Прескочи до съдържание

Югоизточна Азия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Югоизточна Азия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- До къде отиват BTS влаковете в Банкок?

- Кога е фестивала Loy Krathong?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Краби или Пукет?

- Колко дни са нужни за Ангкор?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

преди 4 часа, T.E.Lawrence каза:

Значи от 10 февруари Филипините отварят за ваксинирани с pcr тест 48 часа преди пристигане. Това е. 

 

преди 2 часа, stanimir каза:

Значи все още има време за едни Филипини преди края на сезона.

Да, но цените на билетите от София са скандални.... 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Jorro каза:

 

Да, но цените на билетите от София са скандални.... 

Май още не са пуснали билети повечето авиокомпании, на търсачка ми излизат цени на търкиш,които са като за бизнес 

Връзка към коментар

Имам питане за Тайланд, по програмата Test & Go.,понеже никъде не открих инфо за бустерите.Дали се изисква след бустер 14 дневен срок,за да е валиден сертификата?

Връзка към коментар
На 31.01.2022 г. в 19:11, Blagovesta78 каза:

Имам питане за Тайланд, по програмата Test & Go.,понеже никъде не открих инфо за бустерите.Дали се изисква след бустер 14 дневен срок,за да е валиден сертификата?

Тук няма такова нещо като бустер изискване. Една тоза Джонсън или две от другите + 14 дни. Ако се пише в документите последна доза и дата на влизане в Тайланд след по-малко от 14 дни, без значение каква, системата няма да потвърди тай паса. Най-добре да не се слага изобщо бустер, ако пътуването е толкова скоро.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 47 минути , T.E.Lawrence каза:

Тук няма такова нещо като бустер изискване. Една тоза Джонсън или две от другите + 14 дни. Ако се пише в документите последна доза и дата на влизане в Тайланд след по-малко от 14 дни, без значение каква, системата няма да потвърди тай паса. Най-добре да не се слага изобщо бустер, ако пътуването е толкова скоро.

Да ти е честита китайската Нова година! Разкажи ни как я празнуват, моля! Може и снимки от мястото на събитието.

Връзка към коментар
Преди 1 час, T.E.Lawrence каза:

Тук няма такова нещо като бустер изискване. Една тоза Джонсън или две от другите + 14 дни. Ако се пише в документите последна доза и дата на влизане в Тайланд след по-малко от 14 дни, без значение каква, системата няма да потвърди тай паса. Най-добре да не се слага изобщо бустер, ако пътуването е толкова скоро.

Благодаря ти!Видях,че паса е  добре да се попълни 7 дни преди влизането в Тайланд, при попълването, ще съм все още с стария сертификат, на 16.02 ми е бустера, на 19.02 пътуване към Тайланд. Та се чудя дали стария сертификат ,ще ми е валиден и да мина с него,или пак трябва да отменя Тайланд?На летището в Пукет скенират ли сертификата,или само кода от паса?

Връзка към коментар
преди 1 час, Дани Магелани каза:

Да ти е честита китайската Нова година! Разкажи ни как я празнуват, моля! Може и снимки от мястото на събитието.

 

Тази година почти никак. Тайландската е април. Китайците не ги пускат извън Китай още. Големите събития са отменени заради ковида. 

 

Преди 1 час, Blagovesta78 каза:

Благодаря ти!Видях,че паса е  добре да се попълни 7 дни преди влизането в Тайланд, при попълването, ще съм все още с стария сертификат, на 16.02 ми е бустера, на 19.02 пътуване към Тайланд. Та се чудя дали стария сертификат ,ще ми е валиден и да мина с него,или пак трябва да отменя Тайланд?На летището в Пукет скенират ли сертификата,или само кода от паса?

Ооо, хич не чакай, попълвай още сега. По-добре рано.  Старият сертификат е ок, принтини си го за всеки случай ако искат да го покажеш да сравнят нещо. Гледат тай паса, платените пцр и ша+ хотел резервацията ако си с виза. Ако ще вадиш VOA + хотелите за целия престой + кеш пари (600 евро). Може  и застраховката да искат да видят, на мен ми я искаха в бг преди полета.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 37 минути , T.E.Lawrence каза:

 

Тази година почти никак. Тайландската е април. Китайците не ги пускат извън Китай още. Големите събития са отменени заради ковида. 

 

Ооо, хич не чакай, попълвай още сега. По-добре рано.  Старият сертификат е ок, принтини си го за всеки случай ако искат да го покажеш да сравнят нещо. Гледат тай паса, платените пцр и ша+ хотел резервацията ако си с виза. Ако ще вадиш VOA + хотелите за целия престой + кеш пари (600 евро). Може  и застраховката да искат да видят, на мен ми я искаха в бг преди полета.

Сърдечно благодаря 🙂Сядам да попълвам паса 👍

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
На 28.01.2022 г. в 14:09, T.E.Lawrence каза:

Значи от 10 февруари Филипините отварят за ваксинирани с pcr тест 48 часа преди пристигане. Това е. 

Уж е това но когато питах от посолството в Будапеща ми казаха че за там важи само сертификат на световната здравна организация (СЗО) жълта книжка

Европейски сертификат не важи

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Някой със скорошно инфо за режима на влизане във Виетнам? Аз намерих в интернет, че са отворили от 15март и няма задължителна карантина при влизане в страната, само PCR тестове, застраховка и някаква здравна декларация като ап в телефона.

 

От тук ми е инфото - https://vietnam.travel/things-to-do/information-travellers-novel-coronavirus-vietnam

 

Дали е достоверно?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

@T.E.Lawrence, ехааааааа, чак се разтреперих от кеф 🙂 Благодаря ти за коментара в другата тема 🙂 Имах една идея за разпределението на дните ни във Виетнам, но като гледам, май ще преправям цялата програма 🙂 

 

See the beautiful Ban Gioc waterfall in Trung Khanh district, Cao Bang  province, Vietnam from above Stock Photo - Alamy

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Сега сериозно - как да разпределя 12 дни във Виетнам? Полетите са ни София-Ханой и ХоШиМин-София - края на ноември, началото на декември.

- първи вариант - повече нощувки в Ханой и няколко в ХоШиМин, съответно с директен полет между двата града;

- втори вариант - няколко нощувки в Ханой, няколко в Хой Ан и няколко в ХоШиМин, с 2 вътрешни полети. 

Май по-скоро клоня към първия вариант, преди всичко заради възможното лошо време тогава в централната част на страната. От логистична гл.т. също ще е по-удобно. Като гледам и красотите на север, май везните се накланят в посока на първи вариант. Съмнявам се някой от групата да ми се навие за трек, но със сигурност има как да уплътним времето 🙂 

@Roberto Baggio, ще си позволя да те тагна, ако имаш вече идея 🙂 @Адриан ХН, ти мисля сподели, че си взел и вътрешен полет? Директно Ханой-ХоШиМин?

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Eva eva каза:

Сега сериозно - как да разпределя 12 дни във Виетнам? Полетите са ни София-Ханой и ХоШиМин-София - края на ноември, началото на декември.

- първи вариант - повече нощувки в Ханой и няколко в ХоШиМин, съответно с директен полет между двата града;

- втори вариант - няколко нощувки в Ханой, няколко в Хой Ан и няколко в ХоШиМин, с 2 вътрешни полети. 

Май по-скоро клоня към първия вариант, преди всичко заради възможното лошо време тогава в централната част на страната. От логистична гл.т. също ще е по-удобно. Като гледам и красотите на север, май везните се накланят в посока на първи вариант. Съмнявам се някой от групата да ми се навие за трек, но със сигурност има как да уплътним времето 🙂 

 

Според мен, ако можеш, не пропускай Хой Ан и района...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 56 минути , Eva eva каза:

Сега сериозно - как да разпределя 12 дни във Виетнам? Полетите са ни София-Ханой и ХоШиМин-София - края на ноември, началото на декември.

- първи вариант - повече нощувки в Ханой и няколко в ХоШиМин, съответно с директен полет между двата града;

- втори вариант - няколко нощувки в Ханой, няколко в Хой Ан и няколко в ХоШиМин, с 2 вътрешни полети. 

Май по-скоро клоня към първия вариант, преди всичко заради възможното лошо време тогава в централната част на страната. От логистична гл.т. също ще е по-удобно. Като гледам и красотите на север, май везните се накланят в посока на първи вариант. Съмнявам се някой от групата да ми се навие за трек, но със сигурност има как да уплътним времето 🙂 

@Roberto Baggio, ще си позволя да те тагна, ако имаш вече идея 🙂 @Адриан ХН, ти мисля сподели, че си взел и вътрешен полет? Директно Ханой-ХоШиМин?

 

@Eva eva в абсолютно същата чуденка съм. Не ми се пропуска централната част, защото след две седмици обиколка се съмнявам да се върна втори път във Виетнам. Колкото и да е хубаво, просто животът е прекалено кратък. От друга страна, доколкото проучвах в северната част спокойно могат да се уплътнят много смислено поне 7-8 дена и на този фон да се забивам в дъждовната централна част ми се струва малко пресилено. От трета страна ми се върти и еретичната мисъл за 3-4 дни Камбоджа ( без да съм проучвала логистично дали и как може да стана). С две думи работата е пълна каша за момента 🙂

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

А възможността да отидете до най-високия връх в цял Индокитай, хем и трихилядник, не ви ли блазни точно вас двете, @Eva eva и @Roberto Baggio. Има и лифт, няма да издевателствате над спътниците си 🙂

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , master_of_germs каза:

А възможността да отидете до най-високия връх в цял Индокитай, хем и трихилядник, не ви ли блазни точно вас двете, @Eva eva и @Roberto Baggio. Има и лифт, няма да издевателствате над спътниците си 🙂

 

Ихаааа, щом има лифт цялата група е навита 🙂 Fansipan - това ли е? С нощувка в Сапа?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@Eva eva, аз не съм ходил, но имам готов много общ план за Виетнам, който писах, когато бях на 13 😄, въпреки че днес не вярвам да посетя Виетнам в близките 7-8 години. Според мен за 12 дни задължително трябва да се включи и централната част на страната, въпреки че нямам идея как би било времето. Виетнам е много дълга страна по дължина и климатичните измерения в Ханой, Да Нанг и Хо Ши Мин могат да бъдат много различни. За 12 дни според мен може да се направи следната програма: 

2 дни Ханой - много хубав град, дава друго усещане за Виетнам, наистина не трябва да се пропуска. 

2 дни Halong Bay с корабче - колкото и да е туристическо, това е емблема на Виетнам и си заслужава.

1 ден Trang An - Ninh Binh - невероятни места с изключителна природа! Намират се на около час път от Ханой.

- Сапа - насажденията с ориз са меко казано невероятни, но не знам колко време си заслужава да се отдели, както и дали сезонът е подходящ. Районът няма летище, има автобус от Ханой до Lao Cai, който тръгва вечерта и пристига в Сапа рано сутринта. Трихилядникът също може да се включи, както е споменал @master_of_germs 🙂.

Централен Виетнам - задължително си хвани вътрешен полет до Хюе, за да можеш да разгледаш невероятната цитадела с нощувка. До там летят Vietnam Airlines и VietJet, цените на полетите са ниски. След това в записките си имам един прекрасен маршрут до Hoi An, вдъхновен и копиран от @pavelbs @ivailo_radev (извинявам се за грешното споменаваме и спама), който е споделил повече информация в темата си: 

Elephant Springs; Lang Co Beach; Hai Van Pass (море от небеса); China Beach; Marble Mountains  Пристигане в Hoi An около 16:30,цена 45$ на човек;настаняване, разходка из града. 

Хой Ан - магия 🙂, невероятно място, заслужава си да му бъде отделено време. 

Да Нанг - не мисля, че там човек си заслужава да се задържа, но оттам има полети за Хо Ши Мин/Сайгон, което е прекрасно от логистична гледна точка. 

Сайгон - също много интересен град, коренно различен от Ханой. Оттам може да се направи еднодневна екскурзия по делтата на река Меконг

Оставям един блог на тайландец, който доста добре познава Виетнам, и има множество постове: https://www.bucketlistly.blog/destinations/vietnam.

Успех и приятно пътуване, Виетнам е прекрасен! 

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

@Kristian Desev, благодаря ти много за информацията 🙂 Сигурна съм, че скоро ще имаш прекрасни възможности  и ще видиш всичко, което искаш 🙂 Ще разгледам по-детайлно всичко, което пусна 🙂 

В общи линии и моята идея е такава - повечко дни в Ханой /с включени Halong Bay и Trang An - Ninh Binh/. Наистина природата е невероятна. 5 дни уплътнени само тук. 🙂 Гледах прогнози, времето би трябвало да е ок в тази част. Затова май се замислям за Сапа. В своя пътепис @mililia описва невероятно пазара, който се провежда там почивните дни. Дори и само за него си заслужава 🙂 Нямам идея как ще изглеждат тогава оризовите полета, ще трябва да проуча. А предложението на @master_of_germs ме уцели точно където трябва 🙂 Не знам другите от групата как ще реагират на идеята, но като цяло става каквото аз кажа 🙂 

Така или иначе времето не ни е много, ако се спрем на варианта със Сапа, централната част ще отпадне. Четох и за възможни потопи точно тогава, май не си заслужава риска.

Благодаря още веднъж на всички 🙂 Ей, голямо вълнение  🙂 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 41 минути , Roberto Baggio каза:

@master_of_germs само дразниш, а не даваш допълнителна информация 🙄

Аз? Да дразня? Да не би аз да имам билети, че да дразня другите 😉 😄

 

Но мога и да почна, щом настояваш. 😉

Познай, откъде е тази снимка!

(Жокер - не е Северна Ирландия, нито Курилските острови 😉 ).

Screenshot_20220525-232641_Maps.jpg.48a2f9de1dba0030ad1a021b08d0db48.jpg

 

 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.