

12. Loei (Chiang Khan)

13. Buri Ram (Muang)

14. Nong Khai (Muang, Si Chiang Mai, Tha Bo, Sangkhom)

15. Udon Thani (Muang, Na Yoong, Nong Han, Kumphawapi, Ban Dung)

16. Rayong (Koh Samet)

17. Trat (Koh Chang)

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Хотелът няма нужда да е до летището, на до два часа път от него и да е sha+ сертифициран. Транспортът от летището трябва също да е сертифициран по този начин.

 

В Пукет транспортът от хотела е безумен на повечето места. За щастие много от транспортните фирми вече са сертифицирани и те.

 

PCR тестът си е юнашка цена - на Пукет може да мине 3000 бата в зависимост къде си го правиш. 

 

Едит: Може  и да не ти се наложи и една нощ карантина. Ако полетът ти пристига сутринта, обикновено тестът е готов до следобед. 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Под карантина имат в предвид стоиш в стаята или да не напускаш хотела. И за Пукет важи ли същото, защото по принцип там си беше въобще без карантина, като питам за Пукет защото ние там мислим да кацнем?

Връзка към коментар

В стаята, докато ти излезе сертификата. Ако излезе в рамките на деня, можеш още същата вечер да ходиш където искаш, ако полета е късен, до другия ден. В Пукет е по-свободно, гледайте и за sha+ хотели, че карантинните asq сертифицирани са пъдари с камери и стриктни. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, T.E.Lawrence каза:

В стаята, докато ти излезе сертификата. Ако излезе в рамките на деня, можеш още същата вечер да ходиш където искаш, ако полета е късен, до другия ден. В Пукет е по-свободно, гледайте и за sha+ хотели, че карантинните asq сертифицирани са пъдари с камери и стриктни. 

Да те попитам има ли какво да се види в Краби и има ли смисъл да оставаме да спим там. Ние ще сме 12 нощувки, като 4 ще са на Пи Пи и другите не мога да преценя как да ги разпределя. Основно ни интересуват плажове, яки барове на плажа тип Ла Бриса или Омния във Бали, шнорхелинг и дайвинг. Тези неща има ли ги в Краби или да се съсредоточим в Пукет. И от къде ще излязат по-евтини екскурзиите, от Краби или от Пукет. На Ко Ланта има ли хубави плажове, че да си струва да останем на Краби и да отидем с лодка надолу, защото на Краби чак толкова хубави плажове не виждам освен Рейли?

Връзка към коментар

Виж търсачката, писали сме много за това във форума, Поне няколко теми има Краби или Пукет.

 

Нaкратко - Краби (Ао Нанг) е повече за близки трипове с лодка, плажът там не става, Райли също е с лодка, освен ако ни на лимитираните ресорти там. Впечатляващи барове на плажа няма. Баровете са на Бангла роуд в Патонг и ще отворят засега декември, ако не ги отложат още. Цените на ексурзиите и докъде има сега, трудно някой ще ти ги каже, нещата са много различни с този ковид.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.