Прескочи до съдържание

Югоизточна Азия - бързи въпроси


Георги
Георги
Съобщението е добавено от Георги

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Югоизточна Азия. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- До къде отиват BTS влаковете в Банкок?

- Кога е фестивала Loy Krathong?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Краби или Пукет?

- Колко дни са нужни за Ангкор?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите 🙂

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Препоръчани мнения

Честита Нова година, магеланци! Бъдете здрави и обичани! Желая ви много щастливи пътувания през новата година 🙂 

Бих искала да попитам - евентуално за юни обмислям пътуване в района на Бали, Сингапур и други в района. В тази връзка имам следните въпроси:

- времето е подходящо, нали?

- как бихте комбинирали тези държави - предполагам, че е по-добре отделно Бали и отделно Сингапур, заедно с например Малайзия?

- ако направим Бали самостоятелно, бихме ли могли да включим още нещо в района? Ако да - кое място и за колко дни?

- Сингапур и Малайзия - по колко дни е хубаво да имаме в столиците? Бихме ли могли да добавим още някое място, може би като морска почивка?

Ходи ми се отново във Виетнам, централната част, но мисля, че няма как да го включа в такова пътуване. 

 

Благодаря предварително 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Честита нова година 🙂

Не знам с колко време разполагаш, но Бали и Индонезия като цяло си заслужават отделно самостоятелно пътуване, а Малайзия и Сингапур се комбинират много добре заедно. 

Бали си заслужава поне няколко дни - има много култура, която може да се види на този остров, според мен не е плажна дестинация. Остров Ява, където е столицата Джакарта, изобщо не е за подценяване - вулканът Ijen, mount Bromo, храмовете в Borobudur, различни селца и оризови насаждения са само част от интересните места. На острова има 2 големи летища - в Джакарта и Yogyakarta. Столицата за един ден според мен би било интересно да се види, около Yogyakarta са храмовете Borobudur и оризовите полета в Sukorame, които са много, много впечатляващи. 

Аз бих направил за Ява следната програма: 

1 ден в Джакарта са аклиматизация след дългия полет, вътрешен полет за Yogyakarta, оттам един ден за Боробудур и един ден за полетата - близо до града са, но са в различни посоки. След това вътрешен полет за Сурабая - друг голям град в района, отправна точка за планината Bromo и вулканът Ijen, които много си заслужават, но не мога да се изкажа откъм логистика. В района има и фериботи за Бали, където изкарвате няколко дни, и в зависимост от останалото време, може да се приберете или директно от Бали, или да включите и Сингапур 🙂. Air Asia имат полети в района на добри цени, вътрешните полети на Ява се обслужват от местни авиокомпании. Оставям линк за красотите на Ява 🙂: https://www.dreambigtravelfarblog.com/blog/things-to-do-in-java-indonesia

https://www.saltinourhair.com/indonesia/java-travel-guide/ - това е примерен маршрут с контакти на шофьор и други интересни места. 

За Сингапур и Малайзия - според мен за Сингапур 3 дни са окей, за КЛ отново 2 или 3, и двата града са хубави. От КЛ препоръчвам един ден в Мелака - най-старият град в Малайзия, а за морска почивка погледни Langkawi с вътрешен полет, има хубави плажове. Пенанг също е окей за ден или два. 

За Виетнам - има полети от Куала Лумпур до Да Нанг на Air Asia и други авиокомпании, защо не 🙂

Ето линк за интересни места в Малайзия, блогът е на мъж от Тайланд, който познава добре страната: https://www.bucketlistly.blog/destinations/malaysia.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Благодаря ти за мнението, Крис 🙂  Дано да изкочи някоя промоция в района 🙂 Да видим накъде ще ни отведе този път. 

И аз така мисля - едно пътуване за Сингапур и Малайзия, друго за Индонезия. Ще разгледам местата, които си посочил. За съжаление в централен Виетнам хич не е ок по това време - горещини и много дъжд. Явно ще остане за друг път, вероятно в периода декември- февруари, може би като комбинация с Тайланд и Камбоджа. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ева, за колко време? 

Сингапур се комбинира чудесно с всичко наоколо.  А юни е чудесен месец за Бали и голяма част от Индонезия.

За Малайзия обаче, поне за Куала Лумпур и западния бряг на малайския полуостров попадаш в сезона на мусоните.

Същото важи и за Тайланд. Много дъжд откъм западната страна на провлака Кра.

Аз ги комбинирах Малайзия с Тайланд, а Бали и Ява със Сингапур.

Но за нашето лято твърдо избирай Индонезия!

А и сега ако трябва да избирам примерно да имам десет безплатни пътувания из тези 4 държави, ще ги избера и десетте да са в Индонезия 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 2 часа, Eva eva каза:

Честита Нова година, магеланци! Бъдете здрави и обичани! Желая ви много щастливи пътувания през новата година 🙂 

Бих искала да попитам - евентуално за юни обмислям пътуване в района на Бали, Сингапур и други в района. В тази връзка имам следните въпроси:

- времето е подходящо, нали?

- как бихте комбинирали тези държави - предполагам, че е по-добре отделно Бали и отделно Сингапур, заедно с например Малайзия?

- ако направим Бали самостоятелно, бихме ли могли да включим още нещо в района? Ако да - кое място и за колко дни?

- Сингапур и Малайзия - по колко дни е хубаво да имаме в столиците? Бихме ли могли да добавим още някое място, може би като морска почивка?

Ходи ми се отново във Виетнам, централната част, но мисля, че няма как да го включа в такова пътуване. 

 

Благодаря предварително 🙂 

Три в едно - Малайзия, Сингапур и Бали, според мен.

За Куала Лумпур 3 дни, ако искаш хубав бял плаж на остров- колкото можеш още. За Сингапур още 2-3 дни. За Бали поне 5-6 дни за турове. Има и бели и златни плажове в Нуса Дуа, но не това е ценното на Бали. 

На Бали съм била по Коледа и Нова година, 2 пъти лек дъждец, поносими температури. И през април - имаше доста по-големи жеги.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , master_of_germs каза:

Ева, за колко време? 

10-14 дни, за 1 пътуване. Брей, защо реших, че след като Бали е ок за май-юни, то и в Малайзия е ок времето. Значи Малайзия - Сингапур отпада за юни.

Сингапур - Бали остава като вариант. Ще почета още. Благодаря за мнението. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Eva eva каза:

Честита Нова година, магеланци! Бъдете здрави и обичани! Желая ви много щастливи пътувания през новата година 🙂 

Бих искала да попитам - евентуално за юни обмислям пътуване в района на Бали, Сингапур и други в района. 

Честита Нова Година! Нека да сме здрави и щастливи, а и да имаме вълнуващи пътувания през 2023 г. 

Специално Бали лично аз отдавна го планирам със Сингапур и 2-3 дни в Пърт, Австралия. Преди време бях видял билети с Еър Ейша за около 100 евро (Денпасар-Пърт-Денпасар). Бих разпределил дните горе-долу така: Сингапур -2 дни, Бали - 8-9 дни и Пърт - 2-3 дни. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Честита Нова година 🙂И аз обмислям подобно пътуване което ще стартира на 20.03 от Пукет (7 дни),оттам се отправяме за централен Виетнам за 5 дни, следва Малайзия за 3-4 дена,Бали за седмица и за финал отново Сингапур за 2 дни,защото тотално се влюбих в този град!В Сингапур бяхме края на май за 4 дни,и на мен времето не ми стигна за там,относно времето беше около 32 градуса, и поносимо задушно, нито веднъж не е валяло за тези 4 дни.За Бали началото на април какво време да очакваме?Чудех се дали след Пукет да не отскочим за 2 дни и до Сием Реап,но мисля  че много ще ми дойде препускането 🙂

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Юни е перфектен за Индонезия. Освен Бали и Ява, може да обърнете внимание на Комодо. Там се каца на о-в Флорес в Лабуан Баджо. От там се обикалят островите, като освен комодските варани, внимание заслужават и другите острови в архипелага - Падар, розовия плаж на Koмодо с уникални огромни червени корали и т.н. 

Нашата програма  за Индонезия беше следната:

Полет до Бали, след това вътрешен полет до Джогджакарта - разглеждане на храмовете Борободур и Прамбанан. Полет до Сурабая - от там трип до Иджен и Бромо с кола. Полет от Сурабя до Лабуан Баджо. Обиколка на архипелага Комодо и накрая полет обратно до Бали с обиколка на храмовете с база Убуд. Иджен е малко по-екстремен. Доста се върви през нощта, слиза се в кратера на вулкана с противогаз. После се качвате нагоре. Въобще 1 безсънна нощ.

Вижте полетите до Сингапур и Малайзия дали са удобни като връзки от Бали. Според мен Сингапур заслужава повече дни за разглеждане от Куала Лумпур. Поне 4 дена. На Куала Лумпур и 2 дена ѝ стигат.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

замисляме пътуване през Май /началото/ към Куала Лумпур, Сингапур и Бали.

Знаете ли към момента дали може да се влиза във всяка една от страните без проблеми /трябват ли ваксини, пср тестове или друго/ ?

Ако някой е ходил скоро може ли да сподели информация.

И в трите сме били, но преди ковида и нямаше проблеми, но сега стои една въпросителна.

Връзка към коментар

Някой дали знае дали тази такса се плаща още и ако Да, то къде?

 

Air travellers from Malaysia to ASEAN countries in economy class will be charged RM8 (US$1.90) in departure tax while those in other classes will have to pay a RM50 (US$11.90).  The ASEAN countries, including Malaysia, are Laos, Myanmar, the Philippines, Brunei, Cambodia, Indonesia, Thailand, Vietnam and  Singapore.

For those heading to other countries outside of the ASEAN region they have to fork out RM20 (US$4.80) if they are in economy and a hefty RM150 (US$36) in premium.”

 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Mistela каза:

Някой дали знае дали тази такса се плаща още и ако Да, то къде?

 

Air travellers from Malaysia to ASEAN countries in economy class will be charged RM8 (US$1.90) in departure tax while those in other classes will have to pay a RM50 (US$11.90).  The ASEAN countries, including Malaysia, are Laos, Myanmar, the Philippines, Brunei, Cambodia, Indonesia, Thailand, Vietnam and  Singapore.

For those heading to other countries outside of the ASEAN region they have to fork out RM20 (US$4.80) if they are in economy and a hefty RM150 (US$36) in premium.”

 

Преди беше включено в самолетния билет. Ако някой не даде по-актуална информация, утре ще питам приятелите в КЛ какво е положението.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Привет отново и от мен. Понеже купих билети до Тайланд с прекачвания в Абу Даби и после Индия преди да кацнем в Банкок, дали са ни нужни някакъв вид визи за Индия, пср или документ за ваксинация? 

Връзка към коментар
преди 2 часа, Ivooo33 каза:

Привет отново и от мен. Понеже купих билети до Тайланд с прекачвания в Абу Даби и после Индия преди да кацнем в Банкок, дали са ни нужни някакъв вид визи за Индия, пср или документ за ваксинация? 

Не мен ми стана интересен въпросът за визата и прочетох темата за визите за Индия, но не намерих такъв казус.

Някой прекачвал ли е в Индия и да каже дали е необходима виза?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тук е доста добре обяснено за транзитните визи. Може и без транзитна виза, но влизането и излизането в Индия трябва да е на един билет и по-малко от 24 часа, за да не се излиза от транзитна зона. Ако се налага излизане от транзитна зона, трябва виза:

https://www.india-visa-online.org/complete-guide-to-understanding-indian-transit-visa/
 

Добре е да се прочете внимателно и задължително да се пита все пак посолството/консулството, че да не стане някой фал.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз намерих същото на сайт на индийските летища:

https://indiaairport.com/transit_info/index.htm

 

Подобен текст има и на сайта на Посолствата на Индия в Лондон и Хага

https://www.hcilondon.gov.in/page/transit-visa/

 

За съжаление в Посолството на Индия в София няма такъв текст и трябва да се пита.

Но пък в посочените от @DaBo указания на български език има същия текст

https://www.indiavisa-online.org/bg/complete-guide-to-understanding-indian-transit-visa/

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 2.01.2023 г. в 1:19, Pantelej Putnik каза:

Бих разпределил дните горе-долу така: Сингапур -2 дни, Бали - 8-9 дни и Пърт - 2-3 дни

Без да искаш ,  ми даваш чудесна идея  !

 

Планувам 23-28 дни през следващият февруари за Сингапур и Индонезия , а Дарвин и Пърт са лесно и бързо достъпни с нон стоп полети от Бали . Дарвин изглежда е доста по-интересен , но дори още по-интересен и от двете места е Кернс ( също с нон стоп полет от Бали) , даващ и по-лесен  достъп до WhiteHaven

beach .

E075073B-7489-4544-9D6A-C8E6294FF2C2.jpeg.ceebee9f60a62c6cbf17b24d44219147.jpeg

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар
преди 10 часа, stanislavpp каза:

Без да искаш ,  ми даваш чудесна идея  !

 

Планувам 23-28 дни през следващият февруари за Сингапур и Индонезия , а Дарвин и Пърт са лесно и бързо достъпни с нон стоп полети от Бали . Дарвин изглежда е доста по-интересен , но дори още по-интересен и от двете места е Кернс ( също с нон стоп полет от Бали) , даващ и по-лесен  достъп до WhiteHaven

beach .

В разговорите изникват интересни неща 🙂 И аз благодаря от своя страна за идеята за този плаж. (Плажът ме оставя без думи!) Дават го като един от най-най плажовете. А как мислиш, дали няма Брисбейн да е по-добра отправна точка за този плаж от Кернс? Тук може и @Георги да даде малко инфо. 

Връзка към коментар

Има директни полети до остров Хамилтън от Сидни, Бризбейн и Кернс. Според мен изберете Кернс, че и край него има прекрасни места. И само за да не стане грешка - на острова с този плаж не се спи, а на около 15 мин с бърза лодка от остров Хамилтън. Плажът на остров Хамилтън също е супер.

Има и low cost вариант- Airlie beach. Градчето е на материка и много по-далеч. Е, и доста по-евтино, доколкото знам. Но там не съм била.

Сега внимателно- в това море се ходи през нашето лято!!! Причина - отровни медузи и други морски твари. През февруари се влиза само като водолаз. Има супер малки места край Порт Дъглас и в други курортни зони , където обграждаха малка зона и трябваше да влизаш там, за да не се изпопариш на нещо непознато. В периода средата на юни- средата на септември е по-хладна водата, разбирай 25-27 С и изчезват като с магическа пръчка всички гадни твари. За мен водата е много важна и затова го пиша. Човек, който се обича дайвинга, сигурно чак се смее на обясненията ми, но аз да предупредя, че забелязвам понякога много хора дават "умни" съвети, прелитайки над дадено място без дори да са спрели там.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

И ние сме го правили от Airlie Beach,  с полет от Мелбърн до Proserpine. Летището е супер малко, но има по няколко полета всеки ден от Сидни и Мелбърн, от там с кола под наем.  После избрахме няколко дневни екскурзии,  едната от която до плажа. Има какво да се види наоколо, дори и да се остане седмица. Разбира се, цените на екскурзиите тук са си винаги цифра, особено ако се идва от по-евтино, ама така е.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

По принцип, нямам  практика  да задавам въпроси за организация на пътувания.  Но, който е бил на Бали, да сподели. Дали декември- януари е подходящо време за посещения? Не вали ли по това време? Ако не Бали, коя страна от региона е подходяща за това време?:huh:

Връзка към коментар
преди 48 минути , muchachote каза:

По принцип, нямам  практика  да задавам въпроси за организация на пътувания.  Но, който е бил на Бали, да сподели. Дали декември- януари е подходящо време за посещения? Не вали ли по това време? Ако не Бали, коя страна от региона е подходяща за това време?:huh:

Била съм между Коледа и НГ. На два пъти за кратко преваля слаб дъждец. Времето беше чудесно за плаж, макар че Бали не се счита за плажна дестинация. В района на Нуса Дуа има и бели и златни плажове. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
преди 2 минути , mbuch каза:

Здравейте, може ли някой да ми каже дали 3 часа са достатъчно време за трансфер между KLIA1 и KLIA2  в Куала Лумпур?

Повече от достатъчно.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.